E Sjeng Schalken na vijfsetter in de derde ronde US Open Bram Som is nog geen winnaar De tragiek van de marathon NAC Breda treft Newcastle United "transferperiode sluit morgen Estafetteloopsters blijven direct steken 19 zaterdag 30 augustus 2003 (oortsachtig Vulkaan ereldtitel pel 200 meter itel Phillips bij verspringen Milan wint Super Cup Halve finale eindstation voor 800 meter-loper Moe KNWU heft vrouwenselectie op Eerste zege Karsten Kroon Michael Rogers in Delta Profronde Schalke stuurt Mpenza weg Kadijk/Leenstra op nippertje door Vitesse nog met lege handen Eerste verlies Heerenveen j ax haalt Chivu terug uit Rome tor Peter van Duyl iMSTERDAM - De soap rond «transfer van verdediger Cris- ian Chivu naar AS Roma heeft jsteren een nieuw hoogtepunt «reikt. Ajax haalt de Roemeen enig naar Amsterdam, omdat |e Italianen tot op de dag van andaag geen geldige bankga- lantie voor het transferbedrag 18 miljoen euro) hebben kun- ien overleggen. Overigens heeft geïnteresseerde club, dus >ok AS Roma, tot morgenavond Ie tijd om alsnog zaken te doen net Ajax. Iet de opvallende mededeling an Ajax wordt opnieuw een Bofdstuk toegevoegd aan één an de meest merkwaardige ransfers uit de Nederlandse ge- chiedenis. In de tweede week an juli werden Ajax en AS Ro- het eens over de overgang fan Chivu naar de Italiaanse loofdstad. De Romeinen zijn er chter tot op de dag van van- nooit in geslaagd met een eldige bankgarantie op de rappen te komen. Het geduld an Ajax was gisteren op. De riep Chivu formeel terug aar Amsterdam en zal hem op spelerslijst voor de Cham- ions League zetten. ding voor de schade die Ajax eventueel lijdt. Volgens de di recteur heeft de Uefa inmiddels besloten dat clubs die hun fi nanciële afspraken niet nako men in de toekomst zullen wor den uitgesloten van de Europese bekertoernooien. Hoewel Van Eijden met stellige overtuiging beweert, dat het nu zeker is dat Chivu straks weer het Ajax-shirt zal dragen, lijkt de maatregel van gisteren eer der een ultieme poging alsnog een transfer te forceren. Hetzij naar AS Roma, hetzij naar een andere Europese topclub. Niet voor niets stak de Ajax-direc- teur de voorbije dagen in Mona co her en der zijn voelhorens uit. „Op dit moment is het honderd procent zeker dat Chivu weer Ajacied is", aldus Van Eijden. „Wij zullen zelf in elk geval geen actie meer ondernemen. We gaan gewoon achteruit zitten. En als andere clubs nog iets wil len, hebben ze twee keer 24 uur de tijd om zaken te doen." De internationale transferpe riode sluit morgen. Mocht het daadwerkelijk zover komen, dat Chivu zich weer in Amster dam moet melden, heeft Ajax een serieus probleem. De recen te ontwikkelingen slaan een fors gat in de financiële huis houding van de Amsterdam mers, bovendien is er voor de Roemeen eigenlijk geen plaats meer. Julien Escudé, de Franse vervanger van Chivu, heeft tot dusver een uitstekende indruk achtergelaten. Als Chivu écht weer Ajacied wordt, ligt het niet voor de hand dat hij volgende week al in Am sterdam te bewonderen is. Op zaterdag 6 en woensdag 10 sep tember worden in Europa EK- kwalificatiewedstrijden ge speeld. Chivu speelt met Roe menië tegen Luxemburg en De nemarken. GPD van onze sportredactie NEW YORK - Sjeng Schalken heeft gisteravond de derde ronde van de US Open be reikt. De Limburger worstel de zich met de nodige moeite langs de Duitser Lars Burgs- muller. Schalken had tegen Burgs- muller, die op het einde van de partij nauwelijks nog kon lo pen, de volledige vijf sets no dig: 4-6 2-6 6-2 6-2 6-0. Daar had hij vooraf niet op gere kend. De laatste drie ontmoe tingen tussen beide spelers waren steeds een eenvoudige prooi voor de Nederlander. Onlangs nog, in het toernooi van Indianapolis, veegde Schalken zijn opponent met duidelijke cijfers van de baan. Schalken neemt doorgaans ruim de tijd om het spel van de tegenstander te doorgronden en raakt ook niet in paniek bij setverlies. Maar de snelheid waarmee Burgsmuller hem de eerste twee bedrijven ontfut selde moet hem toch veront rust hebben. Schalken, die in New York een plaats in de halve finale te verdedigen heeft, stelde tijdig orde op zaken, daarbij gehol pen door Burgsmuller die aan het slot van de wedstrijd werd geveld door krampaanvallen. Het was voor Schalken, die in de volgende ronde op tennis- reus Karlovic stuit, vervol gens een koud kunstje om de partij alsnog naar zich toe te trekken. John van Lottum overleefde de tweede ronde niet. Hij ver loor in vijf sets van de Rus Dimtri Toersoenov: 4-6 6-3 3-6 7-5 6-2. Van Lottum was op baan 6 een borrelende vulkaan die in de derde set op 3-4 30-30 tot uit barsting kwam. Midden in een rally sloeg hij met opzet een bal in het net. Een ballenjon- gen had een bal op de baan la ten vallen. De 27-jarige Bra bander ontging dat niet, de umpire wel. Hij kende het punt aan Toersoenov toe. De toch al snel aangebrande Van Lottum ontplofte bijna van woede. Schuimbekkend ging hij verhaal halen bij de umpire, die Van Lottum niet kon duidelijk maken dat hij het incident niet had gezien. De ballenjongen bevestigde de lezing van Van Lottum, desondanks bleef de umpire bij zijn beslissing. Scheldend weigerde Van Lot tum de beslissing te accepte ren en vroeg om de arbitrage van hoofdscheidsrechter Morrissey. Die stelde de umpi re in het gelijk. In de vierde set vocht Van Lot tum zich terug in de wedstrijd. Het incident sudderde na in zijn lichaam, hij kookte in wendig. Op 5-3 verspeelde hij vier setpunten. Op 6-5 sloeg hij op 0-40 drie gamepunten van de Rus weg en haalde de set op zijn zesde setpunt bin nen met 7-5. In de vijfde door gang liep hij vlot tegen een dubbele break aan. De Mos- koviet kwam daarna niet meer in gevaar. Het talent, dat vorig jaar door twee gebroken ruggenwervels amper in actie kwam, sloeg de partij op 5-2 uit. Opgefokt verliet Van Lot tum de baan. „Zout het maar op riep hij tegen een camera ploeg. GPD/ANP olgens Arie van Eijden, alge- ieen-directeur van Ajax, is de Igelopen dagen in Monaco maar de internationale voet- alwereld samen is) nog koorts- chtig overleg geweest tussen leide clubs. „Er is hier ook een «rtegenwoordiger van AS Ro- Die zegt dat er écht aan ge- rerkt wordt"aldus Van Eijden. Haar men belt ons niet terug muis het genoeg." jax ontving deze week nog wel in miljoen euro van AS Roma, >t in een eerder stadium ook al de miljoen over had gemaakt, at geld stopt Van Eijden voor- pig in zijn kluis, als vergoe- 'ARIJS - De Amerikaanse at- eet John Capel heeft gisteren ijdens de mondiale kampioen- thappen in Parijs de wereldti- ilop de 200 meter veroverd, i de finale klokte hij een tijd an 20,30 seconden en bleef aarmee zijn landgenoot Darvis atton (20,31) en de Japanner ihingo Suetsugu (20,38) net oor. ARIJS - Dwight Phillips is gis- sravond wereldkampioen ver- pringen geworden. een enerverende finale prong hij het beste. De Ameri- aan kwam tot een afstand van ,32 meter. De zilveren medaille 'as voor de Jamaicaan James eckford die tot 8,28 kwam. Ya- JLamela uit Spanje werd der- e(8,22). I0NACO - AC Milan, tegen- ander van Ajax in de Cham- ions League, heeft de eerste rijs van het seizoen binnen. In lonaco was de winnaar van de arige editie van de Champions «ague gisteren in de Europese aperCup met 1-0 te sterk voor CPorto. 3 na tien minuten spelen aakte de Oekraïnse interna- ®al Sjevtsjenko de winnende N- Hij kopte een voorzet van e rechterkant snoeihard achter EPortugese keeper Baia. Porto e er echter niet in te sco- ta. ANP Bram Som denkt na na afloop van zijn halve finale op de 800 meter. Hij haalde de finale niet. foto Olaf Kraak/ANP door Fardau Wagenaar PARIJS - Bram Som begon als meeloper en groeide uit tot een wereldtopper. De atleet heeft nog een stap te gaan: die van we reldtopper tot winnaar. Giste ren werd hij op het WK atletiek in Parijs in de halve finale 800 meter uitgeschakeld. Een zure avond voor de grootste belofte van Nederland op dit moment. Hij startte in een sterke serie, met kanshebbers op een medail le als Mbulaeni Mulaudzi en Djabir Said-Guerni. Maar dat maakte Bram Som zeker niet kansloos voor een finaleplaats, in de eerste serie had hij laten zien ijzersterk te zijn. Het mocht niet zo zijn. Hij zat na 200 meter in een verkeerde positie, ver drongen tussen zijn concurren ten. „Ik heb me aan de kant laten zetten, dat had ik nooit moeten doen", zei hij na afloop. Zwaar teleurgesteld, een kans verke ken. „Ik heb het laten zitten door een tactische fout. In die zin ben ik overklast. Heb zo'n goed seizoen gedraaid, maar ik had er hier in Parijs moeten staan, dat is een feit." Som was de man in het oranje waar de Hollandse hoop naar uitging. Hij kon iets doen, mis schien wel op het podium te recht komen. Maar de hoop was al vervlogen voordat de finale begonnen was. „Mijn benen zijn goed, mijn niveau is goed, af en toe vraag ik mezelf wel eens af: wat moet ik nog meer doen om het eruit te krijgen." Moedeloos bijna begon hij weer het verhaal over zijn onzeker heid. Het büjft hem parten spe len, ook al volgt hij een training mentale weerbaarheid. „Ik moet een winner worden en niet dat zenuwachtige typje blijven. Ik sta aan de start en ga ervoor, maar toch blijft er iets van onze kerheid hangen. En waarom? Ik heb helemaal geen reden om on zeker te zijn." Rekenen op zijn eigen kracht, geloven in zichzelf en zich voor al niet de kaas van het brood la ten eten. Hij traint er allemaal op. Maar net op het belangrijk ste moment van het seizoen, stak het weer de kop op. Som richtte zich op, zijn neus om hoog: „Ik ben misschien wel de beste atleet van Nederland. Ik loop op het zwaarste nummer, de 800 meter is echt de steeple chase niet. Ik moet meer geloven in mijn eigen kracht." Gregory Sedoc haalde de finale van de 110 meter horden ook niet. Het viel hem minder zwaar dan Som. „Ik ben moe, echt heel moe. Ik had er bijna geen zin meer in. Dit was het derde grote toernooi van het seizoen en bo vendien is mijn moeder ernstig ziek geweest. Gelukkig zat ze nu weer op de tribune. Ik vind het mooi geweest, het seizoen is af gelopen." Hij keek nog een keer het volle stadion in waar hij net nog een van de sterren was. „Nu sta ik hier, dinsdag begin ik met mijn stage. Dat geloof je toch niet?" GPD van onze sportredactie PARIJS - De Nederlandse sprintsters zijn gister avond op de WK atletiek in de eerste ronde van 4 x 100 meter blijven steken. Het kwartet bestaande uit Joan van den Akker, Jacqueline Poelman, Pascal van Assendelft en Annemarie Kramer belandde in de serie op de vijfde plaats. Nederland liep de afstand in 43,96 seconden, de beste seizoentijd. De twee beste ploegen van elke serie en de twee snelste verlie zende landen krijgen een startbewijs voor de eindstrijd. ANP yanmiddag om tien voor half drie starten 105 lopers uit 42 landen oor hun rondje Parijs. Veel tijd om de töoltoren en de Notre Dame te be enderen zullen ze niet hebben, want «hebben de handen vol aan hun 42 ki- "neteren 195 meter. Als de 100 meter Pnnt het koningsnummer is van de at- !'i«k, dan is de marathon minstens de «ninginnenrit. «v«el drama en heroïek als de mara- °on met zich meetorst, daar kan de 100 |«ter alleen maar van dromen. De 'riekse soldaat Pheidippides zette 0 n 2500 jaar geleden de toon. Te voet )°«st hij vanuit het dorp Marathon een "'ekse oorlogszege op de Perzen mel- en hij de hoge heren in Athene. Vol- gens de overlevering bracht hij de tri omf na urenlange voettocht over en stortte toen dood ter aarde. Of deze ontstaansgeschiedenis waar is of niet, zijn tragiek is altijd met de marathon verweven geweest. Gabriela Andersen heeft ook haar bij drage geleverd. Haar naam zal wellicht niet meteen een belletje doen rinkelen, haar laatste meters van de olympische marathon in 1984 vast wel. Met een stijf rechterbeen en een lamme linkerarm zigzagde Andersen meer dood dan le vend over de sintelbaan voor haar laat ste 400 meter. De 39-jarige Zwitserse skilerares met haar witte petje was uit gedroogd, maar wilde de eerste olym pische marathon voor vrouwen per se afmaken. Bijna zes minuten deed ze over haar laatste rondje en toen stortte ze met een onmenselijke lichaamstem peratuur van 41,2 graden ter aarde. Ze werd 37e. Andersens survival vertoonde akelige gelijkenissen met die van de Italiaan Dorando Pietri tijdens de olympische marathon van 1908. Deze bakker uit Capri kwam als leider het stadion bin nen, maar de laatste halve kilometer voelden zijn benen als pudding. Hij viel vijf keer met zijn neus in het gravel en moest overeind worden geholpen door officials. Zijn vijfde val was tien meter voor de finish. Pietri was nog steeds lei der in de wedstrijd, maar de Ameri kaan Hayes kwam er aan. De officials duwden Pietri toen letterlijk over de fi nish. En dat mocht niet. Pietri werd ge diskwalificeerd en Hayes was olym pisch kampioen. In die tijd sprak de marathon al tot de verbeelding. En toen was de Portugese loper Francisco Lazaro nog niet eens bezweken aan een zonnesteek (1912), had de Ethiopiër Abebe Bikila de ma rathon nog niet op blote voeten gewon nen (1960), had de Japanner Tsubaraya nog geen zelfmoord ge pleegd na de 'schande' van zijn derde plaats in 1964 en toen waren de ouders van Khalid Khannouchi nog niet eens geboren. Khannouchi is de huidige protagonist van de marathon. 'Van bordenwasser tot wereldrecordhouder' zou de titel van zijn biografie kunnen luiden. In zijn thuisland Marokko kwam hij niet aan de bak als loper en daarom ging hij zijn geluk beproeven in de Verenigde Staten. Hij verdiende de kost als bor denwasser en trainde in zijn vrije tijd voor de marathon. Inmiddels is hij we reldrecordhouder (2.05.38) en kan hij van zijn prijzengeld meer borden ko pen dan hij in zijn hele leven kan af wassen. Jammer genoeg staat hij vanmiddag in Parijs niet aan de start om een nieuw hoofdstuk aan de marathongeschiede nis toe te voegen. Rudy Boogert WOERDEN - De Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU) heeft besloten de nationale vrouwenselectie aan het einde van dit wegseizoen op te heffen. „Er is genoeg vraag naar deze talenten vanuit de sponsorploegen die ons land rijk is. Wij willen niet concurreren met deze teams, het was juist de bedoeling om een brug te vormen tussen het peloton junior vrouwen en de top van de vrouwenploegen. Dat blijkt niet meer nodig", verklaarde bondscoach Egon van Kessel. De KNWU sluit overigens niet uit dat het in de toekomst weer een vrouwenselectie op poten zet, bijvoorbeeld wanneer het aantal Trade Teams voor vrouwen drastisch terugloopt. De zeven rensters van de nationale selectie lijken inderdaad zon der problemen elders onderdak te kunnen. Zo zijn Bertine Spijkerman en Jaccolien Wallaard zo goed als rond met @Home, terwijl Adrie Visser al tekende bij Farm Frites. ANP BUXEROLLES - Karsten Kroon heeft gisteren zijn eerste ze ge van het wielerseizoen geboekt. De Rabo-coureur was de snelste in de vijfde etappe van de Franse etappekoers Tour de Poitou-Charentes. De rit ging van Monts-sur-Guesne en Buxerolles, over 106 kilometer. Eerder op de dag had de Duit ser Jens Voigt een tijdrit over 20 kilometer gewonnen. De cou reur van Crédit Agricole legde daarmee de basis voor de eind zege in deze wedstrijd. ANP GOES - Michael Rogers is toegevoegd aan het team van Quick-Step Davitamon dat aanstaande zaterdag de Delta Profronde rijdt. De 23-jarige Australiër neemt de plaats in van zijn Belgische ploeggenoot Nick Nuyens. Rogers won eer der dit seizoen de Ronde van Duitsland, de Ronde van België en de Route du Sud en eindigde in zijn eerste Tour de France op de 42e plaats. GELSENKIRCHEN - Schalke 04 heeft 'zorgenkind' Emile Mpenza verkocht aan de Belgische club Standard Luik. De Belgische international vertelde Schalke-manager Rudi As- sauer doodleuk dat hij niet meer voor de Bundesligaclub wilde spelen, waarna de voetballer onmiddellijk op de trans- ferlijst werd geplaatst. Zijn voormalige club Standard Luik bereikte snel een driejarige overeenkomst met de aanvaller. „Zulke mensen kunnen we niet gebruiken", vertelde Assauer. Emile Mpenza kwam bij Schalke regelmatig in conflict met de leiding en was ook veel geblesseerd. „We hebben verschillen de keren geprobeerd om hem op het juiste pad te brenegen, maar Mpenza stapelde fout op fout.", aldus Assauer. Schalke betaalde in 2000 ongeveer 17 miljoen euro voor Mpenza. Hoeveel Standard Luik heeft neergelegd voor de spits is niet bekend. SID ALANYA - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra hebben zich op het nippertje geplaatst voor de achtste finales van de EK beachvolleybal. Na twee nederlagen in de groepswedstrijden won het duo het laatste duel van het Zwitserse tweetal Erni/Trüssel (21-1521-14) en gaat nu als een van de vier beste nummers drie door. De winnaars van het zilver van vorig jaar hadden een net iets beter ratio dan de Sloveense vrouwen Oblak/Sirk: 0.973 te gen 0.972. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Van de vier Ne derlandse clubs heeft alleen NAC een interessante tegen stander geloot in de eerste ronde van de Uefa Cup. De JBredan- aars treffen Newcastle United. Feyenoord treft FC Karnten uit Oostenrijk, FC Utrecht de Slo waakse kampioen MSK Zilina en NEC is gekoppeld aan Wisla Kraków uit Polen. Feyenoord Het meest opzienbarende aan de tegenstander van Feyenoord in het Uefa Cup-toernooi is de president van de club. Het Oos tenrijkse FC Karnten is een grij ze muis in Europa, maar dat kan niet worden gezegd van de ex treemrechtse politicus Jorg Haider. Hij zit bij de thuiswed strijden in Karinthië op het ere- terras. Haider wil net als veel andere politici in het buitenland graag een beetje stunten met zijn eigen voetbalclub. Vorig jaar lukte dat nog niet zo. De ploeg verloor toen met dikke cijfers van Hapoel Tel Aviv in de eerste ron de. Het elftal van de Oostenrijkse coach Hannes Haubitz telt mo menteel één international, Ma rio Hieblinger. Verder telt het elftal een handvol Kroaten en Serviërs, die pas sinds twee jaar op het hoogste niveau acteren. FC Utrecht FC Utrecht had veel beroerdere tegenstanders kunnen treffen dan het Slowaakse MSK Zilina. Trainer Foeke Booy is best in zijn nopjes. Op 24 september is Zilina te gast in een leeg stadion Nieuw-Gal- genwaard, een gevolg van de ARNHEM - In tijden van spor tieve en financiële teloorgang incasseerde Vitesse gisteravond opnieuw een teleurstelling. Na achtereenvolgende nederlagen tegen Ajax en NAC wachten de Arnhemmers ook na de verloren thuiswedstrijd tegen AZ (1-2) op het eerste winstpuntje van het seizoen. Vitesse - AZ 1-2 (0-1). 43. Busker- molen 0-1, 66. De Cler 1-1 e.d., 87. Meerdink 1-2. Scheidsrechter Van Huiten. Toeschouwers: 14.000. Gele kaart: Dingsdag (Vitesse), Busker- molen (AZ). Uefa-sanctie naar aanleiding van de ongeregeldheden vorig- jaar tegen Legia Warschau. Op dit moment gaat het niet goed met de Slowaakse kampioen, want de club staat na vijf duels stijf onderaan. NAC NAC heeft de zwaarste tegen- stander geloot, Newcastle Uni ted. Een heel aantrekkelijke ook voor de club en de voor de fans. Aanvoerder Rob Penders steekt zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. „Dit is voor ons een mooie loting. Voor de spelers, maar helemaal voor de supporters. Voor hen is het zelfs fantastisch. De Engelse sfeer spreekt hier in Breda uiteraard enorm aan." NEC „Dit is zeker niet de gedroomde loting", zegt NEC's technisch directeur Leen Looyen. „Wisla Krakow is niet echt een aan sprekende naam, maar geloof me dat die ploeg erg sterk is. Ik hoop dat onze supporters dat beseffen." Wisla Kraków, acht voudig Pools kampioen, scha kelde vorig seizoen in de Uefa Cup nog het Duitse Schalke en het Italiaanse Parma uit. Deze week bleek Anderlecht in de voorrondes van de Champions League te sterk. GPD TILBURG - Tijdens de af- scheidstoernee van Foppe de Haan langs 's lands voetbalvel den klonk gisteravond de eerste wanklank. De Friese trainer, die volgend jaar zomer van zijn pensioen gaat genieten, zag zijn ploeg Heerenveen tegen Willem II (2-0) het eerste puntenverlies van de nog prille competitie lij den. Heerenveen begon het seizoen voortvarend. De overwinningen in Volendam en tegen Feye noord werden met het kleinst mogelijke verschil geboekt, maar stonden wel garant voor' zes punten. Juist in Tilburg kwamen de Friezen de laatste seizoenen gemakkelijker tot- scoren. Vorig seizoen werd de thuisclub met 5-1 weggespeeld. Willem II - Heerenveen 2-0 (2-0). 2. Hadouir 1-0, 32. Sjoekov 2-0. Scheidsrechter: Van der Hilst. Toe- schouwers: 11.500. Gele kaart: Ma- thijsen, Van Mosselveld, Jaliens (Willem 11).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19