PZC Arjen Kats Sal Simonse wilde altijd winnen oven deü flank W9 zaterdag 30 augustus 2003 Voorzichtig Tussendoortje Glorietijd Voldoening Zeeuws elftal I J Boven aan de vliegtuigtrap overzag Arj en Kats op 4 j anua- ri 2003 zijn habitat voor de komen de negen maanden. Het bezorgde hem de rillingen. Een ijzige wind sloeg hem om de oren. Het ruige landschap, de onbegroeide vlaktes en de weidsheid boezemden hem schrik in. „Het leek wel een maan landschap." Arjen Kats, 22 jaar, was vér weg van zijn ouderlijk huis in Koudekerke. Op een plek waar de zon zich soms we kenlang verstopt of soms wekenlang niet ondergaat. Kats was op IJsland ge land. Het land waar je je auto pro bleemloos dag en nacht open kunt laten en waar je je baby met een gerust hart eventjes in de kinderwagen buiten de winkel kunt laten staan. Criminaliteit moet nog worden uitgevonden in IJs land. Behalve op het voetbalveld. Bij de landelijke jeugd van Middelburg en bij VCK had Kats wel 's harde wed strijden gespeeld, maar zijn eerste er varingen met het voetbal in IJsland ga ven de term 'schoppartij' een nieuwe dimensie.Er worden trappen ver kocht soms wordt het spel er niet eens voor stilgelegd. Ik heb dit jaar al twee ploeggenoten met een gebroken been van het veld zien gaan. Fysiek is het voetbal keihard in IJsland." En Kats kan het weten, want als fysio therapeut kent hij de grenzen van de menselijke anatomie. Zijn werk bracht hem begin dit jaar in IJsland. Een oud studiegenoot lokte hem naar het meest afgelegen eiland van Europa. Hij kreeg een jaarcontract in een gezondheids centrum in Grindavik, in het zuidwes ten van IJsland, 's Ochtends werkt hij met kinderen met een ontwikkelings achterstand, 's middags kneedt hij pijntjes bij andere eilandbewoners weg. 's Avonds voetbalt hijBij Njardvik, een ploeg uit de eerste divisie. „Toen ik hier kwam, ben ik vrijwel direct een club gaan zoeken. Het was winter, dus bui ten kon nog niet getraind worden. Maar ik had gezien dat er clubs trainden in een grote hal met daarin een voetbal veld. Keflavik is een grote club, maar daar kreeg ik geen kans. De selectie was al vol. Zij verwezen me door naar Njardvik, nota bene een van hun eigen concurrenten." „Bij Njardvik kreeg ik twee weken om me te bewijzen. Aanvankelijk waren ze niet zo blij met me. Er zijn op IJsland verschillende Amerikaanse legerbases. Die Amerikanen willen voetballen, maar kunnen het niet. Omdat ik Engels sprak, dachten ze bij Njardvik dat ik een Amerikaan was. De club was dus in eerste instantie vrij voorzichtig. Ik moest acht keer trainen in die twee we ken! Het was loodzwaar, maar ik De gang naar het nieuwe sportcom plex de Veerse Poort in Middel burg maakt hij nog maar zelden. „Ik merk dat ik ouder word", zegt de 87-ja- rige Sal Simonse. „Het kost me steeds meer moeite om die tribune te beklim men." De markante voetbalvoorzitter van weleer is nog altijd helder van geest, maar het lichaam sputtert de laatste tijd tegen. Het dwingt hem tot volgen op afstand, zonder dat hem hierbij kennelijk veel ontgaat. „Ik heb gehoord dat die nieuwe voorzitter het goed doet, alleen gaat-ie niet mee naar alle uitwedstrijden van het eer ste." Sal Simonse dus, over heden en verleden. Hij somt die middag moeiteloos en bij na achteloos zijn vele bestuurlijke functies op, die hij vroeger bekleedde. Sal Simonse was bij de toenmalige voetbalvereniging Middelburg onder meer lid van de financiële commissie („toen was ik nog maar zestien"), lid van de clubbladredactie en voorzitter van het roemruchte Stadhuistoernooi („we haalden clubs als Beerschot, Sparta en Willem II"). Het grootste deel sleet hij echter als voorzitter van de Het voetbal in IJsland is spijkerhard, volgens Arjen Kats. „Ik heb dit jaar al twee ploeggenoten met een gebroken been van het veld zien gaan." Hollendingurinn fjlügandi foto PZC mocht uiteindelijk blijven." Kats speelde zich in de bekerwedstrijden, die in IJsland voorafgaan aan de com petitie, regelrecht in het basisteam en miste sindsdien geen wedstrijd. Niet op het middenveld, zoals hij in Nederland gewend was, maar als rechtsback. Maar Kats is niet de persoon om daar over te zeuren. Bovendien, de midden velder van VCK was gewoon de eerste buitenlandse voetballer in dienst van Njardvik geworden „Ik moest me overigens behoorlijk aan passen, hoor. Behalve aan het fysiek harde spel moest ik ook wennen aan de mentaliteit van de spelers. Als de com petitie bezig is, geldt voor iedereen: niet stappen en niet drinken. Er wor den 's avonds zelfs mensen van de club op pad gestuurd om dat te controleren. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik wel 's op stap ga. Maar ik zorg ervoor, dat ze dat niet aan m'n spel merken. Anders lig je er zo uit." „Nog zoiets. Ik maakte m'n eerste wed strijdbespreking mee. De trainer (Helgi Bogason) had zijn woordje gedaan en wat denk je? Gingen alle spelers voor hem klappen! Ik dacht eerst dat de man jarig was, maar het schijnt hier nor maal te zijn om te applaudisseren. Weet je wat ik hier heel erg mis? Het onder linge samenzijn. Na een wedstrijd of training gaat iedereen rechtstreeks naar huis. Niks drinken of 's even gezel lig babbelen. Sterker, er is niet eens een kantine." Maar ook zonder bourgondische prak tijken staat Kats in het sobere IJsland zijn mannetje. Hij is al meerdere keren uitgeroepen tot Man of the Match. Bij voorbeeld in de derby tegen Vikingur, die op 10 juni in 0-0 eindigde. De kran ten spraken lovend over de 'Hollendin gurinn fjlügandi' (de vliegende Hollan der) en bedankten Nederland dat het hem naar IJsland had gestuurd. Tegen stander Vinkgur wilde Kats zelfs me teen strikken voor volgend seizoen. Maar hij bedankte vriendelijk, want dan speelt hij volgens de planning in de tweede klasse zaterdag, bij Nieuw- dorp. Over twee maanden, als zijn dienstver band bij het gezondheidscentrum ten einde is, komt Kats terug naar Neder land. Hij zal het Scandinavische vul kaaneiland en zijn nuchtere volkje missen. Misschien komt hij nog wel 's terug, maar dat staat niet boven aan zijn prioriteitenlijstje. IJsland zal ech ter in het hoofd van Kats gegraveerd blijven zoals de maanlanding bij Neil Armstrong. Als Kats zich in oktober bij zijn terugreis nog één keer omdraait op de vliegtuigtrap en het weidse eiland overziet, zal hij louter de zonnige kant van het maanlandschap zien. Eind juni beleefde Kats nog een aardig tussendoortje. De tandarts uit het ge zondheidscentrum waar Kats werkt, is tevens penningmeester van één van IJslands grote clubs: Grindavik. De Sal Simonse: „Ik bemoeide me in die tijd overal graag mee. Ik was een streber, ik wilde altijd winnen, hè." foto Lex de Meester club, van 1950 tot en met 1971. Ook buiten de vereniging was hij actief Simonse was 21 jaar lid van de algeme ne vergadering amateurvoetbal en 21 jaar lid van de bondsvergadering. Bo vendien maakte hij deel uit van talloze commissies en mocht hij zich ook om budsman noemen. Daarnaast kon de landelijke bond van amateurvoetbal op zijn inzet rekenen. De Middelburger was voorzitter van het district Zuid I en lid van het federatiebestuur. En dan had Simonse ook nog 'gewoon' een baan als hoofd luchtmachtopleidingen bij de toenmalige OCMA in Middel burg. „Hoe ik het destijds allemaal heb klaargespeeld, weet ik niet meer", zegt hij nu. Dan na een korte stilte, zegt Si monse: „Pas veel later besef je, dat je je gezin vreselijk tekort hebt gedaan. Ach, ik bemoeide me in die tijd overal graag mee. Ik was een streber, ik wilde altijd winnen, hè." Hij bouwde de naam van een prima be stuurder op, die soms met ijzeren hand regeerde. Hoofdtrainer Jan Raven- schot ondervond het destijds aan den lijve. „Die heb ik op staande voet ont slagen", weet Simonse nog. „De wed strijd van het eerste was die dag afge keurd, maar het tweede ging wel door. Die moesten dus naar Willem II, in Til burg, dus ik bel Ravenschot op en vertel 'm dat we naar het tweede gaan kijken. Daar heb ik geen zin, was zijn ant woord. 'Geen zin, geen zin.We ver trekken om tien uur vanaf de Markt en ik zie je daar wel', zei ik. Maar wie er niet kwam opdagen was Ravenschot. Man, wat was ik kwaad. Ik heb hem vervolgens op eigen houtje ontslagen, diezelfde avond nog. Een dag later zijn we met het bestuur in spoedvergade ring bijeengekomen en ging de rest van het bestuur er ook akkoord mee. Later is dat nog een zaak van de kantonrech ter geworden, maar die hebben we wel gewonnen." Ravenschot ging en Piet Lindenberg kwam. Het was een meesterlijke zet, zo bleek later. Middelburg beleefde onder die trainer zijn glorietijd, viermaal op rij kampioen van de eerste klasse (1966, 1967,1968 en 1969) en drie algehele landstitels (1966,1967 en 1969). Si monse: „Lindenberg had trainingsme thoden, die nu nog worden toegepast in de eredivisie. Ik zie dat wel eens op tele visie en denk dan altijd: goh, dat deed Lindenberg bij ons ook al. Lindenberg was zijn tijd ver vooruit. Hij was niet altijd even makkelijk in de omgang, maar dat gaf niks. De spelers konden niet over hem heenlopen. Hij was de baas." „Hij was verantwoordelijk voor het technische gedeelte, ik deed altijd de mentale voorbereiding. Ik had als enige bestuurslid contact met de trai ner. Ik was bij elke wedstrijd en trai ning. Verder kwam er niemand van het bestuur aan het elftal te pas. Dan had je ook geen geouwehoer of gezeur. Alles was duidelijk." „Op zaterdag, een dag voor de wed strijd, kwamen we altijd bijeen met de groep, soms in een restaurant op de Markt of in de Schouwburg. Dan werd de wedstrijd van een week ervoor nog even besproken en vervolgens volgde de voorbespreking voor het duel van zondag. Op zondag hielden we dan nog eens een tactische bespreking. De op stelling was voor Lindenberg. Daar be moeide ik me nooit mee. Ik heb hem nooit gezegd dat hij een bepaalde spe- arts polste Kats om als verzorger mee te gaan naar een internationale wedstrijd van Grindavik. De vaste verzorger van de club was verhinderd. Tuurlijk wilde Kats hem vervangen. De wedstrijd werd nota bene in Finland gespeeld. „De hele wedstrijd had ik eigenlijk niks te doen, maar na negentig minuten moest er verlengd worden. Toen moest ik opeens vol aan de bak. Kats had de spieren een soepele behan deling gegeven, want Grindavik ging na strafschoppen naar de volgende ronde. „Wat een fantastische atmosfeer heerste daar; met zingen in het vlieg tuig." En die kant van de IJslanders had Kats nog niet gezien. Want wat was er enkele maanden eerder gebeurd, toen zijn eigen cluppie Njardvik in het hoge IJslandse noorden op sensatione le wijze van een voormalige eredivisie club had gewonnen? „Toen lag iedereen in de bus te slapen." Rudy Boogert Ier eens moest opstellen. Daar had ik ook geen verstand van, maar ik hield wel altijd even een praatje." Sal Simonse glimlacht eens fijntjes. Zijn kordate optreden en zijn slagvaar digheid vormden een belangrijke pijler onder het succesal zal hij dat zelf nooit met zoveel woorden zeggen. Simonse geeft de credits liever aan de trainer en de spelers van weleer. „En we hadden natuurlijk het geluk dat niet zoals nu clubs als Terneuzen, Hoek of Kloetinge op de loer lagen. Er werden nog geen spelers weggehaald. Nee, bij Middel burg werd in die periode absoluut niet betaald. Absoluut niet! Toen we kam pioen werden, wilden we aan elke spe ler honderd gulden geven voor een cadeau. Ik heb de KNVB hiervoor schriftelijk om toestemming gevraagd, het ging om een speciale gelegenheid. Die toestemming is er gekomen. Hon derd gulden was in die tijd best veel, maar toch waren er ook spelers die het niet genoeg vonden. Die liepen te mop peren. Ergens kan ik hét ook wel begrij pen, ze moesten natuurlijk nogal wat offers brengen." Hij kijkt met voldoening terug op die periode. „We hadden een bloeiende vereniging, trokken soms 7000 toe schouwers en niet alleen uit Zeeland. Middelburg is mede dankzij het voet bal bekend geworden. Ik weet alleen niet of het gemeentebestuur dat altijd heeft begrepen." De voetbalvereniging Middelburg in haar oude vorm bestaat niet meer. De club is gefuseerd met Zeelandia en gaat tegenwoordig door het leven als Zee landia Middelburg. De samensmelting was in de strijd om het voortbestaan bittere noodzaak. „Ik heb destijds ook voor die fusie gestemd", zegt Simonse. „Ik stond en sta er welwillend tegen over. Het nieuwe complex is prachtig. Ze hebben een goede voorzitter (Wim Vermeule). Ik hoop ook echt dat de club hogerop gaat. Betaald voetbal kan niet in steden als Middelburg en Vlissingen, maar een hoofdklasser moet toch kun nen. Het potentieel is er voor." Toch is er één ding dat hem niet zint,Ik heb destijds voor die fusie gestemd, maar ik vind de naam Zeelandia Mid delburg totaal verkeerd gekozen. Dat klinkt toch niet? Het is ook een te lange naam, het spreekt niet aan. De meesten hebben het óf over Middelburg óf over Zeelandia. Ze hadden er gewoon een andere naam van moeten maken. Voor mijn part Olympia 2000." Jan Dagevos Bijna vijftig jaar geleden be gon het Zeeuws elftal seri eus vorm te krijgen. In maart 1955 werd voor het puikje van het Zeeuwse voetbal de eerste centrale training gehouden, ge volgd door wedstrijden tegen de Engelse profploeg Folkestone (2-1-verlies) en het Nederlands zaterdagteam (2-1-winst). Bij na een halve eeuw later staat het fenomeen in de bezemkast. De laatste wedstrijd van de Zeeuw se selectie dateert alweer van ja nuari 2000, in Brouwershaven tegen Feyenoord (0-5). En dat terwijl internationale topclubs vroeger vaste gasten waren in Zeeland: het Nederlands, Bel gisch en Roemeens elftal, Ajax, Feyenoord en PSV; ze zijn alle maal op bezoek geweest. Enkele ploegen wensten echter dat ze waren thuisgebleven. Vijf stunts van het Zeeuws elftal. 1 juni 1974, Zeeuws elftal - An- derlecht 5-4 (3-0). Deze ontmoeting was een uit vloeisel van de overgang van IJzendijkenaar Ronnie van Poucke naar Anderlecht. Zijn terugkeer op het veld in IJzen- dijke werd vergald door Daaf Faasse (De Meeuwen) en zijn kornuiten. Faasse degradeerde Van Poucke tot een figurant en het Zeeuws elftal frustreerde Anderlecht. Scoreverloop: Wim Dekker 1-0, Kees van de Sluis 2-0, Simon Ha- rinck 3-0, André de Nul 3-1, Ad La- main 4-1, Rinus Polderman 5-1, Frangois van der Eist 5-2, Andersen 5-3, Eddie de Bolle 5-4. Bijzonder heid: Adrie van Huizen (Zeeland) stopt strafschop van André de Nul. 31 mei 1975, Zeeuws elftal - FC Den Haag 4-2 (2-1). Twee weken eerder had FC Den Haag de KNVB-beker gewon nen door in de finale van FC Twente te winnen (1-0, doel punt Henk van Leeuwen). Op volle oorlogssterkte kwam de bekerwinnaar naar Middelburg om het publiek te verwennen. Een verwennerij werd het, al leen met FC Den Haag als lij dende partij. Scorcverloop: Henny Wijs 1-0 (straf schop), Kees van de Sluis 2-0 (straf schop), Aad Mansveld 2-1, Simon Harinck 3-1, Rob Ouwehand 3-2, Kees van de Sluis 4-2. Preben Elkjaer Larsen 16 mei 1980, Zeeuws elftal - Lo keren 3-3 (3-1). Het Belgische Lokeren had zich voor de tweede keer in zijn be staan geplaatst voor de Uefa Cup (waarin het overigens pas in de kwartfinale strandde te gen de latere finalist AZ'67) en als toegift stond een trip naar Yerseke op het programma. De ploeg van René Verheyen, Wlo- dek Lubanski en Preben Elkjaer Larsen beet de tanden stuk op Zeeuwen als Henk Ottens, Jaap Meerman en Franz van der Pijl. Scorevcrloop: Hans Feliusl-0, Hans Felius 2-0, Dardenne 2-1, Gerard Schipper 3-1, Preben Elkjaer Lar sen 3-2, Preben Elkjaer Larsen 3-3. 17 mei 1988, Zeeuws elftal - Club Brugge 3-3 (3-0). De Belgische kampioen werd verrassend bedwongen door een Zeeuwse 'trainersploeg'. Tal van spelers uit dit Zeeuws elftal werden later als trainer op de velden actief. Een kleine greep: Diederik Hiensch, Adriaan Nieuwenhuijse, Ronald van Oe- veren, Mare de Kunder en Henk de Nood. Scoreverloop: Marco van Oeveren 1-0, Ronald van Oeveren 2-0, Geert Bouwman 3-0, Jan Ceulemans 3-1, Jan Ceulemans 3-2, Stephan Vereycken 3-3. 27 mei 1989, Zeeuws elftal - Sparta 1-1 (0-0). De tweei ing Dennis en Gérard de Nooijer stond op het punt een meerjarig contract bij Sparta te tekenen, maar dat was niet op basis van deze wedstrijd tegen het Zeeuws elftal. Het duo deel de op het 'eigen' RCS-veld in de Rotterdamse malaise. Remco van Keeken debuteerde in het Zeeuws elftal met smaakvolle dribbels en een assist. Scoreverloop: Theo Hanny 1-0, Henk van Stee 1-1. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39