11 Japanse interesse voor Zeeuwse ligfietser (Veilig afdalen langs Irene's trapje "a<l i Raadsel van de drietand Informatieavond over markt gemiste kans KORTING .50% «.80% ADSL SUPERSTUNT VLISSINGSE STADSFEESTEN Oproep Inzage in tekort Academy 1 1 SPORTSCHOENEN ZOMERSHIRTS ADIDAS NIKE PUMA CONVERSE VANS BORAS p/maandi zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 28 augustus 2003 floeistofspoor Ruimtevaart vanaf de dijk Vraagteken Brasseriemenu Vaarzon Morel Zeeland Nazomer Festival Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Charme vrijdag t/m zondag Walstraat 62, Vlissingen 1 i Mm p ADSL Voordeel Surfen van Het Net D66 wil helderheid universiteit rinor Nadia Berkelder MIDDELBURG - D66 wil dat Jet Middelburgse college open heid van zaken geeft over de fi- 1„anciering van de Roosevelt Academy. De gemeenteraads- (ractie vindt dat ze geen goed oordeel kan geven over de be groting van de gemeente als ze liet volledig is ingelicht over let geld dat Middelburg bij draagt aan de Zeeuwse univer siteit. Vorige week werd bekend dat de aanloopkosten voor de Roose- Academy met bijna twee miljoen euro zijn gestegen tot loven de tien miljoen euro. De gemeente betaalt 1,4 miljoen, letRijk 4,5 en de provincie ruim drie miljoen euro. Verder draagt Delta NV bij aan de kosten door garant te staan voor een lening tan drie miljoen euro en door de lelft van de rentelasten op zich nemen. De extra kosten zijn lodig om de meerjarenbegro tingsluitend te krijgen. Op wel- te posten precies een tekort is itstaan, is geheim. Alleen Pro- iciale Staten kunnen de be lting vertrouwelijk inzien. 0ELBURG- De stadsge- itelijke brandweer heeft gis- jravond een twee kilometer vloeistofspoor opgeruimd de Oude Kleverskerkseweg Middelburg. Het spoor liep de Arnebrug tot de spoor- kovergang bij de Kanaalweg. Ie klus was rond 20.15 uur af raid. D66 vraagt in een brief aan het college van B en W om de ver trouwelijke informatie open baar te maken. Verder vraagt de fractie of het juist is dat de ge heime stukken gaan over de meerjarenbegroting en de belo ning van bestuurders en of het klopt dat met het bestuur van de nieuwe universiteit is afgespro ken om de stukken niet open baar te maken. De fractie beroept zich op de Wet Open baarheid van Bestuur. Als de ge meente niet met de stukken over de brug komt, zal ze een proce dure beginnen om openbaar heid alsnog af te dwingen. De Middelburgse D66-fractie vindt het belangrijk dat alle fi nanciële gegevens over de uni versiteit openbaar zijn. „Het is publiek geld", zegt R. van Eijke- lenburg. „Dus moet je ook in het openbaar verantwoording af leggen en het liefst vooraf. Stel dat er problemen met het geld ontstaan, dan is dat geen goede start.Overigens merkt Van Eij- kelenburg op dat hij de Roose velt Academy 'van harte onder steunt'. „We wensen haar een sublieme start toe en vooral een succesvolle continuering." Be gin november stelt de raad de begroting voor het komende jaar vast. Van Eijkelenburg vindt dat hij niet over de finan ciële situatie van de gemeente kan oordelen als hij niet be schikt over alle gegevens. De fractie wil dan ook dat het colle ge van B en W de raad en andere geïnteresseerden informeert. Met vertrouwelijke inzage voor raadsleden is hij niet tevreden. „Dan zijn raadsleden gecom mitteerd en kunnen we niets met die gegevens doen." Bram Moens pakt zijn ligfiets terwijl de Japanse cameraploeg de rijdende camera gereed maakt. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een televisieploeg uit Ja pan is in Zeeland om een filmpje te maken over de Middelburgse ligfietspionier Bram Moens. Als de drie minuten durende pilot in de smaak valt bij sponsor Sony, volgt er een serie over 'mensen met een passie'. Een van die afleveringen wordt dan een documen taire over Moens. Het televisiestation TV Man Union uit To kio wil een serie maken over mensen overal ter wereld met een passie. De regisseur had zelf het idee om uit Nederland een ligfietser te nemen. Hij nam contact op met een pro ductiemaatschappij uit Amsterdam waar mee hij vaker had gewerkt. Al snel stuitte dit bedrijf op Bram Moens. Moens heeft niet alleen acht wereldrecords gevestigd, hij heeft ook nog eens het langst bestaande lig- fietsbedrijf ter wereld, M5-ligfietsen in Middelburg. „Een week of drie geleden wer den we benaderd met de vraag of we wilden meewerken aan de documentaire", vertelt Moens' collega, Ronald Hereijgers. Moens fietst op dat moment naar Neeltje Jans voor de eerste opnamedag. Hereijgers volgt met de auto. „Dat verzoek sloegen we natuurlijk niet af. De ligfietsbranche heeft te kampen met veel vooroordelen en met een moeizame publiciteit. Een flinke documentaire is dan natuurlijk fantastisch." Voor de eerste opnames kozen de Japanners de locatie Neeltje Jans. Als Hereijgers daar arriveert zitMoensaltekijkennaarde voor bereidingen van de cameraploeg. De crew bestaat uit vier Japanners en zes ingehuur de mensen uit Engeland en Nederland. De filmploeg heeft twee vrachtwagens bij zich. In de ene ligt het materiaal. Aan de an dere wagen kan de camera worden beves tigd voor 'rijdende beelden'. „Het is een hele bijzondere arm waar de camera aan hangt", vertelt Rinse Koornstra van het Amster damse productiebureau NBA Studio Frog. Koornstra fungeert niet alleen als tussen persoon, maar ook als tolk. „Deze arm werd gebruikt in de ruimtevaart. Er zijn er maar twee van in Europa. En de cameraman is in orMarcel Modde rzijn van die plekken waar !ije als Zeeuw, geboren dan- import, gewoon niet moet omen tijdens het hoogseizoen, in die plekken die in de war me maanden van het jaar lassaal worden overspoeld oor gasten van elders. Zo ver lat het ook de duikstekken. lant de mens is nu eenmaal een uddedier, zelfs onder water. )p een gemiddelde zondag in ngustus staat de parkeerplaats de hoek van Nieuwe Kerk- teg en de Langendijk bij Den )sse hutjemutje vol. Fransen, gen, Duitsers, Hollanders en banders, je vindt er van alle tenthuis. Zeeuwse duikers zonderd, die wijken uit 0r rustiger oorden langs de lorden van de Oosterschelde i Grevelingen. Het open por- Iroaam van de auto vangt al op Duikers steken de dijk over bij Den Osse. enkele honderden meters af stand de geur van frites en ham burgers uit de snackkraam. Uit een rode stationwagon, evenals het busje duidelijk een favoriet model bij deze doelgroep, schalt de wederopstanding van Rol ling Stones' Angie. Achter menig auto ligt een waar arsenaal aan duikmateriaal uit gestald en worden in kleine groepjes met koffie, koek en chips de ervaringen van de ont dekkingstocht onder de water spiegel uitgewisseld. Weinig zicht, luidt over het algemeen het oordeel. Niet verwonderlijk ook wanneer er sprake is van foto's Marijke Folkertsma een niet aflatende stroom vin nen die de zanderige bodem om woelt. Pas rond tien meter diep te geeft de Grevelingen ter plaats iets van haar geheimen bloot en kan het gebeuren dat je -H tol r Het bord met de drietand voor de Zeelandbrug. door Marcel Modde Het staat er al sinds jaar en dag aan weerszijden op de oprit. Waarschijnlijk al kort na de ingebruikname van de Zee landbrug in 1965 neergezet. De tand des tijds had er, zo open en bloot aan de vangrail in de zilte wind, behoorlijk invloed op ge had en dus werd vorig jaar zélfs besloten het bordje te vervan gen, geheel naar voorbeeld van het verweerde exemplaar. Volgens het onderhoudspro- gramma dat gebruikelijk is voor dat soort attributen op de brug, aldus een woordvoerder van de provinciale dienst Regiovaar wegen, verantwoordelijk voor het beheer. „Je kunt je niet steeds van ieder bord afvragen of het nog rechtsgeldig is en waar het voor staat. Vernieuwen gebeurt gewoon op een bepaald moment zonder tegenbericht." Maar wat de beeltenis betekent, wat het nut is van zijn aanwe zigheid? Niemand bij de provin cie die het weet! Brugwachters, doorgewinterde Rijkswatersta ters, vissers, duikers, archiva rissen bij de gemeente, allen kennen het witte bordje met de blauwe drietand, maar ook daar stopt hun kennis. De link met Neptunus wordt in alle gevallen snel gelegd. Lo gisch, omdat de scepter waar mee de koning van de zee zwaait volgens de overlevering een driepuntige vork is. De gedach te aan de ANWB borrelt op. Mis schien gaat het om een verwij zing naar de bijzondere band tussen de Oosterschelde en de mythische figuur, want tijdens de havendagen in Zierikzee wordt Neptunus van de Rog- genplaat gehaald om aan de fes tiviteiten deel te kunnen nemen. Natuurlijk heeft de provincie daar navraag naar gedaan, laat de bordenspecialist van de Ab dij weten. Het resultaat: één groot vraagteken. Mogelijk komt de verwijzing naar het Rijk van Neptunus nog het meest in de buurt van de waar heid, is het een vergeten verwijzing naar een culturele manifestatie destijds. Met de Zeelandbrug als symbolische grens van de mysterieuze onder waterwereld, daar waar de zee overgaat in rivier en de drietand in ingrijpen en bemoeienis van de mens zijn meerdere moet er kennen. foto Marijke Folkertsma Japan ontzettend beroemd. Hij heet Hatsuumi en maakt meestal films." Het korte filmpje mag blijkbaar heel wat kosten. Hoeveel geld er voor is uitgetrok ken, zegt Koornstra niet. „Dit is inderdaad niet normaal. Maar ja, Sony zit erachter. En TV Man Union trekt gewoonlijk twintig miljoen kijkers. Dat is allemaal heel anders dan hier in Nederland." Tegen half zes - anderhalf uur later dan ge pland - mag Moens op de fiets stappen voor de eerste beelden. Hij moet op twee meter van de camera blijven rijden met een snel heid van vijftig kilometer per uur. Voor Moens is dat zachtjes. Hij kan makkelijk ze ventig kilometer per uur rijden. Maar zo kunnen zowel Moens als de cameraploeg even wennen. Vandaag en morgen worden er nog opnames gemaakt in de binnenstad van Middelburg en in de winkel. Het filmpje wordt uitsluitend uitgezonden in Japan. In het najaar beslist Sony of de volledige serie mag worden opgenomen. De cameraploeg komt dan nog een keer naar Middelburg om beelden op te nemen voor een documentaire van zeventig minuten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ene pro bleem is niet los te zien van het andere. Dat vonden zo'n dertig geïnteresseerden gisteravond tijdens de informatieavond over de tijdelijke verplaatsing van de Vlissir.gse weekmarkt van de Spuistraat naar de Coosje Bus- kenstraat. Zij dropen na een in leiding van wethouder P. van der Maden teleurgesteld af. Zij vertrokken omdat de wet houder zei dat er alleen over de markt gesproken zou worden. De dertig waren juist nieuws gierig naar de gevolgen van de verplaatsing voor de verkeers stroom in de stad. De markt moet tijdelijk plaatsmaken voor de bouw van het een woon/win kelcomplex aan de Spuistraat- /Oude Markt. Dat het voor niemand eenvou dig is om sec over de markt te spreken en niet over de nieuwe verkeerssituatie, bleek vervol gens uit het verdere verloop van de bijeenkomst. Het uitgedunde gezelschap maakte weinig woorden vuil aan de verhuizing van de markt naar de Coosje Buskenstraat en het Schelde- plein. Marktmeester T. Marinis- se loste de problemen snel op, maakte afspraken met onderne mers en kon betrokkenen ge ruststellen. Des te meer werd er gesproken over het verkeer en de nieuwe route die gekozen zou worden als de Vlissingse aorta, zoals de wethouder de Spui straat noemde, een lange perio de wordt afgesloten. De bouwtijd van het woon/win kelcomplex en de parkeerkelder wordt geschat op ruim twee jaar. Wat doet Vlissingen als er festivals in de binnenstad wor den gehouden, vroeg een van de aanwezigen zich af? En hoe blij ven het Muzeeum en het Arse naal bereikbaar? Wat doet Vlis singen met zwaar transport dat in de binnenstad moet zijn? Gaan die allemaal over de bou levards? Van der Maden, die zich gesteund wist door vijf ambte naren, legde uit dat er 'goede af spraken met de directie van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) te maken zijn'. Bij cala miteiten rijden hulpdiensten al over het bedrijfsterrein. „Ook over zwaar verkeer zijn wellicht afspraken te maken, waardoor we Vlissingen achterlangs kun nen bereiken." Een aantal aanwezige raadsle den was teleurgesteld in het ver loop van de avond. „Het is toch een gemiste kans dat er zo'n der tig mensen zijn vertrokken", zei C. Seijbel, van het CDA. „En dat terwijl we wel uitgebreid over het verkeer spreken." Zij vond dat de wethouder te weinig moeite had gedaan om de afval lers voor de informatieavond te behouden. Ook W. Hirdes van de Lokale Partij Vlissingen le verde kritiek. „We spreken nu al over de nieuwe locatie, de Coos je Buskenstraat, als vaststaand feit. Daardoor zal de verkeers- circulatie wijzigen en daarom waren ook de opmerkingen van de Vlissingers die op de boule vards of het Bellamypark wo nen, van belang geweest." Van der Maden had graag alle vragen over verkeer willen be antwoorden. „Ze lieten me niet uitspreken, dan waren ze er ach ter gekomen dat verkeer aan bod zou komen." Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur linzensoep, en couscous vegetarisch of met lamsvlees en kaneelijs met amandel schaafsel 11,50 9,00 vegetarisch menu) tentoonstelling een schildersfamilie in De Directiekamer ook verkrijgbaar het gelijknamige boek 25,00 Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde verzorgen het festivalcafé zie onze website www.drukkeri i m iddelbure. nl de DRVK KERY Winkel in Woord Beeld &Geluid Brasserie plots op luttele centimeters de scherpe scharen van een fikse kreeft ziet zwaaien vanuit z'n holletje tussen de stenen van de dijkglooiing. Tussen de parkeerplaats en het water wijst een nat spoor de weg naar de dijkovergang. Door de droogte rondom lijkt het alsof een enorme slak voorbij is ge trokken. Achter de dijk is een houten leuning aangebracht om de mannen en vrouwen met vol le bepakking in staat te stellen de steile helling zonder valpar tijen af te dalen en te beklim men. Het Trapje van Irene, dat over de vaak wiebelige en altijd spekgladde basaltblokken langs de waterlijn heen is ge bouwd, staat symbool voor hoe het mis kan gaan, verklaart voorzitter Bas Mathijssen van de Belangenvereniging Duik- ondernemend Zeeland (BDZ) de aanwezigheid van het roestvrij stalen overloopje. De enkele treden met reling zijn daar geïn stalleerd nadat een duiker, Ire ne, een lelijke smak had ge maakt. Haar kompanen namen kort daarop maatregelen. Hoe wel illegaal -wie er precies ach ter zitten, zegt ook Mathijssen niet te weten- wordt dankbaar van het veilige pad het water in gebruik gemaakt. Het Trapje van Irene draagt on getwijfeld, in combinatie met de snackkraam en toiletten bij aan de populariteit van de duikloca- tie Nieuwe Kerkweg, die daar mee één van de drukste in Zeeland is. Officieel staan er momenteel langs de oevers van de Oosterschelde en Grevelin gen 51 duikplekken geregi streerd, soms luisterend naar il lustere namen als Preekhil, De Muur, Kistersnol, Konings- heim, Putti's Place en Vuilnis belt. Op de meeste stukken is het voor duikers ploeteren om in en vooral ook uit het water te ko men. Hoewel duikers volgens Mathijssen goed zijn voor een jaarlijkse miljoenenomzet in Zeeland, is het voorzieningen niveau voor die doelgroep bene den alle peil. Maar misschien is dat ook juist de charme voor de liefhebbers van deze sport, waarbij het onherbergzame, het overwinnen van barrières één van de beweegredenen is voor de drang in onbekende diepten af te dalen. En wanneer het alle maal te makkelijk wordt, valt te vrezen voor de nu nog relatief rustige hoekjes. Advertentie Advertentie Ho» MM biiifft fttuntiin €17,95 ♦zie actievoorwaarden Vsrpelijk dat maar eens met andere providers. Kijk op www.hetnet.nl/adsivoordeel connected by Of de bankemployees met de oproep blij zijn is twijfelachtig, maar de Goesenaar kon een glimlach niet onderdrukken toen hij las hoe een lolbroek de naam van zijn bank had verhaspeld: ROB A BANK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11