PZC glasbak Vijfentwintig bier, dat moet wel lukken, ja Zuipen als kerels Vrouwen kunnen minder hebben I t D RUDEN RIEMENS V zaterdag 30 augustus 2003 Emancipatie Zoete drankjes Topless Zuipen is normaal en over wildplassen doen ze ook niet moeilijk. Jonge hoog opgeleide vrouwen zijn de nieuwe risico groep voor alcoholisme. „Ik kan heel slecht tegen drank," zegt de negentienjarige psychologiestu dent Marloes. „Na vijftien bier lig ik al onder de tafel." It k moet pissen," zegt Anne. Het is twee uur 's nachts en ze staat op straat bij de buitenbar van de Gro ningse studentenvereniging Dizkar- tes. Het halflege plastic bierglas krijgt een plaatsje in de vensterbank. In een donker steegje achter het ver enigingsgebouw hurkt ze voor de deur van een van de woonhuizen en doet een lange plas. Anders moet ik een kwartier in de rij staan voor het toilet." Broek weer omhoog en terug naar de bar voor biertje nummer veertien. Vrouwen gaan in hun drankgebruik steeds meer op mannen lijken, con stateerde het Trimbos-instituut voor verslavingszorg onlangs. Naar schatting heeft acht procent van de Nederlandse bevolking in de leeftijd van 18 tot 65 jaar alcoholproblemen. Mannen lopen nog altijd het hoogste risico, maar vooral jonge, hoger op geleide vrouwen komen steeds dich ter bij de gevarenzone. Leden van studentenverenigingen drinken ver- i uit het meest, ongeacht waar. „Vijftien, twintig bier per avond", schatten de vijf barvrouwen van stu dentenvereniging Vindicat in Gro ningen hun gemiddelde drankge bruik. „En daarna aan de sterk." Ze zitten aan het begin van de avond on deruitgezakt om een houten tafel te klaverjassen. Een kartonnen dien blad met lege bierglazen staat op het uiteinde van de houten tafel, een leeg pakje sigaretten ernaast. Ze gaan vier tot vijf keer per week naar de kroeg. De meeste drank gaat er door heen tijdens drankspelletjes. 'Mexen' met dobbelstenen of 'Drie Lui' met kaarten. „Ik kan heel slecht tegen drank," zegt de negentienjarige psychologiestu dent Marloes. „Na vijftien bier lig ik al onder de tafel." Het is maandag avond en het introductiefeest van de studentenvereniging NoNoMes in Amsterdam is in volle gang. Op de dansvloer lallen studenten mee met André Hazes. Marloes staat met een bezweet gezicht en een biertje in haar hand te praten met een jongen die, dronken tegen de muur hangt. „Vorig j aar waren er weken bij dat ik vij f da gen per week in de kroeg zat. Overdag sliep ik uit. Ik heb de helft van mijn studiepunten gehaald, zodat ik in ie der geval mijn beurs behoud", zegt Marloes „Ik wilde lekker feesten." Haar vriendin Nora Schenk studeert tandheelkunde. „Ik dacht dat ik veel kon drinken, maar wat ik hfer zie. Ze wijst op de vol met bier gestouwde dienbladen die af en aan worden ge haald door jongens én meisjes. „In Lloret de Mar waren de jongens deze zomer nogal onder de indruk van de hoeveelheid drank die wij in één keer opkonden. Maar ja, dat deden wij al op de middelbare school." Een 22-jarige student financieel ma nagement weet te vertellen dat een bierwedstri j d (pri j seen kroon met de letters 'bierkoning' erop) vorig jaar is gewonnen door een meisje. Voor het eerst. NoNoMes heeft geen bierko ning, zegt voorzitter Sandra, maar wel een jaarlijkse wedstrijd taphan- gen: hoe lang kan iemand onafgebro ken bier drinken? Nee, die eer ging naar een man. „Het toegenomen drankgebruik is een vorm van emancipatie", ver moedt onderzoeker Karin Monshou- wer van het Trimbos instituut. „De studerende vrouwen vormen de voorhoede. In de grote steden wordt ook meer gedronken dan op het plat teland." De trend dat hoger opgelei de vrouwen steeds meer drinken heeft te maken met een veranderend „Na vijftien bier lig ik al onder tafel. rolpatroon, denken ook gezond heidsinstituut NIGZ en de Stichting Alcohol Preventie (Stap). Het leven van vrouwen is steeds meer op dat vanmannengaanlijken. Zowel in het studentenleven als daarna. „Vrou- foto Harmen de Jong/GPD wen hebben zich aangepast aan de mannelijke waarden en normen en daar hoort het drinken van alcohol Vrouwen drinken aanzienlijk minder alcohol dan mannen. Ze kunnen ook minder hebben. Vrouwen hebben minder lichaamsvocht, dus bij hetzelfde drinkpa- troon krijgt een vrouw meer alcohol in haar bloed. Ook hebben mannen, in tegenstelling tot vrouwen, een stof die alcohol in de maag afbreekt. Een man is een 'geregelde drinker' als hij gemiddeld meer dan 21 glazen alcohol per week drinkt, bij vrouwen ligt die grens op 14. 'Zware drinkers' zijn mannen die meer dan 50 en vrouwen die meer dan 35 glazen per week drin ken. Uit een onderzoek onder Nederlanders van 18 tot 65 jaar bleek 14,3 procent van de mannen een geregelde drinker tegen zes procent van de vrouwen. Hoe hoger de opleiding hoe groter de kans dat een vrouw veel drinkt; bij mannen is dat juist andersom. Vrouwen van 25 tot 35 zijn minder vaak geregelde drinkers dan hun j ongere en oudere sekse genoten. Alcoholmisbruik komt het meest voor onder jongeren tot 25 jaar, studenten spannen daarbij de kroon. Bij vrouwen is dat beeld duidelijker dan bij mannen: het komt vooral voor onder hoogopgeleide vrouwen in ste den. Studenten bij studentenverenigingen drinken ge middeld het meest: 23 glazen per week tegen dertien bij niet-leden. bijzegt Martijn Planken, coördina tor jongerencampagnes van het NIGZ. „Vrouwen leven inmiddels net zo gejaagd als mannen." Ook onderzoek van de Amsterdamse verslavingskliniek Jellinek laat zien dat vrouwen meer zijn gaan drinken. In 1984 zei tien procent van de jon gens en drie procent van de meisjes dat ze acht glazen of meer dronken. In 2003 is dat respectievelijk 35 en dertien procent. „De meisjes van nu drinken dus meer dan de jongens van toen," concludeert preventiemede werker Roel Kersemakers. Drinkende vrouwen zijn normaal ge worden. „Niemand kijkt meer raar op als vrouwen meedrinken met mannen," zegt Wim van Dalen, direc teur van Stap. Dat was twintig jaar geleden anders. „Toen dronk de man bier en de vrouw frisdrank." Omdat het inmiddels zo gewoon is dót ze drinken, drinken vrouwen ook meer. De opkomst van zoete drankjes zoals breezers en rosé is daar volgens bei den debet aan. „Een vrouw zal niet zo snel een bierflesje aan haar mond zetten, maar wel een breezer", denkt Planken. Bij drinken speelt sociale druk een belangrijke rol, menen de deskundi gen. Van Dalen van Stap: „De groep drinkt, dus je drinkt mee. Je wilt je aanpassen. Dat is bij vrouwen niet anders dan bij mannen." Toch verto nen vrouwen volgens Van Dalen niet hetzelfde 'dronken' gedrag als man nen. Vrouwen willen wel opvallen met drank, maar gaan zich er minder ongeremd aan te buiten. Vrouwen schamen zich over het algemeen net iets meer dan mannen. Van Dalen: „Een kotsende vrouw voelt zich be roerder dan een kotsende man." Op de Grote Markt in Groningen hangt om één uur 's nachts een vrien- dinnengroep om een wachtende stu dent heen. Maartje doet in sterke verhalen niet onder voor de gemid delde mannelijke kroegtijger. „Ik werk bij het academisch ziekenhuis, ik ken alle gekken van de stad. Lig ik laatst topless bij het Paterswoldse- J meer, komt één van mijn patiënt langs", vertelt ze lallend. Ze leic wat wankel op haar paraplu tje is dronken", concludeert ha; vriendin Yvonne droog. „Heb jei vriendin?" informeert Maartje i sen onverstoorbaar bij het mam ke slachtoffer. En zonder hetani ove] woord af te wachten: „Ik ga jent rijk versieren. Wil je kinderen?" Gen (jar door een veelbetekenend: „Ikw 'ook Maartje schat dat ze inmiddels gen twaalf bier en drie wodka gedro: jj^ heeft, maar ze wil meer. Ze gaat: k halen en wankelt met Rolf, eenf fc, gen die toevallig aan komt loper naar de dichtstbijzijnde kroeg jw je homo?" vraagt ze hem ter ken |en making. kaa Bij de Utrechtse vrouwen studei |,et vereniging UVSV lopen Daanei zwe Marchien gearmd door de versiei |,an feestzaal. Het tweetal heeft rond middernacht samen een fles wijt |;e]e tienbiertjesenviercocktails.il jja( hand hebben ze hun tweede br« v00] Safari Luna, die zijn vanavond! )aj aanbieding. „Aan mij merk je ni J00 dat ik veel heb gedronken," lad einc Daan. „Alle studenten zijn alcot yan list," zegt ze stellig. „Drinken h stra gewoon bij het studentenleven z'n Daan is zevendejaars (inclusief: La tweede studie) en Marchien weri pun lerares wiskunde op een middel school. Of vrouwen net zo veelt maa ken als mannen? „Nou wij wel. njep ren ze. „Maar in Drenthe, waai: vandaan kom, kunnen de vrou« iatr ook wat van, hoor," zegt Marcfci Twee studentes, geneeskundee p[0p commerciële economie, staan te Het sen aan de bar. Zij denken date tert wen zich beter kunnen beheers» ever mannen. „Zij leggen veel meeri jeV( op elkaar. Vrouwen weten betel We neer ze moeten stoppen om hui een die nog te halen," zegt een van» lanc zongebruinde vrouwen. Beid® 0ltl( verklaren mannen wel te kunne U houden tijdens het drinken, „n een; twintig bier, dat lukt wel ja." 2e jep( chen naar elkaar. Hoeveel ze® lien hebben? „Ik reken dat nooit uit de een. De ander: „Zeven of ad: ishi maar we zijn er pas net.senc Jen May ke Calis en Marloes de R is ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24