PZC Het wordt stil in de Nobelpoort Orgelimprovisaties in Nieuwe Kerk Heroic World houdt langer stand PZC Voorzitter bezorgd over toekomst van N azomerfesti val Anderhalf jaar geëist wegens ontucht met geestelijk gehandicapte Handhaven voorzieningen agenda ll vrijdag 29 augustus 2003 Slaappillen verloren in Middelburg Vrouw laat kinderen stelen Bromfietscontrole in Zierikzee Heiwerkzaamheden bijna klaar Hakenkruis op gebouw Mercedessen ontvreemd Kernbezoek Sirjansland LSD krijgt geen steun van raad door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) sprong gisteravond in de gemeenteraad op de bres voor het behoud van gemeentelijke voorzieningen. De teruglopen de algemene uitkering van het Rijk noopt de gemeente de te ring naar de nering te zetten. LSD wil echter niet dat het dichten van de gaten in de be groting gebeurt door het afsto ten van bijvoorbeeld dorpshui zen of andere voorzieningen waar de bevolking belang aan hecht. Fractievoorzitter P. Berrevoets- Ringelberg trachtte het behoud daarvan veilig te stellen met een tweetal amendementen, waar voorzij echter geen enkele steun kreeg van de andere fracties. Volgens wethouder J. van Felius is het college niet van plan zo maar lukraak voorzieningen af te stoten, maar de mogelijkheid van functioneler gebruik wordt wel open gelaten. Een dorpshuis in elke kleine kern is geen van zelfsprekendheid als het ge bouw het overgrote deel van de week leeg staat. In dat geval geeft het college de voorkeur aan een goede spreiding. De ge meente streeft ernaar bij het af stoten van voorzieningen meer mede-verantwoordelijkheid bij de bevolking te leggen. Het CDA maant hierbij tot voorzichtigheid en wil vooral dat er nadrukkelijk naar de be hoeften binnen een kern wordt gekeken. Voor LSD gaat voor zichtigheid niet ver genoeg. Berrevoets-Ringelberg bepleit volledige instandhouding van het voorzieningenniveau. Ze kent na het bezoeken van alle hoorzittingen in het kader van lokaal sociaal beleid het belang dat de bevolking daaraan hecht. Volgens PvdA, WD en Chris tenunie heeft LSD geen idee hoe de gaten in de begroting dan gedicht moeten worden en GroenLinks houdt de fractie voor dat er niet alleen 'op ge voel' bestuurd kan worden. De raad is eensgezind over het centrale uitgangspunt voor het opstellen van de begroting. Dat luidt letterlijk: 'In principe geen belastingverhoging om be staand beleid in stand te hou den'. Het geld moet naast het afstoten van gemeentelijke eigendom men gevonden worden in het doelmatiger laten functioneren van de eigen gemeentelijke or ganisatie. De VVD deed daar met een amendement een schep je bovenop ten behoeve van nieuw beleid. De liberalen den ken in eerste instantie aan het inleveren van oud beleid voor dat er nieuwe voorzieningen ge realiseerd worden, maar willen belastingverhoging niet geheel uitsluiten. VVD'er A. Verseput wist dat voorstel met een krappe meerderheid van twaalf tegen tien stemmen binnen te halen. PvdA Alert! en SGP steunden dit amendement. ,,Het gaat ons te ver om bijvoorbeeld straks een paar dorpshuizen te moeten sluiten om theater Mondragon te kunnen optuigen", verwoord de R. van der Wekken (CDA) zijn weerstand tegen het WD-voor- stel. Volgens wethouder Van Fe lius ligt het amendement geheel in het verlengde van het beleid zoals het college voorstelt. „Als bezuinigen op bestaand beleid na het dichten van het begro tingsgat nog voldoende geld op levert voor nieuwe dingen, is het aan de raad zelf daartoe te be sluiten", aldus de wethouder. Spandoeken van de stichting Naammaak op Nobelpoort. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Nu dwarrelen er nog flarden muziek door de vensters van beide torens van de Nobelpoort in Zierikzee. Klanken vormen de hoofdmoot van de zogeheten Toonstelling die daar tot en met zaterdag te horen is. Als variant op een expositie van beeldende kunst wordt in dit monument een veelheid aan muziek ten gehore gebracht. Binnenkort zal het weer stil zijn in de No belpoort. De huidige huurder, Stichting Naammaak, kan er niet blijven. De gemeente wil eerst de mogelijkheden voor een breder gebruik van dit monument eens onderzoeken. „Jammer", vindt Ger Lagerweij van Naam maak en initiatiefnemer van het huidige muzieklaboratorium in de Nobelpoort. Sa men met andere muzikanten gebruikte hij de ruimte op de zaterdag om te componeren en muzikaal te experimenteren. „Een soort stichting voor eigenwijze volkskunt en ont- scholing. Ach, eigenlijk gewoon om het ge weld een beetje uit de wereld weg te hou den", verwoordt Lagerweij. Hij is wars van dikdoenerij en is niet uit op veelvuldig naar buiten treden. Wel vond hij het zonde zijn rijk gevuld muziekarchief ongebruikt te la ten. De talrijke klanken die daarin liggen opgeslagen, verdienen een breder gehoor. De unieke monumentale kamers en trappen in de Nobelpoort bieden bovendien het perfecte decor voor een perfor mance. Bezoekers van Toonstelling worden nu al twee weken onthaald op muziek ingedeeld in verschillende thema's: dromend/han gend, spottend/clownesk, vertellend/mar cherend, dansend en rennend/spannend. Elke ruimte heeft zijn eigen geluid. De toe loop en reacties tij dens deze presentatie mo tiveren Lagerweij wat meer te gaan doen met zijn muziekarchief. „Nou maak ik me zelf niks wijs natuurlijk. De helft van de be zoekers komt vooral om die toren eens van binnen te bekijken. Maar er waren ook mu ziekliefhebbers die wel drie keer terugkwa men." Lagerweij zou best vaker een perfor mance in dit monument willen opzetten, maar hij heeft van de gemeente te horen ge kregen dat de Nobelpoort met ingang van het nieuwe seizoen voorlopig niet meer ver huurd zal worden aan derden. „We willen eerst eens een onderzoek doen wat er allemaal aan dit monument zou moe ten gebeuren om het beter geschikt te ma ken voor een breder gebruik en wat de kos ten daarvan zouden zijn", zegt cultuuramb tenaar B. Stuit. Volgens hem valt er op meerdere punten nogal wat te verbeteren aan de Nobelpoort. „Vooral de verwarming is een gevoelig punt. Ook zou er beter geïso leerd moeten worden.aldus Stuit. Of er in derdaad in de toekomst een bredere bestem ming van de Nobelpoort inzit, hangt vol gens hem echter helemaal af van de uit komst van het gebruikersonderzoek. De Toonsteling in deze poort is vandaag en zaterdag nog geopend van 14.00 tot 21.00 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Organist Gijsbert Lekkerkerker gaat dit najaar drie weekenden met cursisten aan slag met orgelimprovisaties op het Kam en Van der Meulen- orgel in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Als afsluiting wordt dan een openbaar concert gegeven. Lekkerkerker wil de eeuwenou de traditie van orgelimprovisa tie op peil houden en geeft daar toe regelmatig cursussen in binnen- en buitenland. Het or- gelin de Nieuwe Kerk in Zierik zee acht hij met 34 sprekende re gisters en een bijzondere klank enakoestiek bij uitstek geschikt voor het geven van cursussen. Centraal tijdens de lessen staat bet maken van variaties op een koraal, oftewel de kunst om de melodie steeds weer in een an der muzikaal jasje te laten ver schijnen. Ook leert Lekkerker ker de deelnemers te kijken naar bestaande voorbeelden uit de orgelliteratuur. Hij geeft zijn lessen als docent van de Stich ting Hollandse Improvisatie kunst. Belangstellenden kun nen zich bij deze stichting aan melden, telefoon: 0348-444780. De cursus is bedoeld voor orga nisten van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. De lessen worden gegeven op vrijdag 12 en zaterdag 13 september, vrij dag 24 en zaterdag 25 oktober en op vrijdag 21 en zaterdag 22 november. Het begint op 22 no vember om 20.00 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie H. den Hartog heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 64-jari- ge inwoner van Arnhem voor het plegen van ontucht met een verstandelijk gehandicap te man anderhalf jaar gevan genisstraf geëist. De seksuele handelingen zou den plaats hebben gevonden in de zomer van 2001 tijdens een vakantie in Renesse. „Deze man is een doorgewinterde, rasechte zedendelinquent. Hij heeft sinds 1974 veroordelin gen voor zedenzaken", merkte de officier op. Verdachte was een van de vrij- willigers die zich over een groep zwakbegaafde mensen ontfermden. Zij verbleven in vakantiehuisjes. Zo was hij als hulp toegewezen aan het 42- jarige slachtoffer. Tijdens het verblijf zou hij in zijn seksuele aanrakingen te ver zij n gegaan de geestelijk gestoorde man te betasten en te strelen. De officier zei zich ervan be wust te zijn dat het bewijs in zedenzaken moeilijk ligt. „Het speelt zich in het geniep af." Toch vond ze voldoende aan knopingspunten. Zo had het slachtoffer spontaan over de seksuele handelingen verteld. Verdachte had daarentegen verklaard dat het een en ander in het kader van een spelletje was gebeurd. Andere vrijwilli gers waren het opgevallen dat verdachte zich afzijdig hield van groepsactiviteiten. Daar onder had de sfeer te lijden. De Arnhemmer had verteld dat het slachtoffer niet in staat was om zich te douchen en te kleden, maar hij stond juist bekend om zijn zelfstandig heid. Ook haalde de officier het forse strafblad aan. Strafpleitster J. Jansen vroeg haar cliënt vrij te spreken. Ze hechtte geen enkele waarden aan de verklaringen van het slachtoffer. „Het is een bekend gegeven dat het makkelijk is om zwakbegaafde mensen woorden in de mond te leg gen." Verder zei ze dat ver dachte niet in staat was om naar de zitting te komen. Hij heeft een hiv-virus en is daar door niet geschikt om opgeslo ten te worden. De rechtbank doet 10 september uitspraak. redactie schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Tovenaar Brandal zal nog even zijn zit vlees moeten trainen. De uit zand opgetrokken sculptuur en de rest van zijn Heroic World in de duinen achter Scharendijke zullen drie weken langer voor het publiek te bezichtigen zijn dan aanvankelijk gepland. Sinds de opening op 18 juni zijn al heel wat bezoekers binnenge treden in de zanderige sprook jeswereld bij Scharendijke. „Ik schat dat we tussen de 60.000 en 70.000 bezoekers hebben ge had", stelt Rob van Hoof, be drijfsleider van het Internatio naal Zandsculpturen Festival. Deze aantallen voldoen echter niet aan de verwachtingen van om en nabij de 100.000 bezoe kers. Het hete zomerweer, dat mensen vooral naar het strand en minder naar de attractie lok te, is volgens Van Hoof de oor zaak hiervan. En juist nu de weergoden Heroic World beter gezind lijken, zou de attractie moeten sluiten. Want volgens de oorspronkelijke planning gaat na aanstaande zondag deze we reld ten onder. Gezien de resultaten tot nu toe is echter besloten de zandsculptu ren drie weken langer te laten staan. Volgens Van Hoof kan dat best: de kunstwerken zien er nog goed uit en kunnen nog een tijdje weer en wind verdragen. De recordtijd, dat een zands culptuur in Nederland in de buitenlucht heeft overleefd, staat immers op één jaar en ne gen maanden. Dat de Scharendijkse figuren er al bijna drie maanden staan, is De zandsculpturen bij Scharendijke blijven drie weken langer staan. ze amper aan te zien. Op een paar kleine beschadigingen na zijn de sculpturen nog volledig intact. En dat er in de hoeken van de traptreden inmiddels een klein laagje strandzand is ge waaid, maakt de aanblik van het sprookjeskasteel alleen maar realistischer. Aan het eind van de wandeling door de magische wereld van trollen, elfen en tovenaars wor den bezoekers uitgewuifd met 'Tot volgend jaar'. Of achter de duinen van Scharendijke dan opnieuw een zanderige wereld zal verrijzen, weet Van Hoof nog niet. Wanneer Heroic World weer is weggezonken in het zand, zoals het verhaal wil, zullen organisator Pro Surf, de gemeente en VW Schouwen- Duiveland de huidige attractie evalueren. Gezien de ervaringen van de be zoekers van dit jaar is het wat Van Hoof betreft best voor her foto Marijke Folkertsma haling vatbaar: „Van de mensen krijgen we veel goede reacties. In oktober zullen we bespreken wat we volgend jaar kunnen doen." De zandsculpturen van Heroic World zijn nog tot en met zon dag 21 september te bezichti gen. MIDDELBURG - Op het Goudend in Middelburg zijn woens dag medicijnen verloren. Het zijn slaappillen van het merk Rivotril. Ze zitten in een wit busje dat in een zakje van de apo theek zit. De medicijnen kunnen naar de apotheek in Dau- wendaele gebracht worden. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoonster van Middelburg is gistermiddag rond 13.15 uur in de Langeviele in Middel burg aangehouden omdat ze twee minderjarige kinderen op de Markt liet stelen. De buit moesten ze aan haar afgeven. Bij de aanhouding gaf zij tevens een valse naam op. Op het bu reau werd ze gehoord en met een dagvaarding heengezonden. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee brom- en snorfietsen gecontroleerd. Tien voertuigen werden op de rol- lenbank gezet. Vijf bleken te zijn opgevoerd. In totaal werden er 12 bekeuringen voor diverse gebreken uitgeschreven. In de Visstraat werd rond acht uur een 48-jarige man uit Zierikzee op een snorscooter aangehouden wegens rijden onder in vloed. De man had 1,7 maal de toegestane hoeveelheid alco hol genuttigd. Hiervoor ontving hij een proces-verbaal en een rijverbod van 3 uren. MIDDELBURG - De heiwerkzaamheden voor het nieuwe ge bouw van Rijkswaterstaat in Middelburg zijn bijna klaar. Dinsdag gaat naar alle waarschijnlijkheid de laatste paal de grond in. Aan de Poelendaelesingel in Middelburg verrijst het nieuwe hoofdkantoor van Rijkswaterstaat. Voor de bouw is een moderne manier van heien gekozen. In plaats van de pa len linea recta de grond in te slaan, gaat eerst een grote meta len buis de grond in die vervolgens volgestort wordt met be ton. Daarna wordt de metalen buis weer omhoog gehesen. Vooral de klappen van de metalen heistelling tegen de meta len buizen, levert een oorverdovend lawaai op. Menig Middel burger heeft zich inmiddels bij Rijkswaterstaat beklaagd over de herrie. Van de in totaal 231 benodigde palen, zijn er inmiddels 180 de grond ingegaan. Als het heien de komende dagen volgens plan verloopt, gaat dinsdag de laatste paal de grond in. Al met al wordt de sleutel 1 november 2004 overgedragen aan Rijkswaterstaat. Begin 2005 gaan de deuren open voor het personeel. Het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat wordt 140 meter lang en vijf verdiepingen hoog. Het pand ligt parallel aan het Kanaal door Walcheren. Het ontwerp is van de Am sterdamse architect Paul de Ruiter. POORTVLIET - Op een gebouw aan de Schelphoekseweg in Poortvliet is woensdagavond een hakenkruis aangebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. BAARLAND - Autodieven hebben in de nacht van woensdag op donderdag hun slag geslagen in Baarland en Yerseke. In beide dorpen gingen ze er vandoor met een Mercedes. De au to's werden gestolen aan de Damstraat in Yerseke en de Ba- kendorpseweg in Baarland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Maskertheater, een prachtig blaasensemble, percussie, kindertheater, de 'Nazaten van Prins Hendrik', gezongen Italiaanse scheldpar tijen en tien zingende vrouwen verenigd onder de naam 'Geen Paniek'. Voorzitter Hans Er- brink van de Stichting Muziek Monumentaal is dik tevreden met het programma voor de achtste versie van dit Wereld muziek Nazomerfestival op Schouwen-Duiveland. Hij heeft echter zorgen over de financiën en de vrijwillige inzet die nodig zijn om Muziek Monumentaal in stand te houden. „Het is voor dit jaar nog heel be hoorlijk gelukt naast de vaste subsidie van de gemeente vol doende sponsors te vinden om een mooi gevarieerd program ma samen te stellen", zegt Er- brink. Van verschillende bedrij ven heeft hij echter al te horen gekregen dat hij daar volgend jaar niet meer te vast op mag re kenen. Ook de bijdrage uit het SNS-fonds zal de stichting dan moeten missen, omdat hieruit nou eenmaal niet meer dan twee keer voor eenzelfde activiteit wordt geput. Erbrink verwacht dan ook dat er voor de negende editie van Muziek Monumentaal met ex tra kracht gelobbyd zal moeten worden. Wat hem echter nog meer bezighoudt, is het vertrek van Harry van der Wekken bij de stichting Muziek Monumen taal. „Harry heeft altijd gezegd het voor enkele jaren te zullen doen. Daar waren we dus op voorbereid, maar het blijkt be slist niet mee te vallen een op volger voor hem te vinden. Het gaat tenslotte om iemand die er behoorlijk wat tijd in wil steken en het liefst ook nog veel contac ten heeft binnen de muziekwe reld." Ondanks die zorgelijke vooruit zichten verheugt Erbrink zich wel op het komende festival Muziek Monumentaal van don derdag 11 tot en met zaterdag 13 september. Muziek en thema's uit veel verschillende delen van de wereld staan weer centraal. Het resultaat is een keur aan op tredens die de bezoekers veelal gratis krijgen aangeboden. Al leen voor het concert van 'Jon gens Driest' uit Groningen in De Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis op de vrijdagavond moet entree worden betaald. De Jongens Driest spelen op blaas instrumenten krachtige, jazz, gebaseerd op wereldliederen uit klezmer en balkantradities, Afrikaanse highlife en Latijns- Amerikaanse muziek. Het festival begint op donder dag met drie optredens van het Mang's Maskentheater in de binnenstad van Zierikzee. Twee artiesten op stelten en een muzi kant in fraaie kostuums spelen sprookjes op en rond het Haven plein. De nadruk van het programma ligt op zaterdag 13 september, de open monumentendag. Op het Havenplein en de Schuitha ven zijn er dan wisselende op tredens van percussiegroep Tak'nDjola, Kindertheater Rijn en Trijn, workshoporkest 'De Doorbraak' onder leiding van Dies le Due, 'De Nazaten van Prins Hendrik' met Surinaamse blaasmuzieksoorten en de zang groep Rumorosamente met Ita liaanse liederen. Het close harmony vrouwen koor 'Geen Paniek' geeft op de ze dag optredens in slot Haam stede, de Hervormde Kerk in Dreischor en in de Lutherse kerk in Zierikzee. SIRJANSLAND - Het dagelijks gemeentebestuur brengt dins dag 9 september een kernbe zoek aan Sirjansland. De bevolking heeft de gelegen heid gekregen gespreksonder werpen aan te dragen voor deze bijeenkomst. De onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer: verkeer, wegen, groen, leef baarheid, wonen, reiniging en voorzieningen. De bijeenkomst wordt gehou den in het dorpshuis en begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Bordes gemeentehuis, 10.00 uur: Ontvangst leden en auto's jubileren de Lanciaclub Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31