ieuwendijk herwint oude glorie Stippen in het landschap 9 Reimerswaal snapt niets van Goese verbazing over WCT WCT Heroic World houdt langer stand debat WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Trein leimerswaal legt projectontwikkelaars en corporaties beperkingen op Deel centrum Zierikzee zonder stroom Het nieuwe zoveel kwaliteit voor zo 'n prijs! €793.- zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 29 augustus 2003 rouw laat inderen telen Doorverkopen vanaf de dijk 'raatbeeld e Nieuwendijk heeft sinds die id veel van deze oude status doren. Afgezien van enkele ®umentale panden die de «ogen en overstromingen kleefden, zijn de meeste hui- 111 opnieuw opgetrokken en ordt het straatbeeld nu over at door cafés, restaurants en ^handjevol winkels. Vrijwel 'e hoge bomen aan het begin "ide dijk zijn twee jaar gele- ■n gerooid en de parkeerha- e»s rond de dijk staan vol met ''°'s. Een parkeervergunning Ween kleine tachtig euro per ar> geeft de bewoner van de 'euwendijk geen enkele ga- Mie op een plekje voor de pr. Bovendien klaagden veel Merkwaardig vandaag rechtstreeks op Omroep Zeeland Radio vanaf 09.45 uur Vrije verkoop huizen aan banden torRob Paardekam KRONINGEN - De gemeente Keimerswaal wil projectont- nikkelaars en woningcorpora- fors beperken in hun Blijheid bij de verkoop van wo ningen. Ze dienen zich in het vervolg te houden aan de syste- iatiek die de gemeente ook ilgt bij het uitgeven van bouw kavels. Jat heeft nogal wat consequen- ies. Zo moeten projectontwik- ;elaars en woningcorporaties iun koopwoningen voortaan lerst aanbieden aan de lokale evolking door het plaatsen van en advertentie. Als de respons >p niet groot genoeg is, aoet deze een tweede keer on- ler de aandacht worden ge- iracht. Pas als zestig procent an de woningen aan plaatselij- ;ebelangstellenden is verkocht, tag de aanbieder de vrij e markt ip. Dat mag overigens ook als it percentage drie maanden na et plaatsen van de advertentie iet is bereikt. Projectontwik- elaars en woningcorporaties logen de belangstellenden oortaan ook niet meer zelf in- thrijven. Mensen dienen zich ij de gemeente te melden. Die raagt daarvoor, net als bij de itgifte van bouwkavels, in- thrijfgeld. foningbouwvereniging R&B fonen, die regelmatig koopap- artementen voor ouderen rea- IDDELBURG - Een 25-jarige woonster van Middelburg is stermiddag rond 13.15 uur in Langeviele in Middelburg ingehouden omdat ze twee inderjarige kinderen op de arkt liet stelen. De buit moes- tze aan haar afgeven. Bij de inhouding gaf zij tevens een alsenaam op. liseert, is niet blij dat ze belang stellenden voor haar woningen niet meer zelf mag inschrijven. Ook het inschrijfgeld stuit di recteur C. Krijger tegen de borst. ,",Zelf vragen wij daar nooit om. Als ik belangstelling heb voor een wasmachine moet ik toch ook niet eerst 2 5 euro be talen?" Krijger zegt er geen moeite mee te hebben om de woningen eerst aan de lokale bevolking aan te bieden, maar hij vraagt zich af welk nut het heeft om deze maatregel ook op R&B Wonen toe te passen. „Bij een schaars goed als bouwkavels, waar een grote vraag naar is, is het een goede maatregel, maar wij heb ben nooit zoveel belangstelling voor de seniorenappartemen ten. Meestal zijn we al lang blij als we voldoende kandidaten hebben." De lokale mensen ko men dus altijd aan bod. De gemeente voert ook een ver bod door om de woning binnen vier jaar door te verkopen. Zo wil ze voorkomen dat nieuwe woningen door plaatselijke mensen worden gekocht, maar bijvoorbeeld binnen een jaar alsnog naar iemand van buiten af gaan. Alleen bij bijzondere omstandigheden, zoals het vin den van werk in een andere re gio of medische problemen, mogen kopers van nieuwbouw woningen hun huis binnen vier jaar doorverkopen. Ook over deze maatregel is R&B Wonen niet te spreken.Als wij een wo ning aan iemand verkopen dient dat een vrij eigendom te zijn. Dat mensen in het vervolg eerst aan de gemeente moeten vragen of ze hun eigen huis mogen ver kopen, vind ik betuttelend. Toch zal de woningbouwvereni ging zich moeten schikken aan het nieuwe beleid. Dat gebeurt al bij de uitgifte van de senio renappartementen aan de Lan geviele en de Achterstraat in Kruiningen. Afgesproken is wel dat R&B Wonen en de gemeente het beleid daarna evalueren. De zandsculpturen bij Scharendijke blijven drie weken langer staan. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Tovenaar Brandal zal nog even zijn zitvlees moeten trainen. De uit zand opgetrokken sculptuur en de rest van zijn Heroic World in de duinen achter Scha rendijke zullen drie weken langer voor het publiek te bezichtigen zijn dan aanvanke lijk gepland. Sinds de opening op 18 juni zijn al heel wat bezoekers binnengetreden in de zanderige sprookjeswereld bij Scharendijke. „Ik schat dat we tussen de 60.000 en 70.000 bezoekers hebben gehad", stelt Rob van Hoof, be drijfsleider van het Internationaal Zands culpturen Festival. Deze aantallen voldoen echter niet aan de verwachtingen van om en nabij de 100.000 bezoekers. Het hete zomerweer, dat mensen vooral naar het strand en minder naar de at tractie lokte, is volgens Van Hoof de oorzaak hiervan. En juist nu de weergoden Heroic World beter gezind lijken, zou de attractie moeten sluiten. Want volgens de oorspron kelijke planning gaat na aanstaande zon dag deze wereld ten onder. Gezien de resultaten tot nu toe is echter be sloten de zandsculpturen drie weken langer te laten staan. Volgens Van Hoof kan dat best: de kunstwerken zien er nog goed uit en kunnen nog een tijdje weer en wind verdra gen. De recordtijd, dat een zandsculptuur in Nederland in de buitenlucht heeft over leefd, staat immers op één jaar en negen maanden. Dat de Scharendijkse figuren er al bijna drie maanden staan, is ze amper aan te zien. Op een paar kleine beschadigingen na zijn de sculpturen nog volledig in tact. En dat er in de hoeken van de traptreden inmiddels een klein laagje strandzand is gewaaid, maakt de aanblik van het sprookjeskasteel alleen maar realistischer. Aan het eind van de wandeling door de ma gische wereld van trollen, elfen en tove naars worden bezoekers uitgewuifd met 'Tot volgend jaar'. Of achter de duinen van Scharendijke dan opnieuw een zanderige wereld zal verrijzen, weet Van Hoof nog niet. Wanneer Heroic World weer is wegge zonken in het zand, zoals het verhaal wil, zullen organisator Pro Surf, de gemeente en VW Schouwen-Duiveland de huidige at tractie evalueren. Gezien de ervaringen van de bezoekers van dit jaar is het wat Van Hoof betreft best voor herhaling vatbaar: „Van de mensen krijgen we veel goede reac ties. In oktober zullen we bespreken wat we volgend jaar kunnen doen." De zandsculpturen van Heroic World zijn nog tot en met zondag 21 september te be zichtigen. oorGerard Montsma Het ontstaan van de in om vang bescheiden Vlissingse lieuwendijk gaat terug tot het ar 1443. Kort voor die tijd be- aot Philips van Bourgondië, iHeer van Vlissingen, om een luk gebied rondom Vlissingen m het West-Souburgs Am- acht te annexeren om hier een ieuwe haven te graven. Bij het itgraven van deze Nye Haven Ie latere Vissershaven of jacht- aven) ontstond er nieuwe auwgrond, waarop nieuwe toten zoals de Nieuwendijk en e Nieuwstraat werden ge- auwd. an de overzijde van de haven frden eveneens huizen ge- uuwd. Deze huizen in het hui- fee Arsenaal-gebied werden in IFranse tijd gesloopt in ver- nd met de versterking van de sting. Het Lampsinshuis aan 'Nieuwendijk 11, in 1641 ge- icht door reder-koopman Cor ks Lampsins (de voormalig erkgever van Michiel de Ruy- bewijst dat het toch zeker u voorrecht was om aan deze ik te wonen. Het koopmans- 'is maakt nu onderdeel uit van tZeeuws Maritiem Museum. De Vlissingse Nieuwendijk heeft veel van haar oude status verloren. foto Lex de Meester omwonenden en horecaonder nemers over de hobbelige be strating en het drukke verkeer op de dijk. Dat de grote iepen uit het straat beeld verdwenen was voor veel bewoners van de bovenverdie pingen geen ramp. In de ven sterbank van de familie He- melaar boven de voormalige naaimachinewinkel, staan sinds kort dan ook enkele verre kijkers gereed om 'de grote vaart'in degaten te houden. „Er gebeurt hier altijd wat. Is het niet op zee, dan is het wel op straat. Vooral 's avonds is het hier mooi met al die lichtjes van de haven en die grote schepen op zee. Je zit hier nu beter dan op de boulevard." Toch heeft de familie Hemelaar ooit overwogen om de dijk te verlaten. De onrust en het ge weld op straat trokken een zwa re wissel op hun woongenot. „Het was hier vroeger een hel. Elke nacht knokpartijen. De po- litiepetten rolden over de straat en de ambulances reden hier af en aan. We hielden de kinderen dan in de keuken, want die mochten dat niet zien. We wo nen hier nu 53 jaar en hebben hier eigenlijk alles meege maakt. De woningruil ging uit eindelijk niet door en dat was uiteindelijk maar goed ook. Nu willen we hier nooit meer weg. Eind jaren tachtig werd het rus tiger op de Nieuwendijk. De po litie legde het geweld en de ge luidsoverlast aan banden en enkele beruchte tenten sloten hun deuren. Onlangs besloot de gemeente om ook wat aan het uiterlijk van de dijk te doen. In samenspraak met de bewoners richt de gemeente zich in de plannen op meer eenheid in het straatbeeld. De projectgroep van de gemeente houdt daarbij vast aan het thema: maritiem, ongepolijst en kleurrijk. De bo men komen terug, rekening houdend met het uitzicht van de bewoners op de bovenverdie pingen. De dijk moet in de plan nen voorzien worden van nieuw straatmeubilair, autoluw wor den en zou de huidige bestrating eveneens vervangen worden. De vervallen panden kunnen met hulp van de gemeente eveneens een opknapbeurt krijgen. De Nieuwendijk moet zich tegen die tijd weer enigszins kunnen meten met haar oude imago: vorstelijk wonen aan een brui send stukje Vlissingen. door Nadia Berkelder Ze liggen her en der in het landschap, vaak zijn ze te zien op dijken of wegen. Myste rieuze cirkels, zwart met wit. Achter de eenvoudige stip gaat een ingewikkeld verhaal schuil over coördinaten, fotogramme- trie en het rijksdriehoeksstelsel. De cirkels zijn geen helikopter landingsplaatsen, zoals vaak wordt gedacht. Het zijn paspun- ten, of vliegschijven van de Meetkundige Dienst van Rijks waterstaat. Ze worden gebruikt bij het maken van driedimen- sionele kaarten. „Het zijn refe rentiepunten voor foto's die vanuit de lucht worden geno men", zegt R. Bustraan. „Die foto's stoppen we in fotogram- metische instrumenten." Foto- grammetrie is de techniek om ruimtelijke metingen te ver richten vanaf foto's. Aan de hand van die metingen, worden bijvoorbeeld kaarten gemaakt. De vliegschijven liggen op vaste afstand van elkaar. De coördi naten van de schijven worden uitgerekend aan de hand van punten die al een keer opgeme ten zijn. „We hebben bijvoor beeld NAP-punten. Die zitten onder meer in kerken en sluizen. Van daaruit kunnen we meten naar het paspunt." De NAP- punten worden gebruikt om de hoogte van het paspunt ten op zichte van Normaal Amster dams Peil te bepalen. Op die manier is het mogelijk om hoog teverschillen in het landschap te berekenen op basis van de fo to's. Voor de lengte- en breedtema- ten wordt nog steeds het rijks driehoeksstelsel gebruikt, een netwerk van meetpunten met als nulpunt Joigny, een plaats in de buurt van Parijs. Tegenwoor dig maakt de meetkundige dienst ook gebruik van moderne middelen, zoals GPS, waarbij de positie op aarde wordt vast gesteld met behulp van satellie ten. „Maar dat is niet zo nauw keurig", aldus Bustraan. De meetkundige dienst brengt heel Nederland in kaart. De vliegtuigen moeten steeds op nieuw de lucht in, omdat het landschap continu verandert. Omdat de foto's aan strenge ei sen moeten voldoen, kan er op een beperkt aantal dagen wor den gevlogen. Elk jaar wordt ongeveer een kwart van Nederland gefoto grafeerd. De mysterieuze cirkels op wegen en dijken worden door Rijkswaterstaat gebruikt bij het maken van driedimensio- nele kaarten. foto Ruben Oreel door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal vindt dat het Goe se college niet zo verbaasd moet doen over de afspraken die ze heeft gemaakt met de provincie en Zeeland Seaports over de WCT. Volgens burgemeester en wethouders was Goes hiervan volledig op de hoogte. Goes, Kapelle en Reimerswaal voerden vorig jaar gezamenlijk overleg met de provincie en Zee land Seaports. Het doel was te komen tot afspraken over com penserende maatregelen na de aanleg van de WCT. UiteindelijkhaakteGoesaf. Die gemeente besloot in beroep te gaan tegen de komst van de ter minal. Kapelle en Reimerswaal tekenden wel. Die laatste gemeente wist te vens een extra serie afspraken uit het vuur te slepen, waaron der de toestemming van de pro vincie om woningen te bouwen op het voormalige veerplein in Kruiningen. Over dat laatste toonde wethou der 't Hart van Goes zich on langs zeer verbaasd. Hij sprak dat uit in deze krant en een brief aan het Reimerswaalse college, 't Hart zegt niet geweten te heb ben dat deze deal was gesloten en neemt het Reimerswaal kwa lijk dat ze dit heeft gedaan, on danks het feit dat de drie ge meenten gezamenlijk zouden optrekken. Reimerswaal zegt het uitermate merkwaardig te vinden dat de gemeente Goes liefst negen maanden na het sluiten van het convenant opheldering vraagt over de gevolgde procedure. Volgens burgemeester en wet houders heeft de toenmalige ge deputeerde D. Bruinooge altijd aangegeven dat de drie gemeen ten, naast het raamconvenant, afzonderlijke afspraken kon den maken met de provincie. Reimerswaal heeft naar eigen zeggen vanaf het begin aange- ZIERIKZEE - Een deel van het centrum van Zierikzee heeft gisterenmorgen enige tijd zpn- der stroom gezeten. i De storing duurde van zeven uur tot kwart voor acht. Nuts bedrijf Delta NV heeft de sto ring verholpen door de stroom om te leiden. Het is de derde keer in korte tijd dat een deel van Schouwen- Duiveland wordt getroffen door een stroomstoring. In het Pink sterweekend was het enkele uren donker in de hele Westhoek omdat overal de spanning weg viel. Begin augustus werd ditzelfde gebied opnieuw getroffen. Gis teren was het centrum van Zie rikzee aan de beurt, toen rond 7 uur een storing in één van de ka bels optradt. Net als bij de eerste storing in de Westhoek lijkt een mof - een verbindingsstuk tus sen twee kabels - de boosdoener in Zierikzee. Hoeveel huizen en bedrijven door de laatste stroomstoring getroffen zijn, wist Delta giste ren nog niet. geven hier wel oren naar te heb ben. Tijdens een bijeenkomst op 5 november vorig jaar heeft Rei merswaal haar extra eisen uit de doeken gedaan. Burgemeester en wethouders zeggen zich nog te kunnen herinneren dat 't Hart toen heel verbaasd reageerde en nu dus niet moet zeggen dat hij van niets wist. Reimerswaal wijst er bovendien op dat de PZC in december al uitgebreid publiceerde over de extra afspraken die de gemeen te met de provincie heeft ge maakt. Concluderend stelt Reimers waal dat ze zeer verwonderd is over het feit dat Goes nu net doet of ze van niets wist. Om de leemte in kennis die Goes ken nelijk heeft op te vullen, heeft de gemeente het met de provincie en Zeeland Seaports afgesloten convenant nog eens mee ge stuurd. Reimerswaal besluit haar zeer zakelijke brief met het dringen de verzoek aan de burgemeester en wethouders van Goes om voortaan persoonlijk contact op te nemen als ze informatie op opheldering wenst, en niet schriftelijk of via de pers. Dat is in Kruiningen zeer slecht over gekomen. Advertentie Op 16 juli liet de Raad van Staten niets heel van de plannen voor een nieuwe containerhaven in het Sloegebied. Vandaag praten de Zeeuwse staten over de vraag of die containers er nu toch moeten komen of niet. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 Advertentie Dat stijlvol niet altijd staat voor duur, bewijst Paauwe met een imposante eettafel in puur, massief eikenhout. Formaat 90 x 180 cm. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want die bedraagt slechts v.a.: t M I R 1 joib" Zuidweg 20a, Zonnemaire.0111-401318 www.interieur-paauwe.nl i nfo^inter eur-paauwe.nl Een paar honderd meter voor het station van Goes, ter hoogte van de brandweerka zerne, hield de trein naar Middelburg halt. Verwon derd blikten de passagiers naar buiten. Om tot hun schrik de plaatselijke brand weer in allerijl te zien uitruk ken. Ongerust vroegen twee reizigers zich hardop af of de trein wellicht in brand zou staan. „Ach", reageerde een medereizger nonchalant, „we zitten toch in een rook vrije coupé."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25