11 IVeilig afdalen langs Irene's trapje Raadsel van de drietand D66 wil openheid over financiering Roosevelt Academy Vanuit de theorie de praktijk inzweven 1 KORTING ™50% «80% 1 F M ADSL SUPERSTUNT Schuddebeurs wantrouwt elke bedrijfsverandering bij varkenshouderij VLISSINGSE STADSFEESTEN Oproep Zijdemuseum SPORTSCHOENEN ZOMERSHIRTS ADIDAS NIKE PUMA CONVERSE VANS BORAS zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 28 augustus 2003 vanaf de dijk Vraagteken Geen goede start Brasseriemenu Vaarzon Morel Zeeland Nazomer Festival "1 Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Charme vrijdag t/m zondag Walstraat 62, Vlissingen I ADSL Voordeel Surfen van Het Net ADSL Voordeel bunen vc. Vrees voor toename stankoverlast rfnor Ali Pankow ZIERIKZEE - Inwoners van Schuddebeurs vrezen een ver dere toename van de stankover last door de varkenshouderij ran M. Schepers aan de Lange Blokweg bij Zierikzee. De boer heeft van de gemeente toestem ming gekregen voor een veran dering van het systeem van mestafvoer. De kwestie diende gisteren voor de bezwaar- en be- roepsschriftencommissie van Schouwen-Duiveland. De bezwaarmakers wantrou wen, door ervaring wijs gewor den, elke bedrijfswijziging bij devarkenshouderijDrie bewo ners, E. van Haveren, G. Velders en F. Ritsema-Bruinsma, dien den gezamenlijk een bezwaar schrift in tegen de gemeentelij - vergunning. Zij menen dat daar zowel procedureel als in- toudelijke veel mis mee is. M Volgens de milieu-ambtenaren M. de Waal en C. van Dalen gaat let maar om een kleine veran dering bij de varkensmesterij die geen invloed op de stank overlast of overige milieuzaken sal hebben. Het spoelen van de mestgoten gebeurt nu met een langezuurde vloeistof. Daar wil f: Schepers vanaf, om over te gaan 0,1 op een spoelgotensysteem met dunne mest. fan Haveren verwijt de ge meente geen enkele onderbou wing te hebben voor de bewe- dat deze verandering niet dt tot grotere nadelige gevol- jenvoor het milieu. Alleen het advies dat er met dunne mest ninimaal tweemaal per dag ge gil 'ff 1ELISKERKE - 'Zijde, mode- iccessoires en design' is de titel ran een nieuwe expositie in het SjdemuseuminMeliskerke.De spositie gaat zaterdag open en ïtot en met 19 november te be- achtigen. Het Zijdemuseum be- rindt zich aan de Dorpsstraat 3 bMeliskerke. spoeld moet worden, doet de be woners vrezen dat de stank overlast wel degelijk toeneemt. Tenslotte wordt er nu met de aangezuurde vloeistof volstaan met één keer per dag spoelen. „Waarom gaat de gemeente in dit geval ook af op de gegevens die verstrekt moeten worden door een ondernemer die in het verleden officiële vergunningen heeft genegeerd en illegale za ken via juridische handigheid jes alsnog gelegaliseerd heeft gekregen?", vraagt hij zich af. Van Haveren doelt daarmee op de werkelijke onvrede onder de bevolking van Schuddebeurs ten aanzien van deze varkens mesterij. Die betreft het feit dat de gemeente een kleine tien jaar geleden vergunning heeft ver leend voor de bouw van drie stallen met een zogeheten koel- deksysteem. In de praktijk rea liseerde Schepers echter slechts één stal met dit deksysteem en volstond hij bij de andere twee stallen met de aanzienlijk goed kopere spoelgoten. Hij handel de daarmee in strijd met de bouwvergunning, maar uit- eindlijk heeft de gemeente die situatie toch gelegaliseerd. De bewoners van Schuddebeurs namen daar geen genoegen mee en hebben bij de bestuursrech ter nog steeds een beroepspro cedure lopen. Van Haveren vindt dat de ge meente geen wijzigingen moet toestaan tot dat de rechter on herroepelijk heeft beslist in de ze zaak met de mogelijkheid dat er alsnog in de overige twee stallen ook koeldeksystemen gerealiseerd moeten worden. De bezwaarmakers vinden dat het beleid van het gemeentebestuur er steeds op gericht is alle plan nen van de varkensmesterij kos ten wat kost te laten uitvoeren. Van Haveren wijst in dit ver band vooral naar oud-wethou der L. van Gastel van de voor malige gemeente Zierikzee, die tevens voormalige eigenaar en gebruiker van de grond was waarop uiteindelijk de varkens mesterij is gebouwd. door Famke van Loon NIEUW-HAAMSTEDE - Dag in dag uit zit ten ze allemaal achter hun eigen bureau. Bij de Luchtverkeersleiding Nederland, de ge meente Rotterdam, de Europese Commis sie, het Gerechtshof in Amsterdam of bij de Raad voor Transportveiligheid. Te beden ken hoe het met het verkeer in de lucht moet. Op uitnodiging van de Stichting Vliegen Is Ons Doel (VIOD) zweven ze nu vier dagen lang de praktijk in vanaf vliegveld Haam stede. Het VIOD-kamp is oorspronkelijk een idee van R. Schütker. Toen iemand bij de lucht verkeersleiding zich in zijn bijzijn liet ont vallen dat hij zich hoofdzakelijk bezighield met de theorie en de grote burger- en mili taire luchtvaart, werd het plan geboren. In middels voor de negentiende keer op rij zijn de 'theoretici' van de luchtvaart deze week bij elkaar gekomen voor het jaarlijkse VIOD-kamp. Deze keer op het zweefvlieg- veld bij Nieuw-Haamstede. ,,Het zijn alle maal mensen die de theorie en de wetten kennen, maar vaak geen idee hebben van de praktijk", legt woordvoerder H. Hansson uit. Tijdens de vier dagen gaat het om het zweef vliegen en het netwerken. Mensen ontmoe ten die op een andere manier ook met een «rMarcel Modde jhzijn van die plekken waar Jje als Zeeuw, geboren dan- *1 import, gewoon niet moet omen tijdens het hoogseizoen, an die plekken die in de war- lere maanden van het jaar nssaal worden overspoeld loor gasten van elders. Zo ver- aat het ook de duikstekken. fant de mens is nu eenmaal een liddedier, zelfs onder water. p een gemiddelde zondag in tgustus staat de parkeerplaats i de hoek van Nieuwe Kerk- n de Langendijk bij Den sse hutjemutje vol. Fransen, eigen, Duitsers, Hollanders en rabanders, je vindt er van alle larkten thuis. Zeeuwse duikers tgezonderd, die wijken uit aar rustiger oorden langs de oorden van de Oosterschelde Grevelingen. Het open por- erraam van de auto vangt al op Duikers steken de dijk over bij Den Osse. enkele honderden meters af stand de geur van frites en ham burgers uit de snackkraam. Uit een rode stationwagon, evenals het busje duidelijk een favoriet model bij deze doelgroep, schalt de wederopstanding van Rol ling Stones' Angle. Achter menig auto ligt een waar arsenaal aan duikmateriaal uit gestald en worden in kleine groepjes met koffie, koek en chips de ervaringen van de ont dekkingstocht onder de water spiegel uitgewisseld. Weinig zicht, luidt over het algemeen het oordeel. Niet verwonderlijk ook wanneer er sprake is van foto's Marijke Folkertsma een niet aflatende stroom vin nen die de zanderige bodem om woelt. Pas rond tien meter diep te geeft de Grevelingen ter plaats iets van haar geheimen bloot en kan het gebeuren dat je Het bord met de drietaiid voor de Zeelandbrug. door Marcel Modde Het staat er al sinds jaar en dag aan weerszijden op de oprit. Waarschijnlijk al kort na de ingebruikname van de Zee landbrug in 1965 neergezet. De tand des tijds had er, zo open en bloot aan de vangrail in de zilte wind, behoorlijk invloed op ge had en dus werd vorig jaar zélfs besloten het bordje te vervan gen, geheel naar voorbeeld van het verweerde exemplaar. Volgens het onderhoudspro- gramma dat gebruikelijk is voor dat soort attributen op de brug, aldus een woordvoerder van de provinciale dienst Regiovaar wegen, verantwoordelijk voor het beheer. ,,Je kunt je niet steeds van ieder bord afvragen of het nog rechtsgeldig is en waar het voor staat. Vernieuwen gebeurt gewoon op een bepaald moment zonder tegenbericht." Maar wat de beeltenis betekent, wat het nut is van zijn aanwe zigheid? Niemand bij de provin cie die het weet! Brugwachters, doorgewinterde Rijkswatersta- ters, vissers, duikers, archiva rissen bij de gemeente, allen kennen het witte bordje met de blauwe drietand, maar ook daar stopt hun kennis. De link met Neptunus wordt in alle gevallen snel gelegd. Lo gisch, omdat de scepter waar mee de koning van de zee zwaait volgens de overlevering een driepuntige vork is. De gedach te aan de ANWB borrelt op. Mis schien gaat het om een verwij zing naar de bijzondere band tussen de Oosterschelde en de mythische figuur, want tijdens de havendagen in Zierikzee wordt Neptunus van de Rog- genplaat gehaald om aan de fes tiviteiten deel te kunnen nemen. Natuurlijk heeft de provincie daar navraag naar gedaan, laat de bordenspecialist van de Ab dij weten. Het resultaat: één groot vraagteken. Mogelijk komt de verwijzing naar het Rijk van Neptunus nog het meest in de buurt van de waar heid, is het een vergeten verwijzing naar een culturele manifestatie destijds. Met de Zeelandbrug als symbolische grens van de mysterieuze onder waterwereld, daar waar de zee overgaat in rivier en de drietand in ingrijpen en bemoeienis van de mens zijn meerdere moet er kennen. De bedenkers van de luchtvaartregels staan klaar om de praktijk te ervaren tijdens een zweef vliegtocht boven de Schouwse Westhoek. foto Marijke Folkertsma deel van de luchtvaart te maken hebben. De hete hangijzers van vandaag de dag, zoals de rekenfout bij Schiphol, worden herhaal delijk bediscussieerd. 'Allemaal informeel' volgens Hansson. Maar voor de VIOD zit er een interessante kant aan de jaarlijkse ont moetingen. Het is de kans om het vliegsport - en met name het zweefvliegen - onder de aandacht te brengen. „Bij de luchtverkeers leiding heb ik jaren gepraat over luchtruim gebruik. Het sluitstuk daarin is altijd de kleine luchtvaart. Op deze manier kom je toch in contact met die kleinere luchtvaart en de kleinere luchthavens", stelt A. van Oort, die inmiddels ook voorzitter van de VIOD is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - D66 wil dat het Middelburgse college open heid van zaken geeft over de fi nanciering van de Roosevelt Academy. De gemeenteraads fractie vindt dat ze geen goed oordeel kan geven over de be groting van de gemeente als ze niet volledig is ingelicht over het geld dat Middelburg bij draagt aan de Zeeuwse univer siteit. Vorige week werd bekend dat de aanloopkosten voor de Roose velt Academy met bijna twee miljoen euro zijn gestegen tot boven de tien miljoen euro. De gemeente betaalt 1,4 miljoen, het Rijk 4,5 en de provincie ruim drie miljoen euro. Verder draagt Delta NV bij aan de kosten door garant te staan voor een lening van drie miljoen euro en door de helft van de rentelasten op zich te nemen. De extra kosten zijn nodig om de meerjarenbegro ting sluitend te krijgen. Op wel ke posten precies een tekort is ontstaan, is geheim. Alleen Provinciale Staten kunnen de begroting vertrouwelijk inzien. D66 vraagt in een brief aan het college van B en W om de ver trouwelijke informatie open baar te maken. Verder vraagt de fractie of het juist is dat de ge heime stukken gaan over de meerjarenbegroting en de belo ning van bestuurders en of het klopt dat met het bestuur van de nieuwe universiteit is afgespro ken om de stukken niet open baar te maken. De fractie beroept zich op de Wet Open baarheid van Bestuur. Als de ge meente niet met de stukken over de brug komt, zal ze een proce dure beginnen om openbaar heid alsnog af te dwingen. De Middelburgse D66-fractie vindt het belangrijk dat alle fi nanciële gegevens over de uni versiteit openbaar zijn. „Het is publiek geld"zegt R. van Eijke- lenburg. „Dus moetje ook in het openbaar verantwoording af leggen en het liefst vooraf. We hebben net het gedoe met het Bagijnhof achter de rug. Stel dat er problemen met het geld ontstaan, dan is dat geen goede start voor de universiteit." Overigens merkt Van Eijkelen- burg op dat hij de Roosevelt Academy 'van harte onder steunt'. „We wensen haar een sublieme start toe in Middel burg en vooral een succesvolle continuering." Begin november stelt de ge meenteraad de begroting voor het komende jaar vast. Van Eij- kelenburg vindt dat hij niet over de financiële situatie van de ge meente kan oordelen als hij niet beschikt over alle gegevens. De fractie wil dan ook dat het colle ge van B en W de raad en andere geïnteresseerden informeert. Met vertrouwelijke inzage voor raadsleden is hij niet tevreden. „Dan zijn raadsleden gecom mitteerd. In dat geval kunnen we niets met die gegevens doen." Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur linzensoep, en couscous vegetarisch of met lamsvlees en kaneelijs met amandel schaafsel 11,50 9,00 vegetarisch menu) tentoonstelling een schildersfamilie in De Directiekamer ook verkrijgbaar het gelijknamige boek 25,00 Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde verzorgen het festivalcafé zie onze website www.d rukkeri i m iddel bu rg. n] de DRVK KF.RY Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie plots op luttele centimeters de scherpe scharen van een fikse kreeft ziet zwaaien vanuit z'n holletje tussen de stenen van de dijkglooiing. Tussen de parkeerplaats en het water wijst een nat spoor de weg naar de dijkovergang. Door de droogte rondom lijkt het alsof een enorme slak voorbij is ge trokken. Achter de dijk is een houten leuning aangebracht om de mannen en vrouwen met vol le bepakking in staat te stellen de steile helling zonder valpar tijen af te dalen en te beklim men. Het Trapje van Irene, dat over de vaak wiebelige en altijd spekgladde basaltblokken langs de waterlijn heen is ge bouwd, staat symbool voor hoe het mis kan gaan, verklaart voorzitter Bas Mathijssen van de Belangenvereniging Duik- ondernemend Zeeland (BDZ) de aanwezigheid van het roestvrij stalen overloopje. De enkele treden met reling zijn daar geïn stalleerd nadat een duiker, Ire ne, een lelijke smak had ge maakt. Haar kompanen namen kort daarop maatregelen. Hoe wel illegaal -wie er precies ach ter zitten, zegt ook Mathijssen niet te weten- wordt dankbaar van het veilige pad het water in gebruik gemaakt. Het Trapje van Irene draagt on getwijfeld, in combinatie met de snackkraam en toiletten bij aan de populariteit van de duikloca- tie Nieuwe Kerkweg, die daar mee één van de drukste in Zeeland is. Officieel staan er momenteel langs de oevers van de Oosterschelde en Grevelin gen 51 duikplekken geregi streerd, soms luisterend naar il lustere namen als Preekhil, De Muur, Kistersnol, Konings- heim, Putti's Place en Vuilnis belt. Op de meeste stukken is het voor duikers ploeteren om in en vooral ook uit het water te ko men. Hoewel duikers volgens Mathijssen goed zijn voor een jaarlijkse miljoenenomzet in Zeeland, is het voorzieningen niveau voor die doelgroep bene den alle peil. Maar misschien is dat ook juist de charme voor de liefhebbers van deze sport, waarbij het onherbergzame, het overwinnen van barrières één van de beweegredenen is voor de drang in onbekende diepten af te dalen. En wanneer het alle maal te makkelijk wordt, valt te vrezen voor de nu nog relatief rustige hoekjes. Advertentie Advertentie m pI maand €17,95 m 3 actievoorwaarden dtii't maar esiss itiet andere providers. Kijk op www.hetnet.nl/adslvoordeel Of de bankemployees met de oproep blij zijn is twijfelachtig, maar de Goesenaar kon een glimlach niet onderdrukken toen hij las hoe een lolbroek de naam van zijn bank had verhaspeld: ROB A BANK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33