VVD-fractie vreest onzorgvuldigheid GS in procedure WCT Toonbeeld verhuist naar Zuidlandstraat PZC LPF ergert zich aan wegversmalling voor brug Sluiskil Sportweek voor jeugd in Philippine NL WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 11 nitiatiefnemers willen educatieve nevenfuncties turbines bij Ossenisse agenda dinsdag 26 augustus 2003 Schoolklassen Wandeling koewacht hbraak in bedrijfspand Mozaïek Vernieuwen visserij vloot kan nog Slagboom brug Sluiskil vernield Vrouw vliegt uit bocht Zwembadje Penantje dicht Man opgepakt na mishandeling Bij eenkomsten Guirlande Infocentrum bij windmolenpark eau arZ innrSheila van Doorsselaer mij issENISSE - De initiatiefne- en jersvan een windmolenpark in ui4 leHooglandpolder bij Ossenis- nta «willen het turbinepark een hat ducatieve nevenfunctie geven ie® |oor er een informatiecentrum te plaatsen. Dit infocentrum tAi worden gevestigd in de tal foet' van een van de turbines, njj )0k de aanleg van een wandel- utet los wordt overwogen, les ar fe windmolenpark is een initi- WC itief van nutsbedrijf Delta en Co| jontenisse Windenergie, een amenwerkingsverband van vai sndertigtal agrariërs. Het gaat reaj in totaal achtttien turbines lom jan 120 meter hoog die aan ï.l reerszijden van de Langeweg rorden geplaatst. Ten westen reiifende Langeweg (het dichtst bij de Westerscheldedijk) worden twee rijen van zes molens ge plaatst, ten oosten van de Lan geweg een rij van zes turbines. De molens zijn zo'n 850 meter van de dorpskern van Ossenisse voorzien. De plannen zijn, hoewel er jaren aan gewerkt is, echter nog niet definitief. Omwonenden zijn fel tegen het windmolenpark en hebben zich zelfs verenigd in een actiegroep, Hooglandpol der Hoogbouwkolder genaamd. De leden van de actiegroep hul digen het welhaast klassieke standpunt 'wij zijn voor wind energie, maar niet bij ons', het zogenaamde NIMBY-argument (Not In My Back Yard). Volgens D. van der Klaauw, di recteur energiedivisie bij Delta, wordt al gesproken over het B A- NANA-argument: Build Abso lutely Nothing And Near Any- ting. Volgens H. van der Meer, woordvoerder van Hontenisse Windenergie, is er alles aan ge daan om de bewoners van Osse nisse niet tot last te zijn. De wet telijke minimum afstand van de turbines is 450 meter, maar in de Hooglandpolder wordt 850 me ter gehanteerd, de windmolens zijn van het nieuwste type en daarmee geluidsarm en de roto- ren worden uitgerust met senso ren zodat bij ook maar de minste slagschaduw de wieken stoppen met draaien. De initiatiefnemers vinden dat een windmolenpark ook zeker een educatieve functie kan heb ben. Hier is het idee van het in formatiecentrum ook uit gebo ren. Met name schoolklassen kunnen in het infocentrum alles te weten komen over windener gie, zoals hoe de opgewekte stroom dan op het electriciteits- net wordt gezet. Het centrum kan worden gevestigd in een 'voet' een turbine door deze een beetje uit te bouwen. Ook wordt gedacht aan de aanleg van een wandelbos. Van der Meer: „Dit is dan speciaal voor de bewo ners van Ossenisse. Zo'n bos vormt een extra buffer tussen de bebouwing en de turbines." De achttien windmolens leve ren per jaar genoeg energie om alle gezinnen uit de gemeente Hulst en Terneuzen een jaar lang van stroom te voorzien. Daarnaast wordt met de wind molens 28 miljoen kubieke me ter aan aardgas en vijftigdui zend ton aan CO, bespaard op jaarbasis. Als alle procedures met succes worden doorlopen, wordt de eerste molen in het eer ste kwartaal van 2006 geplaatst. ite; go (GEWACHT - Vanaf ontmoe st ingscentrum Koningshei in het lelgische Koewacht gaat don- ieli lerdag de grenstochtenwande- etti ing van start, elai )e deelnemers kunnen kiezen ussen 6, 9, 12 en 20 kilometer, langs het parcours wordt een dastentoonstelling gehouden, ir kan ingeschreven worden islÉussen 9.00 en 15.00 uur. Sti! IERNEUZEN - In een bedrijfs- Volleybal staat centraal tijdens de sportweek. MIDDELBURG - De VVD-Sta- ienfractie vreest dat Gedepu- leerde Staten steken hebben la ten vallen bij de procedure voor de Westerschelde Container Terminal. De aanleg van de ter minal is in strijd met de Europe se Vogel- en Habitatrichtlijn. pand aan de Willem de Zwijger laan in Terneuzen is in de nacht ran zondag op maandag inge broken Er werd meer dan honderd euro buitgemaakt. door Fred Rabout PHILIPPINE - In Philippine is gisteravond de sportweek van de voormalige gemeente Sas van Gent geopend. Op het gras veld in de Spuikom met de fon tein op de achtergrond stond volleybal voor de jeugd op de rol. Het is voor de tweede keer dat Winn Events zoals het project gedoopt is doorgang vindt. Nu met de steun van de gemeente Terneuzen, zo liet organisator Ronny Winne uit Sas van Gent weten. De start verliep wat moeizaam met de jongste groep, de jeugd tot en met twaalf jaar. Maar naarmate de avond vor derde en de oudere leeftijds groep tot en met zestien jaar aan bod kwam, werd het steeds ge zelliger in die Spuikom waar ook veel ouders even polshoogte kwamen nemen. Alvorens het 'potje volleybal' begon, werden de elementaire spelregels uitge legd en vervolgens was het spe len geblazen. Winne: „Onze doelstelling is de jeugd kennis te laten maken met de sport want ondanks de vele sportclubs en voorlichting mer ken we toch vaak dat de kloof tussen die jeugd en de sport groot is. Je moet ze er gewoon van laten proeven dat werkt be ter dan welke papieren voor lichting ook." Dit jaar ligt de foto Peter Nicolai nadruk op volleybal. „Volgend jaar willen we wat meer sporten aanbieden. Dan worden de keu ze mogelijkheden wat groter en iedere jongen of meisje die we bij welke sport dan ook binnen brengen, is winst", aldus Winne. Dit jeugdsportproject wordt woensdagmiddag vervolgd in de kern Zandstraat, 's Avonds is Westdorpe aan de beurt en don derdag Sas van Gent. doorMaurits Sep REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:10114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail:.web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge- Burende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Volgens fractievoorzitter I. Vo gelaar hebben GS eerder laten weten dat die richtlijn geen pro bleem zou zijn. De vaargeul van de Wester schelde en De Kaloot zouden aanvankelijk niet onder de Vo gel- en Habitatrichtlijn vallen. Toen bleek dat dat toch ging ge beuren, heeft de WD schrifte lijke vragen gesteld over de ge volgen hiervan voor de WCT. „Maar er zou geen bloed vloei en, was het antwoord dat ik kreeg", zegt Vogelaar. Het provinciebestuur heeft om die reden ook geen bezwaar aangetekend tegen de aanwij zing van deze gebieden als be schermd gebied. Nu die Europe se richtlijn voor de Raad van State echter een van de belang rijkste redenen was om het be sluit over de WCT te vernieti gen, heeft Vogelaar gisteren opnieuw schriftelijke vragen gesteld aan GS. „Want óf wij zijn verkeerd geïnformeerd door GS, óf GS heeft te weinig contact gehad met het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Voedselkwaliteit", ver klaart Vogelaar. Vereniging Redt de Kaloot, die zich vanaf het begin heeft verzet tegen de aanleg van de WCT, wijst er in een brief aan alle Sta tenfracties eveneens op dat GS nooit bezwaar hebben aangete kend tegen aanwijzing van De Kaloot als beschermd gebied onder de Vogel- en Habita trichtlijn. De vereniging herin nert er tevens aan dat de Raad van State heeft vastgesteld dat GS geen overleg heeft gehad met de Europese Commissie over de WCT. Van een zinnige discussie met Provinciale Sta ten kan dus geen sprake zijn, meent Redt de Kaloot. En daar mee is het in de visie van de be langengroepering ook niet mo gelijk het vernietigde besluit te repareren. door Marco Hamelink TERNEUZEN - De verhuiswa gens pendelden gisteren heen en weer tussen de Handellaan en de Zuidlandstraat in Terneu zen. De Stichting Toonbeeld heeft een begin gemaakt met de verhuizing naar haar nieuwe onderkomen in het voormalige Petrus Hondiuscollege. Als eerste verhuisde het ge meentelijke opleidingscentrum voor muziek en beeldende kunst de afdeling beeldende vorming. Stapels klei en attributen om te beeldhouen vinden een plekje in de nieuwe cultuurtempel. Van daag volgt de muziekafdeling. Op de plaats waar tot voor kort het Petrus Hondius overging in het Zuidlandtheater is een enorme glazen voorpui verre zen. Van het theater zelf is niets meer te zien. Het heeft moeten wijken voor de imposante en tree en het nog aan te leggen plein. Bij binnenkomst doet niets meer denken aan de oude vesti aire van het Zuidlandtheater. Alleen het mozaïek is bewaard gebleven. „Het geheel heeft een totale facelift ondergaan. Niets moet doen denken aan een ge wone school", zegt Toonbeeld coördinatrice Annelies Soet. Over twee weken beginnen de eerste muzieklessen in het nieu we onderkomen. De verbou wing is echter nog lang niet klaar. Overal zijn groepjes bouwvakkers bezig met het ver bouwen van het pand. In de aan komsthal moet nog een balus trade komen op de plaats waar het balkon van het theater was. In het schoolgedeelte zijn ze echter al aan het afronden. De vloerbedekking ligt er al en wei nig herinnert aan de oude klas lokalen. De meeste zijn openge broken en alles is strakgetrok ken met gipsplaten. De begane grond is het domein van de beeldende kunstenaars. Drie lesruimtes voor keramiek, boetseren en hout- en steenbe werking zijn er. Allemaal open en allemaal staan ze met elkaar in verbinding. Verder zijn er kantoren voor me dewerkers van de kunstuitleen, de expositieruimte van het stadhuis en een beleidsmede werker van de cluster kunst en cultuur. Op de eerste verdieping is het voornamelijk muziek. Ruimtes voor dwarsfluit, cello, viool en dergelijke. Ook wordt er hier binnenkort geschilderd en gete kend. Zowel door jong als oud. „We hebben nu een apart kin deratelier. De verwachting was dat we daar meer ruimte voor nodig hebben, omdat de kinder opvang ook hier zit"aldus Soet. De oude foyer is nu een ruimte voor presentaties en toneelles sen. Bovendien is er een piano kamer met twee vleugels. Op de bovenste verdieping is ook een groot gedeelte inge ruimd voor muziekonderwijs. Een groot lokaal voor elektri sche instrumenten, een lokaal voor ensemble- onderwijs en een saxofoonruimte. Daarnaast is een groot gedeelte ingericht voor de graficiEen zeefdrukke- rij, donkere kamer en een plaats om etsen te maken. Volgende maand moet het schoolgedeelte helemaal klaar zijn om de verschillende lessen te geven. De verdere verbou wing zal vermoedelijk nog tot december duren. „Het is nog even werk, maar als alles klaar is, heeft de gemeente iets waar ze met recht trots op kan zijn", aldus Soet. DEN HAAG Vergroting van vissersschepen blijft mogelijk, maar mag niet leiden tot een toename van de vangstcapaci teit. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft dit gisteren laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Hij geeft daarin een toelichting op het nieuwe Europese visserij vloot-beleid. De schelpdiervisserij is zoals gemeld ook onder dat beleid ge bracht. De Nederlandse schelpdiervloot mag evenmin als vis- kottervloot nog groeien. Schepen die alleen voor het verzaai- en en oogsten van mosselen en oesters worden ingezet, vallen daarbuiten. En, meldt Veerman, de Europese Unie geeft nog één opening. Brussel biedt de mogelijkheid om vaartuigen te vergroten ten behoeve van veiligheidsvoorschriften, arbeids- omstandigheden-maatregelen en ter verbetering van de kwa liteit van het visproduct. Toename van de visserijdruk door zulke aanpassingen is uit den boze. Veerman wil de uitzonde ringen die Europa toestaat, uitwerken in overleg met het be drijfsleven. SLUISKIL - Een vrachtauto heeft gisterochtend om 09.37 uur een slagboom bij de brug van Sluiskil vernield. De 23-ja- rige chauffeur uit Hulst kwam uit de richting Hoek. Bij rood knipperlicht voor de draaibrug bij Sluiskil reed hij door, om alsnog het kanaal over te steken. Tijdens die manoeuvre daal de een slagboom op de auto neer. De slagboom was volledig vernield. Over de schade aan de vrachtauto is niets bekend. IJZENDIJKE - Een 28-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis is in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee uit de bocht gevlogen op de Mauritsweg in IJzendijke. Ze kwam tot stilstand tegen een boom. Haar voertuig raakte zwaar be schadigd. De vrouw werd ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis. TERNEUZEN - Het openluchtzwembadje 't Penantje bij zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen is momenteel geslo ten vanwege een verhoogde concentratie ijzer in het water. Vorige week woensdag constateerde Stan de Poorter, mede werker technische dienst van Scheldorado, een sterke ver kleuring in het water. „Er bleek een verhoogde concentratie ijzer in te zitten. In combinatie met chloor en door ons toege voegde zuren verkleurde het water", vertelt De Poorter. Het zwemmen in het verkleurde water kan geen kwaad voor de gezondheid, maar desondanks houdt het enige openlucht zwembad van Terneuzen haar poorten gesloten. „Het ziet er gewoon niet uit, dus daar willen wij onze bezoekers niet in la ten zwemmen. Er wordt nog onderzoek gedaan naar de oor zaak, maar wij vermoeden dat het door het drinkwater komt. Daarmee wordt het bad immers gevuld", aldus De Poorter. Volgens schema is het 't Penantje komend weekend voor het laatst dit seizoen geopend. De technische dienst streeft ernaar het bad donderdag weer te kunnen openen. VLISSINGEN - Een 35-jarige Vlissinger is zondagavond aangehouden op de Piet Heinkade van zijn woonplaats. Hij had in een woning aan dezelfde straat een vrouw mishandeld. De vrouw is met een hoofdwond naar het ziekenhuis ge bracht. Docenten van Toonbeeld helpen mee met de verhuizing. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - De LPF-fractie in de gemeente Terneuzen ergert zich in hoge mate aan de weg versperring op de rijksweg 61 ter hoogte van de Haarmanweg tot net voor de brug bij Sluiskil. In schriftelijke vragen aan het college van B en W vraagt ge meenteraadslid C. Freeke om opheldering over de getroffen maatregelen. Freeke kreeg de afgelopen we ken klachten over de wegver sperring aan de oostzijde van de draaibrug. De weg is daar door Rijkswaterstaat voor de helft met verkeersgeleiders afgezet, om zo de verkeersstroom ter hoogte van de de kruising Haar- manweg-N61 in goede banen te leiden. Uit tellingen van Rijks waterstaat en de provincie Zee land is gebleken dat het verkeer met 25 procent is gestegen sinds de openstëlling van de Wester- scheldetunnel. Freeke heeft zo zijn bedenkin gen bij de maatregel. „Een rede lijk denkend weggebruiker kan niet inzien welk te billijken doel die borden dienen of wat voor wegwerkzaamheden daar wor den uitgevoerd", schrijft hij het college. Hij vraagt zich af of het college door de opdrachtgever is geïn formeerd over de nut en nood zaak van de versperring. Is het college dat niet, dan moeten de wethouders in contact treden met Rijkswaterstaat om zo deze, in ieder geval voor het zicht nut- OOSTBURG - De spirituele kring Guirlande houdt in sep tember vier bijeenkomsten in het Hervormd Kerkcentrum in Oostburg. Vrijdag 5 september begint een reeks Shamanic Healing. Een week later is er een klank schaalconcert met Ann Cornil- le. Ann Roelens geeft 17 septem ber een lezing over de violette vlam (een middel dat helpt om sneller te evolueren en spiritu eel te groeien). Magda Cremers verzorgt vanaf 29 september drie avonden over aroma thera pie, een cursus voor het gebruik van etherische oliën. teloze borden te verwijderen, meent Freeke. „Deze versperring vormt een hinderlijk obstakel, zeker nu door de Westerscheldetunnel de verkeersintensiteit op de N61 fors is toegenomen. Bovendien maken deze maand ook veel au to's met caravans gebruik van deze weg. Het is daarom volgens de LPF-fractie zaak de versper ring op de kortst mogelijke ter mijn te verwijderen. Daarmee wordt de ergernis van de wegge bruiker weggenomen", aldus Freeke. Blijven de borden staan, dan stelt hij voor om middels een presentatiebord weggebrui kers op de hoogte stellen om welke redenen de weg is ver smald. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur: Bil jarten en kaarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, sjoelen en biljarten; CADZAND-BAD Haventje,10.00 17.00 uur: Kunstmarkt; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; NIEUW-NAMEN Café St.Cecilia, 14.00 uur: Kaarten; NIEUWVLIET - Bos van Erasmus, 21.30 uur: Nachtdieren kijken; RETRANCHEMENT Bezoekerscentrum 'tZwin, 10.00 uur: Excursie door 't Zwin; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: biljarten; 13.30 uur: Seniorenzang; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken.soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: KBO kaarten; Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 DAniO PING PONG RAD1Sf concert voor kinderen 27 aug I 14u00 6u00 5,:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33