PZC oven del. I flank Zeeuwse juniorenteams in landelijke competitie A V J Sn zaterdag 30 augustus 2003 Plannetjes Kleine ramp Zeeuwse fusieclut O 18! In naam van Goes Afkortingen 10 oudste clubs 10 jongste clubs Je bent zestien en de wereld ligt voor je open. Het uitgaansleven lonkt, een scooter is leuk en een telefoon met i-mode moet je ook hebben, want die heeft iedereen. Vroeger voetbalde je op zaterdag, tegenwoordig vul je vakken in de supermarkt voor euro's die je 's avonds weer kunt uitgeven. Je conditie houd je op peil in de sport school, die trainingen op water koude winteravonden konden je altijd al gestolen worden en voet bal is er volop op tv, dus wat mis je nu eigenlijk? Die zien we later weer terug in Bier 4", zegt Dig Vleugel, die als com missielid technische zaken van het dis trict Zuid 1 nauw betrokken is bij de voetbalontwikkeling in Zeeland. „Het is een trend: stoppen, geld verdienen om feest te kunnen vieren en pas bij de senioren weer een balletje gaan trap pen." Het zou overdreven zijn te stellen dat de jeugd het voetbalveld massaal de rug toekeert zodra de puberteit wordt bereikt. De grotere clubs als Kloetinge, Zeelandia Middelburg en RCS be schikken bijvoorbeeld nog altijd over tien juniorenelftallen. Maar als jonge ren stoppen met voetballen, dan doen ze dat op steeds jongere leeftijd. „Vroe ger begon het verloop bij de C-junio- ren, tegenwoordig wordt het bij de D- pupillen al minder", stelt Vleugel vast. Arnemuiden, Axel, AZVV, Bruse Boys, GPC Vlissingen, Hontenisse, MZVC, Tholense Boys, Veere en Zeeland Sport: zomaar een greep uit de verenigingen die het komende voetbalseizoen geen A-juniorenploeg de wei in kunnen stu ren. Vlissingen kan dat wel, maar heeft dan weer geen B's en C's. Goes doet het eveneens zonder Cl en na Terneuzen is ook RCS zijn A2-team kwijtgeraakt. „Hoe hoger je komt, hoe minder het wordt", weet Vleugel. „Mijn zoon is 33, hij heeft nog in Bruse Boys A2 gespeeld. Nu is er niet eens meer een A1Het is een zorgelijke ontwikkeling, maar wat doejeeraan?Bij de KNVB hebben we al allerlei plannetjes bedacht om de te rugloop tegen te gaan, maar niemand heeft het wiel nog uitgevonden." Hij waagt zich aan een poging tot ver klaring. „Het hele sociale leven is ver anderd. Vroeger was voetbal alles in de kleine dorpen, nu kunnen jongeren met de auto naar judo, tennis en atletiek. De spoeling is veel dunner geworden. Je ziet dat iemand met minder voetbalca paciteiten sneller overstapt naar een andere sport, in de hoop dat hij daarin wel uitblinkt." „We moeten proberen de randvoor waarden zo goed mogelijk te maken. Het gevaar is dat je geen eisen meer stelt aan begeleiders, omdat je al blij bent dat iemand het wil doen. Daarom moeten clubs hun mensen de mogelijk heid bieden om cursussen te volgen bij de KNVB. Er zijn modules in over vloed." Vleugel, die ook voorzitter is van de re giocommissie Schouwen-Duiveland, weet dat Bruse Boys een aantal A's heeft doorgeschoven naar de senioren. Dat is ook het geval bij onder meer Tho lense Boys, Terneuzen, RCS, Axel en GPC Vlissingen. Bij die laatste club is Cl het hoogste juniorenteam. Een aantal B's van GPC vormt dit sei zoen een combinatie met leeftijdsgeno ten van Zeeland Sport. „Op die manier kunnen we de jongens behouden voor de vereniging en ze kunnen in hun eigen leeftijdscategorie blijven spelen", legt jeugdcoördinator Hans Hendrikse uit. „Er zijn ook een paar B's overgegaan naar de derde selectie. Jongens van vijftien, zestien jaar, die zijn natuurlijk nog wel erg jong. We zullen zien of ze het aankunnen, ze kunnen altijd nog terug." Bij Tholense Boys zijn zes spelers naar de senioren verhuisd en vier naar de B's. „Het is voor het eerst in heel lange tijd dat wij geen A-elftal hebben", zegt jeugdsecretaris Ben Schot. „Dat was een moeilijke keuze, want je werkt tij dens de opleiding toch naar de A's toe. Alleen de echte fanatiekelingen blijven over. Bij de kleintjes gaat het nog goed. We zijn begonnen met voetbal voor vijfjarigen, onze smurfen. Ze spelen in een wilde competitie, zodat ze alvast de regels kunnen leren. Daar hebben we voor dit seizoen achttien nieuwe F-spe lertjes aan overgehouden." Een groter probleem in Tholen is dat veel potentiële spelers vanwege hun geloofsovertuiging niet in clubverband uitkomen. „Een groot gedeelte van on ze samenleving mag niet voetballen", stelt Schot. „Ze doen het wel, maar ze mogen geen lid worden. Dat is schrij nend. Pas als ze achttien zijn en eigen baas zijn geworden, komen ze naar ons." Het is voor de jeugd geen abc't je meer om op de vrije zaterdag te gaan voetballen. foto Willem Mieras Alleen de echt fanatieke jongens houden stand Dig Vleugel: „Vroeger begon het verloop bij de C-junioren, tegenwoordig wordt Ben Schot: „Het is voor het eerst in heel lange tijd dat Tholense Boys geen A-elftal het bij de D-pupiilen al minder." foto Marijke Folkertsma heeft." foto Willem Mieras Vijf Zeeuwse juniorenelftallen spelen het komende voetbalsei zoen op landelijk niveau. Terneuzen en Zeelandia Middelburg zijn bij de A-junioren ingedeeld in de derde divisie D. HW'24, RCS en Terneuzen treffen elkaar in de derde divisie E bij de B-junioren. In de hoofdklassen wordt Zeeland vertegenwoordigd door achttien ploegen: FC Dauwendaele, Goes, HW'24, RCS, TerneuzenseBoys, Vlissingen en Zierikzee bij de A-junioren; Kloetinge, Serooskerke, Zeelandia Middelburg en Zeeland Sport bij de B-junioren en Axel, FC Dauwendaele, Kloetinge, RCS, Terneuzen, Zeelandia Middel burg en Zeeland Sport bij de C-junioren. Het niveau waarop wordt gespeeld, lijkt van steeds grotere invloed te zijn op de keuze voor een club. „Onze B1 speelt voor het eerst in de geschiedenis in de derde divisie", zegt Guust Voet, jeugdcoördinator van HW'24. „Het jeugdvoetbal loopt bijna overal terug, maar hier komen de spelers juist naar toe." RCS merkt dat al jaren. „Spelers krij gen vaak het advies om naar RCS te gaan, omdat daar het beste voetbal zou worden gespeeld", vertelt jeugdcoördi nator Janus van Eenennaam. De Sou- burgse club krijgt er bovendien bin nenkort nog een ledentrekker bij. „Dat Gérard de Nooijer onze BI gaat trai nen, zal zeker jongens aanspreken. Toen Dennis en Gérard een paar jaar geleden samen de jeugd trainden, kwa men ze ook van heinde en verre naar RCS." Ook bij Terneuzen is kwaliteit van doorslaggevende betekenis. „Onze Al, BI en Cl spelen op niveau, daar gaat een grote aantrekkingskracht van uit", meent jeugdcoördinator Alex Dehul- sters. „Jongens die bij ons komen spe len, zijn heel ambitieus en bereid om te investeren. Maar er is een keerzijde. Als ze vinden dat ze te weinig speelminuten krijgen, verhuizen ze zo weer naar een andere vereniging. Vroeger bleven spe lers veel langer bij een club hangen. Dehulsters is trots dat vier A-junioren dit seizoen deel uitmaken van de eerste selectie. Een A2 heeft Terneuzen gek genoeg al enkele jaren niet meer. En la ten ze die bij de buren nu net wel heb ben. „Voor het eerst in tijden", zegt Leo de Feijter, jeugdsecretaris van Terneu- zense Boys. „Er zit zelfs nog groei in. We hebben nu twee A-, B- en C-, drie D- vier E- en vijf F-teams. Daarmee is on ze doelstelling bijna gehaald." Dat er bij tijd en wijle iemand overstapt naar Terneuzen, neemt hij op de koop toe. „Er worden soms spelers benaderd, dat klopt." Als jeugdcoördinator van Walcheren komt het Ad Corré wel eens ter ore dat Vlissingen op spelersjacht is. „Maar het zijn altijd de voetballers zelf die dat doen. Ze zien iemand op school of in de buurt en spreken 'm aan. 'Jij kunt lek ker voetballen, kom bij ons joh!' Het gebeurt overal." Walcheren is bezig aan een bloeiende periode in zijn bestaan. „Wij floreren!zegt Corré. „We heb ben nu achttien A-junioren, dat is iets geweldigs voor onze vereniging. We kunnen niet veel groter meer worden, we zitten min of meer aan ons plafond." Corré ziet het actieve jeugdbeleid als de sleutel tot het succes. „Wij hebben goe de leiders die er kort op zitten. De disci pline wordt gehandhaafd, douchen is verplicht. Als iemand zich niet weet te gedragen, sturen we zijn ouders een nette brief waarin we uitleggen dat hij niet terug hoeft te komen. Dat is het af gelopen seizoen twee keer voorgeko men. Zoiets gaat bij ouders van mond tot mond. Het blijkt dus te werken." Ik ben er geen voorstander van om j u- nioren vervroegd in te lijven bij de seni oren. Niet iedereen wil met oude knar ren voetballen en wij zijn er toch juist om de jeugd op te leiden?" Bij Axel zijn de zes overgebleven A-ju nioren wel naar de eerste selectie door geschoven. „Anders lukte het niet", verklaart jeugdvoorzitter Cees Over- beeke. Het is voor zijn club weliswaar een schrale troost dat ook rivaal AZW het dit seizoen zonder Al moet doen, maar van het voetbalbolwerk Axel blijft zo natuurlijk weinig meer over. Goes heeft ook wel eens betere tijden gekend. „Het wordt elk jaar minder, het is een kleine ramp", zegt wedstrijd secretaris René Tazelaar. Goes heeft geen Cl. Sommige C's zijn naar de B's gegaan en sommige B's naar de A's. Met één E-team, twee D-ploegen en maar tien F'jes is de bezetting minimaal. „De jongens van Goes-Zuid trekken voor tachtig procent naar Kloetinge", weet Tazelaar. „Gelukkig zien we wel dat als op school één F'je bij Goes speelt, er meteen een stuk of vier, vijf volgen. Maar het is elk jaar weer een verrassing wie er komt en wie er gaat. Het is zo on voorspelbaar." „Somber word ik er niet zo gauw van", besluit Dig Vleugel. „Het is een golfbe weging, er komt een tijd dat het weer aantrekt. De voetbalkampen zitten boordevol. Zolang je onderaan aanwas hebt, houd je bovenaan altijd wel wat over." Sven Reniijnsen De jongste Zeeuwsefusit is Zeelandia Middelbt dat twee jaar geleden ontsi uit deze hoofdstedelijke«j gingen. Het was niet de een keer dat twee (of meer) cltj handen ineensloegen. Vlissingen 1916: EMM -P# don - WIK - Volharding Breskens 1920: BreskensUi uit - Breskens Zeeduivels HW'24 1924: Seolto-Ma;; Clinge 1927: De Grensstrijj Oceania Smerdiek 1941: SVC - Violl r GPC 1954: so PTT-SGV SKNWK 1954: Sinoto-DS ZSC'62 1961: Zwaluwen'ti Stormvogels DFS 1965: Burgh - Zeemes wen Apollo'69 1967: 's-GravenfJ der - De Beren Til Sin Zeelands oudste nog ba de voetbalvereniging^ Goes heeft al wat fusies ach de rug. In de annalen staal september 1895 als opricht datum vermeld, maar toenl te de club nog niet vv Goes, eerste naam die de jeugdig richters bedachten, luiddh landia. In 1917 ging Zeelm echter een fusie aan met in beidersclub Hollandia ent toen GW(Goesche Voetbi eniging) gedoopt. Twintig later volgde de volgende ft met Zeeuwsche Boys. Det we naam werd GOES, een korting van Gezamenlijkl waarts, Eendrachtig Stert betekenis is inmiddels ven terd, maar de club leeft ah derde eeuw. Het Zeeuwse voetbahd schap kent negentim die een afkorting als naaè ben. Een elftal betekenissM een rij. DFS Door Fusie Sterk GPC Gemeente-Post Combi tie ME VO Met Enige Vriendenl gericht NOAD'67 Nooit Opgeveni Doorgaan RIA Rooms In Alles SDO'63 Samenspel Doetft winnen SSV'65 Samen Sporten Ver STEEN Strijd Trouw Eerlij Nobel WHS Wij Houden Stand WIK'57 Willen Is Kunnen ZSC'62 Zwaluwen Storm: Combinatie Dat bij de tien oudstet staande Zeeuwse club slechts één zaterdagclub si (Yerseke), is niet zo vreeml Voetbal was vroeger een 29 dagse aangelegenheid. Pas de Tweede WereldoorlogW serieus op zaterdag gevoei Goes Zeelandia Middelburg Axel Vlissingen IJzendijke Zierikzee Breskens Terneuzen Yerseke HW'24 Omdat het zaterdagvoA pas later tot wasdomk dan het zondagvoetbal, is' gros van de tien jongste U se clubs actief op de zate'i Luctor'88 en Terhole zijni zonderingen. MZVC Luctor'88 SVR Heinkenszand Dauwendaele Cadzand Kats Terhole Noad'67 Apollo'69 Rudy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32