PZC Zwarte vrouw boos over witte prothese Tribunaal hoort getuige Srebrenica Hoeveel betaalt u voor gratis internet? ,£o0 VS bombarderen bolwerk Taliban Australië heropent onderzoek naar verdwenen premier 300 internetminuten per maand voor €3,95 En dat één jaar lang! Rwandezen ruiken gedisciplineerd aan democratie door verkiezingen Het Net gaat stunten! dinsdag 26 augustus 2003 Angst Spanningen Kopstukken van militie Saddam langehouden Drie aanslagen in Krasnodar Marteling met muziek vertraagt zaak-Boeremag Vrouw in Pakistan doodgeslagen 21 doden bij vliegtuigongeluk Haïti Karzai gaat voor tweede termijn Nasa lanceert infrarood-telescoop Coupleider Ivoorkust gearresteerd Sporen van dino ontdekt in Spanje Akkoordje Konvooi van onze redactie buitenland CANBERRA - Australië gaat alsnog een oud politiek myste rie onderzoeken. Er komt een juridisch vooronderzoek naar de verdwijning van premier Harold Holt, die 36 jaar gele den in zee ging zwemmen en nooit meer werd gezien. De verdwijning van Holt, op 17 december 1967, heeft de bevol king altijd beziggehouden. De complottheorieën worden ge voed omdat van Holt, een erva ren zwemmer, ondanks drie weken zoeken nooit meer een spoor werd teruggevonden. Een van de wildste theorieën is dat de premier, toen 5 9in wer- kelijkheid spioneerde voor China en door kikvorsmannen naar een wachtende Chinese onderzeeër werd gebracht. An deren beweren dat Holt zelf moord heeft gepleegd, er met een geheime liefde vandoor is gegaan, of dat de regeringslei der is opgegeten door een haai. Er werd destijds zelfs een haai gevangen en opengesneden - zonder resultaat. De politie ging er daarom vanuit dat Holt is verdronken. Wegens gebrek aan bewijs kwam er geen offi cieel onderzoek. Door een ver andering in de wet heropent het OM van de deelstaat Victo ria nu het onderzoek in 161 on opgeloste zaken, waaronder die van Holt. Holt was de achttiende premier van Australië en ten tijde van zijn verdwijning twee jaar aan de macht. Zijn familie is er al tijd van uitgegaan dat Holt is verdronken en dat zijn lichaam naar zee is gedreven. RTR Kagame is vrijwel zeker winnaar rfoor Eelco van der Linden KIGALI - De Rwandezen heb ben gisteren gedisciplineerd en in groten getale gereageerd op je eerste democratische oproep sinds de genocide van 1994. Ze ker 80 procent van de vier mil joen kiesgerechtigden maakten je tocht naar de stembus voor je verkiezing van een nieuwe president. Internationale waar nemers maakten geen melding van onrechtmatigheden. Er bestaat nauwelijks twijfel over dat huidig president en voormalig rebellenleider Paul Kagame, die tijdens de moord partijen de macht greep, zal worden herkozen. Kagame (45) is de eerste Tutsi-president van het land. En het zal voor het eerst zijn sinds de onafhanke lijkheid van België in 1962, dat een lid van deze minderheid - 14 procent van de Rwandezen is Tutsi; 85 procent Hutu - tot pre sident wordt gekozen. Kagame heeft een efficiënte campagne gevoerd rond het concept 'geen Hutu, geen Tutsi, maar een Rwandees'. Hij schuwde echter niet in te spelen op de angst die bij de be volking leeft voor een herhaling van etnische slachtpartijen. Vooral de enige oppositiekandi daat van gewicht, Faustin Twa- giramungi, die twee jaar pre mier was onder Kagame, heeft daaronder sterk geleden. Twagiramungi, een gematigde Hutu, leefde tot voor kort in bal lingschap en is leider van de door Kagame verboden opposi tiepartij MDR. Hij klaagde over intimidatie en te weinig ruimte voor het uitdragen van zijn boodschap. Twagirumungi brak zijn campagne, die vooral draaide om economische onder werpen, vervroegd af nadat hem opnieuw was verweten in te spe len op de gevoelens van de Hu- tu-meerderheid. Twagirumungi ontkent dat, be nadrukt zelf bijna te zijn ver moord tijdens de genocide en al leen te pleiten voor een echt meerpartijensysteem. Dit zal zolang Kagame aan het roer staat en de zojuist aangenomen nieuwe grondwet wordt geres pecteerd, niet gebeuren. Het land krijgt een eigen vorm van democratie, die er vooral op is gericht etnische spanningen te voorkomen. Degene die hierop moet toezien is de machtige pre sident zelf. GPD in TIKRIT - Amerikaanse militai ren hebben gisteren in de buurt van Tikrit twee kopstukken aangehouden van de Fedayeen Saddam, de militie van de ver- ireven Iraakse dictator Sad- jam Hoessein. De militieleiders zijn gearres teerd bij afzonderlijke opera ties, zo meldde de vierde infan teriedivisie van het Amerikaanse leger in een ver- Karing. Het zou gaan om leiders van re gionale cellen van de Fedayeen Saddam. Vijf andere Iraki's trorden eveneens vastgehou- Drie van hen worden ervan verdacht aanslagen te hebben gepleegd op Amerikaanse sol daten. Sinds Washington op 1 mei ver klaarde dat de oorlog in Irak voorbij is zijn 64 Amerikaanse militairen omgekomen bij gue- rilla-achtige aanvallen. RTR KRASNODAR - Door drie ex plosies in de Russische stad Krasnodar zijn gisterochtend drie mensen omgekomen en on geveer twintig gewonden geval len. Dat hebben politiefunctio narissen in de zuidelijke stad gemeld. Het ministerie voor Noodsitua tiesliet weten dat een aantal ge wonden naar ziekenhuizen is overgebracht. Een woordvoer dervan het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat twee plaatsen bij bushaltes in Krasnodar springstof was ge plaatst. Ook bij een schoenen winkel deed zich een explosie voor. Krasnodar ligt niet ver van de opstandige deelrepubliek Tsje tsjenië. AFP JOHANNESBURG - Het proces 'ogen 22 extreemrechtse Zuid- Afrikanen wegens hoogverraad gisteren verdaagd, omdat de verdediging de autoriteiten er van beschuldigt de verdachten in de gevangenis te martelen door voortdurend keihard pop muziek te draaien. Zij hebben neh daarover tevergeefs be klaagd in een brief aan de ge vangenisdirectie. '•'olgens de advocaat van de ver dachten, P. Pistorius, heeft de muziek een 'drastisch psycholo gisch effect' op zijn cliënten en kunnen zij zich niet goed voor- breiden op hun proces. Hij "oemde de muziek een schen ding van de mensenrechten. Hechter E. Jordaan had de ge vangenisdirectie eerder ge vraagd de muziek uit te zetten, ®aar dat is tot nu toe niet ge beurd. -bgroep Afrikaners, ook wel de Boeremag genoemd, wordt er van verdacht een serie bomaan slagen te hebben voorbereid. Ook zouden zij plannen hebben gemaakt om de voormalige pre sident Mandela te vermoorden. z'j z'jn de eersten die worden aangeklaagd wegens hoogver raad sinds de afschaffing van de apartheid. bid proces had medio mei al moeten beginnen, maar is steeds uitgesteld wegens procedurele oneffenheden. Advocaat Pisto- nus diende gisteren ook een ver- zoek in tot uitstel, omdat de anklagers informatie tot hun beschikking zouden hebben ge kregen die alleen voor de verde ling was bestemd. RTR LAHORE - Een vrouw die in een Pakistaanse gevangenis zat, omdat zij een koran zou hebben verbrand is door haar mede gevangenen doodgeslagen. Dat heeft de advocaat van de vrouw gisteren gezegd. Volgens de leiding van de gevangenis is de vrouw overleden aan een hartaanval. De advocaat van de vrouw, Pervez Aslam, beweert dat zij is gemarteld en geslagen vanwege het vergrijp waar zij voor vastzat. De laatste keer dat Aslam zijn cliënte, de 45-jarige Naseem Bibi, zag, had zij geklaagd dat zij werd mishandeld door haar medegevangenen en bewakers. AP PORT-AU-PRINCE - Door een vliegtuigongeluk in het noor den van Haïti zijn zondag (plaatselijke tijd) alle 21 inzitten den omgekomen. Het toestel van de Haïtiaanse luchtvaart maatschappij Tropical Airways verongelukte tijdens het opstijgen van het vliegveld van de stad Cap-Haïtien. Volgens de politie belandde het vliegtuig vervolgens in een veld met rietsuiker waar het in brand vloog. Aan boord van het toestel, dat onderweg was naar de noord westelijke stad Port-de-Paix, waren behalve de twee piloten ook negentien passagiers aanwezig. AFP KABOEL - De Afghaanse interim-president Hamid Karzai zal zich kandidaat stellen voor volgend jaar te houden presi dentsverkiezingen, als de 'loya jirga' of grote raad in oktober een nieuwe grondwet aanvaardt die voorziet in democrati sche, rechtstreekse verkiezingen. Karzai zei dat in een inter view met de Canadese televisiezender CTV. Karzai, die gesteund wordt door de Verenigde Staten en ande re westerse landen, is vorig jaar juni dooreen grote raad geko zen tot interim-president. De verkiezingen onder de nieuwe grondwet moeten volgend jaar juni worden gehouden. AP CAPE CANAVERAL - De Amerikaanse ruimtevaartorgani satie Nasa heeft gisterochtend even na half acht vanaf Cape Canaveral in Florida een nieuwe telescoop gelanceerd. De Space Infrared Telescope Facility (Sirtf) moet delen van het heelal in beeld brengen die tot nog toe niet te zien waren. Met de telescoop kunnen onderzoekers tot in de donkerste hoeken van het heelal kijken, dwars door stofwolken heen. Omdat licht uit de uiteinden van het heelal er lang over doet om de aarde bereiken, zullen de beelden die de telescoop op pikt de ruimte laten zien zoals die in het verre verleden was. Sirtf is de grootste en gevoeligste infrarood-telescoop die ooit in de ruimte is gebracht. ANP ABIDJAN - Een van de leiders van de coup in Ivoorkust in 1999, Ibrahim Coulibaly, is in Frankrijk gearresteerd op ver denking een nieuwe staatsgreep voor te bereiden. Dat is giste ren in regeringskringen in Abidjan vernomen. Coulibaly werd volgens de zegslieden samen met tien huur lingen door de Franse autoriteiten gearresteerd. Franse rege ringsfunctionarissen zeiden eerder op de dag dat ze een sa menzwering hebben ontdekt die erop was gericht de politieke situatie in Ivoorkust te destabiliseren. Coulibaly zou betrokken zijn geweest bij de coup die in 1999 generaal Guei, die vorig jaar om het leven kwam, aan de macht bracht. AFP Twee vrouwen wachten tot zij hun stem kunnen uitbrengen in Shyrongi, in de buurt van de Rwandese hoofdstad Kigali. foto Karei Prinsloo/AP LONDEN - Een Britse gezond heidsinstelling heeft gisteren zijn excuses moeten maken aan een zwarte vrouw, omdat de dienst haar een blanke prothese wilde aanpassen. De vrouw, van wie binnenkort een voet wordt afgezet, zou ruim 4000 euro ex tra moeten betalen om een zwarte prothese te krijgen. Volgens de Britse omroep BBC berust het hele incident op een pijnlijk misverstand. De instel ling Thames Valley Health Au thority had tegen de 46-jarige Ingrid Nicholls uit Berkshire gezegd dat alleen blanke pro theses door het ziekenfonds worden vergoed. Voor een zwartkleurige zou ze 3000 pond (4334 euro) moeten bijbetalen. Een geschokte en gekwetste Ni cholls diende een klacht in bij het lokale ziekenfonds in Berk shire. Het fonds gaf toe dat er bij Thames Valley een fout is ge maakt en zal de zwarte prothese gewoon vergoeden. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Na een ziektepe riode van de verdachte en het zomerreces heeft het Joegosla- vië-Tribunaal gisterochtend het Milosevic-proces hervat. De ex- president van achtereenvolgens Servië en Joegoslavië oogde enigszins uitgerust. Tijdens de laatste maanden van de presentatie van het bewijs materiaal van de aanklagers zullen Srebrenica en Sarajevo centraal staan. VN-aanklager Nice riep gisteren dan ook als eerste getuige een 'Srebrenica- kroongetuige' op: Drazen Er- demovic. De Bosnische Kroaat Erdemo- vic vocht tijdens de massaslach ting in Srebrenica in juli 1995 mee met de Bosnische Serviërs. Volgens hem werd hij gedwon gen mee te doen aan de massa executies van moslimmannen en -jongens. Erdemovic kreeg er al gauw spijt van en werd, na een onthullend kranteninter view, opgepakt en in 1996 naar Den Haag gestuurd. Daar werd hij in hoger beroep in 1998 tot vijf jaar cel veroor- BURGOS - Spaanse onderzoe kers hebben in het noorden van het land sporen gevonden van een dinosaurussoort die 120 miljoen jaar geleden is uitge storven. Het gaat vermoedelijk om een tien meter grote vlees eter. Dat hebben Spaanse kranten gisteren gemeld. Het dier, dat Atilla is gedoopt, moet zeker drie ton hebben gewogen. Het is nog niet duidelijk tot welke soort het dier precies hoort. De overblijfselen, een voetafdruk van 74 centimeter lang, zijn als een soort relief in het gesteente gestempeld. DPA deeld. Tevens hielp hij het VN- tribunaal bij zijn Srebrenica- onderzoek. Ook trad Erdemovic eerder op als 'kroongetuige', in het proces tegen Radislav Kr- stic. Die Bosnisch-Servische ge neraal is de enige verdachte die tot nu toe is veroordeeld wegens genocide (volkenmoord) na de val van Srebrenica. Ook Milose vic is daarvoor aangeklaagd. Het verhaal van Erdemovic, die naar eigen zeggen tientallen moslims heeft doodgeschoten bij de boerderij Branjevo, is door zijn eigen rechtszaak al ja ren bekend. Toch moet, in het sterk Angelsaksisch getinte rechtssysteem van het tribu naal, al het bewijsmateriaal in principe mondeling worden in gebracht via een getuige. De inmiddels 31-jarige Erdem ovic heeft zijn straf in Noorwe gen uitgezeten en is al weer op vrije voeten. Slobodan Milose vic zette tijdens zijn kruisver hoor dan ook vraagtekens bij de geloofwaardigheid van een ge tuige die zo'n lage straf heeft ge kregen omdat hij het op een ak koordje heeft gegooid met de aanklagers. Ook probeerde 'Slobo' Erdemo vic uitspraken te ontlokken die een van zijn favoriete complot theorieën ondersteunen: name lijk dat de Franse geheime dienst achter de massaslachting van Srebrenica zou zitten. De getuige zei daar niets van te we ten. Wel zei Erdemovic aanwij zingen te hebben dat mensen betaald zijn voor de genocide. Zo leefde zeker een van zijn su perieuren na 'Srebrenica' op grote voet en schafte gouden sieraden aan. Milosevic citeerde uit het Niod- rapport om aan te tonen dat Servië niets te maken had met 'Srebrenica'. De ex-president kondigde ook aan dat hij het on derzoek van de Nederlandse historici nog vaker zal gebrui ken tijdens het proces. ANP Advertentie Natuurlijk leuk, zo'n gratis internetabonnement. Maar een gratis abonnement betekent vaak: duurdere telefoontikken. Kijk maar eens op uw telefoonrekening hoeveel u elke maand betaalt voor uw internetminuten (de kosten staan onder V inbelnummer 06760). Dat 'tikt 'aardig aan, nietwaar? Zeker als u dat vergelijkt met deze stunt van Het Net: van onze redactie buitenland KABOEL - Amerikaanse bombardementen op een kamp van Taliban-strijders in het zuidoosten van Afghanis tan hebben gisteren zeker vijf tig Taliban-strijders het leven gekost. Dat heeft een lokale Afghaanse regeringswoord voerder gezegd. Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen beschoten een Taliban- bolwerk op de berg Karou in het district Dai Chupan in de provincie Zabul, zei Ahmad Khan, een woordvoerder van de gouverneur van Zabul. Khan sprak van een gezamen lijke Amerikaans-Afghaanse operatie. Na afloop van de be schietingen borgen Afghaanse militairen volgens hem de li chamen van ten minste vijftig Taliban. Het kamp bij de grens met Pakistan was geheel ver woest. Er waren zo'n vierhonderd Ta liban-strijders actief in de re gio, zei politiewoordvoerder Juma Khan. Zij stonden onder leiding van vier commandan ten, onder wie mullah Dadul- lah, een bekende Taliban-lei- der. Geen van de commandan ten zou onder de doden zijn. Eerder was gemeld dat hon derden Amerikaanse en Af ghaanse militairen in de afge lopen dagen bij een zoektocht naar verborgen wapens en Ta liban-strijders in de provincie Paktika, ook in het zuidoosten van Afghanistan, meer dan honderd mensen hadden opge pakt. De klopjacht in het dis trict Urgun volgde op overval len op politieposten door en kele honderden Taliban. De aanvallers zouden zich met bestelauto's verplaatsen en af komstig zijn uit Pakistan. In de aangrenzende provincie Zabul doodden Taliban-strij ders afgelopen zaterdag vijf regeringsmilitairen bij een aanval op een legerkonvooi. Het Afghaanse leger en de Af ghaanse politie zijn de laatste tijd steeds vaker doelwit van Taliban-acties, vooral in het zuiden en oosten langs de grens met Pakistan, maar ook in enkele centraal gelegen re gio's. Naar verluidt hebben de eind 2001 verdreven Taliban zich gehergroepeerd en heeft Tali- ban-leider mullah Moham med Omar voor verschillende gebieden militaire comman danten aangesteld. Pakistan heeft de grensbewaking ver scherpt, maar in het bergach tige gebied kunnen de guerril lastrijders zich vrij eenvoudig verschuilen. AP Daarbij maakt het niet uit of u overdag of 's avonds internet. De eerste 300 minuten zijn elke maand helemaal gratis. Op alle extra tikken krijgt u bovendien nog eens 10% korting. Voor veel mensen is dit Frequent Surfen-abonnement van Het Net vaak tot 40% voordeliger dan een gratis abonnement bij een andere provider. Voor u ook? Stap vóór 15 oktober 2003 over op een Frequent Surfen-abonnement van Het Net. Kijk op www.hetnet.nl voor de actievoorwaarden of ga naar Primafoon, Kijkshop of Kruidvat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5