Heerebout heeft nog even tijd Zeeuwse Ombudsman tikt gemeente Goes op de vingers PZC Marinekazerne verwelkomt eerste vrouwelijke commandant Raad ongelukkig met subsidie voor concert Bl0f 11 Perceel Weststrate goede plek agenda II vrijdag 29 augustus 2003 n 1 arki Concert Trekkertrek Beleidsplan Brandpunt Hakenkruis op gebouw F ruitteeltmuseum Mercedessen ontvreemd Bromfietscontrole in Zierikzee Dief rijdt weg met auto Vlissinger Rijbewijs ingevorderd Heiwerkzaamheden bijna klaar lie: Frustratie Zwemmen voor zieke kinderen Anderhalf jaar geëist wegens ontucht Hotel Feestweekend in Ellewoutsdijk 111(6 ICt. ssg. Rei :e: ïUC; Mti Te rol er- er. 011 p. .n c ïL Bp Kazerne kan langs Rijksweg door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Het weste lijk deel van Krabbendijke is de beste plaats voor de brandweer kazerne, maar ook andere loca ties zijn acceptabel. Dat stelt het college van burgemeester en wethouders naar aanleiding van de onlangs opgestelde on derzoek over de brandweer. Daarmee lijkt de weg vrij voor de bouw van een kazerne op het perceel Weststrate aan de Oude Rijksweg. Projectontwikkelaar Wervenhove heeft de interesse van de gemeente gewekt door aan te bieden daar een goedko pe brandweerkazerne te bou- GOES - Muziekvereniging Con Affezzione uit Kwadendamme geeft zondag een concert in de Manhuistuin in Goes. Deze 53- koppige brassband brengt lich te en moderne muziek. Het op treden duurt van 12.30 tot 13.30 uur. Bezoekers kunnen de tuin betreden via de ingang Zuster straat 11. Bij minder goed weer treedt de groep op in de Maria Magdalenakerk. 's-HEER ABTSKERKE - Mor gen zijn er trekkertrekwedstrij- den in 's-Heer Abtskerke. Verdeeld in gewichtsklassen vanaf 2,5 ton en verschillende sportklassen, strijden de tracto ren om de eerste plaats. Dit is de oaêj derde keer dat deze wedstrijd gehouden wordt. Vanaf 13.00 uur in de Noordhoekweg. wen. In ruil daarvoor moet raadslid M. Weststrate een ka vel in de wijk Rozeboom krij gen. De gemeente is bereid zo'n deal aan te gaan, maar uit on derzoek bleek onlangs dat een locatie die iets westelijker in Krabbendijke ligt, bijvoorbeeld de Frisostraat, beter is in ver band met uitruktijden. Toch laat het college de commis sie algemene zaken nu weten dat het perceel van Weststrate ook aanvaardbaar is als vesti gingsplaats. Dit ondanks het feit dat in dat scenario bij een brand in Waarde en Oostdijk ook het korps Kruiningen ge alarmeerd zal worden, zodat wellicht twee korpsen uitruk ken. De onderhandelingen tus sen de gemeenten en Wervenho ve zijn momenteel in volle gang. Voor het eind van het jaar moet duidelijk zijn of de kazerne op het perceel van Weststrate aan de Oude Rijksweg komt. Door onderzoek wordt verder duidelijk dat een beleidsplan voor de brandweer dringend ge wenst is. Ook een uitbreiding van de personele capaciteit zou welkom zijn. Het in één keer aantrekken van vier mensen is volgens de gemeente echter wei nig reëel. Reimerswaal denkt dat samenwerking met andere gemeenten beter is dan forse in vesteren in de eigen organisatie. Daarom wil het college aanha ken bij Goes en Borsele, die al langer onderzoek doen naar sa menwerkingsvormen. Waar schijnlijk gaat ook Kapelle meedoen met de gezamenlijke activiteiten. Daarbij gaat het vooral om de controlerende en adviserende taken. G. Heerebout, directeur Historisch Museum Goes maakt volop plannen voor het nieuwe museum. door Mieke van derJaqt KLOETINGE - Maandag be gint hij. Nou, ja, officieel dan. In het echt is Gerard Heerebout, de nieuwe directeur van het Histo risch Museum in Goes, èn van het Fruitteeltmuseum in Kapel le, al de hele zomer met het mu seum bezig. Nadenken, uitzoe ken, overleggen: een nieuw museum richt je niet zomaar in. Tijd heeft hij nog wel. „Aan één kant fijn, aan de andere kant erg jammer want het betekent dat het museum pas in het voorjaar van 2005 open kan. De gemeen te Goes moet eerst het gebouw zodanig restaureren, dat het een goed casco wordt. Daarna kun nen we het pas echt goed in gaan inrichten. Daarvoor hebben we een topfiguur: Theo Braam, die in heel Nederland musea en ten toonstellingen heeft ingericht. Maar we hebben de tijd van de restauratie hard nodig om het plan voor de inrichting te ma ken. We moeten kijken wat we hebben, wat we nfet hebben, wat er eventueel weg moet en hoe we alles in het verhaal moe ten brengen." Een beetje een luxe-probleem is het wel, want het museum heeft gewoon te veel. ,,L. Abelmann, die vroeger directeur was, heeft altijdenorm veel verzameld. Hij zocht altijd, kreeg veel aange boden, pakte alles aan en deed nooit iets weg. We kunnen dus putten uit een enorme verzame ling om de verhalen te vertellen die we willen vertellen. Er zal alleen een hoop overblijven waarmee we niet direct aan de slag kunnen. De vraag is dan wat ermee moet gebeuren. Als het bewaart, moet je het goed bewaren, als je het wegdoet moet het naar iemand die er wel wat mee kan. Het is een enorme berg werk, die verzet moet zijn als de inrichter aan de slag gaat." Dat zijn alleen nog maar de praktische problemen. Financi ële zijn er ook. „We kunnen het museum inrichten zoals we het van plan waren, maar het kan beter als we een half miljoen eu ro meer hebben. Een heel mil joen is natuurlijk ook goed. Ik ben vast van plan om een spon soractie te starten, maar je kunt geen bedrijven aanschrijven over een museum dat er nog niet is. Dat zal dus even moeten wachten. Wat ik ook wil doen is de vereniging van Vrienden van het Museum wat nieuw leven in blazen. Dat zal niet eens zo moeilijk zijn, want van de plan nen worden mensen vanzelf wel enthousiast." Heerebout verwacht dat er nog erg veel te doen valt, ook als het museum eenmaal open is. „Het is natuurlijk niet een Goes' mu seum alleen. Over de dorpen valt ook een heleboel te vertel len. Je moet de mensen als het ware vanuit het museum op de fiets of te voet de Bevelanden in kunnen sturen. Om te beginnen moeten de stadswandelingen vanaf 2005 niet meer starten bij foto Willem Mieras de stadhuisstoep, maar in de hal van het museum. Het Historisch Museum moet het brandpunt worden van de cultuurhistorie op de Bevelanden. Wat gaat de bioloog Heerebout in het Fruitteeltmuseum doen, waarvan hij tenslotte ook direc teur wordt? „Heel zuinig zijn op zo'n breed gedragen museum. Je kunt het natuurlijk wel uitbou wen maar een museum dat hele maal op vrijwilligers draait, is heel bijzonder. Je merkt dat de Kapellenaren er veel voor over hebben. Ze brengen aan de lo pende band spullen voor de col lectie. Het is ook weer bij uitstek geschikt om als centraal punt in fiets en wandelroutes te funge ren." De nieuwe directeur is vooral ook bezig om onderwerpen te verzinnen voor de wisselten toonstellingen. „Ik schrijf af en toe dingetjes op. Als we open gaan wil ik een hele poos vooruit kunnen." POORTVLIET - Op een gebouw aan de Schelphoekseweg in Poortvliet is woensdagavond een hakenkruis aangebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. BAARLAND - Autodieven hebben in de nacht van woensdag op donderdag hun slag geslagen in Baarland en Yerseke. In beide dorpen gingen ze er vandoor met een Mercedes. De au to's werden gestolen aan de Damstraat (Yerseke) en de Baken- dorpseweg (Baarland). ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee brom- en snorfietsen gecontroleerd. Tien voertuigen werden op de rol- lenbank gezet. Vijf bleken te zijn opgevoerd. In totaal werden er 12 bekeuringen voor diverse gebreken uitgeschreven. In de Visstraat werd rond acht uur een 48-jarige man uit Zierikzee op een snorscooter aangehouden wegens rijden onder in vloed. De man had 1,7 maal de toegestane hoeveelheid alco hol genuttigd. Hiervoor ontving hij een proces-verbaal en een rijverbod van 3 uren. GOES - De auto van een 56-jarige Vlissinger is gistermiddag rond vier uur gestolen vanaf een bedrijfsterrein aan de Amundsenweg in Goes. De man had zijn auto niet afgesloten en de sleutels zaten in het contact. Een onbekende man is in de auto gestapt en ermee weggereden. Het gaat om een rode Opel Omega met het kenteken FZ-RP-51. KERKWERVE - Een 19-jarige automobilist uit Schouwen- Duiveland werd woensdagavond rond 20.40 uur op de Heu- velsweg bij Kerkwerve aangehouden nadat hij daar met een snelheid van 162 km per uur had gereden. Op die weg geldt een maximum snelheid van 80 km per uur. Het rijbewijs van deze automobilist werd in beslag genomen. MIDDELBURG - De heiwerkzaamheden voor het nieuwe ge bouw van Rijkswaterstaat in Middelburg zijn bijna klaar. Dinsdag gaat naar alle waarschijnlijkheid de laatste paal de grond in. Aan de Poelendaelesingel in Middelburg verrijst het nieuwe hoofdkantoor van Rijkswaterstaat. Voor de bouw is een moderne manier van heien gekozen. In plaats van de pa len de grond in te slaan, gaat eerst een grote metalen buis de grond in die vervolgens volgestort wordt met beton. Daarna wordt de metalen buis weer omhoog gehesen. Vooral de klap pen van de metalen heistelling tegen de metalen buizen, levert een oorverdovend lawaai op. Menig Middelburger heeft zich inmiddels bij Rijkswaterstaat beklaagd over de herrie. Van de in totaal 231 benodigde palen, zijn er inmiddels 180 de grond ingegaan. Als het heien de komende dagen volgens plan verloopt, gaat dinsdag de laatste paal de grond in. Al met al wordt de sleutel 1 november 2004 overgedragen aan Rijkswa terstaat. Begin 2005 gaan de deuren open voor het personeel. Het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat wordt 140 meter lang en vijf verdiepingen hoog. Het pand ligt parallel aan het Ka naal door Walcheren. Het ontwerp is van de Amsterdamse ar chitect Paul de Ruiter. door Rolf Bosboom lln zo» rai' )pk GOES - De Zeeuwse Ombuds- ki man heeft de gemeente Goes op urn de vingers getikt. Die heeft een ac- klacht van een bewoner van het ntn Goese Meer niet juist afgehan deld. wa rn [en- des tic. M ;>res ïtni .affl ove itze li joit er£ kal nz; Cr is- iera chfl altij dui- ev •eg abt et nlei sia ol! de igei iet! ro? ;oc e\i ;t» ;D> ie» ;bi dj in? tiet las iid! Ikl nd ield ro? m' ag< Ret ongenoegen van de bewoner richt zich op de verkeersmaat regelen die enige tijd geleden op en rond de Goese Meerlaan zijn genomen. Zo is de Katten- dijksedijk afgesloten voor auto verkeer en zijn er op de Goese Meerlaan drempels gelegd. Die plannen dateerden in grote lijnen al van 1990. Toen de be woner in 1994 zijn kavel kocht, beeft de gemeente hem daarover niets verteld. Daardoor heeft hij bij de situering van zijn huis op bet perceel ook geen rekening bunnen houden met de toekom stige verkeerssituatie. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Inmiddels ligt er een verhoogd plateau op de kruising voor zijn woning. Dat leidt vooral in de zomermaanden tot geluidsover last. De gemeente zou, aldus de betrokkene, alleen met de be wonersvereniging van het Goe se Meer hebben gepraat over de verkeersplannen. Daarvan was hij destijds geen lid, zodat hij er ook niet van op de hoogte was. Hij heeft zijn beklag gedaan bij de gemeente, door wie hij zich onheus behandeld voelt. De Zeeuwse Ombudsman heeft kritiek op de handelwijze van de gemeente. Zo is de klacht niet behandeld volgens de interne regeling die daarvoor op papier is gezet. „Dit had tot meer dui delijkheid en minder frustratie bij klager kunnen leiden. Nu is naast de inhoudelijke klacht een extra klacht ontstaan over de wijze waarop klachten wor den afgehandeld", zo staat in de uitspraak. De ombudsman is het ook met de Goese-Meerbewoner eens dat in de brieven die zijn ver stuurd de gemeente haar stand punt onvoldoende heeft onder bouwd. Er staat bijvoorbeeld zonder toelichting in dat de 'ge luidsbelasting' binnen de gel dende normen valt. Bij navraag is pas duidelijk geworden dat in een 3 0-kilometerzone de Wet geluidhinder niet van toepas sing is, zodat ook niet kan wor den bepaald of er sprake is van onevenredige geluidsoverlast. HEINKENSZAND - Zwemmen voor een goed doel. Dat kan morgen in zwembad Stelleplas in Heinkenszand. Kinderen met een A-diploma mogen daar 's ochtends al in py jama vrijzwemmen. Daarna staat er nog een pyjamamode show op het programma en ook snoepduiken en spelletjes op het veld. Het begint om 13.00 uur. Met de opbrengst van deze actie kunnen kinderen met een le vensbedreigende ziekte met hun gezin een week verblijven in Vil la Pardoes. In deze woning naast De Efteling zorgen de me dewerkers dat de kinderen de ellende, onderzoeken en witte jassen van het ziekenhuis even kunnen vergeten. Het bezwaar dat de gemeente alleen met de bewonersvereni ging over de verkeersplannen heeft gesproken, gaat volgens de ombudsman niet op. De maatregelen zijn gepubliceerd in een huis-aan-huisblad. Daarmee is voldaan aan de wet telijke verplichtingen. Dat er ook gesprekken hebben plaats gevonden met de bewonersver eniging vindt de ombudsman 'uit een oogpunt van zorgvuldi ge besluitvorming te waarde ren', maar was niet noodzake lijk. De ombudsman is verder van oordeel dat de gemeente een ko per van een kavel niet op eigen initiatief hoeft in te lichten over voorgenomen verkeersmaatre gelen in de omgeving. „Klager had voorafgaand aan de aan koop van het bouwperceel con tact kunnen opnemen om de in zijn ogen relevante informatie te verkrijgen. Luitenant ter zee eerste klasse A. Zwiers. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Officier van Justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 64-jarige Arnhemmer voor het plegen van ontucht met een verstandelijk gehandicapte man anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De seksuele handelingen zou den plaats hebben gevonden in de zomer van 2001 tijdens een vakantie in Renesse. „Deze man is een doorgewinterde, rasechte zedendelinquent. Hij heeft sinds 1974 veroordelingen voor zedenzaken", merkte de officier op. Verdachte was een van de vrij willigers die zich over een groep zwakbegaafde mensen ont fermden. Strafpleitster J. Jansen vroeg haar cliënt vrij te spreken. Ze hechtte geen enkele waarden aan de verklaringen van het slachtoffer. „Het is een bekend gegeven dat het makkelijk is om zwakbegaafde mensen woorden in de mond te leggen.De recht bank doet -10 september uit spraak. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het commando over de Marinekazerne Vlissin- gen is gisteren overgedragen aan A. Zwiers. De bemanning van de kazerne nam gisteren af scheid van commandant R. Bru- nia, die les gaat geven op de mijnenbestrijdingsschool in Oostende. Zwiers is de eerste vrouwelijke commandant van een marinekazerne in Neder land. Ze is luitenant ter zee eerste klasse. „Dat is hetzelfde als ma joor bij de landmacht." Zee heeft ze echter nooit gezien. „Ik stam uit de tij d dat vrouwen niet mochten varen. Zo oud ben ik. Of zo kort is dat geleden. Ik ben in 1978 in dienst gekomen, in 1980 kwamen de eerste vrou wen aan boord." Die verande ring zorgde destijds voor veel opschudding. „Ik zat toen zelf bij de thuisfrontbegeleiding. Veel mensen maakten zich daar echt zorgen over. Achteraf ge zien was dat onterecht." Omdat ze niet in 'operationele dienst' mocht, heeft haar carriere zich op kantoor afgespeeld. „Ik heb personeelswerk gedaan, com municatie, dat soort dingen." De sfeer is verbeterd nadat er meer vrouwen bij de marine kwamen, vindt Zwiers. „Het is minder macho geworden." Of dat van invloed is op de manier waarop er gewerkt wordt, durft ze niet te zeggen. „Maar ik zou nooit commandant geworden zijn als de tijden niet waren ver anderd. Vrouwen worden nu op hun competentie beoordeeld. Er wordt gekeken wat je capacitei ten zijn. Gebaseerd daarop krijg je een leuke functie. Daar ben ik blij mee." Ze heeft het gevoel dat ze in Vlissingen, waar ze nu ander halve week rond loopt, goed kan functioneren. „Ik vroeg me af hoe ze zouden reageren. Maar vanaf het allereerste begin heb ik respect gekregen en de ruimte om te doen wat ik moet doen. Of dat aan mij ligt, aan mijn rang of dat ze het normaal vinden dat een vrouw de leiding heeft, dat interesseert me eigenlijk niet." Voor ze in Vlissingen kwam, keek Zwiers een jaar rond bij de landmacht, in het kader van een uitwisselingsprogamma tussen de krijgsmachtsonderdelen. Waar ze na haar tijd in Vlissin gen terecht komt, weet ze nog niet. „Over drie jaar krijg ik weer iets heel anders te doen. Ik zou echt niet weten wat. Dat is het leuke van de marine. Je hebt in principe een vaste baan en binnen je capaciteiten krijg je een heleboel verschillende functies." Bij de marinekazerne werkt geen vast aantal personeelsle den. De bemanning, zoals het personeel heet in marineter men, varieert van 15 tot 22 per sonen. De kazerne in Vlissingen is eigenlijk een soort hotel. Ma rinemensen die bij de Schelde moeten zijn om bijvoorbeeld apparatuur van nieuwe schepen te testen of om een training te ondergaan, kunnen er eten en slapen. Veel meer mogelijkhe- den zijn er niet. „Het is geen driesterrenhotel, het is echt een kazerne. Het is een prima plek om te slapen, maar het is niet luxe", zegt Zwiers. De kazerne kan maximaal 335 personen herbergen. Of de kazerne de volgende be zuinigingsronde zal overleven, is nog niet bekend. „We krijgen wel te maken met een reorgani satie die de horeca binnen de fensie efficiënter moet maken. Wat dat betekent, weet ik nog niet, maar het betekent wel veel. Horeca is het hart van ons be drijf. Ik verwacht wel dat we de komende jaren nog veel werk hebben. In ieder geval zolang de Schelde blijft bestaan." De be zuinigingen, er moeten de ko mende vier jaar twaalfduizend banen weg, houden de gemoe deren binnen de krijgsmacht bezig. Minister Kamp van de fensie zei onlangs in een inter view dat vrouwen bij de grote reorganisatie niet moeten wor den ontslagen. Zwiers glimlacht diplomatiek. „Dat moet ik nog zien." door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad is er achteraf gezien weinig gelukkig met de subsidie die is verleend aan het Blef-concert op de Grote Markt, afgelopen zondag. De raad vindt het niet juist dat de gemeente bijdraagt, terwijl het batig saldo van het concert naar een goed doel is ge gaan. De gemeente heeft het optreden, dat was georganiseerd door de Stichting Goes Promotie, ge steund met een bijdrage van tienduizend euro. Dat was be doeld om het festijn financieel rond te krijgen. De stichting be sloot echter, omdat er nog steeds een tekort dreigde, ook entree te heffen. Daardoor is uiteindelijk een bedrag van 7500 euro over gebleven, dat is geschonken aan de Stichting Sawasdee, bekend van de actie 'Zeeland helpt Cambodja'. De fracties in de gemeenteraad hebben laten weten dat een wat merkwaardige gang van zaken te vinden. Als er mede met geld van de gemeente een goed doel wordt gesteund, dan willen ze liever zelf daarvoor een bestem ming bepalen. Wethouder S. van 't Westeinde (financiën) pareert de kritiek met de opmerking dat als de raad dat vindt, dat er dan voort aan maar een garantiesubsidie moet worden verstrekt. Dat houdt in dat de gemeente alleen bijdraagt, tot een afgesproken bedrag, als de organisatie nog een financieel tekort heeft. ELLEWOUTSDIJK - De Wa tersportfeesten in Ellewouts dijk bieden dit weekeinde weer heel wat vertier. Meevaren op versierde bootjes, springen op een luchtkussen, kijken naar het palingroken of de scou- tingdemonstratie. Dat en meer kan allemaal op za terdag. Een ballonwedstrijd, kinderkermis en een optreden van De Blue Boys zijn de activi teiten van zondag. Beide dagen beginnen de activiteiten om 14.00 uur. Niet alleen de subsidie, ook het feit dat het concert op zondag werd gehouden, is niet bij ieder een in goede aarde gevallen. R. Weststrate (SGP/ChristenUnie) noemde het deze week in de commissie grondgebied een 'dieptepunt'. „De zondagsrust komt, mede door de activiteiten van de Stichting Goes Promotie, meer en meer in het gedrang." Ook particulieren hebben zich, vanuit dezelfde achtergrond, bij de gemeente beklaagd over het concert. Het gemeentebestuur zegt in zijn antwoord echter geen invloed te hebben gehad op de keuze van de dag, aangezien Stichting Goes Promotie binnen alle vergunningvoorwaarden is gebleven. Het publiek had overigens wei nig moeite met de dag. De acht duizend beschikbare kaarten waren al enkele weken voor het concert verkocht. Behalve Bief trad zondag ook Racoon op. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Terrassen Cafés Lambik, Pubbles, Natio naal, 20.00-24.00 uur: After Summer Dance Feest; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.30-17.00 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Om- ni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00- 17.00 uur: Geopend voor publiek; RILLAND De Vliedberg, 14.00 uur: Bin go voor ouderen; THOLEN Braderie; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WOLPHAARTSDIJK - Speeltuin, Kinder vakantieweek; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00- 13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; VVV kantoor Yerseke, 13.30 uur: Rondlei ding havens en oesterputten; duur 90 mi nuten. 15.30 uur: Rondvaart langs de mosselpercelen; Aanmelden VVV kan toor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27