13 Goese Lyceum trekt in autoshowroom Barman Soif ober van het jaar Delen van Walcheren stil tijdens sirenetest Krabbendijkse vrouw veroordeeld voor terroriseren buren WWW. NAZOMER FESTIVAL Se kleine prins .NL Ja Middelburg presenteert boekje met dwarsdoorsnede van economisch klimaat Omwonenden bezorgd over duiken van Veer se sluis zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 2 september 2003 Info-avonden computerclub Controle Moeite Probleem PZC Zorgen over bereikbaarheid stad door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De slechte be reikbaarheid is de grootste be dreiging voor ondernemers in de Middelburgse binnenstad. Dat zegt voorzitter H. Boers van de Vereniging Ondernemers Mid delburg (VOM). De onderne mers hebben hun hoop geves tigd op de N57, maar vrezen dat de aanleg opnieuw wordt uitge steld. Boers uitte zijn zorgen gisteren na de presentatie van het Eco nomisch Profiel, een boekwerk je dat Middelburg bij potentiële nieuwe bedrijven moet aanprij zen. Zowel met de auto als met het openbaar vervoer is de bin nenstad slecht bereikbaar, vindt Boers.Als mensen uit het station de stad inlopen kan dat nauwelijks zonder dat ze van het leven worden beroofd. Dat is voor de entree van de stad nooit bevorderlijk." Om het parkeer probleem op te lossen, moet de gemeente snel beginnen met de TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Hobby Compu ter Club begint het nieuwe sei zoen met enkele bijeenkomsten. Vandaag geeft M. van Wijn- gaarde in hotel Goes in Goes een presentatie over Linux, het al ternatief voor het Windows be sturingssysteem. Maandag 15 september is de HCC aanwezig in het Open Hof in Vlissingen. In het wijkcen trum wordt een presentatie '3D tekenen met voorbeelden' ver zorgd. Tenslotte komen belang stellenden dinsdag 23 septem ber nog bijeen in het Multi Functioneel Centrum in Zierik- zee. Alle bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. Er is een lees tafel, een internetaansluiting en een draadloos netwerk aanwe zig. De toegang is gratis. door Miriam van den Broek VEERE - Het was de afgelopen maanden een bijna vertrouwd beeld: jongeren die bij de sluizen in Veere, de Loodsensteiger in Vlissingen en bij de meerpalen bij de Keersluisbrug in Vlissin gen het water in duiken. Omwo nenden van met name de sluis in Veere zijn bezorgd dat er op een dag iets mis gaat. De provincie heeft op brieven van buurtbe woners geantwoord dat zij dan niet aansprakelijk is. Het zijn vooral de bewoners van de Oudestraat, de Veerseweg en de Kanaal weg Westzijde in Vee re die zich zorgen maken over de gevaarlijke situatie. Bij de slui zen in Veere maken jongeren er een sport van om van de sluis te springen op het moment dat die open gaat. De buurtbewoners hebben naar de provincie ge schreven met de vraag hoe het zit met de verantwoordelijk heid. „Het is verboden om op de sluis te komen op het moment dat die opengaat", vertelt P. Rouwen- dal van de provincie. „Het is precies het geval als met spoor wegen. Daar mogen mensen ook niet zomaar overheen lopen. Bij de sluis staan wel verbodsbor den, maar het is nu eenmaal erg moeilijk om het verbod te hand haven. De jongeren klimmen er op het laatste moment op. Dat is voor de brugwachter of voor op varenden bij de sluis niet plezie rig. Die houden het hart vast. Er wordt wel omgeroepen dat ze niet van de sluis mogen sprin gen, maar je hebt het niet altijd in de hand." Soms worden de jongens aange houden. Die komen dan in een strafrechtelijke procedure te recht. „We hebben een periode gehad dat er intensief werd gecontro leerd. Maar dat werkt net als met snelheidscontroles. Als ze over zijn, wordt er weer net zo hard gereden als eerst." Rouwendal heeft de indruk dat het aantal jongeren dat vanaf dit soort locaties in het water springt, toeneemt. „Ik kan het niet staven met cijfers. Maar het is een maatschappelijk ver schijnsel dat jongeren steeds meer naar dingen zoeken waar ze een kick van krijgen. Dit is er één van. Helaas. Want het is echt heel gevaarlijk." bouw van een parkeergarage aan de Bachtensteene, zei hij. Voor de verbetering van de be reikbaarheid per auto is de aan- legvandeN57 noodzakelijk. De ondernemers en de Middelburg se politiek wachten met span ning op Prinsjesdag, wanneer het kabinet duidelijkheid ver schaft over de besteding van het budget voor nieuwe wegen. Eer der liet minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat al door schemeren dat de weg over Wal cheren niet de hoogste prioriteit heeft. „Ik hoop dat de derde dinsdag in september rust brengt", zei Boers. Wethouder H. Kool van economische zaken zei nog geen nieuws gehad te hebben vanuit Den Haag. „Er hangt voor Middelburg veel van af." Boers' collega G. Eijssens van de Middelburgse Bedrijvenclub (MBC) wees op het belang van culturele en sociale voorzienin gen voor het economische kli maat. „Economie bestaat alleen maar bij de gratie van cultuur, opleidingen en faciliteiten. We hebben ons dan ook altijd sterk gemaakt voor het nieuwe zwembad en het theater. We wil len bijvoorbeeld ook niet dat het Waterschap heel Walcheren kaal kapt." Volgens Eijssens is de uitstraling van de stad be langrijk omdat het de doorslag kan geven bij de beslissing van potentiële bedrijven en werkne mers om naar de stad te komen. De ondernemers zijn dan ook gelukkig met de komst van de Roosevelt Academy. „Het is echt een versterking", aldus Eijs sens. „Het is leuk om studenten in de stad te hebben, maar het is Leerlingen van het Goese Lyceum krijgen les in de voormalige Peugeotgarage aan de Westhavendijk. door Marjolein Verbrugqen GOES - De voormalige Peugeotgarage aan de Westhavendijk in Goes doet sinds gisteren dienst als technische school. Het Goese Lyceum voor Be roepsonderwijs heeft de verbouwing zo ver gereed dat de leerlingen er lessen kunnen volgen. Het gebouw aan de Bergweg, waar de scholieren gewoon lijk les krijgen, ondergaat het komende jaar een grondige renovatie. De onge veer zevenhonderd leerlingen zijn daarom verspreid over drie tijdelijke locaties. Wie de garage passeert, kan er onmid dellijk een school in herkennen. Dat komt omdat de voormalige showroom vol staat met bruine schoolstoelen en tafels waaraan de leerlingen vanaf vol gende week hun boterham kunnen eten: de kantine. „We zijn in juni begonnen met de werk zaamheden", zegt R. Strating van het lyceum. „Theorielokalen en kantoren beslaan een ander deel van de show room." De ruimte is vooral ingericht voor praktijkonderwijs. Op de begane grond staan bruggen met auto's erop voor lessen voertuigtechniek. „Die heeft de eigenaar van de garage voor ons laten staan", zegt Strating. Ook voorzieningen voor elektro- en metaal techniek staan daar klaar voor gebruik. De kelder is ingericht met werkbanken en machines voor bouwtechniek en als opslagruimte. „Alleen al het verhuizen van al dat zware materiaal als zaagma chines, was een hele klus. De grote werkzaamheden zijn gedaan. Dit weekeinde zijn we begonnen met het aanbrengen van brandwerend materi aal op de muur die grenst aan het be drijf naast ons. Alles is nu in orde voor de lessen van vandaag, op wat kleine dingen na", vervolgt Strating. Het gebouw uit 1960 aan de Bergweg 14 voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Voor de renovatie is het hele schooljaar nodig. Het is te klein om alle leerlingen onder te brengen. Daarom is ook het pand Bergweg 6 al geruime tijd in gebruik. Deze locatie doet het ko mende jaar net als de garage dienst als tijdelijk onderkomen, voor de eerste en tweede klas. De garage is voor de leer lingen uit de derde en vierde klas. Een derde noodoplossing voor het komende schooljaar is een gebouw aan de 's-Heer foto Willem Mieras Elsdorpweg. Op dat adres krijgen scho lieren les in handel, administratie, ho reca en verzorging. Ook hier heeft het Goese Lyceum de nodige aanpassingen laten doen. „De situatie doet een beroep op het im provisatietalent van medewerkers en leerlingen", vindt Strating. „De jonge lui uit de boven- en onderbouw moeten dit jaar eikaars gezelschap missen. Ver der moeten we het voorlopig doen met wat minder ruimte." De gemeente besloot begin dit jaar on geveer zes miljoen euro beschikbaar te stellen voor de renovatie. De uitvoering hiervan is een snellere en goedkopere oplossing dan het alternatief van nieuwbouw aan Bergweg 6. Dat pand stoot de school af als de werkzaamhe den gereed zijn. door Ron Magnée VLISSINGEN - Barman Arno Wouters van Café Soif aan het Bellamypark in Vlissingen heeft de titel Ober van het jaar gewonnen. Dit gebeurde in Vlissingen bij de jaarlijkse oberrace. Bij de teams be haalde de ploeg van restaurant De Ge vangentoren aan de Boulevard De Ruy- ter de eerste plaats. Tijdens de wedstrijden vlogen de bier glazen weer om de oren. In een grote tent op het De Ruyterplein was een parcours uitgezet dat barmannen en -vrouwen zo snel mogelijk moesten afleggen. Daar naast was ook belangrijk om, laverend langs de opgestelde bierfusten, bij de eindstreep zo veel mogelijk bier in de glazen over te houden. Vlak voor de start waren het de barman nen van café Popeye die indruk maakten met hun zilveren rokken. „Maar we gaan voor goud hoor", aldus barman A. Be zem. Uiteindelijk vielen ze buiten de prijzen. Wellicht dat dat te wijten was aan hun gebrekkige voorbereiding. Bezem: „Nee, we hebben niet vooraf geoefend. Dat wil zeggen: niet met een dienblad, wel met drinken." Het team van De Gevangentoren pakte uiteindelijk de eerste prijs, op de voet ge volgd door café Hart van Vlissingen en Pare Central. Naast de reguliere prijzen ging er ook een prijs naar de ploeg met de origineelste aankleding. Deze trofee ging naar twee medewerkers van Pare Central die zich met z'n tweeën in één broek hadden gehesen. Het idee voor de oberrace ontstond twee jaar geleden bij de Vlissingse barvrou- wen M. Kats en V. Wensink. Het leek hen een goed idee om met de race het zomer seizoen af te sluiten. Nam in het begin nog maar een handjevol obers deel aan de race, dit jaar deden achttien teams mee. ook goed om het algemeen denkniveau te verhogen, dan krijg je vanzelf een goed werk klimaat." Eijssens is tevreden met het Economisch Profiel, waarin Middelburg in de etala ge wordt gezetWe hebben hier echt op aangedrongen. Als klanten vragen waar we precies zitten, sturen we nu een platte- grondje. Het is leuk om een fol der mee te sturen." door Ron Magnée VLISSINGEN - Op Walcheren bleef het gisteren om twaalf uur op tal van plekken angstwek kend stil. Juist op dat moment werd de maandelijkse sirenetest gehouden. Zo was het alarmsig naal in Buttinge bijvoorbeeld niet te horen. Ook in Vlissingen en Middelburg bleef het op be paalde plekken stil. De inwoners van Buttinge ble ven rond het middaguur versto ken van een alarmsignaal. R. van Dijke van de oliehandel Dekker in het dorpje hoorde het signaal niet. „Nee hoor, helemaal niks. Wij waren gewoon in het kantoor en hebben niets gehoord. Ook mijn collega's hebben niks gehoord." En dat terwijl er geen muziek in het bedrijfsgebouw van de olie handel wordt gedraaid. „En we hebben ook geen machines die veel lawaai maken. Je hoort hier alleen af en toe het geluid van een printer." Hetzelfde geldt voor Klevers- kerke. Ook hier was nagenoeg niets te horen van de sirene. „We zijn nog naar buiten gelo pen", vertelt een inwoonster van het gehucht. „Maar zelfs buiten was maar een heel zwak signaal." Niet alleen in kleine dorpjes als Buttinge en Kleverskerke, maar ook in Vlissingen en Middelburg was het signaal op bepaaiue plaatsen heel zwak. Zo was het signaal in het provinciehuis, hartje Middelburg, bijvoor beeld nauwelijks te horen. Ook in het gebouw van het ROC aan de Oostsouburgseweg, de plek waar ook de Walcherse redactie van de PZC is gevestigd, bleef het stil. Slechts voor degenen die deuren of ramen openzetten, was het signaal te horen. Maar niet iedereen had moeite het geluid van de loeipalen te horen. J. de Visser bijvoorbeeld, van garagebedrijf Dekker in Aagtekerke, hoorde de sirene luid en duidelijk. „Zeker, nou stond ik wel dichtbij de deur hoor, maar ik heb hem ge hoord." Ook in Arnemuiden was het alarm te horen, zij het niet echt duidelijk. B. van de Ketterij van de Golff- supermarkt in het centrum van het dorp: „Het was niet echt dui delijk. Bij de kassa's, dichtbij de uitgang van de supermarkt, was het te horen. Maar verderop in de winkel hoorde je niets." Ook een medewerkster van Het Kustlicht in Zoutelande meldt dat het signaal prima was te verstaan. „Het was luid en dui delijk, terwijl we toch echt een paar kilometer van het dorp wo nen." Overigens hebben bewoners van Walcheren die het signaal wél horen nog wel wat aan te merken over de toon zelf. „Het leek net het geluid van een com puter", zegt A. Joosse die in Me- liskerke een kleding- annex hoedenwinkel drijft. De sirene, die van een stuk verderop uit het dorp weerklinkt, kon hij met enige moeite horen. Vroeger loeide de sirene vanaf de toren in het dorp, toen was het signaal stukken duidelijker, meldt Joosse. Overigens was hij voor bereid op het alarm. Lachend: „We wisten dat het een oefening was. Loos alarm Een ander probleem is dat het geluid van de sirene tegenwoor dig nauwelijks nog herkend wordt als waarschuwing voor gevaar, weet S. de Jonge van de Regionale Brandweer in Mid delburg. Hij herinnert aan een recente chemiebrand in Schiedam waar slechts een enkeling afdoende reageerde op het doordringende signaal. Hij ziet nog die oudere vrouw met een volle boodschappenkar lopen terwijl daar ter plekke toch een ernstig ontploffingsge vaar bestond. Ook beseft hij dat bij bijvoorbeeld brandalarm in een kantoor medewerkers vaak eerst nog dat ene dringende te lefoontje plegen, hun bureau opruimen en computer uitzet ten alvorens ze rustig naar bui ten lopen. Vooral om de reden van herkenning klinkt dus we derom de sirene. door Aector Dooms MIDDELBURG - „De buren worden door haar op een ver schrikkelijke manier ge terroriseerd. Het leven van twee gezinnen is voor een groot deel verziekt. Hun kinderen zijn doodsbang. Waartoe wordt deze 66-jarige vrouw gedreven?", vroeg officier van justitie H. den Hartog zich gisteren in Middel burg af. De verdachte uit Krabbendijke, die tot gisteren een blanco straf blad had, was zich van geen schuld bewust. „Zij zijn dege nen die beginnen. Daarop mag ik toch reageren! Ik ben zelf door mijn buurman over de schutting getrokken." De officier putte uit het om vangrijke dossier en kwam tot een bewezenverklaring van de stalking. Ze eiste 500 euro boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter M. Meeuwisse liet de boete vallen en veroor deelde de Krabbendijkse tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Ook de politierech ter bleef in het ongewisse over het slepende burenconflict. „Wat is de achterliggende ge dachte om kinderen vrees aan te jagen?", vroeg ze zich af. De officier was somber gestemd over de toekomst. „Ik krijg de indruk dat de buren de schuld krijgen. Uw gedrag zal moeten veranderen, maar ik heb er een hard hoofd in." Den Hartog vond het lastig om verdachte duidelijk te maken dat ze moet stoppen met het belagen van de buren. De aanklacht betrof de periode tussen augustus vorig jaar en maart dit jaar, maar in werkelijkheid waren de peste rijen al enkele jaren aan de gang. „Dit speelt al langer. Er is' heel lang geprobeerd te bemid delen, maar ze ziet haar eigen; aandeel niet." Voor de slachtoffers was de maat vol. Zij schakelden ten einde raad de politie in. Om de' impact extra te onderstrepen' was er door een van de gezinnen- 10.000 euro smartengeld ge-' vraagd. Vooral de kinderen, te-> gen wie ze angstaanjagende- grijpgebaren maakte, hadden er' emotioneel onder te lijden. De- schadeclaim werd niet ontvan-- kelij k verklaard. Volgens raads-1 man H. Dunsbergen ging het1 echter om een ordinaire buren-' ruzie. „Van stalking kan geen- sprake zijn. Mijn cliënte woont daar al 44 jaar. Ik twijfel aan de verklaringen van de echtgeno-' j tes. Zij proberen haar onderuit' te halen", bepleitte hij vrij- j spraak. De politierechter zag de stal king als een vreselijk uit de hand gelopen conflict met buren. Ze hoopt dat er van de maand voor waardelijke gevangenisstraf een duidelijk signaal uitgaat. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 orgelconcert voor kinderen |wo 3 sept/19U30/anderen gra-1 |tis. volwassenet^^^ Obers racen met een biertje richting de eindstreep. foto Lex de Meester Die Goesenaar heeft al da genlang last van een stijve nek. Koutje gepakt, verkeerde be weging gemaakt en de boel zat hermetisch op slot. Zo luidde althans de officiële uitleg. Zijn collega's wijten het ongemak aan stress. Hij gaat namelijk over enkele da gen trouwen. „Het is nu maar te hopen", merkte een kan toorgenoot op, dat hij zijn stem niet kwijtraakt door dat koutje. Kan hij ook geen ja meer zeggen..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13