PZC Japanse interesse Geluidswal niet langs heel Terhole «gfietser 0 Bram Moens Kynologenclub moet verhuizen Kantoormensen zweven vanuit theorie praktijk in D66 wil inzicht in financiering van Roosevelt Academy Gemeente wijst verzoek dorpsbewoners af H donderdag 28 augustus 2003 Onderhandelingen Kermis in Boschkapelle Oldtimerrit Trimlopen Reünie Scheeles Voorlichting Ruimtevaart Eerste beelden Dansavond li Sluitstuk Wandelen ter herinnering aan bevrijders door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - De gemeente Hulst is niet van plan over de gehele lengte van de toekomstige rond weg Terhole een geluidswal aan te leggen. Een aantal bewoners van het dorp had hiervoor een verzoek ingediend. De plantekening van de rond weg gaat uit van een twee meter hoge geluidswal die wordt aan gelegd vanaf het beginpunt van de weg (even voorbij de Haven- dijk) tot en met de huizen van het buurtschap Ossenhoek. Ter- holenaar F. Aerts vond dit abso luut niet voldoende. Eind maart begon hij een handtekeningen actie in het dorp omdat hij meende dat de geluidswal over de hele lengte, een tracé van ruim anderhalve kilometer, aangelegd moest worden. Vanaf de Havendijk tot aan Rijksweg N61. Op deze manier zouden ook de bewoners van de overige woningen langs de Hulsterweg, waar de rondweg parallel aan loopt, bespaard blijven van eventuele geluidsoverlast. Hulst was in eerste instantie niet verplicht een volledige ge luidswal aan te leggen. Uit me tingen bleek dat de geluidsin tensiteit ter hoogte van de woningen aan de noordzijde van het tracé niet zodanig was dat een geluidswal noodzaak was. Toch nam de gemeente het verzoek van de Terholenaren in beraad. Toen later de complete plannen nogmaals ter inzage werden gelegd, kwam er geen enkel bezwaarschrift binnen. „Dus kunnen wij aannemen dat de bewoners het eens zijn met onze plannen, en dus ook met een gedeeltelijke geluidswal, zoals wij altijd hebben voorge steld" zegt beleidsambtenaar F. Totté. Inmiddels is de grondverwer ving voor de aanleg van de rond weg in volle gang. Hulst heeft (gedeelten van) percelen nodig van acht grondeigenaren. De onderhandelingen verliepen tot twee maanden geleden stroef. Twee grondeigenaren weiger den hun grond aan de gemeente te verkopen. De handtekenin gen zijn nog niet gezet, maar er zit volgens Totté al wat schot in de zaak. De onderhandelaar die door de gemeente in de arm is genomen, heeft de partijen al wat nader tot elkaar kunnen brengen. Wanneer de onderhan delingen uiteindelijk toch spaak zouden lopen, dan kan Hulst altijd nog een onteige ningsprocedure starten. Deze juridische weg kost echter veel geld en kan de planning voor de aanleg van de rondweg danig in de war sturen waardoor vertra ging ontstaat. De rondweg zou dan niet in januari 2005 ge opend kunnen worden. Momen teel is nog geen sprake van een achterstand op het schema. Het weggedeelte vanaf de Ha vendijk naar Terhole. foto Peter Nicolai BOSCHKAPELLE - Boschka pelle viert in het weekeinde van vrijdag 12 tot en met maandag 15 september kermis. Vrijdagavond kunnen de lief hebbers vanaf 22.00 uur in deze horecagelegenheid diverse bie ren proeven. Zaterdag begint hier om 14.30 uur een schieting op de liggende wip. Tevens is er een gaaibolwedstrijd. 's Avonds is er vanaf 21.00 uur muziek met optredens van Sabrina, de vrou welijke Eddy Wally, een imita tie Sugar Lee Hooper en disjoc- key Cees. Zondag komen de kinderen aan hun trekken. Om 14.00 uur is er een kinderbingo. In de Kerkstraat gaat om 19.00 uur een kruiwagenrace van start. Na afloop zorgt dj Cees voor muziek. Maandag 15 sep tember is er vanaf 14.30 uur weer een schieting en gaaibol wedstrijd. De kermis wordt af gesloten met discomuziek. SLUIS - Zondag vindt de twee de oldtimerrit plaats met start en finish in Sluis. Tachtig oldtimers kunnen 's morgens vanaf negen uur be wonderd worden op de Groote Markt. Vanaf tien uur rijden de wagens door'de streek. Aan het eind van de^ath tend rit om één uur en aan het eind van de mid dageditie om vier uur staat de de auto's in het centrum van Sluis. AXEL - Road Running Axel start zaterdag 13 september vanaf sporthal 't Sportuus met de eerste uit een reeks van vier trimlopen. De jeugd bijt om 14.45 uur het spits af met een loop van een halve kilometer. Een kwartier later vertrekken de deelnemers voor een wed strijd over 4,7 en 12,7 kilometer. De andere trimlopen zijn op de zaterdagen 27 september, 18 oktober en 29 november. TERNEUZEN - De familiever eniging Scheele komt 6 septem ber bijeen in het Churchillhotel in Terneuzen. De vereniging telt zo'n 160 leden, afstammelingen van Hendrick Scheele, een ver moedelijk uit Noord-Duitsland afkomstige huurling, die in de jaren rond 1580 in Zeeland te rechtkwam. De familievereni ging viert dit jaar het 20-jarig bestaan. Adri van de Bosch inet zijn honden Rogan (links) en Kilian. door Gino van den Broecke ZUIDDORPE - Door de emigratie van de familie Mieras naar Botswana zal de Kynologenclub (KC) Zeeuws Vlaande ren na bijna 25 jaar het terrein van de LM-trainingsschool van Louise Mieras in Koewacht gaan verlaten. De vereni ging van en voor hondenliefhebbers met ongeveer vierhonderd leden zal nu haar tenten gaan opslaan op het terrein van de Schuttersvereniging in Axel. Deze plek is gelegen naast de velden van de voetbalvereniging AZVV. „Daar zullen we vanaf oktober al onze activiteiten gewoon voortzetten. Al léén Louise Mieras vertrekt, maar alle andere ervaren trainers zullen gewoon meeverhuizen en de trainingen verzor gen onder de vlag van de KC", aldus Adri van de Bosch, bestuurslid van de KC en een van de langstzittende leden. De Kynologenclub heeft als doel om honden én mensen op te voeden in de ruimste zin van het woord, zodoende dat de omgeving geen last heeft van de dieren. De club is niet rasgebonden maar iedereen kan er zijn of haar vier voeter een training laten volgen. „De trainingen zijn voor honden vanaf ne gen weken, de zogenaamde puppytrai ning, maar ook volwassen honden kun nen bij ons trainingen volgen." De KC is per 1 augustus gestopt bij de LM-trainingsschool en zal dankzij goed overleg met de gemeente Terneu zen en zowel de schuttersvereniging en de paardenvereniging in Axel rond ok tober weer van start gaan op de nieuwe locatie. Daar zullen de trainers van de club in verschillende disciplines drie avonden in de week gaan lesgeven. Ze verzorgen gehoorzaamheidstrainingen voor huishonden en daarnaast drie ver schillende wedstrijdtrainingen. Dit zijn ringtrainingen (leren om een hond te showen, red.), agility-training (be hendigheid) en Engelse obediance (ge hoorzaamheid). Het grootste gedeelte van de trainingen die worden gegeven zijn bij de KC ech ter toch de gehoorzaamheidstrainingen voor huishonden. „Gehoorzaamheid is prioriteit nummer één, want als een hond niet luistert dan houdt gewoon al les op", verklaart Van de Bosch. „Zelf ben ik naast agility-trainer ook internationaal FCI-keurmeester en dus bevoegd om overal ter wereld op het ge bied van Agility honden te keuren. Vo rig jaar ben ik als keurmeester actief geweest op het WK Agility in de West- falenhalle in Dortmund", zegt Van de Bosch. Daarnaast is de Zuiddorpse honden foto Peter Nicolai liefhebber het 'baasje' van twee Duitse herders en twee Nova Scotia Duck Tol ling Retrievers, kortweg Tollers. „Daarmee doen mijn vrouw en ik ook Agility-trainingen. Twee van hen doen het volop, eentje is met 'pensioen'en een wordt het geleerd. Het vergt allemaal veel tijd maar de honden zijn ons leven dus dat doen we graag" Naast de vier verschillende eerderge noemde trainingen geeft de KC ook le zingen en voorlichting over allerlei za ken die met honden te maken hebben. „We hebben echter nog een hoop werk te verzetten om de verhuizing te reali seren. We hopen dat onze leden daarbij hun steentje willen bijdragen om alles snel en goed te laten verlopen en we op onze nieuwe plek goed kunnen star ten", besluit Van de Bosch. De bedenkers van de luchtvaartregels staan klaar om de praktijk te ervaren tijdens een zweefvliegtocht boven de Schouwse Westhoek. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon NIEUW-HAAMSTEDE - Dag in dag uit zitten ze allemaal ach ter hun eigen bureau. Bij de Luchtverkeersleiding Neder land, de gemeente Rotterdam, de Europese Commissie, het Ge rechtshof in Amsterdam of bij de Raad voor Transportveilig heid. Te bedenken hoe het met het verkeer in de lucht moet. Op uitnodiging van de Stichting Vliegen Is Ons Doel (VIOD) zweven ze nu vier dagen lang de praktijk in vanaf vliegveld Haamstede. Het VIOD-kamp is oorspronke lijk een idee van R. Schütker. Toen iemand bij de luchtver keersleiding zich in zijn bijzijn liet ontvallen dat hij zich hoofd zakelijk bezighield met de theo rie en de grote burger- en mili taire luchtvaart, werd het plan geboren. Inmiddels voor de ne gentiende keer op rij zijn de 'theoretici' van de luchtvaart deze week bij elkaar gekomen voor het jaarlijkse VIOD-kamp. Deze keer op het zweefvliegveld bij Nieuw-Haamstede. „Het zijn allemaal mensen die de the orie en de wetten kennen, maar vaak geen idee hebben van de praktijk", legt woordvoerder H. Hansson uit. Tijdens de vier dagen gaat het om het zweefvliegen en het net werken. Mensen ontmoeten die op een andere manier ook met een deel van de luchtvaart te maken hebben. De hete hang- door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een televisie ploeg uit Japan is in Zeeland om een filmpje te maken over de Middelburgse ligfietspionier Bram Moens. Als de drie minu ten durende pilot in de smaak valt bij sponsor Sony, volgt er een serie over 'mensen met een passie'. Een van die afleverin gen wordt dan een documentai re over Moens. Het televisiestation TV Man Union uit Tokio wil een serie maken over mensen overal ter wereld met een passie. De regis seur had zelf het idee om uit Ne derland een ligfietser te nemen. Hij nam contact op met een pro ductiemaatschappij uit Am sterdam waarmee hij vaker had gewerkt. Al snel stuitte dit be drijf op Bram Moens. Moens heeft niet alleen acht wereldre cords gevestigd, hij heeft ook nog eens het langst bestaande ligfietsbedrijf ter wereld, M5- ligfietsen in Middelburg. „Een week of drie geleden wer den we benaderd met de vraag of we wilden meewerken aan de documentaire", vertelt Moens' collega, Ronald Hereijgers. Moens fietst op dat moment naar Neeltje Jans voor de eerste opnamedag. Hereijgers volgt met de auto. „Dat verzoek sloe gen we natuurlijk niet af. De lig fietsbranche heeft te kampen met veel vooroordelen en met een moeizame publiciteit. Een flinke documentaire is dan na tuurlijk fantastisch." Voor de eerste opnames kozen de Japanners de locatie Neeltje Jans. Als Hereijgers daar arri veert zit Moens al te kijken naar de voorbereidingen van de ca meraploeg. De crew bestaat uit vier Japanners en zes ingehuur de mensen uit Engeland en Ne derland. De filmploeg heeft twee vracht wagens bij zich. In de ene ligt het materiaal. Aan de andere wagen kan de camera worden bevestigd voor 'rijdende beel den'. „Het is een hele bijzondere arm waar de camera as hangt", vertelt Rinse Koornstn van het Amsterdamse produc- tiebureau NBA Studio Froj Koornstra fungeert niet allee als tussenpersoon, maar ookaj tolk. „Deze arm werd gebrul in de ruimtevaart. Er zijn e maar twee van in Europa. Enj cameraman is in Japan ont» tend beroemd. Hij heet Hats®, mi en maakt meestal films." Het korte filmpje mag blijkbaj heel wat kosten. Hoeveel gelde voor is uitgetrokken, Koornstra niet. „Dit is inde. daad niet normaal. Maar ja, ny zit er achter. En TV Union trekt gewoonlijk twinlj miljoen kijkers. Dat is alle® heel anders dan hier in Neds land." Tegen half zes - anderhalf later dan gepland - mag Mog Z( op de fiets stappen voor des ste beelden. Hij moet op tw meter van de camera blijven® den met een snelheid van kilometer per uur. Voor Moe® dat zachtjes. Hij kan makke: zeventig kilometer per uurq den. Maar zo kunnen zou? Moens als de cameraploegen wennen. Vandaag en morgen worden nog opnames gemaakt in dete nenstad van Middelburg en de winkel. Het filmpje m uitsluitend uitgezonden in, pan. In het najaar beslist of de volledige serie magw den opgenomen. De came ploeg komt dan nog een k naar Middelburg om beelden te nemen voor een document re van zeventig minuten. KOEWACHT - De Stiel] Cultuur en Ontspanning Vlaschaard houdt zaterdag augustus een dansavond inl gemeenschapscentrum Dell p schaard. De muziek wordt zorgd door het Jumbo Trio beentjes kunnen vanaf 20.1 uur van de vloer. De zaalisj» 19.00 uur open. 13.1 I2.C HO Md. ijzers van vandaag de dag, zoals de rekenfout bij Schiphol, wor den herhaaldelijk bediscussi eerd. 'Allemaal informeel' volgens Hansson. Maar voor de VIOD zit er een interessante kant aan de jaarlijkse ontmoetingen. Het is de kans om het vliegsport - en met name het zweefvliegen - on der de aandacht te brengen. „Bij de luchtverkeersleiding heb ik jaren gepraat over luchtruimge bruik. Het sluitstuk daarin is al tijd de kleine luchtvaart. Op de ze manier kom je toch in contact met die kleinere luchtvaart en de kleinere luchthavens", stelt A. van Oort, die inmiddels ook voorzitter van de VIOD is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - D66 wil dat het Middelburgse college open heid van zaken geeft over de fi nanciering van de Roosevelt Academy. De gemeenteraads fractie vindt dat ze geen goed oordeel kan geven over de be groting van de gemeente als ze niet volledig is ingelicht over het geld dat Middelburg bij draagt aan de Zeeuwse univer siteit. Vorige week werd bekend dat de aanloopkosten voor de Roose velt Academy met bijna twee miljoen euro zijn gestegen tot boven de tien miljoen euro. De gemeente betaalt 1,4 miljoen, het Rijk 4,5 en de provincie ruim drie miljoen euro. Verder draagt Delta NV bij aan de kosten door garant te staan voor een lening van drie miljoen euro en door de helft van de rentelasten op zich te nemen. De extra kosten zijn nodig om de meerjarenbegro ting sluitend te krijgen. Op wel ke posten precies een tekort is ontstaan, is geheim. Alleen Pro vinciale Staten kunnen de be groting vertrouwelijk inzien. D66 vraagt in een brief aan het college van B en W om de ver trouwelijke informatie open baar te maken. Verder vraagt de fractie of het juist is dat de ge heime stukken gaan over de meerjarenbegroting en de belo ning van bestuurders en of het klopt dat met het bestuur van de nieuwe universiteit is afgespro ken om de stukken niet open baar te maken. De fractie beroept zich op de Wet Open baarheid van Bestuur. Als de ge meente niet met de stukken over de brug komt, zal ze een proce dure beginnen om openbaar heid alsnog af te dwingen. De Middelburgse D66-fractie vindt het belangrijk dat alle fi nanciële gegevens over de uni versiteit openbaar zijn. „Het is publiek geld"zegt Rvan Eij ke lenburg. „Dus moetje ook in het openbaar verantwoording af leggen en het liefst vooraf. We hebben net het gedoe met het Bagijnhof achter de rug. Stel dat er problemen met het geld ontstaan, dan is dat geen goede start voor de universiteit." Ove rigens merkt Van Eij kelenburg op dat hij de Roosevelt Acade my 'van harte ondersteunt'We wensen haar een sublieme start toe in Middelburg en vooral een 'oo !.0 il.l succesvolle continuering." Begin november stelt de meenteraad de begroting het komende jaar vast. Vanlcs kelenburg vindt dat hij nieti de financiële situatie van meente kan oordelen als hiji beschikt over alle gegevens fractie wil dan ook dat hetci ge van B en W de raad en am geïnteresseerden inform Met vertrouwelijke inzagei jg, raadsleden is hij niet tevrei Irui „Dan zijn raadsleden geo N mitteerd. In dat geval kun L' we niets met die gegei art' doen." Alge lfu< iint' HU EEDE - De vereniging Bel !fl Canada organiseert op zatei nj( 13 september de eerste Swii back Memorial March. ig. Met deze wandeltocht wilde 40l ganisatie de herinnering lei ,fd. houden aan de Canadese se 3 ten die Nederland en Be4,0 hielpen bevrijden in de TV- Wereldoorlog. Deelnemers kunnen inschn F tussen 8.00 en 15.00 uurii i Canadamuseum in Ada Van hieruit worden ze met lef sen naar de vertrekplaats w. Damme, Moerkerke, Eeó lurt Sint Laureins gebracht. De tocht vanuit Damme is jj,er lometer lang. De mars d r' Moerkerke begint is 24 kil 6n, ter lang. In Moerkerke vo L september 1944 de bloer n. strijd plaats uit de geschie van deze plaats. Vanuit Eede kan deelgen 1 worden aan een tocht van! i lometer. Wandelaars w Ie hier begeleid door de veret kei gen 'Steun aan onze bevri; j* uit Walcheren en 'Thanl P Canada and Allied Forces L muziek wordt verzorgd do tM Inter Scaldis Pipes and Dt lew De tocht vanuit Sint Lauiefj£ 8 kilometer lang. Tijdei wandeling zijn een aantal! voertuigen van de veren 'Yeomanry' te bewonderen Na afloop van de wandel ten treedt een piperband het Canada museum in Adf Ook is er aan de kindere ije, dacht. Er is een springt 6d een clown en grimeurs. 1 UTR »A( te pi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40