PZC )opingjagers in hoofdklasse De controle in tien stappen oven deü flank W7 Cor van de Velde zaterdag 30 augustus 2003 In het gareel Wolken Nandrolon Verlenging Bekervoetbal Finales J Op zoek naar avontuur in België Hij is al een tijdje uit beeld als trainer. Dat komt door zijn voorkeur voor Belgische clubs, waar een trainer zijn leven niet ze ker is en reputaties nog geen garan tie zijn om niet regelmatig op straat te worden gezet. Cor van de Velde (Corre Velde voor echte Bressiaan- ders) heeft er nu een kleine tien jaar opzitten over de grens. „Het is een prachtig voetballand." De mooiste, maar eigenlijk ook de somberste jaren heeft hij met Tem- se beleefd. „Twee wedstrijden voor het eind van de competitie, toen we boven aan stonden, werd ik er nog uitgeknik kerd." Dit jaar is hij trainer van de Roy al Knokke Football Club, die in België vier klassen onder de hoogste divisie speelt. Het stadion in de drukke badplaats straalt niettemin een zekere grandeur uit. Het hoofdveld is in een feilloze staat, omgeven door een atletiekbaan en met een tribune die plaatsbiedt aan zo'n vijfhonderd man publiek. Die ko men er helaas nooit, want de Koninklij ke voetbalclub is niet echt tot attractie verheven in de kustplaats. „Die van Knokke komen niet, omdat ze op zondag moeten werken. En die van Heist zien ons niet staan", zucht Bibi Hinderijckx, de assistent van Cor van de Velde, die zelf een indrukwekkend voetbalverleden achter de rug heeft. Toen Club Brugge nog in het knusse stadionnetje van De Klokke speelde, stond de kleine Hinderijckx centraal achterin in een elftal met Raoul (Lotte) Lambert, Pierre Carteus (de Gouden Wandelstok), Robbie Rensenbrink (het slangenmens) en Johnny Thio (bijge naamd Johnny Tuborg). Het noodlot heeft Bibi Hinderijckx lang achter volgd, want na een ernstig auto-onge luk heeft hij zijn niveau nooit meer gehaald en als trainer is hij niet echt succesvol geweest. Cor van de Velde heeft er wel een hondstrouwe assistent aan. Dat is al heel wat in het Belgische voetbal, waar de roem van een trainer zeer verganke- Cor van de Velde is altijd een buitenbeentje geweest in trairiersiand. „Ik train graag, maar dan wel bij een club waar leven in zit.' foto Peter Nicolai lijk is en Hollanders toch al met een ze kere argwaan worden bekeken. Voor wie dat voor lief neemt, heeft het ook zijn mooie kanten. Cor van de Velde zou voor geen goud meer terug willen naar waar hij vandaan komt. De Belgische cultuur, hoe onzeker ook, is hem uit het hart gegrepen. Vooral omdat het voet bal er op lagere niveaus nog met bele ving wordt gespeeld. „Ik heb best wat Zeeuwse clubs getraind (Breskens, Sluiskil, Hoofdplaat, IJzendijke en Steen), maar als ik er nu naar kijk dan zie ik geen bezieling meer. Het heeft niets meer te bieden voor mij. Ik zou er niet meer kunnen trainen." Met alle respect voor de collega's die dat nog wel doen. „Maar als ik toch zie hoe Rinus Zegers bij Breskens moet trainen', wat hij er allemaal aan moet doen om zijn spelers nog een beetje in het gareel te houden. En Willy de Jae ger bij Biervliet en Rudy Cornelis bij Cadzand, dat is nog een graadje erger. Ik verbaas me erover dat zulke jongens, die zelf in de top hebben gespeeld bij de amateurs, nu bij die treurige clubjes op het veld kunnen staan. Willy de Jaeger kan op zijn veertigste jaar nog beter voetballen dan heel Biervliet samen." Cor van de Velde (47) is altijd al een bui tenbeentje geweest in het woelige trai- nersland. Het kwam nogal eens voor dat hij, in zijn jaren bij Breskens bij voorbeeld, zo veeleisend was, dat hij hele club over zich heen kreeg. Zijn am bities lagen altijd veel hoger dan die van de clubs waar de toen nog jeugdige trainer heeft gewerkt. En hij was een slechte verliezer, dus ook wel eens mee dogenloos hard in zijn oordeel over spelers. Met zijn lange, blonde haren en bijna altijd in een lange regenjas aan de zij lijn hield Cor van de Velde een zekere status op. Toen hij wegging uit het Zeeuwse, op zoek naar avontuur, kwam hij zichzelf nogal eens tegen. Bij Temse leerde hij alles over hoe voetbal over de grens wordt gespeeld, maar vooral ook hoe daar met trainers wordt omgesprongen. „De nul is heilig, overal waar je traint in België. En je speelt dus bijna altijd met de bibber op hej lijf, want drjg keer verliezen en ze schoppen je op straat. Ik ben vorig jaar in de winter gebeld door Knokke. Ze stonden voorlaatst in de stand en hadden bijna nog geen wed strijd gewonnen. Ik heb het overgepakt en mijn visie erop losgelaten." Niet op zijn Belgisch, met veel spelers achter de bal, maar op de manier zoals hij het zelf wilde.,Op de aanval spelen en minstens één goal meer maken dan de tegenstander. Ik had het geluk dat we de eerste wedstrijd gelijk met 6-1 wonnen van de nummer twee. We zijn daarna nog vijfde geëindigd en hebben in de nacompetitie op één puntje de promotie gemist." Na die mooie start wordt hij in Knokke op handen gedragen. „Het kan dus wel, dat het ineens gaat draaien in een elftal met een andere trainer. Dat is iets on grijpbaars. Het zat helemaal dood toen ik hier kwam. Ze staken het allemaal op elkaar. Ik heb er een paar andere spelers ingezet, een ander systeem op losgelaten en het pakte goed uit. Ik ga er niet door in de wolken lopen hoor, want het kan zo weer omslaan. Dat weet je op voorhand, maar als je er te- genkunt, is het heerlijk werken." En er is ook geen weg terug meer. Bij de clubs waar hij heeft gewerkt (Temse, Nieuwerkerken en Knokke) wordt het voetbal tennjinste nog beleefd zoals het hoort.,Dafzie je bij ons niet meer te rug, hooguit bij clubs als Hoek en Ter- neuzen. Het zegt al genoeg dat ik weer overal trainers hoor klagen over spe lers die in de voorbereiding nog even op vakantie moeten. Ik zou zeggen: blijf dan maar een heel jaar weg. Ik heb je verder ook niet meer nodig." „Mijn tijd is te kostbaar om me daar druk over te maken. Ik train graag, maar dan wel bij een club waar leven in zit. En daar moet ik voor in België zijn en niet meer op Sluiskil, IJzendijke, Breskens of bij clubjes waar het nog er ger is." Hij woont nu nog in Maldegem, werkt in Breskens, waar hij de technische lei ding heeft over een camping (Napo leonhoeve) met zo'n zestig man perso neel en in de zomerdrukte meer dan drieduizend gasten. „Ik ga binnenkort naar Knokke verhuizen, niet omdat ik er nu train, maar ik was het al veel lan ger van plan. Dan zit ik helemaal ide aal, voor zo lang het duurt tenminste. Het is zo weer gebeurd. Je leeft als trai ner van de ene dag naar de andere." Voorlopig kan hij in Knokke geen kwaad doen. „Ik ga in de voorbereiding mijn eigen weg, met hard trainen. En ik kijk niet naar vriendschappelijk wed strijden, als we er straks maar staan. We hebben verloren van Club Brugge (6-1), Anderlecht (6-0) en Nieuwerker ken (8-1), maar ik weet zeker dat we er klaar voor zijn als het echt begint." „Want Cor is een man die weet wat hij wil", zegt zijn trouwe Belgische assis tent Hinderijckx. „Hij heeft discipline in het elftal gebracht. Wij hebben graag Hollandse trainers, omdat ze mentaal gehard zijn. Cor kan niet tegen verlie zen en zo'n man hebben we hier net no dig. Wij Belgen zijn veel te makkelijk. We hebben de match verloren en we pakken een pintje. Daar kun je bij Cor niet mee aankomen" Frits Bakker Nandrolon. Een middel dat zorgt voor spieropbouw. Het is een li chaam eigen stof en zolang in de urine van de man niet meer dan 2 nanogram per milliliter terug te vinden is, is er niets aan de hand. Wordt die grens ech ter gepasseerd, dan riekt het naar do- pinggebruik. Frank de Boer (7,6 nano gram), Edgar Davids (2,7) en Jaap Stam (6) weten er alles van. En Omar Tahya ook. Wie? Toen de drie Nederlandse voetbalinter nationals betrapt werden op het verbo den middel stonden de kranten er bol van. Cameraploegen volgden het trio op de voet. Alles werd breed uitgeme ten. Toen Tahya gepakt werd - hij had bijna veertig keer de toegestane hoe veelheid in zijn urine - kraaide er geen haan. Kranten hadden een klein éénko- lommertje voor hem over. De KNVB schrok echter wel. Tahya was op 24 juli 2002 Nederlands futsalinternational. In de zaal voetbal de hij bij eredivisionist ADL/Bunga Melati uit Tilburg, op het veld kwam hij uit voor Vriendenschaar, een tweede klasser uit Culemborg. Daar speelde hij op het middenveld, als aanvallend in gestelde pingeldoos. Tahya bekende het nandrolongebruik meteen. De voetbalbond kon hem echter niet schorsen. Immers, de openbaar aan klager van de KNVB had geen poot op te staan. In de reglementen van de KNVB stond nergens dat een amateur geen doping mocht gebruiken. Dat moest veranderen. Tegelijkertijd drong het NOCNSF aan op meer controles in de voetbalsport. De nationale sportkoepel subsidieert de controles en heeft dus ook een vinger in de pap. „Als we de subsidie wilden houden, moesten we niet alleen de top sporters controleren, maar ook de breedtesporters. Een regelment geldt immers voor iedereen, vond het NOCNSF", legt Joyce Mulder van de sectie amateurvoetbal van de KNVB uit. „We krijgen nu ook wel meer con troles gesubsidieerd. Vandaar dat we de top van het amateurvoetbal erbij hebben betrokken." Vanaf deze week worden met enige re gelmaat 110 clubs bezocht en bij één of meerdere eerste-elftalspelers de urine gecontroleerd. Dit gebeurt zowel tij dens trainingen als na wedstrijden in de hoofdklassen zaterdag en zondag (84 verenigingen), hoofdklasse vrou wen (12) en de eredivisie futsal (14). Op lagere niveaus nog niet. Dat heeft vol gens Mulder met geld te maken. „Je krijgt maar geld voor een bepaald aan tal controles." De controles worden uitgevoerd door de stichting Doping Controle Neder land (DoCoNed), wat een onderdeel is van het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken (NeCeDo) is. Het DoCoNed hanteert daarbij de interna tionale dopinglijst van Internationaal Olympisch Comité. Daarop staan zo'n 350 productnamen, van acetazolamine tot zinkinsuline. Nandrolon, de anabo le steroïde die zo in zwang lijkt bij voet ballers, is er ook op terug te vinden. „Voetballers zullen over het algemeen wel iets aan alle anabole steroïden, ont stekingsremmers, spierversterkende middelen en stimulantia hebben. Van daar dat die ook op de lijst staan", weet Frans Stoele, beleidsmedewerker van het NeCeDo. „Maar de stoffen die on der de diuretica vallen, helpen ook." Deze dertig middelen dienen in eerste instantie om snel gewicht te verliezen. Maar ze hebben ook een andere wer king. „Ze zorgen voor vochtafdrijving. En dus kunnen voetballers ze slikken om het gebruik van anabole steroïden te maskeren. Geen middel op de lijst staat er voor niets op." Roeland van Vliet Sporters die informatie over doping willen hebben, kunnen bellen met de dopinginfo- lijn (0900-2001000). Clubs kunnen bij het NeCeDo in Capelle aan den IJssel een video over de procedure van een dopingcontrole bestellen. foto EPA De spelers van Hoek en Kloetinge kunnen vanaf dit seizoen na wed strijden en tijdens trainingen gecon troleerd worden op het gebruik van do ping. In beide gevallen is de te volgen procedure hetzelfde. Een tienstappen plan. 1. De speler, door loting aangewezen, dient zich binnen dertig minuten na de wedstrijd of de oproep (in geval van out of competition) te melden bij de do pingcontroleofficial. Of anders op een ander overeengekomen tijdstip. 2. Voor de controle dient de speler zich te kunnen legitimeren. Zo niet, dan staat de trainer in voor de identiteit van de speler. De speler mag zich laten be geleiden door een begeleider en een tolk. 3. De speler kiest uit een verzameling voorverpakte dopingcontrolemateria len een apart voorverpakte opvangbe ker en twee flesje met bijbehorende af- sluitdoppen. 4. Onder direct toezicht van de official produceert de speler minstens 75 mil liliter urine en vangt dit op in de be ker. 5. Daarna wordt eerst de zuurgraad van de urine gemeten. De pH-waarde dient tussen de 5 en de 7 te zitten en de dichtheid moet groter zijn dan 1,010 kg/dm3. Is dit niet het geval, dan moet de speler opnieuw de beker vullen. 6. De official vult één van de flesjes (A- monster) met 50 milliliter, de ander (B- monster) met 25 milliliter. Daarna, nog steeds in aanwezigheid van de speler, worden de flesjes verzegeld. 7. Op een dopingcontroleformulier geeft de speler aan welke medicatie hij in de voorgaande zeven dagen heeft ge bruikt. En als er iets onregelmatigs is gebeurd tijdens de controle, vermeldt hij dat ook. Daarna tekenen hij en de official het formulier. 8. De official verzegelt de verpakking van de flesjes en het dopingcontrole formulier en zendt het naar het doping- lab. 9. Het dopinglab stelt het sectiebestuur amateurvoetbal zo snel mogelijk op de hoogte van de uitkomst van het A-monster. Via een aangetekende brief gaat dit naar de speler en zijn club. 10. Wordt de speler positief bevonden, dan heeft hij recht op onderzoek naar het B-monster. Daarbij mag hij zelf in dopinglab aanwezig zijn. In dit geval is de uitkomst van die uitslag doorslagge vend voor eventuele vervolging van de speler. Tholense Boys plaatste zich in mei 1971 in de vierde verlenging met een Golden Goal voor de finale van de zaterdag beker. Het lijkt de openingszin van science-fictionboek. Want vier verlengingen in het ama teurvoetbal... en een Golden Goal in 1971... dat bestaat toch nietToch was het ruim dertig jaar geleden keiharde realiteit. De wortels van deze bizarre apotheose liggen in Brabant. Tholense Boys speelde in het be kertoernooi van het district Brabant en daar golden destijds andere regels dan in de rest van het land. Als een bekerduel daar na negentig minuten een gelijke stand kende, volgden maar liefst vier verlengingen van een kwartier! Als in één van die ver lengingen gescoord werd, was de wedstrijd ook meteen afgelo pen. Door deze regel werd de halve finale van Tholense Boys tegen The Gunners een ware marathonpartij. Na negentig minuten op een door de regen spekglad veld was het 2-2 en in de eerste drie verlengingen werd vervolgens niet gescoord. Pas in de derde minuut van de vierde verlenging, na 2 uur en 18 minuten voetbal, schoot Cor van Houdt de Thoolse club naar de finale. In die eindstrijd verloor de ploeg van trainer Rinus Ben- naars vijftienvoudig interna tional) met 2-1 van het tweede team van NEO'25. De beslissen de goal viel al in de eerste ver lenging. Breskens was dertig jaar ge leden de eerste Zeeuwse club in de finale van de districts beker. Trainer Janus Smits had twee weken eerder al officieel afscheid genomen van de club (hij kreeg een camera en een bloempot), maar vanwege het succesvolle bekeravontuur mocht hij toch nog niet weg. Uit eindelijk strandde Breskens in de eindstrijd op eersteklasser TOP (1-2). Het bekervoetbal was in die da gen een gespleten aangelegen heid. De zondagclubs streden per district om een KNVB-be- ker, terwijl in het zaterdagvoet bal alle Nederlandse clubs die in KNVB-verband speelden (dus niet de afdelingsclubs) in één pot werden gegooid en in een knock-outtoernooi om de zater- dagtitel streden. Drie jaar na Breskens haalde Axel ook de districtsfinale, maar ook de Ax elaars verloren: met 3-0 van SBC uit Son. In datzelfde seizoen (75/76) deed Arnemuiden voor het eerst van zich spreken in het zater- dagtoernooi. De ploeg van trai ner Jack Schipper zette zichzelf op de landelijke voetbalkaart door amateur-landskampioen Spijkenisse met 3-0 te verslaan (twee treffers Joost de Ridder). De vissersploeg van Schipper strandde in de volgende ronde, maar in 1980 kreeg het be kersucces een passend vervolg. Als eerste Zeeuwse club won Ar nemuiden de beker voor zater dagamateurs. Dovo werd met 2- 0 verslagen. Niet veel later veranderde de KNVB de opzet van de beker toernooien. De zaterdag- en zondagclubs in KNVB-verband gingen samen om de districtsbe ker spelen. Ook in die nieuwe opzet was Breskens de eerste Zeeuw se club die de finale bereikte. In 1983 ging echter ook die tweede eindstrijd van de Bressiaanders verloren, met 1-3 tegen de reser ves van PSV (Middelburger Ro nald Jongelings maakte het der de PSV-doelpunt). Twee jaar later had Hoek de primeur om de eerste Zeeuwse bekerwin naar te worden. In elf finales was een Zeeuwse club vertegen woordigd; Hoek tekende voor zes finaleplaatsen. Vijfkeerwon een Zeeuwse club de cup. 1983 Breskens PSV 2 1-3 1985 Hoek Geldrop 2-1 1986 Vlissingen BVV 1-1 (Vlissingen wint na strafschoppen) 1987 Serooskerke Gemert 3-0 1988 Vlissingen BW 4-0 1995 Halsteren Hoek 1-1 (Halsteren wns) 1997 BVV Verachtert Hoek 4-0 1999 Gemert Hoek 7-1 2000 OJC Rosmalen Hoek 1-0 2001 Terneuzen nv DBS 2-1 2003 Hoek UNA 0-1 Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37