11 Winkeliers T erneuzen slaan alarm heilig afdalen langs Irene's trapje Raadsel van de drietand Hulst moet niet tornen aan contract leerlingenvervoer Bisschop komt vrijwilligers zelf bedanken KORTING -50% «80% I ADSL SUPERSTUNT U VLISSINGSE STADSFEESTEN Oproep lorgen om Kop Noordstraat SPORTSCHOENEN ZOMERSHIRTS ADIDAS NIKE PUMA CONVERSE VANS BORAS p/maand1 zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 28 augustus 2003 Argusogen vanaf de dijk Vraagteken Rompslomp Klachten Zeeland Nazomer Festival de DRVK KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Charme vrijdag t/m zondag Walstraat 62, Vlissingen I adSL Voordeel Surfen van Het Net PZC itoorWout Bareman TERNEUZEN - Het bestuur van de ondernemersvereniging City Terneuzen maakt zich ern- stigzorgen over recente ontwik kelingen rond de invulling van deKop van de Noordstraat. Ook de uitwerking van het Master- plan Axelsedam, en vooral de aanpak van het Schuttershof- gebied, baart de ondernemers zorgen. Volgens het Citybestuur staat de toekomst van het kern- ainkelapparaat op het spel. City Terneuzen stelt in een brief aan de kleine honderd leden vast dat de invulling van de Kop van de Noordstraat van cruciaal belang is voor de toekomst van bet stadscentrum én de zuidelij ke stadsrand, zoals die in het Masterplan globaal is aangege ven. „Wij staan dan ook op het standpunt dat de gemeente er alles aan moet doen om dit plan doorgang te laten vinden. Vast gesteld kan worden dat de ge sprekspartner van B en W, VOF ^ellevue (het Middelburgse louwbedrijf Delta, de Terneu- kense woonstichting Clavis en lioscoopexploitant Merral [heaters), tot nu toe al het mo- [elijke doet het stadsvernieu- vingsproject te 'redden'. Wij verwachten van het gemeente- lestuur hetzelfde", aldus de irief. lity Terneuzen protesteert op voorhand tegen bezuiniging op le gemeentelijke bijdrage, ze ierals daardoor het plan in ge vaar komt. Immers, Bellevue leeft aangekondigd af te zien van het project als de gemeente de geldkraan dichtdraait. Het ijioet B en W én de gemeente raad duidelijk zijn dat de aan vankelijk toegezegde gemeen telijke bijdrage van 3,5 miljoen euro moet worden gehand haafd. Beknotting met 750.000 euro zou een uiterst kortzichtige beslissing zijn met verstrekken de gevolgen, meent het bestuur. „Daarnaast willen wij wijzen op het verband tussen het pro ject én de verdere opwaardering van de rest van de Noordstraat en directe omgeving. De twee zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. De Noordstraat schreeuwt al jaren om een fikse opknapbeurt, waaraan ook de ondernemers overigens willen meewerken. Het bestuur van de midden stand in de Terneuzense binnen stad roept de betrokken partijen op geen overhaaste en ondoor dachte beslissingen te nemen en met elkaar in gesprek te blijven. Ook de ontwikkelingen rond het Schuttershofgebied volgt het Citybestuur met argusogen. In dat gebied aan de zuidelijke stadsrand mag absoluut geen ruimte worden gecreëerd voor detailhandel, wél voor 'dienst verlening en grootschalige de tailhandel'. Wordt onverhoopt toch gekozen voor 'kleine' detailhandel dan vormt dat een rechtstreekse be dreiging voor de ondernemers in het kernwinkelapparaat; er be staat dan grote kans op versnip pering. Het bestuur kondigt al vast fel verzet aan indien het plan voor de Kop van de Noord straat wordt getorpedeerd. Ook de mogelijke vestiging van de tailhandel op het Schuttershof zal te vuur en te zwaard worden bestreden. door Jan Jansen NIEUW-NAMEN - Het verschil van mening over staat en toekomst van de kerk is kenne lijk uit de wereld. Bisschop Muskens zelf komt op zondag 7 september naar Nieuw- Namen als huldeblijk aan alle vrijwilligers die de afgelopen jaren bijna letterlijk een steentje hebben bijgedragen aan de restau ratie van de Sint-Josephkerk. Niet dat de opknapbeurt al helemaal klaar is. „We zijn goed halfweg", zegt voorzitter Henk Vercauteren van de Stichting Behoud Sint-Josephkerk. De toren moet nog in de steigers, meteen het duurste onderdeel van het meerjarenplan, want dat kan de stich ting niet aan vrijwilligers overlaten. „We kunnen dus nog sponsors gebruiken." Hij is huiverig om bedragen te noemen maar bevestigt wel dat er al voor tienduizenden euro's aan het kerkgebouw is verspijkerd. Het door de boktor aangetaste dak kreeg een beurt, het interieur van de kerk is in de verf gezet, een deel van de kwetsbare glas- in-loodramen is beschermd. En dat is al veel meer dan de parochianen van Nieuw-Na- men vijf jaar geleden nog durfden hopen. Gesteund door het bisdom stelde het kerk bestuur voor het gebouw af te stoten. Een inspectie had een gammele staat aan het licht gebracht en becijferde de kosten van een opknapbeurt op een kleine 300.000 eu ro. Weg ermee dus. De mis zou voortaan plaatsvinden in het kruisgebouw. Het dorp kwam in opstand. Talloze overleg gen, boze brieven en protestvergaderingen waren het gevolg. En het had uiteindelijk resultaat. Nadat het bisdom was gezwicht en het kerkbestuur afgetreden nam de Ioor Marcel Modde Er zijn van die plekken waar je als Zeeuw, geboren dan- »el import, gewoon niet moet tomen tijdens het hoogseizoen, ton die plekken die in de war mere maanden van het jaar massaal worden overspoeld ioor gasten van elders. Zo ver- het ook de duikstekken. Sant de mens is nu eenmaal een toddedier, zelfs onder water. een gemiddelde zondag in lugustus staat de parkeerplaats de hoek van Nieuwe Kerk- g en de Langendijk bij Den >e hutjemutje vol. Fransen, ilgen, Duitsers, Hollanders en irabanders, je vindt er van alle oarkten thuis. Zeeuwse duikers itgezonderd, die wijken uit öar rustiger oorden langs de «orden van de Oosterschelde •i Grevelingen. Het open por- wraam van de auto vangt al op Duikers steken de dijk over bij Den Osse. foto's Marijke Folkertsma enkele honderden meters af- de wederopstanding van Rol- chips de ervaringen van de ont- een niet aflatende stroom vin stand de geur van frites en ham- ling Stones' Angie. dekkingstocht onder de water- nen die de zanderige bodem om- burgers uit de snackkraam. Uit Achter menig auto ligt een waar spiegel uitgewisseld. Weinig woelt Pas rond tien meter diep een rode stationwagon, evenals arsenaal aan duikmateriaal uit- zicht, luidt over het algemeen te geeft de Grevelingen ter het busje duidelijk een favoriet gestald en worden in kleine het oordeel. Niet verwonderlijk plaats iets van haar geheimen model bij deze doelgroep, schalt groepjes met koffie, koek en pok wanneer er sprake is van bloot en kan het gebeuren dat je Het bord met de drietand voor de Zeelandbrug. door Marcel Modde Het staat er al sinds jaar en dag aan weerszijden op de oprit. Waarschijnlijk al kort na de ingebruikname van de Zee landbrug in 1965 neergezet. De tand des tijds had er, zo open en bloot aan de vangrail in de zilte wind, behoorlijk invloed op ge had en dus werd vorig jaar zélfs besloten het bordje te vervan gen, geheel naar voorbeeld van het verweerde exemplaar. Volgens het onderhoudspro- gramma dat gebruikelijk is voor dat soort attributen op de brug, aldus een woordvoerder van de provinciale dienst Regiovaar wegen, verantwoordelijk voor het beheer. „Je kunt je niet steeds van ieder bord afvragen of het nog rechtsgeldig is en waar het voor staat. Vernieuwen gebeurt gewoon op een bepaald moment zonder tegenbericht." Maar wat de beeltenis betekent, wat het nut is van zijn aanwe zigheid? Niemand bij de provin cie die het weet! Brugwachters, doorgewinterde Rijkswatersta ters, vissers, duikers, archiva rissen bij de gemeente, allen kennen het witte bordje met de blauwe drietand, maar ook daar stopt hun kennis. De link met Neptunus wordt in alle gevallen snel gelegd. Lo gisch, omdat de scepter waar mee de koning van de zee zwaait volgens de overlevering een driepuntige vork is. De gedach te aan de ANWB borrelt op. Mis schien gaat het om een verwij zing naar de bijzondere band tussen de Oosterschelde en de mythische figuur, want tijdens de havendagen in Zierikzee wordt Neptunus van de Rog- genplaat gehaald om aan de fes tiviteiten deel te kunnen nemen. Natuurlijk heeft de provincie daar navraag naar gedaan, laat de bordenspecialist van de Ab dij weten. Het resultaat: één groot vraagteken. Mogelijk komt de verwijzing naar het Rijk van Neptunus nog het meest in de buurt van de waar heid, is het een vergeten verwijzing naar een culturele manifestatie destijds. Met de Zeelandbrug als symbolische grens van de mysterieuze onder waterwereld, daar waar de zee overgaat in rivier en de drietand in ingrijpen en bemoeienis van de mens zijn meerdere moet er kennen. Frans Bleyenberg, Rita Ferket-de Clerck, Alouis van Driessche en voorzitter Henk Vercauteren (vlnr)van de Stichting Behoud Sint-Jo sephkerk. foto Peter Nicolai. Stichting Behoud de kerk in 2000 over voor een symbolische gulden. Eerste doelstelling: het overeind houden van een stukje cultureel erfgoed. Daarnaast moest de kerkelijke functie van het gebouw intact blijven door het regelmatig te verhu ren aan de parochie voor erediensten. Eerste werk was het inzamelen van geld. De giften kwamen spontaan los en nog hetzelfde jaar ging een groep vrijwilligers met genoeg rechterhanden aan de slag. Eerst het dak, daarna het interieur en de beglazing. Het re sultaat is zichtbaar, maar Vercauteren waarschuwt dat het karwei nog niet ge klaard is. De mis met bisschop Muskens begint op 7 september om 11.00 uur. Het koor Sint Ceci lia en de fanfare Scheldezonen van de partij Dirigent Jo Ivens leidt het muzikale gedeel te in goede banen. door Frank van Cooten HULST - Hulst moet vanuit de solidariteitsgedachte met Ter neuzen en Sluis toch vasthou den aan het contract met Regie bv voor het leerlingenvervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter J. van Schaik van het samen werkingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen roept Hulst hiertoe op. Dit samenwerkingsverband heeft een contract met Regie, waar een groot aantal taxi-on dernemingen onder vallen, voor wat betreft het collectief vraag afhankelijk vervoer en het leer lingenvervoer. Wethouder P. Weemaes van de gemeente Hulst zei onlangs het contract met Regie over het leerlingenvervoer met ingang van 1 januari 2005 op te willen zeggen. Hij is ontevreden over de gang van zaken en wil terug naar de situatie van vroeger toen iedere gemeente zelf zaken deed met een taxi-bedrijf. Van Schaik zegt dat Hulst en Terneuzen dat wel kunnen doen. Voor Sluis ligt dat volgens hem echter een stuk moeilijker omdat deze gemeente gezien de grote afstanden naar het bui tengewoon onderwijs een nieuw contract met een taxi-bedrijf Europees moet aanbesteden. En dat zorgt voor een hoop romp slomp. „Ik vraag daarom aan Hulst vast te houden aan het lo pende contract. Het komende jaar hebben we de tijd een aan tal verbeteringen door te voe ren. Als deze verbeteringen niet het gewenste resultaat opleve ren kunnen we altijd nog bekij ken of we het anders moeten doen." Volgens Van Schaik ligt de schuld overigens niet alleen bij Regie bv. „Naar aanleiding van de opmerkingen van wethouder Weemaes hebben we een aantal klachten tegen het licht gehou den. Twee leerlingen moeten bijvoorbeeld van Hulst naar Goes. Onderweg moet de taxi ook twee leerlingen uit West- dorpe ophalen die ook naar Goes moeten. De taxi doet er daarom twintig minuten langer over. Dat is niet de schuld van de vervoerder. De combinaties pakken niet altijd even gunstig uit. We kunnen ook twee taxi's laten rijden maar dat kost han den met geld." Van Schaik roept ook de scholen op met de schooltijden meer re kening te houden met het leer lingenvervoer. De tijden per groep verschillen momenteel van elkaar. „Die schooltijden moeten meer op elkaar worden afgestemd of scholen moeten zorgen voor voor- en naschoolse opvang." Ouders moeten het leerlingen vervoer overigens zelf aanvra gen. De scholen beginnen maandag. Volgens Van Schaik zijn er ouders die de aanvraag nog steeds niet de deur hebben uitgedaan. „Ik wil hiermee aan geven dat de verantwoordelijk heid niet alleen bij Regie ligt." Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur linzensoep, en couscous vegetarisch of met lamsvlees en kaneelijs met amandel schaafsel 11,50 9,00 vegetarisch menu) tentoonstelling een schildersfamilie in De Directiekamer ook verkrijgbaar het gelijknamige boek 25,00 Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde verzorgen het festivalcafé zie onze website www.drukkeri i m iddelbure.nl Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie plots op luttele centimeters de scherpe scharen van een fikse kreeft ziet zwaaien vanuit z'n holletje tussen de stenen van de dijkglooiing. Tussen de parkeerplaats en het water wij st een nat spoor de weg naar de dijkovergang. Door de droogte rondom lijkt het alsof een enorme slak voorbij is ge trokken. Achter de dijk is een houten leuning aangebracht om de mannen en vrouwen met vol le bepakking in staat te stellen de steile helling zonder valpar tijen af te dalen en te beklim men. Het Trapje van Irene, dat over de vaak wiebelige en altijd spekgladde basaltblokken langs de waterlijn heen is ge bouwd, staat symbool voor hoe het mis kan gaan, verklaart voorzitter Bas Mathijssen van de Belangenvereniging Duik- ondernemend Zeeland (BDZ) de aanwezigheid van het roestvrij stalen overloopje. De enkele treden met reling zijn daar geïn stalleerd nadat een duiker, Ire ne, een lelijke smak had ge maakt. Haar kompanen namen kort daarop maatregelen. Hoe wel illegaal -wie er precies ach ter zitten, zegt ook Mathijssen niet te weten- wordt dankbaar van het veilige pad het water in gebruik gemaakt. Het Trapje van Irene draagt on getwijfeld, in combinatie met de snackkraam en toiletten bij aan de populariteit van de duikloca- tie Nieuwe Kerkweg, die daar mee één van de drukste in Zeeland is. Officieel staan er momenteel langs de oevers van de Oosterschelde en Grevelin gen 51 duikplekken geregi streerd, soms luisterend naar il lustere namen als Preekhil, De Muur, Kistersnol, Konings- heim, Putti's Place en Vuilnis belt. Op de meeste stukken is het voor duikers ploeteren om in en vooral ook uit het water te ko men. Hoewel duikers volgens Mathijssen goed zijn voor een jaarlijkse miljoenenomzet in Zeeland, is het voorzieningen niveau voor die doelgroep bene den alle peil. Maar misschien is dat ook juist de charme voor de liefhebbers van deze sport, waarbij het onherbergzame, het overwinnen van barrières één van de beweegredenen is voor de drang in onbekende diepten af te dalen. En wanneer het alle maal te makkelijk wordt, valt te vrezen voor de nu nog relatief rustige hoekjes. (Advertentie Advertentie €17,95 Vergelijk dfit nta^r eens met andere provide* Kijk op www.hetnet.nl/adsivoordeel Of de bankemployees met de oproep blij zijn is twijfelachtig, maar de Goesenaar kon een glimlach niet onderdrukken toen hij las hoe een lolbroek de naam van zijn bank had verhaspeld: ROB A BANK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37