Nieuwe Raadkaart In de schaduw van de dijk Het Zwin biedt nog steeds veel verrassingen Buitenlanders dinsdag 2 september 2003 Krabben Prachig gezicht Colijnsplaat aan de Oosterschelde: meer inspelen op nationaal park. foto Willem Mieras De regio door het oog van een buitenstaander Laat een aantal buiten staanders met verschil lende deskundigheden kritisch kijken naar de leef baarheid en plattelandsont wikkeling. Vraag ze vervol gens om een oordeel en aanbevelingen over hoe het beter kan. Dat gebeurt vol gende week op Noord-Beve land. Het voormalige eiland is als eerste regio in Neder land uitverkoren voor een zogeheten Countryside Ex change. De Sociëteit Noord- -Beveland nam daarvoor het initiatief. Van 6 tot en met 12 september lichten twee Amerikaanse, drie Britse en drie Nederlandse deskundi gen de regio door. Ze vindt het hartstikke leuk. Het enthousiasme is gaan deweg steeds groter geworden. Ally Wisse van de Sociëteit Noord-Beveland hoopt dat de Countryside Exchange waarde volle aanbevelingen oplevert voor de versterking van de eco nomische ontwikkeling op het eiland, zowel in de agrarische als toeristische sector. Daar pro fiteren ook midden- en kleinbe drijf en dienstverlening van mee. Wisse vindt het een goed idee om daarvoor mensen van buiten te verwelkomen. „Als we het zelf allemaal wisten, dan hadden we ook al gezorgd voor oplossingen." Ze constateert dat het in gang zetten van 'nieuwe economische dragers' in het landelijk gebied - en dat is Noord-Beveland bij uitstek - de laatste jaren steeds moeizamer verloopt. „Ik denk dat er teveel gepolderd wordt. De maatschappij is daardoor zo ontzettend stroperig, dat er voor ondernemers weinig meer te ondernemen valt." Wisse wijst op het langjarige drama om op het eiland een of meer landschapscampings tot stand te brengen. „Ik ben daar al vijf mee bezig en het is nog niet rond. Dat is gewoon belache lijk." Hoewel de aanbevelingen van het Exchange-team er niet voor kunnen zorgen dat de brij aan ruimtelijke ordeningsregels verdwijnt, rekent Aly Wisse wel op suggesties om dergelijke ob stakels sneller te slechten of te omzeilen. „Stel dat eruit komt: er moeten zoetwaterbekkens komen. Dat hoeft geen lange ruimtelijke voorbereidingstijd te kosten. Hetzelfde geldt voor voorstellen voor seizoensver lenging. Ik verwacht aanbeve lingen, waarbij op ruimtelijk gebied niet alles op de schop moet." De Countryside Exchange is een voor Nederland nieuw ver schijnsel, maar wordt in met na me Groot-Brittanië en de Ver enigde Staten al langer met succes uitgevoerd. Daar zijn in middels zo'n 100 'doorlichtin gen' achter de rug. Het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit wil er ook in ons land ervaring mee opdoen. Voor de begeleiding is het ad viesbureau voor duurzame ont wikkeling ETC uit Leusden in de arm genomen. Wisse is blij dat de aanvraag van de Socië teit is gehonoreerd. „We krijgen nu advies van men sen die los staan van het gebied en niet historisch zijn belast. Ze moeten natuurlijk rekening houden met de bestaande situa tie en mogelijkheden, maar wel met een glimlach. Het moet een advies met visie worden, waar bij als uitgangspunt geldt: de kenmerkende openheid, rust en ruimte mogen niet opgeofferd worden", betoogt Wisse. „We zitten niet te wachten op nog meer huisjes en campings, maar wel op een betere bezetting in het voor- en naseizoen." Ook wordt het Exchange-team gevraagd te kijken naar goede slechtweervoorzieningen. „Hoe kun je zoiets het beste opzetten? We hebben gezegd: stuur ons een specialist die daar alles van weet. Schotland heeft een re- gen-imago, maar toch willen daar veel toeristen naar toe. Drenthe heeft geen zee en strand en trekt veel bezoekers. Waarom daar wel en wij niet - dat willen we graag weten", legt Wisse uit. Het liefst had de Sociëteit alleen buitenlandse deskundigen ver welkomd. „Het is de eerste keer dat het project wordt uitge voerd in een niet-Engels spre kend gebied. Mede vanwege de taalproblematiek zijn er daar om drie Nederlandse specialis ten in het team opgenomen. Ze zijn misschien wel besmet met het poldervirus, maar kunnen ook een stuk realiteit inbren gen'. Ze komen uit Groningen, Wageningen en Den Haag en staan ver genoeg af van Noord- -Beveland", stelt Wisse. De teamleden arriveren 6 sep tember op Noord-Beveland (ze verblijven in De Kroon te Wis- senkerke). Lanterfanten is er niet bij. Er moet een vol pro gramma afgewerkt worden, met veel werkbezoeken aan onder nemers in verschillende secto ren. Tijdens een openbare bij eenkomst op 11 september (in de studio van Zeelandnet te Kam perland, aanvang 19.30 uur) presenteren de deskundigen hun bevindingen en gaan ze daarover in discussie met de be zoekers. De dag erna moeten ze hun eindrapport al afleveren. Er wordt door de provincie al een gebiedsgericht project Rondom het Veerse Meer opge tuigd. Zijn er nog wel nieuwe aanbevelingen voor de platte landsontwikkeling op Noord- -Beveland te bedenken? Aly Wisse erkent dat er al veel is ver zonnen, met meer en minder succes. „Mijn gevoel is dat er voor het toerisme meer uit kan komen dan voor de agrarische sector. Die kan wel meeliften, mits men een andere kant op wil dan alleen akkerbouw." Als het gaat om nieuwe initiatieven, dan verwacht ze van het project Rondom het Veerse Meer niet zoveel. „De Coutryside Exchan ge is veel concreter en gaat over heel Noord-Beveland, ook de Oosterscheldekant. Vraag is bij voorbeeld: hoe kunnen we de aanwezigheid van het Natio naal Park Oosterschelde omzet ten in ons voordeel?" Rinus Antonisse i Al tien jaar lang is september Fortenmaand. Dan wordt aandacht besteed aan verdedigingswerken in den lande. Daarvan zijn er in Zeeland veel te vinden, soms in goede staat, soms vervallen.Van dat laatste getuigt de ongeveer 100 jaar oude an sicht en de vraag is: in welke plaats stond deze ru- ine? Nadere informatie over de foto is welkom. Oplos singen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 6 sep tember worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax nummer 0113-315669; e-mailadresOnder in zenders van goede oplossingen worden drie waar debonnen vergeven. Het is een beetje een vergeten dorp. In die zin, dat het ruim buiten de doorgaande rou tes ligt. Al sinds het begin van de dertiende eeuw. Vergelijkbaar met Hoedekenskerke, ook in de schaduw van de Westerschelde- dijk. Het gaat om de Reimers- waalse kern Waarde. Gezien vanaf den Oprit, vermeldt de prentbriefkaart van vorige week. In november 1915 verstuurd door C. Overbeeke aan militair J. W. Reijnierse, gelegerd bij het derde regiment infanterie, eer ste bataljon, vierde compagnie, derde divisie veldleger te IJzen- dijke. De afzender informeert naar het welzijn van de kenne lijk pas uitgezonden Reijnierse en of die al gewend is aan zijn nieuwe kwartier aan de over kant. Het was het midden van de Eer ste Wereldoorlog, waarbij Ne derland een neutrale positie nnam (al werden wel Duitse troepen via Limburg doorgang verleend naar België en ging de handel met de Oosterburen door). Om die neutraliteit veilig te stellen werd de mobilisatie afgekondigd en bewaakten sol daten de grenzen en andere mi litair-strategische plaatsen. Zo waren er, getuige de ansicht, ook in Waarde leden van de krijgsmacht aanwezig. „Naast de soldaten en de twee meisjes is rechts de grote boerenschuur van M. H. J. Weststrate te zien", schrijft C. van den Bovenkamp uit Waarde. „Het land liep toen gü&f d;n Opr»t nog door tot aan de voet van de opril. Een klein stukje verderop heette dat het 'stekelweitje.' Nu bevindt zich naar de rechter kant toe nieuwbouw, met onder meer de Prins Willemstraat, de Christinastraat en de Claus straat." Het heet nu de Havenstraat, weet W. Westveer-Schrier uit Waarde. „Op de kaart is het niet te zien, maar de staat loopt van af de dijk het dorp in. Voor mij zelf heel duidelijk, want alle schooljaren liep ik vier keer per dag heen en weer over de dijk. De grote woning links staat er nu nog en die midden ook. De kleinere huisjes zijn vervangen door nieuwe woningen." J. S. Cijsouw-Blok uit Waarde meldt dat de schuur van Ko Schrier te zien is en rechts steekt de toren van de hervormde kerk (uit de veertiende eeuw) er bo venuit. „Links gelijk naast de sloot woonde tot 1973 mijn grootmoeder S. van der Weele- Verlare, daarna mijn oom en tante met him gezin, de familie J. Ruissen", aldus S. van der Giessen-Bom uit Hoek. „Links was ook het winkeltje van Jane Stroop (de werkelijke naam weet ik niet meer)." Het meest rechtse huis voor de schuur van Weststrate, is dat van de familie De Waard, met ernaast de woning van Jikke Koeman, geeft A. A. van Weele uit Krabbendijke aan. Er waren alleen goede inzendin gen. De waardebonnen gaan naar: J. Zoeteweij, Wilhelmina- dorp, P. van Houte, Waarde en C. M. van Koeveringe, Kapelle. Rinus Antonisse Het Zwin is een heel ander gebied dan Het Verdronken Land van Saeftinge. Het is een slufter. Dat is een strandvlakte die met de zee verbonden is via een gat in de duinenrij, zodat het water er vrij in en uit kan stromen. Aan de randen, tegen de dijk en de duinen is begroei ing, waar zout-water planten groeien. Aan een excursie deel nemen betekent een interessan te tocht door de duinen, een zwerftocht over het strand, even modderen bij de geul en een wandeling door de begroeiing. Heel afwisselend. Een vergelij king met Het Verdronken Land van Saeftinge is eigenlijk niet mogelijk. Saeftinghe is een brakwater gebied, het Zwin een zoutwatergebied. Saeftinge is ruw en dynamisch, een echt oer- gebied. Dat is het Zwin niet, maar de natuur is er minstens zo rijk. Beide gebieden hebben terdege te maken met eb en vloed. Twee keer in de 25 uur is het vloed, twee keer is het ook eb. Eb en vloed ontstaan door de aantrek kingskracht van de zon en de maan op het water van de aarde. Eén keer in de maand staan de zon, de maan en de aarde op een lijn, in deze volgorde. Dan is het nieuwe maan en zien we de maan dus niet. Eén keer in de maand staat de aarde tussen de zon en de maan in, dan is het vol le maan. Beide keren is het springtij. Dan is er een groot verschil tussen eb en vloed. Twee keer in de maand staan de aarde, de maan en de zon in een driehoek ten opzichte van el kaar. Dan is de maan een smal boogje. Het is dan dood tij. Er is dan weinig verschil tussen eb en vloed. Als je wilt weten of de maan opkomt of afneemt moet je proberen de letter a van het boogje te maken. Kan dat, dan neemt de maan af en gaat het dus richting nieuwe maan. Wanneer vloed overgaat in eb en eb in vloed spreken we van ke rend tij of de kentering. De ken tering wordt vaak dood tij ge noemd, maar dat is niet goed. Bij de kentering staat het water ongeveer een half uur stil, alvo rens weer op of af te gaan. Voor alle duidelijkheid: in vier weken is het één keer nieuwe maan, één keer het tweede kwartier, één keer volle maan en één keer het vierde of laatste kwartier. Het strand lijkt op het eerste ge zicht alleen maar zand, waar je lekker kan zonnen. Maar ga je op onderzoek uit, dan is er een hoop te vinden. De vloedlijn lijkt een rommeltje. Er liggen schelpen en wieren, aanspoel sels en er rennen vogeltjes rond, meestal strandlopers. Ze zoeken rennend naar hun voedsel en pikken tamelijk willekeurig in de grond. Op deze manier pak ken ze hun voedsel: kleine insec- tjes, weekdieren, wormen en kreeftjes. In het aanspoelsel scharrelt een krab. Als we hem willen bekijken probeert hij weg te rennen. Hij loopt zij waarts weg. Het is de Noordzee- krab, de grootste krab die in Ne derland voorkomt. Hij ziet er gevaarlijk uit, met een paar gro te sterke scharen, heeft behaar de poten en een beige-achtige kleur. Laten lopen maar. Een eindje verder ligt een dode krab. Hij is nog niet aangepikt door meeuwen en ziet er vers uit. Deze krab is groenig van kleur en aanmerkelijk kleiner dan zijn levende neef. Dit is de strandkrab. Hoewel kleiner, heeft ook deze krab sterke scha ren. Als je hem omdraait kan je zien dat het een mannetje is. Het achterste schildje is een duide lijke punt. Bij een vrouwtje is dat veel ronder. Een grove wier soort met harde blazen ligt er ook. Dit noemden we vroeger klakkers, omdat het zo'n mooi klak-geluid heeft als het droog is en je er op trapt. Het is blaas jeswier. Wanneer je dit in je tuin hangt kan je zien of het gaat re genen. Wordt het droog en ver schrompelt het, dan wordt het een zonnige dag. Wanneer het c Het Zwin. wier vochtig, rond en levendig wordt, wordt het een vochtige dag en gaat het regenen. Vreemde buisjes steken boven het zand uit. Ze voelen een beet je taai en slijmerig aan. Het is het huis van de schelpkoker- worm. Kijk eens aan, daar ligt een haaientand en daar nog één. Een mooie grote nog wel. Op sommige plekken kan je zo op rapen. De tanden maken een reis door de tijd en veranderen van een witte naar een diep- -blauwe, zwarte kleur. Haaien hebben een ontelbaar aantal tanden, in rijen geëtaleerd in hun bek. Als de eerste rij versle ten is, dan klapt de volgende rij op en hebben ze een gloednieuw gebit. Zo gaat dat hun hele leven door. Er liggen nog meer fossiele schelpen, maar ook de alledaag se schelpen: kokkels, mossels, oesterschelpen, de Venusschelp, nonnetjes, tere platschelpen en veel verschillende horentjes. Het is een prachtig gezicht, al die glanzende verschillende kleuren. Ook de binnenkanten zijn schitterend om te zien, met een glans van paarlemoer. Op het natte zand liggen ver schillende kwallen. Kleine, ron de gelatineachtige bolletjes lig gen in groten getale op het strand. Dit zijn zeedruifjes. Ze zijn net zo onschuldig als ze er uit zien. Een kwal, waarvan er in een kransje in het midden van de kwal vier 'oren' liggen, is de oorkwalEveneens een onschul dige kwal met korte tentakels. De oren zijn de geslachtsorga nen van dit dier. Daar ligt een grote, blauwe,platgewaaide pa rachute op het strand. Lange tentakels hangen doods aan het dier. Hij ziet er gevaarlijk uit en dat is hij ook. De blauwe haar- kwal zien we meestal in augus tus, evenals zijn grote broer de gele haarkwal. De tentakels be zitten netelcellen, in deze cellen zit een klein harpoentje, waar mee hij zijn prooi verlamt. Het beest kent geen onderscheid. Een menselijk been is evengoed een prooi. Deze prik kan pijnlij ke ontstekingen geven of er kunnen zelfs lichte verlam mingsverschijnselen optreden. Heeft u een kwallenbeet gehad, begraaf dan snel het getroffen ledemaat in het zand in. Het gif tige vocht trekt uit de wond in het zand en de pijn is stukken minder. Een raar rond bolletje met een sterachtige tekening trekt de aandacht. Dit skeletje van de zeeklit of zee-egel is wit en kaal, hoewel er soms nog vrij lange stekels op zitten. De zeester is ook al zo'n bijzonder beestje met vijf armen, gegroeid in de vorm van een ster. Onder aan de armen zitten tal van kleine zuig- napjes. De zeester loopt er mee en vangt er ook zijn prooi mee. En zo gaat de zoektocht voort. Wie geïnteresseerd is, moet er maar eens deelnemen aan een excursie of zelf gaan kijken. Nu de zomervakantie en het warme weer verleden tijd zijn, is het rustig op het strand. Neem een gidsje mee van strand en kust en geniet van deze bijzondere, ta melijk onbekende wereld van het strand. Diny de Putter Diny de Putter is voor het Zeeuwse Landschap gids in Het Verdronken Land van Saeftinge en in het Zwin De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van de ze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurge- bieden: onverwachte vondsten N AT U U R LIJ K en bijzondere gedragingen pas- ZEELAND seren wekelijks de revue. En na tuurlijk oofc de successen en mislukkingen in het beheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11