Tram terug op Schouwen-Duiveland leimerswaal verzet zich tegen verdieping van Westerschelde PZC Ontevredenheid over afsluitingen tijdens werk aan kruispunt Paden naar de Oesterdam Breed debat over zorgverlening in Scharendijke 13 lSa vijftig jaar afwezigheid weer halte op Haven Middelplaat donderdag 28 augustus 2003 Eigenaren Mini gratis naar film LPFklaarheid over grondbeleid Straat taboe voor vrachtwagens Yerseks terras moet vroeger dicht Tanken zonder te betalen Wisselgeld Onbegrip Kampioenschap bierproeven Motortreffen Zomerconcert in Renesse Hoor Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Schouwen- Duiveland krijgt volgend jaar ,-eer een stukje tramlijn op haar grondgebied. De museumstich- ling RTM Ouddorp gaat de tramlijn vanaf De Punt West doortrekken naar de haven Middelplaat aan de Brouwers- dam bij Scharendijke. Daarmee keert de tram na 50 jaar afwe- zigheid weer - zij het op zeer be scheiden schaal - terug. In vroeger tijden kenden de Zeeuwse en Zuid-Hollandse ei landen een uitgebreid tramlij- 3 nennet. Op Schouwen-Duive land konden mensen en goederen per tram van Zijpe bij Bruinisse via Nieuwerkerk naar Zierikzee. Van daaruit reed de tram via Schuddebeurs, Noord- gouwe, Zonnemaire, Brouwer shaven, Noordwelle, Renesse en Haamstede naar Burgh. Tijdens de Tweede Wereldoor- weren spoor- en spoormate rieel op Schouwen-Duiveland waar beschadigd. De waters- na noodramp van 1953 betekende de genadeklap voor de tramlij nen op het eiland. In 1954 werd definitief een streep gehaald ,y door de Schouwen-Duiveland- se tram, die vervangen werd door busvervoer. VLISSINGEN - Automo bilisten die in het bezit zijn van een Mini mogen zaterdag gratis naar een voorstelling van de nieu we film The Italian job in de Vlissingse bioscoop Ci- necity. Voorwaarde is dat de eigenaren hun wagen op het terrein van de Vlis singse bioscoop parkeren. De voorstelling begint om 13.45 uur. Per auto zijn er maximaal twee vrijkaar ten te krijgen. In 1989 verhuisde het trammu seum van Hellevoetsluis naar Ouddorp. In den beginne reed de tram slechts twee kilometer, en wel van de remise naar het Bezoekerscentrum Grevelin- gen. In 1996 werd het museum tramtraject tussen De Punt West bij Ouddorp en vakantie dorp Port Zélande in gebruik genomen. Toen gingen al stem men op om de tramlijn door te trekken naar Zeeland, maar dat bleek in de praktijk heel wat minder simpel dan het in theorie leek. PR-man H. Reints van het RTM- trammuseum: „Allereerst was er binnen het bestuur geen unanimiteit over. Op een gege ven moment stonden daar de neuzen wel allemaal in dezelfde richting, maar dan krijg je het volgende probleem: de financi en. Vandaar dat het allemaal zo lang heeft geduurd voordat er echt concrete plannen gemaakt konden worden." Volgens Reints is het doortrek ken van de museumtramlijn naar Schouwse bodem zo goed als rond. „Er is sprake van een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid." Met het door trekken van het spoor naar de Middelplaathaven - een traject van circa drie kilometer volgens Reints - is een investering van ministens enkele tonnen ge moeid. Over het geld maakt Reints zich geen zorgen. „Dat komt er. We hebben verschillen de sponsors en subsidiegevers." Met het doortrekken van de tramlijn krijgt het trammuseum de mogelijkheid een ritje met de tram te koppelen aan een rond vaart over de Grevelingen. Bij de Middelplaathaven komt een tramhalte. Na 50 jaar afwezigheid keert de tram terug op Schouwen-Duivelands grondgebied. foto Marijke Folkertsma TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad kan geen goed oordeel vellen over de gemeentebegroting voor volgend jaar, als niet bekend is welk grondbeleid burgemeester en wethou ders voor ogen staat. LPF-raadslid C. Freeke stelt dat in schriftelijke vragen aan het college van B en W. Die visie met betrekking tot het grondbeleid moet worden vastgelegd in een programa Grondexploitatie. Al in juli vroeg de LPF-frac- tie het college om een dergelijke notitie. Nu de gemeenteraad straks in een informele bijeenkomst de 'speerpunten pro grammabegroting 2004' gaat bespreken, constateert Freeke dat het programma Grondexploitatie opnieuw ontbreekt. Dat betekent dat het gronduitgiftebeleid niet besproken kan worden. Freeke concludeert dat het college het 'uitdrukkelijke ver zoek' van de raad om zoveel mogelijk informatie te geven en zoveel mogelijk voorstellen te doen niet volledig heeft uitge voerd. Verder vraagt De LPF zich af hoe B en W het nu ontbre kende hoofdstuk Grondexploitatie straks in de uiteindelijke begroting vorm denken te geven. GRAAUW - Over de Achtereindstraat in Graauw mogen voortaan geen vrachtwagens meer rijden. B en W van de ge meente Hulst hebben dit besluit genomen om nieuwe proble men met het wegdek te voorkomen. „De Achtereindstraat is prachtig gerenoveerd. We willen voorkomen dat nieuwe ver zakkingen ontstaan. Daarom is het besluit genomen om vrachtverkeer voortaan uit deze straat te weren. Er zijn ge noeg andere wegen voor vrachtwagens om Graauw te verla ten", zegt wethouder Ede Deckere (verkeer)De Graauwena- ren moesten lang wachten op de reconstructie van de Achter eindstraat. Het rioolstelsel was zo'n vijftig jaar oud en ook de bestrating was nodig aan vervanging toe. De boel was verzakt zodat de weg vol putten lag en de riolering mankementen be gon te vertonen. Een paar maanden geleden is met de recon structie begonnen. De Achtereindstraat heeft een nieuw weg dek gekregen. Daarnaast zijn de kruispunten aan de Rozen straat en de Tulpstraat licht verhoogd aangelegd en zijn ge markeerd. Ook zijn meer er meer parkeerstroken in de Ach tereindstraat gekomen en zijn alle lantaarnpalen vernieuwd zodat ze voldoen aan de huidige eisen. De reconstructie was voor de bouwvak afgerond. Het opknappen van de Achtereindstraat plus de aanleg van de parkeervoorzieningen op de Graauwsedijk kostte in totaal 622.000 euro. YERSEKE - De eigenaar van restaurant de Kruik aan de Kaaistraat in Yerseke mag zijn terras voortaan niet meer open hebben na zeven uur 's avonds. Dat heeft de gemeente Rei- merswaal bepaald. Als hij dat toch doet, krijgt hij per dag een boete van 750 euro met een maximum van 20.000. Uit akoes tisch onderzoek is gebleken dat de geluidsnormen na zeven uur met een paar decibel worden overschreden. Volgens een onderzoeksbureau zou een overkapping van het terras een uitkomst zijn, maar daar wil de gemeente niet aan. De top van zo'n kap zou op vier meter hoogte komen en dat laat het be stemmingsplan niet toe. VLISSINGEN - Een onbekende automobilist heeft dinsdag avond zijn tank gevuld zonder te betalen. De automobilist tankte bij een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen voor 11,48 euro aan benzine en reed vervolgens weg. ita idfifdoor Rob Paardekam mi ÏRUININGEN - De gemeente fcimerswaal zal zich tot het ui- lerste verzetten tegen een ver te verdieping van de Wester schelde. Een scherpe brief aan nel verschillende overheden in Ne- Ierland en België is de eerste tij De meeste partijen uit de ge- leenteraad willen echter ver en iergaan. Vooral het feit datBel- pê steeds weer zwaait met een verdrag uit 1839, waarin een vrije doorvaart naar Antwerpen :tli wordt gegarandeerd, stuit veel aadsleden tegen de borst. „Het rid s onacceptabel dat ze blijven verwijzen naar een verdrag dat )gifmeer dan anderhalve eeuw oud zei A. Jumelet (Christen- 4 Unie) dinsdag tijdens de raads- redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl 'J Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon AH Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) iJ centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu- vende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur vergadering. „De omstandighe den waren toen heel anders. De huidige schepen zijn zeker tien keer zo groot." Andere partijen drongen aan op juridische toetsing van het ver drag. Daar heeft de Antwerpse havenwethouder Delwaide ook al mee gedreigd. „Laat hem maar komen", aldus Jumelet. „Ik denk dat ze in Antwerpen weieens aan het kortste eind kunnen trekken." Ook P. Koe man (CDA) zei ernstig te betwij felen of het verdrag nog rechts geldig is. Hij kreeg daarin bijval van de meeste andere partijen. A. van Stee (SGP) hoopt dat de gemeente enkele mazen in het verdrag ontdekt. „Dan staan we een stuk sterker tegenover Bel gië." Ook Bewoners Belangen Reimerswaal stelde dat een ver drag niet tot in het oneindige geldig blijft. Aan de andere kant zeiden veel raadsleden te beseffen dat de gemeente niet veel te zeggen heeft over de verdieping, die Reimerswaal volgens hen hele maal niets te bieden heeft, maar slechts een inbreuk is op de na tuur en de veiligheid. „We kun nen er weinig aan doen", beves tigde burgemeester A. Verbree. „Reimerswaal zal moeten toe kijken hoe de discussie zich op Rijksniveau afspeelt, maar we kunnen natuurlijk wel onze vi sie duidelijk maken. Om de dis cussie op scherp te zetten, mo gen we best eens een keihard standpunt innemen." Dat doet de raad. Dinsdag werd besloten om het Reimerswaalse standpunt weer te geven in een brief die wordt gestuurd naar de buurgemeenten, de provincie, het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de gemeente Ant werpen en het Vlaamse parle ment. Reimerswaal zal zich per tinent uitspreken tegen een verdere verdieping. „Zo'n brief heeft absoluut zin", stelde J. Kramer (BBR). „Het kan toch niet zo zijn dat een stel arrogan te ministers over onze zorgen heen stappen?" De WD betwij felt dat. „Wij hebben helemaal niets te zeggen en zijn voor Den Haag niet meer dan een stukje wisselgeld", aldus M. van der Meijden. Jumelet toonde zich echter strijdbaar. „Wij moeten hier gewoon iets over te zeggen hebben. Het is nota bene ons grondgebied." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Onder bewo ners en ondernemers heerst ontevredenheid over de weg- afsluitingen, die gedaan zul len worden om sluipverkeer tegen te gaan tijdens de ver nieuwing van het kruispunt Laan van St. Hilaire en de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee. Ondernemers vrezen voor in komstenderving gedurende twee maanden, terwijl de be woners de bereikbaarheid van hun huizen slecht vinden. Na jaren van praten gaat begin september het kruispunt van de Laan van St. Hilaire en de Nieuwe Kooiweg (N59) in Zie rikzee op de schop. Het weg dek van de N59 verkeert in slechte staat en zit vol sporen en scheuren, terwijl de krui sing zelf veiliger gemaakt moet worden. De grootste in grepen zijn het verleggen van de fietsoversteekplaats naar de andere kant (de Westhoek kant) van het kruispunt en het plaatsen van een geavanceer dere verkeerslichteninstalla- tie, die de doorstroming van het verkeer beter regelt. Onlangs heeft Rijkswaterstaat deze vernieuwing in handen gegeven van aannemer Ballast Nedam. Voor 500.000 euro zal die het Zierikzeese kruispunt en het wegdek bij de tijd bren gen. Dat is aanmerkelijk goed koper dan waterstaat en de ge meente Schouwen-Duiveland vooraf becijferd hadden. Die hadden aanvankelijk 855 dui zend euro voor het project uit getrokken. Volgens P. Vlam, van de dienstkring Noord- en Midden Zeeland, komt deze meevaller puur door een ver schil in de bedrijfseconomi sche raming van Rijkswater staat en de marktprijs die de aannemer rekent. De bedoeling is dat de aanne mer eind volgende week aan de slag gaat. Omdat het kruis punt, dat een belangrijke plaats inneemt voor het ver keer dat de stad in en uit gaat, gaan de werkzaamheden ge paard met flinke omleidingen. Zowel wie vanuit de Westhoek richting Zierikzee komt als bewoners van Poortambacht zullen bijvoorbeeld via Se- rooskerke, de Delingsdijk, Heuvelsweg en Lange Blok- weg hun weg naar Bruinisse en Goes moeten zoeken. Om te voorkomen dat sluipverkeer deze pas zal afsnijden via Kerkwerve worden de Gast- huisdreef, Brasweg, Klerks- weg en Zandweg afgesloten. Met name deze afsluitingen en omleidingen stuiten op onbe grip, zo blijkt gisterenavond tijdens de hoorzitting in het gemeentehuis. Bewoners vin den dat Rijkswaterstaat ver plicht is 'iets redelijks voor de omwonenden' van het werk gebied te bedenken, zodat zij niet hoeven om te rijden via Serooskerke om in het cen trum van Zierikzee te komen. Ook verschillende (agarische) ondernemers vrezen dat met het ingestelde éénrichtings verkeer en de wegafsluitingen de klanten gedurende twee maanden hun winkels links zullen laten liggen. „Jullie zeggen dat bedrijven en wo ningen bereikbaar blijven. Maar ik vind mezelf afgesloten als mensen twintig kilometer moeten omrijden." Vlam legt uit dat de omleiding een compromis tussen Rijks waterstaat en het Waterschap is, omdat die laatste niet al het verkeer over haar wegen kan en wil hebben. Wel zegt hij toe in samenspraak met de directe bewoners afspraken te maken over het meest geschikte punt om de vier wegen af te sluiten. Het werk aan het kruispunt duurt uiterlijk tot 4 november. door Marjolein Verbruqgen THOLEN - Rijkswaterstaat is bij de Oesterdam op Tholen be gonnen met de aanleg van drie extra paden naar de Ooster- schelde. Recreanten kunnen zo veiliger vanaf de dijk naar het water lopen. De paden zijn deze week klaar. Bij laag water liggen het slik en de zware stenen onderaan de dijk droog. Voor recreanten zijn deze gladde keien moeilijk te passeren. „Sommige mensen duwen ze opzij om makkelijker bij het water te komen", zegt toezichthouder D. Suytweg van Rijkswaterstaat. De nieuwe granieten paden maken het vei liger voor bezoekers. De stenen met een gewicht van 40 tot soms 200 kilo voorkomen dat de betonnen Haringman- blokken daaronder wegspoelen. Dat beton dient als golfbreker. „Wij sturen er steeds een kraan achteraan om de door recrean ten opzij geschoven stenen weer op hun plaats te leggen", zegt Suytweg. Bij de parallelweg langs de Oesterdam zijn een aantal jaren geleden onderaan de dijk al vier paden aangelegd. Dit blijkt, volgens Suytweg, in de praktijk te weinig te zijn voor de hele lengte van dit recreatie gebied. foto Willem Mieras door Ali Pankow SCHARENDIJKE - De dorps raad Scharendijke heeft het ini tiatief genomen tot een breed debat over zorgverlening. De zorgdiscussie wordt gehouden tijdens de dorpsraadvergade ring op dinsdag 16 september in De Putmeet in Scharendijke. Het bestuur van de dorpsraad streeft ernaar zoveel mogelijk aspecten van de zorg die van be lang zijn voor de bevolking van deze kern aan de orde te stellen. Daartoe zijn zoveel mogelijk in stanties uitgenodigd medewer king te verlenen aan deze bij eenkomst. De uitnodigingen zijn uitgegaan naar: de geza menlijke huisartsen, Emergis, Hospice, zorgkoepel Arcus, Oosterschelde Thuiszorg, Tafel- MIDDELBURG - In café de Mug aan de Vlasmarkt in Mid delburg wordt zondag het open Zeeuws kamioenschap bier- proeven gehouden. Deelnemers moeten tien verschillende soor ten bier proeven en proberen te herkennen. Degene die de meeste soorten herkent, mag zich Zeeuws kam pioen noemen en krijgt een wis selbeker mee naar huis. De kampioen moet de provincie vertegenwoordigen tijdens het Nederlands kampioenschap dat op 18 november wordt gehou den. Het Zeeuws kampioen schap begint om 13.30 uur. GOES - Bestuurders van moto ren in alle soorten en maten ont moeten elkaar zondag 31 augus tus op de Grote Markt in Goes tijdens het Olie Pompe Motor Treffen. Zij rijden vanaf half twee een toertocht door de zak van Zuid-Beveland. Het is de tweede keer dat de hui dige eigenaar van café De Pompe het evenement organi seert. Inschrijven toertocht tus sen elf en een uur in café De Pompe aan de Grote Markt te Goes. tje Dekje, afdeling samenleving van de gemeente, zorgbureau Van der Bijl, Vrijwillige Thuis zorg, Wijkverpleging en patiën tenvereniging Klaverblad. Elke vertegenwoordiger krijgt vijf minuten om zijn organisatie voor te stellen en een korte in troductie te geven over de werk zaamheden. Na die presentatie krijgen de inwoners de gelegen heid enkele vragen van algeme ne strekking te stellen. Volgens voorzitter J. Prins van de dorpsraad Scharendijke is een strakke tijdsplanning bin nen het programma van deze avond noodzakelijk om veel verschillende onderdelen van de zorgverlening aan de orde te kunnen stellen. Hij benadrukt dat dit zowel van de inwoners als van de vragenstellers de dis cipline vergt hun vragen en ant woorden duidelijk en compact te formuleren. Daarnaast biedt de dorpsraad tijdens deze avond ook de moge lijkheid voor onderlinge con tacten tussen organisaties en bewoners door in De Putmeet kraampjes te plaatsen waar de uitgenodigde instanties hun in formatiemateriaal kunnen pre senteren en de mensen desge wenst persoonlijk te woord kunnen staan. De bijzondere dorpsvergade ring op 16 september begint om 20.00 uur. RENESSE - Het laatste zomer concert op de donderdagavond dit seizoen in de Jacobuskerk in Renesse wordt vanavond ver zorgd door organist Aart Kot en zijn echtgenote de sopraan Hei- ma Kot. Zij brengen een gevarieerd re pertoire van musicalsongs, gos pelliederen en licht klassiek Daarnaast speelt Aart Kot war me barokcomposities op het or gel. Het programma biedt ondei meer Largo van A. Dvorak, Wie genlied van Joh. Brahms, Whis pering Hope van Alice Ha-Wit - horne, If thou art near van Bach en Panis Angelicus van Césai Franck. Het zomerconcert be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35