11 nzekere oekomst leine clubs Eindelijk weer vuur in huttendorp t Diekje is er weer bovenop Beschermengel voor schepen Directeur Leerling van Mosselkantoor thuis wegens conflict WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Waarom re weinig voetballers I nazomer zingen zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND zaterdag 30 augustus 2003 Feestavond vanaf de dijk V schijnlijk niet dat Terneu zen een monument ter herinne ring aan de Royal Air Force (RAF) bezit. Het gedenkteken bestaat echter al sinds novem ber 1979 en staat een beetje ver loren op het grasperkje tussen de parkeerplaats op de Schel- dekade en de rijbaan van de Scheldeboulevard. Moord Twee jongens mishandeld in Goes Inbraak in vakantiewoning O AutoTrack.nl zc lorMarcel Modde ERIKZEE - Het voorbestaan de voetbalverenigingen in reischor, Zonnemaire en Ou- irkerk staat onder druk. Vol os wethouder G. van der Salm port) dreigt het ledental van de ibs onder het kritieke mini um te belanden. In die situatie uhet voor de gemeente onver- indig zijn geld te investeren in irdere) privatisering van de Kinderlijke complexen. Ook or Brouwershaven gaat het, het dan in iets mindere mate, el die kant op, aldus de wet- wder. dreigende opheffing van de eine voetbalclubs deed in 01 veel stof opwaaien in de irpen. Januari vorig jaar be- oot het gemeentebestuur als- ig in te zetten op het behoud ui het bestaande voorzienin- jiniveau, inclusief de buiten- ortaccommodaties. In dat rband werd naast de vier hui- je clubs toen ook nog Kerk- irve genoemd. discussie over de toekomst ie de kleine clubs is opnieuw tueel, nu de gemeentebegro- g onder druk staat door he iligingen. Binnen dat kader Drden de bestaande voorzie- ngen weer tegen het licht ge ilden en valt er volgens Van tSalm dit keer niet te ontko- en aan een verplichte samen- ■rking op tal van fronten. Een sie van clubs hoort daarbij tot mogelijkheden en kan reke- n op een financiële bijdrage n de gemeente voor een 'vol- lardige accommodatie'., laar ik ga natuurlijk geen ld pompen in het opknappen van zo'n complex, wanneer je ziet aankomen dat het binnen twee jaar omdondert", aldus de wethouder Een andere optie is een bredere inzet van de verenigingen in het maatschappelijk leven. Daarbij denkt Van der Salm aan een rol in de ontwikkeling van de zoge noemde breedtesport voor ou deren, naschoolse opvang van kinderen en de opzet van een plaatselijke vrijwilligersbank. Hij is er inmiddels van over tuigd geraakt dat ook de kleine clubs een belangrijk zijn voor de leefbaarheid van een dorp. ,,Aan de jaarlijkse feestavond en de oliebollenverkoop wordt buitengewoon veel waarde ge hecht voor veel mensen nog wel meer dan aan dat wekelijks pot je voetbal zelf. Aan de andere kant zie je dat een school, gym zaal, dorpshuis en voetbalkan tine voor een groot deel van de dag -of in sommige gevallen zelfs van de week- ongebruikt blijft. Die gegevens moet je bij elkaar zien te brengen. Ik zie het verschil niet tussen een potje klaverjassen in een dorpshuis of in een voetbalkantine. De mul tifunctionaliteit is op deze be scheiden schaal ontzettend be langrijk. We staan aan het begin van een buitengewoon lastige operatie. Maar tevens is dit hét moment om op een verfrissende manier naar de leefbaarheid van een dorp te kijken. Voorzie ningen zijn niet belangrijk, het gaat om de activiteiten die wor den ontplooid. Die maken de leefbaarheid. Voetbalvereni gingen spelen daarin een cruci ale rol." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met een spette rend vreugdevuur en een stevig blusfestijn kwam gisteravond in Zierikzee een einde aan het huttendorp 2003 van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive- land. Nadat tien jaar geleden bij gebrek aan locatie en vrijwilli gers dit vakantie-evenement als een nachtkaars was gedoofd, laaide dit jaar het enthousiasme voor een huttendorp weer op. Jeugdwerkleider Jaap Elenbaas kreeg spontane medewerking bij zijn poging deze vakantie week nieuw leven in te blazen. Tweehonderd kinderen bouw den de afgelopen dagen met pal lets en andere materialen prachtige optrekjes. De ambi ties bij de jonge bouwers bleken groot. Er werd zo fanatiek ge timmerd dat de spetters er let terlijk vanaf vlogen. ,.Er zijn veel pleisters geplakt en splin ters uit duimen en vingers ge trokken. Ook ging een tand door een lip toen twee kinderen tij dens het bouwen met hun hoof den tegen elkaar botsten, maar ernstige zaken hebben zich niet voorgedaan", zegt Elenbaas. Lange tijd bleef het spannend of het huttendorp traditiegetrouw met een stevig fikkie beëindigd kon worden. Door de droogte van de afgelopen weken werd er op advies van de brandweer im mers geen enkele ontheffing verleend om vuurtjes te stoken. De regen kwam donderdagmid dag voor de huttenbouwers dan ook net op tijd. Gisterochtend gaf de brandweer groen licht voor een vreugdevuur. De men sen van gemeentewerken reden af en aan om al hout van de afge broken hutten naar de vuur plaats te brengen. Het clownsduo Kobus en Flip trachtte voor de laatste maal roet in het festijn te gooien. Ze deden zich voor als milieu freaks. Zij hadden zojuist een heel bijzonder vogeltje ontdekt en achtten een vuurtje stoken geheel onverantwoord. „Dan raakt zo'n diertje van de leg", kermden ze, maar brandweer chef Juffermans voerde het tweetal af en toen stond niks een lekkere fik in de weg. foto Mechteld Jansen lorRené van Stee ITaar het vroeger allemaal V gebeurde in Terneuzen? In Noordstraat natuurlijk, lar jongens en meiden fla- «rden en uiteindelijk aan el- ar bleven plakken. Maar het is vooral te doen op 't Diekje, Dijkstraat. tin de j aren zestig verdienden ar zo'n vijftig neringdoenden in boterham. Het was destijds winkelstraat van Terneuzen. agers, bakkers, kruideniers, oentenboer Lippens, een fiet- nzaak, Polderman met zijn «machines en vooral ook veel fés, zoals Oostende en Wilhel- oa en later... Kop en Kont en ézGerard. Nu biedt de straat trieste aanblik. Er rest nog thts een Chinees restaurant, 'aar die tijd verlangen de «ste oudere bewoners nog al- i terug. Die gezelligheid. Ie tten kende iedereen. De men sen hadden toen nog tijd voor elkaar. Die sociale contacten mis je nu", zeggen Yvonne en Herman de Boevere. Nog steeds wonen ze in het huis op nummer 81 waar tot 1995 hun levens middelen- en zuivelhandel was gevestigd. Een knusse winkel, de laatste buurtwinkel in de binnenstad. Bijna niets herinnert meer aan de tijden van weleer. De oude, kromgetrokken huisjes zijn gro tendeels verdwenen. Aan de noordkant domineert de achter gevel van het Scheldetheater, waarvan de bewoners de bouw met argusogen volgden. Er te genover, ter hoogte van de Korte Dijkstraat, strekt zich al jaren een desolate vlakte uit. Het Le ger des Heils wil er een nieuw onderkomen bouwen; het wachten is op de vergunningen. De geschiedenis van de Dijk straat gaat terug tot 1844In die jaren werd de oude vaart of gracht daar grotendeels ge dempt. De grond daarvoor kwam van het Dijkje, dat werd afgegraven. Op die manier ver dween een restant van de stads wal uit 1583-1584, zoals later alle andere bewailing om de stad ook werd geslecht. Na de afvlakking van de wal werden de Nieuwstraat en de huidige Lange Kerkstraat aangelegd en uiteindelijk ook de Dijkstraat, die het oude traject van het Dijkje volgde, vanaf de Noord- De Dijkstraat in Terneuzen. kant tot achter de Pelmolen. De cennialang bruiste de Dijk straat van de bedrijvigheid. In de cafés hieven zeelui en schip pers het glas, klonken vrolijke orgelklanken en wierpen de plaatselijke meiden een schalk se blik naar al die stoere bonken. De sluizen waren nog traag, tijd voor vertier was er volop. Het was de bloeitijd van 't Diekje. Daar kwam abrupt een einde aan na de kanaalwerken en de aanleg van de nieuwe sluizen in de j aren zestig. Niet lang daarna sloeg de verpaupering toe. Ach- foto Camile Schelstraete ter de ramen lonkten de hoeren, daarna overheersten de drugs. Een tijd van dagelijkse wild west-taferelen. Yvonne de Boevere: „Maar de klad kwam er pas echt in toen de gemeente besloot de binnenstad aan te pakken. Alles moest an- Een ventiel van een sperballon op een sokkel herinnert aan de activiteiten van de RAF in ons land gedurende de oorlog. foto Camile Schelstraete door René van Stee Het monument had eerst een an dere stek. Bij de onthulling door de toenmalige Engelse lucht machtattaché in Nederland R.F. Mudge stond het vlakbij het stadhuis. Vanwege de bouw van het nieuwe stadskantoor naast het oude stadhuis, werd het monument op verzoek van de Heemkundige Vereniging Terneuzen in oktober 1995 door de gemeente in veiligheid ge steld. Het gedenkteken stond langs een gevaarlijke rand van de bouwput. Een duwtje van een van de grote graafmachines zou voldoende zijn geweest om het monument in de bouwput te la ten vallen en onherstelbaar te beschadigen. In mei 1999 werd het gedenk teken op de huidige locatie neergezet. Tot die tijd lag het opgeslagen in de gemeentelijke remise. Het monument toont een sokkel -waaraan een zit bank is bevestigd- met hierop een ventiel van een sperballon, waarmee in de tweede wereld oorlog werd voorkomen dat vij andelijke vliegtuigen bij de schepen konden komen. De RAF gebruikte de ballonnen als verdediging van de scheepvaart op de Westerschelde. Op de marmeren plaquette in de sokkel staat 'Per adua ad astra' te lezen, Latijn voor: langs moeilijke wegen opstijgen naar het hoogst bereikbare. Daaron der is de naam aangebracht van het 965e RAF-squadron dat tus sen november '44 en mei '45 in Terneuzen verbleef. Het squa dron was verantwoordelijk voor het gereedmaken van de ballon nen die aan boord van voor an ker liggende trawlerschepen werden opgelaten. De soldaten waren onderge bracht in het gebouw van de Provinciale Stoombootdiensten aan de Scheldekade. Het pand werd in juni 1972 gesloopt in verband met het ophogen van de zeedijk. Toen kwam ook de pla quette weer boven water. De toenmalige dienst Openbare Werken bewaarde de plaquette, totdat werd besloten hem te ge bruiken voor het monument. ders. De oude huisjes moesten plaatsmaken voor nieuwe, de cafés moesten verdwijnen... Maar het karwei is nooit afge maakt. Steeds weer waren an dere dingen belangrijker en werd de aanpak van 't Diekje uitgesteld. Veel mensen trokken weg en zo kregen de prostitutie en de drugs vrij spel." Een on plezierige tijd, geeft Yvonne toe. Maar ook weer niet zo erg als de kranten vaak schreven. „Dat beeld klopte niet. Maar je moest je wel steeds verdedigen. Je schaamde je op den duur dat je moest vertellen dat je uit de Dijkstraat kwam." Een triest dieptepunt werd be reikt in 1987. In juni werdde 24- jarige Kaapverdiaanse prosti tuee Helena Merdonca ver moord. In december kwam in het zelfde pand op nummer 27 een bruut einde aan het leven van de raamprostituees Guarda Lupe Rosa Espinal (38) en Ro- sanna Hidalgo Manzuela (18) uit de Dominicaanse Republiek. De moorden zijn nooit opgelost, al gonsde het in de stad van de geruchten. De prostitutie ver dween daarna na snel, bijna let terlijk uitgemoord. Ook de drugsoverlast werd - jaren later - teruggedrongen. De politie trad op met harde hand, verjoeg de runners, deed invallen in tientallen drugspanden, verze gelde ze en liet ze slopen. Ter neuzen rekende rigoureus af met het fatale imago van 'drugs- stad'. De duizenden Franse en Belgi sche drugstoeristen en de be daagde lokale gebruikers kopen nu hun waar in de 'supermarkt' om de hoek, in koffieshop Checkpoint of bij kleine broer Miami. Op 't Diekje is de rust weldadig weergekeerd; daar overheerst nu enkel nog de stil te. Yvonne en Herman de Boeve re zijn er altijd blijven wonen en hebben daar geen spijt van. door Mieke van der Jaqt YERSEKE - De directeur van het Mosselkantoor in Yerseke, A. Leerling, zit voorlopig thuis. Hij heeft de opdracht gekregen zich te beraden over de invul ling van zijn taak als directeur. Dat heeft directeur G. van Bals- foort, van het Productschap Vis, meegedeeld. De maatregel komt als een ant woord op een verschil van op vatting tussen de mosselvissers en mosselhandelaren enerzijds en Leerling zelf aan de andere kant over de uitvoering van diens taak op het Mosselkan toor. De controverse heeft in middels tot een onwerkbare si tuatie geleid. GOES - Twee zeventien jarige jongens uit Kapelle zijn in de nacht van don derdag op vrijdag rond kwart voor één mishan deld in de Pijntorenstraat in Goes. Ze werden zonder enige aanleiding door een groepje jongeren belaagd en met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. De verwondingen liepen uit een van een gat in het ach terhoofd tot kneuzingen in het gezicht. BRUINISSE - Inbrekers heb ben deze week opnieuw toege slagen in een vakantiewoning in Bruinisse. De 46-jarige huurder uit 's Her togenbosch merkte donderdag middag bij thuiskomst dat de woning was opgebroken. De dieven zijn vertrokken met een video- en fotocamera, een gameboy met enkele spellen en een leesbril. De bestolen eige naar is voor ongeveer 2000 euro gedupeerd. Voorzitter A. Verbree van de Producenten Organisatie Mos selen zwijgt in alle talen over het conflict. Hij wijst naar het Pro ductschap Vis, de werkgever van Leerling, die immers een beslissing heeft genomen. Ver bree ontkent echter niet dat die beslissing voortvloeit uit de wrijving die tussen zijn club en de directeur is ontstaan. Leer ling is in feite baas van de enige mosselveiliing in heel Neder land. Vissers en handelaren hebben voortdurend met de mosselveiling te maken en zijn er voor hun zaken op aangewe zen. Een conflict heeft directe invloed op de dagelijkse gang van zaken. Die was dus onwerkbaar ge worden. Leerling, die sinds 2000 directeur is van het Mosselkan toor, was vanaf vorig najaar een halfjaar ziek thuis. Bij de aan vang van het seizoen is hij weer begonnen. Gedurende zijn af wezigheid is hij vervangen door L. Lucas, die voor de komst van Leerling jarenlang het Mossel kantoor bestierde. Volgens Van Balsfoort hoeft de al lang gepensioneerde Lucas het nu ontstane gat niet op te vullen. „We gaan dat vanuit het Pro ductschap in Rijswijk zelf doen. Ik ben eindverantwoorlijk en H. van der Bent zal mij terzijde staan. Leerling zal er zich thuis over beraden of de opvattingen van de besturen en die van hem zelf in overeenstemming kun nen worden gebracht. Wat de conclusie zal zijn weet ik niet. Dat wachten we af." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 I meezingprogramma LetWestkappels Dameskoor 1 Vocaal Ensemble Sint-taurens j 1 Koor Aller Tijden I „,n/ 15uOO/9rans Advertentie Reserveer snei, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Meer weten? Vraag de speciale kuur- folder aan, boordevol heerlijke beautydagen of -behandelingen VERWENNERIJ Laat uzelf eens heerlijk verwennen! September=Saunamaand Maak nu voordelig kennis met onze uitgebreide sauna en betaal deze maand slechts een kinder- prijsje! Van 13,- voor slechts 6, 50/ Bovendien profiteert u deze maand van maar liefst 10% korting op de 10- of 20-badenkaart en 5% korting op een jaarkaart! inclusief Welkomstdrankje met plakje cake Lichaamspakking Vibrosaun of Hydromassagebad Paraffine badje voor handen of voeten Gezonde lunch Onbeperkt toegang tot sauna, kuur- en bubbelbaden Gratis gebruik badjas en handdoekenset Gratis parkeerkaart de Parel Simon van drie vraagt zijn ouders de oren van het hoofd. Alles wil hij weten: waarom gras groen is en waarom hij in Middelburg woont. Zijn pasverworven kennis deelt hij graag. Met opa en oma bijvoorbeeld, want die luisteren altijd. Dus meldde hij: Wij wonen in Zeeland. Want wij hebben heel veel „En weet je ook waar opa woont dan? Opa woont in Brabant." „Waarom?", was de gebrui kelijke reactie. Omdat het zo heet", ant woordde opa, niet geheel naar tevredenheid. Maar daar verzon Simon zelf wel wat op. „Oh ja, natuurlijk, want jul lie hebben heel veel bramen. Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland Nu voor slechts 70,-p.p.! Babelweg 2, Domburg Nu suPervoordelig biide2e beautydag bij te boeken: Fax:0118-583668 Massage van 21voor 19,- E-mail: kuur@hofdomburg. nl Gezichtsbehandeling van 35,- voor 32» Internet: www.roompot.nl Boekingsperiode: 31/08/2003 t/m 29/02/2004.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69