PZC Blairs media-adviseur Campbell neemt ontslag T elefoongesprekken WTC gepubliceerd Vrouw overleefde massaverbranding moslims in Bosnië Les in beleefdheid voor Duitse scholier les jaar na fataal ongeluk zijn veel zaken nog steeds niet opgehelderd Bosbranden teisteren Costa Brava Maffialeider gearresteerd zaterdag 30 augustus 2003 Snelheid Uitstel akkoord WTO goedkope geneesmiddelen Frankrijk telt ruim 11.000 extra doden Vrouw Privacy Politie redt mishandelde kinderen Ook China wil naar Mars Pakistan onderschept partij hasj Cubaanse sigaar van 14 meter Keniaanse besnijdt zichzelf J skj -ri em n nlij er-: irzj elj )ti- zir; rs ffli ana •loo !ti :ti id ;ej eek ra- em ale •on tl -en kr. ter mi 3 zij iei sai In! bei ar. em ■ai ere Dg! em lie 31'! ildi iki ■alt Britten onderzoeken dood Diana Hoor Esther Gotink LONDON - Zes jaar na dato wordt op Britse bodem onder zoek gedaan naar het ongeluk waarbij prinses Diana en haar minnaar Dodi al Fayed omkwa men. De gemeente Surrey, waar Fayed is begraven, zal volgende week beslissen wanneer de ver horen beginnen. Diana (36) en Dodi (42) werden samen met him chauffeur Henri Paul gedood toen de Mercedes waarin ze door Parijs reden te gen een muur botste. Dat ge beurde in een onverlichte tunnel nabij Point D'Alma, nadat de auto op hoge snelheid was ach tervolgd door paparazzi foto grafen. Ondanks de grote inte resse in het achterhalen van de precieze toedracht van dit onge val, is dat nooit gebeurd. Het onderzoeksrapport door een Franse rechter werd nooit gepubliceerd en Dodi's vader Mohammed al Fayed, multimil jonair en baas van het beroemde Londense Harrod's, heeft sinds dien gepleit voor een openbare hoorzitting, omdat hij niet ge loofde dat het een ongeval was. Te veel vragen bleven onbeant woord. Zo is onbekend waarom de Franse politie eventueel bewijs materiaal verdoezelde. Enkele uren na het ongeval waren de sporen uitgewist en was de tun nel heropend. Ook werd achter af gezegd dat chauffeur Paul, en één van de achtervolgende pa parazzi, lid waren van de Britse geheime dienst MI6. Dat is niet officieel bevestigd noch is een reden gegeven voor hun betrok kenheid bij een vakantie van Lady Di en haar minnaar. Vol gens Mohammed heeft het ko ningshuis willen voorkomen dat Dodi, een moslim, zou trouwen met Diana. Een Franse rechter heeft chauf feur Paul aangewezen als schul dige, omdat die onder invloed van drank en drugs achter het stuur was gekropen. De hoge snelheid waarmee hij door de tunnel reed, was fataal. Maar de Mercedes is niet geflitst, terwijl andere automobilisten op het zelfde traject wel werden be keurd voor snelheidsovertre dingen. Enkele minuten voor het ongeluk gingen de lampen in de tunnel uit waardoor de came ra's niet functioneerden. De foto's van de paparazzi die door de politie ter plaatse in be slag zijn genomen én een witte Fiat Uno die bij het ongeluk be trokken was, zijn onvindbaar. Diana's lijfwacht Trevor Rees Jones overleefde het ongeluk, maar hij zegt zich er niets van te kunnen herinneren. De Britse rechtsgeleerde Mi chael Burgess uit Surrey krijgt de leiding over de heropende zaak waarvoor een miljoen pond (1,45 miljoen euro) is uit getrokken. Volgens de Britse krant Daily Mirror kan het vol gende week alsnog gebeuren dat Buckingham Palace of de rege ring verzoekt om vertrouwelij ke behandeling van Lady Di's doodsoorzaak. Burgess zal zich in het openbare deel dan alleen op Dodi concentreren. De prinsen William en Harry zouden veel belangstelling heb ben voor het onderzoek naar de dood van hun moeder. Net als Mohammed willen ook zij nog steeds dat de onderste steen bo ven komt. GPD GENEVE - De Wereldhandels organisatie (WTO) heeft toch nog geen akkoord gesloten over het beschikbaar stellen van goedkope medicijnen voor arme landen. Het principeakkoord dat de 146 lidstaten hierover donderdagavond in Genève be reikten, is gisterochtend in alle vroegte door de Algemene Raad van de WTO uitgesteld. Volgens een WTO-woordvoer- sterkwam er op het allerlaatste moment een kink in de kabel. „Er is geen overeenkomst. Er is meer overleg nodig.Volgens de zegsvrouw is de kans groot dat de zaak nu pas in september op de Wereldhandelsconferentie in het Mexicaanse Cancün wordt beklonken. Dan komen de mi nisters van Handel van de 146 WTO-landen bijeen. Waarnemers hadden verwacht dat het fiat van de Algemene Raad een hamerstuk zou zijn. Ter elfder ure bleken echter meerdere landen een andere uit leg aan het principeakkoord te geven. Zij wilden hun eigen in terpretatie van de tekst op nieuw aan de orde stellen. De ontwerpovereenkomst houdt in dat ontwikkelingslan den de beschikking krijgen over goedkope medicijnen tegen ziektes als aids, malaria en tu berculose. RTR/AFP sti Do:- and laai inge Dui ma 'SB id fa oer ut leg ofa t' ord [oor- PARIJS - Frankrijk heeft het of ficiële dodental van de hittegolf in de eerste twee weken van au gustus vastgesteld op 11.435. Minister Mattei van Volksge zondheid maakte dat aantal gis teren bekend. Tijdens de eerste twee weken van deze maand zijn dus 11.435 mensen meer overleden dan normaal. Mattei sprak van een 'menselijk drama'. Volgens hem zijn vooral de zwaksten uit de samenleving het slachtoffer ge worden. Hij bood alle nabe staanden zijn medeleven aan. AFP/RTR Alastair Campbell zit in zijn kantoor in Downing Street nadat hij zijn ontslag heeft ingediend. foto Gill Allen/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Media-adviseur van de Brit se premier Tony Blair, Alastair Camp bell, heeft naar aanleiding van de zaak- Kelly zijn ontslag ingediend. Dat meldde gisteren de Britse regering. Een woord voerder van Downing Street zei dat Campbell nog enkele weken blijft wer ken. Campbell raakte door de vermoedelijke zelfmoord van wapendeskundige David Kelly in het nauw. De officiële regerings woordvoerder Godric Smith had voor de commissie-Hutton verklaard dat Camp bell had gesuggereerd Kelly te noemen als de persoon die informatie over een Brits Irak-dossier naar de BBC had door gespeeld. Downing Street liet gisteren een verkla ring van Campbell uitgaan. Hij schrijft hierin al begin april met Blair afgespro ken te hebben later in het jaar af te tre den. Campbell prijst Blair 'als iemand die waarschijnlijk de geschiedenis in zal gaan als de premier die grote veranderin gen tot stand heeft gebracht'. In een eer ste reactie op het aftreden noemde Blair Campbell 'buitengewoon kundig en loy aal'. De 46-jarige Campbell werkte sinds 1994 voor Blair en was een van zijn be langrijkste adviseurs. De vrouw van Campbell, Fiona Millar, die ook voor Blair werkt, zal net als haar man stoppen met haar werk. Campbell stond in eigen land bekend 'als de echte vice-premier en de op één na machtigste man van Groot-Brittannië'. De band tussen Campbell en zijn baas was zo hecht, dat politieke commentato ren zeiden dat ze de 'stem van de media- adviseur hoorden wanneer Blair aan het woord was'. Campbell wordt opgevolgd door David Hill, Labour-voorlichter tussen 1991 en 1997 en een belangrijk woordvoerder tij dens de verkiezingscampagne van 2001. GPD/AFP/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Nabestaan den hebben er gemengde gevoe lens over. De Havenautoriteit van New York en New Jersey, ei genaar van het World Trade Center, voelde weinig voor pu blicatie, maar is ertoe gedwon gen door de rechter. En dus zijn gisteren bijna tweeduizend pa gina's openbaar gemaakt met 'fanscripties van telefoonge sprekken en radioverkeer met bet WTC op 11 september 2001. Het gaat om opgenomen ge sprekken tussen politieagenten en personeel van de Havenauto riteit, hun familieleden en huur- ROME - De Italiaanse politie Politie heeft gisteren Francesco 'Ciccio' Mallardo (52) gearres teerd. Mallardo gold als een van de raeestgezochte misdadigers ran Italië. Hij was leider van een van de in vloedrijkste Camorra-families, deNapolitaanse maffia. Mallardo werd na een korte ach tervolging op de snelweg bij Na pels aangehouden in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen. De aanhouding vond overigens bij toeval plaats. Mallardo viel op door zijn hoge snelheid van 180 kilo: •meter per uur. AP ders van de WTC-torens. Wan hopige telefoontjes om hulp of informatie, maar ook prakti sche gesprekken over de evacu atie. De Havenautoriteit ver loor 75 werknemers bij de ramp in Manhattan. Onder de slacht offers waren politiemensen, hulpverleners en mensen die in het gebouw werkten en niet wa ren geëvacueerd. In de afschrif ten is te lezen hoe familieleden zorgelijk opbellen. Is mijn man in de toren die net is ingestort?, vraagt een echtgenote. Hij ging naar boven, herhaalt ze keer op keer. Een assistent-manager van het restaurant op het dak van de eerste WTC-toren die wordt ge raakt door een gekaapt vlieg tuig, vraagt de havenpolitie om hulp. Ze zit op de 106de etage vast met een groep van honderd mensen, en er is steeds minder zuurstof, zegt ze. Iemand belt vanaf de 92ste etage van de tweede toren, en vraagt of hij moet blijven waar hij is. Hij krijgt het advies niet te evacue ren, iets dat even later onmoge lijk wordt als het tweede vlieg tuig zich in de tachtigste etage boort. Niemand die dan nog aanwezig is op de verdiepingen erboven heeft dat overleefd. Er is later veel te doen geweest over de beslissing om Toren 2 niet on middellijk te ontruimen. Een politieagent waarschuwt zijn moeder binnen te blijven, 'want er komen nog meer vlieg tuigen aan'. Verschillende ge sprekken gaan over de mensen die niet meer kunnen vluchten en zich van grote hoogte naar beneden laten storten, een zeke re dood tegemoet. „Mensen, li chamen komen gewoon uit de lucht vallen", zegt een beller. Een hulpverlener beschrijft hoe hij wordt overmand door schaamte omdat hij niets kan doen om de springers te helpen. De Havenautoriteit was in eer ste instantie met de New York Times overeengekomen dat de afschriften openbaar gemaakt zouden worden, maar zij kwam daarvan terug, ter bescherming van de privacy van betrokken families. Op de banden zijn on der meer de stemmen te horen van 33 gestorven werknemers. De pers spande een rechtszaak aan en werd in het gelijk gesteld. In een verklaring vraagt de Ha venautoriteit uit respect voor de nabestaanden af te zien van af schuwelijke of persoonlijke de tails. De communicatie met de brandweer tijdens de ramp was eerder vrijgegeven. Over bijna twee weken is de tweede verjaardag van de aan val, die in New York het leven kostte aan 2792 mensen. Zo'n 25.000 mensen wisten te ontko men voordat de twee torens in storten. Een derde gekaapt toe stel vloog in het Pentagon in Washington, waarbij 189 men sen omkwamen. Vliegtuig num mer vier boorde zich met veertig inzittenden bij Shanksville in Pennsylvania in de grond. GPD Brandweerlieden bestrijden de vuurzee bij Bunol. foto Ramon Espinosa/AP door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje wordt opnieuw geteisterd door bos branden. Aan de Costa Brava moesten gisteren uit voorzorg vijfduizend mensen worden ge- evacueerd, onder wie Nederlan ders en Belgen. Bij Valencia ging 400 hectare bos in vlammen op. Het vuur werd aangewakkerd door een harde, strakke wind die het bluswerk vrijwel onmo gelijk maakte. Bij Platja 'd Aro, in het centrale gedeelte van de Costa Brava ontstond gister middag een zeer gevaarlijke si tuatie, toen het vuur een gebied naderde waar een groot aantal vakantieoorden is gevestigd. Daarvan werden er uit voorzorg acht ontruimd, evenals twee campings bij Patja 'd Aro. Een paar huizen brandden af. Een supermarkt en een benzinesta tion konden door de brandweer worden gered door ze nat te houden. Bij Valencia woedt al sinds don derdagavond een grote bos brand. Ook daar moesten men sen uit hun huizen vluchten. Die brand is vrijwel zeker aangesto ken, aldus een woordvoerder van de brandweer. Een derde brand brak uit bij Castelldefels, ten zuiden van Barcelona, een druk bezocht toeristengebied. Door de extreem hete zomer en het slechte beheer tellen Spanje en Portugal dit jaar een record aantal bosbranden. Daarbij lo pen ook steeds woonwijken van vakantiehuizen gevaar. Deze week klaagde het Instituut ter voorkoming van bosbranden van Catalonië dat projectont wikkelaars die deze vakantie oorden bouwen veel te weinig doen aan preventie. Ze bouwen de huizen tot pal aan het bos. Al leen al in de deelstaat Catalonië, waaronder ook de Costa Brava valt, voldoen zevenhonderd woonwijken niet aan de veilig heidseisen. GPD ROME - De Italiaanse politie heeft vier mishandelde kinde ren uit een woning gered. De 36-jarige moeder had van de tra liebedjes met prikkeldraad kooien gemaakt waarin ze haar kinderen had opgesloten. Dat hebben Italiaanse kranten gis teren gemeld. De kinderen waren tussen een en zeven jaar oud. De vrouw had ze alleen gelaten. Een maatschappelijk werker hoorde de kinderen huilen en waarschuwde de politie. Die trof het jong ste kind in een doos aan. Toen de vrouw terugkwam is zij gearresteerd, net als een grootmoeder die er ook woonde. De kinderen, die verschillen de vaders hebben, waren uitgehongerd en ondervoed. DPA PEKING - China is van plan rond 2020 een ruimtesonde naar de planeet Mars te sturen. De missie zou om de rode planeet moeten gaan cirkelen en onderzoek doen naar de samenstel ling van de planeet en de atmosfeer op Mars. Dat meldde de krant Beijing Youth Daily gisteren. Momenteel zijn vier verkenners op weg naar Mars. Het gaat om een Europese, een Japanse en twee Amerikaanse missies. Zij komen daar naar verwachting rond kerst aan en gaan on der meer op zoek naar water en sporen van leven. China wil later dit jaar een astronaut in de ruimte te brengen. Daarmee zou het na de VS en de voormalige Sovjetunie het derde land worden dat die prestatie levert. RTR/ANP KARACHI - De Pakistaanse autoriteiten hebben zes ton hasj onderschept. De drugs waren bedoeld voor de Nederlandse markt. Drie mannen zijn gearresteerd, aldus een plaatselijk bestuurder gisteren. De hasj zat verstopt in een vrachtwagen en zou worden ver scheept naar Nederland. De politie in de zuidelijke stad Suk- kar ontdekte de partij in de nacht van donderdag op vrijdag. De hasj was afkomstig uit Rawalpindi, vlakbij de hoofdstad Islamabad. De waarde ervan is niet bekend. Pakistan staat bekend als doorvoerhaven voor drugs die naar Europa gaan. RTR HAVANNA - Een Cubaanse sigarenmaker heeft een veertien meter lange sigaar gerold en daarmee zijn eigen record, dat hem drie jaar geleden al een plaatsje in het Guinness Book of Records opleverde, verbeterd. Het kostte de sigarenmaker, José Castelar Cairo, vijf dagen om zijn sigaar te vervaardigen. Hij maakte de sigaar al in no vember, maar deze week kreeg hij te horen dat zijn nieuwe re cord in het Guinness Book komt. Zijn vorige reuzensigaar was elf meter lang. AP NAIROBI - Een Keniaanse vrouw heeft zichzelf besneden met een scheermesje om haar schoonouders te behagen. Die von den haar geen goede verloofde, omdat ze aanvankelijk niet besneden wilde worden. Dat heeft de Kenia Times gisteren gemeld. De twintigjarige zwangere vrouw vertelde uit huis te zijn ge zet omdat de familie van haar man geen onbesneden vrouw wilde accepteren. De vrouw voerde de besnijdenis bij haar ei gen ouders uit. Ze gebruikte een ontsmettingsmiddel en krui den. RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een Bosnische moslimvrouw, voor haar eigen bescherming aangeduid als B- 1054, heeft gisteren tijdens het Milosevic-proces verteld hoe zij in juni 1992 een massaverbran- ding van tientallen moslims overleefde in Visegrad. In Visegrad, in het oosten van Bosnië, grepen Serviërs in het voorjaar van 1992 de macht. De plaatselijke moslims werden vernederd, beroofd en deels ver moord. Zo werd B-1054 ge dwongen zich helemaal uit te kleden voor Servische mannen. Vervolgens werd zij met zo'n ze ventig andere moslims opgeslo ten in een huis. De Servische paramilitairen doordrenkten het tapijt met een brandbare vloeistof en staken het in brand.Ik hoorde kinde ren en vrouwen schreeuwen. Er zat een twee dagen oude baby tussen", aldus B-1054. Zij slaagde erin haar dertien jaar oude zoon door een raam te du wen. Even daarna ontsnapte zij ook, met verwondingen aan arm en been, maar zij raakte in de chaos haar zoon kwijt. Terwijl zij de gevangen moslims hoorde schreeuwen, verstopte zij zich drie dagen en nachten lang in een rioleringskanaal. In het zie kenhuis werd later vastgesteld dat haar verwondingen vol wor men zaten. Pas vijf jaar later zag B-1054 haar inmiddels achttien jaar oude zoon terug. Beiden hadden niet van elkaar geweten dat zij de slachting hadden overleefd. Slobodan Milosevic zei dat er volgens hem 'niets is waarvoor ik mij zou moeten verdedigen'. Als dat verhaal echt gebeurd was, 'had men er in Servië van geweten', aldus de toenmalige president van Servië gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. ANP door Wierd Puk BERLIJN - Schelden, vloeken, handen in de zakken houden, kauwgom kauwen, een grote mond opzetten: in Duitse scho len is dit onbeschofte gedrag binnenkort voorbij. Dat wil zeg gen: als het aan Jürgen Schreier (CDU), minister van Onderwijs in de deelstaat Saarland ligt. Schreier ergert zich groen en geel aan het onbehouwen ge drag van veel scholieren en pleit voor een 'Einde aan de Onbe schoftheid'. De minister wil een nieuw vak invoeren: 'Beleefd- heidsleer'. Moderne scholieren, is de op vatting van de minister, kennen nauwelijks nog discipline, res pect en gevoel voor orde. „Wij lijden onder de late gevolgen van een tijdgeest, die autoriteit en respect verdacht heeft ge maakt en deugden als beleefd heid, orde, nauwgezetheid, plichtsbesef en vlijt in een nega tief licht heeft gesteld." Als de ouders - in meerderheid vertegenwoordigers van de links-tolerante jaren zestig ge neratie - geen tijd of zin hebben om hun kinderen regels bij te brengen, dan moet dit maar op school gebeuren, vindt de chris ten-democraat. „Want leraren zijn nu veel te veel tijd kwijt om ervoor te zorgen dat er onderwe zen kan worden." In Duitsland is met gemengde gevoelens op Schreiers voor stellen gereageerd. „Een heer lijk komkommertijd verhaal", oordeelde een woordvoerder van de onderwijs-vakbond. Maar Schreier heeft ook mede standers. In Bremen bestaat al enige tijd de wens om scholieren meer fatsoen bij te brengen. Aan een school wordt sinds dit jaar les gegeven in het vak UBV, 'Umgang, Benehmen, Verhal ten' (omgang, gedrag, houding). Ook in Noordrijn-Westfalen, de aan Nederland grenzende deel staat, buigt het ministerie van Onderwijs zich inmiddels over fatsoenslessen. Minister Ute Schafer (SPD) wil 'opvoedings contracten' laten afsluiten tus sen scholieren, leraren en ou ders. GPD LiïiÊc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5