PZC Klachtenstroom na regen valt mee Seksuele gedragingen op Terneuzens terras bestraft met werkstraf Snel duidelijkheid over vergunning voor kokkelvisserij 15 Statenleden debatteren urenlang over toekomstmogelijkheden MAfrn of RE2=-C0CJ\T/£~< j fmi De Ménsen HCBDCN AUW u/at je^e/tca-t'smoe/in/c- >-ro€&even dat /emanp «se/-/ be/lftut tpg^fi&ft en AU!)V PAT óezeufif. oi/&z pe Hoée ka,T£At VAN De AAN T€ iCÓO&y /Nk^AS JifZOfCTaue. OA PAT rtsr pg fi-liït-200 l/6estcp€a< (Z/W een op MPcfe -zeioTAMe óUepooeL fóWIeeoU/ WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL zaterdag 30 augustus 2003 Onderzoek Statenlid moet niets hebben van actievoerders U AE-M Natuurwaarden Vissen COR DE JONGE ROC'ers in de prijzen 12 september laatste zitting Vuurtje stoken mag weer Surfspullen van dak gestolen Visvergunning Zakkenrollers in supermarkten iu:- 'ff .er er ïlt ijtt fi» laat oiff fllE, nat ast ét IXtf 'es i.l ik- ntc vu aai eiff fla :nj ek k i a •oil ten: alt Uithuilen en opnieuw beginnen rioorRinus Antonisse MIDDELBURG - Het boete kleed waarde lichtjes rond. Met bijbehorende beloftes van be terschap. Bestuurlijke arrogan tie proberen te vermijden. Een andere toon aanslaan tegenover Staten en burgers. Beter luiste ren naar eikaars argumenten. Meer openheid betrachten in de verdere discussies over de Wes- terschelde Container Terminal. Tegen een decor van creatief ge stapelde containers op het Mid delburgse Abdijplein en span doeken op de publieke tribune zomerden Provinciale Staten gisteren zeven uur na over de door de Raad van State naar de prullenbak verwezen streek planherziening over de WCT. De uitslag van het vijf weken gele den door de oppositiepartijen aangevraagde 'spoed'-debat stond bij voorbaat vast. Uithuilen en opnieuw beginnen, bepaalde de ruime meerderheid van de in het dagelijks provin ciebestuur vertegenwoordigde partijen CDA, PvdA, SGP en WD, met gedoogsteun van LPF en Partij voor Zeeland. Daar konden de WCT-tegenstanders in de Staten - ChristenUnie, D66, GroenLinks en Socialisti sche Partij - geen millimeter aan veranderen. Dus gingen de dis cussies meer over zij- dan hoofdlijnen. Van de voorstanders van een doorstart met de containerkade was de PvcLA-fractie nog het minst uitgesproken. In die zin dat de sociaal-democraten eerst gedegen onderzoek willen naar de vraag of het opnieuw in pro cedure brengen van het WCT- plan enige kans van slagen heeft. Als de (on)mogelijkheden op een rij staan, wil de PvdA pas beslissen of een herkansing prdt ingezet of niet. Dat zich 'dan alsnog fractieleden tegen het WCT-plan keren, achtte •actieleider P. Holtring niet on- ogelijk. daarentegen waren CDA, SGP [en WD nadrukkelijk van me- g dat Zeeland de WCT nodig MIDDELBURG - „Is het toege staan spandoeken in de Staten zaal te tonen?" CDA'er M. Faasse protesteerde gisteren bij aanvang van het extra Sta- tendebat over de Westerschelde Container Terminal tegen het ophangen van een aantal leuzen op de publieke tribune, door te genstanders van de kade. De teksten waren niet mis te erstaan. 'Een ezel stoot zich in gemeen geen tweemaal aan lezelfde steen' en 'Zeeland, we lijven voor je vechten' was on- ler meer te lezen. Anders dan 'aasse had commissaris van de :oningin W. van Gelder geen moeite met de protestuitingen. Hij was blij met de volle publie ke tribune en maakte duidelijk tijdens eerdere Statenzit- tingen wel meer spandoeken verschenen, zonder dat dit tot ordeverstoring leidde. Ongewild werd de CDA'er nog mderwerp van discussie. G. van der Giessen (D66) verweet hem ineen brief aan vereniging Redt de Kaloot ongepaste opmerkin gen te hebben gemaakt, die niet in het normale democratische «verkeer thuishoren. Faasse ■schreef voorzitter P. de Dreu on- EBder meer: „Ik neem aan dat de gleden van uw vereniging allen ^oen baan hebben of een riante -—uitkering. Uw luchtfietserij US beschouwt u als serieuze argu- I menten." Waarnemend-fractie voorzitter J. Koppejan-Elsen verklaarde dat haar partijge noot de brief op persoonlijke ti tel heeft geschreven. „Wenemen stand van de teneur van de hef. Dat is niet de manier waarop het CDA met belangen groepen wil communiceren." heeft voor de werkgelegenheid en dat dus alles op alles gezet moeten worden om tot een nieu we streekplanherziening te ko men, die wel een voldoende krijgt van de Raad van State. W. Kolijn (SGP) herinnerde er fijn tjes aan dat de kiezers het WCT- besluit van de Staten niet af straften. Waarnemend-fractie- voorzitter J. Koppejan-Elsen zei dat het CDA 'onverkort blijft vasthouden' aan de visie dat in vesteren in de WCT van vitaal belang is. Ze reageerde korzelig op de op merking van G. van der Giessen (D66) dat de afwezigheid van fractievoorzitter C. van Beveren (met vakantie) 'wellicht niet ge heel toevallig' was. In een reac tie op de uitspraak van de Raad van State had die gezegd dat de provincie maar beter haar ver lies kan nemen. „Geen aardige opmerking", verweet Koppejan de D66'er. Dergelijke spelde- prikken werden in het debat meer uitgedeeld. M. Wiersma (GroenLinks) constateerde dan ook dat in de Staten een 'water scheiding' dreigt tussen voor- en tegenstanders van de WCT. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) wierp olie op de golven. Hij er kende dat de toonzetting van het dagelijks provinciebestuur niet altijd even gelukkig is ge weest. „Daar willen we zo niet mee doorgaan." Uit zijn betoog bleek dat de valse tonen vooral uit de koker kwamen van de toenmalige gedeputeerden D. Bruinooge (PvdA) en J. van Zwieten (VVD). „Zij wilden voor hun vertrek graag de boel afmaken en wierpen daarom hun hele gewicht in de schaal." Hoon van zijn partijgenotes M. Ie Roy en M. de Koster viel gede puteerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) ten deel. Ze na men het hem kwalijk dat hij de natuurwaarden van strandje de Kaloot te verwaarlozen acht. De Statenleden vonden dat van weinig respect getuigen jegens vereniging Redt de Kaloot. Kra mer hield, mede namens GS, vast aan zijn mening. „De Ka loot is geen belangrijk natuur gebied, al horen tegenstanders dat natuurlijk niet graag. Het scoort alleen maar als onderdeel van de hele Westerschelde, die wél waardevol is." De gedeputeerde was overigens vol lof over Redt de Kaloot. „Ze hebben ervoor gezorgd dat in de Staten heel uitgebreid over de toekomst van Zeeland is ge sproken. Dergelijke actiegroe pen spelen een heel belangrijke rol in onze democratie. Maar het betekent niet dat we ze niet mo gen tegenspreken. Ik wil daar helder over zijn." Gedeputeerde Van Waveren onderschreef Kra mers lofzang op het actiewezen. Bij Zeeuwse Milieu Federatie, voormalig werkgever van Kra mer, wordt getwijfeld aan de nieuwe openheid en manier van discussiëren, bleek uit de reac tie van coördinator T. van Mier- lo. „De collegepartijen, met uit zondering van de PvdA, voeren een tegen-beter-weten-in-be- leid. Ze denken dat met meer onderzoek de WCT er toch kan komen. De Staten hadden nu met een blanke lei het twee-spo- renbeleid kunnen starten." Voorzitter P. de Dreu van Redt de Kaloot was blij met het aan getrokken boetekleed. „Maar het debat is nog niet klaar." De Statenleden hadden gisteren niet te klagen over publieke belangstelling tijdens het WCT-debat. foto Mechteld Jansen doorEmileCalon GOES - Verstopte en stinkende riolen, verstopte goten en lek kages zijn de problemen die in en om de woningen kunnen ont staan nu het na een lange perio de van droogte weer regent. Een rondgang langs een aantal Zeeuwse bedrijven leert dat de klachtenstroom als gevolg van de regen nog zeer meevalt. Dat koint vooral omdat er nog geen fikse hoosbuien zijn gevallen, zeggen verschillende loodgie ters en installateurs. Door de langdurige droge perio de is het mogelijk dat mossen, die in de goten groeien, nu los zitten. Tijdens een regenbui worden die meegevoerd door het hemelwater en kunnen proppen vormen in de goot of het riool. In beide gevallen kun nen vervolgens overstromingen ontstaan, weet de Middelburgse loodgieter R. Wisse. Tot gisteren had hij twee telefoontjes gekre gen in verband met die proble men. Zolang het niet echt hard gaat regenen verwacht hij dat het daar wel bij zal blijven. H. Weezepoel van het gelijkna mige Vlissingse loodgietersbe- drijf had tot gisternamiddag ook enkele klachten ontvangen over verstopte goten en riolen. Vorige week belden ook enkele mensen in verband met een wel erg penetrante stank, afkomstig uit het riool. Die overlast werd veroorzaakt door een natuur kundig verschijnsel; een snel oprukkend lagedrukgebied. Door het drukverschil dat zo ontstaat komen rioolgassen vrij die zorgen voor de stank, weet ze. Ze benadrukt dat het totaal on gevaarlijk maar wel wat hin derlijk is. Zo'n muffe stank kan ook ontsnappen uit open wate ren zoals grachten en kanalen. Het Molenwater in Middelburg noemt ze daarbij als een berucht voorbeeld. „Daar kan het stin ken!" Maar na een regenbui is het gedaan met die stankover last, vervolgt ze. De langdurige droogte heeft volgens verschillende schilders geen nadelige effecten voor het geschilderde houtwerk. De warmte van de afgelopen maan den zorgde er wel voor dat schil ders niet vaak in de middaguren hun werk konden doen. Tenzij het te schilderen hout zich in de schaduw bevond. Als de zon recht op het houtwerk schijnt droogt de verf namelijk te snel en krijgt het onvoldoende hechttijd. Als onder die omstan digheden is geverfd raden schil ders aan om volgend jaar nog maar eens de kwast ter hand te nemen. En dan alleen 's morgens en 's avonds. Regenbuien vormen momenteel ook een bedreiging voor de vis stand. Bij kortstondige hevige regenbuien kunnen vissen in de problemen komen, zegt een woordvoerder van de Unie van Waterschappen. De riolen heb ben in de langdurige periode van droogte alleen afvalwater afgevoerd, waardoor zich veel organische 'rommel' heeft opge hoopt. Bij een rustige bui wordt het riool goed doorgespoeld en wordt de rommel afgevoerd naar een rioolwaterzuiverings installatie. Bij hevige buien is de kans gro ter dat het riool de grote water- hoeveelheid niet kan afvoeren. Overstortpunten lozen in derge lijke gevallen vervuild afvalwa ter in het oppervlaktewater (sloten, kanalen en meren). Dat kan weer leiden tot zuurstofte korten in het water, waardoor vis dood kunnen gaan. door Aector Doorns TERNEUZEN - DeTerneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Groede voor schennispleging met een vrouw op een terras conform de eis ver oordeeld tot zestig uur werk straf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. In de strafmaat werd ook een vernieling en een mishandeling van zijn ex-vrouw meegeno men. Het accent van de straf zaak lag op de schennispleging, waarvoor twee agenten als ge tuige waren opgeroepen. De verklaring van een van de ver- balisanten gaf de doorslag. Hij beschreef precies het niet-alle- daagse incident dat zich vorig jaar 15 augustus rond midder nacht voor een café in de Nieuwstraat in Temeuzen af speelde. „De vrouw trok de aan dacht door op het terras wijd beens op een stoel en een tafel te zitten. Meneer kwam uit een shoarmazaak, liep op haar toe en ging tussen haar benen staan. Ze begonnen elkaar te zoenen. Ik stond opzij van hen", stelde hij. Vanuit die positie had de agent ze snelle bewegingen zien ma ken. Alles wees op gemeen schap. De verdachte bleef bij zijn eerdere verklaring. „Ik heb haar alleen een kus gegeven, maar ze liet me niet meer los. Ze heeft de gesp van mijn riem los gemaakt. Meer is er niet ge beurd." Raadsman B. van de Wijnckel vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De man had nog overwogen om aangifte doen van verkrachting. Officier van justitie L. Boogert was ervan overtuigd dat er geen gedwongen seks had plaats ge had. Hij leidde dit af uit de sek sueel getinte bewegingen en het elkaar innig zoenen. De schen nispleging stond voor hem vast. De politierechter hechtte meer waarde aan de ambtsedige ver klaring van de verbalisanten. De vrouw is voor de schennis pleging een taakstraf van dertig uur overeengekomen. AMERSFOORT - Twee leerlingen van Zeeuwse ROC's hebben de zogeheten BVE-prijs voor mbo-uitblinkers gewonnen. Jeriy Troy uit Oostkapelle en Christiaan Malschaert uit Ter- neuzen kregen de prijs uit handen van oud-staatssecretaris M. Vliegenthart. BVE -prijs staat voor Beroeps Volwassenen Educatie. De prijs is speciaal bedoeld voor degenen die zich het afgelopen jaar het beste in hun vak toonden. Oostkapellenaar Jerry Troy volgt op het ROC Zeeland in Vlis- singen de opleiding Hotel-management Receptie. Hij won vo rig jaar al de prijs voor beste leerling-hotelreceptionist van Europa. Tijdens wedstrijden in het Italiaanse San Remo nam hij de eerste prijs mee naar huis. Christiaan Malschaert van het ROC Terneuzen volgt de oplei ding Medewerker beheer ICT en hij baarde bij de jury opzien met zijn stage bij LA Service in Temeuzen. De beide ROC'ers kregen de prijs - een sculptuur - uit handen van oud-staatssecretaris en BVE-voorzitter Margo Vliegen thart. Eigenlijk zou staatssecretaris A. Nijs van onderwijs mede de prijzen uitreiken. Zij kon echter door fileproblemen niet tijdig bij de uitreiking aanwezig zijn. TERNEUZEN - De laatste zitting van de Terneuzense politie rechter wordt vrijdag 12 september gehouden. Daarna moe ten Zeeuws-Vlamingen en Belgen naar Middelburg. De Wes- terscheldetunnel en het ontbreken van parketpolitie in Terneuzen zijn de redenen om de zittingen van de politierech ter te verplaatsen. De laatste jaren leidde G. van Unnik de meeste strafzaken in Terneuzen. Hij stak zijn voorkeur voor Zeeuws-Vlaanderen nooit onder stoelen of banken. „Ik voel me verdrietig", liet hij zich gisteren tussen de behandeling van de strafzaken door ontvallen. Van Unnik vond het prettig werken in Temeuzen. De zittingen verliepen in een gemoede lijke sfeer en er waren volgens hem weinig echte lastige ver dachten. „Ik kon altijd een beroep doen op parketpolitie, maar ik vond dit in Temeuzen niet nodig", zei hij. Van Unnik moet overigens de laatste zitting in Temeuzen overlaten aan een collega, omdat hij 12 september een van de rechters is bij een milieuzaak in Middelburg. ZIERIKZEE - Het stoken van vuur in de buitenlucht mag weer op Schouwen-Duiveland, mits de gemeente toestem ming geeft. Begin augustus besloot het college voorlopig geen ontheffingen meer te geven voor het ontsteken van vreugde vuren of het verbranden van snoeihout. De oorzaak van deze maatregel was de aanhoudende droogte, waardoor het gevaar van bos- en duinbranden en de optredende smog toenam. Nu het weer is omgeslagen en er regen is gevallen trekt het college maatregel weer in. Onder voorwaarden en na instemming van de gemeente mag er weer snoeihout verbrand worden. Ook Veerse agrariërs en recreatie-ondernemers mogen weer open vuur stoken. De gemeente Veere heeft het negatief ad vies op het stoken van open vuur ingetrokken. Overigens is het alleen aan agrariërs en recreatieondernemers voorbehou den om open vuur te stoken. Voor anderen is het - weer of geen weer - altijd verboden, zo schrijft de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente Veere voor. SCHARENDIJKE - Vanaf een camping in Scharendijke zijn donderdagavond surfspullen gestolen. De plank en het zeil lagen op het dak van een auto. Het materiaal heeft een geza menlijke waarde van achthonderd euro. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector krijgt in de loop van volgende week te horen of zij met acht schepen mag uitvaren om maxi maal 2,75 miljoen kilo kokkel vlees te oogsten in de Wadden zee. De Raad van State in Den Haag doet dan uitspraak in een kort geding dat gisteren diende. De kokkelsector had de zaak aangespannen, omdat de nor male behandeling van een aan tal bezwaarschriften tegen het vissen op kokkels te lang op zich laat wachten. Het visseizoen dat 23 december eindigt, is dan voorbij. Bijna vier uur duurde de zitting van de Raad van Sta te. De kokkelsector en het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) - dat de visvergunning heeft verleend - stonden tegenover de Wadden vereniging, Vogelbescherming, Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 ^R0PERA1N HET ZEEUWS MUSE- ENOCH ARDEN van Richard Strauss ma 1di 2 en do 4 sept 20uOO I 10.00 actiegroep Wilde Kokkels en De F aunabescherming. Het hoofdbezwaar van de te genstanders was dat LNV met de vergunning had moeten wachten tot de evaluatie van het sinds 1993 gevoerde schelpdier- beleid is afgerond. Die evaluatie komt half oktober en bevat 'de laatste en best beschikbare in formatie' over de effecten van de visserij op de Waddenzee, al dus de tegenstanders. Die we zen er allemaal op dat de stand van scholeksters en eidereenden de laatste jaren achteruit is ge gaan. Volgens het ministerie van LNV is het niet nodig op de evaluatie te wachten. Het huidige beleid loopt tot en met 2003. Het is lo gisch de aanvraag voor de visvergunning daarop te beoor delen, gaf de LNV-vertegen- woordiger aan, waarbij reke ning is gehouden met de voedselbehoefte van vogels. Vaak valt uit opmerkingen van de voorzitter van de Raad van State af te leiden welke kant zijn vonnis uitvalt. Dat was deze keer niet zo. Al sinds 1998 stel len natuurorganisaties zich te weer tegen de mechanische kokkelvisserij. Zij hebben nog nooit gewonnen. Vooral Zeeuwse vissers, de meesten in dienst van grotere bedrijven, zijn actief in de kok kelvisserij De vloot bestaat uit tweeëntwintig schepen. Omdat er dit jaar niet zoveel kokkels zijn, worden er slechts acht in gezet. De verwerking vindt plaats in Yerseke, waarna de meeste kokkels naar Spanje verdwijnen, in de tapas. VLISSINGEN - Twee personen zijn gisteren het slachtoffer ge worden van zakkenrollerij. In een supermarkt in Vlissingen raakte een 78-jarige Vlissinger zijn portemonnee kwijt met daarin enkele tientallen euro's en een klantenkaart. In Middelburg werd een 75-jari- ge Duitser beroofd van zijn beurs. De man liep te winkelen in een supermarkt toen de dief toesloeg. Ook hij raakte tiental len euro's kwijt. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15