Politie boos over Amsterdam houdt proef met verplichte werkverschaffing Wilnis ligt weer aan het water Airborne-veteranen mogen gratis naar Nederland afreizen nep-ontvoering Sterilisatie vrouwen kan nu razendsnel 3 Laagvliegers Cannabis bij de apotheek verkrijgbaar Kabinet praat vandaag over compromisvoorstel i m vrijdag 29 augustus 2003 Fysiotherapie Duimschroeven Automobilist mist pontje Wim Kok in adelstand verheven Jongen gepakt voor brandstichting Twentse drugsbende opgerold Zaanstreek krijgt jeugdpolitieteam Veel ongevallen door gladheid Ongepast J Hnnr Saskia Bonger jlEL - Vrouwen hoeven binnen kort geen operatie onder verdo ving meer te ondergaan om te «orden gesteriliseerd. Een spe ciaal spiraaltje kan binnen een kwartier in een polikliniek wor den ingebracht, waarna de vrouw voor de rest van haar le ven onvruchtbaar is. Het spiraaltje, Essure geheten, is in de Verenigde Staten ont wikkeld en is het afgelopen jaar getest bij bijna vijftig patiënten van het Rivierenland Zieken huis in Tiel. Volgens een woord voerder is het de vrouwen 'uit stekend' bevallen. Het spiraal tje, bijna twee centimeter lang en twee millimeter dik, wordt in de eileiders ingebracht. Daarbij is geen verdoving nodig, want de ingreep doet nauwelijks pijn. Een bijkomend voordeel is dat de wachtlijsten voor sterilisatie zullen verdwijnen, aldus de woordvoerder. „Het is niet meer nodig operatiekamers te reser veren. Dat scheelt tijd." Gynaecoloog M. Vleugels van het ziekenhuis in Tiel heeft de techniek in Nederland geïntro duceerd. Hij heeft de afgelopen maanden zeven collega's van andere zie kenhuizen opgeleid. Het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Am sterdam is inmiddels begonnen met de behandeling. Een zie kenhuis in Nieuwegein en één in Leiden beginnen binnenkort. „We verwachten dat de rest van Nederland zal volgen." De ingreep is niet voor alle vrou wen geschikt. Bij sommige vrouwen zijn de eileiders niet goed te zien en dat maakt het in brengen van het spiraaltje on mogelijk. GPD Pil vanaf 22 jaar zelf betalen j >nBr van /an rooj an. e wolk toer n ma- m ren geer voor- erge ïwaï ag il 20.3! van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor vrouwen tot enmet 21 jaar die via het zieken fonds zijn verzekerd, blijft de anticonceptiepil gratis. Andere ziekenfondsverzekerden moe ien hem vanaf 2004 zelf betalen. Dat compromisvoorstel ligt vandaag op tafel bij het kabi netsberaad over het bezuini gingspakket van 2,1 miljard eu rovoor de zorg. De ambtenaren van Volksge zondheid nemen nog allerlei va rianten van bezuinigingen on der de loep. „We zijn nog druk aan het sleutelen en rekenen", zei minister Hoogervorst van Volksgezondheid gisteren na af loop van het kabinetsberaad. Het kabinet stelde eerder voor de pil tot en met 18 jaar te ver goeden. Regeringspartijen CDA D66 willen het liefst dat de pil voor elke leeftijd vrij beschikbaar is. Met het compro mis van21 jaar zou deze patstel- kunnen worden doorbro- De linkse oppositiepartijen kunnen niet leven met een com promis. PvdA-Kamerlid Arib: .Vrouwen vanaf 22 jaar maken L bet meest gebruik van de pil. De meeste ongewenste zwanger schappen komen ook voor in die categorie." De tegenstanders mzen dat de bezuiniging leidt lot een flinke toename van het aantal abortussen. Bovendien zouden meer vrouwen en man- gebruik kunnen gaan ma ken van een (onomkeerbare) sterilisatie, die voorlopig in het ziekenfondspakket blijft en dus *el wordt vergoed. De bespa ring op de pil zou door die 'bij- iag werkingen' grotendeels teniet 14 UI worden gedaan. Wat het CDA betreft mag (ook) sterilisatie uit het ziekenfondspakket ver dwijnen. Of de (drie) ivf-behandelingen in het pakket blijven is nog on zeker. Hoogervorst wil dat ze voor eigen rekening komen. Vanuit regeringsfracties luidt de kritiek dat kunstmatige inse minatie en vruchtbaarheidson- derzoeken wel voor vergoeding in aanmerking blijven komen. Dat wordt weinig consequent genoemd. CDA en D66 wijzen erop dat de ivf-behandelingen erg duur zijn. „Het mag niet zo zijn dat alleen de rijken zich nog ivf kunnen permitteren." De hoogte van de nieuwe medi cijnknaak, 1,50 of 2 euro per re cept met een maximum van 200 euro per jaar, staat nog ter dis cussie. Volwassenen moeten de tandarts voortaan zelf betalen. Fysiotherapie verdwijnt uit het ziekenfondspakket. Chronisch zieken/gehandicapten moeten de eerste tien behandelingen voortaan zelf betalen, als het aan Hoogervorst ligt. Daar heb ben de ministers van CDA en D66 grote moeite mee en is on derwerp van nadere discussie. Apothekers worden gekort op bonussen die ze uit de farma ceutische industrie ontvangen. Dit brengt 400 miljoen euro in het laatje, maar CDA en D66 (en ook PvdA) vinden dat de apo thekers harder kunnen worden aangepakt (circa 650 miljoen). Hoogervorst heeft dit in over weging genomen. Veel minima worden opgeza deld met ingrijpende maatrege len, die de koopkracht flink aantasten. De regeringspartijen willen die (grotendeels) compenseren. Hoeveel geld daar uiteindelijk mee is gemoeid, moet nog wor den berekend. GPD jWBBBBBBI- ro S asaiii&fiasgBafe IF BADHOEVEDORP - Vliegtuigen die te groot zijn voor transport over de weg, worden over het water naar Aviodrome in Lelystad vervoerd. Dit alles als voorbereiding op de opening van het Nationaal Luchtvaart Themapark Aviodrome in Lelystad later dit jaar. foto Juan Vrijdag/ANP htJtt rato door Marijn van der Pas AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam houdt een proef waarbij werkloze Amsterdam mers met onorthodoxe maatre gelen zo snel mogelijk aan het werk worden gezet. Bijstands uitkeringen worden voor maxi maal twee maanden opge schort, wanneer werklozen zich onvoldoende inzetten om aan een baan te komen. Dat zei gis teren een woordvoerder van het gemeentebestuur. De proef zal in eenzesde van de stad gelden, namelijk het weste lijk deel van Amsterdam. Een andere maatregel in het experi ment is om mensen die langer dan een halfjaar zonder werk blijven, te dwingen aan de slag te gaan. De gemeente haalt hen in dat geval met een busje op om te gaan werken aan projecten van algemeen belang. „Maar ook in de zorg en het onderwijs heeft Amsterdam veel hulp no dig", aldus de woordvoerder. Overigens kunnen mensen van wie de uitkering wordt opge schort, volgens de woordvoer der wel altijd bij de gemeente terecht voor geld om in hun da gelijks levensonderhoud te voorzien. Hij benadrukte dat het doel van de proef is om men sen zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Het is volgens hem niet in het belang van werklozen en van de stad, dat mensen afhankelijk worden van een bijstandsuitke ring. In de nieuwe Wet werk en bijstand, die vanaf 1 januari moet gaan gelden, krijgen ge meenten een vast budget van het Rijk voor de bijstand. Am sterdam heeft er dan financieel belang bij om zoveel mogelijk mensen uit de bijstand te hou den. De vakbond FNV Bondgenoten reageert verbijsterd op de proef. In het 'keiharde en asociale' plan worden Amsterdamse bij standsgerechtigden volgens de bond de duimschroeven aange draaid. Een woordvoerster van het ministerie van Sociale Za ken laat weten dat staatssecre taris Rutte niet op de hoogte is van de proef. Hij zal het experi ment volgens haar met aan dacht bekijken. Amsterdam is niet de eerste ge meente die harde maatregelen aankondigt voor werklozen die weigeren te solliciteren. Zo moeten bijstandstrekkers in Den Bosch twintig uur per week werken. Dat betekent het rond brengen van de post, admini stratieve klussen of het volgen van een sollicitatietraining of opleiding. Bovendien kan de bijstandsuitkering in Den Bosch met 10 procent worden verlaagd als mensen zonder op gaaf van reden wegblijven. Amsterdam probeert werklozen ook sneller aan een baan te krij gen door hen samen met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) sneller hulp te bieden bij het zoeken naar werk. Werklo zen van wie bij het CWI wordt gedacht dat ze snel aan de slag kunnen, krijgen volgens een nieuwe werkwijze een persoon lijke begeleider. Als de werkloze naar verwachting veel moeite zal hebben om een baan te vin den, bijvoorbeeld door onvol doende opleiding, dan draagt het CWI deze alsnog over aan de sociale dienst van Amsterdam. Die moet dan beslissen of de werkloze recht heeft op een bij standsuitkering. ANP De woonarken bij Wilnis worden goed in de gaten gehouden terwijl het water in de ringvaart wordt ge pompt. foto Vincent Boon/ANP doorJan Kooy WILNIS - Langzaam maar zeker keert de normale situatie terug in de Ringvaart in Wilnis. De autori teiten begonnen gisteren met het inlaten van wa ter aan de oostkant van de plek waar dinsdag de dijk doorbrak. Het inlaten van water gebeurt uiterst langzaam. Niet alleen het effect op de woonarken die in het slib vastliggen, wordt in de gaten gehouden, het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht houdt ook de waterkering in de gaten. In de dijk is meetapparatuur aangebracht. Bovendien heeft het hoogheemraadschap permanente dijkbewa king ingesteld. Dag en nacht houden vier mensen tegelijk de kering in de gaten. Aan de westelijke zijde van het afgeschoven dijk- lichaam staat de Ringvaart nog droog. Het hoog heemraadschap verwacht dat hier pas in het weekeinde water kan worden ingelaten. Het getroffen Wilnis trekt veel ramptoeristen aan. OUDE WETERING - Een 51-jarige man uit Roelofarends- veen is met zijn auto naar de bodem van de Oude Wetering ge zonken, nadat hij bij de gelijknamige plaats de veerpont had gemist. De man wilde vanaf de Veerstraat het pontje oprijden, terwijl deze al dik onderweg was naar de overkant. Waarom de man toch gas gaf, is bij de politie onbekend. De bestuurder bracht zichzelf in veiligheid. De auto werd later weer op de kant ge trokken. ANP DRUNEN - Alsof eredoctoraten aan twee universiteiten en vier commissariaten bij grote ondernemingen niet genoeg zijn, wordt oud-premier Wim Kok ook nog eens verheven in de adelstand van Ooit. Themapark Land van Ooit heeft hem uitgekozen als vijftiende 'Anderlander' die de titel Baron van Ooit krijgt. De voormalig minister-president treedt daarmee in de voet sporen van onder anderen Herman van Veen, Monique van de Ven, Louis van Gaal en Dick Bruna. Zondag 14 september wordt de kersverse baron geïnstalleerd. ANP LAREN - De politie heeft gistermiddag een vijftienjarige jon- gen uit Bussum aangehouden die ervan wordt verdacht twee panden op het asielzoekerscentrum Crailo in Laren in brand te hebben gestoken. Begin deze week werd het wasserettege bouw van het centrum in de as gelegd; twee weken eerder brandde een kookruimte op het centrum uit. Het is nog niet duidelijk waarom de tiener brand stichtte op Crailo. De politie wil hier niets over kwijt en wil ook niet zeg gen hoe de branden zijn aangestoken. GPD ENSCHEDE - De politie Twente en de Duitse politie hebben een omvangrijke drugsbende opgerold. De politie hield in to taal 49 dealers en afnemers aan. De bende verhandelde onder meer 250.000 xtc-pillen en 54 kilo hasj, zo meldde de politie Twente gisteren. Tijdens het onderzoek, dat sinds januari liep, trof de politie bij huiszoekingen in Enschede, Hengelo, Houten, Oss en Den Bosch grote hoeveelheden amfetamine, hasjcocaïne, xtc-pil- len en een aantal (vuur)wapens aan. Ook werden hennepplan tages in Nederland en Duitsland ontmanteld. Ook betrapte de politie enkele personen op het afleveren van drugs. De totale straatwaarde van de in beslag genomen drugs be draagt circa 1 miljoen euro. ANP ZAANDSTAD - De politie Zaanstreek-Waterland begint dit najaar met het opleiden van een speciaal jeugdpolitieteam. De plannen zijn gisteren gepresenteerd. Het team bestaat uit hanggroepjongeren en allochtone jonge ren in de leeftijd van vijftien tot en met zeventien jaar. Doel is onder meer het voorkomen van jeugdcriminaliteit door jon geren inzicht te geven in en uitleg te geven over het politie werk. Uiteindelijk moet zo een jeugdige groep 'ambassa deurs' worden gevormd, die de taal van de jongeren spreekt, leeftijdgenoten aanspreekt op hun gedrag en voor een zekere 'olievlekwerking' zorgt. Er komen twee teams, die worden getraind in de gemeenten Zaanstad en Purmerend. ANP Veel dorpelingen ergeren zich daaraan. „We kun nen nergens meer onze auto's kwijt, alles staat vast", aldus een van hen. In sommige straten hiel den bewoners zelf bezoekers tegen. De Wilnissers verwachten in het komend week einde een stroom mensen die de gevolgen van de dijkdoorbraak willen zien. De politie heeft extra bijstand gevraagd teneinde de zaken in goede ba nen te leiden. Het getroffen gebied is niet afgeslo ten, maar de politie houdt iedereen op afstand op plaatsen waar gevaar dreigt. Burgemeester Burg man heeft aangekondigd dat ze Wilnis in het ui terste geval zelfs zal afsluiten voor bezoekers met hulp van de Mobiele Eenheid. Naar aanleiding van de dijkval in Wilnis worden in diverse regio's de waterkeringen extra gecon troleerd. In het gebied van waterschap Hollands Noorderkwartier in Noord-Holland zijn in de Westdijk langs het kanaal Omval-Kolhorn diepe scheuren geconstateerd. Vandaag volgt aanvul lend onderzoek om vast te stellen of sprake is van risico's. ANP door Margit Spaak ARNHEM - De stichting Air borne Herdenkingen in Arnhem wil alle veteranen van de Slag om Arnhem in september 2004 gratis naar Nederland laten ko men voor de zestigste herden king van de dramatisch verlo pen operatie. Op dit moment zijn er verspreid over de hele wereld nog ruim negenhonderd mensen in leven die in 1944 mee hebben gestreden om Arnhem te bevrijden. Volgens secretaris P. Voss van de stichting zal de aanstaande 59- ste herdenking om die reden be scheidener van omvang zijn dan gewoonlijk. Tot nu toe heeft de stichting tweehonderd aanmel dingen binnen van vooral Britse veteranen die rond 17 septem ber naar Arnhem willen komen. „Voor veel van de hoogbejaarde veteranen is de reis en het ver blijf een fikse kostenpost. Ze wachten daarom liever tot ze volgend jaar op onze kosten kunnen komen." Volgens Voss gaat de parachute sprong boven de Ginkelse Heide van enkele oud-strijders die dik in de tachtig zijn dit jaar wel weer door. De Slag om Arnhem maakte in september 1944 deel uit van de geallieerde bevrijdingsoperatie Market Garden. De slag verliep echter door allerlei oorzaken desastreus. Arnhem werd ver woest en Nederland boven de Rijn moest nog ruim een half jaar op zijn bevrijding wachten. Bij de jaarlijkse herdenking van de Slag zijn sindsdien altijd veel veteranen aanwezig geweest. „In 1994 bij de vijftigste her denking dachten we dat het de laatste keer zou zijn dat grote groepen oud-strijders naar Ne derland zouden komen. De ve teranen zijn onderhand alle maal hoogbejaard. Maar het blijkt dat deze mensen er alles voor over hebben om elk jaar naar Arnhem te komen. Nu heb ben we besloten door te gaan met de plechtigheden tot er echt niemand meer is die graag wil en kan komen", zegt Voss. De zestigste herdenking in 2004 krijgt daarom opnieuw een ex tra feestelijk karakter. Er zijn uitnodigingen de deur uit naar de koninklijke families in Ne derland en Groot-Brittannië en andere hoogwaardigheidsbe kleders. De Arnhem Veteran Club is druk bezig om alle vete ranen, die tot in Australië en Nieuw-Zeeland wonen, te be naderen. Aan de herdenking wordt volgend jaar een extra dag toegevoegd waarop volgens Voss 'bijzondere dingen' gaan gebeuren. Volgende week zaterdag wordt de ruim 30.000 deelnemers aan de Airborne Wandeltocht in Renkum gevraagd vijftig euro cent extra te betalen. De op brengst is bestemd voor de over tocht en het verblijf van de veteranen volgend jaar. ANP DEN HAAG - Ernstig zieke pa tiënten kunnen vanaf volgende week op recept van de dokter le gaal cannabis halen bij de apo theek. Zij hoeven niet meer naai de koffieshop. Bij de apotheek zijn twee vari anten te koop. De goedkoopste kost 40 euro per vijf gram. De andere zal 50 tot 55 euro per vijf gram kosten, aldus een woord voerster van de apothekersor ganisatie KNMP. Ook bij de apotheek moeten de patiënten hun cannabis zelf betalen, want vooralsnog zit het niet in het ziekenfondspakket. Zij zijn dan wel wat duurder uit dan bij de koffieshop, waar één gram een euro of vijf, zes kost. De cannabis bij de apotheek is afkomstig van twee Nederland se telers, de eerste legale telers van cannabis in Europa. Het Bureau voor Medicinale Canna bis, dat is ondergebracht bij het ministerie van Volksgezond heid, controleert de kwaliteit en organiseert de distributie. Cannabis kan helpen tegen mis selijkheid bij chemotherapie en bestraling en de vermindering van eetlust van aids- en kanker patiënten tegengaan. Ook ver mindert het waarschijnlijk de pijn en stijfheid van MS-patiën- ten. Een definitief bewijs voor de werking er nog niet. België en Duitsland hebben ook belangstelling voor de Neder landse aanpak. ANP ur o 45 13 20 14 2 KOLHAM - Tot grote woede van de politie in Groningen hebben drie studenten uit Amsterdam, Harderwijk en Barneveld woensdagmiddag bij wijze van grap een ontvoering van een 37 meisje in scène gezet. Dat heeft de politie gisteren bekendge maakt. 00- DRIEBERGEN - Op de snelwe gen hebben zich gisteren tien- lallen ongevallen voorgedaan werden veroorzaakt door ten plotseling optredende glad heid. Voor zover bekend raakte niemand ernstig gewond. De politie waarschuwde woens dag al voor spekgladde wegen. Door de lange periode van Iroogte zijn stukjes rubber van autobanden, stof, olie- en ben- rineresten en blubber op de weg achtergebleven. Als daar regen «P valt, dan ontstaan gladde dekken op het wegdek. ANP Een ooggetuige had de politie getipt dat er bij een benzinesta tion in Kolham een meisje ge boeid in een auto zou zitten. Met de ontvoering in Oldeberkoop in het achterhoofd sloeg zij direct groot alarm. Volgens een zegsman heeft de politie daarbij de nodige risico's genomen met gebruik van zwaailichten en sirenes van de politiewagens. De auto met daarin de geboeide studente reed inmiddels over de A7 rich ting Nieuweschans/ Duitse grens. Vlak voor de afslag Hoo- gezand kon de politie de auto aan de kant zetten. De studen ten biechtten toen op dat het om een ontgroeningsgrap ging. De politie heeft het drietal mee genomen naar het bureau. „We hebben ze duidelijk gemaakt dat het om een bijzonder onge paste grap gaat", zei de woord voerder. Het is nog niet bekend of de po litie de kosten op de grappen makers verhaalt. ANP 'ACH NO U J*W*T MWT Htr UI T MA4A öewoow NAUW VÖVEAE ^eve/v/ BIJ pez-t j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3