I PZC PZC MZVC trots op eigen clubhuis Der Boede krijgt oude luister terug Blauwe Hoeve in Retranchement wint erftrofee WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 13 VVD-fractie vraagt om einde aan gevaarlijke verkeerssituatie in Zoutelande 1! w zaterdag 30 augustus 2003 Voor 38e keer De Ruytermars jin Vlissingen viert jubileum Verdwijnen Kleur Lift Urban villa's Werkstraf voor mishandelen ex Jongens mishandeld in Goes Rijverbod voor dronken rijden Inbraak in vakantiewoning Fototoestel en drank gestolen Oplichtersduo aangehouden Westkapelseweg moet veiliger pvsi Ejg Hnor Miriam van den Broek lij t> SllQ rtn opj in alm ide. inig len rets orsj «1 'daj ma OUi traö ere: o SU om Ifdd ïtto: oeis ZOUTELANDE - De VVD- fractie in de gemeente Veere is je gevaarlijke verkeerssituatie aan de Westkapelseweg in Zou telande meer dan zat. B en W moeten niet langer afwachten tot het faillissement van het aangrenzende vakantiepark is afgewikkeld. Het gemeentebe stuur moet nu maar eens actie ondernemen, stelt de VVD. woii VLISSINGEN - Wandelsport- ing; vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt op 6 septem ber de 38e editie van de De Ruy termars. Deelnemers kunnen kiezen uit een traject van vijf, tien, vijf- ien, vijfentwintig en veertig ki- nmeter. De vertrektijd voor de twee ngste tochten ligt tussen 9.00 a 10.00 uur. iVandelaars voor de overige af standen kunnen tussen 10.00 en 13.30 uur vertrekken. De start- ilaats is het welzijnscentrum an de Adriaen Coortelaan 1 in Vlissingen. BIC ker IIGGEKERKE - De Bigge- terkse speeltuin 't Weitje viert lataj oterdag 6 september feestelijk ara# rijn veertigjarige bestaan. Zo beeft de speeltuin enkele nieu- we toestellen die vanaf die dag kunnen worden gebruikt. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée e CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES en« Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl -irg- ai h enJ ang zest r zij ut- iaat INTERNET Laitsf www.pzc.nl chtt E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: a.; 0800-02 3 1 231 P °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; inofl 'aterdagstot 12.00 uur .30' - ma? gen uit te voeren zonder dat er zicht is op de eindsituatie. Nu aanpassingen uitvoeren die wellicht op een later tijdstip weer verwijderd moeten wor den, vinden wij in financiële zin onverantwoord. Inmiddels is het drieënhalf jaar geleden dat het vakantiepark failliet werd verklaard. Sinds dien probeert de curator tot een oplossing te komen voor alle be trokkenen. Omdat de partijen, onder wie de eigenaren van de vakantiewoningen, de onderne mersvereniging en de gemeente volstrekt andere belangen heb ben, is het moeilijk de zaak af te wikkelen. „Wij hebben lang begrip gehad voor het feit dat het faillisse ment van het Kustlicht II onder de curator is en dat dit het han delen van de gemeente zeer be perkt", zegt de WD-fractie in een brief aan B en W. „Maar nog langer afwachten, is met het oog op de verkeersveiligheid onac ceptabel." De liberalen vrezen bovendien dat het geld dat de provincie ge reserveerd heeft voor de aanleg van de rotonde op de Westka pelseweg, uit het provinciaal in vesteringsplan verdwijnt. „Het zal u niet ontgaan zijn", schrijft de WD aan het college „dat de provincie Zeeland bezig is met het maken van een Meerjarig In vesteringsprogramma Zeeland 2004-2007. Door de nu al jaren lange status-quo rond Kustlicht II dreigt het budget voor de noodzakelijke rotonde uit dit investeringsplan te verdwijnen. Realisatie van de rotonde wordt daardoor haast onmogelijk.De fractie vindt dat de afwachten de houding van het college lang genoeg geduurd heeft. Het ge meentebestuur moet nu maar eens alles in het werk zetten om het faillissement van het vakan tiepark voor de rechter te bren gen en om er voor te zorgen dat de provinciale bijdrage voor de komst van de rotonde gegaran deerd blijft. De Westkapelseweg, de door- ij gaande weg tussen Zoutelande en Westkapelle, wordt met bijdname in de zomermaanden, in- iheli tensief gebruikt door automo bilisten. De verkeerssituatie net buiten Zoutelande is gevaarlijk du4 doordat de vakantieparken Kustlicht I en II en het sportveld direct aan de weg grenzen. Daardoor is er ook veel afslaand verkeer. il De dorpsraad Zoutelande ijvert nis al jaren voor een rotonde ter den hoogte van het sportveld, maar het college wil pas iets aan de doen als er zicht is op de toekomst van het failliete Kust licht II. In februari 2002 schre- rotiven B en W ter verduidelijking msii aan de dorpsraad: „Wij vinden reh het niet gewenst om aanpassin- dei ;e- rist die et)i ilkei Bond tien uur 's ochtends wor- jeea ien de nieuwe speeltoestellen jrou mthuld: een graafmachine, een tent lobbelpaard en een boter-kaas- s-eierenspel. De speeltoestel- en zijn aangekocht met subsi- ;ebo lievan het Fonds Samen buiten ge- pelen en de gemeente Veere. and tOchtends is er op het terrein t toe lande speeltuin een kinderrom- ïuri aelmarkt, 's middags staat de 3ala heatervoorstelling 'Mijn fiets is bas en boot' op het programma. Bij via! lecht weer is een loods in de Mi Dorpsstraat het toneel van de duo. eestelijkheden. ei» )e speeltuin van Biggekerke 194 |eniet regionale bekendheid, o-ai- Deglijbaan van het veldje is bij- 'oorbeeld al veertig jaar oud en has iaarmee waarschijnlijk de oud- ikaifte van Walcheren, looi ier.1 efai taai ken elofi hee vani aati in.D ïeffl bij? aine =nEi sud. ,aat ?vea nde: les» dvi DtM eni bel erla 2, ltvs Vrijwilligers leggen de laatste hand aan het clubhuis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG Vrijwilligers hebben drie maanden bijna dag en nacht ge werkt, maar vandaag moet het af zijn. Het nieuwe clubhuis van de Middel burgse Zaterdag Voetbal Club (MZVC) wordt vanmiddag officieel geopend. Dan heeft de jonge voetbalclub einde lijk een eigen onderkomen. Er is een wonder verricht op de Veerse Poort, vindt voorzitter Frans Dirven. „Iedereen zei ons dat het niet kon met vrijwilligers. Na een maand zouden we niemand meer zien." De club bewees dat het anders kon. „Het is onvoorstel baar, bijna iedereen heeft geholpen. De ouders van de F-jes, de dames, het vier de, derde, tweede en eerste elftal en veel donateurs. Er waren ook vrijwilligers die we hier echt moesten wegjagen." Het clubhuis is casco opgeleverd door een aannemer, de club deed de rest.We hebben een lening van 180.000 euro ge kregen van de gemeente", zegt Arjen Jeras, die de bouw heeft begeleid. „Dat houdt niet over. Maar op deze manier hebben we het binnen het budget kun nen realiseren." Wethouder A. de Vries, die een kijkje komt nemen, is onder de indruk van het resultaat. Zelfs het ontwerp is in eigen beheer ge maakt. Bestuurslid Lein Sturm is ar chitect. Hij heeft een flexibel gebouw ontworpen. „Een clubhuis is eigenlijk altijd te groot. Daarom heb ik er bewust een centrale hal in gemaakt. Als het druk is, bij toernooien bijvoorbeeld, wordt de hal bij de kantine getrokken." Het gebouw heeft een natuurlijk een bestuurskamer, maar ook een ruimte waar de elftallen hun instructies van de trainer krijgen. En het is op de groei ge bouwd. De jeugd, die nu nog een hoekje in de hal heeft, gaat straks naar de be stuurskamer. Het bestuur verhuist naar de zolder die nog moet worden ge bouwd. MZVC is drie jaar geleden op gericht als afsplitsing van MV&AV. „We werden direct daarna geconfronteerd met de verhuizing van de Nadorst naar hier", vertelt Jeras. Omdat de vereni ging op de Nadorst ook geen eigen club foto Lex de Meester huis had, weigerde de gemeente eerst om bij te dragen aan de bouw. In de tus sentijd moest de club het doen met een noodclubhuis. Dat kan binnenkort worden weggehaald. Voor het onderkomen is bewust geko zen voor een frisse, gezellige inrichting. Jeras „We hebben geprobeerd om het zo te maken dat mijn vrouw het ook leuk vindt om hier te komen", zegt Jeras. „Normaal is een voetbalkantine een ro kerige ruimte waar allemaal mannen bier zitten te drinken." Hij hoopt dat het de club lukt om na de opening een rookverbod in te stellen. Voorzitter Dirven loopt intussen druk rokend rond. „De spanning", zegt hij. Jeras: „Nu zien we het nog door de vingers." door Ron Magnée KOUDEKERKE - Huis der Boede, de blikvanger langs de weg van Vlissingen naar Kou- dekerke, wordt in oude luister hersteld. Gisteren staken de res taurateurs de koppen bij elkaar om de renovatie te bespreken. Haast is geboden. Eind volgend jaar móet de renovatie klaar zijn. Zachtjes sijpelt het regenwater langs de eeuwenoude hanenbal ken van Huis der Boede. Zwam men zijn heer en meester rond om de spanten van het dak. Tal van gaten in de bovenste etage maken van een rondgang een hachelijke onderneming. En een balk van het plafond is totaal verrot. Het hoeft geen betoog dat de hoognodige renovatie van Der Boede een flinke klus is. En toch moet het voor het eind van het volgend jaar gepiept zijn. Voor de renovatie van het monument is door het Rijk een zogeheten kanjersubsidie be schikbaar gesteld, een bedrag van een kleine 1,2 miljoen euro. Keiharde voorwaarde voor deze zak met geld is dat de renovatie voor het eind van 2004 helemaal afgerond is. Gisteren kwam een aantal res taurateurs van verschillende disciplines bijeen: architect M. Fritz, gespecialiseerd in restau ratie van oude gebouwen. Kleuronderzoeker B. Jonker die alles weet van oude verfsoorten en kleurgebruik. I. Breetveldt Boer die in mei van dit jaar pro moveerde op het werk van de ar chitect van Der Boede, J. van Baurscheit. En hoogleraar D. de Vries, verbonden aan de univer siteit Leiden en aan de De architecten nemen de toestand van Der Boede op. Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Samen met directie voorzitter M. Drost van de Stichting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) besprak dit viertal de restauratie van Huis der Boede. Het gebouw kent een roemruch te historie. Jacob van der Man- dere, onder meer burgemeester van Vlissingen, liet het in 1729 door de Antwerpse bouwmees ter Jan Peter van Baurscheit maken. In die tijd was de jonge Vlaamse architect geen onbe kende jongen op Walcheren. Baurscheit bouwde een aantal buitenplaatsen op Walcheren, weet I. Breetveldt Boer die op het werk van de Vlaamse archi tect promoveerde. Het inmiddels afgebroken Van Dishoeckhuis in Vlissingen was bijvoorbeeld ook van de hand van Van Baurscheit. In Antwer pen zijn nog een aantal van zijn huizen te zien, weet Breetveldt Boer. Huis Der Boede is echter de laatste buitenplaats van Baurscheit op Walcheren. Re den te meer om het pand met zorg te restaureren. In de loop der jaren werd het ge bouw telkenmale aangepast. Er werd een scheidingswandje in het gebouw getimmerd of een rücksichtslos een lift in het ge bouw gemonteerd. Elke nieuwe gebruiker wilde zijn stempel op het gebouw drukken. „Met dit gebouw is heel rigou reus omgesprongen, vooral in de twintigste eeuw", weet D. de Vries van de Rijksdienst voor de foto Lex de Meester Monumentenzorg. Na de Twee de Wereldoorlog ging het pand over in handen van Stichting Verpleeg en Rusthuizen Wal cheren. Deze organisatie paste het pand grondig aan. De Vries laat zien hoe een deel van het plafond in een statige kamer compleet is weggehaald. Even verderop was er kennelijk geen plaats voor een monumentale schouw in een verpleegkamer, waarna ook deze maar is wegge haald. Inmiddels is het asbest op de topverdieping helemaal verwij derd. „Het is gebouw is hele maal uitgepeld, zoals dat heet", vertelt SVRZ-directievoorzit- ter M. Drost. „Dat betekent dat precies zichtbaar is wat er alle maal gedaan moet worden." En dat is nogal wat. Allereerst is er een aantal man kementen waar direct wat aan gedaan moet worden. Het dak wordt bijvoorbeeld gestut door een betonnen pilaar, zo laat ar chitect M. Fritz zien. Maar deze paal staat vervolgens volledig op een houten vloer. „De balk waarop hij rust, is zo'n zes meter lang. We hebben het nagemeten en de balk is al tussen de twaalf en de vijftien centimeter door gezakt." Hoe het gebouw het 274 jaar heeft volgehouden, is dan lastig te verklaren. Archi tect Fritz lachend: „Het gebouw heeft een sterk geloof, zeggen we dan." Een speciaal onderdeel vormt het gebruik van kleuren. Hier voor is kleurenonderzoeker B. Jonker ingehuurd. Hij heeft op enkele plekken de verflagen van de deurposten afgeschraapt. Het resultaat: twaalf verschil lende verflagen die over elkaar zijn geschilderd in de loop der jaren. Niet alleen is het belang rijk om de juiste verflaag te kie zen, maar ook de juiste verf soort. In de oude olieverven waren de kwaststrepen nog te zien, een detail dat ook in Huis Der Boede zal terugkeren. Als de restauratie voltooid is, wordt Der Boede verkocht. De bewoners van de verpleeghui zen de Poort en de Vliedberg op het terrein van Der Boede ver huizen naar kleinschalige op vang elders op Walcheren. Het is de bedoeling zo rond 2006 de laatste bewoners naar klein schalige opvang verhuizen. In ieder geval komen er dan op het terrein negentien a twintig ka vels en twee urban villa's. Maar bovenal blijft het Huis der Boe de het statige middelpunt van het gebied. TERNEUZEN - Officier van justitie L. Boogert sprak gisteren vol afschuw over het geweld, waarvooreen 38-jarige Terneu- zenaar zich gisteren voor de rechter moest verantwoorden. Voor het mishandelen van zijn ex en een poging tot zware mis handeling van een kennis van die vrouw, kreeg de man 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. „U vergalt het leven van uw ex en jullie zoon. Het moet klaar zijn met de intimidatie, geweld en belaging van haar", zei de officier. Afgelopen juni was de man ongevraagd bij zijn ex binnenge gaan om televisie te kijken. De vrouw vroeg hem de woning te verlaten, maar hij weigerde. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de vrouw haar knie brak. Ze liep hierdoor een nieuwe baan mis. Ook bleek de man er alles aan te doen om haar in een kwaad daglicht te stellen. Bij haar woning had hij een bord met opschrift Porno Lichtland geplaatst en bij winkels schil derde hij haar af als dievegge. Een kennis van het slachtoffer dat verhaal probeerde te halen bij de verdachte, werd zwaar toegetakeld. GOES - Twee 17-jarige jongens uit Kapelle zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor één mishandeld in de Pijntorenstraat in Goes. Ze werden zonder enige aanlei ding door een groepje jongeren belaagd en met een hard voor werp op het hoofd geslagen. De verwondingen liepen uiteen van een gat in het achterhoofd tot kneuzingen in het gezicht. RENESSE - Op de Oude Moolweg in Renesse is gisteren rond drie uur in de ochtend een 29-jarige automobilist van Schou- wen-Duiveland aangehouden omdat hij te diep in het glaasje gekeken had. Hij kreeg hiervoor een rijverbod van drie uur en een dagvaarding mee naar huis. BRUINISSE - Inbrekers hebben deze week opnieuw toege slagen in een vakantiewoning in Bruinisse. De 46-jarige huurder uit's Hertogenbosch merkte donderdagmiddag bij thuiskomst dat de woning was opgebroken. De dieven zijn vertrokken met een video- en fotocamera, een gameboy met enkele spellen en een leesbri 1. De bestolen eigenaar is voor on geveer 2000 euro gedupeerd. ZIERIKZEE - Uit de etalage van een winkel aan de Mol in Zierikzee is donderdagmiddag een fotocamera gestolen. Het toestel is enkele honderden euro's waard. Uit een winkel aan de Verrenieuwstraat werd 's avonds drank gestolen. OVERSLAG - De politie heeft donderdag een man en een vrouw aangehouden op verdenking van oplichting. Het duo had begin dit jaar aangifte gedaan van inbraak in hun woning in Overslag. Die inbraak blijkt nu in scene te zijn gezet. De aanhouding betreft een 29-jarige vrouw en een 32-jarige man, beiden uit de gemeente Terneuzen. Op grond van de in braak had de verzekering een schadebedrag van enkele dui zenden euro's uitgekeerd. Volgens de aangifte zou er bij de braak een aantal huishoudelijke spullen zijn verdwenen. De familie Wijnen en Hoeyniakers ontvangt de prijs uit handen van A. de Klerk, voorzitter van de werkgroep Jaar van de Boerderij. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - „Het gaat niet goed met de boerderij, het erf en het landschap in Zee land. We zijn hard op weg een rampgebied te worden. We wil len daar graag wat aan doen." Dat vindt A. de Klerk, voorzit ter van de Zeeuwse Werkgroep Jaar van de boerderij. Het erf van boerderij de Blauwe Hoeve aan de Braamdijk te Re tranchement van de familie Wijnen en Hoeymakers werd verkozen tot het mooiste van Zeeland in de categorie moder ne bedrijven. De erftrofee 2003 werd gisteren op de Blauwe Hoeve door De Klerk uitgereikt. Volgens de jury is op het moderne bedrijf respect getoond voor het verle den. Waardering was er voor de wijze waarop een nieuwe lig- boxenstal refereert aan de Zeeuwse boerderijen met een zwarte schuur met rood dak. Het nieuwe woonhuis is van goede architectuur. Van de oude woning zijn stukjes metselwerk als een soort eerbetoon aan het verleden gespaard gebleven. In de categorie historische be drijven, van voor 1950, werden twee prijzen uitgereikt. De eer ste prijs ging naar de boerderij van de familie Buisse uit Draai brug. De gebouwen vormen vol gens de jury een eenheid en passen zeer goed bij de land schappelijke omgeving. De tweede prijs ging naar woon boerderij Heerlijkheid de Bat terij van de familie Gadellaa aan de Sasdijk te Westdorpe. Deze boerderij is volgens de jury een aanrader voor mensen die een boerderij gaan herbestem- men tot woonboerderij. De familie Steutel van Luchten- burganno 1801 uit Kamperland en de familie De Feijter uit Zaamslag kregen een stimule- ringsprijs voor de verfraaiing van de omgeving van de boerde rij. De prijzen werden voor de derde keer uitgereikt door de Stichting Landschapsbeheer in samenwerking met de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani satie en de Boerderijenstich ting. Naast een geldprijs ter verfraaiing van het erf kregen de winnaars een gevelschildje met de tekst winnaar van de erf trofee 2003, provincie Zeeland. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 IRUBIO KWARTET PATRICK RIQU^LE The Juliet Letters van Elv,SCO I - .-"t 2tu3Q 9ra"j tm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13