24 25 29 Lapzwansen en minkukels aterdag 30 augustus 2003 Zuipen als kerels Daklozen op Schiphol Volksvermaak: vrouwsjouwen Ergernis Enquête Oranje Welke spelers zou u als bondscoach uit de selectie van het Nederlands elftal verwijderen? Wie zou volgens U het meest geschikt zijn als bondscoach van Oranje? i Zooitje Nooit tevreden Heropvoedingskampen idvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. ledactie: 0113-315680 nvw.pzc.nl ,mail: redactie@pzc.nl östbus 314460 AA Goes. jii Nederland baalt van Oranje foto Jaap de Boer/GPD De Nederlandse voetballief hebber is de sterallures van Oranje moe. Want zo goed als in 1998 is het niet meer. De spelers zijn 'verwende miljonairs die zich als prima donna's gedragen'. „Die gasten kauwen kauwgum tijdens het volkslied. Hoe wil je nou dat Duitsland dan bang wordt?" De 'heren van Oranje' moesten voor de vriendschappelijke wed strijd per vliegtuig van Amsterdam naar Brussel. Hobbelen op het asfalt via Breda zou niet goed zijn voor de dure benen. In Brussel verlangden de spelers een bus aan de vliegtuigtrap. Lopen door de aankomsthal zou de broodnodige concentratie maar ver pesten. In het Koning Boudewijnsta- dion verzorgden de heren een wan prestatie. Ze zaten de eerste helft niet helemaal in de wedstrij d, zei Frank de Boer na afloop. Nee, dat had de voet balfan, die in al zijn naïveteit hoopte op een mooie wedstrijd, al na tien mi nuten gezien. Wat werd er in de Nederlandse huis kamers gevloekt, wat werden er veel extra plaspauzes ingelast. Hoeveel extra malen werd er niet naar de koel kast gelopen, om daar troost te zoe ken. En hoeveel keer werd er niet ver zucht: „Die gasten verdienen onze steun helemaal niet." Een enquête, uitgevoerd door het NIPO in opdracht van deze krant, be wijst dat de ergernis tot hemelse hoogte moet zijn gestegen, op woens dag 20 augustus. Nog maar 29 procent van de Nederlanders gelooft dat de spelers van Oranje zich met hart en ziel inzetten. De voetballers van Oranje hebben zich een veel te grote broek aangeme ten. Er is een breuk tussen de voetbal lende elite en de Nederlandse bevol king. „Het zijn diva's, die hun stersta tus niet waarmaken. Ze hebben zulke dikke nekken dat ze niet meer door een normale deuropening kunnen", meldt iemand boos op internet. „Ei genlijk rekenen ze op een erehaag, die omhoog wordt gehouden door topmo dellen, waarachter het volk zich in de votie schuil houdt." Op het internet heerst de discussie over Oranje en de toekomst al maan den. Er zijn tientallen websites waar voetbalfanaten hun sporen nalaten. De ergernis spat van het scherm. Ene Joep doet een poging om het Neder lands elftal opnieuw in te richten: vol gens hem moeten 'Seedorf, Zenden, Van Bronckhorst en dergelijke' eruit. Hij pleit voor een elftal met De Jong, Hofland, Bouma en Sneijder. Spelers die volgens hem wel de longen uit hun lijf willen lopen. 'Boudewijn' denkt dat er meer moet gebeuren. „Het pro bleem van Oranje is, dat het gewoon niet goed genoeg is." Hij laakt ook het karakter van de hui dige generatie. Weer anderen stellen voor om Kluivert maar enkele keren niet te selecteren. „Misschien dat dit hem wakker schudt." Panna ziet het nog anders. „Er loopt voldoende kwa liteit rond in Oranje, alleen bestaat er bij te weinig spelers de bereidheid in dienst van een collega te spelen Ene Butcher legt de vinger op de zere plek. „Uit marktonderzoek is gebleken dat de helft van de kijkers thuis in slaap is gevallen. Hebben die prutsers, luilak ken, lapzwansen, miljonairs door dat ze het Nederlandse volk vertegen woordigen en niet in slaap moeten sussen." Hij ziet Paul Bosvelt als enige remedie tegen het verval, „...als er ie- Oranje en het Nederlandse volk. Ooit een innig huwelijk, maar de vaste basis onder de liefde is wegge slagen sinds de matte, lamlendige prestaties van het Nederlands voet balelftal van de laatste tijd. Een enquête, uitge voerd door het NI PO in opdracht van deze krant, bewijst dat de ergernis hoog is opgelopen. Edwin van der Sar Ruud van Nistelrooij Jaap Stam Mee eens Mee oneens Weet niet/ geen mening 30% 23% 5% Weet niet geen mening 4% Mee eens Mee oneens Weet niet geen mening 41% 8% Advocaat Dick Advocaat 17% Johan Cruijff 13% Hiddink UG,U,US, Ronald H,ddmk Koeman Koeman 12% 11% mand is die met zijn werklust het boeltje kan wakker schudden dan is hij het wel." Hockeycoach Joost Bellaart begint dinsdag met het 'andere Oranje' aan het Europees Kampioenschap in Bar celona. De hockeycoach keek vorige week, net als 2,4 miljoen andere Ne derlanders, naar de wedstrijd. Maar of hij zich vermaakt heeft? „Nou nee." Voetballers moeten het volgens hem weer als een eer zien om voor het na tionale team te spelen. „Wie plicht matig voetbalt, verzaakt. Wie plicht matig toneel speelt, krijgt tomaten naar zijn hoofd. Vriendschappelijke wedstrijden bestaan niet! Het zijn wédstrijden! En iedere keer moet je voor de volle winst gaan. Elke nieuwe wedstrijd is een hoofdprijs." Nog maar enkele jaren geleden klonk in menige Nederlandse straat 'Only Oranje'. Huizen werden omgetoverd tot altaren voor de Oranje-hoogmis. Het was bon ton om getooid met een oranje pruik en andere parafernalia over straat te gaan. Hoe anders is het nu. Het WK in Korea werd niet gehaald en kwalificatie voor het EK in Portugal verloopt ook moeizaam. Hoewel de statistieken be wijzen dat het Nederlands elftal op koers ligt (onder bondscoach Dick Advocaat is Nederland dertien keer ongeslagen; uit het opinieonderzoek blijkt dat de Nederlanders hem het slechte spel niet aanrekenen) krijgen de fans van Oranje genoeg van wat 'sterallures en de arrogantie van de in ternationals' wordt genoemd. Steeds minder Nederlanders blijven thuis voor een potje Nederlands elftal. De fans gaan niet meer naar het café om de internationals collectief naar een overwinning te schreeuwen. Er is sprake van 'afkeer van Oranje'. Zoals Jan Mulder al eens zei: „Het Neder lands elftal heeft vooral het talent mij te vervelen." Voor cabaretier Dolf Jansen, toch een erkende sportfanaat, heeft Oranje ook afgedaan. „Ik kijk pas weer naar het Nederlands elftal als mijn zoontje Cian erin staat. Hij is bijna vijf. Dick Advocaat verhoudt zich tot inspirerend als K3 tot poëzie. Cijfers liegen niet. Reisden in 2000, aan de vooravond van het EK in Ne derland en België, zo'n zeventiendui zend Nederlanders naar het Koning Boudewijnstadion in Brussel voor de oefenwedstrijd; vorige week waren het nog maar drieduizend. In totaal 2,4 miljoen Nederlanders schakelden toch nog in op Oranjezender SBS6te gen 2,8 miljoen voor de wedstrijd te gen Portugal, 3,1 miljoen voor Molda- vië-Nederland en 3,3 miljoen voor N ederland-Tsj echië. In het Haagse café Het Proeflokaal ging tot voor kort bij iedere wedstrijd van Oranje het geluid op tien. Alle be zoekers wilden de wedstrijd volgen. Maar volgens uitbaatster Liesbeth Backus is die tijd voorbij„Bij de laat ste interland ging de tv wel aan, maar bleef het geluid uit. Er is nu een meer derheid van klanten die niet verveeld wil worden met het voetbal. Vroeger kwamen mensen naar het café voor een wedstrijd, nu niet meer." Jules Deelder, nachtburgemeester van Rotterdam alsmede voetballief hebber (Sparta en in iets mindere ma te Oranje) heeft het helemaal met het Nederlands elftal gehad. „Ik heb tien minuten van België-Nederland ge zien, toen ben ik iets anders gaan doen. Ze speelden nog slechter dan een krant. Een wedstrijd in de Neder landse eerste divisie is beter en leuker dan het spel van dit arrogante zooi foto Phil Nijhuis/GPD foto Vincent Jannink/GPD tje." 'Bondscoach' Deelder zou het wel weten. „Zenden eruit, Reiziger, Van der Sar, De Boer. Van Kluivert weten we het ook wel. Hij mist er vijf voordat-ie er een maakt. Van Nistel rooij is ook niet goed. Die Davids en Seedorf lopen ook alleen maar de an deren in de weg. Ze lopen allemaal geen meter harder voor de ander. Zelfs een nieuweling, zoals die Van der Vaart, deelt meteen in de malaise." Deelder vermoedt dat de privé-spon- sors van de voetballers tegenwoordig meer in de melk te brokkelen hebben dan de bondscoach. „Het is toch alle maal een kwestie van poen. Ik vind het jammer dat die Belgen niet gewonnen hebben. Als het aan mij ligt gaan we volgend jaar niet naar Portugal. Niet met dit zooitje." Judo-bondscoach Cor van der Geest vraagt om wat meer begrip. „Het is moeilijk om altijd het ultieme uit je grote teen te halen. Voor een coach is altijd de vraag of hij het grootste ta lent moet opstellen, of dat hij iemand selecteert die het gras onder zijn kont vandaan vreet." Van der Geest juicht aan de tatami zijn pupillen met zoveel hartstocht toe, dat het lijkt alsof hij meer lijdt dan de judoka's. „Voetballers, die 28 zijn, grote successen hebben geboekt en een anderhalf miljoen euro opstrij ken, zijn moeilijk nog optimaal te mo tiveren. Het zijn ook maar mensen. Als je zoveel moet spelen wordt het werk." Ook Olympisch schaatskampioen Er- ben Wennemars, revaliderend van een gebroken pols opgelopen tijdens een fietstraining, pleit voor enige clemen tie. „We zijn ook nooit tevreden in Ne derland. We doen moeilijk als we suc ces hebben, maar het is ook fout als we geen prijzen winnen. Hij doet het toch goed, Advocaat. Onder zijn leiding heeft Oranje nog geen wedstrijd ver loren? Waar zeuren we nou over?" Voor voetbalkenner Henk Spaan is de tijd van begrip definitief voorbij„Ik erger mij bijzonder aan Oranje. De ei gendunk en het egoïsme strijden bij Nederland om de voorrang. 1998 was het laatste jaar dat het elftal hartver warmend speelde." Waarom? „De beste speler is in de kleedkamer niet de baas; dat zijn de langst zittenden. Als ik Van Nistelrooij was pakte ik mijn biezen. Die jongen heeft een ge weldige reputatie en eerzucht. Van der Vaart, Van Bommel, voor hen geldt hetzelfde: wat doen ze tussen die min kukels? Ze hebben bij die anderen niets te zoeken." Volgens Spaan moet de opvolger van Dick Advocaat al vóór het EK - 'mocht Oranje zich door mazzel toch plaatsen, wat ik niet geloof' - aantre den en met een jonge selectie afreizen. „Vergeet niet dat de kwalificatiewed- strij den voor het WK in Duitsland van 2006 al in september beginnen. We moeten Portugal gewoon vergeten." Maar hij vreest dat dit alleen gebeurt wanneer sponsors als Nike zich gaan roeren. „Bij yoorbeeld als Nike tot de ontdekking komt dat er geen enkel oranje shirtje verkocht gaat worden." LPF-kamerlid Joost Eerdmans pleit ook voor een andere aanpak. „Advo caat moet nu een psychologisch won der verrichten. Hoe? Dat weet ik niet. Maar hij moet ze oppoken. Misschien een avondje totaal iets anders doen. Of wat Playboys uitdelen." We mogen aannemen dat WD-cory- fee Erica Terpstra 'haar kanjers' ook een ietwat ongebruikelijke hart onder de riem wil steken. Maar daar wil ze op dit moment geen uitspraken over doen. „Daar vind ik wel wat van, maar dat is een precaire kwestie.De politi ca vlast op het voorzitterschap van NOC*NSF en wil, om de goede vrede in de familie van de sport te bewaren, niemand tegen zich in het harnas ja gen. „De voetbalwereld zit vol man netjes." Wie niet bang is om tegen haren in te strijken, is cabaretier Sjaak Bral. Zijn hart klopt niet meer voor Oranje, maar voor Groen-Geel. ADO Den Haag haalt volgens hem dit seizoen Europees voetbal. „Op zeker. We heb ben al een punt en er zijn nog geen rel len geweest. Oranje? Die gasten kau wen kauwgum tijdens het volkslied. Hoe wil je nou dat een tegenstander als Duitsland dan bang wordt? Nee, heropvoedingskampen voor spelers die niet willen deugen. Net als een paar jaar geleden met die Kalou van Feyenoord in Ivoorkust. En nieuwe spelers opstellen." Dat wil ook Vincent Bijlo. De visueel gehandicapte cabaretier houdt van Oranje, maar ergert zich aan de lam lendigheid. „Zoals van die verschrik kelijke Frank de Boer. Als die een pe nalty mist." Hij zet het typerende stemgeluid van de aanvoerder van Oranje op. „Tjaaaa, hij zat ernaast." Dan:,Het is zo slap allemaal, zo onge ïnspireerd, alsof het Nederlands elftal een onwelkome afbreking is van het spelen bij hun clubs. En wat ik dan he lemaal niet begrijp: ze verknallen de kwalificatie voor het WK en de bonds coach stelt ze gewoon weer op. Er staan blijkbaar geen sancties op falen. Weet je wat ik nou leuk zou vinden? Dat Advocaat spelers oproept van Top Oss, of Haarlem. Misschien zou dat nog werken ook." „Bij het Nederlands hockeyteam wer ken we niet met full-profs,zegt Joost Bellaart. „En wanneer ik het voetbal lende Oranje zie, heb ik daar ook hele maal geen behoefte aan." Wilko Voordouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23