PZC i| Reimerswaal legt vrije verkoop van huizen aan banden Marinekazerne verwelkomt eerste vrouwelijke commandant MAAK IEMAND LID EN U KRIJGT 'M CADEAU! Drie jonge Middelburgers op Mallorca in de boeien geslagen weekenddiensten vrijdag 29 augustus 2003 Het nieuwe lid van de Dierenbescherming is: Doorverkopen Rake klappen Snelrecht Hotel Huisartsen Tandartsen Schouwen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen Hoe meer leden wij hebben, hoe meer werk we kunnen verzetten. Zonder de bijdrage van leden zijn we nergens. Zijn de dieren nergens. Vandaar ons verzoek aan u om iemand uit uw familie-, vrienden- of kennissenkring te interesseren ook lid te worden. Slaagt u daarin, dan krijgt u dit vrolijke shirt van ons. Voor wat, hoort wat tenslotte. Op de onderstaande bon kunt u alle relevante informatie invullen. Naam Ik ben al lid en ontvang het T-shirt op onder- Adres staand adres zodra de contributie van dit nieuwe Postcode/plaatslid bij u binnen is: Geboortedatum Handtekening Naam Adres Noteer het nieuwe lid als: volwassen lid 20,-) 65+ lid 12,60) Postcode/plaats Maat Het nieuwe lid machtigt de Dierenbescherming om jaarlijks de contributie af te schrijven. Zijn/haar bank-/gironummer is: Deze bon kunt u in een envelop sturen naar: De Dierenbescherming, Antwoordnummer 2105, 2508 VD Den Haag. (Postzegel hoeft niet, mag wel). door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil projectont wikkelaars en woningcorpora ties fors beperken in hun vrijheid bij de verkoop van wo ningen. Ze dienen zich in het vervolg te houden aan de syste matiek die de gemeente ook volgt bij het uitgeven van bouw- kavels. Dat heeft nogal wat consequen ties. Zo moeten projectontwik kelaars en woningcorporaties hun koopwoningen voortaan eerst aanbieden aan de lokale bevolking door het plaatsen van een advertentie. Als de respons daarop niet groot genoeg is, moet deze een tweede keer on der de aandacht worden ge bracht. Pas als zestig procent van de woningen aan plaatselijke be langstellenden is verkocht, mag de aanbieder de vrije markt op. Dat mag overigens ook als dat percentage drie maanden na het plaatsen van de advertentie niet is bereikt. Projectontwikkelaars en wo ningcorporaties mogen de be langstellenden voortaan ook niet meer zelf inschrijven. Men sen dienen zich bij de gemeente te melden. Die vraagt daarvoor, net als bij de uitgifte van bouw- kavels, inschrijfgeld. Woningbouwvereniging R&g Wonen, die regelmatig k partementen voor ouderen rel liseert, is niet blij dat ze belang, stellenden voor haar woning® niet meer zelf mag inschrijven. Ook het inschrijfgeld stuit dj. recteur C. Krijger tegen 4 borst. „Zelf vragen wij nooit om. Als ik belangstelling heb voor een wasmachine moei ik toch ook niet eerst 25 euro be talen?" De gemeente voert ook een ver bod door om de woning binne vier jaar door te verkopen. l\ wil ze voorkomen dat niew; woningen door plaatselijk mensen worden gekocht, maar bijvoorbeeld binnen een jar alsnog naar iemand van buiter af gaan. Alleen bij bijzondere omstan digheden, zoals het vinden van werk in een andere regio of r®. dische problemen, mogen pers van nieuwbouwwoningafe hun huis binnen vier jaar door- verkopen. Ook over deze maatregel is Wonen niet te spreken. „Als «ij een woning aan iemand verko pen dient dat een vrij eigendot te zijn. Dat mensen in het va- volg eerst aan de gemeente mis ten vragen of ze hun eigen his mogen verkopen, vind ik betiiv telend. 'iG «6 ma zati En Oos Kio< woé maó Ze- Loei Loei Past )os Vakantie eindigt in Spaanse cel door Ron Maqnée MIDDELBURG - Het zal je maar ge beuren: je boekt een elfdaagse reis naar Mallorca. Maar tijdens je verblijf word je belaagd door een tiental agressieve prostituees. Je wordt ach tervolgd door een woedende Arabier. En uiteindelijk beland je in een cel van twee bij twee. Het overkwam drie jon ge Middelburgers. Boos, berooid, maar ook opgelucht vertellen ze hun verhaal. „We gaan nóóit meer naar Mallorca." Elf dagen uitpuffen op het zonovergo ten strand van Mallorca, dat was het plan van Joël le Due (20), Glenn Gilde (19) en Diego de Lima (20) uit Middel burg. Ze hadden een appartementje geboekt in El Arenal, een toeristische hotspot op het eiland. Een volle week vermaakte het drietal zich uitste kend. Elke avond waren ze in talrijke barretjes en discotheken te vinden. Maar aan het eind van de reis sloeg het noodlot toe. Met nog twee dagen voor de boeg, besloot het drietal een avondje thuis te blijven. „Rond vier uur 's nachts werd ik wakker", herin nert Joël zich. „Ik had eigenlijk wel een beetje honger. De rest werd ook wakker, en we besloten wat eten te gaan halen." Iets over vijven 's nachts liepen ze hun appartement uit. Onder weg werden de jongeren aangespro ken door een stel prostituees. Die hin gen daar permanent rond op zoek naar klanten. Op de avances gingen ze niet in, maar het leek hen wel een leuk idee ze met de videocamera te vereeu wigen. „Dus we zetten de camera aan. De prostituees waren daar niet van ge diend. Ze vlogen op ons af, wel met z'n negenen of tienen tegelijk", aldus Joël. Her en der vielen rake klappen. Glenn alleen al werd belaagd door drie agressieve hoeren. Glenn: „Ze be gonnen met z'n drieën op me in te slaan. Op een goed moment kon ik er tussenuit tijgeren en met een sprintje a la Babangida wegkomen." Er was echter één probleem: bij de schermut selingen was het klepje van de geleen de digitale camera zoekgeraakt. De drie vakantiegangers besloten een aantal uren later het klepje te gaan zoeken. „Binnen tien seconden stond Glenn Gilde, Diego de Lima en Joël le Due zijn na hun onfortuinlijke vakantie weer terug in Middelburg. foto Lex de Meester er een man met een Arabisch uiterlijk voor ons. Hij zag er uit als een pooier, van boven tot onder in kleren van glimmend satijn", weet Joël nog. De drie kozen het hazenpad omdat ze de man niet vertrouwden. De onbekende achtervolgde echter het drietal. Joël, Glenn en Diego sprongen uiteindelijk in een taxi, op de hielen gezeten door de onbekende man. In de taxi drukten ze snel de knopjes van de deuren om laag, net op tijd. „Die man bonkte nog hard op de wagen en de ramen, maar de taxi reed gelukkig snel weg." Na een rondje door de stad belandde het drietal weer in het appartement. Na een paar uur werd er aangebeld: de politie. Of het drietal wilde meeko men naar het politiebureau. Op het bureau aangekomen, merkten de jon gens dat het menens was: „Vijf agen ten kwamen om ons heen staan en dreigden ons drie dagen in de cel te stoppen." Diego en Glenn konden met hun telefoontoestellen - vlak voordat ze die moesten afgeven - nog snel een sms'je naar hun ouders sturen met de onfortuinlijke boodschap dat ze ge vangen waren genomen. Met z'n drieën belandden ze in een cel van twee bij twee meter. Een ver schrikkelijk ervaring, vertellen de jongens in koor. „Je kon er bijna niet ademen, zo vies was het er, maar je móest wel", aldus Glenn, 's Avonds werd hen gevraagd of het apparte ment kon worden doorzocht. Joël: „Wij zeiden: 'Graag, dan kunnen we laten zien dat we onschuldig zijn.' In een auto werden ze geboeid naar het appartement gereden. Zeker vijftien agenten keerden het appartement on dersteboven. Inmiddels hadden de drie behoorlijk dorst gekregen. Al die tijd hadden ze geen druppel te drin ken gekregen. Maar zelfs van hun ei gen flessen water, die in het apparte ment op tafel stonden, mochten ze niks drinken Inmiddels was hun duidelijk gewor den waar ze van beschuldigd werden. Een Duitse vrouw - de jongens her kenden haar later als één van de pros tituees - had het drietal beschuldigd van diefstal van een portemonnee en een telefoon. Joël, Glenn en Diego be toogden keer op keer onschuldig te zijn. Pas na 36 uur opsluiting, zonder ook maar iets te drinken, werden de jongens vrijgelaten. De familie van Diego en Glenn waren inmiddels op het eiland aangekomen om de jongens op te vangen. Enkele dagen later moesten de jon gens voorkomen bij de rechtbank. Voor de zaak was het snelrecht van toepassing, een procedure om toeris ten snel te kunnen berechten. De jon gens voelden zich in de rechtszaal niet serieus genomen. „De rechter zat de hele tijd vierkantjes te tekenen! En ze was zwaar op de hand van die Duitse vrouw." De jongens hadden twee opties. De ene was dat de zaak naar een later tijdstip werd verdaagd. De jongens zagen daar niets in: om maanden later weer terug te moeten keren naar het eiland voor een nieuwe zitting. Een andere optie was om de diefstal te be kennen. Dat zou de jongens per per soon zevenhonderd euro kosten, maar dan konden ze wel meteen naar huis. Het drietal koos het laatste. Joël nog steeds vol ongeloof: „Terwijl je on schuldig bent, tóch tekenen. Maar ja, we wilden er gewoon vanaf zijn." Zo snel als maar kon, boekten de drie een vliegtuig naar huis waar ze enkele da gen geleden aankwamen. Al met al becijferen de drie hun totale kosten op zeker 1200 euro de man. Nog immer zijn Joël, Glenn en Diego vol ongeloof en woede over wat er is gebeurd. Uitgeput en nauwelijks in staat het te bevatten. Maar ze hebben in ieder geval één heilige overtuiging: „Wij gaan nooit meer naar Mallorca." door Nadia Berkelder VLISSINGEN-Het commando over de Ma rinekazerne Vlissingen is gisteren overge dragen aan A. Zwiers. De bemanning van de kazerne nam gisteren afscheid van com mandant R. Brunia, die les gaat geven op de mijnenbestrijdingsschool in Oostende. Zwiers is de eerste vrouwelijke comman dant van een marinekazerne in Nederland. Ze is luitenant ter zee eerste klasse. „Dat is hetzelfde als majoor bij de landmacht." Zee heeft ze echter nooit gezien. „Ik stam uit de tijd dat vrouwen niet mochten varen. Zo oud ben ik. Of zo kort is dat geleden. Ik ben in 1978 in dienst gekomen, in 1980 kwamen de eerste vrouwen aan boord." Die verande ring zorgde destijds voor veel opschudding. „Ik zat toen zelf bij de thuisfrontbegelei ding. Veel mensen maakten zich daar echt zorgen over. Achteraf gezien was dat onte recht." Omdat ze niet in 'operationele dienst' mocht, heeft haar carriere zich op kantoor afgespeeld. „Ik heb personeels werk gedaan, communicatie, dat soort din gen." De sfeer is verbeterd nadat er meer vrouwen bij de marine kwamen, vindt Zwiers. „Het is minder macho geworden." Of dat van in vloed is op de manier waarop er gewerkt wordt, durft ze niet te zeggen. „Maar ik zou nooit commandant geworden zijn als de tij den niet waren veranderd. Vrouwen worden nu op hun competentie beoordeeld. Er wordt gekeken wat je capaciteiten zijn. Ge baseerd daarop krijg je een leuke functie. Daar ben ik blij mee." Ze heeft het gevoel dat ze in Vlissingen, waar ze nu anderhalve week rond loopt, goed kan functioneren. „Ik vroeg me af hoe ze zouden reageren. Maar vanaf het aller eerste begin heb ik respect gekregen en de ruimte om te doen wat ik moet doen. Of dat aan mij ligt, aan mijn rang of dat ze het nor maal vinden dat een vrouw de leiding heeft, dat interesseert me eigenlijk niet." Voor ze in Vlissingen kwam, keek Zwiers een jaar rond bij de landmacht, in het kader van een uitwisselingsprogamma tussen de krijgsmachtsonderdelen. Waar ze na haar tijd in Vlissingen terecht komt, weet ze nog niet. „Over drie jaar krijg ik weer iets heel anders te doen. Ik zou echt niet weten wat. Dat is het leuke van de marine. Je hebt in principe een vaste baan en binnen je capaci teiten krijg je een heleboel verschillende functies." Bij de marinekazerne werkt geen vast aan tal personeelsleden. De bemanning, zoals het personeel heet in marinetermen, vari eert van 15 tot 22 personen. De kazerne in Vlissingen is eigenlijk een soort hotel. Marinemensen die bij de Schelde moeten zijn om bijvoorbeeld apparatuur van nieu we schepen te testen of om een training te ondergaan, kunnen er eten en slapen. Veel meer mogelijkheden zijn er niet. „Het is geen driesterrenhotel, het is echt een kazer- Luitenant ter zee eerste klasse A. Zwiers. ne. Het is een prima plek om te slapen, maar het is niet luxe", zegt Zwiers. De kazerne kan maximaal 335 personen herbergen. Of de kazerne de volgende bezuinigingsron de zal overleven, is nog niet bekend. „We krijgen wel te maken met een reorganisatie die de horeca binnen defensie efficiënter moet maken. Wat dat betekent, weet ik nog niet, maar het betekent wel veel. Horeca is het hart van ons bedrijf. Ik verwacht wel dat foto Ruben Oreel we de komende jaren nog veel werk hebben. In ieder geval zolang de Schelde blijft be staan." De bezuinigingen, er moeten de ko mende vier jaar twaalfduizend banen weg, houden de gemoederen binnen de krijgs macht bezig. Minister Kamp van defensie zei onlangs in een interview dat vrouwen bij de grote reorganisatie niet moeten worden ontslagen. Zwiers glimlacht diplomatiek. „Dat moet ik nog zien." 30 en 31 augustus en 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30-17.00 uur. tel. 06-53737162 H. A. Boom- de Keizer, Westerbanweg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. fltk Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0115 L 412906, geopend za. van 09.00-12.30üi Jt en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) j (i 249111. jg. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterda 13.00-13.30 uur, GrevelingenstraatUic Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32