11 Wisseling van de wacht op campings t Diekje is er weer bovenop Beschermengel voor schepen Directeur Leerling van Mosselkantoor thuis wegens conflict Nazomer zingen I WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Waarom Consortium rekent op toeloop bedrijven als bouw van eerste winkels begint Werk aan wegdek Sloebrug zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 30 augustus 2003 vanaf de dijk Moord September-Saunamaand O AutoTrack.nl Sfl0 zc j ortiere wacht op eerste contract rNadia Berkelder DDELBURG - Het consorti- Mortiere heeft nog geen ontracten op zak voor ielgebied 'Wonen en Zo' iter de Torenweg in Middel- De projectontwikkelaars, leijmans IBC Vastgoedontwik- gen en Amstelland Ont- eling, zijn nog in onder indeling met de bouwmarkten enaar het terrein willen ver- izen. jortwee Middelburgse bouw- jrkten is inmiddels een bouw- ning aangevraagd. Het is ^bedoeling dat de twee win- ls,Praxis en Karwei, eind vol- jidjaar open gaan. Toch is er geen contract getekend, jat ligt niet zo zwart-wit", JE. Prince van het consorti- „Wanneer partijen aange- i dat ze met elkaar verder n, moet er nog onderhandeld den over het huurcontract, jat traject loopt nog. De laatste tjes worden op de i gezet." Ie eerste zaak in het winkelge- l'Huis en Zo' had eigenlijk li ruim een jaar geleden open leten gaan. Dat mislukte, on- meer omdat de Franse |iwmarkt LeRoy Merlin na onderhandelen afhaakte, jjgens Prince was dat te wijten nontwikkelingen op de Euro- doe-het-zelf-markt. index/KBB, de eigenaar van xis, heeft een grote Europese keten overgenomen. Het :ern heeft de Zuid-Europese fstigingen vervolgens aan Le- 1 Merlin overgedaan en de jjgische vestigingen van het lanse bedrijf zelf overgeno- fcn. „En dan is Middelburg laar peanuts." Jet consortium heeft zijn ambi- Jsmoeten bijstellen. „We gaan t terrein in een ander tempo lbouwen", zegt Prince. Toch [hij positief gestemd. „Door- (twe nu echt gaan beginnen, nen we andere bedrijven sschien over een drempel helpen. Er komt straks min het terrein." Voor twee andere bedrijfsge bouwen liggen de tekeningen klaar, vertelt hij. „Op het mo ment dat daar voldoende kandi daten voor zijn, kunnen we vrij snel met de bouw beginnen." Het consortium praat niet al leen met bedrijven die al in Mid delburg gevestigd zijn. Er zijn volgens Prince ook gesprekken met nieuwe bedrijven gaande. Trendhopper, één van de kandi daten voor het bedrijventerrein, is er nog niet uit met het consor tium. „Het is frustrerend", zegt eigenaar R. Jakobsen. „We zijn al drie, vier jaar bezig. Volgens mij ligt alles nog hartstikke stil." Hij wil graag verhuizen naar het bedrijventerrein, maar niet als eerste. Wat de oorzaak is van de lauwe belangstelling, weet hij niet. „Het zou kunnen dat het te lang geduurd heeft, of dat de huur te hoog is. De econo mie werkt ook niet mee." Vol gens Jakobsen is het momentum voor het bedrijventerrein voor bij. „In het begin was iedereen enthousiast, maar zo langza merhand gaat dat eraf." Wethouder H. Kool zegt zich geen zorgente maken: „Dat het wat langer duurt, heeft te ma ken met de economische toe stand. Bedrijven willen niet meer zo snel investeren. Op zich is dat niet zo erg. Als het terrein binnen de formule wordt ont wikkeld, is dat ons wat waard." Chistian Lange neemt maatregelen om droog te blijven. foto Lex de Meester door Gerard Montsma DISHOEK - Voor veel kampeerders zit de vakantie er op. Op camping Dishoek maakt de slagboom bij de uitrit een laat ste buiging. Dan is het echt voorbij. „Nog één keer naar de zee kijken", gilt een meisje haar ouders toe, terwijl ze het ach terportier openzwaait. Zonder een ant woord af te wachten, beklimt zij het duinpad. „Hier komen", beveelt haar va der door het raam van de auto. „Ik wil weg zijn voordat het weer regent." Het regenachtige weer is voor veel ver trekkende vakantiegangers een schrale troost, al lijkt dat niet op te wegen tegen de nadelen. T. Komejan uit Babyloniënbroek bij Waalwijk kon het zeil van de vouwwagen voor het vertrek niet meer laten drogen. „Véél te nat natuurlijk. Die moet thuis weer uitgeklapt worden." Terwijl zijn vrouw kijkt of het touw over de fietsen goed strak staat, trekt hij het wagentje voorzichtig in de richting van de trek haak. „Ja, we moeten maandag weer be ginnen. Misschien is een weekje achteraf toch wat kort. Maar goed, één slechte dag op een hele week strandweer is niet slecht." Hoewel alle scholen maandag weer be ginnen en het hoogseizoen is afgelopen, is het bij de slagbomen van de camping een drukte van belang. Een brede kara vaan kampeerders, voornamelijk men sen zonder kinderen, staat klaar om de opengevallen plaatsen op de camping in te nemen. G. Walter uit Keulen wacht bij zijn goednieuwe caravan op zijn vrouw. Die regelt de kaartjes bij de receptie.,We zijn al op vakantie geweest in Spanje en in eigen land. We sluiten traditiegetrouw af met vier of acht dagen Nederland. Dat miezerige weer maakt ons niets uit. Des noods gaan we even naar Middelburg of pakken we een boek. En kijk nou zelf, het is nu toch even droog?" De sombere weersvoorspellingen kun nen de vakantiepret van Christian Lange uit Bochum niet drukken: „De hoofd zaak is om even van huis weg te zijn en de zeelucht te snuiven." lorRené van Stee laar het vroeger allemaal gebeurde in Terneuzen? In Noordstraat natuurlijk, jongens en meiden fla- erden en uiteindelijk aan el- t bleven plakken. Maar het s vooral te doen op 't Diekje, jDijkstraat. in de jaren zestig verdienden zo'n vijftig neringdoenden boterham. Het was destijds winkelstraat van Terneuzen. [ers, bakkers, kruideniers, tenboer Lippens, een fiet- iak, Polderman met zijn ^machines en vooral ook veel és, zoals Oostende en Wilhel- oaen later... Kop en Kont en éz Gerard. Nu biedt de straat trieste aanblik. Er rest nog dits een Chinees restaurant, aar die tijd verlangen de fste oudere bewoners nog al- iterug. Die gezelligheid. le ssen kende iedereen. De men sen hadden toen nog tijd voor elkaar. Die sociale contacten mis je nu", zeggen Yvonne en Herman de Boevere. Nog steeds wonen ze in het huis op nummer 81 waar tot 1995 hun levens middelen- en zuivelhandel was gevestigd. Een knusse winkel, de laatste buurtwinkel in de binnenstad. Bijna niets herinnert meer aan de tijden van weleer. De oude, kromgetrokken huisjes zijn gro tendeels verdwenen. Aan de noordkant domineert de achter gevel van het Scheldetheater, waarvan de bewoners de bouw met argusogen volgden. Er te genover, ter hoogte van de Korte Dijkstraat, strekt zich al jaren een desolate vlakte uit. Het Le ger des Heils wil er een nieuw onderkomen bouwen; het wachten is op de vergunningen. De geschiedenis van de Dijk straat gaat terug tot 1844In die jaren werd de oude vaart of gracht daar grotendeels ge dempt. De grond daarvoor kwam van het Dijkje, dat werd afgegraven. Op die manier ver dween een restant van de stads wal uit 1583-1584, zoals later alle andere bewailing om de stad ook werd geslecht. Na de afvlakking van de wal werden de Nieuwstraat en de huidige Lange Kerkstraat aangelegd en uiteindelijk ook de Dijkstraat, die het oude traject van het Dijkje volgde, vanaf de Noord- De Dijkstraat in Terneuzen. kant tot achter de Pelmolen. De cennialang bruiste de Dijk straat van de bedrijvigheid. In de cafés hieven zeelui en schip pers het glas, klonken vrolijke orgelklanken en wierpen de plaatselijke meiden een schalk se blik naar al die stoere bonken. De sluizen waren nog traag, tijd voor vertier was er volop. Het was de bloeitijd van 't Diekje. Daar kwam abrupt een einde aan na de kanaalwerken en de aanleg van de nieuwe sluizen in de jaren zestig. Niet lang daarna sloeg de verpaupering toe. Ach- foto Camile Schelstraete ter de ramen lonkten de hoeren, daarna overheersten de drugs. Een tijd van dagelijkse wild west-taferelen. Yvonne de Boevere: „Maar de klad kwam er pas echt in toen de gemeente besloot de binnenstad aan te pakken. Alles moest an- Een ventiel van een sperballon op een sokkel herinnert aan de activiteiten van de RAF in ons land gedurende de oorlog. foto Camile Schelstraete door René van Stee Veel mensen weten waar schijnlijk niet dat Terneu zen een monument ter herinne ring aan de Royal Air Force (RAF) bezit. Het gedenkteken bestaat echter al sinds novem ber 1979 en staat een beetje ver loren op het grasperkje tussen de parkeerplaats op de Schel- dekade en de rijbaan van de Scheldeboulevard. Het monument had eerst een an dere stek. Bij de onthulling door de toenmalige Engelse lucht machtattaché in Nederland R.F. Mudge stond het vlakbij het stadhuis. Vanwege de bouw van het nieuwe stadskantoor naast het oude stadhuis, werd het monument op verzoek van de Heemkundige Vereniging Terneuzen in oktober 1995 door de gemeente in veiligheid ge steld. Het gedenkteken stond langs een gevaarlijke rand van de bouwput. Een duwtje van een van de grote graafmachines zou voldoende zijn geweest om het monument in de bouwput te la ten vallen en onherstelbaar te beschadigen. In mei 1999 werd het gedenk teken op de huidige locatie neergezet. Tot die tijd lag het opgeslagen in de gemeentelijke remise. Het monument toont een sokkel -waaraan een zit bank is bevestigd- met hierop een ventiel van een sperballon, waarmee in de tweede wereld oorlog werd voorkomen dat vij andelijke vliegtuigen bij de schepen konden komen. De RAF gebruikte de ballonnen als verdediging van de scheepvaart op de Westerschelde. Op de marmeren plaquette in de sokkel staat 'Per adua ad astra' te lezen, Latijn voor: langs moeilijke wegen opstijgen naar het hoogst bereikbare. Daaron der is de naam aangebracht van het 965e RAF-squadron dat tus sen november '44 en mei '45 in Terneuzen verbleef. Het squa dron was verantwoordelijk voor het gereedmaken van de ballon nen die aan boord van voor an ker liggende trawlerschepen werden opgelaten. De soldaten waren onderge bracht in het gebouw van de Provinciale Stoombootdiensten aan de Scheldekade. Het pand werd in juni 1972 gesloopt in verband met het ophogen van de zeedijk. Toen kwam ook de pla quette weer boven water. De toenmalige dienst Openbare Werken bewaarde de plaquette, totdat werd besloten hem te ge bruiken voor het monument. ders. De oude huisjes moesten plaatsmaken voor nieuwe, de cafés moesten verdwijnen... Maar het karwei is nooit afge maakt. Steeds weer waren an dere dingen belangrijker en werd de aanpak van 't Diekje uitgesteld. Veel mensen trokken weg en zo kregen de prostitutie en de drugs vrij spel." Een on plezierige tijd, geeft Yvonne toe. Maar ook weer niet zo erg als de kranten vaak schreven. „Dat beeld klopte niet. Maar je moest je wel steeds verdedigen. Je schaamde je op den duur dat je moest vertellen dat je uit de Dijkstraat kwam." Een triest dieptepunt werd be reikt in 1987. In juni werd de 24- jarige Kaapverdiaanse prosti tuee Helena Merdonca ver moord. In december kwam in het zelfde pand op nummer 27 een bruut einde aan het leven van de raamprostituees Guarda Lupe Rosa Espinal (38) en Ro- sanna Hidalgo Manzuela (18) uit de Dominicaanse Republiek. De moorden zijn nooit opgelost, al gonsde het in de stad van de geruchten. De prostitutie ver dween daarna na snel, bijna let terlijk uitgemoord. Ook de drugsoverlast werd - jaren later - teruggedrongen. De politie trad op met harde hand, verjoeg de runners, deed invallen in tientallen drugspanden, verze gelde ze en liet ze slopen. Ter neuzen rekende rigoureus af met het fatale imago van 'drugs- stad'. De duizenden Franse en Belgi sche drugstoeristen en de be daagde lokale gebruikers kopen nu hun waar in de 'supermarkt' om de hoek, in koffieshop Checkpoint of bij kleine broer Miami. Op 't Diekje is de rust weldadig weergekeerd; daar overheerst nu enkel nog de stil te. Yvonne en Herman de Boeve re zijn er altijd blijven wonen en hebben daar geen spijt van. door Mieke van der Jaqt YERSEKE - De directeur van het Mosselkantoor in Yerseke, A. Leerling, zit voorlopig thuis. Hij heeft de opdracht gekregen zich te beraden over de invul ling van zijn taak als directeur. Dat heeft directeur G. van Bals- foort, van het Productschap Vis, meegedeeld. De maatregel komt als een ant woord op een verschil van op vatting tussen de mosselvissers en mosselhandelaren enerzijds en Leerling zelf aan de andere kant over de uitvoering van diens taak op het Mosselkan toor. De controverse heeft in middels tot een onwerkbare si tuatie geleid. VLISSINGEN - Het verkeer op de Sloebrug in Vlissingen en het scheepvaartverkeer op het Ka naal door Walcheren moeten in de week van 8 tot en met 13 sep tember rekening houden met omleidingen en stremmingen. Het wegdek van de Sloebrug wordt die week, zowel overdag als 's nachts, vernieuwd. Om beurten wordt er een rijrichting afgesloten. Als eerste gaat maandag 8 september om acht uur 's ochtends de rijrichting vanuit Vlissingen dicht. Het verkeer wordt omgeleid via de Keersluisbrug. Het verkeer in de andere richting krijgt op dat moment te maken met een weg versmalling. Wanneer de andere kant van de weg wordt afgesloten, kan de provincie niet precies zeggen. Het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren is die week gestremd door de werk zaamheden aan de Sloebrug. Maar in die week wordt er ook gewerkt aan de fundering voor een bedieningsgebouw bij de Stationsburg in Middelburg. Verder worden de kolk, de deu ren en het bewegingsmechaniek van de kleine sluis in Veere geïn specteerd. De stremming gaat maandag om 8.00 uur in en duurt tot zaterdag 17.00 uur. Voorzitter A. Verbree van de Producenten Organisatie Mos selen zwij gt in alle talen over het conflict. Hij wijst naar het Pro ductschap Vis, de werkgever van Leerling, die immers een beslissing heeft genomen. Ver bree ontkent echter niet dat die beslissing voortvloeit uit de wrijving die tussen zijn club en de directeur is ontstaan. Leer ling is in feite baas van de enige mosselveiling in heel Neder land. Vissers en handelaren hebben voortdurend met de mosselveiling te maken en zijn er voor hun zaken op aangewe zen. Een conflict heeft directe invloed op de dagelijkse gang van zaken. Die was dus onwerkbaar ge worden. Leerling, die sinds 2000 directeur is van het Mosselkan toor, was vanaf vorig najaar een halfjaar ziek thuis. Bij de aan vang van het seizoen is hij weer begonnen. Gedurende zijn af wezigheid is hij vervangen door L. Lucas, die voor de komst van Leerling jarenlang het Mossel kantoor bestierde. Volgens Van Balsfoort hoeft de al lang ge pensioneerde Lucas het nu ont stane gat niet op te vullen. „We gaan dat vanuit het Product schap in Rijswijk zelf doen. Ik ben eindverantwoorlijk en H. van der Bent zal mij terzijde staan. Leerling zal er zich thuis over beraden of de opvattingen van de besturen en die van hem zelf in overeenstemming kun nen worden gebracht. Wat de conclusie zal zijn weet ik niet. Dat wachten we af." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 I meezmgprog'amma ^Het Westkappels Dameskoor Vocaal Ensemble Sint-Laurensl Koor Aller Tijden - 15UQ0/ 9'^= Advertentie N A J Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Meer weten? Vraag de speciale kuur- folder aan, boordevol heerlijke beautydagen of -behandelingen .PAREL, Babelweg 2, Domburg Fax:0118-583668 E-mail: kuur@hofdomburg. nl Internet: www. roompot, nl SVERWENNERIJ Laat uzelf eens heerlijk verwennen! Maak nu voordelig kennis met onze uitgebreide sauna en betaal deze maand slechts een kinder prijsje! Van 13,- voor slechts 6, i°l Bovendien profiteert u deze maand van maar liefst 10% korting op de 10- of 20-badenkaart en 5% korting op een jaarkaart! inclusief Welkomstdrankje met plakje cake Lichaamspakking Vibrosaun of Hydromassagebad Paraffine badje voor handen of voeten Gezonde lunch Onbeperkt toegang tot sauna, kuur- en bubbelbaden Gratis gebruik badjas en handdoekenset Gratis parkeerkaart de Parel Nu voor slechts 70,-p.p.! Nu supervoordelig bij deze beautydag bij te boeken: Massage van 21,5° voor €19,- Gezichtsbehandeling van 35,- voor 32,50 Boekingsperiode: 31/08/2003 t/m 29/02/2004. Simon van drie vraagt zijn ouders de oren van het hoofd. Alles wil hij weten: waarom gras groen is en waarom hij in Middelburg woont. Zijn pasverworven kennis deelt hij graag. Met opa en oma bijvoorbeeld, want die luisteren altijd. Dus meldde hij: „Wij wonen in Zeeland. Want wij hebben heel veel zee!" „En weet je ook waar opa woont dan? Opa woont in Brabant." „Waarom?", was de gebrui kelijke reactie. Omdat het zo heet", ant woordde opa, niet geheel naar tevredenheid. Maar daar verzon Simon zelf wel wat op. „Oh ja, natuurlijk, want jul lie hebben heel veel bramen. Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl V t De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11