Middelburgse Mortiere wacht op eerste contract Harley is luxe speelgoed geworden Multimedia-werken in Plus Min Renesse Inspraak planologische toekomst Oosterland Instandhouding materieel vraagt veel vrijwilligerswerk Stek Koffers zaterdag 30 augustus 2003 Kennis maken met tafeltennis Opknapbeurt Groeneweegje in Zierikzee Ruigere type Aard Receptie juf op school St. Maartensdij i Bint Trammuseum ligt goed op stoom door Piet Kleemans OUDDORP - Een 'Koekdöze'- locomotief, financiële steun en handige vrijwilligers. Die drie dingen staan hoog op het ver langlijstje van de Museum- stichting RTM Ouddorp. In de loop der tijden, het trammuse um bestaat inmiddels zo'n 37 jaar, zijn veel locomotieven, wagons en allerlei andere tramzaken 'gered'. Onderhoud en restauratie van het rollend materieel kost echter veel geld en vooral inzet van vrijwilli gers. Die ook nog eens de ritten met de historische trams ver zorgen. De (elektronische) tram is in veel grote steden nog steeds een veelgebruikt vervoermiddel. The Amazing Stroopwafels wijdden er het nummer 'De Moordenaar' aan en anno 2003 zitten in heel wat fotoalbums kiekjes van zwarte rookplui men uitbrakende stoomtrams. Ongetwijfeld geschoten in de buurt van De Punt West, want het daar gevestigde trammuse um is in Nederland enig in zijn soort. Het trammuseum werd in 1966 opgericht. De Tramweg Stich ting kocht een deel van het stoommaterieel van de Rotter- damsche Tramweg Maat schappij (RTM), niet lang na dat definitief een streep was gezet door de RTM-trams op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Van 1966 tot en met 1988 reden gerestaureerde trams op een klein stukje spoor tussen Hellevoetsluis en de buurtschap Vlotbrug. In 1989 verhuisde het museum naar de huidige stek: De Punt West bij Ouddorp. Daar is inmiddels, weet PR- man en tram- en treinenthousi- asteling H. Reints uit Scharen- dijke, heel veel werk verzet om het museum zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Met oog voor detail. Je bent er niet met een al dan niet gerestaureerde tram. Om de sfeer van toen te rug te halen is véél meer nodig. Kleding bijvoorbeeld, zoals de conducteurs die vroeger droe gen. En reisbenodigdheden als koffers en valiezen. Aanwij zingsbordjes, Jjoeken, oude dienstregelingen, het is er alle maal. En nog steeds komen met enige regelmaat schenkingen van allerlei aard binnen. Varië- rend van een partij verf tot his torische foto's. Op de muur in de remise is vrij willigster Ceciel Schöne-Sar- lemijn druk doende met een muurschildering van zo'n vier bij drie meter. Oorspronkelijk was de geschilderde tramlij - nenkaart op station Roose straat in Rotterdam te vinden. De museumstichting beschikt inmiddels ook over een goed uitgeruste werkplaats. Afge dankte metaalbewerkingsap- paratuur heeft er een tweede leven gekregen. Reints: „Som mige machines zijn zo oud dat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het consorti um Mortiere heeft nog geen huurcontracten op zak voor winkelgebied 'Wonen en Zo' achter de Torenweg in Middel burg. De projectontwikkelaars, Heijmans IBC Vastgoedontwik kelingen en Amstelland Ont wikkeling, zijn nog in onder handeling met de bouwmarkten die naar het terrein willen ver huizen. Voor twee Middelburgse bouw markten is inmiddels een bouw vergunning aangevraagd. Het is de bedoeling dat de twee win kels Praxis en Karweieind vol gend jaar open gaan. Toch is er nog geen contract getekend. „Dat ligt niet zo zwart-wit", zegt E. Prince van het consorti um. „Wanneer partijen aange ven dat ze met elkaar verder gaan, moet er nog onderhandeld worden over het huurcontract. Dat traject loopt nog. De laatste puntjes worden op de i gezet." De eerste zaak in het winkelge bied 'Huis en Zo' had eigenlijk al ruim een jaar geleden open moeten gaan. Dat mislukte, on der meer omdat de Franse bouwmarkt LeRoy Merlin na lang onderhandelen afhaakte. Volgens Prince was dat te wijten aan ontwikkelingen op de Euro pese doe-het-zelf-markt. Vendex/KBB, de eigenaar van Praxis, heeft een grote Europese klusketen overgenomen. Het concern heeft de Zuid-Europese vestigingen vervolgens aan Le Roy Merlin overgedaan en de Belgische vestigingen van het Franse bedrijf zelf overgeno men. „En dan is Middelburg maar peanuts." Het consortium heeft zijn ambi ties moeten bijstellen. „We gaan het terrein in een ander tempo volbouwen", zegt Prince. Toch is hij positief gestemd. „Door dat we nu echt gaan beginnen, kunnen we andere bedrijven misschien over een drempel heen helpen. Er komt straks loop in het terrein." Voor twee andere bedrijfsge bouwen liggen de tekeningen klaar, vertelt hij. „Op het mo ment dat daar voldoende kandi- daten voor zijn, kunnen we vrij snel met de bouw beginnen. Het consortium praat niet al leen met bedrijven die al in Mid delburg gevestigd zijn. Er zijn volgens Prince ook gesprekken met nieuwe bedrijven gaande. Trendhopper, één van de kandi daten voor het bedrijventerrein, is er nog niet uit met het consor tium. „Het is frustrerend", zegi eigenaar R. Jakobsen. „We zijn al drie, vier jaar bezig. Volgens mij ligt alles nog hartstikke stil." Hij wil graag verhuizen naar het bedrijventerrein, maat niet als eerste. Wat de oorzaakis van de lauwe belangstelling, weet hij niet. „Het zou kunnen dat het te lang geduurd heeft, oi dat de huur te hoog is. De econo mie werkt ook niet mee." gens Jakobsen is het momentum voor het bedrijventerrein voor bij. „In het begin was iedereen enthousiast, maar zo langza merhand gaat dat eraf." Wethouder H. Kool zegt ziel geen zorgen te maken: „Dat he; wat langer duurt, heeft te ma ken met de economische toe stand. Bedrijven willen niet meer zo snel investeren. Op ziel is dat niet zo erg. Als het terrein binnen de formule wordt ont wikkeld, is dat ons wat waard," ZIERIKZEE - Volgens Tafel tennisvereniging Scaldina is ta feltennis een ideale sport om ri korte tijd een bepaalde fithek op te bouwen'. Op donderdag avond kunnen niet-leden ken nis maken in de sportzaal aandt Raamstraat in Zierikzee met tl sport. Voor de jongeren wordt getraind van half zeven tot ae uur 's avonds. Direct daarna mogen de vol wassenen tot half elf aan de ten- nistafel gaan staan. Vanaf hal september kan er ook op dins dagavond gespeeld worden. Het nieuwe spoor voert door duingebied. foto's Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Het Groene weegje in Zierikzee, de enige toegangsweg tot bedrijventer rein De Zuidhoek, wordt opge knapt en verbeterd. Het weg werk begint maandag en is in de week van 10 november klaar. Het Groeneweegje krijgt vanaf de kruising met de Juliana- straat tot aan het kruispunt met de Deltastraat een nieuwe laag asfalt. Gelijktijdig wordt er een afscheiding gemaakt tussen de rijbaan en het fietspad. De straatlantaarns worden ver vangen en in aantal uitgebreid. De kruisingen en bochten wor den ruimer gemaakt. En omdat het gebied toch openligt, wordt ook wordt de riolering in de buurt van Sportcomplex On derdak bij de tijd gebracht. Nadat de afgelopen tijd de voor bereidingen als het verleggen van de kabels van nutsbedrijf Delta NV en KPN Telecom hier voor getroffen zijn, begint maandag de opknapbeurt van het Groeneweegje. Overdag blijft altijd tenminste één rij baan beschikbaar en worden hier tijdelijk verkeerslichten neergezet. Tijdens het asfalte ren moet de weg wél helemaal worden afgesloten. Dit werk zal achter vanaf tien uur 's avonds pas worden gedaan door Winnie van Dam GOES - Harley-Davidson bestaat hon derd jaar. Reden voor een feestje voor Harley-freaks in, onder andere, het Amerikaanse Milwaukee. In die stad werd honderd jaar geleden, in 1903, de eerste Harley-motor ontwikkeld door Bill Harley en de broers Arthur en Walter Davidson. Sinds die tijd zijn er over de hele wereld veel motorrijders als een blok gevallen voor de blinkende twee- wieler met die grote knallen uit de uit laat. Zo ook Veronica Weber (41) en Wim Hendrikse (44) uit Goes. Hun passie voor de motor gaat nog net iets verder dan het stukje toeren op een zonnnige zondag middag; zij bouwen, reviseren en verko pen de zeer gewilde motoren. Het honderdjarig bestaan van de motor zegt het stel niet zo gek veel. Ze staan er eigenlijk niet zo bij stil. „Maar het is na tuurlijk wel een geweldige prestatie. Er bestaat geen enkel motormerk zo lang als Harley-Davidson", vertelt Wim, die zelf twintig jaar geleden zijn eerste Harley kocht. Hij was een echte sleutelaar, en dat was toen ook wel nodig, want moto risch gezien zat de motor toen niet zo goed in elkaar. Dat veranderde na 1984, toen er voor de motor een nieuw blok werd ontwikkeld. „Vroeger had je alleen een Harley als je handig was en graag aan dat ding sleutelde. Sinds er een nieuw motorblok onder ligt, is dat niet meer no dig. Nu is het luxe speelgoed geworden." Harley-Davidson's zijn vaak Toys for boys, maar toch niet voor iedere boy. Het is nog wel nodig om een liefhebber te zijn. Je moet in eerste instantie een hoop dui ten meebrengen voor de aanschaf en bo vendien moet je je aangetrokken voelen tot de levensstijl van Harley-Davidson. Die levensstijl valt volgens het tweetal niet zo makkelijk te omschrijven. Dertig jaar geleden was dat makkelijker. Toen waren het toch de wat ruigere types die zo'n motor bestegen. Maar het stereotype is er tegenwoordig een beetje vanaf. Het zijn niet alleen meer de ruige langharige, ongewassen mannen met achterop de blonde in het leer gehesen bimbo, maar een Harley kan volgens Wim nu ook best bereden worden door een kantoorpikkie met een scheiding opzijEnfin, langharig of een scheiding, het maakt niet uit wan- Wim Hendrikse en Veronica Weber op een echte Harley-Davidson. foto Willem Mieras neer de Harley-rijders ondermekaar zijn op een motortreffen. Iedereen heeft de zelfde passie en dat vormt volgens de mo torliefhebbers een band. „Het geeft zo'n kick als er zoveel Harleys bij elkaar zijn. En de vrouwen, hoe zit het daar mee? Ve ronica lacht. „Tegenwoordig zie jegeluk- kig steeds meer vrouwen die zelf rijden. Ze zitten niet alleen meer achterop." Van hun hobby hebben Veronica en Wim in 1993 hun werk gemaakt. Wim sleutel de zo veel aan motoren van anderen, dat hij samen met Veronica besloot de boter ham ermee te gaan verdienen. In tegen stelling tot de originele winkel, waarbij je je in een Amerikaanse westernfilm waant, is de werkplaats er één uit dui zenden Zo een met een kalender met veel vlees en een poster met zeker tien blote billen erop. Die krijgt Wim van z'n klan ten, zegt 'ie. In de werkplaats komt de ware aard van het beestje naar boven. „Het bouwen van een motor is één van de leukste dingen om te doen", legt Wim uit terwijl hij wijst naar twee motorframes. Daar is 'ie al even mee bezig. Hij bouwt er ongeveer drie per jaar. En dan doet 'ie alles zelf. Van de motor tot het frame. Hij heeft het er naar eigen zeg gen enorm druk mee. Oh zeker, houdt hij nog tijd over om motor te rijden. Morgen is het oliepompentreffen. Wim verwacht dat het daar vanwege het honderdjarige bestaan van Harley-Davidson extra druk zal worden. Daar zijn hij en Veroni ca ook te vinden. Tenminste, als het droog is, want anders gaan ze niet. door Ali Pankow RENESSE - Hetty Huisman uit Amsterdam completeert het drieluik van beeldend kunste naars dat in tentoonstellingsge bouw Plus Min in Renesse expo sities in de serie 'Water' verzorgt. Eerder was in deze reeks werk te zien van Bert Frijns en Aris de Bakker. Huis man toont multimedia-werken uit verschillende periodes: twee video-installaties, een diapro jectie en fotowerken. De videoinstallatie 'A Couple' bestaat uit een projectie op een met grafiet bewerkt screen. De filmbeelden bieden een impres sie van een man tijdens zijn nachtelijk werk op zee en van een vrouw die in de sawa's werkt. Met de andere videoinstallatie 'Clustering shot' gaat Huisman op de actuele situatie, oftewel op het feit dat de directe omge ving van Plus Min door de over heid is voorbestemd om ruin» te bieden aan campings. Hffi- man toont een opname van hS huidige landschap vanuit ruimte van Plus Min, gekoppeli aan een fotolandschap (herii nering), een getekend lani schap (verbeelding) en een deolandschap (projectie). De cd-gestuurde dia-mstalla! met vier diaprojectoren laata integratie van waterlandschai pen uit drie verschillende den zien. Met het voorlezen uit eigi werk opent de dichter F. Dn hoorn zondag 7 september» 12.00 uur deze expositie vj Huisman. De expositie is da; na tot en met 5 oktober geope op zaterdag en zondag van 12 tot 17.00 uur. De laatste van de drie archits ten die hun visie op water Plus Min presenteren, is Ma; ten Struijs. Hij stelt van 12 tober tot en met 9 november zij ontwerp van metrostation Ttr sen water hier ten toon. door Famke van Loon OOSTERLAND - De inwoners van Oosterland kunnen mee praten over de planologische toekomst van hun dorp. Op dinsdag 16 september houdt de gemeente Schouwen-Duive- land een inspraakavond over het nieuwe 'voorontwerpbe stemmingsplan bebouwde kom Oosterland'. De gemeente is momenteel druk bezig alle Schouwen-Duive- landse bestemmingsplannen te vernieuwen. Daarbij komen de meest verouderde plannen of gebieden waar grote verande ringen op stapel staan als eerste aan de beurt. Na Nieuwerkerk zijn nu de planologische moge lijkheden voor Oosterland vast gelegd in een nieuw bestem mingsplan. Dat plan voor de bebouwde kom moet straks de nu geldende plannen 'Ooster land Kom' en 'Oostkenshil' gaan vervangen. Tevens is in het nieuwe bestemmingsplan meer aandacht geschonken aan het waterbeheer en de archeologi sche waarden in het gebied. Voordat de gemeente dit nieuwe plan definitief vaststelt, wil het college eerst met de Oosterlan- ders zelf overleggen. Tijdens» inspraakavond kunnen zij m praten over de planologisd mogelijkheden voor bijvod beeld woningbouw of toekffl stige bedrijfsverplaatsiif Het voorontwerpbestemmii! plan Bebouwde Kom Oost! land ligt vanaf vandaag ter! zage op het gemeentehuis Zierikzee. De inspraakavond wordt I houden op dinsdag 16 septc ber in dorpshuis De Oosterl in Oosterland. Deze begint! half acht. SINT MAARTENSDIJK - protestants-christelijke Juli! van Storlbergschool in S Maartensdijk viert vrijdag september het 25-jarig onó wijsjubileum van juf W. K<* man-Paans. Dat gebeurt i een receptie die van 20.15 22.15 uur wordt gehouden ii gemeenschapsruimte van school aan de Oosterscheï straat. we ze gekocht hebben voor de oud ijzerwaarde. En andere hebben we weer uit schenkin gen verkregen." De machines krijgen weinig rust in Oud dorp, want er wordt door de vrijwilligers véél gerestau reerd én nieuw geproduceerd. Is een nieuwe aanwinst binnen dan wordt nauwkeurig beke ken wat er allemaal aan dient te gebeuren. Vervolgens wordt een plan voor restauratie ge maakt. Zijn bepaalde onderdelen aan vervanging toe, maar niet meer te krijgen hetgeen met enige re gelmaat voorkomt dan wordt na nauwkeurig meetwerk en als het even kan met de fa- briekstekeningen er naast een nieuw exemplaar gemaakt. In de werkplaats wordt immer druk gewerkt. De tram die in Oostenrijk jarenlang dienst heeft gedaan op de Zillertal- bahn is weer in zijn oorspron kelijke RTM-uitvoering terug gebracht en in de werkplaats zijn diverse rijtuigen in ver schillende staat van restaura tie te zien. Alle disciplines zijn vertegen woordigd: er zijn metaalbe werkingmachines, er is een complete houtbewerkingafde ling en een keur aan schilders benodigdheden. Plus een uit gebreid onderdelenmagazijn. De werkplaats is het kloppend hart van het RTM-museum. Het is de plek waar technische problemen geanalyseerd en opgelost worden en waar van hopeloos verpauperd ogen de locomotieven of rijtuigen weer nostalgische pronkstukjes worden gemaakt. Reints: „We willen ooit graag nog een 'Koekdöze'-locomotief. En stel dat we geen oude kunnen vinden, dan kunnen we er al tijd zelf nog een maken. Alle te keningen zijn er." In de werkplaats staat onder andere de 'ongelukswagon' op restauratie te wachten. Dit in 1907 gebouwde rijtuig werd in 1941 omgebouwd om te kun nen worden ingezet bij kleine ontsporingen en ongelukjes. Een dikke stalen bint loopt over de hele lengte over het dak van het rijtuig en aan één zijde van het rijtuig is een hijsme chanisme aangebracht. Daar mee konden ontspoorde rijtui gen opgetild en vervolgens weer op het juiste spoor gezet worden. Voor de restauratie van de ongelukswagon heeft de museumstichting inmiddels een subsidie van 10.000 euro van het Prins Bernhard Cul tuurfonds in de wacht gesleept. „Daar moeten we een heel eind mee kunnen komen", vermoedt Reints. Ook aan het buitengebeuren wordt nijver gewerkt. Na vijf jaar onderhandelen kreeg de museumstichting in maart De 82-jarige conducteur Calon i 2002 toestemming het tracé bij De Punt te verleggen. Het hui dige eindpunt bij bezoekers centrum De Punt is vervangen door een keerlus met krui- singsspoor, in RTM-kringen bij voorkeur aangeduid met baanverlenging. Tussen het hoofd- en het krui- singsspoor is een noodperron gebouwd van ruim 100 meter lengte. Vanaf het perron loopt een tijdelijk voetpad naar het bezoekerscentrum, het mari tiem restaurant en de aanleg- een van de vrijwilligers. plaats van de veerboot. Het nieuwe spoor voert door duin gebied. Langs het spoor zijn in middels ook telefoonpalen ge plaatst. In de eerste plaats bedoeld ter vervolmaking van het nostalgisch beeld maar eenmaal bespannen met de juiste draad krijgen de palen ook een functie. Reints: „We gaan het intern telefoonver keer via die palen doen. Dat kan natuurlijk ook per gsm, maar dit is natuurlijk wel veel leuker." 11:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 72