9 Geen biertje meer bij de friet en kwartiertje achter de boom Nutteloos kasteel VVD-fractie vreest onzorgvuldigheid GS in procedure WCT Werkstraf wegens stelen van werkgever Vlissinger schrikt van straf voor verkeersfout WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Broekpak tte groep badgasten onderschat gevaren van de zee zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 26 augustus 2003 ;ekend Waarschuwen vanaf de dijk Strandje Boze brief zc J trandwachten rukken vaker uit afamke van Loon KIKZEE - Een sterke stro een noordelijke wind, een temperatuur van het zee- er en een grote groep bad- die de gevaren van de onderschat. De strandwach- lebben dit jaar hun handen idan vol aan zwemmers die rde zee ingaan. Delandelij- koepelorganisatie, Red- brigades Nederland (KN- schat dat er afgelopen rond de twintig procent uitrukken zijn geweest in dezelfde periode vorig iet strand bij Ouddorp is het ratste weken flink raak. Een ts jongetje (10) raakte bij afpartij bedolven onder duinzand en kon gered door toegesnelde Igasten. Kort daarvoor een 22-jarige zwemmer de reddingsbrigade uit het opgevist. Zijn zwem- i wist wél ternauwernood in kracht het strand te be- jTwee dagen eerder haal de reddingsbrigade twee kinderen op, nadat zij luchtbedje de zee op zijn Het vijfjarige jongetje :d een dag later in het zie- ,s. M. Binnendijk van de iingsbrigade Ouddorp toe dat er 'aan de Neder- kust veel aan de hand is De hittegolf, die Ne- id (en de rest van Europa) ;tus trof, deed veel men- het strand trekken voor ig. En meer volk langs ast doet de kans op onge- toenemen. alleen op het strand zelf, vooral ook in het water, it dat de Ouddorpse red- irigade er op één zaterdag r opuit moest om in nood terende zwemmers te red- i, is voor Binnendijk zeer bij der. „Dat is ongekend." drukte, in combinatie met aantal 'natuurlijke' facto ren, is hier volgens Binnendijk de oorzaak van. Rond de ver schillende banken, die voor de Goereese kust liggen, heerst al tijd een sterke stroming. Maar gecombineerd met de (noorde lijke) windrichting en het springtij medio augustus, maakt een ondoordachte zwem partij extra verradelijk. „Dan heb je ook muien. De zee is nooit veilig. Maar het is een gevaarlij ke stroming geweest." Het is niet alleen de Ouddorpse reddingsbrigade die met de ge volgen van deze omstandighe den heeft te kampen. Volgens M. de Köpke van Reddingsbri gades Nederland hebben strandwachten langs de hele Nederlandse kust hiermee te maken. Naast de factoren die Binnendijk al noemt, voegt hij de temperatuur van het zeewa ter toe. Waar het water in deze tijd normaal gesproken rond de 17 of 18 graden Celsius is, is de zee nu opgewarmd tot rond de 20 graden Celsius. En dat heeft volgens De Köpke meer mensen 'gemotiveerd' in zee te zwem men. Met alle gevolgen van dien. „Een heleboel zwemmers zijn onervaren wat de gevaren van zee betreft. De laatste tijd is het schering en inslag. Ik schat dat er twintig procent meer uit rukken zijn geweest dan nor maal in deze tijd." Daar waar andere reddingsbri gades veelvuldig zwemmers in nood ophalen, heeft de Strand- reddingsbrigade Westerschou- wen volgens P. Duijzer niet extra veel uitrukken hoeven maken. Wel heeft de West- schouwse strandwacht extra rondgevaren om mensen te waarschuwen voor de gevaar lij ke stromingen, en zo nodig tij - dig teruggestuurd. Ook zijn Ouddorpse collega stelt dat er langs de Goereese kust in deze tijden nog eens extra aan pre ventie wordt gedaan. Binnen dijk: „De zee blijft altijd onbe rekenbaar. De reddingsbrigade is er niet voor niets." Snackbar-uitbater Lars Peeters: „Er zijn al zo weinig voorzieningen in Biggekerke. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Na 35 jaar is het niet lan ger mogelijk om in de snackbar in Biggeker ke een biertje te drinken bij de friet. Eige naar Lars Peeters mag van de gemeente wel bier verkopen, maar alleen om mee te ne men. Voor het serveren van een biertje is de snackbar te klein, meent de gemeente. Sinds 1968 heeft Biggekerke een snackbar. Vanaf die tijd wordt er drank geschonken. „Er was nooit een drank- en horecavergun- ning", vertelt Peeters die in 2000 eigenaar is geworden. „De boel werd altijd gedoogd." Toen Peeters eigenaar werd, wilde hij de zaak compleet vernieuwen. Eén van de bu ren maakte bezwaar. „Daarmee ging het balletje rollen", zegt Peeters. Want behalve het bezwaardienden de buren ook klachten in over de snackbar. Er zou geluidsoverlast zijn.Daarop kwam de gemeente kijken. Bij dat bezoek werd duidelijk dat er geen drank- en horecavergunning was." De ondernemer vroeg de vergunning alsnog aan. Hij verbouwde de binnenkant van de snackbar om aan de eisen te voldoen. Toch kreeg Peeters geen vergunning. De ruimte in de snackbar moet daarvoor minstens 35 vierkante meter bedragen. „Een medewer ker van de gemeente is hier komen meten. Die kwam uit op 31,62 vierkante meter zon der de keuken en de toiletten. Ik heb het zelf ook nog een keer opgemeten. Zonder de toi letten en de keuken, kom ik uit op 35,1 vier kante meter. Ik heb geen idee hoe de gemeente aan een ander getal komt. Ik ver moed dat ze om mijn frietoven heen hebben gemeten." De ondernemer laat het er niet bij zitten. Hij dient bezwaar in tegen de afwijzing van de vergunning. „Volgens mij heb ik er gewoon recht op én het scheelt me in de omzet. Bo vendien zij n er al zo weinig voorzieningen in Biggekerke." Voorlopig neemt Peeters geen enkel risico. Op de menukaart is een streep gehaald door de alcoholische dranken. Op de toonbank hangt een briefje dat er alleen bier mag wor den verkocht als het mee naar huis wordt genomen. „Als mensen om bier vragen, leg ik uit hoe het zit. En hopelijk komen de klanten de volgende keer toch terug naar Biggekerke." fWout Bareman kgenover het oude postkan toor stonden twee houten luwtjes. Ze herbergden de dsen, het kleinste gebouwtje dat van de Nederlanders, grotere van de Belgen. In I gingen ze tegen de vlakte, noesten wijken voor de nieu- zeesluis en werden vervan- door nieuwe 'loodsenwach- verderop. Aan de andere it lag de ponton, de aanleg- its van de provinciale boot. «t die naar Vlissingen, later tlnog 'het bootje' naar Hoe- tnskerke. ateur-historicus Johan de ts in één van zijn boeken: aankomst van de laatste uit Vlissingen, circa 8 uur avond, was deze 's zomer attractie voor velen. Even ik nog vertellen dat tot in de ;er jaren van de vorige de boot uit Vlissingen aanlegplaats had aan het cvan de westpier, op z'n ens gezegd: aan "t En- fd'. Dat was eind ne- deeeuw." Westkolk met 'het hoge 'Setje' en aan de zuidzijde "rug van Ribbens en daar- fer het wandelpark, waar je thet klasje van de christelij- leuterschool heen wandelde ■er leiding van juffrouw tassen. Met een touw, om in de rij te blijven. Daar, achter de sluizen, lagen de oude vesting wallen, waar honderdduizend boterbloemen groeiden. Later hoorde je dat het laantje tussen de brug van Ribbens en het hoge bruggetje 'de stille vuuf minu ten' werd genoemd. De Vries: „De ouderen in Terneuzen we ten wel wat ik daarmee bedoel. Maar één ding is zeker: in de avonduurtjes gingen de jongelui bij voorkeur door dat laantje naar de pier. En als het zo te pas gaf, kon je achter één van die dikke bomen met z'n tweetjes y11 jÉ.ii-iiawffc een gezellig kwartiertje door brengen." Een 'stief kwartier tje'. In de jaren zestig maakten de bruggen, de kolk en de vesting wallen plaats voor het nieuwe sluizencomplex en de rondweg over de Scheldeboulevard. Ruim tien jaar later verdween ook de provinciale boot. En weer tien jaar later werd pavil- r -• A., t.- v -.T"*A' .ffi- Het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen. joen Westkant gebouwd, op de dijk, op een plaats waar de zee schepen van en naar Antwerpen aan je bord voorbij varen. Een toplocatie, die dagelijks - en ze ker in het weekeinde - horden Belgen lokt. Bedenker José Dooms van het Innovatiepro ject Scheldeboulevard (pavil joen, appartementencomplexen en een tropisch golfslagbad): „Toen in de periode '68-'72 de door Wout Bareman Een bouwvallige toren bij Draaibrug, een soort kapel letje bij Clinge en een klein kas teel in Philippine. Verscholen in het groen, voorzien van vluchti ge opschriften, met ingegooide ruitjes, nutteloos. En allemaal deden ze ooit dienst als 'stroomkot', waarin tiendui zend volt werd getransformeerd en doorgegeven. Verspreid over het landschap en letterlijk een belangrijke schakel in het leven van de dorpelingen. Het zijn overblijfselen uit een vervlogen energietijdperk. De oude trans formatorstations dateren uit het begin van de vorige eeuw. Ze waren de spil in een wirwar van hoogspanningskabels en het woud van elektriciteitspalen. De draden kwamen samen in de nok van het huisje, van waaruit de stroom weer verder werd ver deeld. Rond 1950 was het bo vengrondse netwerk nagenoeg verleden tijd. De stroom werd voortaan veilig door de grond vervoerd. De verdeeltorens ver loren hun functie en werden ge leidelijk aan afgebroken of ver kocht aan particulieren. Ze werden vervangen door vier kante betonnen blokkendozen met een groen dakje; de zoge noemde compactkast. Ze zijn simpel, recht toe recht aan. Hooguit aantrekkelijk voor gra- fittiartiesten of posterplakkers. De apparatuur in de kasten is krachtig genoeg om een wijk van honderden woningen van elektriciteit te voorzien. oude kanaalarmen werden ge dempt en de zaak hier en daar werd opgespoten, kreeg het ka rakter van Terneuzen een enor me knauw. Wat bleef er over van de relatie met het water? Weinig of niets. Terneuzen verdween achter de Deltadijk. En dat was dat." „Zo'n paviljoen op de dijk leek me een aardige aanzet tot een verdere aankleding van die kale dijk. Maar het plan had alleen kans als het niet bij dat pavil joen alleen bleef." En toen kwa men dus al die andere bouwwer ken erbij Op 21 december 1990 luidde ge deputeerde Esther Maris-Kos- ter de bel boven de bar en daar mee was paviljoen Westkant geopend. Op een mooie zondag ochtend geniet Dooms nog altijd van het zicht op de passe rende schepen; op z'n privé-ter- ras. Hij heeft het 'de stille vuuf minuten' genoemd... Voor de deur strekt zich een merkwaardig strandje uit, inge klemd tussen de westpier van de oude veerhaven en de oostelijke havendam van de binnenvaart- haven. Broedplaats van zeld zaam gevogelte, beweren ken ners en inmiddels ook ontdekt door Maurits Sep MIDDELBURG - De VVD-Sta- tenfractie vreest dat Gedepu teerde Staten steken hebben la ten vallen bij de procedure voor de Westerschelde Container Terminal. De aanleg van de ter minal is in strijd met de Europe se Vogel- en Habitatrichtlijn. Volgens fractievoorzitter I. Vo gelaar hebben GS eerder laten weten dat die richtlijn geen pro bleem zou zijn. De vaargeul van de Wester schelde en De Kaloot zouden aanvankelijk niet onder de Vo gel- en Habitatrichtlijn vallen. Toen bleek dat dat toch ging ge beuren, heeft de WD schrifte lijke vragen gesteld over de ge volgen hiervan voor de WCT. „Maar er zou geen bloed vloei en, was het antwoord dat ik kreeg", zegt Vogelaar. Het provinciebestuur heeft om die reden ook geen bezwaar aangetekend tegen de aanwij zing van deze gebieden als be schermd gebied. Nu die Europe se richtlijn voor de Raad van State echter een van de belang rijkste redenen was om het be sluit over de WCT te vernieti gen, heeft Vogelaar gisteren opnieuw schriftelijke vragen gesteld aan GS. „Want óf wij zijn verkeerd geïnformeerd door GS, óf GS heeft te weinig contact gehad met het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Voedselkwaliteit", ver klaart Vogelaar. Vereniging Redt de Kaloot, die zich vanaf het begin heeft verzet tegen de aanleg van de WCT, wijst er in een brief aan alle Sta tenfracties eveneens op dat GS nooit bezwaar hebben aangete kend tegen aanwijzing van De Kaloot als beschermd gebied onder de Vogel- en Habita trichtlijn. De vereniging herin nert er tevens aan dat de Raad van State heeft vastgesteld dat GS geen overleg heeft gehad met de Europese Commissie over de WCT. Van een zinnige discussie met Provinciale Sta ten kan dus geen sprake zijn, meent Redt de Kaloot. En daar mee is het in de visie van de be langengroepering ook niet mo gelijk het vernietigde besluit te repareren. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg heeft gedu rende vier jaar 7200 euro gesto len van zijn werkgever. Officier van Justitie H. den Hartog sprak gisteren tijdens de zitting bij de politierechter van een ongeloof lijk achterbakse streek. Haar eis van 180 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf werd overgenomen door politierechter G. Nomes. Zowel de officier als de politie rechter sloten niet uit dat de Middelburger tussen 12 februa ri 1999 en 11 februari dit jaar aanzienlijk meer geld had weg genomen, maar konden dat niet bewijzen. Door de handelwijze van de verdachte ontstonden er verschillen in de kasvoorraad. De Middelburger zei gemiddeld 25 tot 30 euro per week te heb ben gestolen. Hij werkte bij een opticien eerst in het laboratorium, vervolgens werd hij verkoper en later assis tent-bedrijfsleider. Hij genoot het vertrouwen van zijn werk gever, want hij zou bedrijfslei der worden. Het nadeel van 7200 euro moet hij terugbetalen aan de gedupeerde werkgever. foto Peter Nicolai door badgasten, veelal afkom stig uit de binnenstad, maar zelfs uit België. Zoals moeder Jeanne uit Zelzate met haar kroost. Twee kinderen, van vier en zes, die zich angstig dicht bij het water ophouden en prompt door een Terneuzenaar worden weggestuurd. Ko de Bree gooit zijn fiets tegen de grond en rent naar de kinderen toe. „Weg bij dat water; het is hier vijftig me ter diep. Moeten jullie soms ver- zuupen?!" Waarschijnlijk was dat ook bij fractievoorzitter Frank van Hulle van Gemeentebelangen Kanaalzone niet bekend, toen hij er een maand geleden voor pleitte van het strandje een toe ristische trekpleister te maken. Een geregelde schoonmaak beurt, afvalbakken en het on kruid weg en hup... een trek pleister rijker. Het kwam hem te staan op een boze brief van Ter neuzenaar Geert van de Wege. „Wat er groeit, zijn de planten van het Zeeuwse schor en dat in hartje Terneuzen! Dan zwijg ik nog over de zilverplevieren, de bonte strandlopers en de blauwtjes en dikkopjes, die er in verschillende seizoenen vertoe ven", brieste Van de Wege. door Aector Dooms MIDDELBURG - „De straf komt heel hard aan." Zo rea geerde een 41-jarige Vlissinger op de rijontzegging van een jaar, waarvan negen maanden voorwaardelijk, en 120 uur werkstraf die de Middelburgse politierechter hem gisteren op legde voor een ernstige ver keersfout. Politierechter G. Nomes wees de verdachte op de ernst van de overtreding, die nare gevolgen had voor drie slachtoffers. „De impact is buitengewoon groot. Ze hebben langdurig hinder van hun verwondingen." De man was op 11 december vorig jaar op de Sloeweg in Vlissingen met zijn auto door rood licht gere den en op de kruising met de A58 en de Veerhavenweg in bot sing gekomen met een auto, waarin twee vrouwen en een meisje zaten. Hij had zich niet gerealiseerd dat de inzittenden gewond waren geraakt. De politierechter vroeg hem waarom hij na het ongeval geen contact met de slachtoffers had gezocht. „Ik wist niets van men selijk leed. Ik dacht dat er alleen blikschade was", zei hij. De vrouwen hadden hoofd-, nek - en rugklachten. Het meisje werd gewond aan haar neus. Zij ver telden gisteren nog steeds last te hebben van de verwondingen. Officier van Justitie H. den Har tog concludeerde dat de Vlissin ger aanmerkelijk onvoorzichtig had gereden. „De slachtoffers zitten hun leven lang met de brokken", merkte ze op. Een getuige had gezien dat de man ver achter de voor hem rij dende auto's reed toen hij de verkeerslichten naderde. De man gaf toe door rood te zijn ge reden. Hij schrok van de eis van de officier: een jaar rijontzeg ging, waarvan zeven maanden i voorwaardelijk, en 120 uur werkstraf. „Ikrijdnegentigdui- 1 zend kilometer per jaar. Ik ben ondernemer", gaf hij het belang van zijn rijbewijs weer. De poli tierechter wilde de man niet brodeloos stellen, maar hij tilde zwaar aan het verkeersgedrag waarvan de slachtoffers ernstig de dupe werden. De verdachte is van plan tegen het vonnis hoger beroep aan te tekenen. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 TRES T1GRES TRiS\t=)| I melancholische levenslied I 27 aug 21 u30 Al sinds tijden legt de Thool- se de kleren voor haar man klaar op het bed in de logeer kamer. Hij let immers nooit op kleurencombinaties, loopt veel te lang in dezelfde broek en weet niet wat in en uit de mode is, zo vindt ze. In den beginne probeerde hij zijn eigen wil nog wel eens door te drijven en dook zelf in de kleerkast op zoek naar iets wat vooral lekker zit. Dat doet hij allang niet meer want zo'n daad van onafhan kelijkheid wordt niet echt op prijs gesteld. Zo af en toe moppert hij wat over de com binatie waarin hij nu weer moet lopen. Maar dat is meer voor de vorm dan dat hij het echt meent, zegt ze met enige regelmaat tegen haar kinde ren. Afgelopen zaterdag kwam hij echter wel heel erg mop perend naar beneden. De bei de dochters, toevallig op be zoek, zagen vervolgens hun vader verschijnen in een aan alle kanten te krap licht blauw en groen broekpak, het nieuwste kledingstuk van haar moeder, dat de oud ste even op het bed had ge legd om te luchten. Het he- renpak wat daar reeds lag had ze gedachteloos even aan een knaapje gehangen en er niet bij stil gestaan wat voor gevolgen zo'n verwisseling kan hebben. Het oude transformatorstation in Philippine. 11 foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9