Noord-Korea bereid om verder te praten EU eist productnamen terug Banktegoeden bevroren van aan beweging verbonden welzijnsorganisaties Keniaan leidt Wereldraad van Kerken Farmacie legt zich neer bij medicijnenakkoord WTO Italiaanse jongen lift naar vakantieliefde in Zweden n E WÊL, Q33 Doden door instorten brug in India vrijdag 29 augustus 2003 Weduwen Miljoen Israëli's lijden honger Staakt-het-vuren Onteigeningen in Zimbabwe hervat Hongersnood Regisseuse (15) mag eigen film niet bekijken Doodstraf voor moorden in school Vleermuizen kraken flat inTsjechië Iraakse ouders noemen kind Bush Flitspalen remmen Belgen af Jessica Lynch ontslagen uit leger Teleurgesteld Verwarring r DOEN DOOR TE LEREN Palestij nen pakken Harnas aan van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Om het vredes proces in het Midden-Oosten te redden, proberen de Palestijnse machthebbers de greep op de militante beweging Harnas en andere extremisten te verster ken. De Palestijnse minister van Informatie, Amr, kondigde gis teren nieuwe maatregelen aan legen radicale groeperingen. Amr bevestigde dat de autori teiten de banktegoeden lieten bevriezen van welzijnsorgani saties die verbonden zijn aan de islamitische verzetsbeweging Harnas. Honderden behoeftigen demonstreerden in Gaza-Stad tegen de stap van de Palestijnse leiding. Hamas-topman Al Rantissi reageerde woedend: „Dit initiatief van de Palestijn se Autoriteit is genomen onder druk van de Amerikanen en de zionisten." Volgens Harnas, dat zich verzet tegen de Israëlische bezetting van Palestijns gebied, helpen de welzijnsorganisaties allerlei be- JERUZALEM - Bijna een mil joen Israëli's lijden honger. Dat blijkt uit een rapport van het Is raëlische ministerie van Volks gezondheid dat gisteren open baar is geworden. Volgens het rapport heeft 22 procent van de bevolking 'reële problemen om zich te voeden'. Zeker 600.000 mensen hebben ernstige honger, blijkt uit het onderzoek. Daardoor ontstaat iij 46 procent van de mensen met honger bloedarmoede, een verhoogd cholesterolgehalte en verhoogde bloeddruk. merendeel van de mensen dat niet genoeg te eten krijgt is joods (630.000). Onder de nieu we immigranten lijden 200.000 mensen honger. Ook 170.000 Is raëlische Arabieren hebben voedselgebrek. AFP hoeftige Palestijnen. Uit een op dracht van de autoriteiten aan banken op de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook blijkt dat het gaat om organisa ties die weduwen en kinderen steunen van door Israëliërs ge dode of gevangengehouden Pa lestijnen. Palestijnse veiligheidsdiensten maakten in het noorden van de Gazastrook jacht op leden van de Harnas. De militanten had den drie raketten afgevuurd in de richting van Israël, aldus vei ligheidsfunctionarissen. De agenten schoten op de auto waarmee de activisten probeer den te ontkomen. Volgens Israëlische militaire bronnen raakte bij de raketbe schietingen niemand gewond. Voor de eerste keer was een Isra ëlische stad het doelwit. Israël reageerde door gisteravond met tanks en gepantserde bulldo zers de Gazastrook binnen te vallen. Bomen en struikgewas werden verwijderd, omdat de Palestijnen die de raket op de kuststad Ashkelon afvuurden zich in de begroeiing hadden verscholen. Eerder op de dag verwierp Ha mas een oproep van de Pales tijnse president Arafat om een eerder eenzijdig afgekondigd en onlangs opgezegd staakt-het- vuren jegens Israël te vernieu wen. Arafat deed het verzoek aan bewegingen als Harnas en de Islamitische Jihad, een groep die eind juni ook een bestand had uitgeroepen en daar later weer op terugkwam. Hamas is tegen vernieuwing 'omdat de Zionistische bezetting (Israël, red.) het bestand heeft getorpe deerd met moorden op vrouwen, kinderen en Palestijnse politie ke leiders", aldus Hamas-leider Al Rantissi. Harnas en de Islamitische Jihad verbraken hun bestanden nadat Israël een voorman van Harnas in Gaza-Stad had geliquideerd. Daarop blies een Palestijn zich vorige week op in een volle bus in Jeruzalem, waardoor 21 men sen de dood vonden. Beide groe peringen eisten de verantwoor delijkheid voor die aanslag op. De Palestijnse premier Abbas wil dat het parlement maandag bijeenkomt om zich uit te spre ken over zij n beleid om op te tre den tegen Harnas en Islamiti sche Jihad. Eerder had premier Abbas nog geaarzeld dergelijke groeperin gen aan te pakken, omdat hij vreesde voor een burgeroorlog. AFP/ANP Palestijnse jongeren gooien stenen naar een Israëlische tank tijdens rellen in Nabloes op de Westelijke Jordaanoever. i® laai aat- PEKING - Bij het internationa len le overleg over het omstreden Voord-Koreaanse kernpro gramma is nog geen enkel sig naal dat op een doorbraak wijst. Russische en Chinese functio- ta narissen maakten gisteren wel ita bekend dat alle partijen over eenkwamen opnieuw bij elkaar te komen. vanonze redactie buitenland Gezien het feit dat de partijen tijdens de onderhandelingen ui terst verdeeld zijn, moet een ge meenschappelijk besluit over ten nieuwe vergadering al als een succes worden beschouwd, aldus de Britse omroep BBC. De gesprekken deze week in de Chinese hoofdstad Peking zijn de eerste officiële discussies over de Noord-Koreaanse nu cleaire ambities sinds april. Het is de eerste keer dat aan de on derhandelingen zes landen meedoen, sinds de crisis over de plannen van de communistische regering in Pyongyang tien maanden geleden uitbrak. ..De partijen herhaalden dat het atoomvrij maken van het Kore aanse schiereiland het gemeen schappelijke doel van alle par- GENEVE - De Keniaanse me thodist Samuel Kobia wordt de meuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Het algemeen bestuur koos hem gis teren tot opvolger van de Duitse lutherse theoloog Konrad Rai- fw. Kobia neemt het roer op 1 januari over. Met Kobia staat voor het eerst in de 55-jarige geschiedenis een Afrikaan aan het hoofd van de Wereldraad, een verband van •Ml orthodoxe, anglicaanse en Protestantse kerken. Het be stuur verkoos Kobia boven de enige tegenkandidaat, de Noor se lutherse predikant Trond Bakkevig. Van de 134 aanwezi- 8e bestuursleden stemden 78 Vo°r Kobia en 52 voor Bakke- Vier leden onthielden zich van stemming. Samuel Kobia (1947), predikant de Methodistenkerk van Ke- D'a, is al jaren staflid van de We- •ïldraad in het hoofdkwartier Genève. ANP tijen is, en dat de nucleaire kwestie vreedzaam door diplo matie moet worden opgelost", luidde de verklaring van het of ficiële Chinese persbureau Nieuw China. Aan de gesprek ken, nemen diplomaten deel uit Noord-Korea, de Verenigde Staten, Japan, Zuid-Korea, China en Rusland. Tot grote woede van vooral de Washington werkt Pyongyang in het geheim aan kernwapens. Het stalinistische Noord-Korea zegt die nodig te hebben als 'af schrikwekkend middel' tegen een Amerikaanse aanval. Ame rikaanse onderhandelaars ver zekerden de Noord-Koreanen ervan dat Washington dat niet van plan is en ook niet uit is op de val van het regime van Kim Jong-il. RTR/ANP HARARE - Ongeveer vijftig blanke boeren zijn van hun land verdreven in een nieuwe golf van onteigeningen in Zimbab we. Dat meldde gisteren de door blanken gedomineerde boeren- vakbond CFU. Volgens CFU-woordvoerder D. Taylor-Freeme gaat het voorna melijk om boeren uit de provin cies Mashonaland en Manica- land. In sommige gevallen werden de landbouwers aange vallen door bendes. Taylor- Freeme noemde de onteigenin gen 'illegaal', maar hij zei dat de boeren zich er 'met legale mid delen' tegen zullen verzetten. Zimbabwe publiceerde twee weken geleden een nieuwe lijst van bezittingen die in beslag worden genomen in het kader van radicale landhervormin gen. Internationale hulporgani saties menen dat deze hervor mingen, die in 2000 begonnen, deels de oorzaak zijn van de grootste hongersnood die Zim babwe ooit heeft gekend. Ruim elf miljoen mensen kampen met voedselgebrek, omdat de land bouwproductie in drie jaar tijd ruimschoots is gehalveerd. Volgens de regering in Harare is tot dusver elf miljoen hectare landbouwgrond van eigenaar veranderd. Van de vierduizend blanke grootgrondbezitters die het land in 2000 bevolkten, zijn er naar schatting nog vierhon derd over. AFP AHMEDABAD - Door het instorten gisteren van een brug over de Daman Ganga in de deelstaat Gujarat in het westen van India zijn zeker 23 men sen omgekomen. Volgens de politie was het zeer druk op de brug toen de ramp zich voltrok. Een touringcar, een personenbusje en een aantal mo torrijders vielen in het water. Onder de slachtof fers zouden veel schoolkinderen zijn die op weg naar huis waren. Over de oorzaak van de ramp kon de politie niets zeggen. Twaalf mensen zijn volgens de autoriteiten uit het water gered. foto AP foto Abed Omar Qusini/RTR VENETIE - De vijftienjarige Iraanse regisseuse Hana Makh- malbaf heeft tijdens het filmfes tival van Venetië niet naar haar eigen film mogen kijken. Vol gens medewerkers van de bio scoop was ze te jong. Makhmalbaf, dochter van een beroemde filmfamilie uit Iran, mocht woensdagavond niet naar binnen bij de persvoorstel ling van haar debuutfilm Joy of Madness. Voor de officiële pre mière gisteren is een uitzonde ring gemaakt. De film van 73 minuten gaat over de pogingen van haar zus ter Samira om een film te produ ceren in de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Daar werd de film ook opgenomen. Woody Allen opende de zestig ste editie van het oudste filmfes tival ter wereld met de première van zijn nieuwste komische film Anything Else. Het festival duurt tot 6 september. Een speciale onderscheiding is weggelegd voor de Egyptische acteur Omar Shariff. Hij zal een Gouden Leeuw ontvangen voor zijn hele oeuvre. DPA door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Unie eist bij de onderhandelingen in de Wereldhandelsorganisatie (WTO) 41 namen van land bouwproducten terug. Het gaat om producten als port, beaujo- lais, sherry, rioja, ouzo, parma ham en feta. Volgens de EU zijn dat kwalitatief hoogstaande producten waarvan de naam verwijst naar een stad of regio. Misbruik van dit soort namen door producenten in andere we relddelen is volgens Euroom- missaris Fischler van Land bouw oneerlijk en schadelijk voor de Europese producenten. De 41 producten op de lijst wor den stuk voor stuk in één of meer landen buiten Europa nage maakt. In sommige gevallen hebben lokale producenten zelfs de naam van een product gedeponeerd als handelsmerk. Dat is bijvoorbeeld het geval met parmaham in Canada. Al leen in Canada geproduceerde ham mag daar onder die naam verkocht worden. „Het is niet acceptabel dat de EU haar par maham niet in Canada kan ver kopen omdat de naam daar gereserveerd is voor lokaal ge produceerde ham", aldus Fisch ler. Volgens de Oostenrijkse Euro commissaris is de lijst van 41 productnamen waarvoor de EU nu exclusiviteit claimt, geen poging tot protectionisme. Re gionale kwaliteitsproducten moeten een betere bescherming krijgen. Dat geldt volgens Fischler ook voor niet-Europese producten als darjeeling-thee uit India, antigua-koffie (Gua temala) en ceylon-thee (Sri OSAKA - Een Japanner die in een basisschool in het Japanse Ikeda een bloedbad aanrichtte, is gisteren veroordeeld tot de doodstraf. Mamora Takuma stak in juni 2001 met een groot mes lukraak 21 kinderen en twee leraren neer. Acht kinderen kwamen om het leven. De veroordeling is conform de straf die justitie had geëist. De 39-jarige Takuma wilde volgens de aanklagers zijn woede over de samenleving afreageren door zoveel mogelijk kinde ren te doden. De Japanner had al een lange geschiedenis in psychiatrische inrichtingen achter de rug. ANP PILZEN - Een Tsjechische vrouw is bij haar thuiskomst na een vakantie onaangenaam verrast door ongeveer vijfhon derd vleermuizen in haar flat in Pilzen. Toen ze haar voordeur opendeed, vloog een vleermuis langs haar hoofd, vertelde Ja- na Sestakova aan het Tsjechische persbureau Novinky. Volgens een medewerker van de ongediertebestrijding hingen de vleermuizen aan het plafond en in de gordijnen en zaten er ook achter schilderijen aan de muur. De grond lag bezaaid met poep. „Het zag er echt uit als een horrorfilm. De vrouw had tijdens haar vakantie van twee weken enkele ramen laten openstaan voor de ventilatie. Ze is inmiddels op zoek naar een andere woning. DPA BAGDAD - Uit dankbaarheid voor het verjagen van Saddam Hoessein en zijn clan hebben twee ouders in Bagdad hun pas geboren zoon George Bush genoemd. En als de kleine George Bush Abdul Kader Faris Abed El Hoessein, zoals zijn volledi ge naam luidt, een tweelingbroertje had gehad, dan zou die Tony Blair hebben geheten. Baby George Bush kwam zes weken geleden ter wereld, zeven pond zwaar. Nadia Jergis Mohammed, de 34-jarige moeder, vindt dat de Amerikaanse president wel een speciaal eerbe toon verdient. AP BRUSSEL - Meer snelheidscontroles en hogere boetes heb ben in België resultaat gehad. Volgens de politie is daardoor het aantal hardrijders gehalveerd, meldden Vlaamse media gisteren. De politiek besloot tot de hardere aanpak in 2001, na enkele weekeinden met veel verkeersdoden. Op dat moment was er in België één werkende flitspaal. Naar Nederlands voorbeeld voerde de politie het aantal con troles stevig op en dat hielp. Reed tot voor kort 3,5 procent van de gecontroleerde voertuigen te snelnu is dat nog 1,8 procent Volgens de politie daalde het aantal dodelijke ongevallen op snelwegen met eenvijfde. ANP WASHINGTON - Jessica Lynch, de Amerikaanse militair die in Irak door commando's uit een ziekenhuis werd bevrijd, is eervol uit het Amerikaanse leger ontslagen. Door haar ver wondingen was ze niet langer geschikt voor actieve dienst. De twintigjarige Jessica Lynch werd de grootste held van de Amerikaanse oorlog in Irak. Zij raakte ernstig gewond toen haar onderhoudskonvooi in een hinderlaag liep. Op 1 april bevrijdden Amerikaanse commando's haar op zo genaamd spectaculaire wijze. Later werd vastgesteld dat de bevrijdingsactie grotendeels een show was. RTR van onze redactie buitenland GENEVE - De farmaceutische industrie heeft gisteren gelaten gereageerd op het voornemen van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) om ontwikkelings landen goedkopere productie en import van gepatenteerde me dicijnen toe te staan. De inter nationale branchevereniging Ifpma noemde het akkoord 'niet perfect, maar evenwichtig'. Volgens directeur H. Bale van Ifpma (International Federa tion of Pharmaceutical Manu facturers Associations) biedt het WTO-akkoord zekerheden voor farmacieconcerns die veel aan onderzoek en ontwikkeling doen. Toch moet goed worden gekeken hoe de rijkere ontwik kelingslanden ermee omgaan, zei hij De farmaceutische industrie vestigde de afgelopen maanden alle hoop op de Amerikaanse weerstand tegen het akkoord. Op voorspraak van de Amerika nen is nu afgesproken dat ont wikkelingslanden niet zomaar patentrechten mogen schenden, als zij goedkope medicijnen wil len produceren of importeren tegen ziekten als aids en tbc. Vooral de rijkere ontwikke lingslanden, zoals China, Mexi co en Turkije, moeten aantonen dat ze de generieke medicijnen ook daadwerkelijk nodig heb ben. De Indiase farmacie-industrie is teleurgesteld over de conces sies aan de Amerikanen. Indiase concerns hoopten juist te profi teren van een soepeler patentre gime binnen de WTO, omdat zij grote producenten zijn van ge nerieke medicijnen. Deze medi cijnen worden nu duurder dan nodig zou zijn, waarschuwde de Indian Pharmaceutical Allian ce. RTR Lanka). Binnen de EU bestaat een veel langere lijst van pro ductnamen die alleen gebruikt mogen worden door producen ten uit een bepaalde regio. Die lijst bevat meer dan zeshonderd verschillende producten met duidelijke geografische indica ties. De lijst zal binnenkort nog aan zienlijk uitgebreid worden, om dat ook de tien landen die in mei volgend jaar lid worden van de EU een waslijst aan regionale producten hebben die ze be schermd willen zien. Fischler heeft steun van Euro commissaris Lamy van Handel. „Geografische indicaties bie den de beste bescherming aan kwaliteitsproducten die op de markt worden gebracht vanwe ge hun oorsprong en reputatie. Ze belonen investeringen in kwaliteit van onze producen ten. Misbruik van dit soort na men door producenten in derde landen ondermijnt de reputatie van EU-producten en brengt de consument in verwarring. Dat moet nu maar eens afgelopen zijn", aldus Lamy. GPD van onze redactie buitenland STOCKHOLM - Een vijftienja rige Italiaanse jongen heeft uit een diep en vurig verlangen naar zijn vriendinnetje in Zwe den 2500 kilometer dwars door Europa gelift. De laatste zestig kilometer kreeg hij een lift aan geboden van de Zweedse poli tie. Nadat hij zijn geliefde had gezien, ging de jongen dezelfde dag nog terug naar Milaan, zo meldde gisteren de Zweedse ra dio. Het liefdesverhaal begon toen hij het zeventienj arige meisj e op een vakantie in Amerika leerde kennen. Toen de jongen terug in Milaan was, hield hij het niet meer uit van verlangen en hij vertrok. Zijn ouders wisten van niets en gaven hem op als ver mist. Zweedse agenten vonden de jongen in een wegrestaurant. Hij zag er verwaarloosd uit. De agenten wilden hem eigenlijk rechtstreeks terug naar huis sturen, maar ze streken met de hand over het hart. In de politie wagen belden ze de vader van het meisje op. De vader vond het goed dat de jongen langs kwam. De agenten brachten hem naar de grens van hun district. Daar werd hij overgedragen aan collega's die hem om vier uur 's morgens naar het huis van zijn geliefde in Stockholm brachten. Wat daar gebeurde blijft tussen de geliefden. DPA/AFP Advertentie Beroepsopleiding makelaar. Start: maandag 1 september a.s. Aanmelden kan nog! Tel. 0118-55B930 .ZEELAND Advertentie ne^ Vraag naar de voorwaarden. Veerseweg 104, Middelburg, tel. 0118-643558

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5