4* F eestdag minder voor extra ouderenzorg in Frankrijk Lusanne levend teruggevonden Sint Maarten eist actie van Nederland Oogst doet stof opwaaien op Zuid-Beveland 19 Vlissingse Stadsfeesten Small Sail hast bedrag voor iedereen in ruil voor compensatie bezuinigingen i erk en staat gescheiden m I lars helderder an de Poolster ten glimlach op üsfoto Canada Wilnis ontdoet zich van modder Betaalmoraal holt achteruit Alternatieven WCT wél onderzocht Ajax met pijn en moeite verder Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 17° §13° NO 3 Enige regen 46e jaargang no. 205 onderdag 28 augustus 2003 is nummer 1,10 maandmenu ïg 23 Voorbarig ÉL I k 14 juli VLISSINGEN 29 30 en 31 augustus Belasting Veel bewolking en vooral vanmiddag en vanavond enige regen. Maxima rond 17 graden. \anbod CNV verdeelt coalitie - Salade met ham en meloen, stokbrood met kruidenboter 4 gegrilde vleessoorten met gepast garnituur als afsluiting het dessert van de dag. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 441 441 www.raymondo.nl «.ietsen..proeve:!, dr neen, dansen, lachen, eten aiwrr monze redactie binnenland Ie EN HAAG - De rege- ngsfracties in de Tweede vainer hebben gisteren erk verdeeld gereageerd een handreiking van t,tlt' [t CNV. De vakcentrale il volgend jaar genoegen emen met een eenmalige Kinsverhoging die niet leetelt bij de CAO-on- erhandelingen in het 004. Het CNV eist daar- oor wel compensatie mor de bezuinigingsplan- en van het kabinet. Het DA toont zich tot dat iatste bereid, VVD en 66 niet. Het CNV wil met de beperkte looneis de economie en de werk gelegenheid versterken. In het plan blijft de koppeling tussen uitkeringen en lonen in stand. De vakcentrale wil namelijk een vast bedrag aan loonsverhoging voor iedereen. In reactie over weegt vakcentrale FNV ook een vaste loonstijging voor volgend jaar, zij het met een structurele doorwerking na 2004. Het CDA looft het CNV-bod. Volgens vice-fractievoorzitter Verburg kan het gebaar 'niet on beantwoord blijven'. Als de an dere sociale partners de lijn van het CNV overnemen, dan moet volgens haar 'de overheid ook bereid zijn iets te doen'. Verburg denkt aan concessies bij de op handen zijnde wijziging van de WAO en bij de voorgenomen af schaffing van de fiscale aftrek baarheid van prepensioenpre mies. Coalitiepartners WD en D66 reageren koel op het voorstel van het CNV. Volgens vice-frac tievoorzitter B. de Vries van de WD is de bereidheid van het CDA om nu al over concessies te praten 'voorbarig, niet aan de orde en heel onverstandig'. Financieel specialist Bakker van D66 meent dat CNV-voor- zitter Terpstra 'echt niet in de gaten heeft hoe groot de proble men van ons land zijn'Het aan bieden van een eenmalige loonsverhoging in plaats van een structurele noemt hij welis waar 'een stap in de goede rich ting', maar die is niet voldoende. CD A-minister De Geus van So ciale Zaken zal het voorstel 'heel goed bekijken' en noemde het niet onbespreekbaar. Zijn WD-collega Zalm van Finan ciën vindt het goed dat het CNV tot matiging bereid is. „Maar helemaal geen loonstijging zou nog beter zijn." In ruil voor het beperkte loon- bod wil het CNV dat het kabinet deeltijdontslag en deeltijdpen sioen invoert. Met deeltijdont slag kunnen mensen in dienst blijven als er bij een bedrijf te weinig werk is. Zij krijgen dan voor de niet gewerkte uren WW. Met deeltijdpensioen kunnen oudere werknemers deeltijd werk combineren met pensioen. Dat stimuleert hen volgens het CNV om langer door te werken. Het CNV blijft tegen de kabi netsplannen om de fiscale sti mulering van het prepensioen af te schaffen. Gaan die door, dan eist het een overgangsregeling voor 50-plussers. Ook de WAO- plannen moeten veranderen. CNV-voorzitter Terpstra dreigt de dialoog met het kabinet te beëindigen als de voorstellen worden verworpen. In dat geval eist het CNV volgend jaar een loonsverhoging die gelijk is aan de inflatie, vermeerderd met de stijging van de arbeidsproduc tiviteit. Verder dreigt de vak centrale dan met acties. ANP 3 EN HAAG - De planeet Mars as gisteravond tussen de wol- udoor helderder dan de Pool er en goed zichtbaar met het ■a eteoog. 55.718 voor Christus was ars niet meer zo dicht bij aar- en tot 2 2 8 7 is het wachten tot Rode Planeet zich weer zo edlaat bekijken. '20 isterochtend om 1151 uur was afstand tussen de middel laten van de aarde en Mars ""lechts' 55.758.006 kilometer, iteravond was die afstand al eerdrie- tot vierduizend kilo eter opgelopen. ANP INTO - De Canadese auto- iten willen geen glimlach zien op pasfoto's. ms de krant Globe and uit Toronto dienen Cana- 'een neutrale expressie' te iben als zij een plaatje laten lieten voor hun paspoort: rnd dicht en recht in de lens "■ken. richtlijn vloeit voort uit een Jaling van de Amerikaanse ïtvaartautoriteiten. Die gen dat het zo makkelijk J irdt om de pashouder te iden- iceren. De komende twee eilanden geldt een overgangs- jf jme: dan mogen bescheiden ij mlachjes nog wel. DPA ftomstreden monument wordt uit de hal van het gerechtsgebouw 'laald. foto Bill Haber/AP ïüpnze redactie buitenland ONTGOMERY - De Tien Ge- den zijn uit de hoogste recht- jnkvan de Amerikaanse staat na verwijderd. Onder- "dspersoneel haalde gisteren ^omstreden granieten monu- ®t uit de entreehal van het 'echtsgebouw in de hoofd- id Montgomery weg, meldden "wikaanse media. stap volgt op de uitspraak a het Amerikaanse hoogge- htshof dat het monument in overheidsgebouw tegen de siding van kerk en staat in kt. De plaatsing van de Tien icU e°°den was een initiatief van lvan de opperrechters van de °§ste rechtbank van Alaba- dtenlang hielden tientallen origen voor het gebouw een tegen de dreigende ver wijdering. Zij protesteerden ook tijdens het ingrijpen. De steen is aan het zicht van het pu bliek onttrokken en krijgt mo gelijk een plek elders in het ge bouw. De opperrechter achter het eer betoon aan de Tien Geboden, Roy Moore, werd tijdelijk uit zijn functie gezet, omdat hij weigerde gehoor te geven aan het bevel de steen te verwijde ren. Het monument had op last van de federale rechter een week geleden weggehaald moe ten zijn. Volgens Amerikaanse media spande Moore een juridische procedure aan om het 2,5 ton zware gevaarte op zijn plek te houden. Het blok graniet was twee jaar geleden op zijn initia tief geplaatst 'omdat God de ba sis van ons rechtssysteem is'. Het monument kreeg de bij naam 'Roy's Heilige Rots'. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse regering overweegt een officiële feestdag te schrappen. De opbrengst van de doorgewerkte uren zou be steed moeten worden aan de fi nanciering van extra zorg voor de ouderen. Volgens woordvoer der Copé zal het idee met spoed door een werkgroep op zijn haalbaarheid worden bekeken. De regering-Raffarin staat on der zware druk van ouderenor- ganisaties en zorginstellingen, die op korte termijn verbeterin gen willen zien aangebracht in de bejaardentehuizen. De afge lopen weken zijn in Frankrijk zo'n tienduizend senioren be zweken aan de hittegolf. De helft van hen overleed in verzor gingshuizen waar door bezuini gingen onvoldoende personeel aanwezig was. Volgens staats secretaris Falco is het doorwer ken op een feestdag een kwestie van 'nationale solidariteit'. De grote vraag is evenwel welke feestdag van de kalender gehaald zal worden. Het schrappen van een christelijke feestdag ligt in Frankrijk heel gevoelig. De 14e juli opheffen is onbestaanbaar. Hetzelfde geldt voor de le mei. Blijven over: nieuwjaarsdag en de twee her denkingsdagen van de beide wereldoorlogen: 11 november en 8 mei. De 1 le november heeft voor Frankrijk te veel symboli sche betekenis, hetgeen bete kent dat de 8e mei overblijft. Regeringswoordvoerder Copé liet doorschemeren dat het schrappen van die datum het Frans-Duitse vriendschapsver- van onze redactie binnenland VENLO - Lusanne van der Gun heeft haar ontvoering onge deerd overleefd. Het elfjarige meisje uit Oldeberkoop in Fries land liep gisteravond rond acht uur het Campanile Hotel in Ven- lo binnen en vertelde het balie- personeel wie ze was. Lusanne verkeert in goede ge zondheid en is kort na haar te rugkeer in hetzelfde hotel met haar ouders herenigd. Het meis je fietste maandagochtend met een vriendinnetje naar school. Een man hield het tweetal tegen en Lusanne stapte bij hem in de auto. De politie had de afgelo pen dagen enkele malen telefo nisch contact met de dader. De ze gaf aan dat hij Lusanne in zijn macht had. Ook met Lusan ne zelf heeft het rechercheteam via de telefoon gesproken. Over de inhoud van de contacten en over het motief en eventuele ei sen van de dader deed de politie geen mededelingen. De recherche in Friesland wist sinds dinsdag dat het ontvoerde kind in Limburg was. De Friese speurders kregen daarop assis tentie van Limburgse collega's, het Korps Landelijke Politie diensten en Duitse rechercheurs in het grensgebied. „Lusanne heeft onder enorm grote spanning gestaan. Wij willen haar in alle rust op adem laten komen", zei hoofdofficier van justitie Leo den Hollander gisteravond in Leeuwarden. Direct nadat de moeder van Lusanne het goede bericht had gehoord belde ze de directeur van Lusannes basisschool, Jou- ke Nijboer. Deze zorgde er voor dat het nieuws als een lopend vuurtje door Oldeberkoop ging. Hij charterde in overleg met burgemeester Hans Lesterhuis een brandweerauto en een me gafoon en reed bovenop de lad- derwage als een dorpsomroeper rond. Direct daarna ontstond in cul tureel centrum De Blughut een spontaan feest. GPD www.winkelcentrumvlissingen.nl W WINKELCENTRUM Wilnis staat een dag na de dijkdoorbraak in het te ken van de grote schoon maak. De dijkval is ver oorzaakt door de samen stelling van de onder grond en de droogte die de veendijk lichter heeft ge maakt. Door de vermin derde druk op de bodem is de dijk naar achteren ge schoven. Nederland wordt traag van betalen. De leverancier accep teert noodgedwongen zijn rol als kredietverstrekker, maar raakt er zelf vaak door in de problemen. Een kwart van de faillissementen vloeit voort uit slecht debi teurenbeheer. Oud-gedeputeerde D. Bruinooge zegt dat alternatieven voor de Westerschelde Container Terminal wel degelijk zijn onderzocht. De bewering van de Raad van State dat dit niet voldoende is gedaan noemt hij onzin. Met pijn en moeite heeft Ajax zich gisteravond ge plaatst voor het hoofd toernooi van de Cham pions League. De Amster dammers versloegen Gra zer AK pas na verlenging met 2-1. Galasek maakte de winnende treffer vanaf de strafschopstip. Het eerste duel in Oostenrijk was geëindigd in 1-1. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; financieel: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; kunst: 21,22 en 23; uit: 24 en 25 WILHELMINADORP - Door de langdurige droogte is het oogsten op deze akker bij Wilhelminadorp een stoffige bezigheid geworden. Akkerbouwers verwachten dit jaar voor verschillende gewassen een lagere opbrengst, foto Willem Mieras pagina 15: aardappeloogst kwart minder door droogte drag, afgelopen januari nog uit bundig bewierookt, alleen maar ten goede zal komen. Maar ver zetsorganisaties en de commu nistische partij hebben al laten weten dat het opheffen van de herdenking van de 8e mei 'onbe spreekbaar' is. De voorzitter van de werkge versorganisatie Medef, Seilliè- re, is daarentegen opgetogen over het idee. „De gedachte dat we in dit land problemen kun nen oplossen door langer te wer ken, is formidabel." De Medef heeft zich van het begin af aan gekeerd tegen de introductie van de 35-urige werkweek door de vorige socialistische rege- ring-Jospin. Frankrijk vergrijst razendsnel, aldus het instituut voor de sta tistiek. Tussen 2000 en 2050 zal het aantal personen van 75 jaar en ouder stijgen van 4,8 miljoen naar 11,6 miljoen. GPD Advertentie door Paul Koopman PHILIPSBURG - Sint Maarten heeft gisteren de verhoudingen binnen het Nederlands konink rijk op scherp gezet. In een geza menlijke verklaring eisen de eilandsregering en sociale part ners onmiddellijk ingrijpen van Nederland. Den Haag moet pr- voor zorgen dat de banden tus sen de Antillen en Sint Maarten worden doorgesneden. „Wij accepteren het machtsmis bruik dat veroorzaakt wordt door een falend constitutioneel systeem niet langer", aldus de verklaring. Sint Maarten wil als volledig autonoom land deel uit blijven maken van het konink rijk. De ronkende verklaring werd gisteren aan een delegatie van Nederlandse fractieleiders bezorgd tijdens hun bezoek aan het 40 vierkante kilometer grote eiland, dat veertigduizend in woners telt. Op 23 juni 2000 sprak al 69,9 procent van de bevolking zich uit voor een zogeheten status aparte. Nederland noch de An tilliaanse regering voelen daar vooralsnog iets voor. Eerder de ze week trok de democratische partij van Sint Maarten haar bewindslieden terug uit het An tilliaanse kabinet-Godett, om dat het regeerakkoord niet voorzag in de wens tot meer au tonomie. De Nederlandse delegatie werd gisteren verteld dat Curasao veel belastinginkomsten op Sint Maarten afroomt, maar daar weinig of niets tegenover stelt. Nu het kabinet-Godett is aan getreden, maakt Sint Maarten helemaal haast met de wens tot afscheiding. „De federale rege ring in Willemstad dient niet de belangen van dit eiland", aldus de verklaring. GPD Advertentie "MiifSË|! PZC KRANT naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I TH I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 da n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1