Zomer 2003 breekt Zeeuws record Provincie verlangt meer maatregelen tegen spoorhinder Gedeputeerde erkent toename zwaar verkeer in Schoondijke Landelijk nummer voor dierenleed in gebruik genomen WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 17 Minste geboortes in Sluis-Aardenburg en Hontenisse D66-Statenlid zwengelt discussie aan over supersnelle digitale lijn dinsdag 2 september 2003 ^enratzkei NMa bezorgd over garnalenprijzen Provincie zoekt havenwerkers Taakstraf voor slaan politie Middelburgse studente onderscheiden Taxatiedag oude boeken Mannen betrapt bij stelen bouwmateriaal Trend Breskens herdenkt bombardement door Claudia Sondervan GOES - De oude gemeenten Sluis-Aardenburg en Honteiiis- se hebben de minste geboortes van Zeeland. Met een vrucht baarheidscijfer van 1,2 kind per vrouw in 2002 horen de twee Zceuws-Vlaamse gebieden bij de streken van Nederland waar de minste kinderen worden ge boren. Dat blijkt uit cijfers over het aantal geboorten die het Centraal Bureau voor de Stati- tiek maandag publiceerde. Van alle provincies is Zeeland vijfde in vruchtbaarheid met 1,8 kind, na Overijssel, Friesland, Drenthe en koploper Flevoland met twee kinderen per vrouw. Urk is de kinderrijkste plaats met 3,2 kinderen per vrouw. Het minst vruchtbaar zijn de vrou wen in het Limburgse Vaals met 1,1 kind. De provincie Limburg is het armst aan geboortes met 1,6 kind. Opvallend vindt het CBS dat veel van oudher katho lieke gebieden nu zeer lage vruchtbaarheidscijfers tonen. Die trend herkent het CBS ook in landen als Italië, Spanje en Portugal. Tholen en Sint-Phi- lipsland horen in Zeeland tot de vruchtbaarste gebieden van Nederland met 2,2 tot 3,2 kinde ren. Iets minder geboortenrijk zijn Reimerswaal, Borsele, Ka- pelle, de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen en de ge meente Veere met 1,9 tot 2,2. Overig Zeeland kent een vruchtbaarheidscijfer van 1,5 tot 1,9 kind per vrouw. In 2002 werden in Nederland 202.083 kinderen geboren. Er kwamen 4500 meer jongetjes dan meisjes ter wereld. Twijfels over gigaverbinding door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - In Provincia le Staten bestaat twijfel over de vraag of Zeeland zich moet aan sluiten op Gigaport, de super snelle digitale oprit naar inter net. Niet duidelijk is wat Zeeuwse instellingen zoals de Hogeschool, de Roosevelt Aca demy en de Zeeuwse biblio theek moeten met zo'n snelle verbinding. Kosten: 1,8 miljoen euro. „Het is als het aanleggen van een 404-baans Rijksweg naar Middelburg." Breedband is in. Wie niet snel kan internetten, hoort er zoge naamd niet meer bij. Dat geldt nogmeer voor (kennisinstellin gen. De afgelopen twee jaar zijn haast alle universiteiten, hoge scholen en onderzoekscentra aangesloten op Gigaport, een jdoor de Rijksoverheid gesubsi- dieerd netwerk dat gebruik maakt van glasvezelkabels. Surfnet, de organisatie die Gi- jgaport in Nederland introdu- ceerde, liet dit gewest tot nu toe Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 Ó00 33 chanson I cabaret 3 -nt 21u30 grabs links liggen omdat de kosten te hoog zijn. Door een glasvezel kabel lopen 96 draadjes. Voor Gigaport zijn er daar twee van nodig. Surfnet is nu bereid 1,4 miljoen euro op tafel te leggen voor een verbinding van Breda naar Bergen op Zoom. Zeeland zelf moet dan de huur van de draadjes in eigen provincie be talen. Voor de eerstkomende 15 jaar kost dat 1,8 miljoen euro. Het dagelijks provinciebestuur heeft Provinciale Staten ge vraagd daar 1,5 miljoen vooruit de provinciekas te halen. De res terende 300.000 euro wordt be taald door de deelnemende instellingen: de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, de Zeeuwse Bibliotheek en de Roo sevelt Academy in Middelburg, en het NIOO (dat onderzoek doet naar de ecologie van kust gebieden) in Yerseke. D66-Statenlid A. Hijgenaar zaaide gistermiddag twijfel tij dens een vergadering van de commissie economie en mobili teit. „Wat willen die instellin gen er nu mee?", luidde zijn eenvoudige vraag aan gedepu teerde G. van Heukelom. „We hebben in Zeeland twee grote breedbandverbindingen: één van acht en één van twee mega bit. Bij Gigaport praten we over één gigabit. Honderd keer meer capaciteit. Is onderzocht of die instellingen dat nodig hebben? Het is hetzelfde als ik zou voor stellen om de Rijksweg naar Middelburg te verbreden tot 4 04 rijbanen. Als ik dat zou doen, zou u zich op zijn minst afvra gen of dat allemaal wel nodig is. Is er gekeken naar een alterna tief?" Bij de andere fracties sloeg de twijfel toe. Zoveel? De Statenleden van de andere frac ties stelden vast geen expert te zijn en het voorstel van Gede puteerde Staten nog eens te be studeren. M. Wiersma (Groen- Links) toonde zich tegenstander vanwege de hoge kosten en de manier waarop die worden be taald. Gedeputeerde Van Heu kelom had geen pasklare ant woorden op de vragen van D66. „Dat zou ik moeten laten uit zoeken, maar de Hogeschool Zeeland gaat er documenten en foto's mee verzenden", weet hij. In algemene zin voegde hij er aan toe. „Elders in het land zijn universiteiten en hogescholen er erg blij mee. Het is een exclu sieve verbinding en het is nu of nooit hè, die 1,4 miljoen euro." DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa is een vooronderzoek begonnen naar prijsvorming op de gar- nalenmarkt, van visser tot consument. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft dit giste ren gemeld in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Veer man maakt de NMa zich zorgen over de prijsvorming in de garnalensector. De prijzen zijn nauwelijks gedaald, ondanks het doorbreken van aanvoerafspraken tussen vissers en han delaren begin dit jaar. De NMa heeft dat bewerkstelligd door een boete van in totaal 13,8 miljoen euro op te leggen aan han del en visserijSindsdien verdienen vissers veel minderper ki lo. Consumenten merken daar tot nu toe weinig van. Veerman wijst erop dat de garnalenmarkt wordt gedomineerd door één groothandel die 'in staat is grote invloed uit te oefenen op de uiteindelijke consumentenprijs'. Hij noemt geen naam, maar dat kan alleen Heiploeg in Zoutkamp zijn die met Puul uit Vo- lendam ruimschoots de helft van de Noordzee-garnalen- markt in handen heeft. De NMa gaat zich nu ook direct op die kant van de garnalensector richten. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur komt in ok tober of november met voorstellen hoe het dreigend tekort aan personeel in de havens kan worden voorkomen. Gedepu teerde G. de Kok zegde dat de commissie economie en mobili teit gistermiddag toe. Volgens Adviesbureau Etin Adviseurs uit Tilburg bedreigt een tekort aan personeel de groei van de Zeeuwse havens. Tot 2010 moeten er minimaal 1500 (zonder Westerschelde Container Terminal) en maximaal ruim 2700 (met WCT) mensen worden geworven voor met name lagere logistieke functies. Ook is er meer behoefte aan administra tief en hoger personeel. Een van de voorstellen van de advies bureau is het oprichten van een havenpool. „Wat gaan Gede puteerde Staten doen? Grote projecten uit het hoofd laten die het tekort aan personeel doet toenemen", plaagde M. Wiers ma (GroenLinks) gedeputeerde De Kok. Hij doelde daarmee op de discussie over de aanleg van de WCT. Zowel Groen Links, D66 en Christenunie vroegen zich af of het rapport niet achterhaald is. Het dateert van november vorig jaar, maar de Staten kregen het pas een paar maanden geleden. De Kok: „De cijfers zijn nog steeds relevant. Nieuwe ontwikke lingen worden meegenomen. Maar de praktijk is weerbarstig. De provincie kan niet, zoals GroenLinks wil, een regierol ne men en de problemen evenmaar ze kan wel afspraken maken met sociale partners." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuw- isse heeft gisteren een 23-jarige inwoner uit die stad voor het toepassen van geweld tegen de politie conform de eis veroor deeld tot 500 euro boete en 28 uur taakstrafDe Middelburger gedroeg zich 30 april dit jaar in zijn woonplaats agressief toen de politie hem wilde aanhouden. Tot twee keer toe moesten agenten pepperspray gebruiken om de man te overmeesteren. In het tumult deelde hij een vuistslag uit aan een agent. Ver dachte ontkende dit. „Ik heb niemand geslagen. Ik ben een rustige jongen", zei hij. Dat bleek niet uit zijn strafblad met mishandelingen en vernielingen. De man had 15 baccardi-co- la's gedronken toen hij het aan de stok kreeg met een portier van een café op het Damplein. Hij zou de portier hebben ge slagen. Daarvoor was het bewijs, volgens officier van justitie H. den Hartog, te mager. Wel meende zij dat verdachte als een dolle stier tekeer was gegaan toen de politie hem wilde inreke nen. Raadsman E. Smit wees de rechter er op dat de vechtpar tij met de portier, waarvan zijn cliënt werd vrijgesproken, juist de aanleiding was geweest om de politie te roepen. NIJMEGEN - De Middelburgse studente geneeskunde Barbara de Doelder kreeg gisteren bij de opening van het academisch jaar de studentenonderschei ding van de Katholieke Univer siteit Nijmegen. De Doelder (25) ontving vijfhonderd euro en een oorkonde vanwege haar be stuurlijk werk voor onder meer de Studentenorganisatie voor Onderwijsondersteuning. De jury van de universiteit roemde haar als 'boegbeeld en voorbeeld voor studenten'. De Doelder is sinds de aanvang van haar medische studie in 1998 zeer actief in de Studentenorga nisatie voor Onderwijsonder steuning en bevordert de contacten tussen SOOS, de uni versiteit en de Nederlandse Ver eniging voor Medisch Onder- wijs. Zij was betrokken bij de totstandkoming van de toe komstvisie van het Universitair Medisch Centrum Sint Rad boud, waarvan zij een jaar als student-assessor in het bestuur zat. De Doelder was lid van On derwijs Managementteam voor de eerste leeffase en is dat, sinds zij in 2 0 02 haar co-schappen be gon, ook voor de tweede leerfa se. De Doelder is daarnaast voorzitter van de Facultaire Stedentenraad van de KUN. De universiteitsjury was onder de indruk van haar vele en gevari eerde activiteiten naast een zeer goed studieverloop. VLISSINGEN - In de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen wordt zaterdag 13 september, gelijk met de Monumentendag, een taxatiedag van oude boeken ge houden. Mensen kunnen hun oude en an tieke boeken, bijbels en brieven voorleggen aan de taxateurs A. Molendijk uit Alblasserdam en W. van Gent uit Ridderkerk. De taxatiedag is dan 13.00 tot 16.00 uur. RILLAND - De politie heeft gis ternacht twee Antwerpenaren van 27 en 28 jaar in de kraag ge vat toen ze op heterdaad werden hfctrapt op het stelen van bouw materialen bij bedrijventerrein he Poort in Rilland. Volle stranden tijdens de hete zomer van 2003. doorEmileCalon MIDDELBURG - De afgelopen zomer was voor Zeeland de warmste ooit, aldus weerama teur O. van Aalst. Aan de hand van de Vlissingse cijfers van het KNMI concludeert de Middel burger dat het record van 1976 is gebroken. De gemiddelde dagtemperatuur bedroeg des tijds 18,7 graden Celcius en in maanden juni, juli en augustus 1947 welgeteld 18,5 graden. Met een gemiddelde van 19,1 graden is het record deze zomer met bijna een halve graad scher per gesteld. Van Aalst zag al ruim een week geleden dat er een nieuw record zat aan te komen. Alleen als het de laatste zeven dagen van au gustus herfstachtig koud was geweest, dus minder dan dertien graden, zou het niet gelukt zijn het record te breken. Daar was hij niet bang voor omdat zulke temperaturen normaal gespro- foto Ruben Oreel ken niet in augustus worden ge meten. Het record is volgens hem vrij gemakkelijk gehaald omdat het centrum van de hitte deze zomer in Frankrijk lag. Daar zijn vrijwel alle records gesneuveld. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Rijk doet te weinig om de overlast van het goederenvervoer per spoor op Zuid-Beveland te verminderen. Volgens het provinciebestuur wordt ondanks diverse advie zen niets gedaan tegen trilling- hinder. Ook dringen Gedepu teerde Staten aan op proeven op de Zeeuwse spoorlijn met nieu we technieken om geluids- en trillinghinder te bestrijden. GS schrijven dit in een in spraakreactie aan het ministe rie van Verkeer en Waterstaat over de aanpassingen aan de Sloelijn. Die zijn nodig omdat er meer goederentreinen vanaf het Sloegebied door de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle en Rei merswaal gaan rijden. Het Rijk is verplicht de overlast voor om wonenden terug te dringen. Aan het probleem van trillingen door voorbijrijdende goederen treinen wordt volledig voorbij gegaan, klaagt het provinciebe stuur. Terwijl het verlagen van de snel heid een goede methode is om trillinghinder te verminderen. Vooral 's avonds en 's nachts moet deze maatregel worden overwogen, vinden GS. Verlaging van de snelheid ver mindert bovendien de geluids overlast. Ook het plaatsen van speciale dempers op het spoor kan het lawaai terugdringen. Beide maatregelen worden door het Rijk echter niet toegepast. Om geluidsoverlast aan te pak ken wordt alleen gebruik ge maakt van schermen. Maar omdat in Goes veel men sen dichtbij de spoorlijn wonen, zullen veel en hoge schermen nodig zijn. Daarom heeft Goes al bij het Rijk geprotesteerd te gen de bouw van geluidsscher men. Ook de provincie ziet lie ver andere maatregelen. Het pakket maatregelen dat door het Rijk is voorgesteld, kan nog worden aangepast. Pas op 1 januari 2005 worden de aanpas singen definitief vastgesteld. Het provinciebestuur pleit er voor het komende anderhalve jaar te gebruiken voor proeven met nieuwe technieken. Die kunnen worden uitgevoerd op de Zeeuwse spoorlijn. Het voor deel is dat dan ook een groter draagvlak ontstaat bij de Zeeuwse bevolking, voorspel len GS. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Inwoners van Schoondijke klagen terecht over de toename van het verkeer door hun dorp. Per etmaal denderen driedui zend vrachtwagens door de straten van Schoondijke. Enkele honderden meer dan een jaar geleden, blijkt uit tellingen. Maar omdat die niet representatief zijn (door de invloed van wegwerkzaamheden elders) laat de provincie een nieuw onderzoek uitvoeren. Gedeputeerde T. Poppelaars zegde dat gister middag toe tijdens een vergadering van de commissie economie en mobiliteit. „Deskun digen zeggen dat er serieus moet worden geke ken naar de klachten van bewoners." Sinds de openstelling van de Westerschelde- tunnel komt er dagelijks veel meer verkeer door Schoondijke. Een groep van zes bewoners van de Willemsweg in Schoondijke vragen in een brief aan onder andere het provinciebe stuur aandacht voor de verkeersonveiligheid en de geluidsoverlast als gevolg van het toege nomen (zware) verkeer. Ze vragen om de ver snelde uitvoering van de aanleg van een rond weg. Volgens hen moet het mogelijk zijn die sneller aan te leggen dan nu in de planning (tussen 2007 en 2010) zit. De Statencommissie economie en mobiliteit behandelde de brief gistermiddag. Groen Links en D66 drongen er bij Poppelaars op aan de klachten serieus te nemen. Maar de gedepu teerde had de zaak al uit laten zoeken. „Er is sprake van een flinke stijging", pareerde hij de kritiek. „Maar omdat de tellingen van mei Gedeputeerde Poppelaars: „Veel chauffeurs maken oneigenlijk gebruik van bepaalde we gen." 2002 en 2003 niet representatief zijn, laten we deze maand nieuwe uitvoeren. Over een lange re periode, zodat we goed beeld krijgen van de situatie." Op basis van de tellingen wordt bekeken welke maatregelen nodig zijn. Behalve dat een rond weg serieus in beeld is, beziet de provincie te vens de bewegwijzering. Poppelaars: „Veel chauffeurs maken oneigenlijk gebruik van be paalde wegen." door Melita Lanting GOES - Klachten over dieren mishandeling of verwaarlozing kunnen sinds gisteren op een landelijk nummer van de die renbescherming worden ge meld. Klachten die via dit num mer binnenkomen worden automatisch doorgeschakeld naar de regionale afdelingen van de Dierenbescherming. De oude Zeeuwse klachtennum mers - die in de telefoongids staan - blijven voorlopig nog be staan. De Dierenbescherming wil met het landelijke meidnummer be reiken dat mensen de organisa tie makkelijk weten te vinden. „Alle afdelingen hebben nu nog een eigen nummer en het is voor de mensen veel eenvoudiger als er één landelijk nummer is. Het geeft ons bovendien de kans om alle meldingen te registreren, zodat we duidelijkheid krijgen over de soorten meldingen en of het veel op het platteland of juist meer in de stad gebeurt", vertelt N. Dorland, voorlichter van de landelijke Vereniging Dierenbescherming. Het lande lijke meidnummer is nog niet 24 uur per dag bereikbaar omdat de Dierenbescherming met vrij willigers werkt. Dorland: „Het is op de langere termijn wel de bedoeling om dag en nacht be reikbaar te zijn en een soort 112 voor dieren te zijn, maar zover is het nog lang niet." Het klachtennummer kan ge bruikt worden voor alle soorten dierenleed voor zowel huisdie ren als landbouw-huisdieren (zoals bijvoorbeeld koeien, paarden of schapen). I. Zweedijk van de Dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland vertelt dat het erg druk is de laatste maanden. „Het lijkt wel een trend dat mensen hun huisdier buiten de deur zetten als ze met vakantie gaan. We krijgen heel veel klachten over dieren die onverzorgd zijn ach tergelaten. Daarnaast waren er met de hitte veel klachten over schapen die zonder drinken za ten of zelfs dagen dood in de wei lagen." Zweedijk vertelt dat anoniem klagen niet mogelijk is. „Dat is om te voorkomen dat mensen een ruzie uitvechten over de rug van een dier. Het ge beurde vaak dat mensen werden aangeklaagd terwijl er niets aan de hand was." De naam van de beller blijft overigens wel ge heim voor de persoon over wie wordt geklaagd. De Afdeling Noord- en Midden- Zeeland beschikt over vijf in specteurs, van wie twee Bijzon der Opsporings Ambtenaar zi jn „Die mogen ook bekeuringen uitdelen en dieren in beslag ne men. Dat is overigens een uiterst middel want wij zijn gebonden aan strenge wettelijke regels. Zo moeten we een ondertekende verklaring hebben van een die renarts dat het dier mishandeld is, anders mogen we niet tot ac tie overgaan. Het publiek denkt er vaak nogal gemakkelijk over. In de trant van 'we bellen de die renbescherming en die lost het wel op', maar zo werkt het niet helemaal." Het landelijk meidnummer voor dierenleed is 0900-20 21 210. BRESKENS - In Breskens wor den op donderdag 11 september de slachtoffers herdacht van het bombardement op de vissers plaats in 1944. Bij deze door de geallieerde uitgevoerde lucht aanval vielen ruim 200 doden, waaronder veel burgers. Ter nagedachtenis aan deze slachtoffers is op 11 september 1994 aan de Steenoven in Bres kens een monument onthuld. De plechtigheid begint om 19.15 uur op het Oranjeplein en daar vandaan vertrekt de stoet onder klokgelui naar het monument. Om 19.30 uur zal daar de her denking aanvangen met een mi nuut stilte. Naast het opnoemen van de namen van de slachtof fers, zullen enkele gedichten worden voorgedragen en het Wilhelmus worden gezongen. De leerlingen van de Openbare Basisschool hijsen de vlaggen die tot dan toe halfstok hingen. Tot slot zullen er namens de Stichting Oorlogsmonument Breskens en de gemeente Sluis bloemen worden gelegd. Hierna is er voor de aanwezigen gele genheid tot het brengen van een bloemenhulde. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17