9 Nieuwendijk herwint oude glorie Stippen in het landschap WCT Zeeland in de smaak bij weg- en waterbouw WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Trein Gemeente vergeet strandtenthouders op tijd briefte sturen over voortijdige opbouw Deel centrum Zierikzee zonder stroom Het nieuwe €793.- zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND vrijdag 29 augustus 2003 vanaf de dijk Straatbeeld Man scheurt met 162 over 80 km-weg debat vandaag rechtstreeks op Omroep Zeeland Radio vanaf 09.45 uur LAND fc PZC College trekt boetes paviljoens in floorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland heeft he loten de dwangsommen, die door de gemeente waren opge legd aan J. Kristelijn van De Zo merzon in Renesse en K. van der Wekken van De Schaar in Wes- lenschouwen, niet te innen. De boetes voor de té vroege opbouw van enkele seizoensstrandten ten zijn ingetrokken vanwege een administratieve fout. Het kwijtschelden van deze boetes betekent volgens wet houder G. van de Velde - de Wil de (strandzaken) niet, dat de ge meente volgend jaar de opbouw van de seizoenspaviljoenen vóór 15 maart ook door de vin- zal zien. Die datum is en blijft wat be treft de gemeente keihard en zal ook gecontroleerd worden. „Het ras daarom zeker mijn intentie diebedragen wél te innen." Om dat de gemeente echter vergeten ras de ondernemers binnen de wettelijke termijn per brief te kapittelen over hun voortijdige opbouw, rest het college nu niets anders dan de geplande boete in te trekken. De gemeente en de Schouwse paviljoenhouders hebben al een lange weg van juridische geste en strijd achter de rug. Een kleine schermutseling begin dit jaar daargelaten, werken beide partijen nu gezamenlijk aan het nieuwe strandbeleid. Daarin wordt onder meer ruimte gebo den voor zes strandtenten, die zomer en winter mogen blijven staan aan de kust. Dndanks de huidige samen- spraak liggen er wel nog een aantal erfenissen. Zo heeft de gemeente Kristelijn van De Zo- 3 ner^on en Van der Wekken van De Schaar in 2001 een dwang som opgelegd, omdat de ernemers weigerden na 1 sovember van het strand te ver trekken. Die boete is opgelopen W45.378 euro maar nooit be- omdat de juridische pro- Icedure hierover nog niet was Strandpaviljoen De Schaar hoeft de dwangsom van ruim 45.000 euro niet meer te betalen. tre tot tas CH uitgelopen. Begin juni van dit jaar heeft de rechtbank in Mid delburg - tegen de (eerdere) voorlopige uitspraak in - de ge meente alsnog in het gelijk ge steld. En kan de dwangsom ge ïnd worden. Maar het college wil deze boetes intrekken. Van de Velde legt uit dat de kaarten inmiddels aan merkelijk anders liggen dan twee jaar geleden. Er is nu wel duidelijkheid welke paviljoe nen straks zomer en winter mo gen blijven staan. En die strand tenten zullen komende winter net als dit jaar vooruitlopend op het beleid gedoogd worden langs de kust. Daarnaast heeft de gemeenteraad duidelijk aan gegeven dat de boetes ingetrok ken moeten worden. De wet houder vindt het 'belangrijker' dat gemeente en ondernemers samen door één deur kunnen, dan dat het geld koste wat kost wordt binnengehaald. L. Hart, voorzitter van de Ver eniging Strandpaviljoenhou ders Schouwse Kust (VSSK), is zeer tevreden dat de gemeente deze 'streep onder het verleden' zet. 'Een goede zet van de ge meente' op grond waarvan wat hem betreft aan de verbetering van het Schouwse strand ge- foto Marijke Folkertsma werkt kan worden. Voor komen de winter verwacht Hartdatvijf paviljoenhouders gebruik zul len maken van de gedoogrege- ling: De Schaar en De Zandsnor in Westenschouwen, Blasa Bloesa en De Zomerzon in Re- nesse en Perry's Beach Club bij Scharendijke. door Gerard Montsma Het ontstaan van de in om vang bescheiden Vlissingse Nieuwendijk gaat terug tot het jaar 1443. Kort voor die tijd be sloot Philips van Bourgondië, ie Heer van Vlissingen, om een stuk gebied rondom Vlissingen tan het West-Souburgs Am- acht te annexeren om hier een tieuwe haven te graven. Bij het itgraven van deze Nye Haven ie latere Vissershaven of jacht- aven) ontstond er nieuwe ouwgrond, waarop nieuwe traten zoals de Nieuwendijk en Nieuwstraat werden ge- louwd. tan de overzijde van de haven ferden eveneens huizen ge- ouwd. Deze huizen in het hui- De Vlissingse Nieuwendijk heeft veel van haar oude status verloren. ige Arsenaal-gebied werden in Franse tijd gesloopt in ver and met de versterking van de Kting. Het Lampsinshuis aan «Nieuwendijk 11, in 1641 ge licht door reder-koopman Cor dis Lampsins (de voormalig 'erkgever van Michiel de Ruy- tt) bewijst dat het toch zeker «n voorrecht was om aan deze jjijk te wonen. Het koopmans huis maakt nu onderdeel uit van ■at Zeeuws Maritiem Museum. jkNieuwendijk heeft sinds die tijd veel van deze oude status 'Wloren. Afgezien van enkele ®®umentale panden die de Wogen en overstromingen "verleefden, zijn de meeste hui- :en opnieuw opgetrokken en v°rdt het straatbeeld nu over- 'oerst door cafés, restaurants en 801 handjevol winkels. Vrijwel "ke hoge bomen aan het begin fan de dijk zijn twee jaar gele- ™etl gerooid en de parkeerha- v«ns rond de dijk staan vol met "dos. Een parkeervergunning l0or een kleine tachtig euro per "ar. geeft de bewoner van de Nieuwendijk geen enkele ga- hntie op een plekje voor de Je"r. Bovendien klaagden veel omwonenden en horecaonder nemers over de hobbelige be strating en het drukke verkeer op de dijk. D at de grote iepen uit het straat beeld verdwenen was voor veel bewoners van de bovenverdie pingen geen ramp. In de ven sterbank van de familie He- melaar boven de voormalige naaimachinewinkel, staan sinds kort dan ook enkele verre kijkers gereed om 'de grote vaart' in de gaten te houden. „Er gebeurt hier altijd wat. Is het niet op zee, dan is het wel op straat. Vooral 's avonds is het hier mooi met al die lichtjes van de haven en die grote schepen op zee. Je zit hier nu beter dan op de boulevard." foto Lex de Meester Toch heeft de familie Hemelaar ooit overwogen om de dijk te verlaten. De onrust en het ge weld op straat trokken een zwa re wissel op hun woongenot. „Het was hier vroeger een hel. Elke nacht knokpartijen. De po- litiepetten rolden over de straat en de ambulances reden hier af en aan. We hielden de kinderen dan in de keuken, want die mochten dat niet zien. We wo nen hier nu 53 jaar en hebben hier eigenlijk alles meege maakt. De woningruil ging uit eindelijk niet door en dat was uiteindelijk maar goed ook. Nu willen we hier nooit meer weg. Eind jaren tachtig werd het rus tiger op de Nieuwendijk. De po litie legde het geweld en de ge luidsoverlast aan banden en enkele beruchte tenten sloten hun deuren. Onlangs besloot de gemeente om ook wat aan het uiterlijk van de dijk te doen. In samenspraak met de bewoners richt de gemeente zich in de plannen op meer eenheid in het straatbeeld. De projectgroep van de gemeente houdt daarbij vast aan het thema: maritiem, ongepolijst en kleurrijk. De bo men komen terug, rekening houdend met het uitzicht van de bewoners op de bovenverdie pingen. De dijk moet in de plan nen voorzien worden van nieuw straatmeubilair, autoluw wor den en zou de huidige bestrating eveneens vervangen worden. De vervallen panden kunnen met hulp van de gemeente eveneens een opknapbeurt krijgen. De Nieuwendijk moet zich tegen die tijd weer enigszins kunnen meten met haar oude imago: vorstelijk wonen aan een brui send stukje Vlissingen. De mysterieuze cirkels op wegen en dijken worden door Rijkswaterstaat gebruikt bij het maken van driediinensio- nele kaarten. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder Ze liggen her en der in het landschap, vaak zijn ze te zien op dijken of wegen. Myste rieuze cirkels, zwart met wit. Achter de eenvoudige stip gaat een ingewikkeld verhaal schuil over coördinaten, fotogramme- trie en het rijksdriehoeksstelsel. De cirkels zijn geen helikopter landingsplaatsen, zoals vaak wordt gedacht. Het zijn paspun- ten, of vliegschijven van de Meetkundige Dienst van Rijks waterstaat. Ze worden gebruikt bij het maken van driedimen- sionele kaarten. „Het zijn refe rentiepunten voor foto's die vanuit de lucht worden geno men", zegt R. Bustraan. „Die foto's stoppen we in fotogram- metische instrumenten." Foto- grammetrie is de techniek om ruimtelijke metingen te ver richten vanaf foto's. Aan de hand van die metingen, worden bijvoorbeeld kaarten gemaakt. De vliegschijven liggen op vaste afstand van elkaar. De coördi naten van de schijven worden uitgerekend aan de hand van punten die al een keer opgeme ten zijn. „We hebben bijvoor beeld NAP-punten. Die zitten onder meer in kerken en sluizen. Van daaruit kunnen we meten naar het paspunt." De NAP- punten worden gebruikt om de hoogte van het paspunt ten op zichte van Normaal Amster dams Peil te bepalen. Op die manier is het mogelijk om hoog teverschillen in het landschap te berekenen op basis van de fo to's. Voor de lengte- en breedtema- ten wordt nog steeds het rijks driehoeksstelsel gebruikt, een netwerk van meetpunten met als nulpunt Joignyeen plaats in de buurt van Parijs. Tegenwoor dig maakt de meetkundige dienst ook gebruik van moderne middelen, zoals GPS, waarbij de positie op aarde wordt vast gesteld met behulp van satellie ten. „Maar dat is niet zo nauw keurig", aldus Bustraan. De meetkundige dienst brengt heel Nederland in kaart. De vliegtuigen moeten steeds op nieuw de lucht in, omdat het landschap continu verandert. Omdat de foto's aan strenge ei sen moeten voldoen, kan er op een beperkt aantal dagen wor den gevlogen. Elk jaar wordt ongeveer een kwart van Nederland gefoto grafeerd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De grond- water en wegenbouwers zijn goed te spreken over de wijze waarop in Zeeland wordt omgesprongen met de opleidingen binnen deze sector. Op drie verschillende fronten dingen vertegenwoordigers van de provincie mee naar de lande lijke Infra Opleidingsprijs. Die prijzen wordt jaarlijks uitge reikt door het instituut SBW in Harderwijk: de opvallendste leerling, het beste leerbedrijf en de creatieve opdrachtgever. Genomineerd zijn respectieve lijk Wilbert de Bas uit Wissen- kerke, het Middelburgse aanne mingsbedrijf J. D. Janse en de afdeling gemeentewerken van Schouwen-Duiveland. Volgens SBW-woord voerder H. Doppenberg is het toeval dat in iedere categorie een Zeeuwse kandidaat staat genoemd. In to taal zijn over het hele land ver spreid iets meer dan vijftig aan meldingen binnengekomen van betrokkenen die tevreden wa ren over de opgedane contacten en ervaringen, aldus Doppen berg. Voor de prijs van de meest op vallendste leerprestaties is naast De Bas nog slechts één an dere gegadigde. In beide andere categorieën wordt met drie kan didaten om het bot gestreden. De winnaars worden op 18 sep tember bekend gemaakt door voorzitter L. Brinkman van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het Infra Oplei dingscentrum in Harderwijk. De prijs bestaat uit een beeldje van kunstenares Corry Ammer- laan-van Niekerk. Behalve in Harderwijk verzorgen ook de ROC's opleidingen voor de grond- water- en wegenbouw. Met de jaarlijkse prijsuitreiking wil het SBW het belang onder strepen van een gezamenlijke inspanning van leerling, leerbe drijf en opdrachtgever. Dop penberg: „Van een leerling wordt verwacht dat hij z'n ui terste best doet om de theorie tijdens een stage in praktijk te ZIERIKZEE - Een deel van het centrum van Zierikzee heeft gisterenmorgen enige tijd pon der stroom gezeten. De storing duurde van zeven uur tot kwart voor acht. Nuts bedrijf Delta NV heeft de sto ring verholpen door de stroom om te leiden. Het is de derde keer in korte tijd dat een deel van Schouwen- Duiveland wordt getroffen door een stroomstoring. In het Pink sterweekend was het enkele uren donker in de hele Westhoek omdat overal de spanning weg viel. Begin augustus werd ditzelfde gebied opnieuw getroffen. Gis teren was het centrum van Zie rikzee aan de beurt, toen rond 7 uur een storing in één van de ka bels optradt. Net als bij de eerste storing in de Westhoek lijkt een mof - een verbindingsstuk tus sen twee kabels - de boosdoener in Zierikzee. Hoeveel huizen en bedrijven door de laatste stroomstoring getroffen zijn, wist Delta giste ren nog niet. brengen. Daarvoor heb je weer een gemotiveerd leerbedrijf no dig en die zijn op hun beurt weer afhankelijk van een opdracht gever die creatieve zaken aan draagt om zo'n project tot stand te kunnen brengen. Zo houdt al les met elkaar verband. In aansluiting op de prijsuitrei king vindt de verkiezing plaats van de 'ambassadeur van het jaar van de Go Infra campagne', die er op is gericht jongeren te interesseren voor een toekomst in de grond-, water- en wegen bouw. Branchebreed telt de sec tor 350 'ambassadeurs' die op vrijwillige basis worden ingezet bij voorlichtingsactiviteiten over infrastructuur. KERKWERVE - Een 19-jarige automobilist uit Schouwen- Duiveland werd woensdag avond op de Heuvelsweg bij Kerkwerve aangehouden nadat hij daar met een snelheid van 162 km per uur had gereden. Op die weg geldt een maximum snelheid van 80 km per uur. Het rijbewijs van deze automobilist werd in beslag genomen. Advertentie Op 16 juli liet de Raad van Staten niets heel van de plannen voor een nieuwe containerhaven in het Sloegebied. Vandaag praten de Zeeuwse staten over de vraag of die containers er nu toch moeten komen of niet. www.omroepzeeland.nl Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 Advertentie zoveel kwaliteit voor zo'n prijs! Dat stijlvol niet altijd staat voor duur, bewijst Paauwe met een imposante eettafel in puur, massief eikenhout. Formaat 90 x 180 cm. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want die bedraagt slechts v.a.: H' Zuidweg 20a, Zonnemaire.0111-401318 www.interieur-paauwe.nl nfo@inter eur-paauwe.nl Een paar honderd meter voor het station van Goes, ter hoogte van de brandweerka zerne, hield de trein naar Middelburg halt. Verwon derd blikten de passagiers naar buiten. Om tot hun schrik de plaatselijke brand weer in allerijl te zien uitruk ken. Ongerust vroegen twee reizigers zich hardop af of de trein wellicht in brand zou staan. „Ach", reageerde een medereizger nonchalant, „we zitten toch in een rook vrije coupé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29