PZC Spooren wast handen in onschuld Arm Brazilië verspilt geld aan ruimtevaart Sjiiten zien soldaten als marionetten van de Amerikanen Meisje van Yde trekt massa bezoekers in Canada 29 augustus 1953 vrijdag 29 augustus 2003 Assen Gewurgd Extremisten Gevaar Zelfvertrouwen Schijntje Nederlanders in Irak zijn doelwit De aanslag die vorige week werd gepleegd op het VN hoofdkwartier in Bagdad heeft diepe wonden geslagen. Niet alleen hebben de ter roristen duidelijk gemaakt dat alle middelen zijn geoorloofd, tevens werd aangetoond dat voor de meerderheid van deze groeperingen internationale organisaties niet als onafhankelijke instituten wor den beschouwd. De aanslag toont ook aan dat de Nederlandse sol daten rekening moeten houden met een groeiende anti-westerse houding. Ook zij gelden als bezetters. door Cyril Widdershoven Mensen van de Verenigde Naties, het Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen hebben altijd met een aureool van on aantastbaarheid en veiligheid rond kunnen lopen in oorlogs gebieden. Zelfs de gruwelijkste dictators lieten deze internatio nale organisaties met rust. Met de bomaanslag op bet hoofd kwartier van de VN in Bagdad is daaraan een einde gekomen. Zelfs de VN gelden niet langer als onafhankelijk in de ogen van terroristen, fundamentalisten en Arabisch nationalisten. De VN zijn het paradepaardje van het Westen, de boodschap per van alle regels, waarden en normen waaraan regio's, zoals het Midden-Oosten, een gruwe lijke hekel hebben. Mensen rechten, positie van de vrouw, democratie en vrijheid zijn ideeën die het gehele maat schappelijke systeem en de reli gieuze basis op hun kop zetten. Dat is de reden voor de onver wachte anti-VN acties in Irak. Het gaat om hun positie als boodschapper van en voor het Westen. De aanslag op de VN staat ech ter niet op zichzelf. De laatste maanden zijn meer doden ge vallen onder Amerikanen, Brit ten en Denen dan gedurende de oorlog in Irak zelf. De voortdu rende guerrilla maakt deel uit van het dagelijkse leven in Irak. Aan de ene kant moet de voorlo pige Iraakse regering een maat schappij herbouwen waarvan het fundament (de Ba'athpartij) is weggevallen, aan de andere kant is er geen geld voor de noodzakelijke economische, fi nanciële en infrastructurele projecten. De olie, waar de tegenstanders van de oorlog altijd naar verwe De Canadese bevolking kan geen gentfeg krijgen van het Meisje van Yde; Het beroemdste veenlijk uit Nederland, momen teel samen met het Drentse schilderij De Turfboot van Vin cent van Gogh op tournee door Noord-Amerika, heeft tijdens een tentoonstelling in Ottawa nu al meer dan 300.000 bezoe kers getrokken. ftet Meisje van Yde maakt deel uit van de reizende expositie The Mysterious Bog People over het leven in Noord-Europese moerasgebieden en is momen teel te zien in het grootste en po pulairste museum van Canada, het Canadian Museum of Civili zation in Ottawa. Door de grote toeloop spreekt het museum inmiddels over 'een van de succesvolste tentoon stellingen van de afgelopen ja ren'. En het einde van de Cana dese belangstelling is nog niet in zicht. Volgende week verhuist het Meisje van Yde naar Glen- bow Museum in Calgary, een stad in de westelijke provincie Alberta. Volgend jaar is het veenlijk met andere Bog People (moerasbe woners) in het Drents Museum in Assen te zien. Het Meisje van Yde behoort met een aantal an dere veenlijken tot de vaste col lectie van het museum in de Drentse hoofdstad. De expositie kwam een aantal maanden geleden in het nieuws, nadat onbekenden in Canada offers hadden gebracht aan de tentoongestelde veenlijken. Volgens museummedewerkers ging het om bundeltjes gekleur de stof, gevuld met tabak en dichtgeknoopt met witte koord jes. Ze zouden zijn neergelegd door nazaten van de oorspron kelijke bevolking van Canada. Met de offers willen deze zoge heten 'First Nations'-indianen en Eskimo's - de goden gunstig stemmen. Naast het Meisje van Yde wor den in Ottawa ook moeraslijken uit andere landen getoond. Het Meisje van Yde werd in 1897 bij het gelijknamige Drentse dorp gevonden. Uit onderzoek bleek dat zij ongeveer tweedui- zend jaar geleden op zestienja rige leeftijd door wurging om het leven moet zijn gebracht. GPD zen als de bron van alle kwaad, is nog steeds niet beschikbaar. De produktie is zelfs niet vol doende om te voldoen aan de binnenlandse vraag. Dit brengt de voorlopige regering in het nauw. Licht, water, vervoer en voedsel zijn de fundamenten voor elke samenleving en die kan de regering niet waarbor gen. Een gevolg is de groeiende onte vredenheid onder de bevolking. Soennieten (grotendeels ex- Saddam aanhangers) zijn al maandenlang bezig om de we deropbouw van Irak te frustre ren. Experts denken dat de golf van aanslagen tegen militairen en gebouwen ook afkomstig is uit deze hoek. De laatste weken is echter ook sprake van gewa pend verzet vanuit de sjiitische groeperingen. Diverse religieu ze leiders hebben al opgeroepen tot gewapend verzet tegen de Amerikanen, Britten en de ei gen leiders die met de bezetters samenwerken. Dat de buurlanden van Irak hierbij een rol spelen is niet uit gesloten. Iran, Saoedi-Arabië en Syrië zijn zeer gebaat bij een gedestabiliseerd Irak. Bij inter ne conflicten en machtsstrijd zullen de partijen zeker steun verwerven van extremistische facties in Qom (Iran), Riyad of Damascus. Tevens is het over duidelijk dat grote groepen bui tenlandse terroristen en funda mentalisten naar Irak komen om hun strijd tegen het Kwaad (Israël/het Westen) uit te vech ten. Irak is voor velen het nieu we Afghanistan, de Russen zijn echter ingewisseld voor wester se soldaten. De positie van de Nederlandse soldaten staat nog niet onder druk. Toch zullen deze soldaten te maken krijgen met een groei end verzet tegen alles wat het Westen betreft. De sjiiten zijn zich aan het reorganiseren in di verse facties, waarvan velen de Nederlandse soldaten als Ame rikaanse pionnen zullen zien. Het gevaar van aanslagen is re- eel. De houding van de Neder landse regering lijkt discutabel. Weer wordt er te gemakkelijk van uit gegaan dat onze eenhe den niet in gevaar komen. Ne derlanders staan echter in het Midden-Oosten zeer bekend om hun pro-Israëlische houding, onze directe steun voor de Ame rikaanse politiek en zullen dan ook als mogelijke doelen wor den aangemerkt. Het feit dat de Nederlandse soldaten zich weer eens niet echt kunnen verdedi gen maakt het des te interessan ter voor mogelijke tegenstan ders. Mogelijke ondersteuning van Britse troepen, als er gevaar dreigt, moet nog maar worden afgewacht. De Britten hebben op dit moment de handen zelf al vol. De komende weken kan de situ atie alleen maar ernstiger wor den indien er geen verandering komt in de huidige sociaal-eco nomische omstandigheden. De VN, Frankrijk, Duitsland en de VS moeten eindelijk gaan sa menwerken. Het kinderlijke machtsspel tussen Bonn, Parijs en Washington kan niet anders dan resulteren in een politiek- militair moeras. De VN dreigen het slachtoffer te worden, niet van Iraakse terro risten maar van de grandeur van Parijs, de koppigheid van Bonn en de onmacht van Washington. Ondersteuning vanuit de Arabi sche wereld zit er voorlopig niet in. De betekenis van olie, en dan vooral de prijs daarvan, is een doorslaggevend element in de politiek van Saoedi's, Iraniërs en de Opec. Een instabiel Irak houdt de olieprijs hoog. Indien Irak kan gaan exporte ren op de oude schaal (3 miljoen vaten per dag) zal dit desastreus zijn voor de olieprijs. Voor veel Arabische regeringen is winst belangrijker dan mensenlevens. Het is aan de VN en het Westen om het einde van het regime van Saddam te maken tot het begin van een betere toekomst voor de Irakezen. Tot op heden heeft het echter al leen geleid tot verdere instabili teit en groei van terroristische en fundamentalistische tenden sen binnen de islam. De Neder landse soldaten moeten de ko mende maanden maar veel over hun schouders kijken. De vijand zal niet een uitzondering maken voor blonde kerels met blauwe ogen die met onze nationale driekleur terroristen willen ver drijven. GPD door Fleur Besters Graag, heel graag wil oud- PSV-directeur Fons Spoo ren zijn verhaal kwijt. Verdacht van ontucht met vijf jongens van dertien tot zeventien. Een dagvaarding voor zware mis handeling, het willens en we tens besmetten van anderen met het hiv-virus. Woensdag kwam hij in afwachting van het proces op 19 november voorwaardelijk vrij. Strijdbaar, gebrand op het bewijzen van de onschuld die hij claimt te bezitten, maar met een opmerkelijke naïviteit over zijn dubbelleven. - U bent jarenlang vaste bezoe ker geweest van het als homo ontmoetingsplaats bekend staande Anne Frankplantsoen. Midden in het Eindhovense cen trum. Waarom bent u nooit ge stopt? ,,Ik vind nog steeds dat ik geen strafbare feiten heb begaan. Maar ik ben geen heilige, moreel en sociaal gezien heb ik fouten gemaakt. Ik heb bij de eerste verhoren al direct verklaard dat ik de jongens nooit om een pas poort heb gevraagd. Ik viel niet op jongere jongens. Ik weet al leen inderdaad niet zeker of de jongens met wie ik contact had achttien waren." - Kende u andere bezoekers, die nu net als u verdacht zijn van ontucht? „Nee. Ik kwam en ik ging. Ik verliet mijn auto amper. De jon gens kwamen naar mij toe, dan reden we weg." - Wist iemand, bijvoorbeeld uw vrouw, dat u biseksueel bent en een dubbelleven leidde? „Nee. Niemand wist dit. Het was een schok voor mijn omge ving. Ik heb mijn vrouw alles op de dag van mijn aanhouding verteld. In deze drie maanden gevangenschap ben ik pas gaan beseffen wat ik heb gedaan. Ik realiseer me nu pas de gevolgen. Ik miste door mijn aanhouding de eerste communie van een van mijn kinderen en een belangrij ke tijdvoor PSV." - Maar er zijn geruchten ge weest, enkele jaren geleden. „Een zakelijk contact heeft mij eens bij zich geroepen. Dat was ongeveer twee jaar geleden. Die persoon zei dat mensen mij wil den chanteren. Ik ben kort daar na even wat minder vaak ge gaan. Maar later kwam ik er toch weer regelmatig. Ik kan niet omschrijven hoe dat komt." Spooren wordt voorgeleid voor de rechtbank in Den Bosch. Die stelde hem dinsdag voorwaardelijk in vrijheid. foto Robert Vos/AN P - Het Anne Frankplantsoen ligt midden in het Eindhovense cen trum. Heeft u echt nooit nage dacht over de kans op ontdek king? „Nee. Ik vraag me nu ook af waarom ik dat niet deed. Ik had het beter elders kunnen doen. Maar ik was te naïef, ik dacht: 'Ik doe niets verkeerd'Maar nu, na drieënhalve maand, kan ik mezelf voor mijn kop slaan. Ik denk: 'Hoe kunde toch zijn doorgegaan?" - Heeft u zich voor of na uw ar restatie bedreigd gevoeld? „Nee. Ik weet niet of mensen mij willen chanteren. In het huis van bewaring heb ik in het begin logischerwijs wel wat verwen singen naar mijn hoofd gekre gen, maar later was dat voorbij De omgang met bewaarders en gevangenen was toen positief. Ik heb geen voorkeursbehande ling gekregen, maar die verdien ik ook niet." - Hoe was uw verblijf in het huis van bewaring verder? „De eerste maand was heel zwaar. Toen had ik geen contact met mijn vrouw. Ja, toen werd me voor het eerst zo nadrukke lijk ingewreven dat ik ontzet tend stom ben geweest." - U heeft nu gezegd graag in the rapie te gaan, hulp te zoeken. Waarom hebt u dat niet eerder gedaan? „Ik weet het niet. Ik kan dat niet omschrijven. Na mijn aanhou ding zijn er twee psychiatrische rapporten over mij gemaakt. Daar ben ik blij mee. Nu is er bij wijze van spreken een heel boek over mijn dubbelleven, mijn seksleven. Als ik kijk naar wat ik allemaal heb in mijn leven - mijn gezin, mijn werk, mijn vrienden - dan komt de biseksu aliteit op de laatste plaats. Ik zou er direct al afscheid van wil len nemen. Het is geen versla ving, ik wil er een einde aan ma ken." - U heeft onlangs een nieuwe ad vocaat, de Amsterdamse straf pleiter Knoops, aangesteld. Waarom wilde u niet verder met advocaat Schnitzler uit Eersel? „Als ik geen bekende Nederlan der was geweest, had Schnitzler me al eerder vrijgekregen. Dan waren we samen doorgegaan. Ik ben ook niet ontevreden over het werk van Schnitlzer. Maar ik heb wel een bewuste keuze gemaakt om Knoops aan te stel len. Die vond ook dat ik naar buiten moest treden. Omdat je maar een kapitein op het schip kan hebben, kon Schnitzler niet aanblijven." - U bent hiv-besmet. Het Open baar Ministerie zegt dat u ande ren in gevaar heeft gebracht. „Dat is iets voor de rechtszit ting. Dit alles heeft voor mij ook een keerzijde. Ik heb de afgelo pen weken veel brieven gehad van deskundigen, over hoe ik met de besmetting om moet gaan. Hiv krijgt nu door mij weer veel aandacht. Duidelijk is dat ook ik te weinig wist. Nu ben ik in de positie om anderen te waarschuwen." - U bent boos op burgemeester Welschen van Eindhoven, die volgens u uw besmetting met hiv naar buiten heeft gebracht. Dat heeft niet hij, maar het Eindho- vens Dagblad gedaan. „Het Openbaar Ministerie wist al in maart dat ik besmet ben. Welschen heeft een plicht als burgervader. Maar ook al was mijn besmetting al openbaar, er zijn andere manieren om bezoe kers te waarschuwen. Welschen zegt dat ik spinnenwebben in mijn hoofd heb. Ik ga zorgen dat die weggaan. Welschen en ik zijn nooit goede vrienden ge weest. Maar deze uitlatingen ga ik rechtzetten." - Overweegt u - stel dat u wordt vrijgesproken - schadeclaims in te dienen, bijvoorbeeld bij bur gemeester Welschen? „Ja. We gaan dan zeker schade vergoedingen eisen. Hoe en van wie, moet ik met mijn advocaat bespreken." - Hoe gaat u nu de komende weken tot aan de rechtszitting op 19 november doorbrengen? „Ik blijf bij mijn vrouw en kin deren wonen. Ik ga met hulpver- leningaande slag. Mijnvrouwis een hele grote steun geweest. Heel veel van mijn vriendschap pen zijn overeind gebleven. Ik vind dat iedereen over de zaak mag denken wat hij wil, maar ik weet dat ik het bij het goede eind heb. Ik ga me storten op mijn verdediging. Ik ga mijn on schuld bewijzen. Het laatste woord is hier nog niet over ge zegd." - U was directeur van PSV. Hoe ziet u uw zakelijke toe komst? „Ik snap dat ik niet terug kan komen bij PSV. Maar ik zie mijn maatschappelijke carrière heel rooskleurig in. Ik heb veel capa citeiten. Ik ga aan mijn pro bleem werken. Daarna kom ik terug." GPD Brazilië probeert al twintig jaar de technologie te ver werven voor het lanceren van satellieten. Driehonderd miljoen dollar ten spijt is het ruimteprogramma nog steeds niet van de grond ge komen. Vorige week vrijdag ging ten koste van 21 levens de derde raket in rook op. door Frans Lindenkamp Het contrast kan moeilijk schrijnender. Op hon derd kilometer afstand van de plaats waar Brazilië wan hopig probeert aan te haken bij de Eerste Wereld, wordt honger geleden. Mensen eten er ratten en hagedissen in tij den van ernstige droogte. Vorige week vrijdag stierven op de lanceerbasis bij de stad Sao Luis 21 technici, toen bij een test het ontstekingsme chanisme van een draagra- ket faalde. De explosie ver anderde het lanceerplatform in een schroothoop. Deze week had Brazilië zijn eerste 350 kilogram wegende satelliet van nationaal fabri kaat in een baan om de aarde willen brengen met een draagraket van eigen make lij. Ook in 1997 en 1999 ging het fout. Beide keren haper den motoren en werden de raketten kort na de lancering ten koste van 30 miljoen dol lar tot ontploffing gebracht. Zuur is dat de 19 metende ho ge VLS-1 ditmaal niet eens van de grond kwam, hetgeen de indruk versterkt dat het ruimteprogramma eerder achteruit gaat dan vooruit. Brazilië is nog lichtjaren ver wijderd van het verwerven van eigen rakettechnologie. Luiz Bevilacqua, directeur van het ruimtebureau AEB kon zijn oren niet geloven. Hij hoorde van het drama op het moment van onderteke nen van een akkoord met Oe kraïne over het gebruik van de Alcantara-basis. De folders en persmappen, die voor de derde poging wa ren uitgedeeld, ademen een onbegrensd zelfvertrouwen: „Met het lanceren van de VLS-1 treedt Brazilië de se lecte club van landen binnen die over eigen rakettechno logie beschikken om een sa telliet in omloop te brengen. De lancering is een unieke gebeurtenis op het Zuidelijk Halfrond." President Lula toonde zich na de catastrofe geschokt, maar hij voegde er direct aan toe er niet over te piekeren het project te staken. „Het ruimteprogramma is essenti eel voor ons land", zei het so cialistische staatshoofd. De Allesomvattende Brazili aanse Ruimte Missie (MECB) dateert uit de jaren van de militaire dictatuur. In 1980, toen de atoombom nog als vitaal voor de toekomst van Brazilië werd beschouwd, drukten de militairen het MECB-project door het makke parlement. Het doel ervan is het opbouwen van een eigen industrie voor de satellieten en draagraket- ten. De filosofie erachter is dat een regionale grootmacht als Brazilië niet in de rij hoort te staan voor het lanceren van satellieten bij staten die deze kennis wel in huis hebben. Maar waar India en China jaarlijks minstens 400 mil joen dollar reserveren, trekt de Braziliaanse regering slechts een schijntje uit. Ho ger dan 100 miljoen dollar (1994) kwam men nooit. Dit jaar is het twaalf miljoen. Deskundigen stellen dat Brazilië over te weinig ken nis beschikt voor aansluiting bij de elite. Ook ontbreekt het aan planning, continuï teit en het lef tot politiek keuzes. Er lopen talloze mili taire projecten zoals de ont wikkeling van een atoomon derzeeër. De politiek durft geen van deze geldverslin dende zaken te schrappen. Elk krijgsmachtonderdeel houdt vast aan zijn eigen 'speeltje'. GPD BOOT - Per 1 september gaat de boot tussen Vlissingen en Breskens vroeger varen om al le auto's te kunnen vervoeren. Deze boot vertrekt om 45 5 uur uit Vlissingen. De boot die een uur later vaart, kan niet alle voertuigen meenemen. HERTROUWEN - Honderden Europeanen gaan naar Enge land om opnieuw te trouwen. Vooral veel Belgen maken de overtocht, omdat zij in hun land pas drie jaar na scheiding weer in het huwelijksbootje mogen stappen. Bovendien hoeven jonge trouwlustigen in Engeland op 21-jarige leeftijd geen toestemming meer van hun ouders te hebben. In En geland kan men in de ëcr. worden verbonden als BB vijftien dagen in het land woont. Een van de partners brengt deze tijd in het land door, de andere komt een paar dagen voor het huwelijk. REGEN - Op de meeste plaat- PI sen in het land viel afgeloper week meer dan vijftig millili ter regen. Ook voor vandaaf jr wordt weer regen voorspeld. lx AARDSCHOKKEN - In centrum van Waals Brabanta in de streek van Gembloersi België zijn vier aardschokks te gevoeld. Erw scheurden enke le muren. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 460116 Fax: (0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon* zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje! Tel (0113) 315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113) 315520 Fax. (0113) 315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Ut Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedtf u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooroi* ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten® producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldefll PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot ILIGgGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4