SFEER Wooncomplex De Muralt Brouwershaven B Genoeg panden die een verfje kunnen gebruiken 17 I WOON aterdag 30 augustus 2003 C"3 GEBR. DOMINICl'S B\' Ontdekking Geen senior s jvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; jeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. edactie: 0113-315680 «w.pzc.nl .mail; redactie@pzc.nl ostbus 314460 AA Goes. ZOALS SFEER BEDOELD IS TIG E LS« S AN1TAIft H AA 8 0 E W •SCHOUWEN «NATUURSTEEN» •HOT TUBS •INFRAROODCAetNES 'H <it b t> f? (5'W>r 'J»x -v Hier is altijd wat te zien De opvallend uitstulpende erker biedt uitzicht op de Markt, het pas opgeknapte standbeeld van Jacob Cats en het monumentale voormalige stadhuis. Vanuit het keu kenraam zijn de jachthaven en de jachtwerf van Kesteloo te ontwaren evenals de jachten die vanuit de Grevelingen de haven invaren. „Hier is altijd wat te zien", zegt J. Niemants- verdriet, bewoonster van wooncomplex De Muralt, gebouwd tegen de Oosthavendijk in Brouwershaven. Niemantsverdriet (77) was twaalf jaar lang burge meester van de toenmalige ge meente Westerschouwen en woonde destijds in een villa te gen de duinrand van Haamste de. Dat prachtige plekje ver ruilde ze voor haar huidige stek in De Muralt. Het weidse uit zicht speelde daarbij een zeer belangrijke, zo niet doorslagge vende rol. Vooral het zicht op het water. „Want op het water is het altijd levendig. Het enige wat ik hier mis is mijn tuin. In Haamstede hadden we 1600 vierkante meter tuin. Hier al leen een balkon." Niemantsverdriet is een gebo ren en getogen Rotterdamse, maar ze woont inmiddels al ruim 24 jaar op Schouwen-Dui- veland. Ze is ook niet van plan daar ooit nog weg te gaan. De frisse lucht aan de kust trekt haar, evenals de gemoedelijke sfeer van het platteland. „Ik heb graag mensen om me heen en wat dat betreft was het huis in Haamstede soms wel wat een zaam. Hier ken ik iedereen. En alles wat ik nodig heb - winkels en dergelijke - zit vlakbij. Onder meer omdat de 1600 vier kante meter tuin een te grote last begon te worden, besloot het echtpaar Niemantsverdriet bijna zes jaar geleden de villa in Haamstede te verkopen en op zoek te gaan naar een andere stek. „Mijn man reed toen nogal eens met zijn auto de havens langs, want hij was dol op water. En tijdens één van die tochten zag hij dat ze hier in Brouwers haven aan het bouwen waren. Hij was meteen dolenthousiast. We zijn snel gaan kijken en er was nog één appartementen te koop. We hebben het meteen ge kocht. Het was echt een ontdek king." Plan De Muralt is een initiatief van de Humanistische Bouw- stichting Bejaardenhuisvesting uit Amsterdam en de Stichting Huisvesting en Zorg voor Oude ren in Brouwershaven. Idee er achter is het realiseren van een wooncomplex voor 50-plussers. In principe wonen die daar zelf standig, maar indien nodig kunnen ze zich - via het nabijge- De Muralt biedt uitzicht op een levendig stukje Brouwershaven foto's Marijke Folkertsma legen woonzorgcentrum Poor tershof - abonneren op diverse vormen van hulpverlening. De totstandkoming van het luxe wooncomplex - dat zestien koopappartementen telt - ging niet van een leien dakje. Het was eigenlijk de bedoeling dat de bouw van De Muralt in 1995zou beginnen, maar het plan liep een jaar vertraging op, toen bleek dat de grond waarop het com plex moest verrijzen vervuild was. De provincie weigerde op te draaien voor de kosten van sanering. Plan De Muralt werd uiteindelijk gered door de toen malige gemeente Brouwersha ven die al een aantal verplich tingen aangegaan was en verwachtingen had gewekt. Om schadeclaims te voorkomen leg de de gemeenten de voor sane ring benodigde 180.000 gulden op taf elIn 19 9 8 werd het woon complex opgeleverd. Kort daarna betrok het echt paar Niemantsverdriet het nieuwe huis. Niet lang na de verhuizing overleed Niemants- verdriets al geruime tijd ernstig zieke echtgenoot en bleef zij als weduwe achter. Het overlijden van haar levensgezel was voor Niemantsverdriet geen aanlei ding achter de begonia's te gaan zitten. Het bestuurdersbloed („In mijn tijd als burgemeester maakte ik 60, 70 uur per week") kroop waar het niet gaan kan. Stilzitten is er niet bij. Niemantsverdriet heeft zitting in tal van adviescommissies, is voorzitter van een plattelands vrouwenkoor én voorzitter van de Vereniging van Eigenaren van De Muralt. „Daar vraag ik ook niet om hoor, maar ik word meestal gevraagd. Zo van 'Jo, jij bent burgemeester geweest, jij moet maar voorzitter worden. En zolang je de mogelijkheid nog hebt jezelf nuttig te maken, moet je dat doen, vind ik." Het huis in De Muralt is voor Niemantsverdriet een gerieflij ke, van alle gemakken voorzie ne uitvalsbasis. Als haar agenda enige blanco uren vertoont, mag zij zich graag in de zachtlederen fauteuil in de erker nestelen. „Dat is echt mijn lievelings plekje. Van hieruit heb je een heel mooi zicht op Brouwersha ven. Druk verkeer? Nee hoor, valt wel mee. En bovendien houd ik wel van een beetje leven in de brouwerijIk voel me ook nog helemaal geen senior." Mocht dat gevoel veranderen, dan weet Niemantsverdriet zich indien nodig gesteund door de andere bewoners van De Mu ralt. „Iedereen hier kent elkaar. Het is een kleine op zichzelf staande gemeenschap." Nie mantsverdriet heeft onlangs be cijferd, dat de gemiddelde leef tijd van de De Muralt-bewoners rond de 72 jaar ligt. „De oudste bewoner is 89, de jongste rond de 50En we houden elkaar goed in de gaten. Het is echt een heel goede, fijne club mensen." Wooncomplex De Muralt is op vallend en onopvallend tegelijk. Opvallend vanwege de ligging, pal tegen de dijk. Opvallend ook vanwege de markante, van veel glas voorziene, erkers die tegen de gevel geplakt lijken te zitten. Tegelijkertijd onopvallend van wege de ingetogen, bijna klas sieke vormen van het gebouw en de rustige kleuren van de ge bruikte steenso®rt. Niemantsverdriet heeft het er prima naar de zih. Het apparte ment is van alle gemakken voor zien. Er zit een forse garage bij waar Niemantsverdriet haar auto stalt en als de kleinkinde ren komen logeren is er een ste vig uit de kluiten gewassen lo geerkamer met eigen toilet en douche. Nu en dan moet ze als voorzitter van de Vereniging van Eigena ren in het geweer komen tegen het instituut waar ze nog niet zo gek lang geleden zelf deel van uitmaakte: de gemeente. Dat was onder meer het geval toen de eilandelijke bestuurderen geen toestemming gaven voor verbreding van het tegelpad aan de voet van het appartementen complex. Die verbreding was vooral be doeld om de glazenwassers een goede plek te geven hun ladders stevig neer te zetten. Moet kun nen, vonden de bewoners. Kan niet, mag niet, oordeelde de ge meente. Niemantsverdriet trok onvervaard ten strijde. Met suc ces. Het tegelpad werd ver breed. De gemeente meende daarop dan toch in ieder geval precariorechten te moeten hef fen. Dat voornemen deed de De Muralt-bewoners in de gordij nen klimmen. Niemantsver driet ging de strijd opnieuw aan. „En uiteindelijk hebben we wel mooi gewonnen." Piet Kleemans serie woonberoepen staat jelijks een beroep op het ge- kan wonen centraal. De uiteenlopende personen aan bod: van stucadoor Tchitect tot ambtenaar wel- idscommissie of glazenwas- indaag: de schilder foto Lex de Meester Naam: Johan Rademaker (45) Woonplaats: Vlissingen Beroep: Huisschilder Belangrijkste gereedschap: Plamuurmes en kwast Hij heeft de fijne kneepjes van het schildersvak geleerd van zijn oudere broer, die hem voor ging met een eigen bedrijf. „Je begint natuurlijk met kleine rotkarweitjes zoals afkrabben, schu ren en ontvetten. Kortom de voorbereiding voor het echte schilderwerk. Een schilder heeft daar vaak geen zin in." Johan zit inmiddels al twintig jaar in het vak. Hij heeft het vakmanschap en de passie voor het schilderen op zijn beurt weer overgedragen aan zijn zoon, die samen met hem het bedrijf JFR Schilderwerken vormt. Vorig jaar kregen zij daar bij assistentie van een uitzendkracht, die volgens Rademaker 'zijn vak verstaat'. Hij houdt van de kleinere overzichtelijke klusjes. „We werken het liefst voor particulieren. Dat mag in principe overal zijn, als het dan maar wel wat oplevert." De opdrachten zijn volgens Rademaker vaak duidelijk omschreven, hij doet wat de klant vraagt. „De mensen weten vaak heel goed wat ze willen. Als iemand zijn huis in vier tinten roze wil hebben, zal die dat gewoon écht willen. Daar zal ik niets aan willen veranderen. De klant is koning en wie ben ik om daar iets van te zeggen. Heel af en toe kan je ze wel suggeren dat iets lichter moet of juist donker. Maar daarover wordt eigenlijk maar zelden onderhandeld." Rademaker doet niet aan de bouwvakvakantie, de zomer is de beste periode voor een schilder. Het schildersbedrijf heeft de warme zomermaanden dan ook gewoon doorgewerkt. „Tijdens het week je van de hittegolf hanteerden wij wel een tropen rooster. We begonnen vroeg en na zes uurtjes hiel den we op. Je kon dan 's avonds wel weer verder gaan, maar meestal was je dan wel gaar." Als hij dan toch met vakantie is, houdt zijn vak hem nog steeds bezig. „Als ik bijvoorbeeld door de straat jes van grote steden als Antwerpen loop, zie ik ge noeg panden die wel een verf j e kunnen gebruiken Mooie panden die er vaak smerig uitzien. Dat vind ik ook eigenlijk het mooiste van het schildersvak. Zulke dingen weer opknappen en mooi maken. Dat is naast de vrijheden van het zelfstandig on dernemen, het mooiste van het schildersvak. Het eindresultaat dat telt voor mij Gerard Montsnia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47