PZC Nieuwkomers krijgen kennismakingsontbij t PZC Bomenkap in Beukenstraat uitgesteld Paden naar de Oesterdam Japanse interesse voor Zeeuwse ligfietspionier Reimerswaal verzet zich tegen verdieping van Wester schelde 13 Goesbeleidsstuk maakt niet duidelijk wie regie moet voeren agenda donderdag 28 augustus 2003 Motortreffen op Goese markt I Bluswater Foutje Ruimtevaart Yerseks terras moet vroeger dicht Verzet tegen wegafsluiting Straat taboe voor vrachtwagens Brandweer ruimt vloeistofspoor op Tanken zonder te betalen Inbreuk Eigenaren Mini gratis naar film Raad vindt veiligheidsnota vaag rtoor Mieke van der Jagt GOES - De gemeenteraad van Goes staat niet echt te juichen bij de nota integrale veiligheid, die een begin moet zijn van een 38' veiligheidsbeleid voor alle on derdelen van de Goese samenle ving. In de commissie middelen prezen de raadsleden gisteren- avond de volledigheid. Er staat beel veel in, maar tegelijkertijd is de nota ook vaag, soms tegen strijdig en enkele raadsleden vinden er zelfs ongewenste stig matiseringen in. ndi Dat laatste stak met name PvdA-raadslid J. Hooymeyer. Zij vond dat psychiatrische pa tiënten, prostituées en allochto ne jongeren niet onder het kopje openbare orde moeten worden 're,f behandeld. Het bordeelverbod is immers uit de wet gehaald om werkers in de seksbranche uit de illegaliteit te halen en aldus bescherming te kunnen bieden. Met psychiatrische patiënten en allochtone jongeren hadden ze vanuit een ander uitgangspunt in de nota moeten staan. Veel bijval in de commissie het PvdA-raadslid niet. Burgemeester D. van der Zaag beloofde wel uit te zoeken op GOES - Bestuurders van moto ten in alle soorten en maten ont moeten elkaar zondag op de 0 Grote Markt in Goes tijdens het w. Olie Pompe Motor Treffen. IJ Zij rijden vanaf half twee een toertocht door de zak van Zuid- Beveland. Bij terugkomst wacht hen een optreden van Surrender. „Al een kleine hon derd rijders hebben laten weten dat ze meedoen", zegt organisa- torTheo Meuwese. „Dit is al bij na een verdubbeling van het aantal dat vorig jaar meereed." Het is de tweede keer dat de ei genaar van café De Pompe dit evenement organiseert. In schrijven voor de toertocht kan tussen elf en één uur in café De :eii> hot eer. ïiei een: piel gehe Mai Pompe. wat voor cijfermateriaal de aannamen in de nota zijn geba seerd. Andere raadsleden, P. Favier (CDA) en S. de Putter (SGP/CU) misten de regie, „Wie gaat er aansturen en wie bewaakt dat proces?", wilden ook anderen wetenVan der Zaag wees er nog maar eens op dat de nota een be gin is van een grote klus en dat het inderdaad niet eenvoudig zal zijn om alles tegelijk in de hand te krijgen. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat je het niet moet proberen." Groen Links-raadslid S. Verheij vond het allemaal veel te vaag. In een holle zin had ze gelezen dat elke beslissing aan uit gangspunten van veiligheid en leefbaarheid moet worden ge toetst. Het leek Verheij nogal tijdrovend en demotiverend om met zo'n opdracht aan de slag te gaan. Ze wilde concretere defi nities, die Van der Zaag haar niet kon geven. „Zulke toetsen worden al toegepast in verschil lende sectoren. Daar gaan wij het niet weghalen, maar we moeten bij alles de veiligheid in het achterhoofd hebben." De Putter stoorde zich ook aan een holle frase in het stuk. De gemeente zou vooral burgers willen betrekken bij het veilig heidsbeleid. De Putter wilde weten hoe het komt dat inwo ners van Wilhelminadorp, die gevraagd hebben om een zebra pad, te horen hebben gekregen dat zebrapaden in 30-kilome- terzónes nu eenmaal geen ge meentelijk beleid zijn. Eerder tijdens de vergadering was al duidelijk dat nog niet al les aan alle veiligheidsnormen wordt getoetst. Niet alleen in de wijk Overzuid zijn te weinig brandkranen, maar bij de nieu we schouwburg de Mythe, is er geen rekening mee gehouden datsnel over voldoende bluswa ter moet worden beschikt. Dat komt doordat de ingang van de schouwburg naar het Bleekveld is verplaatst. Van der Zaag liet weten dat de gemeente dat pro bleem én dat in Overzuid, zo snel mogelijk gaat oplossen. do- ier uit sleid 'ketn ooi Jui Wel jan- eedli bur? lenoi timtl )01lii -Op Noord-Beveland blijft de kennismaking met de nieuwe inwoners dan ook niet beperkt tot een kraampj esmarkt met een raatje van de burgemeester, t(( jaar er wordt een uitgebreid boerenontbijt geserveerd. Za- "terdag gebeurt dat voor de vier- 1 j de keer op de Klompe Hoeve in j] Kamperland. Het gemeentebe stuur, de landbouworganisa ties, de bond van plattelands vrouwen en honderd nieuwe ij al ïake jddt i met: 'oor olaai inoiï rer« ik niet ingi' ideH >nd ;eleci r me: raari «van ionW bewij datt t, hè? istop ïratj zan ;nho oufl welk' hre« eqtf veil Belg' .arir- 1 soul tekei l nrut .ft d« uit S" I jan- m door Mieke van der Jagt WISSEN KERKE - Als Noord- Beveland de nieuwe inwoners uitnodigt voor een kennisma king met de gemeente en de igrarische sector op het eiland, komt de helft steevast opdagen. Een groot deel van de andere helft laat weten het zeer te be treuren dat ze moeten afzeggen, maar wil graag volgend jaar ko men. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Entail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge- hurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De kapvergunning voor de bomen aan de Goese Beukenstraat is voorlopig geschorst. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De 22 bedreigde bomen aan de Beu kenstraat in Goes worden voorlopig niet ge kapt. Er wordt in elk geval gewacht tot er ook een bouwvergunning is voor het woon zorgcentrum dat op die plaats moet komen. Ook dient een bezwaarschrift tegen de kap vergunning eerst te worden afgehandeld. D66 in de gemeenteraad had opheldering geëist over de kapvergunning die de ge meente onlangs voor de bomen heeft afge geven. Volgens de fractie is dat nogal voorbarig, aangezien de plannen voor het woonzorgcentrum nog niet rond zijn. In maart van dit jaar werd de eerste opzet daarvoor afgewezen, omdat er onvoldoende rekening was gehouden met de belangen van omwonenden. Volgens D66 is het onjuist om nu al bomen te rooien. Bovendien is het denkbaar dat in een gewijzigde opzet van het woonzorgcentrum de bomen kunnen worden gespaard. Verder vindt de partij het niet netjes dat de kapver gunning midden in de vakantieperiode is gepubliceerd. D66 had dan ook het gemeen tebestuur om opheldering gevraagd. Wethouder S. van 't Westeinde zegt in een reactie dat het gebruikelijk is dat bouw- en kapvergunningen worden gecombineerd. In dit geval is dat door een 'foutje' niet ge beurd. Toch heeft dat geen directe gevolgen. De kapvergunning is verleend onder de voorwaarde dat de bomen pas mogen wor den gerooid als de bouwvergunning even eens is verleend. Bovendien is vanuit de omgeving bezwaar aangetekend tegen de kapvergunning. Die is daardoor automa tisch geschorst. Het woonzorgcentrum dat op de locatie moet komen, is een gezamenlijk initiatief van zorgcentrum Ter Weel en Marsaki, de ontwikkelingsmaatschappij van RWS en andere woningcorporaties. Er wordt uitge gaan van 46 appartementen, die deels wor den verkocht en deels verhuurd. De tien kleine ouderenwoningen die er nu staan, worden gesloopt. Noord-Bevelanders schuiven aan een dis van voornamelijk ambachtelijke producten, goeddeels beschikbaar gesteld door de Noord-Bevelandse mid denstand. Onder het eten krij gen ze uitleg over de gemeente, over maatschappelijk onderne men, de agrarische sector, over samenwerkingsverbanden tus sen boeren en recreatie en over de talrijke initiatieven op land schappelijk gebied. Volgens Teus Rijm, een jonge boer uit Colijnsplaat die vorig jaar nog zelf als nieuwe inwoner aan tafel schoof, heeft een der gelijke kennismaking het maxi male effect. Hij is uiterst en thousiast over het eiland, waar hij met zijn vader een boerenbe- drijf heeft overgenomen omdat ze hun oude bedrijf op de Zuid- Hollandse eilanden niet voort konden zetten. Rijm meent dat als er in Nederland een gebied is dat een lange adem heeft op agrarisch terrein, het toch Noord-Beveland moet zijn. „Juist omdat verschillende sec toren zo goed met elkaar samen werken om het platteland tot een goede werk- en woonomge ving te maken. En natuurlijk ook omdat de grond goed is en omdat er gezonde producten vanaf komen." Die producten worden, voorzo ver niet aan tafel geserveerd, gepresenteerd in kraampjes waarin de nieuwe Noord-Beve landers kunnen kennismaken met bier, wijn, bloem en nog veel meer uit de eigen streek. door Marjolein Verbruggen THOLEN - Rijkswaterstaat is bij de Oester- dam op Tholen begonnen met de aanleg van drie extra paden naar de Oosterschelde. Re creanten kunnen zo veiliger vanaf de dijk naar het water lopen. De paden zijn deze week klaar. Bij laag water liggen het slik en de zware stenen onderaan de dijk droog. Voor surfers en andere recreanten zijn deze gladde keien moeilijk te passeren. „Sommige mensen du wen ze opzij om makkelij ker bij het water te komen", zegt toezichthouder D. Suytweg van Rijkswaterstaat. De nieuwe granieten paden maken het veiliger voor bezoekers. De stenen met een gewicht van 40 tot soms 200 kilo voorkomen dat de betonnen Ha- ringmanblokken daaronder wegspoelen. Dat beton dient als golfbreker. „Wij sturen er steeds een kraan achteraan om de door recreanten opzij geschoven stenen weer op hun plaats te leggen", zegt Suytweg. Bij de parallelweg langs de Oesterdam zijn een aantal jaren geleden onderaan de dijk al vier paden aangelegd. Dit blijkt, volgens Suytweg, in de praktijk te weinig te zijn voor de hele lengte van dit recreatiegebied. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een televisie ploeg uit Japan is in Zeeland om een filmpje te maken over de Middelburgse ligfietspionier Bram Moens. Als de drie minu ten durende pilot in de smaak valt bij sponsor Sony, volgt er een serie over 'mensen met een passie'. Een van die afleverin gen wordt dan een documentai re over Moens. Het televisiestation TV Man Union uit Tokio wil een serie maken over mensen overal ter wereld met een passie. De regis seur had zelf het idee om uit Ne derland een ligfietser te nemen. Hij nam contact op met een pro ductiemaatschappij uit Am sterdam waarmee hij vaker had gewerkt. Al snel stuitte dit be drijf op Bram Moens. Moens heeft niet alleen acht wereldre cords gevestigd, hij heeft ook nog eens het langst bestaande ligfietsbedrijf ter wereld, M5- ligfietsen in Middelburg. „Een week of drie geleden wer den we benaderd met de vraag of we wilden meewerken aan de documentaire", vertelt Moens' collega, Ronald Hereijgers. Moens fietst op dat moment naar Neeltje Jans voor de eerste opnamedag. Hereijgers volgt met de auto. „Dat verzoek sloe gen we natuurlijk niet af. De lig fietsbranche heeft te kampen met veel vooroordelen en met een moeizame publiciteit. Een flinke documentaire is dan na tuurlijk fantastisch." Voor de eerste opnames kozen de Japanners de locatie Neeltje Jans. Als Hereijgers daar arri veert zit Moens al kijken naar de voorbereidingen van de came raploeg. De crew bestaat uit vier Japanners en zes ingehuurde mensen uit Engeland en Neder land. De filmploeg heeft twee vracht wagens bij zich. In de ene ligt het materiaal. Aan de andere wagen kan de camera worden bevestigd voor 'rijdende beel den'. „Het is een hele bijzondere arm waar de camera aan hangt", vertelt Rinse Koornstra van het Amsterdamse produc tiebureau NBA Studio Frog. Koornstra fungeert niet alleen als tussenpersoon, maar ook als tolk. „Deze arm werd gebruikt in de ruimtevaart. Er zijn er maar twee van in Europa. En de cameraman is in Japan ontzet tend beroemd. Hij heet Hatsuu- mi en maakt meestal films." Het korte filmpje mag blijkbaar heel wat kosten. Hoeveel geld er voor is uitgetrokken, zegt Koornstra niet. „Dit is inder daad niet normaal. Maar ja, So ny zit er achter. En TV Man Union trekt gewoonlijk twintig YERSEKE - De eigenaar van restaurant de Kruik aan de Kaaistraat in Yerseke mag zijn terras voortaan niet meer open hebben na zeven uur 's avonds. Dat heeft de gemeente Rei- merswaal bepaald. Als hij dat toch doet, krijgt hij per dag een boete van 750 euro met een maximum van 20.000. Uit akoestisch onderzoek is ge bleken dat de geluidsnormen na zeven uur met een paar deci bel worden overschreden. Volgens een onderzoeksbureau zou een overkapping van het terras een uitkomst zijn, maar daar wil de gemeente niet aan. De top van zo'n kap zou op vier meter hoogte komen en dat laat het bestemmingsplan niet toe. ZIERIKZEE - Onder bewoners en ondernemers heerst onte vredenheid over de wegafsluitingen, die gedaan zullen wor den om sluipverkeer tegen te gaan tijdens de vernieuwing van het kruispunt Laan van St. Hilaire en de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee. Ondernemers vrezen voor inkomstenderving gedurende twee maanden, terwijl de bewoners de bereikbaarheid van hun huizen slecht vinden. Omdat het kruispunt een belangrijke plaats inneemt voor het verkeer dat de stad in en uit gaat, gaan de werkzaamheden gepaard met flinke omleidingen. Dit stuit op onbegrip, zo bleek gisterenavond tijdens de hoorzit ting in het gemeentehuis. Bewoners vinden dat Rijkswaterstaat verplicht is 'iets rede lijks voor de omwonenden' van het werkgebied te bedenken, zodat zij niet hoeven om te rijden via Serooskerke om in het centrum van Zierikzee te komen. Het werk aan het kruispunt duurt uiterlijk tot 4 november. GRAAUW - Over de Achtereindstraat in Graauw mogen voortaan geen vrachtwagens meer rijden. B en W van de ge meente Hulst hebben dit besluit genomen om nieuwe proble men met het wegdek te voorkomen. „De Achtereindstraat is prachtig gerenoveerd. We willen voorkomen dat nieuwe ver zakkingen ontstaan. Daarom is het besluit genomen om vrachtverkeer voortaan uit deze straat te weren. Er zijn ge noeg andere wegen voor vrachtwagens om Graauw te verlaten", zegt wethouder E. de Deckere (verkeer). DeGraau- wenaren moesten lang wachten op de reconstructie van de Achtereindstraat. Het rioolstelsel was zo'n vijftig jaar oud en ook de bestrating was nodig aan vervanging toe. De boel was verzakt zodat de weg vol putten lag en de riolering manke menten begon te vertonen. MIDDELBURG- De stadsgewestelijke brandweer heeft gis teravond een twee kilometer lang vloeistofspoor opgeruimd op de Oude Kleverskerkseweg in Middelburg. Het spoor liep van de Arnebrug tot de spoorwegovergang bij de Kanaalweg. De brandweer zette een tankautospuit in en kreeg assistentie van gemeentewerken. De klus was rond kwart over acht afge rond. VLISSINGEN - Een onbekende automobilist heeft dinsdag avond zijn tank gevuld zonder te betalen. De automobilist tankte bij een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen voor 11,48 euro aan benzine en reed vervolgens weg. miljoen kijkers. Dat is allemaal heel anders dan hier in Neder land." Tegen half zes - anderhalf uur later dan gepland - mag Moens op de fiets stappen voor de eer ste beelden. Hij moet op twee meter van de camera blijven rij den met een snelheid van vijftig kilometer per uur. Voor Moens is dat zachtjes. Hij kan makkelijk zeventig kilometer per uur rij den. Maar zo kunnen zowel Moens als de cameraploeg even wennen. Vandaag en morgen worden er nog opnames gemaakt in de bin nenstad van Middelburg en in de winkel. Het filmpje wordt uitsluitend uitgezonden in Ja pan. In het najaar beslist Sony of de volledige serie mag wor den opgenomen. De camera ploeg komt dan nog een keer naar Middelburg om beelden op te nemen voor een documentai re van zeventig minuten. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal zal zich tot Jiet ui terste verzetten tegen een ver dere verdieping van de Wester- schelde. Een scherpe brief aan verschillende overheden in Ne derland en België is de eerste stap. De meeste partijen uit de ge meenteraad willen echter ver der gaan. Vooral het feit dat Bel gië steeds weer zwaait met een verdrag uit 1839, waarin een vrije doorvaart naar Antwerpen wordt gegarandeerd, stuit veel raadsleden tegen de borst. „Het is onacceptabel dat ze blijven verwijzen naar een verdrag dat meer dan anderhalve eeuw oud is", zei A. Jumelet (Christen- Unie) dinsdag tijdens de raads vergadering. „De omstandighe den waren toen heel anders. De huidige schepen zijn zeker tien keer zo groot." Andere partijen drongen aan op juridische toetsing van het ver drag. Daar heeft de Antwerpse havenwethouder Delwaide ook al mee gedreigd. „Laat hem maar komen", aldus Jumelet. „Ik denk dat ze in Antwerpen weieens aan het kortste eind kunnen trekken." Ook R Koe man (CDA) zei ernstig te betwij felen of het verdrag nog rechts geldig is. Hij kreeg daarin bijval van de meeste andere partijen. A. van Stee (SGP) hoopt dat de gemeente enkele mazen in het verdrag ontdekt. „Dan staan we een stuk sterker tegenover Bel gië." Ook Bewoners Belangen Reimerswaal stelde dat een ver drag niet tot in het oneindige geldig blijft. Aan de andere kant zeiden veel raadsleden te beseffen dat de gemeente niet veel te zeggen heeft over de verdieping, die Reimerswaal volgens hen hele maal niets te bieden heeft, maar slechts een inbreuk is op de na tuur en de veiligheid. „We kun nen er weinig aan doen", beves tigde burgemeester A. Verbree. „Reimerswaal zal moeten toe kijken hoe de discussie zich op Rijksniveau afspeelt, maar we kunnen natuurlijk wel onze vi sie duidelijk maken. Om de dis cussie op scherp te zetten, mo gen we best eens een keihard standpunt innemen." Dat doet de raad. Dinsdag werd besloten om het Reimerswaalse standpunt weer te geven in een brief die wordt gestuurd naar de buurgemeenten, de provincie, het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de gemeente Ant werpen en het Vlaamse parle ment. Reimerswaal zal zich pertinent uitspreken tegen een verdere verdieping. „Zo'n brief heeft absoluut zin", stelde J. Kramer (BBR). „Het kan toch niet zo zijn dat een stel arrogante ministers over onze zorgen heen stappen?" De WD betwijfelt dat. „Wij hebben he lemaal niets te zeggen en zijn voor Den Haag niet meer dan een stukje wisselgeld", aldus M van der Meijden. Jumelet toonde zich echter strijdbaar. „Wij moeten hier ge woon iets over te zeggen heb ben. Het is nota bene ons grond gebied." VLISSINGEN - Automobilis ten die in het bezit zijn van een Mini mogen zaterdag gratis naar een voorstelling van de nieuwe film The Italian job in de Vlissingse bioscoop Cinecity Voorwaarde is dat de eigenaren hun wagen op het terrein van de Vlissingse bioscoop parkeren De voorstelling begint om 13.45 uur. Per auto zijn er maximaal twee vrijkaarten te krijgen. streekactiviteiten BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming, 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten.Wilhelminaveld, 19.30-23.00 uur Muziek The Expandables; KAPELLE - Complex Groenewoud Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; De Vroone, 13.30 17.00 uur: Biljarten en kaarten voor ou deren; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; KWADENDAMME Berkenhof, Lange weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltui- nen geopend voor publiek: Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Ge opend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WOLPHAARTSDIJK - Speeltuin, Kinder vakantieweek; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31