11 www. i t Diekje is er weer bovenop Beschermengel voor schepen Ouders bepleiten soepeler regels leerlingenvervoer Brugman NAZOMER FESTIVAL .NL ÉéBI S Prijs voor mooiste boerenerf Waarom Ook gesubsidieerde instellingen wacht bezuiniging zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 30 augustus 2003 Leges vanaf de dijk Moord Taxi Maatwerk VAN 12.00 TOT 18.00 UUR September=Saunamaand O AutoTrack.nl «a. zc Ter neuzen schrapt vijftig banen iloorConny van Gremberqhe IERNEUZEN - De gemeente [emeuzen stond donderdag avond aan de rand van de finan- tiêle afgrond. Gisteren zette de lemeente - na berichten uit Den jaag - een flinke stap voor waarts. Er moeten ambtenaren weg en ook de gesubsidieerde instellingen ontkomen niet aan bezuinigingen. Jet tekort voor de begroting van 2004 was begin deze week ipgelopen tot 5,6 miljoen euro. iet kabinet voegde daar giste- ien nog eens 0,8 miljoen euro an toe, omdat Terneuzen een stra korting op de Gemeente- jndsuitkering kan verwach- en. Wethouder J. van Schaik fanciën) vreest dat nu ook de esubsidieerde instellingen loeten rekenen op forse bud- ;ortingenZeker is dat de ge- ite de komende jaren geen personeel zal aannemen. ;elijk is er sprake van een va- aturestop. Bovendien moet het ersoneelsbestand in vier jaar ienprocent krimpen. Dat bete- ent een verlies van ruim vijftig rbeidsplaatsen (er werken nu 30 mensen bij de gemeente), blgens Van Schaik vallen er een gedwongen ontslagen. Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 3900 33 OOO 33 meezingprogramma |Het Westkappets Dameskoor Vocaal Ensemble Sint-Laurensl I Koor Aller Tijden - ,„n 15UOO 9rat|V Raad en college bogen zich don derdagavond in beslotenheid over een pakket maatregelen om de gemeente er financieel weer boven op te krijgen. Vol gens Van Schaik is er overeen stemming over de ombuigings- voorstellen die zo'n drie miljoen gulden aan besparingen zullen opleveren. Daarnaast verhoogt de gemeente volgend jaar zowat alle leges en vergoedingen voor gemeentelijke diensten. De burgers gaan dit volgens Van Schaik zeker merken. „Je spreekt al gauw over een gemid delde lastenstijging per burger van zo'n 30 euro per jaar. Ik zeg gemiddeld, want een gezin dat net aan het bouwen is, nieuwe paspoorten nodig heeft en ge troffen wordt door een sterfge val, zal aanmerkelijk meer geld kwijt zijn. Vooralsnog blijven we van de onroerend-zaakbe- lasting af, die gaat met niet meer dan het inflatiepercentage om hoog. Maar er is meer dat de burgers treft. De bijzondere bij standsuitkering komt te verval len, dat kost ons twee ton, maar dat gaat feitelijk ten koste van de uitkeringsgerechtigden in onze gemeente." De verhogingen van de leges le vert Terneuzen een klein mil joen extra op, maar daarmee is de gemeente nog lang niet uit de brand. De raad wil namelijk in meerderheid nog zo'n twee mil joen euro beschikbaar houden voor nieuw beleid, maar om dit bedrag vrij te krijgen zal er el ders geld weggeplukt moeten worden. Die noodzaak wordt nu nog eens versterkt door de extra rijkskorting. Van Schaik: „We hebben nu de raad voorgesteld om het ge meentelijk apparaat verder te reorganiseren. Nog platter te maken dan het al is. Minder lei dinggevenden, kortere lijnen. Dat betekent dat mensen func ties zien veranderen, verplaatst zullen worden binnen de orga nisatie en dat sommigen func ties zullen vervallen. Daarnaast willen we de personeelslasten verder omlaag krijgen, door minder beroep te doen op exter ne krachten. Ook voeren we een feitelijke vacaturestop in. We zullen slechts mensen van bui tenaf aantrekken als intern geen geschikte mensen voor handen zijn voor bepaalde functies. Als je dit allemaal op je eigen personeel laat afkomen, dan moeten van de gemeente af hankelijke instellingen als een bibliotheek, de stichting Wel zijn en Maatschappelijk Werk natuurlijk beseffen dat zij niet ontzien kunnen worden. Ook zij zullen het mes moeten zetten in hun personeelslasten, terwijl we er tot nu toe van uitgingen dat die volgend jaar nog met zo'n vier procent konden stij gen. Die rek is er nu natuurlijk volledig uit", aldus Van Schaik. De wethouder financiën zal de komende weken samen met zijn collega's in het welzijnsveld in de slag moeten met de instel lingsbesturen over een bijstel ling van de gemeentelijke subsi dies. Van Schaik verwacht dat dit een zware dobber wordt. ■W De familie Wijnen en Hoeymakers ontvangt de prijs uit handen van A. de Klerk, voorzitter van de werkgroep Jaar van de Boerderij. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - „Het gaat niet goed met de boerderij, het erf en het landschap in Zeeland. We zijn hard op weg een rampge bied te worden. We willen daar graag wat aan doen", zegt A. de Klerk, voorzitter van de Zeeuwse Werkgroep Jaar van de boerde rij- Het erf van boerderij De Blauwe Hoeve aan de Braamdijk te Retranchement van de fa milie Wij nen en Hoeymakers werd verkozen tot het mooiste van Zeeland in de categorie moderne bedrijven. De Klerk reikte giste ren de erftrofee 2003 uit. Volgens de jury is op het moderne bedrijf respect getoond voor het verleden. Waardering was er voor de wijze waarop een nieuwe ligboxenstal (zwarte schuur en rood dak) refereert aan de Zeeuwse boerderijen. In de categorie historische bedrijven, van voor 1950, werden twee prijzen uitgereikt. De eerste prijs ging naar de boerderij van de familie Buisse uit Draaibrug. De tweede prijs ging naar woonboerderij Heerlijkheid de Batterij van de familie Gadellaa aan de Sasdijk te Westdorpe. Deze boerderij is vol gens de jury een aanrader voor mensen die een boerderij gaan herbestemmen tot woonboerderij. De familie Steutel van Luchtenburg anno 1801 uit Kamperland en de familie De Feij- ter uit Zaamslag kregen een stimulerings- prijs voor de verfraaiing van de omgeving van de boerderij DorRené van Stee ITaar het vroeger allemaal V gebeurde in Terneuzen? In Noordstraat natuurlijk, aar jongens en meiden fla- (erden en uiteindelijk aan el- ar bleven plakken. Maar het as vooral te doen op 't Diekje, Dijkstraat. t in de jaren zestig verdienden ar zo'n vijftig neringdoenden in boterham. Het was destijds winkelstraat van Terneuzen. agers, bakkers, kruideniers, »entenboer Lippens, een fiet- nzaak, Polderman met zijn asmachines en vooral ook veel fés, zoals Oostende en Wilhel- ina en later... Kop en Kont en iéz Gerard. Nu biedt de straat n trieste aanblik. Er rest nog achts een Chinees restaurant, 'aar die tijd verlangen de seste oudere bewoners nog al- 1 terug. Die gezelligheid. le tteen kende iedereen. De men sen hadden toen nog tijd voor elkaar. Die sociale contacten mis je nu", zeggen Yvonne en Herman de Boevere. Nog steeds wonen ze in het huis op nummer 81 waar tot 1995 hun levens- middelen- en zuivelhandel was gevestigd. Een knusse winkel, de laatste buurtwinkel in de binnenstad. Bijna niets herinnert meer aan de tijden van weleer. De oude, kromgetrokken huisjes zijn gro tendeels verdwenen. Aan de noordkant domineert de achter gevel van het Scheldetheater, waarvan de bewoners de bouw met argusogen volgden. Er te genover, ter hoogte van de Korte Dijkstraat, strekt zich al jaren een desolate vlakte uit. Het Le ger des Heils wil er een nieuw onderkomen bouwen; het wachten is op de vergunningen. De geschiedenis van de Dijk straat gaat terug tot 1844. In die jaren werd de oude vaart of gracht daar grotendeels ge dempt. De grond daarvoor kwam van het Dijkje, dat werd afgegraven. Op die manier ver dween een restant van de stads wal uit 1583-1584, zoals later alle andere bewailing om de stad ook werd geslecht. Na de afvlakking van de wal werden de Nieuwstraat en de huidige Lange Kerkstraat aangelegd en uiteindelijk ook de Dijkstraat, die het oude traject van het Dijkje volgde, vanaf de Noord- De Dijkstraat in Terneuzen. kanttotachter de Pelmolen. De cennialang bruiste de Dijk straat van de bedrijvigheid. In de cafés hieven zeelui en schip pers het glas, klonken vrolijke orgelklanken en wierpen de plaatselijke meiden een schalk se blik naar al die stoere bonken. De sluizen waren nog traag, tijd voor vertier was er volop. Het was de bloeitijd van 't Diekje. Daar kwam abrupt een einde aan na de kanaalwerken en de aanleg van de nieuwe sluizen in de j aren zestig. Niet lang daarna sloeg de verpaupering toe. Ach- foto Camile Schelstraete ter de ramen lonkten de hoeren, daarna overheersten de drugs. Een tijd van dagelijkse wild west-taferelen. Yvonne de Boevere: „Maar de klad kwam er pas echt in toen de gemeente besloot de binnenstad aan te pakken. Alles moest an- Een ventiel van een sperballon op een sokkel herinnert aan de activiteiten van de RAF in ons land gedurende de oorlog. foto Camile Schelstraete door René van Stee Veel mensen weten waar schijnlijk niet dat Terneu zen een monument ter herinne ring aan de Royal Air Force (RAF) bezit. Het gedenkteken bestaat echter al sinds novem ber 1979 en staat een beetje ver loren op het grasperkje tussen de parkeerplaats op de Schel- dekade en de rijbaan van de Scheldeboulevard. Het monument had eerst een an dere stek. Bij de onthulling door de toenmalige Engelse lucht machtattaché in Nederland R.F. Mudge stond het vlakbij het stadhuis. Vanwege de bouw van het nieuwe stadskantoor naast het oude stadhuis, werd het monument op verzoek van de Heemkundige Vereniging Terneuzen in oktober 1995 door de gemeente in veiligheid ge steld. Het gedenkteken stond langs een gevaarlijke rand van de bouwput. Een duwtje van een van de grote graafmachines zou voldoende zijn geweest om het monument in de bouwput te la ten vallen en onherstelbaar te beschadigen. In mei 1999 werd het gedenk teken op de huidige locatie neergezet. Tot die tijd lag het opgeslagen in de gemeentelijke remise. Het monument toont een sokkel -waaraan een zit bank is bevestigd- met hierop een ventiel van een sperballon, waarmee in de tweede wereld oorlog werd voorkomen dat vij andelijke vliegtuigen bij de schepen konden komen. De RAF gebruikte de ballonnen als verdediging van de scheepvaart op de Westerschelde. Op de marmeren plaquette in de sokkel staat 'Per adua ad astra' te lezen, Latijn voor: langs moeilijke wegen opstijgen naar het hoogst bereikbare. Daaron der is de naam aangebracht van het 965e RAF-squadron dat tus sen november '44 en mei '45 in Terneuzen verbleef. Het squa dron was verantwoordelijk voor het gereedmaken van de ballon nen die aan boord van voor an ker liggende trawlerschepen werden opgelaten. De soldaten waren onderge bracht in het gebouw van de Provinciale Stoombootdiensten aan de Scheldekade. Het pand werd in juni 1972 gesloopt in verband met het ophogen van de zeedijk. Toen kwam ook de pla quette weer boven water. De toenmalige dienst Openbare Werken bewaarde de plaquette, totdat werd besloten hem te ge bruiken voor het monument. ders. De oude huisjes moesten plaatsmaken voor nieuwe, de cafés moesten verdwijnen... Maar het karwei is nooit afge maakt. Steeds weer waren an dere dingen belangrijker en werd de aanpak van 't Diekje uitgesteld. Veel mensen trokken weg en zo kregen de prostitutie en de drugs vrij spel." Een on plezierige tijd, geeft Yvonne toe. Maar ook weer niet zo erg als de kranten vaak schreven. „Dat beeld klopte niet. Maar je moest je wel steeds verdedigen. Je schaamde je op den duur dat je moest vertellen dat je uit de Dijkstraat kwam." Een triest dieptepunt werd be reikt in 1987. In juni werd de 24- jarige Kaapverdiaanse prosti tuee Helena Merdonca ver moord. In december kwam in het zelfde pand op nummer 27 een bruut einde aan het leven van de raamprostituees Guarda Lupe Rosa Espinal (38) en Ro- sanna Hidalgo Manzuela (18) uit de Dominicaanse Republiek. De moorden zijn nooit opgelost, al gonsde het in de stad van de geruchten. De prostitutie ver dween daarna na snel, bijna let terlijk uitgemoord. Ook de drugsoverlast werd - jaren later - teruggedrongen. De politie trad op met harde hand, verjoeg de runners, deed invallen in tientallen drugspanden, verze gelde ze en liet ze slopen. Ter neuzen rekende rigoureus af met het fatale imago van 'drugs- stad'. De duizenden Franse en Belgi sche drugstoeristen en de be daagde lokale gebruikers kopen nu hun waar in de 'supermarkt' om de hoek, in koffieshop Checkpoint of bij kleine broer Miami. Op 't Diekje is de rust weldadig weergekeerd; daar overheerst nu enkel nog de stil te. Yvonne en Herman de Boeve re zijn er altijd blijven wonen en hebben daar geen spijt van. door Frank Gijzel SLUIS - Ouders met kinderen in het leerwegondersteunend en praktijkonderwijs vinden dat meer leerlingen in de gemeente Sluis gebruik moeten maken van het leerlingenvervoer. Ze hebben kritiek op de manier waarop de gemeente met de re gels voor dit vervoer omgaat. Maja van Hoek uit Biervliet uit te donderdag tijdens de raads vergadering in Sluis haar be zorgdheid. Volgens haar wordt te star vastgehouden aan de re gel dat de gemeente alleen taxi vervoer betaalt als sprake is van een lichamelijke, verstandelijke of zintuiglijke handicap of als de bus voor zeven uur vertrekt. De ouders vinden dat leerlingen die met het openbaar vervoer niet op tijd op school kunnen komen, of die een ongunstige busverbinding hebben, wel in aanmerking moeten komen voor taxivervoer. „We kunnen niet begrijpen dat een leerling uit Zuidzande, wiens bus net voor zeven uur vertrekt, wel vervoer krijgt, terwijl een kind uit Cadzand dat pas na half acht kan vertrekken - en daardoor niet op tijd op school komt - geen vervoer krijgt", aldus Van Hoek. Ontevredenheid bestaat tevens over het onderzoek van de GGD-arts, die antwoord moet geven op de vraag of het kind een handicap heeft. Dat blijkt in een gesprek van een half uur moeilijk vast te stellen. Van Hoek heeft sterke aanwijzingen dat de arts het dossier nagaat en kijkt of er een stoornis gerap porteerd is. „Is die rapportage er niet en is er geen diagnose gesteld, dan is er geen sprake van een handicap, met alle gevolgen van dien. He laas wordt het oordeel van de leerkracht niet meegeteld. Wij vinden dat leerlingen met ern stige gedragsproblemen, ook als er onduidelijkheid is, in aan merking moeten komen." Volgens de ouders veroorzaakt het reizen met het openbaar ver voer meer stress, wangedrag en ongeoorloofd schoolverzuim. „We hopen dat u zich realiseert dat het met deze kinderen, die geen gebruik kunnen maken van de taxi, goed fout kan lo pen", hield Van Hoek haar ge hoor voor. Wethouder L. Wille (verkeer) gaf aan dat zijn gemeente naar maatwerk blijft zoeken. „Maar we moeten ergens een grens leg gen." Hij herkende en erkende de problemen van de ouders wel. „Het is nodig dat de raad snel een ruimhartiger verorde ning opstelt." Wille waar schuwde voor de financiële gevolgen van zo'n regeling. Advertentie 1 ■S j§ J2 3 KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Advertentie NAJAARSVERWENNERIJ Laat uzelf eens heerlijk verwennen! Maak nu voordelig kennis met onze uitgebreide sauna en betaal deze maand slechts een kinder prijsje! Van 13,- voor slechts 6,5°! Bovendien profiteert u deze maand van maar liefst 10% korting op de 10- of 20-badenkaart en 5% korting op een jaarkaart! Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Meer weten? Vraag de speciale kuur- folder aan, boordevol heerlijke beautydagen of -behandelingen inclusief Welkomstdrankje met plakje cake Lichaamspakking Vibrosaun of Hydromassagebad Paraffine badje voor handen of voeten Gezonde lunch Onbeperkt toegang tot sauna, kuur- en bubbelbaden Gratis gebruik badjas en handdoekenset Gratis parkeerkaart de Parel Nu voor slechts 70,-p.p.! Babelweg 2 Domburg Nu b'jdeze beautydag bij te boeken: Fax: 0118 - 583668 MassaSe van 21 -50 voor 19'" E-mail: kuur@hofdomburg. nl Gezichtsbehandeling van 35,- voor 32» Internet: www.roompot.nl Boekingsperiode: 31/08/2003 t/m 29/02/2004. Simon van drie vraagt zijn ouders de oren van het hoofd. Alles wil hij weten: waarom gras groen is en waarom hij in Middelburg woont. Zijn pasverworven kennis deelt hij graag. Met opa en oma bijvoorbeeld, want die luisteren altijd. Dus meldde hij: „Wij wonen in Zeeland. Want wij hebben heel veel zee!" „En weet je ook waar opa woont dan? Opa woont in Brabant." „Waarom?", was de gebrui kelijke reactie. Omdat het zo heet", ant woordde opa, niet geheel naar tevredenheid. Maar daar verzon Simon zelf wel wat op. „Oh ja, natuurlijk, want jul lie hebben heel veel bramen. Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 77