Nasa-cultuur schuldig aan ramp ruimteveer Columbia Europa ruziet over toekomst defensie f/og twee vrouwen en drie mannen in Turkije vast voor heroïnesmokkel Hamas-lid ontkomt aan raket Israël Amerikaanse leger maakt jacht op terroristen Irak I woensdag 27 augustus 2003 5 Frans contingent mag VN-macht ongo steunen Romeinse stad ontdekt Hitteschild Meer doden door bloedtransfusies Iran ontkent aandeel in moord Struikrovers Nigeria houden huis Minder straf Vietnamese dissident Smokkelaars gooien vrouwen in zee Rechtbank laat Nederlandse an onze redactie buitenland I0IIR - De staatsveiligheids- ifètbank in de Turkse stad Iz- jir heeft gisteren besloten tot uijlating van één van de drie Nederlandse vrouwen die wor ld! verdacht van heroïnesmok- initi meet ende Ifolgens tijdelijk zaakgelastigde Bekkers van de Nederlandse mbassade in Turkije verbleef vrouw gisteravond nog teeds op het politiebureau. Dat jpam volgens hem door een formele hobbel' met de politie letwee andere verdachte Ne- trlandse vrouwen blijven astzitten. Gisteren was de eer- vrij ste dag van het proces in de smokkelzaak tegen de drie vrouwen en drie mannen, van wie er twee de Nederlandse na tionaliteit hebben. Ze worden volgens de Turkse aanklager vervolgd omdat ze 24 kilogram heroïne uit Turkije wilden smokkelen. De manne lijke verdachten probeerden de Nederlandse vrouwen als koe rierster te gebruiken. De man nen hebben inmiddels hun aan deel in de smokkel bekend. De vrouwen ontkenden gisteren voor de rechter opnieuw elke betrokkenheid. De rechter besloot één van de vrouwen vrij te laten, omdat niet duidelijk genoeg is gewor den dat zij bij drugssmokkel was betrokken. Voor de recht bank bleek doorslaggevend dat de vrouw in juni in een ander ho tel verbleef dan de anderen. Ver der was zij pas op zaterdag, een dag voor de inval van de politie, aangekomen. De politie deed zondag een inval in een ander hotel in de Turkse plaats Anta lya, waar haar twee zussen en een nichtje verbleven. Het an dere zusje werd eerder vrijgela ten. De tweede zus en het nichtje van de vrijgelaten vrouw moeten op 25 september samen met de drie verdachte mannen weer voor de staatsveiligheidsrechtbank verschijnen. Dan wordt hun proces voortgezet. De nog vast zittende zus zei gis- den. wen SEW YORK - De Veiligheids raad heeft zich gisteren met al- stemmen uitgesproken roor een resolutie waarin de 'ranse vredesmacht in Congo «stemming krijgt om militaire leun te verlenen aan de VN- roepen die vanaf 1 september devrede in het noordoosten van letland moeten garanderen. tN-secretaris-generaal Annan de Veiligheidsraad om leun voor de resolutie raagd. In Bunia, de hoofdstad ran de provincie Ituri, kwam let de afgelopen maanden her- iaaldelijk tot gevechten tussen ivaliserende Hema- en Lendu- Éties. Bij die gevechten zijn leker vijfhonderd mensen om gekomen. Een VN-vredesmacht Ie eind volgende maand zijn olie omvang van drieduizend militairen moet hebben bereikt neemt volgende week de vrede tak van het Franse leger in het tebied Over. lind vorige maand kondigden ie VN een wapenembargo af te- ga rivaliserende groepen die overeengekomen wapen- tilstand in het delfstoffenrijke «sten van het land blijven ne- ieren. AP LISSABON - Archeolo gen hebben in het noord oosten van Portugal de ru ines van een Romeinse stad ontdekt. Het gaat mogelijk om een kuur oord. De opgravingen zijn bij het dorp Coriscada. De wetenschappers legden een aantal arcades bloot, zo maakten zij gisteren bekend. Zij verwachten twintig woningen, een kleine tempel en enkele badhuizen aan te treffen. In de buurt was enkele ja ren geleden al een tempel gewijd aan Jupiter gevon den. AFP Woedende Palestijnen roepen leuzen tegen Israël bij de beschoten auto. foto Mohammed Abed/AFP van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Een Israëlische helikopter heeft gisteren drie raketten afgeschoten op een Hamas- lid dat met zijn auto door Gaza-Stad reed. Vol gens artsen en ooggetuigen kwam bij de aanval een toevallige omstander om het leven en raakten 26 mensen gewond. De man tegen wie de aanval was gericht, een lid van de militaire tak van de radicale Palestijnse Hamas-beweging, wist zijn auto te ontvluchten voor de eerste raket doel trof. Op het moment dat de raketten insloegen stond de auto in een file vlakbij het vluchtelingenkamp Je- baliya aan de noordkant van Gaza-Stad. Enkele minuten voor de helikopteraanval vuurde een Israëlische kanonneerboot drie raketten af op een weiland ten noorden van Gaza-Stad. Daarbij zouden geen gewonden zijn gevallen. Israël stelt dat elk Hamas-lid een potentieel doel wit is voor liquidatie. De afgelopen vijf dagen heeft het Israëlische leger drie van zulke aanval len uitgevoerd, in reactie op de door Harnas opge eiste aanslag op een bus in Jeruzalem. Die aanslag kostte vorige week 21 mensen het leven. AP toorAns Bouwmans WASHINGTON - Het ongeluk W het ruimteveer Columbia 'P1 februari was net zozeer te 'ijten aan de managementcul- tarvan de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie Nasa als aan et stuk isolatieschuim dat een tos sloeg in het hitteschild van Ie linkervleugel. Veiligheid had 'en onrechte niet de hoogste Prioriteit. Er is te gemakkelijk voorbijgegaan aan signalen die ''Pproblemen wezen, omdat het "thet verleden ook goed afliep. •kt concludeert de onafhanke- 'fe onderzoeksraad (CAIB) ■der leiding van oud-admiraal Gehman, na bijna zeven taanden onderzoek. De raad Went dat reizen met een ruim teveer op zich niet onveilig is, War er moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan voordat de vluchten kunnen 'orden hervat. Nasa hoopt in Wart volgend jaar weer een 'paceshuttle te kunnen lance- ïn Ook wil Gehman een debat "ver de vraag wat de VS eigen- vis willen bereiken met ruimte- wizen en hoeveel geld de natie Jaarvoor over heeft. °Igens de onderzoeksraad s®nd het ruimteveerprogram- W doorlopend onder geld- en «jddruk, waar de veiligheid on- Ir'eed. Ook zijn ruimtereizen {veel als routine beschouwd, terwijl het eigenlijk nog steeds experimenten zijn. Maar het grootste probleem was het structurele gebrek aan aan dacht voor veiligheid. Toen een dag na de lancering uit foto's bleek dat een stuk afgebroken isolatiemateriaal van de brand stoftank het ruimteveer had ge raakt, werd nauwelijks actie ondernomen omdat zoiets al eerder was gebeurd. Er heerste bij Nasa bovendien door Hetty van Rooij BRUSSEL - Binnen de Europe se Unie dreigt de eerste ruzie van het nieuwe seizoen. De Brit se regering heeft de Duits- Frans-Belgische voorstellen voor een eigen Europees leger onderuit gehaald met een eigen plan. Daarmee is de discussie over de toekomst van de Euro pese defensie op scherp gezet. De breuklijn binnen de Unie over de militaire samenwerking loopt precies tussen de voor- en de tegenstanders van de Ameri kaanse inval in Irak. Groot- Brittannië vindt dat iedere vorm van Europese defensiesa- menwerking thuishoort binnen de door de Amerikanen gedomi neerde Navo. Dat voorkomt dubbel werk en daardoor kun nen de aanwezige middelen zo goed mogelijk worden gebruikt. Frankrijk, een half jaar geleden fel tegenstander van de Iraakse oorlog, wil zo veel mogelijk af stand nemen van de Amerika nen en dus van de Navo. Eind april zette Franse president Chirac zijn handtekening onder een door België bedacht plan voor een 'onafhankelijke' Euro pese defensie, inclusief een zelf standig militair hoofdkwartier bij Brussel. Duitsland en Luxemburg deden ook mee. De 'bende van vier' oogstte een storm van kritiek, vooral uit Ne derland en Groot-Brittannië. 'Niet serieus te nemen' luidde destijds het oordeel van minis ter De Hoop Scheffer. De Britse premier Blair beloofde dat hij alles zou doen om ondermijning van de Navo te voorkómen. De vraag hoe sterk en zelfstan dig de Europese defensie moet zijn komt volgende week aan de orde, wanneer de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken elkaar treffen in Italië. GPD een cultuur waarin afwijkende opinies niet werden aangemoe digd. Daardoor bleven waar schuwingen en suggesties over het incident in de bureaucratie steken. Het CAIB-rapport is gisteren overhandigd aan de Amerikaanse regering, het Con gres, Nasa, de astronautenbond en de familieleden van de zeven omgekomen bemanningsleden. De Columbia spatte op zater dagochtend 1 februari boven de Amerikaanse staat Texas uit een, nadat het ruimteveer de dampkring bereikte en hete lucht door de breuk in het hitte schild de vleugel zwaar bescha digde. De bemanning stierf bin nen enkele seconden nadat het contact met de vluchtleiding in Houston verloren ging. Zo'n 38 procent van het ruimteveer werd in zo'n 84.000 brokstuk ken op de grond aangetroffen. Het was de 28ste vlucht van de Columbia, en de 113de van een ruimteveer. De al enkele uren na het ongeval ingestelde onder zoeksraad beperkte zich niet tot de fysieke oorzaak. Volgens de raad is een cultuuromslag nood zakelijk bij Nasa, omdat klaar blijkelijk onvoldoende geleerd is van het fataal ongeval in 1986, met de Challenger. „Het ruimte agentschap vertoont niet de ka rakteristieken van een organi satie die leert", aldus het rap port. GPD teren in de rechtszaal, dat ze op straat kennis had gemaakt met de verdachte mannen. Op een gegeven moment kreeg zowel zij als haar nichtje van hen een kof fer met spijkerbroeken. In die kledingstukken zaten de drugs verborgen. „We hadden geen af spraken over heroïne. Ik heb niet gemerkt dat er heroïne in de spijkerbroeken zat", verklaarde de zus van de vrijgelaten vrouw. Ook haar nichtje is tot de komst van de politie niets verdachts opgevallen aan de koffer. „Ik ben ervan uitgegaan dat er niets in zou zitten." Tijdelijk zaakgelastigde Bek kers toonde zich positief over het verloop van het proces. Hij zei dat hij het idee heeft dat de rechter 'niet vijandig' tegenover de vrouwelijke verdachten staat. Hij noemde het ook positief dat de zaak relatief snel tot behan deling is gekomen. De Turkse autoriteiten hadden voor het proces strenge veilig heidsmaatregelen genomen. Gewapende bewakers scherm de bij het gebouw van de recht bank de verdachten af van jour nalisten en publiek. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - Drieduizend Ame rikaanse militairen hebben gis teren in Irak een grootscheepse zoekactie uitgevoerd naar ter roristen, bommenleggers en an dere 'criminele elementen'. Dit heeft het Amerikaanse leger gisteren bekendgemaakt. De Amerikanen hebben in de streek ten noorden van Bagdad en rond Tikrit, de voormalige machtsbasis van de verdreven president Saddam Hoessein, ze ker 22 mensen gearresteerd op verdenking van vijandige acties tegen de coalitietroepen. Onder hen bevonden zich zeker zeven mensen naar wie de Amerika nen al langer op zoek waren. Een van de belangrijkste perso nen die de geallieerde strijd krachten willen pakken, is de plaatselijke bendeleider van Khalis, Lateef Hamed al Ku- baishat. De Amerikanen gaven hem de bijnaam Scarface, ge noemd naar de bloeddorstige slechterik in de gelijknamige Amerikaanse speelfilm met Al Pacino. Bij een aanval gisteren op een Amerikaans konvooi in de pro vincie Anbar kwam een Ameri kaanse militair om het leven. Het gaat om de 13 9e dode van de Amerikaanse strijdkrachten in Irak sinds president Bush op 1 mei het einde van de 'grote oor logshandelingen' afkondigde. Met het jongste slachtoffer heb ben de Amerikaanse strijd krachten na de oorlog in Irak meer militairen verloren dan tij dens de periode van de zwaar ste gevechten in maart en april. Van de doden de laatste vier maanden kwamen er 62 om het leven door toedoen van het Iraakse verzet. Anderen stier ven onder meer bij verkeerson gevallen en door ziekte. Tijdens de bevrijdingsoperatie tot 1 mei sneuvelden 116 Amerikaanse militairen, de rest overleed bui ten de strijd. AFP/RTR/AP LONDEN - Het aantal fouten bij de toediening van bloed transfusies in Groot-Brittannië is afgelopen jaar met zeker 20 procent gestegen. Vijftien patiënten overleefden de behande ling niet, aldus de Britse krant The Independent gisteren. Onderzoek heeft uitgewezen dat in 2002 ten minste 363 men sen het verkeerde of besmet bloed kregen toegediend. De daaropvolgende reactie van het immuunsysteem kan de dood tot gevolg hebben, zo waarschuwen medici. De fouten met transfusies komen voor, ondanks de herhaalde roep tot het in voeren van simpele technische toepassingen. ANP TEHERAN - Het Iraanse ministerie van Inlichtingen heeft gisterochtend ontkend dat zijn personeel betrokken is ge weest bij de dood van de Canadese fotojournaliste Zahra Ka- zemi. De Iraans-Canadese vrouw stierf op 10 juli in een Iraan se gevangenis als gevolg van zware mishandeling. Maandag maakte het OM in Teheran bekend dat het twee on dervragers van Zahra Kazemi in staat van beschuldiging heeft gesteld. Die zouden medeplichtig zijn aan het doden van de vrouw. „Het ministerie van Inlichtingen spreekt de aan klacht van de Openbaar en Revolutionair aanklager van Te heran tegen. Zahra Kazemi 's dood was absoluut niet het werk van personeel van dit ministerie", aldus het departement dat beloofde het publiek op zijn tijd te zullen informeren. AFP LAGOS - Overvallers hebben zeker tien Nigerianen gedood in het zuidoosten van het land. De struikrovers beschoten met automatische geweren twee bussen waardoor tien mensen omkwamen en anderen gewond raakten. Zij beroofden hun slachtoffers vervolgens van hun geld. AFP HANOI - De celstraf voor de Vietnamese cyber-dissident Pham Hong Son is in hoger beroep verlaagd van dertien jaar tot vijf jaar. Dat heeft een woordvoerder van het hoogge rechtshof in Vietnam gisteren gemeld. De 34-jarige arts werd vorig jaar maart in de Vietnamese hoofdstad Hanoi gearresteerd, nadat hij een artikel over de mocratie op internet had gezet. De Vietnamese overheid voert al enkele jaren actie tegen zogeheten internet-dissidenten die kritische artikelen op een website publiceren. AFP TAIPEI - Mensensmokkelaars hebben voor de kust met Tai wan zeker 22 Chinese vrouwen overboord gegooid om aan pa trouilleboten van de Taiwanese kustwacht te ontkomen. Zes vrouwen verdronken en vier anderen worden vermist, aldus de Taiwanese politie gisteren. De overige twaalf konden zich zelf in veiligheid stellen of werden uit zee gered. De mensen smokkelaars ontsnapten met hun speedboten. De overleven den worden na verhoor door de politie teruggestuurd. DPA Advertentie K - Éfi s - - v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5