PZC Rituele plechtigheid India mondt uit in bloedbad Pure choco|ade g°ed voor het hart Noord-Korea en Amerika praten weer met elkaar Hulpverleners VN krijgen extra bescherming Amerikaanse staten willen minder rook in films Jokic schuldig aan vernietiging Dubrovnik en moord Turken laten Nederlandse vandaag vrij ri Aankruisen donderdag 28 augustus 2003 Minister Hoon ontkent complot tegen Kelly Druk Akkoord Vrijwillig Weer toeristen vermist in Sahara Volgende week vonnis over Bashir Leider coup Filipijnen duikt op Hoger beroep tegen steniging Veto Geweld Irak eist leven twee Amerikanen uro 'ea- pa «er- VOOr- .pi !S( ■dgt ;atit Har ngift ls'Sf LOS ANGELES - De ministers tan Justitie van 24 Amerikaan se staten hebben de filmindu strie opgeroepen het roken in films te beperken, om te helpen voorkomen dat tieners gaan ro ken. Ln.rii i vot ast? ad is ■nti* van onze redactie buitenland De aanleiding tot de oproep vormt een recent onderzoek waaruit blijkt dat kinderen die naar films kijken waarin wordt gerookt drie keer zo vaak zelf ook gaan roken als kinderen die deze films niet zien. De ministers richtten hun ver- soek aan de voorzitter van de filmbrancheorganisatie MPAA, Jack Valenti. Diens woordvoer der, Rich Taylor, zei dat Valenti de brief en het onderzoek waar naar wordt verwezen zorgvul dig zal bestuderen, maar dat hij erop wilde wijzen dat roken een 'egale bezigheid is. We zeggen niet dat er een wet is overtreden", zei de woordvoer dervan de Californische minis- van Justitie Bill Lockyer in reactie daarop. „We vragen de 'Wmjindustne uit bezorgdheid de gezondheid van onze kin deren alleen er het hare aan te doen om te zorgen dat kinderen riet gaan roken." het onderzoek waarnaar de ministers verwijzen waren 2603 kinderen betrokken die in 1999 tussen del0enl4jaar waren en »g nooit hadden gerookt. Bij het begin van het onderzoek moesten ze op een lijst met de ti tels van vijftig tussen 1988 en J9D9 verschenen speelfilms -• aankruisen die ze hadden ge zien. Aan de hand hiervan bere kenden de onderzoekers hoe taak elk van de kinderen ie mand in films een sigaret had hen roken. ian de kinderen die tussen de "al en 531 keer iemand hadden rien roken in een film gingen er '2 zelf roken. Van de kinderen het vaakst hadden zien ro- ':en in films, tussen de 1665 en J308 keer, gingen er 107 roken, ofwel vijf keer zoveel, tokening houdend met een aan- factoren kwamen de onder zoekers tot de conclusie, dat eren die veel films zien 'aarin wordt gerookt drie keer t° vaak gaan roken als kinderen niet veel van dergelijke films ten. AP LONDEN - De Britse minister van Defensie, Geoff Hoon, heeft gisteren ontkend dat hij heeft meegewerkt aan een 'samen- jwering' om de naam van wa penexpert David Kelly open baar te maken. De laatste verklaarde in mei tegenover de BBC dat het Irak-dossier van de Britse regering misleidende in formatie bevatte. Hoon zei voor de commissie- Hutton, die de omstandigheden rond de dood van Kelly onder zoekt, dat de wapendeskundige binnen zijn ministerie altijd correct is behandeld. De beslis sing om Kelly's naam openbaar te maken is volgens Hoon geno men met goedkeuring van pre mier Tony Blair. Kelly was de voornaamste bron van een reportage waarin de BBC de regering ervan beschul digde de dreiging van Iraks massavernietigingswapens te hebben overdreven. De regering hoopte de geloofwaardigheid van de reportage te ondermij nen door de naam van de bron te onthullen. Het ministerie van Defensie zou volgens Hoon slechts hebben besloten, met zijn medeweten, dat persvoorlichters bevesti gend zouden antwoorden als journalisten hen vroegen of Kel- lv de klokkenluider was. Toen Kelly's naam eenmaal op straat lag, legde Hoon wel een advies van zijn topambtenaar om de wapenexpert buiten de schijn werpers te houden naast zich neer. Hij wilde de schijn vermij den dat de regering de zaak in de doofpot probeerde te stoppen. De bewindsman, die door de af faire zijn baan dreigt te verlie zen, verdedigde zo de beslissing om Kelly te laten getuigen voor de hem vijandig gezinde Lager huiscommissie voor Buiten landse Zaken. Hij vreesde dat de druk op Kelly en de regering om openheid van zaken te geven in geval van een weigering alleen maar zou toenemen. Enkele dagenna zijn getuigenis, waarbij hij stevig aan de tand werd gevoeld, werd Kelly's ont zielde lichaam aangetroffen in een bos bij zijn woonplaats. Ver moedelijk pleegde hij zelf moord. ANP/RTR Servische generaal bekent van onze redactie buitenland DEN HAAG - De gepensioneer de Servische vice-admiraal Miodrag Jokic (68) heeft giste ren voor het Joegoslavië-Tribu- naal gedeeltelijk schuld bekend. Jokic is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden tij dens de beschietingen van Du brovnik in 1991. De historische Kroatische ha venstad Dubrovnik, de 'Parel van de Adriatische Zee', werd in de laatste maanden van 1991 beschoten door de marine van het Joegoslavische Volksleger (JNA), dat toen door Serviërs werd gedomineerd. Ook werden vanaf het vasteland artillerie beschietingen uitgevoerd. Het historische centrum van Dubrovnik, dat op de Werel derfgoedlij st staat, werd ge raakt door zo'n duizend grana ten, aldus de VN-aanklagers in de oorspronkelijke aanklacht. Ook in de plaatsen rond Du brovnik vielen doden door het legeroptreden. Nadat de aanklagers het op een akkoordje met de verdediging hadden gegooid, is de aanklacht nu beperkt tot de gebeurtenis sen op 6 december 1991. Jokic bekende gistermiddag schuld aan onder meer moord en ver nietiging van historische monu menten. De VN-aanklagers eisten slechts een gevangenisstraf van tien jaar. Het staat de rechters echter vrij een hogere straf op te leggen. De strafkamer in deze zaak wordt voorgezeten door de Nederlandse VN-rechter A. Orie, met naast hem een Egypte naar en een Spanjaard. Het proces tegen Jokic had ei genlijk op 9 oktober moeten be ginnen. Nu blijft in de zaak alleen zijn medeverdachte ge neraal Pavle Strugar (70) over. De andere medeverdachte in de Dubrovnik-zaak, Vladimir Ko- vacevic, is voortvluchtig. Na het akkoordje tussen aanklagers en verdediging zijn er nog maar slechts twee moorden over in de tenlastelegging tegen Jokic, ter wijl de oorspronkelijke aan klacht alleen al voor 6 december 1991 rept over veertien burger doden. Volgens de Ierse oud- EU-waamemer Doyle, die dins dag in het Milosevic-proces ge tuigde, zijn op die dag in Du brovnik zestien doden gevallen. De akkoordjes bij het tribunaal zijn een verschijnsel dat is over gewaaid uit de VS, maar die bij de slachtoffers op de Balkan niet altijd op begrip stuiten. Jokic was in november 2001 vrijwillig naar Den Haag geko men. Hij zei toen nog onschuldig te zijn aan de uitgebreidere aan klacht. In februari 2002 werd hij in afwachting van zijn proces voorlopig op vrije voeten ge steld. Of hij na zijn schuldbe kentenis wegens moord op nieuw naar huis mag, beslissen de rechters uiterlijk eind vol gende week. ANP ALGIERS - In de Algerijnse Sahara bij de grens met Mali worden weer toeristen vermist. Dat meldde het Algerijnse persbureau APS gisteren uit bronnen binnen de politie. Het gaat om vijf personen tussen de dertig en veertig jaar die met een Toyota-terreinwagen op pad waren. Mogelijk zijn zij overvallen door een zandstorm. De politie heeft niets gezegd over de nationaliteit van de vermisten. Eerder dit jaar werden 32 Europese toeristen ontvoerd door een islamitische groepe ring. De laatste veertien, onder wie de Nederlander Arjen Hil- bers, werden vorige week maandag in Mali vrijgelaten. DPA JAKARTA - De rechters in de zaak tegen de militante Indone sische moslimleider Abu Bakar Bashir doen op 2 september uitspraak. Dat heeft de president van een rechtbank in de hoofdstad Jakarta gisteren bekendgemaakt. Bashir, die geldt als de leider van de radicale moslimbeweging Jemaah Isla- miyah, wordt verdacht van hoogverraad. De maximumstraf voor de vergrijpen waarvan Bashir wordt beschuldigd, is levenslang. De aanklagers hebben de rechters echter gevraagd de 65-jarige te veroordelen tot vijftien jaar. Waarnemers denken dat de eis mede wordt ingegeven door de leeftijd en de zwakke gezondheid van Bashir. Vijftien jaar zou voor hem bijna gelijk staan aan levenslang. ANP/RTR De politie probeert de plechtigheid in Nashik in goede banen te leiden. van onze redactie buitenland NASHIK - In het westen van India zijn gisteren zeker 45 doden en zeventig gewonden gevallen tijdens het hind- oefeest Kumbh Mela in de stad Nashik, 200 kilometer ten noordoosten van Bombay. De doden en gewonden vielen toen naar schatting 400.000 tot 500.000 pelgrims door een smalle straat naar de rivieroever wilden, waar voor de tweede achter eenvolgende dag een rituele badplechtigheid zou wor den gehouden. Onder de slachtoffers zouden zich vooral vrouwen bevinden, aldus de politie. foto Aijaz Rahi/AP Kumbh Mela wordt eens in de twaalf jaar gehouden. Het feest trekt miljoenen gelovigen uit India en het bui tenland. Tijdens het vier weken durende feest baden de gelovi gen in rivieren, omdat zo'n bad de zonden zou wegwas sen. AFP/RTR/DPA IZMIR - Een in Turkije op ver denking van heroïnesmokkel gevangen zittende vrouw wordt vandaag in Izmir op het vlieg tuig naar Nederland gezet. Eer der zou zij dinsdag al worden vrijgelaten, maar dat werd op gehouden door formaliteiten. De Nederlandse zaakgelastige P. Bekkers zei gisteren dat alle formaliteiten inmiddels gere geld waren. Met name procedu res bij de politie in Antalya zorgde afgelopen twee dagen voor de vertraging. De rechters bevolen de vrijla ting van de vrouw bij gebrek aan bewijs voor haar betrokkenheid bij een voorgenomen smokkel van 24 kilogram heroïne. De politie in Antalya hield de vrouw in juni samen met zes an dere Nederlandse toeristen aan, omdat ze van plan zouden zijn een partij heroïne uit deze Turk se stad te smokkelen. Eerder werd haar zus vrijgelaten, om dat haar betrokkenheid niet hard kon worden gemaakt. Haar andere zus moet zich sa men met haar nichtje en drie mannen, op 25 september wel bij de rechtbank verantwoor den voor de voorgenomen smokkel. Van de drie mannen hebben er twee de Nederlandse nationali teit. Volgens consulair medewerker P. Beintema, die de vrouw uit Rotterdam gisteren de hele dag begeleidde, zit zij op dit moment helemaal kapot. ANP doorGert-Jan Broere PEKING - De grootste winst van de eerste dag van het Korea- overleg in de Chinese hoofdstad Peking is dat Noord-Korea en de Verenigde Staten in ieder ge val weer met elkaar praten. De hoofdrolspelers in de nucleaire crisis op het Koreaanse schier eiland spraken elkaar een half uur buiten het formele zes par- tijenberaad om. Behalve Noord-Korea en de Verenigde Staten nemen ook Zuid-Korea, Japan, Rusland en gastheer China deel aan de offi ciële beraadslagingen. Vooral China speelt een actieve rol om van het onder een somber gesternte begonnen overleg een succes te maken. De aanwezig heid van China is überhaupt de belangrijkste reden dat Py ongyang aanschoof aan de acht hoekige tafel in Pekings gast huis voor staatshoofden Diaoyutai. De Chinese delega tie onder leiding van vice-mi nister Wang Yi voor Buiten landse Zaken wil aan het eind van het driedaagse beraad een gezamenlijk communiqué kun nen overleggen, dat als basis moet dienen voor verdere be sprekingen. Volgens de Russische delegatie leider zou een dergelijke verkla ring een klein wonder zijn, na dat zowel Noord-Korea als de Verenigde Staten in de eerste of ficiële sessie met ogenschijnlijk onwrikbare standpunten de stellingen hadden betrokken. Pyongyang eiste een niet aan- valsverklaring van de VS, ter wijl Washington wilde niets meer en minder eist dan het on voorwaardelijk stopzetten van het kemwapenprogramma van Noord-Korea. Opmerkelijk genoeg deelde een lid van de Zuid-Koreaanse delegatie het pessimisme van Rusland niet. Volgens de func tionaris toonde Pyongyang gis termiddag in het directe beraad met de VS de bereidheid om via besprekingen tot een oplossing van de crisis te komen. De eerste dag van het overleg heeft vooral in het teken ge staan van het voorlezen van de standpunten van de zes betrok ken landen. Gastheer China, dat zijn mening naar buiten bracht via de staatsmedia, nam daarbij een positie in tussen de twee kemphanen Noord-Korea en de VS. Volgens Peking zullen beide partijen water bij de wijn moe ten doen, wil de crisis ooit wor den bezworen. GPD LONDEN - Pure chocolade is gezond. Italiaanse en Britse on derzoekers hebben ontdekt dat de hoeveelheid anti-oxidan- ten in het bloed toeneemt na het eten van de donkerbruine lekkernij. Die stoffen beschermen hart en bloedvaten. De wetenschappers onder leiding van de Italiaan Mauro Se- rafini van het Instituut voor Voedselonderzoek in Rome lieten twaalf vrijwilligers pure chocolade, melkchocolade en pure chocolade in combinatie met een glas melk nuttigen. Een uur later maten de onderzoekers de anti-oxiderende werking van het bloed. Bij degenen die alleen bittere chocolade hadden ge snoept, bleek die bijna 20 procent hoger. DPA MANILLA - De vermoedelijke leider van een mislukte coup eind vorige maand tegen de Filipijnse president Gloria Maca- pagal Arroyo, senator Gregorio 'Gringo' Honasan, is gisteren opgedoken na enkele weken ondergedoken te hebben geze ten. Hij ontkent betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep en zegt zich tegen de aanklacht tegen hem te zul len verweren. Volgens het Filipijnse Openbaar Ministerie is Honasan het brein achter een plan om Arroyo te vermoorden en een mili taire junta te installeren. Honasan is een voormalige kolonel die eind jaren tachtig betrokken was bij een eveneens misluk te staatsgreep tegen toenmalig president Aquino. AP KATSIN A - In de Nigeriaanse stad Katsina begon gisteren het hoger beroep in de zaak tegen de tot dood door steniging ver oordeelde alleenstaande moeder Amina Lawal. Lawal is in maart 2002 door een islamitische rechtbank veroordeeld om dat zij als ongehuwde een kind had gekregen. Katsina is een van de circa tien deelstaten in het noorden van Nigeria die de sharia, de islamitische wetgeving, hebben in gevoerd. De behandeling van het hoger beroep zal waar schijnlijk enkele weken duren. AP De onderhandelaars: (vlnr.) Mitoji Yabunaka (Japan), James Kelly (VS), Kim Yong II (N-Korea), Wang Yi (China), Alexander Loshkov (Rusland) en Lee Soo-Hyuck (Z-Korea). foto Frederic Brown/EPA door Bob Kroon GENEVE - De VN-Veiligheids- raad heeft in de nacht van dins dag op woensdag unaniem een resolutie aangenomen die VN- hulpverleners in conflictgebie den beter moet beschermen. Aanvallen op de hulpverleners worden voortaan beschouwd als oorlogsmisdaden. VN-secretaris generaal Annan zei te hopen dat regeringen hier door 'sneller tot vervolging zul len overgaan van de plegers van dergelijke misdaden'. Over de resolutie kon pas wor den gestemd nadat een verwij zing naar het Internationale Strafhof in Den Haag op aan dringen van de Verenigde Sta ten, die het hof niet erkennen, uit de ontwerp-tekst was gehaald. Volgens die voorlopige tekst moeten aanslagen op humanitaire hulpverleners vol gens de normen van het Straf hof als oorlogsmisdaden wor den gezien. De VS willen kost wat kost voorkomen dat hun ei gen burgers ooit voor het Straf hof in Den Haag moeten ver schijnen. De door Mexico al in april inge diende resolutie werd actueel na de vernietigende bomaanslag op het VN-hoofdkwartier in de Iraakse hoofdstad Bagdad op 19 augustus, waarbij 23 doden vie len, waaronder negentien VN- medewerkers. Het veto dat de Amerikanen sindsdien over de ontwerp-re- solutie hadden uitgesproken werd door de Internationale Fe deratie voor de Mensenrechten (FIDH) als 'absurd' omschre ven. In een verklaring pakte de organisatie fel uit tegen wat zij de 'duistere drijfveren' van Washington noemt. Het FIDH stelt dat het statuut van het hof het eerste interna tionale verdrag is waarin aan slagen op humanitaire instellin gen en hun personeel als oorlogsmisdaden worden ge brandmerkt. „De obscure op stelling tegen het Strafhof van de regering-Bush heeft in het re cente verleden al tot bijstellin gen geleid van VN-resoluties over vredesoperaties in het al gemeen en de interventie in Li beria in het bijzonder", stelt de organisatie. „Maar dit geval is bijzonder schrijnend, omdat het hier gaat om bescherming van hurtianitaire werkers tegen ter roristische misdaden." FIDH-voorzitter S. Kaba zegt 'dat Washington niet schroomt de Veiligheidsraad te gijzelen' wegens haar afkeer van het Strafhof. „Het is onaanvaard baar en absurd dat de regering- Bush na de aanslag in Bagdad zelfs weigert zich solidair te ver klaren met hulpverleners van de VN", aldus Kaba. GPD BAGDAD - Twee Ameri kaanse militairen zijn gis teren in Irak gedood bij aanvallen op de bezet tingsmacht. De één kwam om tijdens een aanval op Amerikanen in Fallujah met 'een geïmproviseerd explosief'. De ander werd in Bagdad gedood bij een aanval op een Ameri kaans militair konvooi. Door de aanval in Fallu jah raakten ook drie Ame rikanen gewond, bij die in Bagdad twee. Bij een der de aanslag in Ramadi, 100 kilometer ten westen van de hoofdstad, vielen nog eens twee gewonden aan Amerikaanse zijde. Ook zij werden getroffen door 'een geïmproviseerd ex plosief'. President Bush verklaar de 1 mei dat de voornaam ste gevechten in Irak voorbij waren. Deze week heeft het aantal Ameri kaanse doden in Irak sinds die uitspraak het ge tal 138 overschreden. Bij de aanval op Irak tussen 20 maart en 1 mei kwamen 138 Amerikanen om. Zo'n 65 kilometer ten noorden van Bagdad ont plofte gisteren een mijn. Daardoor stierf een Ira kees. Een Amerikaan en een Irakees raakten ge wond. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5