Forten maand Nationale De segrijnslak bewoonde de spreeuwenpot 11 weem oe ra 'Vreemden' beoordelen provincie 11 Het Zwin blijft boeien Mannen van Cadzand in Hengstdijk 12 Meekrap op Zeeuwse bodem terug 12 dinsdag 2 september 2003 Septemberregen op het zaad, komt de boer wel te staad Rijk Kastelen HET TUINTJE VAN Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl Paul Stockman ziet het hele maal voor zich. Het verleden laten herleven. Ofwel het na spelen van gebeurtenissen uit de roerige Zeeuwse geschiedenis. Het beleg van een stad, het ver overen van een schans en andere variaties op dat thema. ,,De klemtoon leggen op: doen als toen. Liefhebbers genoeg en de mensen vinden het prachtig", stelt Hulstenaar Stockman, die zich heeft ontpopt tot groot ken ner van de historische verdedi gingswerken in Zeeland. Met datgene wat bewaard is ge bleven wordt in de provincie veel te weinig gedaan, stelt hij. „We doen er geen fluit aan en dat is zonde. Een gemiste kans, terwijl er mogelijkheden zat zijn. Voor dit soort activiteiten is een markt en het is ook een mooie toeristische seizoensver lenging", betoogt Stockman. „Bijvoorbeeld Rammekens, daar kun je'De Ruyter of andere Zeeuwse zeehelden erbij be trekken. Napoleon kun je ook naspelen in Vlissingen of Bath." Stockman ging zich na een stu die geschiedenis min of meer bij toeval verdiepen in de Zeeuwse verdedigingswerken. Hij heeft inmiddels een reeks publicaties op zijn naam staan (deels samen met Peter Everaers). Volgens hem is in Zeeland sprake van een bijzondere situatie. „We zijn als provincie vestingbouwkun dig gezien absoluut rijk. Ze roe men zo over de Hollandse Wa terlinie, maar die bestrijkt een beperkte periode. Hier lopen de verdedigingswerken van de Ro meinen tot en met de Duitsers. Dat is het unieke van Zeeland. Je kunt nog goed zien dat het een provincie is die veel heeft mee gemaakt." Natuurlijk heeft de tand des tijds flink toegeslagen, maar toch meent Stockman dat er nog vrij veel gespaard is. „Dat komt Fort Moerschans. foto's Peter Nicolai Een gemiste kans in Zeeland Voor de tiende keer is sep tember uitgeroepen tot nationale Fortenmaand. Dan opent een groot aantal forten de deuren voor bezoe kers. Er zijn onder meer kunstexposities en theater voorstellingen. Ze staan op de website www.forten- maand.nl vermeld. In Zee land is er nooit echt inge haakt op de fortenmaand. Staatsbosbeheer, hoofd sponsor van de Forten maand, organiseert in september elke zondag acti viteiten in fort Rammekens bij Ritthem. Hoewel in het kader van Zeeland Nazo merfestival, kan de opera l'Histoire du Soldat in fort Ellewoutsdijk ook onder de Fortenmaand wordt ge schaard. Daar blijft het bij, terwijl er in de provincie toch volop verdedigingswer ken zijn. omdat de industrialisatie pas laat op gang is gekomen. Die zuigt mensen aan en daarvoor is ruimte nodig. Dorpen en steden groeiden hier minder snel uit hun jas." Hij erkent dat bijvoor beeld in Goes de stadspoorten zijn gesloopt, zonder dat daar veel commotie over ontstond. „Maar in Hulst was er pas in 1918 een plan om de wallen te slechten. Toen was er inmiddels zoveel cultuurhistorisch besef en rees er zoveel protest, dat ze gelukkig niet zijn opgeruimd." Paul Stockman vindt dat niet zonder meer gezegd kan worden dat er heel slordig met het erf goed is omgesprongen. Hij noemt als voorbeeld de oude ringwalburchten uit de vroege Middeleeuwen, die nog goed tot redelijk herkenbaar zijn. „Die in Oost-Souburg is een juweel tje." Hulst, Sluis en Veere roemt Stockman als de mooist be waard gebleven vestingsteden in de provincie, 'als je spreekt over zeventiende eeuwse aarden verdedigingswerken. Ook op het gebied van kastelen is Zeeland, met name boven de Westerschelde, nog rijk be deeld, constateert hij. „De dichtheid is vergelijkbaar met de Veluwe, Groningen en Lim burg. Bijna juichend uit Stock man zich over de (kust)forten uit verschillende periodes. „Dat De wallen van Hulst. is perfect hier. Toppers zijn Rammekens en Ellewoutsdijk en natuurlijk Lillo uit 1579 en Liefkenshoek uit 1582. Neder landse forten, die nu in België liggen. Ze zijn nog gebouwd on der Willem van Oranje." In Zeeuws-Vlaanderen zijn de meeste vestingswerken eind zestiende/begin zeventiende eeuw aangelegd, vertelt Stock man. „Ze zijn bijna allemaal uit de Tachtigjarige Oorlog en en kele uit de Napoleontische tijd. Hij herinnert eraan dat het be lang van de Tachtigjarige Oor log voor het latere Nederland nog wel eens wordt onderschat. De slag bij Nieuwpoort (1600) is algemeen bekend; dat (Zeeuws-)Vlaanderen lange tijd één slagveld was, veel min der. „De meeste knokpartijen zijn hier uitgevochten." Vandaar de royale aanwezig heid van verdedigingswerken, samen te vatten onder de noe mer: Staats-Spaanse linies. Een dubbele benaming, omdat ze re gelmatig van bezetter wissel den. Het gaat daarbij niet alleen om militaire bouwwerken, maar ook om de wijze waarop het water als 'oorlogsmiddel' werd ingezet, veel eerder dan in Holland. Dat gedurende enkele eeuwen. Daardoor is ook goed te zien dat de Zeeuwse versterkin gen meegroeiden met de ont wikkeling van verdedigings werken, als antwoord op steeds krachtiger wapentuig. Voor de opwaardering van dit cultuurhistorisch erfgoed is een plan gemaakt, met als doel de historische lijnen in het land schap weer zichtbaar te maken. Stockman is er blij mee, maar vraagt zich af of er, mede gezien de economische dip, genoeg geld voor beschikbaar komt. „Als je niks doet, vervalt er langzaam maar zeker steeds meer. Je zult moeten investeren. Dat is het waard, want het is cultuur-historisch gezien wel een unicum." Rinus Antonisse Fort Rammekens,elke zondag in september activiteiten; 13 sep tember open monumentendag. Fort Ellewoutsdijk tot en met 6 september elke avond opera l'Histoire du Soldat (20.15 uur). Aan de schuur hebben we een imitatie-spreeuwenpot ge hangen, hopend dat een kool-of pimpelmezenpaar er hun jon gen groot zal brengen. Sinds on ze kat in de tuin rondstruint, ge beurt dat echter maar zelden. Het is de vogels blijkbaar te ge vaarlijk. Vroeg in het voorjaar maken we de nestkasten voor de mezen schoon. Dikwijls gebruiken de vogels de kasten als slaapplaats in de winter en een schoon begin van de nestbouw - lijkt ons men sen - is wel zo fris. Zo ook de spreeuwenpot. 'Nou die is in tensief gebruikt,' is onze reactie. Een dikke laag uitwerpselen komt van de bodem. Droog, dat wel dus niet echt vies, maar we staan versteld van de hoeveel heid. Dan als we nog eens goed kijken ontdekken we in de pot, hangend aan de bovenzijde wel dertig segrijnslakken. De dieren hebben in de pot overwinterd. Dat lost meteen het raadsel op wie er verantwoordelijk zijn voor kaalvraat - vorig jaar - van de Clematis alpinum die recht onder de pot groeit. Er is letter lijk niets van overgebleven. De slakken vonden blijkbaar een schitterende voedselbron op hun weg naar hun rustplaats in de spreeuwenpot, wat wil je nog meer! De pot was duidelijk ook een goede plaats om te overwin teren bleek nu. Segrijnslakken zijn de meest voorkomende soort huisjesslak De segrijnslak ken in onze tuin. Gewone tuin- slakken of heesterslakken zien we er eigenlijk maar weinig. Hoewel de segrijnslak bij goede observering ook mooi is om te zien, zijn de tuinslakken meest al kleuriger getekend. De slak ken kunnen in de tuin soms een illustraties Adri Karman ware plaag worden zoals het voorgaande jaar in veel tuinen het geval was. 'Let vooral op je jonge aanplant' was het motto, 'daarop zijn de meeste slakken verzot'. Wil je hier nog iets van overhouden dan is het onver mijdelijk om weliswaar spaar zaam maar in de buurt van de jonge planten enkele korrels slakkendood te strooien. Tuinders die hun inkomen uit de gewassen moeten hebben kun nen meepraten van de schade van deze meestal overdag on zichtbare vreters. Ongeveer tien procent van de gewassen wordt door slakken beschadigd. Dat slakken het niet alleen op plan ten hebben voorzien, merkten we toen we de schuur een op knapbeurt gaven. De kozijnen moesten weer eens worden ge schilderd en losse stopverf werd verwijderd en van nieuwe ou derwetse lijnoliestopverf voor zien. Het stond er na een grond laag weer keurig strak bij. Verbaasd staarden we de vol gende morgen naar de gisteren nog zo strakke stopverfranden. Totaal weggevreten was ons werk. Wie voor de hier en gunter had 'm dat geflikt. Tot we verschillende slijmsporen op de wanden van de schuur zagen. Halverwege was een segrijnslak op weg naar beneden. De dader was betrapt. Huisjesslakken hebben voor de opbouw van hun onderkomen kalk nodig. Vandaar ook dat ze het meest voorkomen in kalkrij- ke omgeving. De ouderwetse stopverf bevat in de vorm van krijt een tamelijke hoeveelheid kalk. Klaarblijkelijk zijn de overige bestanddelen onscha delijk voor de slakken. Nee, een positief imago hebben slakken voor de meeste tuinliefhebbers niet. Toch zijn het nuttige dieren die allelei organisch materiaal omzetten in weer bruikbare voedingsstoffen en daarmee een bijdrage leveren aan het ecosys teem. Boeiend is ook het liefdesleven van veel soorten slakken. Meestal speelt zich dit 's nachts af, zodat we het maar zelden zien, maar het is beslist specta culair. Slakken zijn hermafro diet, dat wil zeggen dat ze zowel vrouwelijke als mannelijke ge slachtorganen hebben. Zij heb ben echter wel een partner no dig om zich voort te planten. Na een ingewikkeld paringsritueel leggen beide slakken eieren die overwinteren en de volgende ge neratie voortbrengen. Huisjes slakken richten zich tegen elkaar op bij de paring. Naakt- slakken houden er een zeer in nig ritueel op na. Ze richten zich op en daarna volgt een omstren geling die bij sommige soorten enkele uren kan duren. Een veel voorkomende naakt - slak is de grote wegslak. Liever genoemd bij de latijnse naam Arion ater om verwarring te voorkomen. Zelfs in natuurboe- ken wordt de soort dan weer zwarte naaktslak, dan weer oranje naaktslak genoemd. Die verwarring is wel begrijpelijk omdat Arion ater zowel zwarte als bruine en oranje of grijze va riëteiten kent. Ondanks hun vraatzucht boeiende en dikwijls ook fraaie dieren bij geduldige observatie. Adri Karman Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10