u 9 Ëark henry" I Huttendorp verrijst in Zierikzee Schelphoek wordt steeds drukker Mysterieuze nummer-borden Eigenaresse van gestikte beagle in auto krijgt boete i t Auto lezersactie: lijeenkomst biedt informatie, ontmoeting en ontspanning WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Gezang SBHg - zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 27 augustus 2003 Gastspreker vanaf de dijk Caravans Reacties ANWB Grip- Sliptraining van 178,- voor slechts 125,- Pers- sinaas appels net a 2 kilo Blond, dubbel of tripel, 6 flesjes a 300 ml, vanaf -549- Dat is gewoon Edah ZC SCHOUWEN-DUIVELAND eeta !t:joor r«f| Alzheimer Café doorbreekt taboe Ali Pankow gERIKZEE - Na een gespreks- joep en een soos voor demente ren en hun verzorgers opent ipSchouwen-Duiveland zater- f jag 20 september nu ook een jizheimer Café. Het is een van f Jevier ontmoetingsplaatsen die oi Zeeland de komende maand it J tan start gaan voor mensen met dementie, hun partners, fami- lieleden en vrienden. Doel is het laboe rond Alzheimer zo veel y. nogelijk te doorbreken. bijeenkomsten in deze ge- ieente worden eenmaal in de iwee maanden gehouden op za terdag in woonzorgcentrum ïoortershof in Brouwershaven. I J)ie locatie is gekozen, omdat ]e psychologische drempel hier rat lager ligt dan in een zorg- lentrum of verpleeghuis", zegt )ffi iorgcoördinator H. Muste van L Poortershof. Het initiatief komt 1 tan de Zeeuwse afdeling van de ichting Alzheimer Neder- id. Afdelingsvoorzitter J. de Looff-de Wildm tevens direc- ;eur van de Stichting Welzijn Juderen (SWO) op Schouwen- Duiveland, bracht vertegen- (oordigers van betrokken or ganisaties bijeen om dit initia- küef nader uit te werken. De sa- Benwerkende partners naast SWO en Alzheimervereniging ijnEmergis, Vrijwillige Thuis- )ver- v "kis. 0V(t 0g(. itof. Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 iz. gospel, p°p zorg, Arcus, Poortershof en Steunpunt Mantelzorg. Allen erkennen dat het moeilijk is het taboe rond Alzheimer te doorbreken. Onwetendheid en angst over hoe de ziekte zich verder zal ontwikkelen, zijn daar debet aan. „Mensen krij gen bijvoorbeeld van de huis arts te horen dat ze wel erg ver geetachtig worden, tobben daarover en durven daar niet met een zoon of dochter over te praten", zegt psychologe R. Botteram van zorgkoepel Ar cus. Volgens haar biedt het Alz heimer Café de mogelijkheid in informele sfeer en desgewenst anoniem informatie in te win nen. Dat geldt ook voor mantel- zorgers die meer willen weten over benadering van en hulp verlening aan dementerenden. De Looff-de Wild benadrukt dat het verstrekken van informatie, ontmoeting en ontspanning de belangrijkste pijlers moeten worden van deze voorziening. Tijdens elke bijeenkomst wordt er een gastspreker uitgenodigd, maar kunnen de mensen van de zorgaanbieding persoonlijk worden aangesproken. Verder wordt er een leestafel ingericht met informatie over dementie. Volgens De Looff heeft de werk groep lang gediscussieerd over de naam 'Alzheimer Café'. „Geeft het begrip 'café' vooral op het platteland geen onjuiste indruk en schrikt het woord Al zheimer juist niet af?" Ze geeft aan dat er uiteindelijk toch voor is gekozen om zelf niet mee te doen aan het taboe rond demen tie en om het informele karakter te benadrukken. Iedereen is er vrij om te gaan en te staan waar hij wil. Er is koffie, een drankje en een hapje en tussentijds moet de muziek voor een ontspan nende sfeer zorgen. Het Alzheimer Café Schouwen- Duiveland wordt op 20 septem ber, een dag voorafgaand aan de nationale Alzheimer Dag, offi cieel geopend door directeur A. Schouw van Arcus. De komende dagen kan de jeugd zich uitleven in het huttendorp. Vrijdag gaat de boel weer tegen de vlakte. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Eén, twee, drie, vier. Hier!" Met een paar reuzenpassen meet de dreumes in het vierkant de oppervlakte uit waar zijn tijdelijk koninkrijkje moet verrijzen. Als nijvere mieren wordt de hoop met pallets achter het hekwerk afgelopen voor het no dige huttenhout. Twee verdiepingen hoog moet het bouwsel worden, heeft hij samen met z'n vriendjes besloten. Wanneer even na tien uur dinsdagochtend twee parachutisten landen op het veld ach ter de parkeerplaats aan de Zierikzeese Scheldestraat, kunnen de bijna tweehon derd deelnemers aan de vakantieweek van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland zich niet langer meer inhouden. Massaal - wordt op het sein van coördinator Jaap Elenbaas en wethouder Gert-Jan van der Salm de stapel pallets bestormd. Al snel overstemt het ritmisch getik van hamer op spijker. Na het middaguur tekenen zich de eerste bouwsels duidelijk af en zijn de eerste slachtoffers door de 'medicijnman' voor zien van een stevige pleister op de duim. Het clownsduo Kobus en Flip doet ondertussen z'n best de boel te ontregelen met kromme spijkers en lastige vragen voor hun 'krant' Eudokia. Ouders die het helpen niet kunnen laten, worden door hen allerminst ge spaard. Vlaggen, een windorgel van mosselschel pen, zelf gebakken chips, muziek en dans moeten het bouwfeest de komende dagen compleet maken. Een deel van de tien euro inschrijfgeld per deelnemer is bestemd voor de stichting LemLem, die een kindertehuis in Ethiopië exploiteert, en het sinds maart dit jaar actieve Zeeland voor Oeganda. In een Marokkaanse tent op het terrein is een tentoonstelling ingericht over het werk van beide hulporganisaties. Arjan Meijer uit Zierikzee is als Pabo-stu dent betrokken bij de opbouw van diverse onderwijsprojecten in Oeganda. Van zijn laatste bezoek aan het Afrikaanse land nam hij speelgoed mee, door kinderen gemaakt. Opengewerkte conservenblikken zijn aan een tweede leven begonnen als glimmende straaljager. Van een paar stukjes ijzerdraad en wat stof valt schijnbaar prima een man op een fiets te maken. „En er zit nog bewe ging in ook", toont Meijer vol bewondering om zoveel eenvoud. K' Ijdoor Mieke van der Jagt Het is natuurlijk geen Saint Tropez, dat niet. Maar het is [pel sinds mensenheugenis een jtpulaire plaats voor waterre- leatie, al is het op lokale schaal |lenzat er in de afgelopen decen nia een dipje in. Maar de Wphoek, of de Kaai, zoals lorsselaars het ook wel noe- ten, zit weer helemaal in de lift. «ral sinds aan de andere kant |tan de dijk minicamping De nkel is geopend, is de Schelp hoek drukker bezocht dan ooit. o populair is het bochtje in de dat de gemeente Borsele Batregelen heeft moeten ne- flen. Het voormalige haventje is nu een populaire plek om bootjes te water te laten. Schelphoek ligt aan het ein- |evan de Kaaiweg, een van de terechte polderwegen in de ffsselepolder. Vroeger had je F het landbouwhaventje van tesele, waar kleine beurt schippers peeën en andere landbouwgewassen losten en laadden. De structuur van het haventje is nog wel een beetje te zien, maar een bootje kan er niet meer schuilen. Bij de dijkverho gingen eind jaren 60 stortte Rijkswaterstaat het haventje vol. Nu kun je er lekker op de wind gaan zitten en de verhar ding zorgt dat je bijna met je au to in het water kunt gaan staan. Het haventje is weg en ook het prachtcafé bovenop de dijk ver dween. Het stond een eeuwig heid leeg voordat het werd ge sloopt, maar Rijkswaterstaat duldde geen bebouwing meer op de zeeweringen. Het mag de pret niet drukken, want de laatste jaren wordt het almaar drukker op de Schelphoek, die de popu lariteit vooral heeft te danken aan de toegankelijkheid. Door de bocht in de dijk en het volgestorte haventje is een baai achtige vorm ontstaan, die in combinatie met het steile talud ideaal is voor recreanten. Niet alleen kun je twee uur voor en twee uur na hoogwater fantas- foto Willem Mieras tisch zwemmen, je gooit er ook met gemak een bootje in het wa ter. De dijk is tegelijk zwembad- rand en trailerhelling, iets wat wel naast elkaar, maar niet door elkaar kan bestaan. De dorpsraad van Borssele zag de geestdrift van recreanten wel met een blij gezicht groeien, maar maakte zich ook zorgen over de veiligheid. Met de ge meente Borsele werd een plan gemaakt om de zaken te schei den en de Schelphoek een beetje beter in te richten. Er kwamen extra afvalbakken, de duikpaal werd opgeknapt en er kwam een boeienslinger om bootjes en zwemmers van elkaar te schei den. Op een bord staat wat pre cies de bedoeling is. Voor weinig geld is de Schelp hoek nu een gewilde stek gewor den. Je kunt er niet komen of er staan dagjesmensen met cara vans, er komen trekkers over de dijk om bootjes te water te laten of eruit te halen, de jeugd speelt plonzend rond de duikpaal en mensen die wat minder ter been zijn, laten zich met de auto naar een zonneplekje dichtbij het water rijden. De nog maar prille onderne ming aan de andere kant van de dijk versterkt de sfeer aan het water en andersom. Het voor malige boerenerf biedt plaats aan caravans, vouwwagens en tentenbedrijf en het kan er prat op gaan dat het direct aan het water gelegen is. Met alleen een dijk ertussen die dienst doet als ligweide, trailerhelling en een beetje boulevard. Het blijft natuurlijk Borssele, maar als je in de zon zit, met je ogen dicht, zou het best Biarritz kunnen zijn De verschillende getallen die steeds weer op de mysterieuze borden verschijnen, blijken hele maal niet zo willekeurig gekozen. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jagt Wat zijn dat toch voor din gen, die ronde, metalen platen? Ze zijn wit met een rode rand en er staat altijd een num mer in. Het barst ervan in steden en dorpen en bijna altijd staan ze op een paal. Deze rubriek, waarin we de laatste weken ele menten uit de woonomgeving hebben verklaard en beschre ven, leent zich uitstekend om dat nu eens uit te zoeken. De borden blijken niet onge makkelijk in het gebruik. De nummers corresponderen altijd met die op het klokje, dat voor aan in een auto of op een motor of brommer zit. Als je zo'n bord passeert, moet je het nummer dat erop staat op dat klokje op zoeken en het wijzertje mag dan niet verder naar rechts dan het corresponderende cijfer. Verder naar links mag wel. Navraag bij de Zeeuwse ge meenten leert dat er in de num mers wel een zeker systeem te ondekken is. Die met vijftig erop, zie je vaak tussen huizen en als er eentje met dertig staat, kom je weieens kinderen tegen of mensen op een fiets. Er zijn er de laatste tijd ook meer met het cijfer zestig. Meestal staan die op smalle we gen met gras en sloten aan de kanten en aardappels of koeien verderop. Op die weggetjes van zestig kom je ook wel trekkers tegen. Je hebt er ook met tachtig of zelfs honderd, maar hoger gaan ze meestal niet. Op wegen met de hogere nummers zie je vaak kastjes die af en toe een fel licht geven. Die zijn veel bekender en worden in het algemeen op grote afstand herkend. De meeste au tomobilisten die er eentje zien, gaan remmen. Vooral vanuit wijken waar rood-witte platen met vijftig of dertig staan, bereiken gemeen ten vaak verzoeken om te hand haven. Politieagenten moeten dan nagaan of de wijzertjes niet teveel naar rechts uitslaan. Omdat er dan evenveel politie mensen moeten zijn als van die borden, moeten gemeenten de burgers vaak teleurstellen. In deze rubriek zijn we ervan uit gegaan dat je zoveel meer van je omgeving geniet als je er wat meer van weet. Welnu de borden geven de 'maximum-snelheid' aan, hebben we uit betrouwbare bron vernomen. Nu we dat alle maal weten, kunnen we mis schien wel veel meer plezier hebben van de wereld rondom door Sheila van Doorsselaer HULST - Een 47-jarige vrouw uit Hulst heeft van het Open baar Ministerie een schikkings voorstel gekregen van 220 euro nadat zij haar hond had laten stikken in de auto. De Dierenbe scherming reageert vol afschuw op de naar haar zin veel te lage boete. „Dus voor 220 euro mag je je hond vermoorden." Volgens de Dierenbescherming heeft de Hulsterse de boete nog niet voldaan en moet ze misschien alsnog voor de rechter verschij- De Hulsterse bezocht in het af gelopen warme Pinksterweek- einde het concours hippique in Axel. Gedurende haar bezoek aan het paardensportevene ment had ze haar hond, een zes jaar oude beagle, opgesloten in de kofferbak van haar auto. Toen de vrouw een paar uur la ter terug kwam bij haar auto, bleek de hond te zijn gestikt. De gebeurtenis bracht een golf van geschokte reacties teweeg. De Dierenbescherming noemde het voorval extra schrijnend omdat de organisatie van het concours hippique overal water voor hond en paard beschikbaar had gesteld. De Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming (LID) werd dezelfde dag op de hoogte ge steld van de gebeurtenis en maakte proces-verbaal op. De zaak werd daarna overgedragen aan het Openbaar Ministerie. De Dierenbescherming hoopte dat het OM de zaak voor de rechter zou laten komen, maar het OM koos echter voor een schikkingsvoorstel per accept giro. „Dit is eigenlijk schanda lig. Een acceptgiro maakt toch geen indruk? Die betaal je en je bent er vanaf. Voor 220 euro mag je dus je hond vermoor den", zegt N. Dorland van de Dierenbescherming. De LID weet echter te vertellen dat de uiterste datum waarop de transactie moest worden vol daan, gisteren is verstreken. En de boete zou nog niet zijn be taald. Dorland: „Dus met een beetje geluk moet de vrouw als nog voor de rechter verschijnen En daar horen dit soort zaken ook thuis." Straffen voor die renmishandeling variëten van een geldboete tot een taakstraf of een voorwaardelijke gevan genisstraf. De Dierenbescher ming vindt de straffen absoluut niet hoog genoeg. Advertentie ln de Peilstok vroegen wij u enige weken geleden hoe uw favoriete 'dagje auto' eruit zou zien. De ANWB Grip- Sliptraining won overtuigend. Hoog tijd voor een speciale aanbieding: Train uw rijvaardigheid op allerlei gebied! Leer op het ANWB Test- en Trainingscentrum te Lelystad o.a.: een noodstop op nat en/of glad wegdek, het afrijden van een spekgladde helling, en het onder- en oversturen. UKÊKKÊ Informatie: ANWB Rijvaardigheid, tel: 070 - 314 6468 (op werkdagen) Stuur voor boekingen deze antwoordbon naar: ANWB Rijvaardigheid, Antwoordnummer 10, 2509 VB Den Haag o.v.v. actie 1061 (geen postzegel nodig) of per fax: 070 - 314 7037. Ik schrijf mij in voor de Grip- Sliptraining. Naam: Adres: Postcode/woonplaats: Telefoon overdag: Aantal personen: m/v E-mail: Voorkeurdagen (actie is geldig van 26 augustus t/m 12 september): 1. 2. 3. Weekenddag: Annuleringsverzekering: Rijdt u automaat: O ja (toeslag 12,50 p.p.) O nee O ja 5,- p.p.) O nee O ja O nee Advertentie /Vct*e prijs per kilo 75 Aanbiedingen geldig o| van 25 t/m 31 augustus Ook in het ons zo sympathie ke stadje Sluis is dit een veel, en met bijzondere interesse gelezen hoekje. Dat bleek maar weer eens uit een briefje van een lezer uit de Klooster straat. Met overgrote regel maat, zo schreef hij ons, ont moet ik in de Zeeuwse Alma nak een persoon die 'het lied van de arbeid zingt'. Zo ook afgelopen week weer. Ónze lezer vindt dat nu wel letjes. En kijkt uit naar het moment waarop die persoon z'n werktijdnueindelijk eens vult met arbeid in plaats van met gezang. Hetgeen bij dezen genoteerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33