PZC PZC Prijs voor mooiste boerenerf uitgereikt Leefbaarheid blijkt rekbaar begrip 13 Lancia Club strijkt even neer in Zierikzee .NL Grotere standplaatsen en meer verkoopwagens in Zierikzee toestaan zaterdag 30 augustus 2003 Damesgroep jazz-dansen in Zierikzee Kattenexpositie n Zierikzee Stimulering analyse Werkstraf voor mishandelen ex Drankrijder blijkt hardleers Rijverbod voor dronken rijden Fototoestel en drank gestolen Duo verdacht van oplichting Verhoek krijgt lintje voor werk in kerk Diaken Geen beperkingen u Meer ruimte op de weekmarkt door Famke van Loon ZIERIKZEE - Op de week markt in Zierikzee zullen meer verkoopwagens worden toege laten. Ook mogen de kramen iets groter worden dan ze nu rijn. De gemeente Schouwen- Duiveland komt met deze nieu we regels tegemoet aan de wen sen van de marktkooplieden. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl n Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gen blijkt dat de gemeente de kooplieden meer ruimte wil ge ven in te spelen op de huidige trends. Zo hebben de markcom missie en de Centrale Vereni ging Ambulante Handel (CVAH) het college gevraagd de standplaatsen, die nu drie bij vier meter groot zijn, te verrui men naar vier bij vier meter. Voor de weekmarkt in Zierikzee wil de gemeente hieraan mee werken. Maar de andere twee markten moeten het blijven doen met de oude maten. „In verband met de doorgang van de hulpdiensten worden de afme tingen van kramen op de sei- zoensmarkt Renesse en de paar denmarkt niet gewijzigd." Daarnaast wil het college in de nieuwe verordening meer plaats voor verkoopwagens. De marktverkopers worden onder meer door steeds strengere eisen van de Keuringsdienst van Wa ren gedwongen hun koopwaar in koelwagens aan te bieden. Maar in de oude versie van 1998 is het aantal etalagewagens aan banden gelegd om de authentie ke uitstraling van de markt te behouden. Maximaal de helft van de standplaatsen mag bezet worden door een verkoopwa gen. En die plekken zijn verge ven. Omdat dit beleid ook juri disch gezien moeilijk is vol te houden, wil de gemeente deze regel schrappen voor de Zierik- zeese markt. Omdat de markt in Renesse deels rond de kerk staat opgesteld, zijn hier een aantal plaatsen specifiek aangewezen voor de verkoopwagens. Dit najaar zal de gemeente haar beleid ten aanzien van de brade rieën en rommelmarkten aan passen. Daarbij horen ook de re gels die de wildgroei van de avondmarkten moeten tegen gaan. Ook zullen in de vierde (en laatste) deelnota nog eens apart de brandveiligheidsvoorschrif ten aan de orde komen. las Volgens de oude regels mogen bi verkoopwagens hooguit de helft van het aantal standplaatsen bezetten. De gemeente moder niseert op dit moment haar Marktverordening. De huidige ItAversie dateert van 1998, maar iel voldoet amper vijf jaar later al niet meer aan de eisen van deze li} tijd- Aanpassing Het aanpassen van de marktre- gels gaat in stappen. In april /oj werden de marktdagen en -tij den opnieuw vastgelegd en de manier waarop de vergunnin gen worden verdeeld onder de verschillende branches. In het itijtweede deel, dat nu is opgesteld, komt de indeling van de week- iklmarkt en de paardenmarkt in ta|Zierikzee en de seizoensmarkt in Renesse aan de orde en wordt ai^vastgelegd hoeveel plaats de kramen in mogen nemen. Uit de verschillende aanpassin- e{ ZIERIKZEE - Dance On, de dansafdeling van de gymnas tiekvereniging Delta Sport in Zierikzee, start dit jaar met jazz-dansen voor dames vanaf 20 jaar. Naast jazz-dansen zal er onder- meer ook de 'aqua-danst' wor den door deze groep. Op vrij dag 5 september kan men in de gymzaal aan de Mulock- straat jn Zierikzee van half acht lot half elf 's avonds terecht om 3 kennis te maken met het jazz- dansen. ZIERIKZEE - Katten in alle zip loorten en maten. En vervaar- m# digd uit verschillende materia- In Katten-galerie Alexan dra in Zierikzee staan in de expositie 'Katten in de hoofd lid rol' deze huisdieren centraal. e« Op het doek vastgelegd met acr- 11111- of olieverf, in keramiek, of 10 jemaakt van glas, hout of in mo- raïekzijn de dieren te bewonde ren. In totaal zullen tijdens de li» txpositie in totaal twintig Zeeuwse kunstenaars waaron- d der Els van Baarle, Miems van je fitters en Renske Andeweg hun v werk laten zien. 'Katten in de lofdrol' opent op zaterdag 6 as september om twee uur 's mid- Bf lags en is tot en met zondag 26 oktober te bezichtigen. Galerie 0) Alexandra is geopend van don- ni lerdag tot en met zondag van elf our 's ochtends tot vijf uur 's middags. Op donderdagavond ret de galerie ook haar deuren isj spen van half zeven tot negen a lur. oir Op de weekmarkt in Zierikzee mogen de standplaatsen iets groter worden en zullen meer verkoopwagens worden toegelaten. foto Marijke Folkertsma door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - „Het gaat niet goed met de boerderij, het erf en het landschap in Zee land. We zijn hard op weg een rampgebied te worden. We wil len daar graag wat aan doen." Dat vindt A. de Klerk, voorzit ter van de Zeeuwse Werkgroep Jaar van de boerderij. Het erf van boerderij de Blauwe Hoeve aan de Braamdijk te Re- tranchement van de familie Wijnen en Hoeymakers werd verkozen tot het mooiste van Zeeland in de categorie moder ne bedrijven. De erftrofee 2003 werd gisteren op de Blauwe Hoeve door De Klerk uitgereikt. Volgens de jury is op het moder ne bedrijf respect getoond voor het verleden. Waardering was er voor de wijze waarop een nieu we ligboxenstal refereert aan de Zeeuwse boerderijen met een zwarte schuur met rood dak. Het nieuwe woonhuis is van goede architectuur. Van de oude woning zijn stukjes metselwerk als een soort eerbetoon aan het verleden gespaard gebleven. In de categorie historische be drijven, van voor 1950, werden twee prijzen uitgereikt. De eer ste prijs ging naar de boerderij van de familie Buisse uit Draai brug. De gebouwen vormen vol gens de jury een eenheid en passen zeer goed bij de land schappelijke omgeving. De tweede prijs ging naar woon boerderij Heerlijkheid de Bat terij van de familie Gadellaa aan de Sasdijk te Westdorpe. Deze boerderij is volgens de j ury een aanrader voor mensen die een boerderij gaan herbestem- men tot woonboerderij. De familie Steutel van Luchten- burganno 1801 uit Kamperland en de familie De Feijter uit Zaamslag kregen een stimule- ringsprijs voor de verfraaiing van de omgeving van de boerde rij. De prijzen werden voor de derde keer uitgereikt door de Stichting Landschapsbeheer in samenwerking met de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani satie en de Boerderij enstich- ting. Naast een geldprijs ter verfraai ing van het erf kregen de win naars een gevelschildje met de tekst winnaar van de erftrofee 2003, provincie Zeeland. lUfl i t mm, De familie Wijnen en Hoeymakers ontvangt de prijs uit handen van A. de Klerk, voorzitter van de werk groep Jaar van de Boerderij. foto Camile Schelstraete Het wordt alle hens aan dek voor het opstellen van de gemeentebegroting voor 2004 en de drie volgende jaren. De forse korting op de algemene uitkering van het Rijk dwingt de lokale overheid tot 'kiezen of de len'. De gemeenteraad zoekt naarstig naar moge lijkheden de gaten te dich ten, maar steekt voorlopig toch nog de meeste energie in gekissebis en het eikaar vliegen afvangen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niemand wil bij bezuinigingen de Zwarte Piet toebedeeld krijgen. Populisti sche voorstellen van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) worden dan ook direct afge straft door de anderen. Prijsschieten op Pia biedt enke le fractievoorzitters dan wel licht wat voldoening, maar de burger schiet er weinig mee op. De aanvaring draait vooral om de leefbaarheid in de kleine ker nen, of concreter nog om de voorzieningen: de dorpshuizen, de scholen, de sportkantines en dergelijke. Daar moet op bezui nigd worden in deze barre tijden luidt de boodschap van het da gelijks gemeentebestuur. De meerderheid van de raad is het daar volmondig mee eens. Het KPMG-rapport benadrukte en kele jaren geleden immers al dat Schouwen-Duiveland wel heel veel kapitaalgoederen in eigen dom heeft in relatie met het in wonertal. Het is een historische gegroeide situatie toen elk zelf standig dorp nog zijn eigen ge meentebestuur had en zo goed mogelijk voor die eigen bevol king wilde zorgen. Achttien dorpshuizen bijvoor beeld is inderdaad heel wat, maar de bewoners zijn er wel heel blij mee. Als er iets duide lijk is geworden met het onder zoek van Scoop in het kader van het Lokaal Sociaal Beleid is het de behoefte aan een centrale ontmoetingsplek in elke kern. De dorpsraden waren weer even gerust toen het gemeentebe stuur dat in juli vorig jaar rui terlijk erkende. Een belangrijk beleidsvoornemen in het lokaal sociaal beleid was dan ook het uitbreiden van de functies van de dorpshuizen. Ook het alom gekoesterde 'Bestuurlijk Toe komstbeeld' van de gemeente getuigt van 'het bevorderen van leefbare kernen'. Het voorne men sportvelden op te doeken en dorpshuizen af te stotenlij kt daar toch wat haaks op te staan. „Het wil niet zeggen dat we zo maar alles wegdoen", voegt wethouder Joost van Felius snel toe aan het beleidsvoornemen geld vrij te krijgen door eens flink de bezem door de gemeen telijke eigendommen te halen. Volgens hem gebeurt dat in goed overleg met de bevolking en zal er zeker worden gekeken naar behoefte én naar de bereikbaar heid van vergelijkbare voorzie ningen dichtbij. Maar de huidi ge praktijk dwingt de gemeente nou eenmaal tot functioneler gebruik van de ruimten. Ten slotte kan er ook geklaverjast worden in de sportkantine of een leegstaand schoollokaal. Daar hoeft niet per se een dorps huis voor in stand te worden ge houden. LSD denkt daar anders over. 'Handen af van de voorzienin gen in de dorpen, zolang er men sen zijn die er gebruik van willen maken bepleit fractie voorzitter Pia Berrevoets. Reke ning houden met schaalgrootte gaat volgens haar niet op in een kleine kern. Bovendien acht zij de openbaar vervoersvoorzie ningen niet van dien aard dat de mensen simpelweg naar een na burig dorp kunnen gaan. Een gemakkelijk klantvriendelijk betoog, maar hoe wil ze dat dan allemaal betalen? Jan van den Berge (CU) en Wijnand Renden (PvdA) maken snel een een tweetje haar daarmee het vuur na aan de schenen te leggen en Ad Verseput (WD) roept direct met hen mee 'dat mevrouw Ber revoets daar helemaal geen ant woord op heeft'. Maar mevrouw Berrevoets her haalt nog eens fijntjes haar ideeën waarop beter bezuinigd kan worden en ziet ook best fi nanciële ruimte in het efficiën ter laten functioneren van de gemeentelijke organisatie. 'On zin', vindt het genoemde drietal. Als even later CDA'er Roel van der Wekken aanvoert dat er wellicht aardig winst valt te be halen door de ambtelijke orga nisatie doelmatiger te laten draaien, wordt er instemmend geknikt. O, al te harde keus uit even ban ge noden' (A.C.W. Staring), luidt de poëtische ondertitel van het strategisch kader voor de (meerjaren)begroting. Het sig naal dat iedereen op Schouwen- Duiveland te maken zal krijgen met de noodzakelijke bezuini gingen is al diverse malen afge geven. De praktijk zal uitwijzen of snijden in de voorzieningen meer pijn oplevert bij de burgers dan enkele procenten belasting verhoging. TERNEUZEN - Officier van Justitie L. Boogert sprak giste ren vol afschuw over het geweld, waarvoor een 38-jarige Ter- neuzenaar zich gisteren voor de rechter moest verantwoor den. Voor het mishandelen van zijn ex en een poging tot zware mishandeling van een kennis van die vrouw, kreeg de man 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf„U vergalt het leven van uw ex en jullie zoon. Het moet klaar zijn met de intimidatie, geweld en belaging van haar", zei de officier. Afgelopen juni was de man ongevraagd bij zijn ex binnenge gaan om televisie te kijken. De vrouw vroeg hem de woning te verlaten, maar hij weigerde. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de vrouw haar knie brak. Ze liep hierdoor een nieuwe baan mis. Ook bleek de man er alles aan te doen om haar in een kwaad daglicht te stellen. Bij haar woning had hij een bord met opschrift Porno Lichtland geplaatst en bij winkels schil derde hij haar af als dievegge. Een kennis van het slachtoffer dat verhaal probeerde te halen bij de verdachte, werd zwaar toegetakeld. „U heeft een kort lontje", meende politierechter G. van Unnik. Hij achtte de mishandelingen bewezen. TERNEUZEN - Een notoire drankrijder uit Zuidzande is gis teren in Terneuzen veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 850 euro boete. De man had niet extreem veel gedronken toen hij in mei in IJzendijke werd aangehouden. Maar politierech ter G. van Unnik hield rekening met de intensiteit van de alco holovertredingen in het verkeer: vier keer in de laatste drie jaar. „Van uw strafblad word ik niet vrolijk. U bent hard leers", zei de politierechter. Officier van Justitie L. Boogert liet er een berekening op los. „U bent 21 maanden uw rijbe wijs kwijt in een tijdbestek van drie jaar. Het lijkt niet tot u door te dringen." De verdachte vertelde geen auto meer te hebben. Hij werd betrapt in de auto van zijn vriendin. De 44- jarige man wenst geen hulp van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, waardoor volgens de rechter de kans blijft bestaan dat hij opnieuw de fout ingaat. RENESSE - Op de Oude Moolweg in Renesse is gisteren rond drie uur in de ochtend een 29-jarige automobilist van Schou wen-Duiveland aangehouden omdat hij te diep in het glaasje gekeken had. ZIERIKZEE - Uit de etalage van een winkel aan de Mol in Zierikzee is donderdagmiddag een fotocamera gestolen. Het toestel is enkele honderden euro's waard. Uit een winkel aan de Verrenieuwstraat werd een hoeveelheid drank gepikt. OVERSLAG - De politie heeft donderdag een man en een vrouw aangehouden op verdenking van oplichting. Het duo had begin dit jaar aangifte gedaan van inbraak in hun woning in Overslag. Die inbraak blijkt nu in scene te zijn gezet. De aanhouding betreft een 29-jarige vrouw en een 32-jarige man, beiden uit de gemeente Terneuzen. Op grond van de inbraak had de verzekering een schadebedrag van enkele duizenden euro's uitgekeerd. Volgens de aangifte zou er bij de braak een aantal huishoudelijke spullen zijn verdwenen. De valse aangifte kwam na uitgebreid onderzoek aan het licht. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Lanciarijder is een individualist die houdt van Italiaans design en van de geavanceerde techniek waaruit de auto's bestaan. Dat is de be schrijving die de voorzitter van Lancia Club Nederland Jan Hu- ner geeft van de clubleden. De Lancia Club, die zijn dertig ja rig bestaan viert, bezocht Schouwen-Duiveland en werd gisteren ontvangen op het ge meentehuis. Zo'n veertig verschillende Lan- cia's stonden gisteren opgesteld bij het gemeentehuis. Aan het verschil tussen de oudste, een prachtig bewaarde Belna uit OOSTERLAND - J. Verhoek uit Oosterland is benoemd tot lid in de orde van Oranje Nassau we gens zijn jarenlange inzet voor de kerkgemeenschap van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland in Oosterland. Verhoek kreeg gisteravond de koninklijke onderscheiding uit gereikt tijdens de viering van zijn veertigjarig jubileum als kerkenraadslid. Aansluitend op de kerkdienst die voor deze gelegenheid werd gehouden, werd de jubilaris onthaald in dorpshuis De Oos terhof. Daar kreeg hij de ver sierselen behorende bij de koninklijke onderscheiding op gespeld door burgemeester As- selbergs. Verhoek werd in augustus 1963 bevestigd tot diaken van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland in Oosterland. Voor hem begon daarmee een lange reeks van kerkelijke activitei ten. Verhoek, in het dagelijks le ven werkzaam als agrariër, was behalve diaken onder meer ook catecheet en ouderling. Daar naast vervulde hij de rol van voorganger bij de leesdiensten in de perioden dat er geen predi kant was. Tevens was hij vierentwintig jaar bestuurslid, waaronder elf jaar voorzitter van de Christe lijke Schoolvereniging Ooster land. 1934 en de nieuwste, de luxe li mousine Thesis uit 2002, was goed te zien hoe Lancia zich ontwikkeld heeft. Het aller nieuwste model, de Ypsilon, is alleen nog in Italië op de markt gebracht en kon daarom giste ren niet getoond worden. „Dat wordt een heel bijzondere, klei ne auto die geen concurrentie kent", meent clubvoorzitter Jan Huner. De Lanciafabriek, on derdeel van de Fiatgroep, maakt een lastige tijd door om dat het volgens Huner een lief- hebbersmerk is met een kleine, wat teruglopende klantenkring. De Lancia Club Nederland be oogt zoveel mogelijk Lancia's op de weg te houden en kent dan ook geen beperkingen wat be treft type of bouwjaar. En zo kon gisteren op het bordes naast een unieke Aurelia uit 1951, waarvan er nog maar drie of vier rond rijden, een Stratos uit de jaren zeventig staan. „Lanci- arijders zijn geen snelheidsdui vels maar Lancia heeft op de circuits wel goede resultaten behaald", vertelt Huner. „De Stratos is puur voor de rally's ontworpen en heeft veel prijzen gewonnen. Daardoor ontstond de vraag naar een wegmodel en dit is er een van." De ruim tachtig Lanciarijders uit Nederland, Engeland en België werden ontvangen door gemeentesecretaris Sjaak de Vos, als enige binnen het college zonder rijbewijs, en kregen van voormalig projectleider Hans Beek een uitleg over het ont werp en de bouw van het ge meentehuis. De jubilerende club verbleef sinds donderdag avond op slot Moermond en ver trekt vandaag voor de honderd- mijlsrit naar Nijmegen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71