Damen Shipyards wekt toorn directeur Vd Giessen-de Noord Vier ton coke loon van dagen zoeken 'omtnissaris van de koningin heeft wel kritiek op laat inleveren plan reek in en veld outelande 15 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 27 augustus 2003 Tonnen staal gestolen Lanciaclub jubileert in Zeeland Medicijnen gestolen Boete voor mishandelen vriendin Voorwaardelijke straf Vlissinger ROM is niet nodig Eerste rechten Fregatten Bewaking P' ïdbouwers Ülten elkaar in haren langs flaamse kust ontract Gedrag Motorpech YERSEKE - Bij een bedrijf in de Groeninx van Zoelenstraat in Yerseke zijn in de nacht van maandag op dinsdag enkele honderden kilo's roestvrijstaal en acht aluminium afdekpla- ten met een waarde van meer dan duizend euro gestolen. ZIERIKZEE - De Lanciaclub Nederland viert eind deze week op Schouwen-Duiveland haar dertigjarig bestaan. Veertig auto's verzamelen zich vrijdag rond tien uur 's ochtends bij het gemeentehuis in Zierikzee voor een officieel ontvangst door gemeentesecretaris J. de Vos. Het gezelschap rijdt een uur la ter naar camping Kloet aan het Eersteweegje. Later die dag is er een toeristische tocht over Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Het bezoek maakt deel uit van een meer daags programma in het kader van de landelijke jubileumvie ring, die donderdag met een samenkomst in het Renesser Slot Moermond begint. De festiviteiten worden afgesloten met een rit van Renesse naar Berg en Dal bij Nijmegen. SLUIS - In de omgeving van de Meerminnestraat in Sluis zijn zondagmiddag medicijnen gestolen uit de tas van een vijftig jarige vrouw. Het gaat om veertig tabletten Oxazepam. De ta bletten zijn gevaarlijk voor kinderen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Yerseke wegens mishandeling van zijn vriendin conform de eis veroordeeld tot 250 euro boe te. Een ruzie escaleerde 27 juni dit jaar in hun woning in Krui- ningen. Verdachte kneep de keel van zijn partner dicht. Die wist zich los te rukken door hem een schop te verkopen. Bei den verkeerden onder invloed van alcohol. De man zei in zijn reactie te ver te zijn gegaan. Officier van Justitie J. Valente ty peerde de mishandeling als huiselijk geweld. De relatie is daarna verbroken. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Vlissingen is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Vlissinger had 2 juli dit jaar in zijn woonplaats een vrouw gedreigd haar te verkrachten door obscene taal uit te kramen. Een dag later had hij een karatetrap in haar richting gegeven. De vrouw werd niet geraakt, maar was behoorlijk geschrokken van de onbezonnen actie. De man kon gisteren niet precies verklaren waarom hij zich zo had laten gaan. MIDDELBURG - Het is niet nodig een Recreatie Ontwikke- lings Maatschapij Zeeland op te richten. Er dienen wel nieu we ontwikkelingen te worden gestimuleerd, er moet bijzon dere aandacht zijn voor promotie en samenwerking moet worden geïntensiveerd, maar er zijn in Zeeland al genoeg in stituten op dit gebied actief. Als de provincie, bijvoorbeeld via de afdeling economie, meer de regie gaat voeren, wordt de sector recreatie en toerisme voldoende bediend. Die slotsom staat in een ambtelijke notitie die het dagelijks bestuur van de provincie heeft laten opstellen. De notitie wordt in de verga dering van 3 oktober van de Provinciale Staten besproken. door Harmen van der Werf KRIMPEN A/D IJSSEL - Niet alleen buitenlandse concurren tie heeft scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel de das om gedaan, maar ook binnenlandse prijs brekers. Directeur A. Houwe- ling van Van der Giessen-de t Noord noemt met name Damen Shipyards, het moederbedrijf van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen. Damen Shipyards slaagde erin de order voor een nieuwe veer boot voor de Texelse maat schappij TESO in de wacht te slepen, aldus Houweling, door ver onder de marktprijs te dui ken. Van der Giessen-de Noord deed een offerte voor eerst zo'n 43 miljoen euro, om later 'met pijn en moeite' terug te gaan naar 'rond de veertig miljoen euro'. Damen Shipyards schoot daar nog onder met een bieding van 35 a 36 miljoen euro, volgens de directeur van Van der Giessen- de Noord. De TESO-opdracht had de Krimpense scheepswerf zes maanden werk opgeleverd. Van der Giessen-de Noord had dan weer wat op adem kunnen ko men. Het steekt Houweling niet al leen om die reden dat de TESO- order aan zij n neus voorbij is ge gaan. Het werk voor de veerboot wordt grotendeels in het buiten land uitgevoerd, bij een Damen- werf in Roemenië. De Schelde in Vlissingen doet het ontwerp en de engineering. Houweling heeft meer kritiek op Damen Shipyards en in het verlengde daarvan op de rijks overheid. Merwede Shipyard, waarvan Houweling ook direc teur is, heeft mee willen dingen naar de bouw van twee hydro grafische opnemingsvaartuigen en een tweede amfibisch trans portschip voor de Koninklijke Marine. Het ministerie van Defensie ging daar echter niet op in. Da men Shipyards had met De Schelde de eerste rechten. Dat was zo bedongen bij de overna me van de Vlissingse rijkswerf door Damen in 2000. Die bevoorrechte positie dwars boomde Merwede Shipyard, maar wat Houweling vooral 'heel kwalijk' vindt, is dat Da men Shipyards de bouw van de casco's voor die marineschepen bij de eigen scheepswerf in Roe menië mocht onderbrengen. Hij vraagt zich af of dit ooit de be doeling van de rijksoverheid is geweest bij de verkoop van De Schelde aan Damen. „Want", stelt hij, „wat blijft er uiteinde lijk van De Schelde over, een verkoopafdeling met wat engi neering." Merwede Shipyard in Hardinx- veld blijft bestaan onder de pa raplu van moederconcern IHC Caland. Houweling voorspelt alvast dat Merwede Shipyard de Damengroep concurrentie aan gaat doen op de marinemarkt. Veel nieuwe Nederlandse orders zijn niet in de maak, maar bij Defensie wordt wel gezinspeeld op de vervanging van fregatten door kleinere, goedkopere en flexibeler inzetbare korvetten. „Als het zover komt", aldus Houweling, „zullen we zeker proberen die orders te verwer ven." Van de zijde van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen was gisteren niemand tijdig be reikbaar voor een reactie op de kritiek uit Krimpen aan den IJs sel. Advertentie KRANT Lezersservice - bezorgklachten informatie over abonnementen foto Lex de Meester De Vlissingse zoekactie werd bekendgemaakt bij een natio naal meldpunt. De politie Fle voland merkte die melding op en schoof aan bij het onder zoek. „Flevoland zag een link met een eigen onderzoek naar handel in drugs", zegt de pers officier. De Flevolandse politie was een criminele organisatie op het spoor, die zich met de in voer van harddrugs bezig houdt. Kortom: Flevoland had de afnemers van de harddrugs op het oog en in Vlissingen was een verdachte lading ontdekt. Die twee zaken werden met el kaar in verband gebracht. Boogert: „Die gevolgtrekking heeft het afgelopen weekeinde nog eens de aanhouding van vijf mensen opgeleverd. Er zijn invallen in Amsterdam, Erme- lo en Almere gedaan. Vier heb ben de Colombiaanse en een de Nederlandse nationaliteit." In Vlissingen werd intussen driftig verder gezocht. Na drie dagen, dag en nacht zoeken kreeg Schouwenaar een tele foontje van de douane dat er cocaïne was ontdekt. Over de hoeveelheid was toen nog niets bekend. „Alleen dat het cocaï ne was en dat er nog heel veel weggebikt moest worden om bij de pakketten te komen." De bewaking moest worden vergroot, want 'voorzichtigge zegd, zullen er mensen zijn ge weest die het spul in een eigen vrachtwagen hadden willen laden', zegt Schouwenaar. „Het gaat om heel veel geld." De cocaïne heeft een straat waarde van ruim 200 miljoen euro. Een globale schatting le vert op dat dat zo'n tachtig miljoen lijntjes zijn. Boogert zegt dat het OM door de publi citeit in het nauw had kunnen komen. „Ik zeg niet dat we er last van hebben gehad dat de zoektocht zo snel bekend werd. Maar het is wel zo dat de vijf mensen die naar aanleiding van deze vondst zijn aangehouden, had den kunnen vluchten of iets met de vracht hadden kunnen doen." De kapitein van de Otton heeft inmiddels bekend op de hoogte te zijn geweest van de drugsla- ding. De vijf anderen worden vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Lely stad. Met de Otton zullen geen drugs meer worden vervoerd. Het schip is in beslag genomen door het OM en wordt hoogst waarschijnlijk verbeurd ver klaard. De cocaïne is vernie tigd. s v# Igem mp: kL iutï UTELANDE - Voor het vijf- en gi achtereenvolgende jaar lePj [dtzondaginZoutelandeeen 3Fl [enpreek gehouden. )0 u ntei ihagenpreek is een preek in klirs open veld. Deze preken wer- das i ten tijde van de vervolging uur i protestanten in de eerste a, gjvan de hervorming gehou- De preken vonden vaak larniiatsin de buurt van een boer- kagenpreken die de Zuidelij- Land- en Tuinbouworgani- ienu vijf jaar op Walcheren idt, is een openluchtpredi- :se waar jong en oud welkom an it waar mensen met elkaar Dom igedachte kunnen wisselen, op ki hagenpreek wordt zondag Sin 14.00 uur gehouden op mini- lag! aping d'Ouwe Ploeg aan de ndewijnskerke 74. De preek rdtgeleid door Theo van Tey- oii jen uit Goes. Het gospelkoor afg< «ad of Hope uit Oost-Sou- :nzi| igzorgt voor de muzikale be licht! tiding. Bij slecht weer gaat hagenpreek gewoon door, uwsjardan in een schuur bij de nicamping. irWout Bareman IRUGGE - Eerst waren er len die de tent met Ipturen in Zeebrugge lielden, toen zwichtte het stival bijna onder een meeu- «plaag en nu vliegen de orga- jfl atoren van het schulpturen- '1 stijn in Zeebrugge en het ;a hurige Blankenberge elkaar l Jeharen. De man met de oud- 1 Hechten, Francis Vandendor- van het jaarlijkse evenement ij Zeebrugge, vindt dat er geen i iats is voor twee festivals, zo 3 tht bij elkaar en nagenoeg op J delfde tijdstip. jwiloverleg met de 'collega's' erde concurrentiestri j ddie is wand en er zelfs toe leidde i over en weer regelmatig htingaanwijzers werden ver- Jtst of gestolen, idendorpe wijst met de be- huldigende vinger naar Blan- iberge, dat 'in de fout' ging ortwee jaar geleden ook met groot zandscultuurfestival 'het strand uit te pakken. De zoekers worden door de be- sgwijzering op het verkeerde (1 gezet, maar de provincie st-Vlaanderen kan tegen de satsing van die borden niets omdat ze op privégrond 33Ü. hepen Hilde Decleer van i voelt mee met de Zee- agse organisator, die al jaren 'gelijkbare festivals opzet en tot nu toe iedere zomer hon dduizenden bezoekers mee kte. et de concurrentie van Blan- ®berge moest de stad Brugge 't contract voor Zeebrugge Pellen. Ze spreekt van een aangename situatie, die al- kan worden opgelost door ^overleg met Blankenberge. aar de burgemeester van die lostad, Ludo Monset, voelt voor de inzet van zo'n ge- Wc afwisselend een festival aden in Blankenberge en «brugge. Vandendorpe ziet 1 bekomst van de festivals ®berin. „Door die twee festi- ®i zo dicht bij elkaar, heeft "tenement aan kracht ver tol meent hij. "gend jaar verwacht hij bo- tdien enorme concurrentie een groot sculpturenfesti- 'b Antwerpen. De festivals kust zijn nog anderhalve kte bezichtigen. Drugsschip Otton aan de kade in Vlissingen. ampenplan tunnel goedgekeurd Bareman - Commissaris ikïde koningin W. van Gelder ilakkoord met de inhoud van Rampenbestrijdingsplan sta.ijr de Westerscheldetunnel. an heeft wel opdracht gegeven an gi gespecialiseerd bureau het ognii onderdelen te laten bijstel- aree maar met de hoofdlijnen ana ihetplan heeft hij geenmoei- eerder ter toetsing moeten voor leggen aan de provincie. On danks herhaaldelijk aandrin gen van 'Middelburg' om het plan uiterlijk oktober 2002 in te leveren, gebeurde dat pas op 27 februari van dit jaar. Van Gel der: „En toen was ik helaas niet meer in de gelegenheid dit plan vóór de openingsdatum van de tunnel op 15 maart 2003 te toet sen." Een conceptplan kreeg Van Gelder al helemaal niet, zodat ook vooroverleg noodge dwongen uitbleef. De commis saris: „Ik verzoek u bij toekom stige planvorming hiermee rekening te houden." Van Gelder noemt het bestrij- dingsplan een draaiboek met concrete bestrijdingsmaatrege len, waarbij de coördinatie tus sen de verschillende hulpverle ningsdiensten voorop staat. Het plan maakt deel uit van een om vangrijker veiligheidspakket. Bij de bouw van de tunnel is aan die veiligheid al veel aandacht besteed. Maar van primair be lang is het gedrag van de gebrui kers zelf, in de eerste plaats om ongevallen te voorkomen, maar ook om bij eventuele calamitei ten de aanwijzingen van de hulpverleners te volgen. De commissaris: „De zelfredzaam heid van de tunnelgebruikers is bij bepaalde calamiteiten van cruciaal belang. Goede voor lichting richting de gebruikers is in mijn ogen dan ook van grote importantie." Bij de toetsing van het rampenplan voor de tunnel heeft Van Gelder zich la ten adviseren door het gespecia liseerde bureau Det Norske Veritas (DNV) en dat advies voorgelegd aan een ambtelijke projectgroep. Op basis daarvan kreeg DNV opdracht wat klei nere zaken aan te passen. Wat betreft de financiering van de hulpdiensten in de tunnel (en dan vooral van een geprofessio naliseerd brandweerkorps) wacht Van Gelder de lopende studie en het overleg tussen de gemeenten en het Rijk af. Vorige week brak burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen een lans voor een beroepsbrandweer korps dat bij calamiteiten zowel op als onder de Westerschelde kan worden ingezet. De burge meesters van Terneuzen en Bor- sele waren gisteren niet bereik baar voor commentaar op de uitbrander van Van Gelder. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met pers- luchtapparatuur liet een doua ne-medewerker zich in de brandstoftank van de zeesle per Otton zakken. Liters gas- olie waren net overgebracht in een bunkerboot, die er vlak te genaan was gelegd. Het stonk er eii het was glad en donker in de buik van het schip. De me dewerker pakte nog een keer de bouwtekening en vergeleek die met de werkelijkheid. Hij kwam tot de conclusie dat er iets niet klopte. Het was de hint die uiteindelijk leidde naar de vondst van 4 050 kilo cocaïne in de Otton, die vorige week maandag met motorpech was gestrand in de Binnenhaven van Vlissingen. Eerder meldde het Openbaar Ministerie dat er 4005 kilo was aangetroffen in de zeesleper. Maar de douane corrigeerde dat gisteren tot 4050 kilo pure cocaïne. Daarmee is het de grootste drugsvangst ooit in Nederland. Het was een hels karwei om de drugs te vinden. De douane heeft na 950 'man uren' de 135 pakketten van 30 kilo gevonden. „Het schip is niet groot, maar heeft veel verborgen plekken", verklaart de leider van de zoekploeg van de Douane- Zuid. „We mogen uit vooral veiligheidsoverwegingen niet met onze naam in de publici teit treden", merkt de douanier op. De douane is wel trots op de ge slaagde zoekactie. „Mijn colle ga telde een spant minder dan vermeld stond op de bouwte kening. We hebben hem nog even gedold: Je bent bevangen door de stank. Maar vanaf dat moment konden we doelge richt bikken en snijden en heb ben de bufferruimte tussen het waterreservoir en de gasolie- tanks blootgelegd. Uiteinde lijk vonden we de pakketten cocaïne, die als een soort plak cake in de buik zat", stelt hij „We hebben in 1997 in de Fogo Isle 1236 kilo cocaïne gevon den. Dit is de tweede klapper voor ons." Door een toevalligheid is de grote zoekactie naar de drugs begonnen. Eerst kreeg het schip, dat bestemming Ant werpen had, motorpech ter hoogte van Vlissingen. De Ot ton was al enkele weken on derweg van Venezuela naar Antwerpen. Een gewoon schip zou de reis in een week kunnen Een deel van de 135 pakken van 30 kilo cocaïne die in het schip zijn gevonden, foto Politie Zeeland Via dit luik kwam de douane bij de drugs. foto Lex de Meester volbrengen. Maar de Otton maakt geen al te solide indruk en heeft duidelijk moeite ge had om de andere kant te be reiken. Weer min of meer bij toeval ging de douane aan boord bij de Otton. Het was een routine- onderzoek. „Maar tijdens dat onderzoek berichtte de Natio nale Recherche dat zij het ver moeden had dat er verdovende middelen aan boord waren", legt Luuk Boogert, persofficier van justitie uit. Het protocol 'controle' werd veranderd in 'opsporen'. Het Harc-team (Hit and run cargo-team) werd actief. Daarin zijn de regiopo litie Zeeland, de Koninklijke Marechaussee, de Fiod, doua ne en de waterpolitie vertegen woordigd. „De tien beman ningsleden uit Colombia, Ecuador en Panama werden verhoord. In verhoorkoppels hebben we ze aan de tand ge voeld", legt J. Schouwenaar, tactisch teamleider van het Harc-team uit. „De beman ning was in het begin rustig. Nu ik terugkijk, kan ik zeggen dat ik de spanning onder hen heb zien oplopen. Ze kregen in de gaten dat er goed gezocht werd." I schrijft Van Gelder in een ei aan de burgemeesters van 'tunnelgemeenten' Terneu- lenBorsele en aan de hulp eten. De commissaris geeft burgemeesters wel een veeg de pan. Ze hadden het plan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15