PZC PZC Echtpaar begint avontuur in India WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Monumentale boerderijen zetten poort open Statenleden willen opheldering over tekort gemeenteT erneuzen 15 Gedeputeerde wil plannen voor nieuwe rijksweg niet meer aanpassen agenda w dinsdag 2 september 2003 Demonstratie Chinese krijgskunst Politie alert op veilig vervoer van kinderen Kasteel Kweek Vertrouwen Ruud Hessing wethouder in Leiden Oplossing jeugd Nieuw Middelburg Boete voor mishandeling Wangedrag met boete bestraft Presentatie herdenkingsboek Kaasboerderij opent deuren Braderie met sjeesjesrijden Rommelmarkt Weerstand tegen onderzoek N57 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De brief waarin Platform N57 stelt dat het nut en de noodzaak van de nieuwe rijksweg opnieuw moe ten worden onderzocht, is mos terd na de maaltijd. De plannen zijn uitvoerig besproken met bewoners en zijn ook na kritiek aangepast. „We zijn nu zover dat de plannen bij het Rijk lig gen en moeten nu Prinsjesdag afwachten of het Rijk er geld voor uittrekt." Dat zei gedeputeerde T. Poppe- laars gistermiddag tijdens de behandeling in de Statencom missie economie en mobiliteit. Het Platform N57 wil dat het onderzoek naar nut en nood zaak wordt uitgevoerd door een onafhankelijk bureau. De plan nen dateren van half jaren tach tig en zijn toe aan een herijking, aldus het platform. Het vindt dat er op informatieavonden over de aanleg van de weg geen ruimte is voor de discussie. De Statenfracties van PvdA en SGP vroegen zich gistermiddag af of heroverweging nog moge lijk is. „De ontsluiting van Mid delburg heeft de prioriteit, maar het tracé kan wel opnieuw wor den bekeken", aldus M. de Kos ter (PvdA). „Het landschap blijft dan in tact, waardoor het woonkli maat en de toeristische aantrek kelijkheid niet worden aange tast." GroenLinks was stelliger. M. Wiersma: „Ik verwacht van het college van Gedeputeerde Sta ten dat het de aanleg opnieuw overweegt. Middelburg heeft een probleem, het platteland van Walcheren krijgt het." Maar het CDA toonde zich fel tegenstander, omdat die vreest dat van opnieuw bekijken, uit stel en wellicht afstel komt. „De procedure is onomkeerbaar", zei A. Lijmbach. „Als we er nu aan gaan tornen, blijven de pro blemen bestaan. Als de uitslag op Prinsjesdag gunstig is, moe ten we vooral doorgaan." De discussie loopt al tien jaar, riep gedeputeerde Poppelaars de commissieleden nog eens in gedachten. „Ik voel er niets voor om naar het ministerie te stap pen om de plannen aan te pas sen. Bovendien ben ik licht opti mistisch over de uitkomst. Er is bijvoorbeeld al bodemonder zoek gepleegd. We moeten af wachten wat op Prinsjesdag naar buiten komt." MIDDELBURG - Mevrouw Qin Wen, professor in de Chinese krijgskunst, geeft 14 september van 14.00 tot 15.00 uur demon straties in de gymzaal aan de Henri Dunantlaan te Middel burg. Geïnteresseerden kunnen zich daarbij direct aanmelden voor een cursus die zij van oktober tot april geeft. Daar zal zij de deelnemers onderrichten in eeuwenoude Chinese bewegin gen. Zij doceert de Chang Chuan, een wat hardere stijl van krijgs kunst en een Grote vogel qig ong, een vorm die bestaat uit rustige vloeiende bewegingen en die voor iedereen geschikt is. MIDDELBURG - Bij de basis scholen in Middelburg gaat 3 VO in september folders versprei den over het veilig vervoeren van kinderen in de auto. Daarin staat onder meer infor matie over stoeltjes, zitjes en gordels. De folders zijn bestemd voor de ouders of begeleiders. Vanaf oktober gaat de politie veilig vervoer van kinderen in de auto controleren. Onveilig vervoer kan een boete tot gevolg hebben. STREEKACTIVITEITEN 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 Spektakel bu de sluizen van terneuzen WATERLANDERS o Krisztiria deChatel REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax: 0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal: Kaasboerderij Schellach, Prooyenseweg 26,19.00 uur: excursie en kaasproeven; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; In- en Uitloophuis, Van Gogh- laan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie-con- tactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Advertentie In Aagtekerke is een karakteristieke boerenschuur uit 1850 te zien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Open Monumen tendag staat dit jaar in het teken van de boerderij. Op Walcheren is daar weinig van te nierken. In Vlissingen staat geen enkele boerderij op de lijst van gebou wen die open zijn voor publiek, in Mid delburg één. In de gemeente Veere zijn negen (voormalige) boerenbedrijven te bezichtigen. Zo zijn bezoekers welkom bij Hof Klein Duinvliet in Domburg, aan de rand van natuurgebied De Manteling. Tot 1930 hoorde de boerderij bij het landgoed Duinvliet. Het hof heeft een bijzonder lange schuur met zwartgeteerde houten wanden en een riet- en pannendak. Me dewerkers van de stichting Het Walcher- se Costuum zijn tijdens de monumenten dag in klederdracht aanwezig. Van boer derij 't Munnikhof in Grijpskerke zijn al leen de tuin en het erf open voor bezoe kers, de gebouwen zijn gesloten. In Vrou wenpolder is Hof Arendsrust aan de Rij kebuurtweg open. Het woonhuis uit 1925 heeft bijzondere decoraties zoals ge beeldhouwde figuren van arenden en cherubijnen. In Aagtekerke is een karak teristieke boerenschuur uit 1850 te zien. Het is een van de grootste schuren op Walcheren. Hij heeft een rieten dak en een constructie van Scandinavisch grenenhout. In Oostkapelle is een aantal buitenplaat sen open voor bezoekers. De gasten moe ten wel buiten blijven. Het woonhuis van buitenplaats Berkenbosch blijft dicht, de klassiek aangelegde tuin is wel te be zichtigen. Ook de gebouwen van buiten plaats Duinbeek blijven gesloten. De buitenplaats is gebouwd op de plaats waar oorspronkelijk een kasteel stond. Dat is in 1574 door een bende geuzen ge plunderd en in brand gestoken. Het hui dige buiten is in het begin van de acht tiende eeuw aangelegd. Van buitenplaats Zeeduin zijn alleen de gerestaureerde orangerie en het park open voor het pu bliek. Van het buiten Overduin aan de Dunoweg is alleen de boerenschuur van binnen te zien. De bewoner van de villa geeft zelf rondleidingen aan groepen van maximaal tien personen. Overduin is in de zestiende eeuw ontstaan. De villa, het park van veertig hectare en de boeren schuur dateren uit 1839. De kinderboer derij in Middelburg is de enige boerderij in het stadsgewest die open is. In de ste den zijn verder wel veel traditionele mo- foto Lex de Meester numenten open. In Middelburg en Vlis singen worden tijdens de monumenten dag gratis rondleidingen gegeven. Om half twee laat schietsportvereniging De Fles in Vlissingen de kanonnen op het Rondeel bulderen. In museum De Schot se Huizen in Veere is een tentoonstelling over noodboerderijen op Walcheren. In het bijgebouw van de kerk van Domburg wordt een boekenmarkt gehouden, in Grijpskerke is een fancy-fair. In Melis- kerke is in de Odulphuskerk een exposi tie over boerderijen. Tussen Middelburg en Vlissingen rijdt een speciale oldtimer bus. De bus vertrekt van de Nieuwe Ha ven in Middelburg en het Bellamypark in Vlissingen. Het aantal zitplaatsen is be perkt, maar de ritten zijn gratis. Open Monumentendag, zaterdag 13 septem ber. Informatie bij de Tourist Shop in Middel burg en de VVV's in Domburg en Vlissingen. door René van Stee TERNEUZEN - Vandaag be ginnen Gerrit Impens (43) en zijn Indiase echtgenote Dhan- am Anjapulli (27) aan het groot ste avontuur in hun leven. Van nacht vertrokken ze met hun dochtertje Mithra (1) voor min stens drie jaar naar Veerapar- dorp, op enkele uren rijden van Chennai (Madras) in de Indiase deelstaat Tamil Nadu. Daar is het echtpaar het ecologische boerderijproject Thiru Valagum (gewijde grond) Farm begon nen. Uiteindelijk wil het er voorgoed gaan wonen. Het project is bedoeld om ecolo gische voeding te promoten en zelfvoorzienende werkgelegen heid te bevorderen onder boeren en landarbeiders van de klasse van de onraakbaren, de zoge noemde Dalit. Deze minderheid wordt al eeuwen onderdrukt en staat nog zelfs buiten het kas tenstelsel. De tendens is dat steeds meer kleine boertjes stoppen, hun land verkopen en in de industrie in de stad gaan werken. Die ontwikkeling leidt er toe dat de dorpen steeds min der zelfvoorzienend worden en daardoor ook de traditionele In dische landbouwkennis dreigt te verdwijnen. „Omdat de vaart der volkeren aan veel mensen ontglipt en ze daardoor voor een belangrijk deel aangewezen blijven op landbouw, willen we die ont wikkeling een halt toeroepen. Dat doen we door de biodiversi teit te waarborgen door middel van de kweek en aanplant van inheemse bomen, struiken en medicinale kruiden, lokale veldgewassen en traditionele granen, streekgebonden groen tesoorten en Zuid-Indisch vee en pluimvee", legt Gerrit Im pens uit. Ook is het bedoeling cursusda gen op de Thiru Valagum Farm te houden. Doelgroepen zijn kinderen, oudere jeugd en man nen en vrouwen. Onder leiding van Dhanam ligt het accent op zowel onderwijsonderricht als educatie op het gebied van eco logische landbouw en hygiëne. Impens is sinds 1989 ontwikkelingswerker in India. Vanaf 1999 werkte hij in Zuid- India voor de VCDS (Village People Community Develop ment Society), een sociaal maatschappelijk hulpverle ningsproject voor twintigdui zend mensen in zestig dorpen langs de kust van de Golf van Bengalen. In Veerapar-dorp leerde hij in 2000 zijn huidige echtgenote kennen, die als land bouwontwikkelingswerker be trokken was bij de ontwikkeling van een andere modelboerderij in haar woonplaats. Ook zij be hoort tot de Dalit. Bij hoge uit zondering kreeg Dhanam dank zij de steun van haar vader de kans haar middelbare school opleiding af te ronden. Daar door wist zij zich te ontworste len aan de kommervolle omstandigheden waarin zij was gedoemd te leven. Impens verbleef de afgelopen tien weken met zijn gezin in Ter- de inbreng van privégeld, de neuzen, onder meer om voor- steun van vrienden, sympathi- lichting te geven en fondsen te santen van de stichting (waar- werven middels de stichting onder de Wereldwinkels Thiru Valagum Farm. Dankzij in Zeeuws-Vlaanderen) en di- Gerrit Impens, zijn echtgenote Dhanam Anjapulli en hun dochter tje Mithra vertrokken vannacht naar India. foto Camile Schelstraete verse ontwikkelingsorganisa ties kunnen zij hun intrek in de boerderij nemen. Ook komt er op termijn een vrijwilliger uit Nederland om te assisteren bij de werkzaamheden. Tot 2005 is er nog ongeveer 60.000 euro nodig om onder meer het educatiecentrum te kunnen bouwen en om de aanleg van de 'model-volkstuin' af te ronden. In juni is ook een tweede wervingscampagne ge start om vier hectare landbouw grond aan te kopen. Daarnaast is een aparte zoektocht begon nen om fondsen te vinden voor de aankoop van een vervoer middel en telecommunicatie- apparatuur. Diverse toezeggin gen zijn inmiddels binnen. Impens en zijn vrouw hebben er alle vertrouwen in dat hun mis sie slaagt. „Op de halve hectare die we nu in bruikleen hebben, staat de gierst inmiddels al een meter hoog. Na de oogst wordt er traditionele rijst gezaaid en geplant en wordt een perceeltje gereserveerd als groenteveld. De opbrengst komt ten goede aan de werk-woongemeen- schap en de ingehuurde Dalit- landarbeiders. Op den duur moeten alle huishoudelijke ac tiviteiten zichzelf kunnen be druipen", aldus Impens. Dat laatste geldt overigens niet voor de trainingsprogramma's. Die kosten zullen afhankelijk blij ven van sponsoracties en bij dragen uit het verblijf van vrij willigers of studenten aan het projectcentrum. LEIDEN - Ruud Hessing (44) uit Zierikzee, voormalig Eerste- Kamerlid voor D66, wordt wethouder in Leiden. Hij volgt zijn partijgenoot Alexander PechTold op, die 1 oktober aantreedt als burgemeester van Wageningen. Sinds de laatste gemeen teraadsverkiezingen is het mogelijk een wethouder van bui ten de eigen gemeente 'binnen te halen', maar die moet dan wel binnen afzienbare tijd naar zijn standplaats verhuizen. Hessing, geboren in Voorburg, is al vrij lang politiek actief. Hij zat vijf jaar, van 1990 tot 1995, in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en bijna acht jaar in de Eerste Kamer. Hij verloor zijn zetel bij de laatste verkiezingen door de fikse ne derlaag van D66. Hessing is enkele jaren geleden uit Zuid- Holland naar Zierikzee verhuisd. Hij heeft bij de provincie Noord-Brabant gewerkt als beleidsmedewerker en van 1996 tot 2000 bij de gemeente Rotterdam als hoofd openbare orde en veiligheid. Sinds 1 augustus 2000 is hij werkzaam bij de ge meente Middelburg als directeur bestuursdienst en loco-ge- meentesecretaris. MIDDELBURG - De jongeren van Nieuw Middelburg kun nen vermoedelijk vanaf dit najaar terecht in een tijdelijk jeugdhonk bij de gymzaal aan de Nassaulaan. De jongeren hadden de gemeente gevraagd om een hangplek, omdat ze nergens in de buurt terecht kunnen. Bovendien heeft de buurt intussen genoeg van de jongeren, die nu rondhangen op een pleintje aan de Zacharias Jansenstraat. Het jeugdhonk aan de Nassaulaan is een tijdelijke oplossing, in afwachting van de bouw van een nieuw winkelcentrum. Dat moet ook aan de Nassaulaan komen. Onder de winkels wil de gemeente een jeugdhonk bouwen. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot 600 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Verder werd de Vlissinger een contactverbod met zijn ex op gelegd en moet hij aan de vrouw 300 euro smartengeld beta len. De politierechter achtte bewezen dat de man op 10 mei in een woning in Vlissingen zijn ex in het gezicht had geslagen. Toen haar dochter tussenbeide wilde komen, kreeg ze van ver dachte een klap tegen haar bovenlip. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Wouw voor wangedrag in het verkeer veroordeeld tot 660 euro boete. De man veroorzaakte op 25 oktober vorig jaar op de Rijksweg A58 bij Kruiningen een ongeval. Na de botsing met een auto reed hij door. De Bra bantse automobilist reed levensgevaarlijk door met hoge snelheid over de vluchtstrook andere auto's rechts in te halen. Het ging fout toen de verdachte vlak na een inhaalmanoeuvre zijn auto naar links stuurde en in botsing kwam met een me deweggebruiker. OOSTERLAND - Het herdenkingsboek van de watersnood ramp dat op initiatief van de Dorpsraad Oosterland werd sa mengesteld, is gereed. Het eerste exemplaar van 'De waters noodramp van 1953 in Oosterland' wordt donderavond 18 september uitgereikt aan burgemeester Asselbergs in dorps huis De Oosterhof. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De PvdA-Sta- tenleden T. Luijendijk en M. Ie Roy vragen het college van Ge deputeerde Staten om ophelde ring over het structurele begro tingstekort in de gemeente Terneuzen. Terneuzen kampt door slecht beleid van de vroegere gemeen ten Terneuzen, Sas van Gent en in mindere mate Axel in het laatste jaar van hun bestaan, met een structureel begrotings tekort van 6,4 miljoen euro. Ook kortingen van het Rijk op de Ge meentefondsuitkering droegen bij aan het opgelopen tekort. Daarom wil het college van bur gemeester en wethouders in Terneuzen volgend jaar alle le ges fors verhogen. Luijendijk en Le Roy vragen Gedeputeerde Staten naar het provinciaal financieel toezicht op de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten tijdens de herindelingsope ratie. „Het tekort in de gemeen te Terneuzen is in het bijzonder veroorzaakt door de uitgaven en aangegane verplichtingen door de gemeenteraad van de voormalige gemeente Terneu zen. Kunt u aangeven met wel ke reden toestemming is ver leend tot deze uitgaven en ver plichtingen? En betekent dit dat het provinciaal financieel toe zicht heeft gefaald?", vraagt het tweetal aan het college van GS. Daar de lasten voor inwoners van de gemeente Terneuzen flink zullen stijgen - Axel kent bijvoorbeeld nu al een structu rele jaarlijkse stijging van 25 tot MIDDELBURG - Kaasboerde rij Schellach houdt nog twee keer een excursie op het eigen bedrijf. Aan de hand van een diavoor stelling worden de werkzaam heden rondom kaasmaken en het werk op de boerderij uitge legd. Bezoekers kunnen kaas en verschillende soorten karne- drank proeven. De excursies zijn vandaag en volgende week dinsdag om 19.00 uur bij de kaasboerderij aan de Prooyen seweg 26 in Middelburg. ?0 procent - opperen Le Roy en Luijendijk GS de financië le effecten van de herindeling voor de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen te evalueren. Ook op het vlak van werkgelegen heid maken zij zich zorgen: „De gemeentelijke organisatie van Terneuzen moet door het struc turele tekort met vijftig mensen inkrimpen. De gemeenten Sluis en Hulst zetten volgens de be richtgeving eveneens het mes in de gemeentelijke organisatie. Betekent dit dat door de herin deling in Zeeuws-Vlaanderen de komende j aren voor j ongeren geen banen meer beschikbaar komen bij gemeentelijke orga nisaties?" Mocht het antwoord 'ja' luiden, dan vragen Luijendijk en Le Roy zich af of dit binnen het werkgelegenheidsbeleid van de provincie past. GAPINGE - De jaarlijkse bra derie van Gapinge vindt dit jaar op 6 september plaats. Rondom de Schotse Hoek in Gapinge staan 35 kramen en verschillen de attracties opgesteld. De bra derie begint om 10.00 uur. Vanaf 11.00 uur wordt de jaarlijkesje- zenwedstrijd van ringrijders- vereniging Gapinge verreden 's Avonds is er een feestavond in dorpshuis De Spil. SINT LAURENS - De kerkelij ke gemeenten van Sint Laurens houden zaterdag 13 septembei een rommelmarkt in en rond de Van Cittershof in de Van Cit- tersstraat. De opbrengst gaal naar het herstel van de pastorie van de partnergemeente Mak- koshotyka in Hongarije. De i rommelmarkt begint om 9.0C j uur en is om 14.00 uur afgelo- pen. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczclingsestraat 102A, 4421 BV Kapeilc Tel. 0113-342383, lax 0113-340044

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15