PZC Droog talud op gladde bodem leidde tot dijkval Bijverdienen mag in bijstand Mabel Wisse Smit heet echt Mabel Wisse Smit kabinet maakt auto van de zaak fiscaal aantrekkelijker .Ontvoering |Den Haag oos alarm ^mïÊSBR Vakbond beticht Defensie van intimideren personeel GALLlyGALL 69,- 69,- donderdag 28 augustus 2003 te livare regenval maakt wegen na langdurige iroogte glad Eisen ambassadekok afgewezen Hulp allochtone wetenschappers Utrecht legt zich neer bij vonnis Monument voor vuurwerkramp Nieuwe jazz-prijs voor saxofoniste jouw wereld Privé-rijder lapt voor lease-rijder nnnze redactie binnenland iji «ano f OEN HAAG - Rij den in een auto (an de zaak wordt volgend jaar minder fiscaal belast. Werkne mers die hun privé-auto zake lijk gebruiken zijn daarvan de ipe. Zij krijgen voortaan een |agere kilometervergoeding (00r het zakelijk gebruik. fanaf 1 januari hoeft nog maar procent van de catalogus- waarde van lease-auto's bij het belastbaar inkomen te worden opgeteld, in plaats van 25 pro cent. Dat bevestigden gisteren bronnen rond het kabinet. De maatregel maakt deel uit van het belastingplan voor volgend jaar, dat het kabinet op Prins jesdag zal presenteren. Vanaf 1 januari zal de fiscus bo vendien het rijden met een auto van de zaak naar het werk als zakelij k verkeer aanmerken. Nu geldt dit voor een deel nog als privé-verkeer. Dat betekent bij voorbeeld dat een loodgieter die het bestelbusje van zijn baas mee naar huis neemt om de vol gende dag tijdig op een klus te kunnen zijn, daarvoor door de Belastingdienst wordt aange slagen. Minister Zalm van Fi nanciën kondigde enkele maan den terug al aan dat het kabinet hieraan iets zou gaan doen. Voor mensen die hun eigen auto voor hun werk gebruiken, bete kent de nieuwe regeling slecht nieuws. De belastingvrije ver goeding van 28 eurocent per ki lometer wordt fors verlaagd, volgens sommige bronnen zelfs meer dan gehalveerd. Volgens Abvakabo FNV pakt het voor nemen hierdoor negatief uit voor de 200.000 werknemers in de thuis- en kraamzorg, omdat zij juist veel werkkilometers maken in hun eigen auto. Als de vrijstelling inderdaad wordt ge halveerd, dan wil de vakbond de inkomensachteruitgang in de CAO-onderhandelingen repa reren. Minister Zalm van Financiën wees er gisteren op dat er bij de plannen geen sprake is van be zuinigingen. „Het pakt alle maal budgettair neutraal uit. Het is alleen de bedoeling de ad ministratieve rompslomp aan te pakken." De werkgeversorganisatie VNO-NCW reageert verheugd dat het kabinet eindelijk iets doet aan de al jaren slepende 'bestelbusj esproblematiek „Wij zijn hier zeer positief over. De regeling wekte al jaren grote irritatie bij onze leden", zegt een woordvoerder. Wel noemt hij het verlagen van de kilometer vergoeding 'een drastische in greep'. De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks is 'fel tegen' het verlagen van de fiscale bijtel ling van lease-auto's. „In tijden van bezuinigingen is het zeer ongewenst dat eigenaren van lease-auto's een fiscaal cadeau tje van de overheid krijgen", meldden de Kamerleden Ven- drik en Duyvendak. „Dit ca deautje is bovendien slecht voor het milieu en de files." Beide Kamerleden hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld over de kwestie aan staatssecretaris Wijn van Financiën. ANP/GPD it» HAAG - De politie heeft gistermiddag in het Zuiderpark iuDen Haag een grote zoekactie naar een elfjarig jongetje ge louden. Getuigen belden de po- litiemet de melding dat een man een jongetje met geweld het park insleurde. Enkele uren la- ler was de jongen terecht, hij Heek te zijn weggelopen. folgens de politie kwam het jongetje uit een tehuis voor be- i wonen. Zijn begeleiders hj gingen hem zoeken, vonden hem |ij het Zuiderpark en wilden lem mee terugnemen. De weg- oper wilde dat niet en stribbel- leheftig tegen, aldus de politie. Jmstanders interpreteerden de lorsteling blijkbaar als een intvoering. De directie van het thuis meldde zich bij de politie oen ze via de media van de loekactie hoorde. }e politie sloot het Zuiderpark ianaf 12.45 uur helemaal af en ette met vele tientallen mede- rerkers een grootscheepse uekactie op touw. letonder meer speurhonden en wee helikopters zochten poli- iemensen naar sporen. De au- omobilisten die werden toege- aten tot het park, moesten hun 20.1 foertuigen bij binnenkomen en leggaan laten controleren. Even na drie uur in de middag de politie het Zuiderpark teer vrijANP IEN HAAG - De voorspelde «are regenval aan het einde «n deze week zal volgens de olitie veel gevaarlijker zijn oor het verkeer dan normaal, loor de langdurige droogte eeft zich een smeerlaag op de Iraten gevormd, die bij regen pekglad wordt. Daarbij zijn oor de warmte ook her en der poren' in het asfalt gereden, t politie raadt weggebruikers mom, zodra het gaat regenen, oorzichtiger te rijden dan an- trs. „Het zal een stuk gladder ijn dan normaal. De remaf- wordt daardoor een stuk aldus P. Koppens van olitie Haaglanden. Bovendien 'ordt het regenwater door de itgedroogde bodem moeilijker Renomen. „Het water blijft aardoor op de straten liggen. »k olie en bladeren zullen in robinatie met regen gladheid iroorzaken.Op sommige weg- ïlen is door de combinatie van itreme hitte en droogte moge- jk spoorvorming ontstaan. Bij Ren zullen die sporen minder ichtbaarzijn." GPD Een werknemer van het bedrijf GeoMetius doet in Wilnis onderzoek naar de staat van de Ringvaartdijk. van onze redactie binnenland WILNIS - De dijkval in Wilnis van dinsdag is veroorzaakt door de samenstelling van de onder grond en de droogte die de veen- dijk lichter heeft gemaakt. Door de verminderde druk op de bo dem is de dijk naar achteren ge schoven. Zo luidde gisteren de eerste officiële conclusie van het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht en deskundigen van Geo Delft. Volgens Dijkgraaf De Bondt is meer onderzoek nodig om een harde conclusie te kunnen trek ken. Hij sluit niet uit dat er an dere oorzaken zijn. Wel sluit hij andere genoemde redenen zoals muskusratten, hoog waterpeil, bekabeling, de gasleiding in de dijk en de kleine overstroming van vorig jaar uit als oorzaak van de doorbraak. De combinatie van een droge, lichte dijk en een gladde bodem kan ook elders voorkomen, er kende De Bondt. „Al is zo'n ver schuiving nooit voorgekomen." Het hoogheemraadschap houdt extra inspecties bij de 250 kilo meter veendijk in de regio. Wa terschappen in de Randstad stellen eveneens extra onder zoeken in naar de stabiliteit van hun waterkeringen. Tot nu toe zijn geen scheuren of verzak kingen geconstateerd. De Unie van Waterschappen waarschuwde gisteren dat door hevige neerslag na een lange droge periode ingedroogde dij ken kunnen wegschuiven. „Zware regen kan desastreuze gevolgen hebben", zegt een woordvoerder. Door de droogte kan een dijk zo poreus worden dat die nauwelijks meer water opneemt bij plensbuien. In de ingedroogde dijk kunnen dan drukverschillen optreden en kan een dijktalud gaan schui ven. Rond de getroffen plek bij de Ringvaart in Wilnis zijn gisteren damwanden geslagen. De dijk is met zand verzwaard. Vandaag pompt het hoogheemraadschap heel langzaam water binnen een van de drooggevallen stukken vaart. Daar liggen ook de tien woonarken, waarvan de bewo ners nog niet mogen terugkeren. De noodverordening die burge meester Burgman dinsdag nog voor de woonwijken Veenzijde 1, 2 en 3 afkondigde, geldt sinds gisteren alleen nog voor een smal gebied rond de weggescho ven dijk. De politie heeft daar de bevoegheid om mensen te ver- foto Vincent Boon/ANP wij deren die zich niet aan aan wijzingen houden. De getroffen bewoners hebben tot nu toe 350 schadeformulie ren ingeleverd. De schade be treft onder meer verzakte tui nen en kapotte vloeren. Er staan geen schadebedragen genoemd. Volgens burgemeester Burgman krijgen de zwaarst gedupeerden snel bezoek van een schade-ex pert. ANP pagina 17: droogte zal Zeeuwse dijken niet slechten van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bijverdienen in de bijstand, dat moet mogen. Staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) voelde er aanvankelijk niet voor om dit ook na 1 januari nog toe te staan, als de nieuwe Wet werk en bijstand van kracht moet worden. Hij gaf gisteren in de Tweede Kamer toe aan druk van het CDA om dit onder voor waarden toch mogelijk te ma ken. De huidige bijstandswet kent een vrijstelling, zodat inkom sten uit werk niet geheel in min dering worden gebracht op de uitkering. Volgens Rutte leidt dat ertoe dat te veel mensen in de bijstand blijven en niet op zoek gaan naar een baan. CDA-Kamerlid Bruis ziet als voordeel van een kleine baan voor mensen in de bijstand, dat ze door hun werkervaring mak kelijker aan een reguliere baan kunnen komen. In een voorstel om de nieuwe Wet werk en bij stand te wijzigen, komt Bruis tegemoet aan het bezwaar van Rutte door te stellen dat de vrij stelling in de toekomst alleen mag gelden voor werk dat niet langer duurt dan zes maanden en dat uitzicht biedt op een blij vende volledige of deeltijdbaan. Staatssecretaris Rutte vindt dat Bruis in diens voorstel veel te gul is voor de bijverdienende bijstandsgerechtigde. Daar gaat het om vrijlating van in komsten uit arbeid tot een kwart van de bijstandsnorm. Rutte rekende de Tweede Ka mer gisteren voor, dat alleen staande ouders in de bijstand dan door acht uur per week te werken al beduidend meer zou den verdienen dan het netto mi nimumloon. Rutte pleit voor een soberder re geling, waardoor mensen pas bij twintig uur werken per week komen aan een inkomen dat het midden houdt tussen de bij standsnorm en het netto mini mumloon. Het loont dan om een steeds grotere tijdelijke deel tijdbaan te aanvaarden. Als mensen daarna een blijvende baan nemen tegen netto mini mumloon, dan vallen ze niet te rug in inkomen. De Tweede Kamer debatteert vandaag verder over de nieuwe wet. ANP Advertentie MT KAN' \N£L £V£KI CTAAM Genieten Genieten van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Het ministerie van Defensie is bezig om op een onbehoorlijke wijze het perso neel monddood te maken. De fensie heeft een smerige bood schap aan elke militair met openlijke kritiek op de komende bezuinigingen en die luidt: jij vliegt er als eerst uit." Die zegt voorzitter J. Debie van de vak bond voor defensiepersoneel VBM/NOV. VBM/NOV is met dertigduizend leden de grootste bond voor de fensiewerknemers. Voorzitter Debie stelt dat er bij defensie een sfeer van intimidatie hangt. Die moet er toe leiden dat geen enkele militair openlijk kritiek durft te uiten of durft te praten met Tweede-Kamerleden of journalisten over de grootscha lige bezuinigingen bij Defensie waarbij in totaal de komende jaren bijna twaalfduizend men sen moeten verdwijnen. Debie baseert zijn beschuldigingen op een gesprek dat de commandant tactische luchtmacht, generaal- majoor De Jong, gisterochtend voerde met zijn ondercomman danten. Volgens Debie heeft De Jong hen duidelijk gemaakt dat openlijke kritiek op de bezuini gingsplannen 'wel eens slecht zou kunnen uitpakken'. Een woordvoerder van de Ko ninklijke Luchtmacht zegt dat het gesprek van generaal-ma- joor De Jong met zijn onder commandanten een vertrouwe lijk karakter had en wijst de aantijgingen van de hand. „Die laat ik voor rekening van de vakbond." Defensie benadrukt dat op Prinsjesdag de definitieve be zuinigingsplannen bekend wor den gemaakt en dat ze daarna in de Tweede Kamer besproken worden. Het is niet de bedoeling dat militairen 'voor de muziek uit gaan lopen'. ANP DEN HAAG - De Belgische chef-kok Bart Vandaele heeft het proces tegen de Nederlandse Staat en de Nederlandse ambas sadeur in Washington, Boudewijn van Eenennaam, verloren. De kantonrechter in Den Haag wees gisteren de eisen van de Belgische kok af. De kok wilde betaling van achterstallig salaris en een schade vergoeding van in totaal 15.000 dollar. De rechter meent dat het conflict meer een zaak is die beoordeeld moet worden vol gens het recht van het Amerikaanse District Columbia, waar de kok en de ambassadeur wonen. Ambassadeur Van Eenen naam en kok Vandaele kwamen dit voorjaar in conflict, waar na de ambassadeur de kok op 9 mei ontsloeg. ANP DEN HAAG - De Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO) besteedt 1,8 miljoen euro aan een programma om meer allochtone afgestudeerden aan het werk te krijgen in de wetenschap. NWO-voorzitter P. Nijkamp maakte dat gisteren bekend. De organisatie wil met de bijdrage andere partijen stimuleren ook acties te ondernemen. Minister Van der Hoeven (Onder wijs) wil nagaan welke maatregelen nodig zijn om de inbreng van allochtonen in de wetenschap op korte termijn te vergro ten. NWO wil dat hoogleraren en docenten actief op zoek gaan naar talentvolle allochtone studenten. ANP UTRECHT - Burgemeester Brouwer heeft het hoger beroep ingetrokken dat ze in juli namens de gemeente Utrecht aante kende tegen het vonnis in de zaak van een verongelukte brandweerduiker. De rechtbank veroordeelde de gemeente als werkgever van de brandweerman wegens dood door schuld en legde een boete van 18.000 euro op. De gemeente raad in Utrecht is verbaasd over de beslissing van de burge meester. Volgens de rechter was de gemeente verantwoordelijk voor de omstandigheden waaronder de 35-jarige duiker in juli 2001 om het leven kwam. De man was onvoldoende getraind voor de zware oefening en had geen ervaring met zelfredding. Ook de collega's hadden te weinig geoefend. ANP ENSCHEDE - Bijna driehonderd mensen hebben een idee in gezonden voor het monument ter herinnering van de vuur werkramp in Enschede. Bij de ramp op 13 mei 2000 kwamen 22 mensen om het leven. Het Comité Monument Vuur werkramp, dat een soort prijsvraag uitschreef, beoordeelt de inzendingen. Alle ideeën voor ontwerpen worden geëxposeerd in het voor malige Balenmagazijn op het rampterrein. Wethouder R. Ble ker zal 3 oktober de tien genomineerden bekendmaken. De jury zal uiteindelijk vijf inzenders vragen een ontwerp te ma ken. Daaruit wordt een winnaar gekozen. ANP LAREN - De eerste Singer Laren Jazz Award voor jonge, ta lentvolle, Nederlandse jazzmusici is voor saxofoniste Tineke Postma. Dat heeft de jury bestaande uit Dick Bakker, Han Reiziger en Cees Schrama bepaald. De prijs wordt morgen uitgereikt tijdens Laren Jazz, een eve nement dat de aloude jazz-cultuur van de plaats weer leven moet inblazen. ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Mabel Wisse Smit heet écht Mabel Wisse Smit. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst gisteren bevestigd. Er be stond twijfel over de juiste ach ternaam van de verloofde yan prins Johan Friso. Uit genealogisch onderzoek van het maandblad Vorsten, dat haar kwartierstaat opmaakte, kon worden opgemaakt dat Mabel nog steeds haar oor spronkelijke familienaam Los had. Die naam zou dan ook moe ten worden gebruikt voor de toestemmingswet die de rege ring binnenkort indient bij de Staten-Generaal. Mabel is op 11 oktober 1968 in Pijnacker geboren als dochter van Hendrik Los en Florence Kooman. Ze kreeg de achter naam van haar vader, die in 1978 overleed. Moeder Flos Kooman hertrouwde in 1980 met Peter Wisse Smit; de kinde ren uit het eerste huwelijk na men zijn naam aan, en dat is ook vastgelegd zo meldde de RVD desgevraagd. Mabels stiefvader had bij zijn geboorte nog gewoon de achter naam Smit, en de voornamen Peter Wisse. In 1970 kreeg zijn vader, Wisse Jacobus Smit, bij koninklijk besluit toestemming om de familienaam te verande ren in Wisse Smit. Dat om de jongensnaam Wisse 'voor het nageslacht te bewa ren'. Voor vader en zoon bete kende dat, dat zij voortaan twee keer 'Wisse' in hun naam had den: Wisse Jacobus Wisse Smit en Peter Wisse Wisse Smit. Mabels stiefvader is in 2000 overleden. De trouwdatum van prins Jo han Friso en Mabel, komend voorjaar, is nog niet bekend ge maakt. Ook de toestemmings wet is nog niet ingediend bij het parlement. „Die komt niet eer der dan oktober. Alle aandacht is momenteel gericht op prins jesdag", zei RVD-directeur Eef Brouwers gisteren. GPD Advertentie Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 28 augustus t/m 7 september 2003. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl nijntje stoeltje Massief hout. Ook verkrijgbaar: nijntje tafeltje nijntje speelgoedkist jöt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3