Liefers kan medaille ruiken Sluiter mist voor open doel 19 Oostenrijkse weerstand breekt pas in de verlenging Vis houdt het voor gezien donderdag 28 augustus 2003 jax-duo is geselecteerd m Imks-Koeman :ej>- iii tranen na islukt WK Hinken HHHHri Ramadan Vrouw vlagt in duel Oranje Braziliaan Eiber naar Lyon Chelsea verhuurt Smertin alweer Geen ontslaggolf in betaald voetbal De Gruijter en Ronnes uitgespeeld Bier weer toegestaan op TT-circuit Jan Doedel Club Brugge stunt Ajax op zijn tandvlees verder het io. iens ■ttèj| r gog innrAndré Hoogeboom bij d •estatj iMSTEBDAM - Ajax heeft letejj ichzelf naar het podium van de ,'erka lampions League gesleept. Na ?nte;. ien bloedstollend maar weinig enij «heffend voetbalgevecht be id «j (jste de beste Amsterdammer tstej an de laatste jaren, Tomas Ga- ir sa asek, in de verlenging de wed- iltijd met een zogenaamde zil- oorj (ren goal. Daarmee slaagde met een 2-1-overwinning nishê f Grazer AK voor de eerste m fote krachtproef van het sei- ïroei oen. into lOkJ Ie zilveren goal was het gevolg oud au een gouden wissel. Wam- lop loet! oma ■D kg o eer :nw RAAG - Bondscoach Karei >!«t ruckner van de Tsjechische ationale voetbalploeg heeft de Ijacieden Tomas Galasek en tdenek Grygera opgenomen in selectie voor de EK-kwali- iéatievvedstrijden tegen Wit- lusland (6 september) en Ne erland (10 september). Iruckner heeft voor de twee be- ingrijke duels ook weer een be- oepgedaan op Petr Johana. De sroiitineerde rechtsback van ia! parta Praag werd het laatste iar niet meer geselecteerd. Na ir^i idubbele ontmoeting met Wit lik island en het Nederlands elf- OOS1 1 besluit Tsjechië de EK-reeks ioktober met een duel bij Oos- airijk. spel Zee iel: Blazek (Sparta Praag), Cech end 'mnes),Kinksy (Slovan Liberec) idcdiging: Bolf (Ostrava), Gryge- i (Ajax), Hübschman (Sparta Johana Sparta Praag), Jan- j~vJci (Udinese), Jiranek (Reggi- :n" (Tyce (1860 München), Ujfalusi xal hmburger SV). den iddenveld: Galasek (Ajax), Ned- (Juventus), Poborsky (Sparta :g), Rosicky (Borussia Dort- Jobj mi), SmicerfLiverpool). ted( inval: Baros (Liverpool), Koller msia Dortmund), Lokvenc imslautern), Stajner (Han- irer 96), Vachousek (Olympique Imeille). ANP i-iui idn P 1RIJS - aar ogen hadden een Érand. De tranen waren in- 0 iddels weg, maar het treurige s-tó voel viel nog duidelijk van 'Jg nr gezicht af te lezen. Stond inde finale van het WK, ging 4, iii ilbij instoten direct mis. igi b" oyW Relstootster Lieja Tunks- 'JMoeman kon na drie moeizame iAi igingen haar rugzak nog net pakken om verslagen de cata- ariiü mbe" in te duiken. Tiende, j0!ji larde 27-jarige atlete op veel tteFn ier had gehoopt. H°< Hoopt niet met de technische Bnmers van de Nederlanders ihetWK. Tunks-Koeman was de finale het enige lichtpun- Daarin ging het echter di vest1* ™s- Het goede gevoel van rsius kwalificatie, die in de tweede !ging met 18,44 meter een feit M is, verdween al toen ze voor de )ert rt van de wedstrijd de ring -ant stapte. „Er knapte iets in mijn irip» leboog. Ik kon daarna mijn ffiniet meer strekken." 24 Eks-Koeman had gehoopt in nM rijs iets moois neer te zetten, 'i® «jaar geleden was ze op het Sin Edmonton twaalfde. Op rp Spelen in Sydney eindigde ze njs snegende. Redelijk, maar niet tgewenste resultaat. Dit jaar jJm, het ook al mis bij het WK e6-l feor in Birmingham. Daar j# tam ze niet door de kwalif ica- Op weg naar Parijs had ze ,ot( -domper al van zich afgezet. ooï 'i de Papendal Games bena- iS-j tdeze het Nederlandse record ECorrie de Bruin (18,87 me- !5 otot op vier centimeter, kvoel me heel beroerd", zei ze ren met een brok in de keel. 1 voelde me vooraf zo goed. jn kwalificatie was de beste P;Bij de eerste twee pogin- in de wedstrijd liet ze de af- ld niet eens opmeten. Met [>99 meter nam ze afscheid, 'y Douglas nam in Parijs, af- leid van het WK als sololoper, veertigjarige sprinter heeft 'loten zich voortaan alleen te richten op de estafette- in Nederland. Met opge- De s'en hoofd meldde hij zich na 7,ri kwartfinales van de 200 me- r in de kleedkamers. De in 0ii ninuda geboren atleet liep w ör 20,64 seconden, zijn beste sol rioenprestatie. Wel onvol le «de om verder te mogen. i2ti 'nglas, die twee jaar geleden i«! Edmonton op de 100 meter la |be halve eindstrijd van het ',5 E haalde, bleef op de vijfde so* aats steken. „Dit is voor mij i.Rj Emooi einde. Ik zie deze laat- !l «ace toch een klein beetje als historisch moment." ANP berto, ingevallen voor Sikora, besliste het duel met een indivi duele actie in de slotminuten van de eerste verlenging. Hij goochelde de bal na een ge slaagde actie van Maxwell langs Ehman, die met de hand pro beerde te corrigeren. Scheids rechter Ivanov wees gedeci deerd naar de stip, waar hij dat al enkele keren eerder had kun nen doen. Ehman kreeg zijn tweede geel en kon inrukken. Zelfvertrouwen hadden de Am sterdammers ogenschijnlijk ge noeg aan de vooravond van de ontmoeting met Grazer AK, ge tuige de gespierde taal van Koe man. Eigenlijk kon niemand bij Ajax zich voorstellen dat er iets mis zou gaan tegen Grazer AK, een bescheiden ploeg uit een voetballand van tweede garni tuur. Ook al was het seizoen zo schuchter begonnen. Drie mati ge optredens - in Graz, in Arn hem en in Roosendaal - hadden nog niet geleid tot grote schade, maar ook niet tot bevrijdende zekerheden. Het zelfvertrou wen was op weinig feiten ge stoeld. Ajax en Koeman leken te hinken op verschillende gedachten. Het vertrek van Chivu en Van der Meijde had gevolgen voor de speelwijze van de Amsterdam mers, maar er was, zo liet Koe man niet na te benadrukken, verstandig ingekocht en de ploeg was er beter op geworden. Misschien wel, als over enkele maanden het internationale ge zelschap is ingespeeld en el- kaars voetbaltaal verstaat. Maar die tijd is er niet op het in ternationale podium. Gisteravond, tegen een elftal van noeste werkers en ambach telijke voetballers, haperde Ajax nadrukkelijk. Het leidde tot een slijtageslag, waarin de Amsterdammers wel meer in balbezit waren, maar geen of nauwelijks kansen kregen. Om dat Pienaar, Van der Vaart, Si kora en Ibrahimovic nog niet hun oude vorm hebben, omdat het verweer tegen het fysieke Oostenrijkse geweld onvol doende was. En achterin is het ook niet op orde. De opluchting kwam niet na de eerste treffer van Ajax, met het hoofd gemaakt door Ibrahimo vic na een fraaie voorzet van Maxwell. De Amsterdammers bleven worstelen. Structureel bleef de ploeg slordig en men taal kwetsbaar. Graz had al een keer gewaarschuwd met een beste kans in de beginfase voor spits Kollmann, maar Ajax ont snapte. De ballen die al stroef rond gingen, werden nog be dachtzamer gespeeld. De ploeg, op veel plaatsen ge wijzigd ten opzichte van het treffen van zaterdag tegen RBC, was opnieuw wankelmoedig. Koeman moest na de 1-1 op zijn schreden terugkeren en bracht Sneijder in voor de falende Van Damme. Wamberto kwam bin nen de lijnen voor Sikora, die ook weinig had laten zien. Het kwam de balans niet ten goede en Koeman moest teruggrijpen op een aloud recept: als het elf tal niet draait, dan moet een in dividuele bevlieging maar de doorslag geven. Maar ook daarvoor is vorm en vertrouwen nodig en Graz ge bruikte alle - geoorloofde én on geoorloofde - middelen om Ajax uit het ritme te houden. De gemoederen liepen daardoor hoger op naarmate de ver moeidheid toenam. Een slopen de verlenging nivelleerde de technische verschillen tussen de beide ploegen nog meer. Het werd een fysieke slijtageslag, precies waar het Oostenrijkse voetbal beter in is. Zes gele kaarten had Graz al nonchalant geïncasseerd. De zevende bracht Graz wel in beroering, want Pötscher kreeg een tweede bekeuring en moest na zes mi nuten in de verlenging vertrek ken. Koeman had net Sonck ingebracht voor de vermoeide Pienaar. De aanvallende over macht werd Graz te veel. De Oostenrijkers kwamen nauwe lijks meer weg uit het eigen zes tienmetergebied en dat moest wel tot onheil leiden. Dat ge beurde ook. Na 104 minuten lag Grazer AK eindelijk op de rug. Ajax - Grazer AK 2-1 (1-1) n.v. 15. Ibrahimovic 1-0, 40. Kollmann 1-1, 104. Galasek 2-1 strafschop Scheidsrechter: Ivanov (Rus). Rode kaart: 98. Pötscher (Grazer AK; 2x geel), 102. Ehmann (Grazer AK; 2x geel). Gele kaart: Sneijder (Ajax), Aufhauser, Milinkovic, Pogatetz, Naumoski (Grazer AK). Aantal toe schouwers: 50.000. Ajax: Lobont; Grygera, Pasanen, Escudé en Van Damme (55. Sneij der); Pienaar (93. Sonck), Galasek, Van der Vaart en Maxwell; Ibra himovic en Sikora (68. Wamberto). Grazer AK: Schranz; Pötscher, Eh mann, Tokic en Pogatetz; Ramusch (74. Standfest), Milinkovic, Aufhau ser en Dollinger; Kollmann en Nau moski. GPD Zlatan Ibrahimovic rent richting de tribunes na zijn vroege openingstreffer. foto Robert Vos/ANP El Guerrouj neemt eerste horde door Pim van Esschoten PARIJS - In Parijs zong het pu bliek gisteren voor de 1500 me ter op het WK 'allez les bleus' voor de thuislopers Fouad Chouki en Mehdi Baala, maar juichte het na de race Hicham El Guerrouj toe. De Marok kaan domineerde, sloeg de aanval van Baala af en won zijn vierde wereldtitel op rij. Hicham El Guerrouj besteeg in december in traditionele Ara bische kleding het podium tij dens het jaarlijks gala van de wereldfederatie IAAF, nam zijn prijs als beste atleet van 2002 in ontvangst en kwam tot een opmerkelijk dankwoord. De 28-jarige Marokkaan me moreerde het lijden van „alle moslims en die van Palestina, Irak en Afghanistan in het bij zonder". El Guerrouj ambieert een poli tieke carrière als hij klaar is met het geselen van zijn tegen standers in races op de mid denafstand. Die tweede loop baan zou dan in Monaco zijn begonnen. Hij gebruikte de schijnwerpers om het gevoel onder moslims te vertolken en dat deed denken aan Tommie Smith in Mexico 1968, de zwarte handschoentjes, de ge balde vuist van Black Power tijdens het Amerikaanse volkslied. Hicham El Geurrouj is een diepgelovig moslim, die vijf maal per dag in gebed gaat. Ten tijde van de Ramadan nodigt hij als goed moslim soms hon derden mensen uit in het res taurant van zijn vader in Ber- kane voor een feestelijke maal tijd. Maar hij is bovenal een on verslaanbaar atleet op de 1500 meter en de mijl (1609 meter). Dat wil zeggen, bijna onver slaanbaar. Want bij alle titels die hij in de loop der jaren ver zamelde, ontbreekt nog altijd het olympisch goud. In Atlanta 1996 en Sydney 2000 ging het fout. „Allah wilde blijkbaar niet dat ik won", aldus El Gu errouj. Gisteren won hij wél. Hij deed na de finish alsof hij een luth, een Marokkaans snaarinstru ment, ter hand had genomen, bespeelde de vele landgenoten in Parijs en kuste andermaal het tartan. Net als in 1997, toen hij in Athene zijn eerste mon diale goud veroverde. Toen wa ren er tranen van geluk. Een jaar eerder was hij in de olym pische finale ten val gekomen. De foto van zijn betraande ge zicht vol ongeloof hing jaren lang boven zijn bed, om alle dagen aan dat grote verlies te worden herinnerd. Na Sydney had hij een nieuwe foto aan de muur willen han gen. Die van een gelukkige El Guerrouj die lachend met de Marokkaanse vlag zou rond gaan door het Homebush Sta dium. Maar Noah Ngeny klop te hem op de finish en zorgde voor de grootste verrassing op de olympische atletiekbaan van Sydney. In Athene wil El Guerrouj re vanche. Maar hij wil meer, iets historisch. Hij wil goud op de 1500meterénde5000 meter. In Parijs doet hij ervaring op voor de dubbelslag, die alleen door Paavo Nurmi in 1924 werd ge leverd. Na de zege op de 1500 meter van gisteren, wacht hem zondag de finale op de 5000 meter. En El Guerrouj is daarin lang niet zeker van winst met tegenstanders als Limo, Kibo- wen en mogelijk Bekele. De Marokkaan liep dit jaar één ra ce over 5000 meter in Ostrava, waarin hij verloor van Stephan Cherono. Inderdaad, de Keni- aan die thans als Saif Shaheen door het leven gaat en voor Qa tar uitkomt. El Guerrouj houdt van de uit daging die hem nu wacht. Landgenoot Salah Hissou, zelf een vermaard atleet op de 10.000 meter: „Hicham is erg serieus. Hij wil geen gewoon atleet zijn, hij wil groter dan groot zijn." Volgens de Marok kaanse atleet Brahim Boulami is El Guerrouj van grote bete kenis voor Marokko. „We zijn geen groot land in de sport, maar dankzij Hicham tellen we mee. Hij is wat NASA en Boeing voor Amerika zijn. Het voelt zo goed om in iets de beste van de wereld te zijn." GPD Hicham El Guerrouj viert zijn vierde opeenvolgende wereldtitel onder de Marokkaanse vlag. foto David Gray/Reuters door Fardau Wagenaar PARIJS - Gert-Jan Liefers kon de grote jongens voor hem bijna aanraken. Zo dichtbij waren ze voor zijn gevoel. Maar het lukte de Nederlander niet om ze voor bij te gaan en in de buurt te komen van een medaille op de 1500 meter. Hij werd in het Stade de France zevende van de wereld. Liefers lag na afloop languit op de baan, starend naar de uitslag op het grote scherm. Schommelend tussen tevreden heid en een lichte teleurstelling. Geen mondiale ereplek, maar wel een mooie wedstrijd. Liefers liep zijn snelste race van het seizoen: 3.33.99. „Ik kon ze ruiken, de medaille was in zicht. Daar baal ik wel van. Ik ben zevende van 211 landen, dat is niet slecht. Ik hoef er nog maar een paar in te halen." En dan met een lach: „Heb dus nog een hoop te doen." Hij liep de eerste minuten ergens achterin, spaarde energie door aan de binnenkant te blijven. Het kwam er in de laatste ronde uit: hij rolde de een na de ander op. „Voor aan vielen ze stil, ze gingen kapot. Ik had nog over en had er tot op het laatste stuk alle vertrouwen in dat ik dichterbij zou komen. Normaal zou ik ook kapot zijn ge gaan." Het was natuurlijk weer Hicham El Guerrouj die won. „Ik heb niet de illusie dat ik hem ooit voorbij ga, maar de rest moet kunnen." GPD ZEIST - Voor de eerste keer in de geschiedenis krijgt het Ne derlands voetbalelftal te maken met een vrouwelijke assis tent-scheidsrechter. De Franfaise Nelly Viennot hanteert de grensrechtersvlag in het EK-kwalificatieduel tussen Neder land en Oostenrijk op zondag 6 september in Rotterdam. Haar landgenoot Eric Poulat fluit de wedstrijd. ANP LYON - De Braziliaanse aanvaller Giovane Eiber verruilt Bayern München per direct voor Olympique Lyon. De Franse kampioen maakte dat gisteren bekend. De duur van het con tract is nog onbekend. Eiber (31) speelde ruim zes jaar voor de Beierse club en was afgelopen seizoen topscorer in de Bundes- liga met 21 doelpunten. Door de komst van Roy Makaay naar Bayern had de Braziliaan geen basisplaats meer. Eiber neemt bij Lyon de spitspositie over van zijn landgenoot Sonny An derson, die naar het Spaanse Villarreal vertrok. AFP/DPA LONDEN - Chelsea verhuurt Alexei Smertin de rest van het seizoen aan Portsmouth. De club van de steenrijke voorzitter Roman Abramovitsj kocht de middenvelder twee dagen gele den nog voor 5 miljoen euro van Bordeaux. Smertin moet eerst ervaring bij promovendus Portsmouth opdoen. RTR GOUDA - De sanering in het betaald voetbal heeft niet geleid tot een ontslaggolf. Dat concludeert de spelers vakbond VVCS uit eigen onderzoek. Van de 207 spelers voor wie op 31 maart 2003 ontslag was aangezegd, hebben er uiteindelijk 96 alsnog een contract kunnen tekenen bij een club in het betaald voet bal. De resultaten spreken de onheilsberichten van dit voor jaar tegen. Vooral de Federatie Betaald Voetbalorganisaties (FBO) vreesde dat de financieel noodlijdende voetbalclubs fors zouden gaan snoeien in hun selecties en voorspelde ruim 250 werkloze voetballers. ANP ANTALYA - Jochem de Gruijter en Gijs Ronnes zijn in de eer ste ronde van de kwalificatie voor het Europees kampioen schap beachvolleybal uitgeschakeld. De nieuwe Nederlandse kampioenen verloren gisteren in Antalya van het Spaanse duo Javier Bosma/Raul Mesa: 21-19 21-12. Richard de Kogel en Sander Mulder, afgelopen weekeinde in Scheveningen onttroond als nationale titelhouders, boekten een zwaarbe vochten zege op de sterke Noren Iver Andreas Horrem/Björn Maaseide: 18-21 21-16 15-11. Boudewijn Maas en Bram Ron nes haalden de tweede ronde gemakkelijk. Hun Estse oppo nenten Argo Arak en Kaarel Kais kwamen niet opdagen. ANP ASSEN - Blikjes bier drinken mag voortaan weer op het TT- circuit in Assen. Na de ongeregeldheden tijdens en na de TT van 2002 werden de regels flink aangescherpt, maar het WK Superbike van volgende week wordt aangegrepen om de teu gels weer wat te laten vieren. „Gezien het correcte en sportie ve gedrag zullen we minder streng zijn", zegt TT-voorzitter Jos Vaessen. „Niet iedereen zal meer gefouilleerd worden, maar we doen het nu steekproefsgewijs. We hebben het gevoel dat dat kan. Hetzelfde geldt voor blikjes frisdrank." GPD wel het gevoel dat ik van zo'n gozer kan winnen. Dathoudt me op de been." Sluiter meent dat hij nog altijd beter kan, dat de 54e plaats op de wereldranglijst niet zijn eindstation is. Ook al zijn de voorlopige jaarcijfers nog zo mager. In eigen land reikte hij tot twee finales (Rotterdam en Amersfoort) en een halve finale (Rosmalen), maar buiten de deur ging het vrijwel steeds in de eerste ronde al mis. „Ik wil zo graag eens een keer de tweede week van een grand slam berei ken. Ik heb nog een paar jaar voor de boeg en daar blijf ik voor vechten. Tot ik er bij neerval." GPD door Mare Molenaars NEW YORK - Bedachtzaam laat Raemon Sluiter een korte stilte vallen, dan volgt alsnog de analyse van zijn verliespartij in de eerste ronde van de US Open. „Als je het laatste punt niet maakt, dan ben je zeker niet de betere. Maar ik was ook zeker niet de mindere van Albert Cos ta." Sluiter oogt rustig, een beetje gelaten zelfs, maar in zijn hoofd stormt het. Want natuurlijk is het frustrerend zoals hij Costa, de nummer 25 van de plaat singslijst, heeft laten ontsnap pen. Vier sets: 6-7, 6-7, 6-2, 3-6. Duidelijke cijfers, maar stel je eens voor dat de Rotterdamse knuffelbeer in de tiebreak van de eerste set niet zo knullig een riante voorsprong had ver kwanseld. Met een dubbele fout en een paar onnodige missers. Beroerder kan het bijna niet. „Die tiebreak hing als los zand aan elkaar", moet hij bekennen. „Ik geloof niet dat Costa op ei gen kracht twee punten heeft gemaakt. Maar wat kon ik an ders? Ik moest wel zo aanval lend spelen. Goed, ik sla een paar ballen tegen de netband, maar ik deed geen domme din- geh." Hij ergert zich groen en geel aan de dramatische ontwikkelingen in het vierde bedrijf. Met een 3- 1-voorsprong op zak gaat Slui ter een paar keer opzichtig in de fout en niet veel later staat Cos ta al met de duim omhoog. „Ik ga niet zeuren over pech of zo; fouten maak je tenslotte zelf. Die eerste twee sets kosten veel energie, maar je verliest ze. Dat is pijnlijk, maar je zet je erover heen en je vecht je zelfs op een geweldige manier terug in de wedstrijd. Als je dan in de vierde set opnieuw tegenslag krijgt, is dat net een domper te veel." De constatering dat 'Raimon Sloeter', zoals hij door de Ame rikanen wordt genoemd, niet voor de eerste keer een kans voor open doel mist, zetten zijn haren nog wat verder overeind. „Pas op hè, ik sta hier niet tegen de eerste de beste Jan Doedel te spelen. Het is lulkoek dat Costa alleen op gravel uit de voeten kan. Ik creëer veel kansen en be nut ze niet, maar dat komt ook omdat hij fantastisch staat te verdedigen. Ik ben buitenge woon teleurgesteld, maar ik heb NEW YORK - Caroline Vis is op de US Open aan haar laatste grand slam bezig. De 33-jarige dubbelspecialiste uit Den Haag zal eind van dit jaar haar loop baan beëindigen. Ze werd prof in maart 1989 en verdiende sindsdien ruim 1 miljoen dollar aan prijzengeld. Vis bereikte gisteren met haar Argentijnse partner Tarabini (35) de tweede ronde op de US Open. De twee versloegen Mc Quillan en De Los Rios in twee sets: 7-6 (2) 6-4. De rechtshander Vis concen treerde zich vanaf 1995 volledig op het dubbel. „In het enkel la gen geen kansen voor mij." Ze reikte nooit hoger dan de 111e plaats op de wereldranglijst. „In het dubbel lukte dat wel." In augustus 1998 was ze als ne gende lid van de toptien. Ze won in totaal negen dubbeltitels, vier met de Indonesische Ba- suki, drie met de Roemeense Spirlea, één met Manon Bolle- graf en één met de Argentijnse Gorrochategui. ANP DORTMUND - Na Anderlecht plaatste ook Club Brugge zich gisteravond voor de Champions League. Borussia Dortmund maakte voor eigen publiek weliswaar de in het uitduel opgelopen achter stand ongedaan (2-1), maar Brugge nam de strafschoppen beter. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19