Staren naar de rode planeet Provincie doet proef met vervuild slib Mening in kleur en vorm vervat Provincie betuigt steun aan Zeeland Nazomer Festival WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 11 13 Hulpdiensten oefenen in irtual reality EUCHT Expeditie lezers schrijven ''a® kunst Martin Bril in Porgy Bess woensdag 27 augustus 2003 Water Kou Studentenhuis Pt Z 4y Bilpartijen Trappenfabriek Vermeulen HOUTEN STALEN TRAPPEN MMv.vermeulen-trappen.nl Showroom 35 modellen Reacties Oils rlaot, en. in oü I fenrEmile Calon jIIDDELBURG - Ziekenhuizen huisartsen oefenen maar heel zelden grootschalige rampen. Zulke oefeningen zijn voor een iekenhuis immers zeer duur. haar komt nog eens bij dat huis den vaak nauwelijks tijd heb- jenom aan zoiets mee te doen. [och vinden de mensen die in Zeeland verantwoordelijk zijn mor de geneeskundige hulp bij Dgevallen en rampen, dat er geoefend moet worden om beter (oorbereid te zijn. Ze kiezen echter niet voor grootschalige rampenoefeningen, maar voor >en computerprogramma, of- tel een oefening in virtual reali- Zulke grootschalige oefeningen volgens hen niet alleen kostbaar en ingrijpend. Ook is 'leerrendement voor de iulpverleners' laag, zo blijkt uit >en voorstel van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Sta len. Om die reden is gekozen voor computergestuurde simu latieprogramma's. Vrijwel alle jampen zijn via die program ma's te simuleren; zowel tunnel- lampen als ernstige ongevallen snelwegen, op waterwegen, raffinaderijen en ook in zie- jenhuizen zelf. Geneeskundige hulpverleners tunnen aan de hand van zulke jrogramma's de aankomst, het jnderzoek en de behandelingen u slachtoffers oefenen. Af stemming met andere diensten - een probleem bij een ramp- is volgens het voorstel ook goed na te bootsen. SS vinden zo'n programma lusdanig nuttig en noodzake- ijk dat ze bereid zijn het geld lig is voor het verder ont wikkelen daarvan, beschikbaar testellen. Er is al een module voor de am- lulancesector zelf, maar de GGD heeft niet het geld om het eerder te ontwikkelen. Met fi nanciële steun (102.000 euro) ran de provincie is dat wel ook mogelijk, zodat straks ook huis artsen, ziekenhuisartsen en - medewerkers kunnen oefenen wat ze moeten doen als er ooit iets echt ernstigs voordoet in bijvoorbeeld de tunnel. door Henk Postma Mars houdt ons in z'n greep. Een hoorspel over een in vasie vanaf de rode planeet overspoelde de Amerikaanse bevolking driekwart eeuw ge leden met een golf van paniek. Men dacht dat de marsmanne tjes waren geland om ons over de kling te jagen. Inmiddels weten we dat dergelijke we zens niet bestaan. Maar dat er leven kan zijn op Mars, daar raken steeds meer weten schappers van overtuigd. Deze week staren meer mensen geboeid naar de zuidoostelijke hemel dan destijds in het door paniek bevangen Amerika. Mars is daar nu in volle glorie te zien .Nooit eerder in de men selij ke geschiedenis was de planeet zo dichtbij. Er zijn er die voorspelden dat dit onheil brengt. Grieken en Romeinen zagen in Mars al een oorlogs god. Ook de astrologie brengt Mars in verband met negatieve aspecten als agressie, tirannie, ruzie en wreedheid. Maar wie op de koele feiten af gaat, weet dat de rode planeet ons geen kwaad doet. Zowel de Aarde als Mars cirkelen om de zon. Om de twee jaar naderen beide planeten elkaar, altijd in of nabij augustus. En om de 79 jaar zijn ze het dichtst bij el kaar. Dus net als nu, waren er ook close encounters in 1924, 1845 en 1766, of in 1561, 1482 en 1403. Dat zijn niet bepaald jaren waarin de wereld in brand stond. Statistisch bezien zal dus ook nu niets uitzonderlijks voor vallen. Behalve dat veel men sen, overal op aarde, geboeid naar de hemel staren. Deze ochtend om negen minuten Ook bij de Seismolen, op de wallen van Middelburg, schittert Mars dezer dagen in volle glorie. De planeet licht op aan de zuidoostelijke hemel, laag bij het sterrenbeeld Waterman. foto Rijk-Jan Koppejan voor twaalf is de afstand het kleinst: 55.758.006 kilometer. Dat is nog steeds een heel eind lopen, maar een half jaar gele den was het nog vijf keer zo ver. Ter gelegenheid van dit histo risch kosmisch wapenfeit houdt de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen, geves tigd aan de Herengracht 52 in Middelburg, twee open Mars avonden. Belangstellenden kunnen er vandaag en vrijdag terecht vanaf 20.00 uur. Er wordt een film over Mars ge toond en er zijn twee lezingen. Vanaf 22.00uurkanmenMars nader bekijken door de tele scoop. Ondertussen hebben Amerika, Europa en Japan een vloot van vier ruimtevaartuigen gelan ceerd, die rond Kerstmis, na een zeven maanden durende reis, op Mars moeten landen. Er zijn robotten aan boord die op zoek gaan naar sporen van leven. De voorzitter van de Zeeuwse Volkssterrenwacht, Rijk-Jan Koppejan, heeft hooggespannen verwachtin gen. Het Marslandschap doet vermoeden dat er ooit grote hoeveelheden water stroom den. Vlak onder de oppervlak te moeten zich grote hoeveel heden ijs bevinden. En waar water is, daar is leven. Ook de aanwezigheid van vulkanisme duidt daar op. „Als er leven is", zegt Koppejan, „dan is dat hoogstwaarschijnlijk micro scopisch klein. Maar zelfs de vondst van een enkele bacterie zou onze kijk op het universum totaal veranderen. Dan ligt het voor de hand dat leven in het heelal eerder regel is dan uit zondering." Inmiddels ijvert de wereldwij de Mars Society, een organisa tie die ook een actieve Neder landse afdeling heeft, voor permanente bewoning van Mars. „Als de wil er is", schrijft de club in een beginselverka- ring, „kunnen de eerste teams binnen tien jaar op Mars zijn." Dat zal dan een bijzonder kost bare, en heel gevaarlijke missie worden, denkt Koppejan. Hoe lang het nog duurt, durft hij niet te voorspellen. „We zijn nog lang niet zo ver.Maar ook hij is er van overtuigd: „De mens zal er een keer komen." Grootste probleem is de kou: tot min honderd graden Celsi us. Aan de andere kant: op een zomerse dag kan de tempera tuur bij de evenaar oplopen tot een aangename twintig gra den. De kou belet Mars een zuurstofrijke atmosfeer op te bouwen. De dunne atmosfeer brengt met zich mee dat de pla neet bloot staat aan dodelijke kosmische straling. Wat de Mars Society betreft, is daar wel wat aan te doen: her en der warmtebronnen installeren. Alle grondstoffen daarvoor zijn al op Mars aanwezig. De mens hoeft alleen maar te zor gen voor de techniek. De Mars Society ziet de rode planeet dan ook niet als god van oorlog en ellende, maar als een stimulans voor technische vooruitgang, en daarmee als brenger van vrede en voor spoed. „De kennis die we er op doen, zou de sleutel kunnen zijn voor onze overleving." Ook voor de Romeinen had Mars nog een andere kant: god van de landbouw. Logisch. Want het is altijd in de oogst maand dat de planeet het dichtst bij de aarde staat. En wat de astrologie betreft: die dicht Mars niet zozeer agressie toe als wel actie, daadkracht en ontwikkelingsdrang. En dat is precies waar hij ons aardbe woners nu toe beweegt. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie onderzoekt of met DDT ver vuild baggerspecie op verant woorde wijze kan worden ver werkt. Daarvoor is een proef opgezet, waarbij onder meer de twee waterschappen, de ge meente Kapelle en standsorga nisatie ZLTO betrokken zijn. De DDT-verontreiniging is in het verleden veroorzaakt door spuiten in boomgaarden. Pro blemen doen zich overal in de provincie voor, waar in de jaren 1940 tot 1970 boomgaarden hebben gelegen. Het gebruik van het bestrijdingsmiddel is nu nog altijd merkbaar, met name in de waterbodem. Het verwijderen van de met DDT (en afbraakproducten daarvan) besmette modder biedt geen echt soelaas. De schoongemaakte bodem raakt namelijk weer opnieuw veront reinigd door het inwaaien van besmette grond van de (voorma lige) fruitteeltpercelen. Steeds opnieuw baggeren en af voeren van de modder lost het milieuprobleem - de DDT-ver ontreiniging in het betreffende gebied - niet op. Daar zijn bo vendien hoge kosten mee ver bonden. Daarom wordt nu bij Kapelle een proef gehouden om te kijken of andere oplossingen mogelijk zijn, waaronder terug storten op land. In antwoord op vragen van de PvdA-statenleden R. van der Wal en J. Luijt-Verheij, stelt het dagelijks provinciebestuur dat de proef wordt ingegeven door het uitgangspunt van 'actief waterbodembeheer Daaronder wordt verstaan het milieuhygiënisch verantwoord omgaan met verontreinigde baggerspecie en het zoeken naar oplossingen in het gebied zelf. Het is absoluut niet de bedoe ling via de proef risicovolle situ aties te laten ontstaan, beklem tonen Gedeputeerde Staten. Het dagelijks provinciebestuur merkt op dat hoe dan ook het maximaal toelaatbaar risiconi veau voor de mens niet wordt overschreden. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid. On der bepaalde (landelijke) voor waarden is het (her)gebruik van vervuilde modder toegestaan. Hoe dat uiteindelijk gestalte krijgt, is afhankelijk van de proefneming, aldus GS. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Het achterstallig onderhoud, studentenhuis Opril Westwal, waar in het artikel Studenten kamers in de PZC van 23 augus tus over wordt gesproken, is al jarenlang aangekaart bij de ge meente Goes. De gemeente heeft vergunning afgegeven voor het dichtmetselen van de berging van het studentenhuis, zodat nu de overvolle vuilcontainer vast geketend aan een lantaarnpaal en de fietsen van de studenten onbeschermd tegen gevels en op de smalle openbare weg staan, klaar om gestolen te worden Dit in grote tegenstrijdigheid met het beleid van de gemeente, zie Masterplan binnenstad Goes nr. 2 mei 2003. De geloofwaar digheid van de gemeente is hier mee volgens mij in het geding. Dat de eigenaar van het studen tenhuis bij ondergetekende ver haal komt halen en hem zelfs bedreigt als de millieupolitie de bak wil verwijderen, doet de deur dicht. Zeeuwen zijn wel goed, maar niet gek. En lastige mensen zoals ik dragen de naam 'lastig' dan ook fier als Geuzen naam. W.P. Verlinde Opril Westwal 5 Goes door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze ontmoetten elkaar binnen de Zeeuwse Kunstkring. Ze maken reer verschillend werk, maar er is veel overeenkomst in hun im pulsen en drijfveren om menin- geu over de mens in relatie met omgeving in kleur en vorm Ie vervatten. Het resultaat van let besluit van Saskia Eggink en Christel Wijland samen eens exposeren is een boeiende tentoonstelling in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede «aar het plezier van kunst creë ren vanaf spat. Beeldend kunstenaar Leen van Duyvendijk vergelijkt tijdens ie officiële opening de hersen- prikkels van Wijland met de klank van een vibrafoon. Voor Eggink komt hij uit bij een tasxylofoon. Hij laat aan de land van muziekfragmenten nog veel meer verschillen horen ai legt daarbij net wat te veel nadruk op het verschil in leef tijd tussen beide kunstenares sen. De expositie biedt Eggink de lans te laten zien dat ze naast alom gekende grafische lunst een nieuwe weg is inge slagen. Zij maakt nu ook veel- vuldig driedimensionaal werk. had behoefte aan iets nieuws en er werd net een cursus Beeldhouwen gegeven", luidt laar simpele verklaring. Haar Wefk is divers, maar elk beeld Hijkt gemaakt vanuit de aan drift de mens te schetsen in zijn functioneren met anderen of luist in het vervreemden van de samenleving. Maak je niet dik, beeld van springstone op #n stevige sokkel plexiglas, Biedt een fraai voorbeeld waar- Eggink boodschap en schoonheid combineert. Dat geldt ook voor een bloemenhart albast in combinatie met glas en vitrage-achtige stof. Met "Ktallaties als Niet voor de poes tl r 'l f t i# M M rt vv fi v M Met zeefdrukken, beelden, installaties en acrylschilderijen geven Saskia Eggink (links) en Christel Wijland hun impressies van de mens in relatie tot zijn omgeving. en Zitten met je familie gaat het in de eerste plaats om een per soonlijk statement. Eggink heeft 'iets' met stoelen, zo blijkt uit veel van haar werkstukken. Ze weet ze op mini-formaat op allerlei manieren te verwerken, zowel in het platte vlak als in haar installaties. Wijland legt zich toe op acryl- schilderen en computermani pulaties. Haar serie W7io are you?, bestaande uit acht schil derijen, vormt de hoofdmoot van haar presentatie. Zij geeft daarmee op kenmerkende wijze uitdrukking aan de maatschap pij die gefocust is op de ideale maten van het menselijk li chaam. Haar streven is erop ge richt met zo weinig mogelijk middelen een zo krachtig moge lijk beeld op te roepen. Voor Wijland geen bilpartijen a la Rubens. Zij visualiseert een dik ke kont met krachtige contou ren en felle kleurcontrasten. Op andere doeken weet ze met gol vende, maar toch strakke lijnen het afgetrainde lijf van een machoman weer te geven. Platte buiken, stevige gespierde dijen en forse torso's weet Wijland op humoristische wijze te kijk te zetten. Het signaal dat ze met haar werk afgeeft is duidelijk: de mens moet zich niet de wet laten foto Marijke Folkertsma voorschrijven door modetrends en de markt van afslankproduc- ten. Met kleurgebruik zegt ze graag te balanceren op gedurfde raakvlakken: ceriserood tegen over shocking-pink of 'poep- bruin' in combinatie met groen en blauw. De expositie van Saskia Eggink en Christel Wijland is tot en met zater dag 13 september te zien in De Be- waerschole in Burgh-Haamstede van dinsdag tot en met zaterdag tus sen 13.30 en 16.30 uur. Advertentie) Cokkerdreef 14, Etten-Leur AS8 afslag 19. 1e stoplicht rechts Tel. 076-5088000 TERNEUZEN - Schrijver Martin Bril is donderdag 4 september te gast in Porgy Bess in Terneuzen. Hij opent voor de stichting voor literai re en culturele activiteiten Prometheus een nieuw sei zoen met literaire lezingen. Andere schrijvers die de ko mende maanden worden ver wacht, zijn Bas Haring, To- mas Ross en Jan Brokken. Martin Bril is een veelschrij ver. Behalve romans, verha len, poëzie en columns schrijft hij filmscenario's, to neelstukken en reportages. Aanvankelijk vormde hij een duo met schrijver Dirk van Weelden. In 1987 debuteer den ze met Arbeidsvitami nen, het ABC van Bril en Van Weelden. Drie jaar latervolg- de de bundel Piano en Gi taar, de vooruitgang volgens Bril en Van Weelden. Halver wege de jaren negentig mocht Bril in Het Parool op pagina vijf de kolom vol schrijven die in het verleden werd gevuld door Simon Carmiggelt en (daarna) Ischa Meijer. Nu is hij columnist van De Volkskrant. Bril schrijft over de dingen die hij dagelijks om zich heen ziet. Grote kleine dingen, om het met de titel van zijn laat ste bundel te zeggen. De pij lers onder zijn columns zijn observatievermogen en stijl. De lezing van Martin Bril be gint om 20.15 uur. Kinderen die vanmiddag het concert Radio Ping-Pong van Muziektheater Transparant bezoeken, mogen zelf aan de slag. Met een druk op de knop beslissen ze wie van de vier mu zikanten een solo speelt en of het harder danwel zachter moet. Of ze improviseren mee op bizarre fluitjes en toeters. „We hebben geen educatieve bedoe lingen", zegt artistiek leider Guy Coolen. „We vinden het wel leuk om kinderen te laten na denken wat je met muziek alle maal kunt doen." Radio Ping-Pong is de afgelo pen twee jaar een internatio naal succes gebleken. Tot in Duitsland en Spanje is het Vlaamse Muziektheater Trans parant ermee op tournee ge weest. Binnenkort staat een reeks concerten in Frankrijk op het programma. Maar eerst worden de Kloostergangen bij het Middelburgse Abdijplein aangedaan, vanmiddag om 14.00 en 16.00 uur. Vier klassiek geschoolde muzi kanten, uiterst bedreven in het improviseren, staan ter be schikking van hun jeugdige pu bliek. Ze staan bijvoorbeeld ie der onder een lamp. Via een knop kunnen de kinderen een van de lampen laten branden. Wie onder die lamp staat, speelt een wijsje. Maar ook op een an dere manier kunnen de muzi kanten worden gestuurd. De kinderen mogen zich verkleden en paraderen vervolgens over een catwalk. De muzikanten be geleiden elke beweging met een bijpassende klank. „Natuurlijk liggen bepaalde patronen wel vast", verklaart Coolen. „Maar omdat de muzi kanten improviseren naar aan leiding van wat de kinderen doen, zijn de concerten nooit hetzelfde." Er is geen enkele muzikale ba gage vereist om het concert te bezoeken en mee te doen, aldus Coolen. „Wij willen de kinderen iets laten ontdekken, voor zo ver dat mogelijk is in een uur. We la ten zien dat je ook een pot of een pan als slagwerk kunt gebrui ken. Het is absoluut geen betut telend kindertheater, maar we gaan ook niet op onze knieën. We gaan het ook niet kinderach tig uitvoeren." Radio Ping-Pong, Kloostergan gen Abdij Middelburg, 14.00 en 16.00 uur, toegang 5 euro. pagina 17: evenementenagenda door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) is de komende jaren verzekerd van de steun van het dagelijks provin ciebestuur. Gedeputeerde H. van Waveren (cultuur) noem de het festival gistermiddag tij dens de officiële opening op het Abdijplein trendsettend in de manier waarop het de kwalitei ten van Zeeland landelijk onder de aandacht brengt. Hij deed een beroep op - de niet aanwezi ge - staatssecretaris van cultuur M. van der Laan om het festival niet verloren te laten gaan. Niet dat dat aan de orde is, maar het is wel de bedoeling dat het ZNF volgend jaar meedingt naar landelijke cultuursubsi dies. Volgens Van Waveren is het festival een voorbeeld van wat de provincie met cultuur be oogt. Door middel van cultuur weet het Nazomerfestival loca ties als het Abdijcomplex (Van Waveren: „Het Abdij plein is nog te vaak verstild") en Fort Elle- woutsdijk voor een groter pu bliek te ontsluiten. In zijn toe spraak liet Van Waveren en passant weten daarom ook een voorstander te zijn van een nieuwe ingang van het Zeeuws Museum aan het Abdijplein, iets wat door Monumentenzorg is afgewezen. „Net als de mani festaties van het ZNF zal dat de levendigheid op het Abdijplein vergroten." Dat het festival de economische bedrijvigheid en de sociale sa menhang in de provincie ver sterkt, speelt volgens Van Wave ren mee in de beslissing door te gaan met de provinciale onder steuning. Hij hoopt dat Van der Laan zich daarbij aansluit. Te gelijkertijd loste hij een schot voor de boeg. De provinciale subsidie aan culturele manifes taties die niet aan de door hdm genoemde criteria voldoen, zal de komende maanden, als over een nieuwe cultuurnota wordt overlegd, ter discussie worden gesteld. Ook voorzitter M. van Gelder van de Stichting ZNF stond stil bij de formule van het locatie theater zoals die de laatste drie jaar wordt gehanteerd. „Men sen vragen mij wel eens of we de bijzonderste plekken van Zee land nu wel hebben gehad. Dan zeg ik dat ze maar eens om zich heen moeten kijken als ze wan delen of fietsen. Er zijn nog zo veel plekken. We kunnen nog ja ren vooruit." Ze verwees naar de installatie van zeecontainers die de Ant werpse kunstenaar Luc Deleu ter gelegenheid van het festival op het Abdijplein heeft neerge zet. „Met gewone gebruiksvoor werpen maakt hij kunst. Op de zelfde manier transformeren wij gewone plekken in Zeeland tot een decor voor theaterpro ducties." Ook Van Waveren ver wees naar de containers van De leu. Hij vroeg zich af of het echt toeval is dat zijn installatie er staat in de week dat door Pro vinciale Staten over de Wester - schelde Container Terminal wordt gedebatteerd. „Deze kunst is wel met de container- terminal te vergelijken. Ieder een hèeft er een mening over en is vaak fel in zijn reactie. Dat is goed. Kunstwerken moeten re acties oproepen." Het Zeeland Nazomer Festival duurt tot en met zondag 7 september. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 JZNF-FESTIVALBAND Ijong Zeeuws talent LoZSau^OuOO^rajjS De muziekgroepen Fanfarrah en Akadaka zetten de opening van het Zeeland Nazomer Festival op het Abdijplein in Middelburg muzikaal luister bij. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13