PZC Geld voor uitbreiding basisschool Rilland Jeugd Nisse flitst hardrijders Fractie wil nevenvestiging van brede school in Goes Tachtig bezwaren tegen nieuw plan Thools buitengebied 11 Goes verwacht verzet tegen opheffen spoorovergang Toeristen en buurtbewoners weten rijdend bureau in Wemeldinge te vinden Tholenaar verdacht van drugssmokkel uit Marokko WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL agenda woensdag 27 augustus 2003 Verbrokkeld Kemphanen schrikken van eis Werkstraf voor woninginbraak Diefstal uit auto's Drankrijder raakt fietser Verbetering Middagconcert in Oostkerk j door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad staat sceptisch tegenover het opheffen van spoorweg overgangen. De fracties willen er alleen mee akkoord gaan, als niemand problemen heeft met het verdwijnen van een over gang. Zij verwachten echter dat dat wel zo is. In Eindewege wordt al gedacht aan een hand tekeningenactie. Prorail, beheerder van het spoorwegnet, wil drie overgan gen in de gemeente Goes ophef fen. Dat gebeurt uit veilig heidsoverwegingen. Het gaat om de overgangen Noordweg bij Lewedorp, Noordweegse- weg bij Eindewege en Oude Rijksweg bij 's-Heer Hendriks kinderen. De gemeenteraad, zo bleek maandag in de commissie grondgebied, is daar weinig enthousiast over. De fracties zouden er alleen mee kunnen instemmen, als niemand van de belanghebbenden daardoor wordt gedupeerd. Dat moet eerst worden uitgezocht door Prorail, samen met het water schap, dat in dit geval beheer der is van de aangrenzende we gen. R. van den Boorn (GroenLinks) gaf aan dat opheffing van de overgang in Eindewege in elk geval omstreden is. „De bewo ners beraden zich op een hand tekeningenactie." Hij wees erop dat de overgang bij de Arendstraat regelmatig is afgesloten. „Dat gebeurt meerdere malen per jaar." Als er geen tweede overgang meer zou zijn, moeten sommige mensen kilometers omrijden. Bovendien vreest hij meer ver keer in de Spoorstraat. „Dat kan niet de bedoeling zijn van zo'n smal straatje." Mobiele politiepost goed bezocht door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Het mobiele politiebureau dat elke dinsdag ochtend gedurende vier zomer maanden in Wemeldinge staat, voorziet, naar het zich laat aan zien, in een behoefte. Het loopt niet storm met aangiften, daar voor is het leven in Wemeldinge te kalm, maar als toeristen en Wemeldingenaren iets bij de po litie te melden hebben, doen ze het steeds meer bij Ans de Smit inliet busje op het plein. Kees van Wely, van de politie in Kapelle en Kruiningen, vindt de resultaten bemoedigend. „We hebben nog wel een maand te gaan, want in september staat debuserook nog. Daarna zullen we bekijken of de proef wordt voortgezet en in welke vorm." Voor Ans de Smit, de bijzondere opsporingsambtenaar die bijna de hele zomer het mobiele bu reau bemand heeft, was het in ieder geval gezellig op de dins dagochtenden. Eigenlijk vooral omdat veel Wemeldingenaren en toeristen vaak een praatje kwamen maken. Met het mooie weer zette Ans haar stoelt j e bui ten en wachtte op klanten. Die kwamen er van tijd tot tijd, maar buurters waren talrijker. „Ik zou zelf niet kunnen zeggen of de proef geslaagd is, want sta tistisch kan ik het niet afzetten tegen andere cijfers. Ik wacht het maar af want het seizoen is nog niet ten einde." Terwijl De Smit het snoer aan RILLAND - De gemeente Rei- inersivaal trekt 89.000 euro uit voor de uitbreiding van basis school De Zandbaan aan de Swaanhilstraat in Rilland. De reformatorische basisschool is één van de kleinste scholen van Reimerswaal. Op de Zand baan zitten ruim vijftig leerlin gen, verdeeld over drie groepen. Het huidige schoolgebouw da teert uit 1972; sinds die tijd is slechts één lokaal bijgebouwd. Er zijn nu drie lokalen en' een bal. Het schoolbestuur vindt dat te weinig en wil er graag enkele lokalen bij hebben voor onder wijskundige vernieuwing. De gemeente stemt daarmee in. Een school met drie groepen heeft namelijk recht op 465 vierkante meter, terwijl De Zandbaan mo menteel slechts over 423 vier kante meter beschikt. boor Rob Paardekam redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge- Hurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur STREEKACTIVITEITEN het einde van een mobiele bu reauochtend op de haspel draait, komt er nog een toerist met een vraag aanzetten. Hij wil graag weten of het is toegestaan om bij het Wemeldingse strand je bootjes met ronkende motor te laten draaien. Het lijkt hem, met al die zwemmende kinde ren, niet veilig en bovendien maken die motors herrie en ze stinken. „Ik heb die jongens ge vraagd om ergens anders te gaan liggen, maar dat vertikten ze. Als ik nu weet wat er wel en niet mag, kan ik ze dat volgende keer uitleggen." Ans de Smit kan hem niet helpen. „Alles wat op het water gebeurt, is een zaak van de waterpolitie. Daar heb ben wij geen zeggenschap over. De toerist besluit het bij de poli tie te water te proberen. Onge twijfeld komt in het rapport van De Smit te staan dat lijnen naar andere politiediensten korter moeten voor een betere service naar de burger. BREDA - Een 53-jarige man uit Tholen en een 56-jarige vrouw uit Bergen op Zoom worden verdacht van deelname aan een criminele organisatie. De twee verschenen deze week voor de rechtbank in Breda. De organisatie zou zich hebben beziggehouden met de invoer van drugs uit Marokko. Dat gebeurde met een door de Tholenaar ge huurde camper. De vrouw zou zeven keer naar Marokko zijn ge reisd. De man huurde ook een loods in Sleeuwijk. De zaak kwam aan het licht toen er op 1 mei brand uitbrak in een schuur bij de door de man gehuurde loodsEr werd duizend kilo hasj inde schuur gevonden en een hennepkwekerij in de loods. Omdat hun advocaten de zaak nog niet hebben kunnen voorberei den, is de behandeling uitgesteld tot 11 november. De advocaten van de twee verzochten de rechtbank vergeefs om hen vrij te laten in afwachting van hun proces. Erzijn in totaal acht verdachten in deze zaak, van wie er in ieder ge val één nog voortvluchtig is. Een voorstel om de uitbreiding aan de voorzijde van het ge bouw te realiseren werd eerder door de gemeente afgewezen. Daarom liet het schoolbestuur een nieuw plan ontwikkelen. De nieuwe ruimtes worden nu aan de achterzijde gebouwd. De to tale kosten van de uitbreiding bedragen ruim 94.000 euro. Dat wilde de gemeente niet betalen. Na onderhandelingen is de school akkoord gegaan met een eigen bijdrage van ruim 5000 euro. De gemeente betaalt 89.000 euro. De raad moet daar overigens nog mee akkoord gaanHet plan wordt allereerst besproken in de commissies welzijn en financiën op respectievelijk dinsdag 2 en woensdag 3 september. Deze bijeenkomsten zijn openbaar en beginnen om 20.00 uur in het ge meentehuis in Kruiningen. Met een fototoestel laten jongeren uit Nisse automobilisten die voorbijflitsen schrikken. foto Mechteld Jansen door Rolf Bosboom NISSE - De jeugd van Nisse is een eigen actie begonnen tegen de gevaarlijke ver keerssituatie op de Drieweg, 's Avonds 'flitst' zij zelf hardrijdende automobilis ten. Dat blijkt zijn vruchten af te werpen. De doorgaande Drieweg staat al geruime tijd bekend als gevaarlijk, doordat fiet sers er op de weg moeten rijden terwijl de weg automobilisten uitnodigt tot te hard rijden. Begin mei kwam er een jonge fiet ser om het leven, toen hij werd geschept door een achteropkomende automobilist. De provincie heeft, mede naar aanleiding van protesten uit Nisse, toegezegd de aan leg van een fietspad langs het zuidelijke deel van de Drieweg naar voren te halen. De jongeren uit het dorp hebben nu een, naar eigen zeggen, 'ludieke actie' op touw gezet om aandacht te vragen voor de ge vaarlijke situatie. Sinds enkele dagen verschuilen zij zich 's avonds in een boom gaard bij de kruising met de Gerbernesse- weg. Zodra er een auto passeert die te hard rijdt, flitsen zij met een fototoestel. Het was bedoeld als eenmalige actie, maar inmiddels zijn de jongeren vrijwel elke avond in touw. „We deden het voor de grap, maar we zagen dat het echt werkt", zegt een van hen. Automobilisten remmen af bij het zien van de flits. Sommigen zijn al komen vragen wat de bedoeling van de actie is. De meeste mensen kunnen er, na uitleg, begrip voor opbrengen. BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; KAMPERLAND - Klompenhoeve, 10.00- 16.30 uur: Zeeuwse poppen- en kleder drachttentoonstelling; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelervereni- ging: KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijfitgplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltui- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00- 17.00 uur: Geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHERPENISSE - 19.00 uur: Excursie door natuurontwikkelingsgebied Scher- penissepolder; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We ntel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; WOLPHAARTSDIJK - Speeltuin, Kinder vakantieweek; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; VVV kantoor Yerseke, 13.30 uur: Rondleiding havens en oesterputten; 15.30 uur: Rondvaart langs de mossel percelen; aanmelden bij VVV-kantoor. door Rolf Bosboom GOES - De zorgen over de huis vesting van de brede school in de Goese wijk Ouverture worden steeds groter. Binnen de ge meenteraad gaan inmiddels stemmen op om na te denken over een permanente nevenves tiging. Het complex in de nieuwbouw wijk is amper een jaar oud. Het Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 l^^oveHgo^^ I Stravinsky door Douwe Eisenga biedt onderdak aan de basis scholen De Zuidwesthoek en de Prinses Beatrixschool. Ook Kinderopvang De Bevelanden is er gevestigd. De scholen be schikken over in totaal 22 loka len, wat tijdens het ontwerpen van het pand ruim voldoende leek te zijn. In de praktijk is de situatie to taal anders. Al bij de opening werden twee noodlokalen op het terrein geplaatst om kinde ren onder te brengen; momen teel wordt een derde extra lo kaal voorbereid, dat aan het begin van het nieuwe school j aar gereed moet zijn. De huidige prognoses laten zien dat de situatie de komende jaren nog veel erger wordt. In 2006 is er behoefte aan bij elkaar 27 lo kalen, in 2007 aan 30, in 2008 aan 31 en vanaf 2009 zelfs aan 32 lokalen. Pas daarna wordt een geleidelijke daling tot 26 verwacht, al kan zeker aan de voorspellingen voor de verre toekomst weinig waarde wor den gehecht. De Goese raadscommissie maatschappelijke ontwikke ling besprak gisteravond een voorstel om in Ouverture twee 'schoolwoningen' neer te zetten. Dat zijn panden met elk twee lo kalen. Als ze op termijn niet meer nodig zijn, kunnen ze na wat aanpassingen worden ver kocht als woning. De bouwkos ten bedragen bij elkaar ruim 740.000 euro. Het idee bestond al bij de bouw van de brede school. E. van Wa- veren (CDA) vroeg zich dan ook af waarom de schoolwoningen nu pas worden neergezet. Vol gens wethouder E. van Ewijk, die haar afwezige collega M. 't Hart verving, had dat onder meer te maken met planologi sche strubbelingen. Het was met name P. Colijn (SGP/ChristenUnie) die grote problemen voorzag, omdat ook met de schoolwoningen de ruimtenood niet is opgelost. Dat zou betekenen dat er ook nog el ders tijdelijk onderdak moet worden gevonden. „Straks zit je met een totaal verbrokkelde school." De bedoeling van de MIDDELBURG - De vrede tussen een 25-jarige Goesenaar en een 50-jarige Middelburger leek getekend. Samen zaten ze gisteren voor het hekje van de Middelburgse politierechter. Vergeten leek het uit de hand gelopen conflict op 25 juni in Goes. „Zand erover", zei de oudste verdachte. Maar daarmee was de kous niet af. Want er moest nog worden afgerekend voor een mishandeling en een ernstige vorm van bedreiging. De twee schrokken van de eis. „Twee keer 350 euro boete", eiste officier van justitie L. Boogert. „Dat vind ik veel geld", reageerde de een. „Dat kan ik niet betalen, dus moet ik gaan zitten", zei de ander. Politierechter A. Janssens-van Kampen toonde enige clemen tie door 150 euro voorwaardelijk op te leggen. De jongste ver dachte had de bewuste dag in een dronken bui discrimineren de opmerkingen gemaakt tegenover de Middelburger. Die pikte dat niet en wachtte de Goesenaar op bij zijn woning, waar hij hem met een stuk hout sloeg. De Goesenaar zon op wraak en trok gewapend met twee messen naar een Goes' res taurant, waar hij zijn rivaal wist te vinden. Daar toonde hij de messen en zei dreigend: „Kom maar op als je durft." Gisteren waren beiden ervan overtuigd dat ze te ver waren gegaan. „Dit zal ons niet meer gebeuren." 'i MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans sens-van Kampen heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Sint Maartensdijk voor een woninginbraak veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De man erkende 1 juli dit jaar in zijn woonplaats de ruit van een huisdeur te hebben ingegooid om waardevolle spullen weg te nemen. Zo werden een televisie, een videorecorder, een dvd-speler, een aantal cd's en een mo biele telefoon ontvreemd. Getuigen hadden de dader her kend. De verdachte verklaarde de goederen bij een container te hebben gezet. De spullen waren kort daarop verdwenen. Officier van Justitie J. Valente eiste vier weken cel, maar de politierechter gunde de verdachte een kans om een werkstraf te doen. GOES - Uit een auto aan de Veriyn Stuartweg in Goes is vi deo- en geluidsapparatuur met nog onbekende waarde gesto len. De diefstal is gepleegd tussen maandagmiddag kwart voor vijf en dinsdagochtend kwart over acht. De auto werd opengebroken. In Schore werden tussen maandagmiddag half zes en dins dagochtend tien voor half acht waardepapieren, kleding, cd's en een autoradio uit een auto gestolen. De wagen stond gepar keerd aan de Boomweidelaan. Een raampje van de auto stond nog open. SCHARENDIJKE - Een 34-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland heeft gisteren met te veel drank op een tienjarig Duits jongetje aangereden. De man reed rond half zeven 's avonds over de Rampweg in Scharendijke in de richting van Renesse. Toen hij een paar fietsers inhaalde, raakte hij met de rechterbuitenspiegel van de auto een Duits fietsertje. De jongen hield hieraan een pijn lijke elleboog en duim over. Na de aanrijding stopte de auto mobilist even, maar reed vervolgens door. De politie hield hem bij zijn woning aan en bracht hem naar het politiebu reau. Daar bleek dat hij ruim 4,4 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleve- brede school was juist om zo veel mogelijk onder één dak te brengen. Colijn verwees naar de hoge kosten van de schoolwoningen. De bouw van vier permanente lokalen is zelfs goedkoper. Het leek hem daarom beter het plan van de schoolwoningen te laten varen en te kijken naar defini tieve uitbreiding van de brede school. Commissievoorzitter H. Hoo- gerland (PvdA) wees erop dat de huidige schoolkavel geen verde re bebouwing toestaat. Ook een verdieping erop is niet mogelijk. Dat betekent dat uitbreiding el ders moet worden gerealiseerd en daarin lijkt in elk geval bin nen Ouverture niet voorzien. Anderzijds wees hij ook op de betrekkelijke waarde van de prognoses, die keer op keer on juist blijken te zijn. De commissieleden besloten de kwestie nog eens binnen hun fracties te bespreken. De ge meenteraad beslist donderdag 18 september over het voorstel om de twee schoolwoningen te bouwen. door Mariëtte den Engelse THOLEN - De gemeente Tholen werkt al jaren aan nieuwe regels voor het buitengebied. Het eer ste plan is door de landbouw af geschoten. Er kwamen 173 be zwaren binnen. Nu ligt er een aangepaste versie van wat met een mooi woord het vooropt- werp-bestemmingsplan buiten gebied heet. Er zijn nog steeds tachtig bezwaren. Regels voor het buitengebied. Het is een gevoelige kwestie. Aan de ene kant wil de gemeente Tholen rekening houden met natuur en landschap. Aan de andere kant wil de gemeente dat boeren hun bedrijf kunnen run nen. Nu en in de toekomst en dat betekent dat uitbreiding en aanpassing van de bedrijfsuit- voering mogelijk moet zijn. En daar zitten precies de pijn punten. Het eerste plan viel ver keerd bij de landbouwers. Var- kensboeren en akkerbouwers kwamen massaal in opstand. Te veel regels en voorschriften oor deelde de landbouw. Het zou boeren beperken in hun be drijfsvoering. Natuur- en mi lieu-organisaties waren daar entegen redelijk tevreden. Tholen werd in dat plan opge deeld in zones. De zones twee en drie vormden het grootste strui kelblok voor de landbouw. Gan- zengebieden en hoogwater- vluchtplaatsen vielen onder zone twee en in zone drie zaten broedgebieden voor weidevo gels. In die zones zou de land bouw aan strenge regels worden onderworpen om de natuur te sparen. Zo zouden er beperkin gen komen voor het gebruik van afdekfolie, mochten boogkas- sen nog maar anderhalve meter hoog zijn en moest er op veel plekken rekening worden ge houden met de archeologische waarde van de grond. Verder zouden er beperkingen komen voor de aanleg van boomgaar den. Ook mochten boeren niet zomaar grasland omzetten in landbouwgrond omdat dan de broedplaats voor weidevogels verloren zou gaan en werd de glastuinbouw en de intensieve veeteelt aan banden gelegd. Inmiddels is er door de gemeen te een nieuw plan opgesteld. De zonering is drastisch vereen voudigd en daarmee de regelge ving. Veel gebieden die eerst on der zone twee of drie vielen zijn nu teruggebracht naar zone een Dat betekent voor de landbouw een hele verbetering, want zone een wordt omschreven als agra risch gebied zonder verdere waarden. In plaats van ander halve meter mogen boogkassen nu ineens drieëneenhalve meter hoog worden. Voor het gebruik van .afdekfolie hoeft de land bouw geen vergunning meer aan te vragen en ook zijn de re gels met het oog op de archeolo gie versoepeld. Varkensboeren komen in het nieuwe plan niet aan hun trek ken. Uitbreidingsmogelijkhe den voor de intensieve veehou derij blijven beperkt. De ZLTO laat weten dat het nieuwe plan in ieder geval een verbetering is. Toch plaatst de landbouworganisatie nog enke le kanttekeningen bij het plan. Met name in de gebieden die nog behoren tot de zones twee en drie ziet de organisatie knel punten. Daar worden boeren volgens de ZLTO nog steeds te veel aan banden gelegd. Er moe ten te vaak vergunningen wor den aangevraagd voor bijvoor beeld het telen van bollen oi tuinbouwgewassen. Ook de glastuinbouw komt in die ge bieden tekort, oordeelt de ZL TO. Glastuinbouw als neventak is in die gebieden beperkt tot 500 vierkante meter en dat is volgens de ZLTO geen econo misch haalbare neventak. Het zou tweeduizend vierkante me ter moeten zijn, net als in zone een. De bezwaarmakers krijgen dinsdag en woensdag vanai 19.00 uur de kans om hun pro blemen toe te lichten. In het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk zijn op die dagen twee extra vergaderingen Gemeentelijke ontwikkeling ingelast. MIDDELBURG - Organist Bram Beekman geeft morgen een concert op het De Rijckere- orgel van de Oostkerk in Mid delburg. Het is het laatste con cert in de serie middagpauze concerten. Op het programma staan onder meer werken van Bach, Lemmens, Franck en Wi- dor. Aanvang 12.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29