PZC Marinekazerne verwelkomt eerste vrouwelijke commandant Jaar cel geëist voor steekpartij Sluiskil Annelot raakte als 15-jarige in coma WEER VERLIEFD? g'jf Giro 860 12 Raad Sluis stemt in met bouw appartementen Drie jonge Middelburgers op Mallorca in de boeien geslagen weekenddiensten Auto vrijdag 29 augustus 2003 Rake klappen Snelrecht Hotel Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst LJ Hersenstichting Nederland Parkeerplaatsen Zeeland valt in de smaak bij bouwers van infrastructuur Ruime keuze op gebied van geloogd grenen, verlichting, accessoires en decoraties. Ook koloniale en antieke meubelen. Kom eens langs, de koffie of thee staat klaar! Brouwerijstraat 31 4501 CM Oostburg Tel. 0117-455221 Fax 0117-451071 E-mail: www.dendekkeroostburg.nl Open alle dagen van 10.00 tot 18.00 u. Ook OPEN op zondag van 14.00 tot 18.00 u. STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Vakantie eindigt in Spaanse cel door Ron Magnée MIDDELBURG - Het zal je maar ge beuren: je boekt een elfdaagse reis naar Mallorca. Maar tij dens je verblijf word je belaagd door een tiental agressieve prostituees. Je wordt ach tervolgd door een woedende Arabier. En uiteindelijk beland je in een cel van twee bij twee. Het overkwam drie jon ge Middelburgers. Boos, berooid, maar ook opgelucht vertellen ze hun verhaal. „We gaan nóóit meer naar Mallorca." Elf dagen uitpuffen op het zonovergo ten strand van Mallorca, dat was het plan van Joël le Due (20), Glenn Gilde (19) en Diego de Lima (20) uit Middel burg. Ze hadden een appartementje geboekt in El Arenal, een toeristische hotspot op het eiland. Een volle week vermaakte het drietal zich uitste kend. Elke avond waren ze in talrijke barretjes en discotheken te vinden. Maar aan het eind van de reis sloeg het noodlot toe. Met nog twee dagen voor de boeg, besloot het drietal een avondje thuis te blijven. „Rond vier uur 's nachts werd ik wakker", herin nert Joël zich. „Ik had eigenlijk wel een beetje honger. De rest werd ook wakker, en we besloten wat eten te gaan halen." Iets over vijven 's nachts liepen ze hun appartement uit. Onder weg werden de jongeren aangespro ken door een stel prostituees. Die hin gen daar permanent rond op zoek naar klanten. Op de avances gingen ze niet in, maar het leek hen wel een leuk idee ze met de videocamera te vereeu wigen. „Dus we zetten de camera aan. De prostituees waren daar niet van ge diend. Ze vlogen op ons af, wel met z'n negenen of tienen tegelijk", aldus Joël. Er vielen rake klappen. Glenn al leen al werd belaagd door drie agres sieve hoeren. Glenn: „Ze begonnen met z'n drieën op me in te slaan. Op een goed moment kon ik er tussenuit tijgeren en met een sprintje a la Ba- bangida wegkomen." Er was echter één probleem: bij de schermutselin gen was het klepje van de geleende di gitale camera zoekgeraakt. De drie vakantiegangers besloten een aantal uren later het klepje te gaan zoeken. „Binnen tien seconden stond "V f s?Sx IMii K Glenn Gilde, Diego de Lima en Joël le Due zijn na hun onfortuinlijke vakantie weer terug in Middelburg. foto Lex de Meester er een man met een Arabisch uiterlijk voor ons. Hij zag er uit als een pooier, van boven tot onder in kleren van glimmend satijn", weet Joël nog. De drie kozen het hazenpad omdat ze de man niet vertrouwden. De onbekende achtervolgde echter het drietal. Joël, Glenn en Diego sprongen uiteindelijk in een taxi, op de hielen gezeten door de onbekende man. In de taxi drukten ze snel de knopjes van de deuren om laag, net op tijd. „Die man bonkte nog hard op de wagen en de ramen, maar de taxi reed gelukkig snel weg." Na een rondje door de stad belandde het drietal weer in het appartement. Na een paar uur werd er aangebeld: de politie. Of het drietal wilde meeko men naar het politiebureau. Op het bureau aangekomen, merkten de jon gens dat het menens was: „Vijf agen ten kwamen om ons heen staan en dreigden ons drie dagen in de cel te stoppen." Diego en Glenn konden met hun telefoontoestellen - vlak voordat ze die moesten afgeven - nog snel een sms'je naar hun ouders sturen met de onfortuinlijke boodschap dat ze ge vangen waren genomen. Met z'n drieën belandden ze in een cel van twee bij twee meter. Een ver schrikkelijk ervaring, vertellen de jongens in koor. „Je kon er bijna niet ademen, zo vies was het er, maar je móest wel", aldus Glenn, 's Avonds werd hen gevraagd of het apparte ment kon worden doorzocht. Joël: „Wij zeiden: 'Graag, dan kunnen we laten zien dat we onschuldig zijn.' In een auto werden ze geboeid naar het appartement gereden. Zeker vijftien agenten keerden het appartement on dersteboven. Inmiddels hadden de drie behoorlijk dorst gekregen. Al die tijd hadden ze geen druppel te drin ken gekregen. Maar zelfs van hun ei gen flessen water, die in het apparte ment op tafel stonden, mochten ze niks drinken Inmiddels was hun duidelijk gewor den waar ze van beschuldigd werden. Een Duitse vrouw - de jongens her kenden haar later als één van de pros tituees - had het drietal beschuldigd van diefstal van een portemonnee en een telefoon. Joël, Glenn en Diego be toogden keer op keer onschuldig te zijn. Pas na 36 uur opsluiting, zonder ook maar iets te drinken, werden de jongens vrijgelaten. De familie van Diego en Glenn waren inmiddels op het eiland aangekomen om de jongens op te vangen. Enkele dagen later moesten de jon gens voorkomen bij de rechtbank. Voor de zaak was het snelrecht van toepassing, een procedure om toeris ten snel te kunnen berechten. De jon gens voelden zich in de rechtszaal niet serieus genomen. „De rechter zat de hele tijd vierkantjes te tekenenEn ze was zwaar op de hand van die Duitse vrouw." De jongens hadden twee opties. De ene was dat de zaak naar een later tijdstip werd verdaagd. De jongens zagen daar niets in: om maanden later weer terug te moeten keren naar het eiland voor een nieuwe zitting. Een andere optie was om de diefstal te be kennen. Dat zou de jongens per per soon zevenhonderd euro kosten, maar dan konden ze wel meteen naar huis. Het drietal koos het laatste. Joël nog steeds vol ongeloof: „Terwijl je on schuldig bent, tóch tekenen. Maar ja, we wilden er gewoon vanaf zijn." Zo snel als maar kon, boekten de drie een vliegtuig naar huis waar ze enkele da gen geleden aankwamen. Al met al becijferen de drie hun totale kosten op zeker 1200 euro de man. Nog immer zijn Joël, Glenn en Diego vol ongeloof en woede over wat er is gebeurd. Uitgeput en nauwelijks in staat het te bevatten. Maar ze hebben in ieder geval één heilige overtuiging: „Wij gaan nooit meer naar Mallorca." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het commando over de Marinekazerne Vlissin- gen is gisteren overgedragen aan A. Zwiers. De bemanning van de kazerne nam gisteren af scheid van commandant R. Bru- nia, die les gaat geven op de mijnenbestrijdingsschool in Oostende. Zwiers is de eerste vrouwelijke commandant van een marinekazerne in Neder land. Ze is luitenant ter zee eerste klasse. „Dat is hetzelfde als ma joor bij de landmacht." Zee heeft ze echter nooit gezien. „Ik stam uit de tijd dat vrouwen niet mochten varen. Zo oud ben ik. Of zo kort is dat geleden. Ik ben in 1978 in dienst gekomen, in 1980 kwamen de eerste vrou wen aan boord." Die verande ring zorgde destijds voor veel opschudding. „Ik zat toen zelf bij de thuisfrontbegeleiding. Veel mensen maakten zich daar echt zorgen over. Achteraf ge zien was dat onterecht." Omdat ze niet in 'operationele dienst' ihocht, heeft haar carriere zich op kantoor afgespeeld. „Ik heb personeelswerk gedaan, com- rhunicatie, dat soort dingen." De sfeer is verbeterd nadat er meer vrouwen bij de marine kwamen, vindt Zwiers. „Het is minder macho geworden." Of dat van invloed is op de manier waarop er gewerkt wordt, durft ze niet te zeggen. „Maar ik zou nooit commandant geworden zijn als de tijden niet waren ver anderd. Vrouwen worden nu op hun competentie beoordeeld. Er wordt gekeken wat je capacitei ten zijn. Gebaseerd daarop krijg je een leuke functie. Daar ben ik blij mee." Ze heeft het gevoel dat ze in Vlissingen, waar ze nu ander halve week rond loopt, goed kan functioneren. „Ik vroeg me af hoe ze zouden reageren. Maar vanaf het allereerste begin heb ik respect gekregen en de ruimte om te doen wat ik moet doen. Of dat aan mij ligt, aan mijn rang of dat ze het normaal vinden dat een vrouw de leiding heeft, dat interesseert me eigenlijk niet." Vocjr ze in Vlissingen kwam, keek Zwiers een jaar rond bij de landmacht, in het kader van een uitwisselingsprogamma tussen de krijgsmachtsonderdelen. Waar ze na haar tijd in Vlissin gen terecht komt, weet ze nog niet. „Over drie jaar krijg ik weer iets heel anders te doen. Ik zou echt niet weten wat. Dat is het leuke van de marine. Je hebt in principe een vaste baan en binnen je capaciteiten krijg je een heleboel verschillende functies." Bij de marinekazerne werkt geen vast aantal personeelsle den. De bemanning, zoals het personeel heet in marineter men, varieert van 15 tot 22 per sonen. De kazerne in Vlissingen is eigenlijk een soort hotel. Ma rinemensen die bij de Schelde moeten zijn om bijvoorbeeld apparatuur van nieuwe schepen te testen of om een training te ondergaan, kunnen er eten en slapen. Veel meer mogelijkhe den zijn er niet. „Het is geen driesterrenhotel, het is echt een kazerne. Het is een prima plek om te slapen, maar het is niet luxe", zegt Zwiers. De kazerne kan maximaal 335 personen herbergen. door Aector Dooms MIDDELBURG - „Een familie drama in Sluiskil." Zo typeerde officier van justitie J. Valente gisteren in Middelburg de steekpartij in de relationele sfeer in Sluiskil. Hij eiste tegen een 65-jarige Sluiskillenaar een jaar gevangenisstraf wegens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. De man zou op 29 juli vorig jaar een plaatsgenoot in de buik heb ben gestoken tijdens een vecht partij tussen twee families. De verdachte was gisteren niet aanwezig op de zitting. Hij had eerder ontkend gestoken te heb ben met een mes, maar volgens de officier waren er voldoende getuigen die hadden gezien dat er een steekwapen in het spel was geweest. De dochter van de verdachte getuigde gisteren dat haar vader met een keukenmes je naar buiten was gegaan. Zij had haar vader tijdens de vecht partij zien steken en vervolgens het mes in het kanaal zien gooi en. Lijnrecht tegenover haar ver klaring stond die van haar zus. Zij getuigde gisteren tijdens het incident geen mes bij haar vader te hebben waargenomen. Raadsman W. Suijkerbuijk con cludeerde dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken. „Hij heeft zich verdedigd met blote vuisten. Er zijn geen bloedspo ren aangetroffen en het mes is niet gevonden. Het slachtoffer heeft mogelijk bij een vechtpar tij in Terneuzen de steekwond opgelopen, maar daar is geen onderzoek naar gedaan." De rechtbank doet 10 septem ber uitspraak. zaterdag en zondag 30 en 31 augustus 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande, Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). West-Zeeuws-Vlaanderen L. Buysse, Melkweg la. Oostburg, (0117) 455092. Spreekuurzat. en zon. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen G. J. A. Fassaert, Margrietstraat 9. Kloos- terzande, tel. (0114) 681905. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen DienstapotheekTerneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk J. J. L. M. Kop, Axel, Bastionstraat 2, Ax el, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11- 12 uur,IJzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuurzat. 13enzon. 12 uur in dedie- renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12- ma 24 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via mobiel nummer 06 53997850. 'Annelot was vreselijk beschadigd: een schedel breuk, bloeduitstortingen in de hersenen, er kwa men ontstekingen bij. We vreesden het ergste.' Twee maanden in coma Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevolgen. 'Direct na het ongeluk zocht ik informatie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatiecen trum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krij gen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces doorstaan, letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veranderd en als gezin hechter gemaakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeghuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjes zaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelin gen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheu gen achteruit gegaan en heeft ze concentratiepro blemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We heb ben enorm geluk gehad.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om de gevolgen van hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daarom donateur van de Hersen stichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 www.hersenstichting.nl door René van Stee SLUIS - De gemeenteraad van Sluis ging gisteravond akkoord met de bouw van een apparte mentencomplex aan de Hoog straat in Sluis. De vijf woningen komen op de plek waar vroeger een bedrijfsgebouw en een rij tjeswoning stonden. Evenals het college van B en W was de raad van mening dat de omzetting van bedrijfsbestem- ming naar woonbestemming goed past in de omgeving. Aan gezien de bouw in strijd is met het bestemmingsplan, wordt een vrijstellingsprocedure ge start. De gemeenteraad zei dat porte feuillehouder J. Provoost strikt moest toezien op de aanleg van een afdoende erfafscheiding, eventueel in combinatie met een groenvoorziening, die de ge luidsoverlast door auto's terug brengt. Hiermee wordt tege moet gekomen aan de wensen van omwonenden, die een on aanvaardbare geluids- en licht- overlast vrezen van aan- en af rijdende auto's. Aangezien een natuurlijke geluidswal van bo men al is weggehaald, is de ge luidsoverlast volgens hen al meer dan verdubbeld. Ook werd tegemoetgekomen aan de wensen van de omwo nenden ten aanzien van par keergelegenheid. Aanvankelijk ging het plan uit van tien par keerplaatsen aan de achterzijde van het perceel. Op basis van de ingediende bezwaren is dit aan tal teruggebracht naar vijf. C. Bolijn (Dorpsbelangen Toerisme) vond dit veel te ma ger. „Er is veel te gemakkelijk geschrapt. Als we kwalitatief hoogwaardige bebouwing na streven, moeten er ook passende parkeervoorzieningen komen. Vijf parkeerplekken voor vijf appartementen is uiterst mager. De norm is 1,2 parkeerplekken per woning. Afgezien van het feit dat er toch al een parkeer probleem wordt gecreëerd, moet die norm minstens worden gehanteerd", aldus Bolijn. L. Dekker (CDA) betoogde dat in het collegevoorstel al sprake is van een compromis en dat het daarom gehandhaafd dient tf blijven. Uiteindelijk vond J, Wielakker (PvdA) een oplossing waarin alle partijen zich kon den vinden. „Handhaaf het nn voorliggende voorstel en neet de gedachte van meer parkeer plaatsen in de verdere procedu re mee." ZIERIKZEE - De grond-, w ter- en wegenbouwers zijn p te spreken over de wijze waarop in Zeeland wordt omgespron gen met de opleidingen binnen deze sector. Op drie verschillende fronta dingen vertegenwoordigers var de provincie mee naar de landt lijke Infra Opleidingsprijs. Dis prijzen wordt jaarlijks uitge reikt door het instituut SBWii Harderwijk: de opvallendste leerling, het beste leerbedrijf de creatieve opdrachtgever. Genomineerd zijn respectieve lijk Wilbert de Bas uit Wissen- kerke, het Middelburgse aanm- mingsbedrijf J. D. Janse en de afdeling gemeentewerken vai Schouwen-Duiveland. Volgens SB W-woordvoerder E Doppenberg is het toeval dat iedere categorie een Zeeuws kandidaat staat genoemd. Into taal zijn over het hele land ver spreid iets meer dan vijftig aan meldingen binnengekomen va- betrokkenen die tevreden wa- je| ren over de opgedane contacts en ervaringen, aldus Doppet- berg. Voor de prijs van de meest op vallendste leerprestaties is naast De Bas nog slechts één an dere gegadigde. In beide anda categorieën wordt met drie kan didaten om het bot gestreden. De winnaars worden op 18 se] tember in Harderwijk bekeni- Jse| gemaakt door voorzitter L Brinkman van het Algemee Verbond Bouwbedrijf. De pri;: bestaat uit een beeldje van kun stenares Corry Ammerlaan-vai Niekerk. tig. 19.3 Ziek oei ItZZ J.( nol lil Bei UK Igei lug ;cc ig artt Q AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38