laterdag 30 augustus 2003 Opener Ondenkbaar jeugdvoetbal Van de Velde vlucht naar België Vliegende Hollander Eerste Zeeuwse speelt in IJsland scheidsrechter Olijhoek is bezig aan derde jeugd Geen colberts Stoutjesdijk Schipperskind Karl Vergouwen dvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. edactie: 0113-315680 ww.pzc.nl .„,311: redactie@pzc.nl ostbus 314460 AA Goes. j Zeeuws topvoetbal floreert op zaterdag foto's Lex de Meester Het Zeeuwse topvoetbal draait al jaren om twee ploegen. De ze kemphanen strijden steevast mee in de bovenste contreien van het landelijke amateurvoetbal en hun onderlinge ontmoetingen trekken duizenden toeschouwers. Soms meldt een derde Zeeuwse ploeg zich in het kielzog van de Grote Twee, maar achteraf blijkt die ploeg niet meer dan een één dagsvlieg tussen de hoogvliegers. Hoek en Kloetinge passen naad loos als hoofdrolspelers in deze situatieschets. Al jarenlang domine ren ze het Zeeuwse voetbal. Hoek werd in 1996 de eerste Zeeuwse zater dagkampioen op het hoogste niveau en werd tweemaal vice-kampioen (1999 en 2003). Kloetinge eindigde de laatste vijf seizoenen telkens in de topzes van de hoofdklasse. In Zeeland onaantastbare wapenfeiten, waar ook de opvliegers van Veere, Oostkapelle en Terneuzen de laatste jaren niet bij in de buurt kwamen. De geschiedenis is zichzelf echter aan het herhalen. Hoek en Kloetinge had den zo'n veertig jaar geleden immers voorgangers. Ook toen waren er twee Zeeuwse toppers, die titelpretenden- ten en publiekstrekkers waren. Vlis- singen en met name Middelburg droe gen in die tijd jarenlang het voetbal in de provincie. Met HW'24 als goede derde. Vlissingen was de eerste Zeeuwse club die afdelingskampioen werd (1956), Middelburg werd tien jaar later de eerste Zeeuwse lands kampioen. De vergelijking tussen Middelburg/ Vlissingen enerzijds en Hoek/ Kloe tinge anderzijds gaat op één punt mank. De speeldag. Het Walcherse topduo maakte furore op zondag, Hoek en Kloetinge doen dat tegenwoordig een dag eerder, op za terdag. Het Zeeuwse topvoetbal is in drie decennia 24 uur verschoven. Dat lijkt wellicht een trivialiteit, maar het heeft er alle schijn van dat het zater dagvoetbal de toekomst heeft in Zee land en het zondagvoetbal alleen maar het verleden. Kwantitatief heeft het zaterdagvoet bal op dit moment de slag al gewon nen. Dertien Zeeuwse clubs spelen in de drie hoogste zaterdagklassen en slechts één club reikt op zondag tot dat niveau (Terneuzen). De zondag clubs zullen op een vermeend kwali tatief verschil wijzen. Velen van hen menen immers dat de zondag derde klasse gelijkwaardig is aan de zater dag tweede klasse. Aangenomen dat dat klopt, dan kan het zondagvoetbal nog altijd niet tippen aan de twee hoofdklassers en drie eersteklassers op zaterdag. Het verschil tussen het zaterdag- en zondagvoetbal zal altijd een bron van discussie blijven. Frans Vermeulen, die zowel trainer in de zaterdag hoofdklasse (met Hoek) als in de zon daghoofdklasse (met Halsteren) is geweest, zei ooit: „Qua voetbal is de zaterdag misschien ietsje minder, maar er wordt wel opener gespeeld. In de zondaghoofdklasse - en dan vooral in Limburg - wachten ze geduldig op dat ene foutje om je vervolgens uit te counteren. Je ziet meer tactische dan spectaculaire wedstrijden." Vermeulen verwoordt de bekende opi nie, dat het zondagvoetbal defensie ver is ingesteld. Hoek zal die mening overigens volmondig onderschrijven na de laatste bekerfinale tegen zon dagclub UNA. Hoek viel stormachtig aan, UNA counterde een keertje en won met 0-1Niettemin is het verschil in doelpunten in de zaterdag- en zon daghoofdklassen te verwaarlozen. Gemiddeld worden in de drie zater daghoofdklassen op jaarbasis 1737 doelpunten gemaakt en in de drie zon daghoofdklassen 1702. Het verschil van 35 doelpunten, dat ontstaat in 546 wedstrijden, mag nauwelijks naam hebben. Eén van de weinige keren dat het za terdag- en zondagvoetbal elkaar tref fen in een officiële wedstrijd is in de strijd om het algehele landskampi oenschap voor amateurs. Die twee strijd werd voor het eerst gehouden in 1969, toen zondagkampioen Middel burg na strafschoppen verloor van zaterdagkampioen WOG uit Harder wijk. De zaterdagkampioenen heb ben die voorsprong vervolgens nooit meer afgestaan en leiden momenteel met 19-16. Dat voedt de gedachte dat er tussen de zaterdag- en zondag hoofdklassen weinig verschil in ni veau (meer) bestaat. De Nederlandse voetbalbond (KNVB) vindt dat blijk baar ook, want niet voor niets worden besprekingen gevoerd met alle hoofd klassers gezamenlijk over de moge lijke invoering van een tweede divi sie. Dat het ooit zó ver zou komen, was in de tijd van de eerste Grote Twee (Mid delburg en Vlissingen) schier ondenk baar. Rond de jaren zestig was het hoogst haalbare niveau voor een Zeeuwse zaterdagclub slechts de vier de klasse KNVB. Werd je kampioen, dan was dat leuk, maar je promoveer de niet. In 1963 werd pas een zuidelij ke derde klasse in het leven geroepen, in 1966 een tweede klasse, in 1970 een eerste klasse en in 1996 was de inhaal race pas compleet, toen ook het zater dagvoetbal zijn hoofdklasse kreeg. Het zaterdagvoetbal is in al die jaren dus alleen maar gegroeid, terwijl het zondagvoetbal tegelijkertijd eigen lijk pas op de plaats maakte. Tegen woordig kent Zeeland zelfs méér za terdag- dan zondagverenigingen (52 tegen 48). Het zondagvoetbal heeft in Zeeland een achterstand opgelopen. Vereni gingen als Vlissingen, Middelburg, Goes en HW'24 hebben een boeiende geschiedenis, maar ze zouden ook nü historie moeten schrijven. De enige zondagclub die dat momenteel doet, is Terneuzen. Het Zeeuwse voetbalhe den en -verleden leert echter, dat twee ploegen méér kans op succes hebben dan één. Middelburg en Vlissingen joegen elkaar naar grote hoogte, Hoek en Kloetinge motiveren elkaar, Ter neuzen heeft dus een partner nodig om het Zeeuwse zondagvoetbal weer op de kaart te zetten. Rudy Boogert v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31