PZC Zuid-Afrikanen sluiten werkbezoek aan Vlissingen af PZC Heerebout heeft nog even tijd Marinekazerne verwelkomt eerste vrouwelijke commandant Kinderkoor van Westkapelle wordt culturele club 11 Vlissingen verbetert imago agenda It Rommelmarkt in Meliskerke w vrijdag 29 augustus 2003 Dorpen F ruitteeltmuseum Vlissingen trekt geld uit voor theaterproductie Hotel Heiwerkzaamheden bijna klaar Maaien stadswallen te duur Vrouw laat kinderen stelen Slaappillen verloren in Middelburg Dief rijdt weg met auto Vlissinger Looptijd Molen De Hoop zet deuren open ïagj rft si .is rakt it-» UK nj ijffl Ins list pa .em bin als Hid kat Kesi 1 sd Dat werd gisteravond vastge- HoJlegd in de gemeenteraadsverga- nm dering, waarin de communica- ter,|tienota's Vraaggericht werken enVlissingen op de Kaart wer den aangenomen. Het college chilverbindt zich in die nota's aan lus deopdracht om de kwaliteit van de dienstverlening aanzienlijk Hui: teverbeteren. Er moet beter 'ge- Mi communiceerd worden met de Re burgers'. Wethouder L. Poppe- de Looff zei gisteravond dat ze besefte dat daarvoor een om- Iden Ki eks Te Ar k,l en Pm ft er eten MELISKERKE - De Schiet ver- van|eniging Meliskerke houdt zater dag 6 september haar tweejaar- ngeJlijkse rommelmarkt. Op het chti terrein voor het clubgebouw Üan aan de Rapenburgweg 16 wor- ontl den activiteiten georganiseerd, rints kua Er is een springkussen, kinde ren kunnen geschminkt wor- Kt ien, er zijn diverse raadspelle- rieï tjes en de bezoekers kunnen anL schieten in de schiettent. De spulletjes op de rommelmarkt d-Be torden verkocht per opbod. De zo» feestelijkheden beginnen om won 1.30 uur. De rommelmarkt be gint om 9.30 uur. ad n vu Seil ooks vent ans- nmet d bei stalij •rept na oi nk i Lier zich ze Lit dus ,bre( ;nre« ,emat nenb a het Aanie nusio t vols intik zang! nhei t pro; gekoe gte het! illen: orvie' c heb onte e zinj ïtatie bete dieidl en. W pen< ibliel oete eken heti inviif tenaf Meer oog voor de klanten j door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse burger zal minder vaak van het kastje naar de muur worden ge stuurd in het stadhuis. De ge meente verbetert op korte ter mijn haar dienstverlening en beeft klantgericht werken hoog in het vaandel. slag in denken voor alle mede werkers in het stadhuis nodig is'. Het imago van 'het stadhuis' moet verbeterd worden. „En daar zullen we hard aan moeten werken. Daarvoor is ook tijd no dig. Maar bij de opening van het stadhuis volgend jaar moet de organisatie al een forse stap voorwaarts hebben gemaakt." Poppe-de Looff merkte op dat er ook een budget is gereser veerd voor opleidingen van het personeel. In het algemeen moet de organisatie flexibeler inspe len op vragen van burgers en klachten sneller doorgronden en verwerken. De fractie van het CDA stelde voor om enkele doe len duidelijker te omschrijven. M. Geilenkirchen noemde als voorbeeld: „Vanaf 1 juli volgend jaar wordt elke brief binnen zes weken beantwoord." Een ander meetbaar punt is om te noteren hoe vaak een inwoner doorver bonden wordt, voordat hij de juiste ambtenaar aan de tele foon heeft. Geilenkirchen vond dat daarvoor 'kwaliteitshand vesten' konden gelden. „Vlis singen zou na moeten willen streven om binnen afzienbare tijd bij de top van de Nederland se gemeentes te behoren op het gebied van dienstverlening." De PvdA ageerde tegen het uit schrijven van kwaliteitshand vesten. „We moeten juist stap voor stap werken aan het verbe teren van de klantvriendelijk heid", reageerde E. Walrave- Troost. Want te ambitieuze doelstellingen kunnen juist een averechts werken. „Er wordt veel gevraagd van de houding en alertheid van de medewer kers om dienstverlening haar fijn aan te laten sluiten op de vraag van de klant." ropt» letde ralbii lazoi ■e van Opl rgkt boor Gerard Montsma immi i Jac- VLISSINGEN-Een twaalfkop- centi pige delegatie uit de Vlissingse gen rustergemeente Govan Mbeki Zuid-Afrika heeft de afgelo- atwi pen dagen in Vlissingen de Ne- he» derlandse volkshuisvesting na- ww^der bestudeerd. De delegatie kreeg gisteren een certificaat ;s, deiuitgereikt van wethouder Iatic L. Poppe-de Looff voor een suc- L,em cesvolle afronding van het rogn werkbezoek, onti I rind „Het belangrijkste is dat het chai project gecontinueerd mag wor- ïo oi den. Dat heeft de Vereniging van dat! Nederlandse Gemeenten (VNG) etJt besloten", vertelt de beleidsme dewerker voor internationale samenwerking W. van Baaien. „Deze dagen zijn drie onderde- atü REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; raterdagstot 12.00 uur G. Heerebout, directeur Historisch Museum Goes maakt volop plannen voor het nieuwe museum. foto Willem Mieras door Mieke van derJagt KLOETINGE - Maandag be gint hij. Nou, ja, officieel dan. In het echt is Gerard Heerebout, de nieuwe directeur van het Histo risch Museum in Goes, èn van het Fruitteeltmuseum in Kapel- Ie, al de hele zomer met het mu seum bezig. Nadenken, uitzoe ken, overleggen: een nieuw museum richt je niet zomaar in. Tijd heeft hij nog wel. „Aan één kant fijn, aan de andere kant erg jammer want het betekent dat het museum pas in het voorjaar van 2005 open kan. De gemeen te Goes moet eerst het gebouw zodanig restaureren, dat het een goed casco wordt. Daarna kun nen we het pas echt goed in gaan inrichten. Daarvoor hebben we een topfiguur: Theo Braam, die in heel Nederland musea en ten toonstellingen heeft ingericht. Maar we hebben de tijd van de restauratie hard nodig om het plan voor de inrichting te ma ken. We moeten kijken wat we hebben, wat we nfet hebben, wat er eventueel weg moet en hoe we alles in het verhaal moe ten brengen." Een beetje een luxe-probleem is het wel, want het museum heeft gewoon te veel. „L. Abelmann, die vroeger directeur was, heeft altijd enorm veel verzameld. Hij zocht altijd, kreeg veel aange boden, pakte alles aan en deed nooit iets weg. We kunnen dus putten uit een enorme verzame ling om de verhalen te vertellen die we willen vertellen. Er zal alleen een hoop overblijven waarmee we niet direct aan de slag kunnen. De vraag is dan wat ermee moet gebeuren. Als het bewaart, moet je het goed bewaren, als je het wegdoet moet het naar iemand die er wel wat mee kan. Het is een enorme berg werk, die verzet moet zijn als de inrichter aan de slag gaat." Dat zijn alleen nog maar de praktische problemen. Financi ële zijn er ook. „We kunnen het museum inrichten zoals we het van plan waren, maar het kan beter als we een half miljoen eu ro meer hebben. Een heel mil joen is natuurlijk ook goed. Ik ben vast van plan om een spon soractie te starten, maar je kunt geen bedrijven aanschrijven over een museum dat er nog niet is. Dat zal dus even moeten wachten. Wat ik ook wil doen is de vereniging van Vrienden van het Museum wat nieuw leven in blazen. Dat zal niet eens zo moeilijk zijn, want van de plan nen worden mensen vanzelf wel enthousiast." Heerebout verwacht dat er nog erg veel te doen valt, ook als het museum eenmaal open is. „Het is natuurlijk niet een Goes' mu seum alleen. Over de dorpen valt ook een heleboel te vertel len. Je moet de mensen als het ware vanuit het museum op de fiets of te voet de Bevelanden in kunnen sturen. Om te beginnen moeten de stadswandelingen vanaf 2005 niet meer starten bij de stadhuisstoep, maar in de hal van het museum. Het Historisch Museum moet het brandpunt worden van de cultuurhistorie op de Bevelanden." Wat gaat de bioloog Heerebout in het Fruitteeltmuseum doen, waarvan hij tenslotte ook direc teur wordt? „Heel zuinig zijn op zo'n breed gedragen museum. Je kunt het natuurlijk wel uitbou wen maar een museum dat hele maal op vrijwilligers draait, is heel bijzonder. Je merkt dat de Kapellenaren er veel voor over hebben. Ze brengen aan de lo pende band spullen voor de col lectie. Het is ook weer bij uitstek geschikt om als centraal punt in fiets en wandelroutes te funge ren." De nieuwe directeur is vooral ook bezig om onderwerpen te verzinnen voor de wisselten toonstellingen. „Ik schrijf af en toe dingetjes op. Als we open gaan wil ik een hele poos vooruit kunnen." Ien van deze samenwerking be handeld- Er is een beleidsplan geschreven voor ruimtelijke or dening, er is over de renovatie van de gemeentelijke hostel complexen in Govan Mbeki ge sproken en over de opzet van een woningbouwcorporatie in Go van Mbeki." De VNG, die deze internationa le samenwerking financiert, is onlangs op de hoogte gebracht van de vorderingen van het Vlis singse project met haar zuster stad. De VNG was er lovend over. Het zal als voorbeeld die nen voor andere gemeenten die een stedenbandrelatie hebben met Zuid-Afrikaanse gemeen ten. Een paar jaar geleden hono reerde de VNG het project met een bedrag van bijna 450.000 euro. Daarvan is de helft intus sen besteed. Gistermiddag vond nog een afscheidsreceptie plaats in het Arsenaaltheater en woonden de delegatieleden ver volgens een raadsvergadering bij van de gemeente. Vandaag staan er nog twee excursies op het programma en zaterdag reist het gezelschap weer terug naar Zuid-Afrika. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft gister avond ingestemd met een ge meentelijke bijdrage van 6150 euro voor de productie van het Zeeland Nazomer Festival 'Ik Zeeuws Meisje'. De festivaldirectie had aan de gemeente 7500 euro gevraagd. De Vlissingse Raad voor Kunst en Cultuur kon een bedrag van 1350 euro subsidiëren. De Partij Souburg Ritthem had er moeite mee dat er binnen de Vlissingse gemeentegrenzen maar 'weinig is te merken van het Nazomerfestival. „We heb ben de première van het Zeeuw se meisje gehad en daarna nog drie voorstellingen", zei L. Wa terman van de PSR. Het leek de PSR zinvol om de Raad voor Kunst en Cultuur verantwoor delijk te houden voor de subsi diëring van producties van het Nazomerfestival. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het commando over de Marinekazerne Vlissingen is gisteren overgedragen aan A. Zwiers. De beman ning van de kazerne nam gisteren af scheid van commandant R. Brunia, die les gaat geven op de mijnenbestrijdings- school in Oostende. Zwiers is de eerste vrouwelijke commandant van een mari nekazerne in Nederland. Ze is luitenant ter zee eerste klasse. „Dat is hetzelfde als majoor bij de landmacht." Zee heeft ze echter nooit gezien. „Ik stam uit de tijd dat vrouwen niet mochten va ren. Zo oud ben ik. Of zo kort is dat gele den. Ik ben in 1978 in dienst gekomen, in 1980 kwamen de eerste vrouwen aan boord." Die verandering zorgde destijds voor veel opschudding. „Ik zat toen zelf bij de thuisfrontbegeleiding. Veel mensen maakten zich daar echt zorgen over. Ach teraf gezien was dat onterecht.Omdat ze niet in 'operationele dienst' mocht, heeft haar carriere zich op kantoor afgespeeld. „Ik heb personeelswerk gedaan, commu nicatie, dat soort dingen." De sfeer is verbeterd nadat er meer vrou wen bij de marine kwamen, vindt Zwiers. „Het is minder macho geworden." Of dat van invloed is op de manier waarop er ge werkt wordt, durft ze niet te zeggen. „Maar ik zou nooit commandant gewor den zijn als de tijden niet waren veran derd. Vrouwen worden nu op hun compe tentie beoordeeld. Er wordt gekeken wat je capaciteiten zijn. Gebaseerd daarop krijg je een leuke functie. Daar ben ik blij mee." Ze heeft het gevoel dat ze in Vlissingen, waar ze nu anderhalve week rond loopt, goed kan functioneren. „Ik vroeg me af hoe ze zouden reageren. Maar vanaf het allereerste begin heb ik respect gekregen en de ruimte om te doen wat ik moet doen. Of dat aan mij ligt, aan mijn rang of dat ze het normaal vinden dat een vrouw de lei ding heeft, dat interesseert me eigenlijk niet." Voor ze in Vlissingen kwam, keek Zwiers een jaar rond bij de landmacht, in het ka der van een uitwisselingsprogamma tus sen de krijgsmachtsonderdelen. Waar ze na haar tijd in Vlissingen terecht komt, weet ze nog niet. „Over drie jaar krijg ik weer iets heel anders te doen. Ik zou echt niet weten wat. Dat is het leuke van de marine. Je hebt in principe een vaste baan en binnen je capaciteiten krijg je een hele boel verschillende functies." Bij de marinekazerne werkt geen vast aantal personeelsleden. De bemanning, zoals het personeel heet in marinetermen, varieert van 15 tot 22 personen. De kazer ne in Vlissingen is eigenlijk een soort ho tel. Luitenant ter zee eerste klasse A. Zwiers. Marinemensen die bij de Schelde moeten zijn om bijvoorbeeld apparatuur van nieuwe schepen te testen of om een trai ning te ondergaan, kunnen er eten en sla pen. Veel meer mogelijkheden zijn er niet. „Het is geen driesterrenhotel, het is echt een kazerne. Het is een prima plek om te slapen, maar het is niet luxe", zegt Zwiers. De kazerne kan maximaal 335 personen herbergen. Of de kazerne de volgende bezuinigings ronde zal overleven, is nog niet bekend. „We krijgen wel te maken met een reorga nisatie die de horeca binnen defensie effi- foto Ruben Oreel ciënter moet maken. Wat dat betekent, weet ik nog niet, maar het betekent wel veel. Horeca is het hart van ons bedrijf. Ik verwacht wel dat we de komende jaren nog veel werk hebben. In ieder geval zo lang de Schelde blijft bestaan." De bezui nigingen, er moeten de komende vier jaar twaalfduizend banen weg, houden de ge moederen binnen de krijgsmacht bezig. Minister Kamp van defensie zei onlangs in een interview dat vrouwen bij de grote reorganisatie niet moeten worden ontsla gen. Zwiers glimlacht diplomatiek. „Dat moet ik nog zien." MIDDELBURG - De heiwerkzaamheden voor het nieuwe ge bouw van Rijkswaterstaat in Middelburg zijn bijna klaar. Dinsdag gaat waarschijnlijk de laatste paal de grond in. Aan de Poelendaelesingel in Middelburg verrijst het nieuwe hoofdkantoor van Rijkswaterstaat. Voor de bouw is een mo derne manier van heien gekozen. In plaats van de palen linea recta de grond in te slaan, gaat eerst een grote metalen buis de grond in die vervolgens volgestort wordt met beton. Daarna wordt de metalen buis weer omhoog gehesen. Vooral de klap pen van de metalen heistelling tegen de metalen buizen, levert een oorverdovend lawaai op. Menig Middelburger heeft zich inmiddels bij Rijkswaterstaat beklaagd over de herrie. Van de in totaal 231 benodigde palen, zijn er inmiddels 180 de grond ingegaan. Als het heien de komende dagen volgens plan verloopt, gaat dinsdag de laatste paal de grond in. Al met al wordt de sleutel! november 2004 overgedragen aan Rijkswa terstaat. Begin 2005 gaan de deuren open voor het personeel. Het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat wordt 140 meter lang en vijf verdiepingen hoog. Het pand ligt parallel aan het Ka naal door Walcheren. Het ontwerp is van de Amsterdamse ar chitect Paul de Ruiter. HULST - Het maaien van de stadswallen van Hulst kost erg veel geld. De proeven met een speciale maaimethode zijn wel iswaar geslaagd, maar daar blijft het dit jaar bij. Wethouder E. de Deckere (openbare werken) zei gisteren dat de proeven die in juli zijn gedaan met het 'scheren' van de wallen worden geëvalueerd. „Natuurlijk laat je bij de kapper niet de helft van je haar knippen, maar het maaien van de stadswallen is erg duur. Het gaat om een lengte van vier kilometer. Daarom is besloten de werkzaamheden niet dit jaar te doen. Door de warmte is het gras de afgelopen tijd toch nauwelijks gegroeid. Het teveel aan onkruid en pollen wordt handmatig verwij derd. De wallen worden zeker bijgehouden." Het maaien wordt waarschijnlijk volgend jaar hervat. Dethon Groen zet te in juli bij wijze van proef een speciaal gefabriceerde klepel maaier in, die op de paden kan blijven rijden. Een deel van de steile stadswallen werd strookje voor strookje 'geschoren'. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoonster van Middelburg is gistermiddag rond 13.15 uur in de Langeviele in Middel burg aangehouden omdat ze twee minderjarige kinderen op de Markt liet stelen. De uuit moesten ze aan haar afgeven. Bij de aanhouding gaf zij tevens een valse naam op. Op het bu reau werd ze gehoord en met een dagvaarding heengezonden. MIDDELBURG - Op het Goudend in Middelburg zijn woens dag medicijnen verloren. Het zijn slaappillen van het merk Rivotril. Ze zitten in een wit busje dat in een zakje van de apo theek zit. De medicijnen kunnen naar de apotheek in Dau- wendaele gebracht worden. GOES - De auto van een 56-jarige Vlissinger is gistermiddag rond vier uur gestolen vanaf een bedrijfsterrein aan de Amundsenweg in Goes. De man had zijn auto niet afgesloten en de sleutels zaten in het contact. Een onbekende man is in de auto gestapt en ermee weggereden. Het gaat om een rode Opel Omega met het kenteken FZ-RP-51. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het begon als een gelegenheids-kinder koor in Westkapelle. Maar de 'Sterrenclub' van de Stichting Polderhuis is uitgegroeid tot een club waar kinderen kennis kun nen maken met kunst en cul tuur. Begin oktober gaat het eerste seizoen van de club van start. Kinderen kunnen er elke week op een speelse manier le ren schilderen, dansen of to neelspelen. Ruim een jaar geleden bedacht de Stichting Polderhuis in de aanloop naar de Wasschappelse Dag 2002, dat het leuk zou zijn om eenmalig een kinderkoor sa men te stellen dat kon optreden tijdens dit dorpsfeest. „We plaatsten een oproep op de ba sisscholen", vertellen initiatief nemers Ada van Hoof en Emke Sonius. „Er kwamen gelijk meer dan twintig aanmeldingen binnen." De groep kreeg al snel de naam Sterrenclub omdat de kinderen méér deden dan zingen. Ze draaiden een voorstelling in el kaar met dans en toneel en tra den tijdens de Wasschappelse Dag twee keer op voor een volle zaal. Dat smaakte naar meer. „We waren niet van plan om dit jaar weer iets met de Sterren club te doen", vertelt Van Hoof. „Maar toen we aan de voorbe reiding van de Wasschappelse Dag 2003 werkten, kwamen een paar kinderen zelf naar ons toe met de vraag of ze weer iets mochten opvoeren. Dat hielden we natuurlijk niet tegen. Zo groeide het idee om van de Ster renclub een vaste activiteit te maken." De nieuwe club die over een maand begint, is bedoeld voor kinderen uit de groepen 6, 7 en 8 van de basisscholen in Westka pelle en heeft een looptijd van vijfentwintig weken. De thuis basis wordt het Jeugdgebouw aan de Markt. De club wordt op gesplitst in het kinderatelier en het kinderpodium. In elke groep is plaats voor tien deelnemers. De kinderen die zich opgeven voor het atelier, leren op een on gedwongen manier iets over schilderen, boetseren, beeld houwen en moderne kunst.,Het wordt geen knutselles", verdui delijkt Sonius die zelf op de kunstacademie heeft gezeten. „De kinderen werken er met professionele materialen zoals schildersezels. We willen ook musea bezoeken. Maar veel hangt af van de kinderen zelf. Zij kunnen na de eerste bijeen komst aangeven waar hun inte resses liggen. Daar proberen wij dan een goed programma van te maken." De deelnemers aan het kinder podium houden zich bezig met dans, toneel en zang. „We zullen geen kant-en-klaar toneelstuk uit de kast trekken. De kinderen krijgen uitleg over wat toneel is en wat er allemaal bij komt kij ken. Uiteindelijk maken ze zelf een toneelstuk. Het kinderate lier kan daarbij helpen door de aankleding of het decor te ver zorgen", aldus Van Hoof. Het cursusj aar wordt in mei afgeslo ten met een voorstelling of een expositie met werk van de kin deren. De Stichting Polderhuis deelt binnenkort aanmeldingsformu lieren uit in de groepen 6, 7 en 8 van de scholen in Westkapelle. SEROOSKERKE - Molen De Hoop in Serooskerke houdt za terdag een Open Molen Dag. Molenaar Michel Dellebeke is aanwezig om vragen te beant woorden. En als er genoeg wind staat, zal hij de molen laten draaien. Er worden ook gema len producten verkocht zoals Zeeuwse witte bloemvolkoren- meel, eigengemaakte pannen koekenmix en gist. De op brengst van deze producten gaat naar het onderhoud van de molen. STREEK ACT! VITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijven 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11