PZC Van de hemel naar de kelder oven del d flank Ko Stoutjesdijk zaterdag 30 augustus 2003 Extra duel Scouting Failliet Combinatie Topscorer Toernooien Hij voelt zich evenzeer op zijn gemak in het poenige sponsor home yan Hoek als in de kantine van Stellendam waar de vis voor de gewone supporter op tafel staat. Met het klimmen der jaren relati veert Ko Stoutjesdijk (50) de ver schillen en zoekt hij liever naar de overeenkomsten tussen mensen. De criticasters verwijten hem hy pocriet gedrag, juist omdat hij zich in beide werelden op zijn gemak voelt. Anderen noemen hem een poentrainer. Stoutjesdijk zegt het niet met zoveel woorden, maar het zijn kwalifica ties diehem pijn doen. „Bij mij staat het plezier altijd voorop, al kan ik niet ont kennen dat ik altijd gewerkt heb bij clubs waar de randvoorwaarden in or de waren. Daarnaast probeer ik overal mezelf te blijven. Dat moet ook wel, an ders haal je jezelf op de lange termijn onderuit. Niet iedereen kan dat volgen. Het afgelopen seizoen heb ik een keer een aantal bestuursleden van Stellen dam mee naar Hoek genomen. Ze kon den niet geloven dat het om dezelfde Ko ging en noemden me na afloop excen triek. Toch geloof ik dat het me aardig lukt om overal mijn ware gezicht te la ten zien. Bij alle clubs waar ik heb ge werkt, word ik gewaardeerd, niet al leen als trainer maar ook als mens. Dat laatste vind ik minstens zo belang rijk." In het zicht van Abraham baarde Stoutjesdijk, indertijd hoofdtrainer bij Goes, het nodige opzien. Hij kon vorig seizoen aan de slag als assistent-trai ner bij hoofdklasser Hoek, de club waar hij al jaren in de luwte hand- en spandiensten verricht. Stoutjesdijk kondigde echter zijn afscheid als trai ner aan, om vervolgens enkele weken later te tekenen bij het in deze contrei en relatief onbekende Stellendam. De vissersclub uit de kop van Goeree wist zich pas na een beslissingswedstrijd te handhaven in de tweede klasse. Onder leiding van Stoutjesdijk sleepte Stel lendam het afgelopen jaar, met een on gewijzigde spelersgroep, tot ieders verrassing het kampioenschap en pro motie naar de eerste klasse in de wacht. De beslissing viel in een extra duel om de titel met het op de valreep achter haalde Xerxes/DZB, de onklopbaar geachte titelkandidaat. Het feest in Stellendam kende geen grenzen en Stoutjesdijk kan voorlopig niet kapot in het vissersdorp. Zelf loopt hij lang genoeg mee in het vak om ook die hel- denstatus te relativeren. „Als je wint, heb je vrienden. Het zal een stevige klus worden om ons dit seizoen te handha ven. Wel hebben we nu vier jongens uit de regio erbij gehaald. Stellendam wil de grootste club van het eiland zijn en blijven. We willen een echte regiofunc tie krijgen. Die doelstelling wordt in de omliggende gemeenten nog niet onder schreven. De onderlinge concurrentie tussen de clubs is er nog groter dan in Zeeland. Kandidaten die we op het oog hadden, durfden uiteindelijk niet te' komen. Ze waren bang voor de spreek woordelijke kogelbrief van hun eigen achterban." Van dat soort sentimenten heeft Stoutjesdijk zelf nooit last gehad. Als voetballer maakte hij destijds de over- Ko Stoutjesdijk: „Ik geloof dat het me aardig lukt om overal mijn ware gezicht te laten zien." foto Willem Mieras Alles draait om contacten stap van Smerdiek naar het aanmerke lijk hoger spelende WHS, een beslis sing die op het eiland Tholen de nodige tongen losmaakte. Ook als trainer tim merde hij aan de weg. Na een beschei den begin bij Noad'67 en Vosmeer stond hij aan het roer bij ambitieuze verenigingen als MOC'l7 uit Bergen op Zoom, Rillandia, HW'24 en Goes. Am bitie loopt als een rode draad door de carrière van Stoutjesdijk, in het dage lijks leven beheerder van twee gemeen telijke zwemaccommodaties op Tholen en mededirecteur van een eigen sport zaak in Sint Maartensdijk. „Ik kom uit een groot gezin en heb al vroeg geleerd om voor mijn plaatsje te vechten. Niet iedereen in de voetbal wereld heeft begrip voor ambitie. Ik zelf respecteer het als clubs vooral re creatief willen voetballen, omgekeerd is dat respect er vaak niet. Het is toch gezond als een jongen op het voor hem hoogst haalbare niveau wil voetballen? We leven wel in 2003Er moeten nog air tijd taboes worden doorbroken, ook in Zeeland. Met de komst van de tunnel kan het niet anders of Hoek zal op ter mijn een grotere zuigkracht krijgen op talenten boven de Westerschelde." „Hoek gaat meer van die tunnel profi teren dan Kloetinge, zeker als er een onafhankelijke klasse tussen het ama teurvoetbal en de eerste divisie komt. Zelf ben ik daar een voorstander van. Hoofdklassers zijn nu al veredelde profclubs. Bij Hoek gaat het vooral om de directe prestatie, terwijl men bij Kloetinge doorgaans wat meer geduld heeft. Die oriëntatie op België gaat bij Hoek geleidelijk veranderen. Een goe de ontwikkeling. Hoek moet een ver eniging worden waar alle Zeeuwen trots op zijn." Ambitie dreef Stoutjesdijk ook naar Stellendam, een club die financieel ge dragen wordt door een makelaardij an nex verzekeringskantoor. „Bij Stellen dam wordt niet betaald, wel zijn de randvoorwaarden optimaal geregeld. Toch heb ik er vorig j aar lang over moe ten nadenken. Ik zag het al helemaal zitten: op zaterdag vrijblijvend naar wedstrijden in de hoofdklasse en Bel gië, een beetje scouting voor Hoek doen. Toen liet mijn maatje Han Vroegop weten dat hij er in de lagere elftallen van WHS nog een jaartje bij zou doen. Sinds jaar en dag gaan we sa men de velden af. Alles kwam in een an der daglicht staan, omdat Han niet met voetballen kon stoppen." „Ik wilde per se niet meer op zondag ac tief zijn, dat wist ik zeker. Ik heb ook nog een gezin, ik wil er ook voor mijn vrouw en kinderen zijn. Stellendam verleidde me. Het was iets heel anders dan ik kende. De regio Rotterdam, het Westland. Het klikte. Van alle kanten ben ik gewaarschuwd voor de club. Het is geen gemakkelijke vereniging. De mentaliteit komt overeen met die in de Zeeuwse dorpen. Als trainer moet je er niet in een colbertje gaan lopen. In het verleden heeft de club gewerkt met trainers uit het Rotterdamse en dat paste toch wat minder bij elkaar. Met mij was het anders." „De stukjes vielen als een legpuzzel in elkaar en de resultaten kwamen. We zijn Belgischer gaan voetballen, min der naïef. Dat heeft ons punten opgele verd. Bij de beslissingswedstrijd in Ba- rendrecht liep heel Stellendam leeg. Bij terugkeer zijn we over de rode loper het sportpark opgekomen. Een waar dorpsfeest werd het, maar om twaalf uur werd de tent wel gesloten. Dat is nou het mooie. Dat herken ik van hier op Tholen." Stoutjesdijk ging in zee met Stellen dam na een indringend gesprek met Jaap Viergever, de huidige trainer van SHO die vroeger in het vissersdorp de lakens uitdeelde. Zoals voorheen de deuren bij Hoek definitief voor hem opengingen na bemiddeling door Fred Landzaat, de snoepmagnaat uit Clinge waar hij in de technische staf bij HW'24 mee had samengewerkt. Het zijn slechts twee voorbeelden van het netwerk waar hij mettertijd zelf ook deel van is gaan uitmaken. Op het hoogste niveau spelen bestuurders, sponsors, trainers en de betere spelers elkaar voortdurend het balletje toe. Stoutjesdijk ontkent het niet. „Je komt niet alleen ergens binnen, om dat je zo goed bent. Je moet ook mensen kennen. Het draait om contacten. Zelf ben ik vroeger ook op het paard gehol pen door Nico de Frel, mijn trainer bij WHS. Spelers komen tegenwoordig graag naar me toe, omdat ze weten dat ik hen met mijn ervaring kan helpen en ondersteunen. Ik doe dat graag. Als ik hoor dat clubs op zoek zijn naar kle ding of materiaal, heb ik aan een half woord voldoende. Dan vertel ik ze echt wel dat ik een sportzaak heb. In de voetbalwereld draait het om contac ten. Zo zit heel de maatschappij in el kaar, daar moet je niet moeilijk over doen." Ben van den Aarssen Kloetinge en Hoek spelen alweer een paar jaar in de hoofdklasse en ze eindigen steevast bovenin. Toch is het niet ondenkbaar dat ze ooit weer tegen ploegen als pakweg Wemeldinge, Cad- zand, SKNWK of Smerdiek moeten spelen. Bolwerken kunnen immers af brokkelen. Vlissingen speelt weer in de vierde klasse, (Zeelandia) Middelburg in de derde en ook Bruse Boys en Se- rooskerke zijn afgezakt naar de derde klasse. Axel zelfs naar de vijfde. Alle maal clubs die ooit in de hoogste of een na hoogste klasse speelden. Waar ging het mis? Bij Bruse Boys maakte spits Jacob van den Berge alle pieken en dalen mee. De meest recente piek was in 1998, toen Bru in de eerste klasse speelde. Het meest recente dal volgde al in 2003, toen Bru pas op de laatste speeldag een teruggang naar de 'zaterdag-kelder' (de vierde klasse) kon voorkomen. Van den Berge: „De jeugd geeft niks meer om voetbal. Om elk wissewasje komen ze niet meer naar de training of de wed strijd. Ik weet nog dat Wim Geluk op een gegeven moment op vakantie moest. Hij kon nog net de eerste helft meedoen en deed dat. Fred Hoofdman was op vakantie geweest en kon die wedstrijd nog net de tweede helft mee doen. Zo ging dat toen, maar nu zie je dat niet meer." Veel ploegen stoomden om één en de zelfde reden door naar een hoog ni veau: een talentvolle en ingespeelde lichting. Zoals bijvoorbeeld Axel. In 1933 speelde de club in de tweede klas se KNVB, toen het hoogste niveau. Ja renlang schommelde de ploeg rond die tweede en derde klasse. Met name de periode halverwege de jaren veertig was succesvol. Drie keer op rij werd de club kampioen van de derde klasse. In het boek Noppen in de klei van de sportredacteuren van de PZC vertelde toenmalig speler wijlen Toon van de Velde waarom het lange tijd zo goed ging. „We voelden elkaar bijna feilloos aan. Ik was zelf meestal de afmaker, maar dat was niet alleen mijn verdien ste. Jan (Jonkman) en Jo (Deij) hadden zo veel techniek en klasse dat ze me al tijd op maat wisten te vinden." Ook de periode 1965-1972 was er een om niet te vergeten voor Axel. Zeven jaar speelden ze onafgebroken in de tweede klasse. Van de Velde was de trainer in die tijd. Middenvelder Jaap Lensen: „Bij hem ging alles om condi tie. Dat was het eerste dat we moesten hebben. Zonder conditie kun je niet voetballen, want als je moe bent, gaatje techniek achteruit, zei hijEn dat is na tuurlijk ook zo. Onze kracht was dat we veel eigen spelers hadden. We wisten wat we aan elkaar hadden. In 1981 was hetovermet het succes van Axel. Degradatie naar de vierde klasse was niet meer te voorkomen. Daarna kwakkelde de club tussen de derde en de vierde klasse. Afgelopen seizoen de gradeerde de ploeg zelfs naar de vijfde klasse. Lensen vond vooral de periode dat Rinus Zegers bij Axel trainer was, vanaf 1993, tekenend. „Toen gingen in eens zes spelers naar Hoek. Dat kun je natuurlijk nooit opvangen. Toen is het pas echt bergafwaarts gegaan." Het vertrek van spelers was wel vaker de reden dat het snel bergafwaarts ging met een club. Vlissingen was daarvan een treffend voorbeeld. Nadat de prof club VCV Zeeland in 1992 failliet ging en niet meer in de eerste divisie mocht spelen, moest de club terug naar de vierde klasse. „Dat Vlissingen niet zo snel opklom, terug naar de top van het amateurvoetbal, lag puur aan het feit dat alle goede voetballers niet meer bij Vlissingen wilden voetballen", meent Adrie Stroo, Vlissingen-spits in de glo riejaren van 1956 tot 1972. Bij Bevelanders is hetzelfde verhaal te horen. Vanaf 1988 stootte de club uit Kamperland in één ruk door van de afdeling naar de tweede klasse. Die laatste stap werd gezet na een beslis singswedstrijd tegen Dinteloord. Be velanders won met 2-0 (doelpunten van André Tange en Cherry Strating). De ploeg bleef vier jaar in de tweede klas se. „Maar toen was de rek naar boven er ook uit", vindt aanvoerder Tange. „Leo Wilderom was gestopt vanwege een knieblessure. Peter Balkenende ging naar Kloetinge. Ik stopte een jaar later ook. Ik was naar 's-Heer Arendskerke verhuisd en daar gaan voetballen." „De mensen die in het eerste speelden Axel in goede tijden. In maart 1969 omzoomden zo'n 1500 mensen het veld bij de derby Axel-Terneuzen (0-2). foto PZC toen ik er op mijn zestiende bijkwam, waren toen ook al 29 en een beetje op hun retour. Ze hadden het idee dat ze al veel bereikt hadden, dus voor hen hoef de het ook niet meer zo nodig. Er haak ten toen heel wat spelers af. Onder ons kwam er ook niet veel meer door. De jeugd had ook niet de kwaliteiten die wij hadden. Als we al jeugd hadden, want nu heeft Bevelanders pas weer voor het eerst sinds jaren A-junioren." Bij Serooskerke, van 1990 tot 1993 in de hoogste klasse, was iets anders aan de orde. Verdediger Hans Wattel zwen gelde daarover destijds een discussie aan en kwam daardoor zelfs in de tech nische staf van de zaterdag-derdeklas ser. „Bij Serooskerke werd niet goed nagedacht over de toekomst van de club. Het bestuur had totaal geen be leid meer. Het accepteerde na die tijd in de eerste klasse dat we niet meer op het hoogste plan speelden, terwijl dat nog steeds mogelijk was. Na de degradatie naar de tweede klasse ging het nog re delijk. Maar toen we daarna naar de derde klasse degradeerden, kwam echt de klad erin." „Ze keken alleen nog maar naar de kwantiteit. Waren ze trots dat ze wel twintig man in de selectie hadden. Dat die twintig kwalitatief lang niet sterk genoeg waren, daar keken ze niet naar. Op een gegeven moment op een leden vergadering ging het weer over een ver enigingsavond. Toen stond ik op. Ho eens even, zei ik. We zijn toch een voet balclub en willen toch zo hoog mogelijk spelen? Dat sloeg in als een bom. Uit eindelijk gaven ze me wel gelijk. Maar, zeiden ze, je weet het zo goed, dus doe ook maar wat. Sindsdien zit ik in de technische commissie." Maar het was niet alleen bestuurlijk een wanorde bij Seroos. Wattel: „Het was een combinatie van dingen. De he le talentvolle lichting viel uit elkaar na één jaar in de tweede klasse. De kern bleef wel, die kwamen van het dorp, maar veel spelers stapten op. Op een gegeven moment hadden we niet eens meer spelers tussen de 20 en 25 jaar. En dat probeerden we op te lossen door de jeugd vervroegd in te passen. En dat kan natuurlijk niet. Als er veel spelers opstappen, is het hopeloos gebeurd met je club." Pieter van Klinken In 1997 en 1998 was hij tweeili geworden op de Zeeuwse top. scorerslijst, daarna deed Adti van Hanegem nooit meer eenst- rieuze gooi naar de titel. Tot» rig seizoen. De spits van IJz dijke was maandenlang in man-tegen-man-gevecht vei. wikkeld met Robbie van a Wijnckel (Breskens) en wen eindelijk gekroond tot Zee topschutter. 1993/1994: Jacky Lambert, Koewacht 25 1994/1995: Jacky Lambert, Koewacht 21 1 <195/1 996- Wilco de Valk, SKNWK 27 1996/1997: Harm Rietjens, HW'24 29 1997/1998: Leon Goossen, Terneuzense Boys 27 1998/1999: Raymond Mohr, Heinkenszand 31 1999/2000: Erik de Groene, Luctor'88 30 2000/2001: Patrick Ketting, WHS 28 2001/2002: Werner Bisschop, STEEN 35 2002/2003: Adri van Hanegem, IJzendijke 29 Werner Bisschop Elk jaar worden her en de provincie oefentoenoch en gespeeld. Het Maximd toernooi in Heinkenszand, l Borsele Sloepoort Cup Nieuwdorp en de Delta Cup Vlissingen stonden in august weer bijna menige club op i agenda. Maar hoe lang zulla nog bestaan? Het verledenh geleerd dat zulke toernou» niet het eeuwige leven hebbt Drie voorbeelden. Het Hollandia-toernooi rond 1960 in het leven geroep Onder impuls Kloetinge-secretaris Kees Bi maard groeide het toernooi tot een internationaal ew ment. De Engelse vliegeu van de RAF waren er klant, Beveren kwam regelt tig langs en ook tal van Dut topamateurs speelden in Kit tinge mee. In de jaren tachtig valueerde het evenement i internationaal naar provind toernooi. Niet veel later wasi Hollandia-toernooi nog sled een herinnering. Het Valkenisse-toernooi van Meeuwen was kleiner van op dan zijn tegenhanger in KI tinge, maar steevast kwam Zeeuwse top aan de voet vat duinen opdraven. Het Tilbwi Willem II nam ook regelM deel met een B- of C-elftal.' groot verdriet van één van aanjagers van het toernooi, U de Wolf, beleefde het Valkenis -toernooi in 1995 zijn dertiJ en laatste editie. De glans aantrekkingskracht waren t dwenen. Het revanchetoernooi in singen was in de jaren vijftij zestig een topevenement. ft voorbereiding op het niet seizoennodigde Vlissingenst vast de zes kampioenen vans ste klasse zondag uit, die', paar maanden eerder ondeii om de Nederlandse amateurt hadden gestreden. Het toert verspeelde zijn prestige toet kampioenen langzaam vers t lieten gaan. En als ze al ft men, werd er driftig op los ge perimenteerd met het oog of komende competitie. Dat dus niet de bedoeling. In diezelfde periode had ft delburg het Stadhuistoen* Een sterke toernooi met Zeeuwse top, aangevuld een sterk B- of C-team uit profvoetbal. In de succespen van Middelburg (eindjaren tig) verdween het toernooi) dat het niet meer op de dru kalender van Middelburgps Maar in 1974 werd de weer opgepakt. Bijna twee cennia hield het toernooi stand, maar toen was het on Rudy Boo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34